De beurs in den greep der politiek Het „Wilde Westen is niet dood „Dodge City7 Nieuwe films voor 1940 Verschillende films worden weer aan Amerika's roemruchte jaren gewijd De wereld Koersdaling van termijnponden EXAMENS Beroemdheden verfilmd J~\ E Wild West-film. die. naar het scheen haar beste dagen gehad heeft en be- J houdens enkele in het oog springende films van al weer geruimen tijd geleden. beperkt scheen te blijven tot de wekelijksche moordgeschiedenissen in bepaalde bioscopen, is niet dood Verre van dat. Het komende seizoen zal een aantal werken brengen, dat aantoonen zal. hoe verzot Amerika is op de rumoerige historie van zijn eerste cultuur jaren. ..The Oklahoma Kid". „Union Pacific". ..Stagecoach" en ..Dodge City" zijn met geweldig groote middelen tot stand gebracht en worden door de pro ductieleiders tot de ..supers" gerekend, waarop hooge (financieele) verwachtingen ge bouwd worden. En zelfs de Engelsche studio's hebben een cowboyfilm op stapel gezet, A cowboy in London", waarvoor ze den aan liefhebbers van het Wild West genre welbekenden Gene Autry naar Engeland hebben laten komen. met een rechtbank, een kerk, goede scholen, groote pakhuizen cn twèe kranten. En in 1883 schreef een van die twee kranten als groote bizonder- heid: „Voor het eerst sinds zijn bestaan had Dodge afgeloopen Zondag het uiterlijk, dat op den Sabbath isast: alle handelszaken, kroegen, danszalen en gokhuizen waren gesloten VOORBIJ Chicago geen wet... voorbij Dodge City geen God. dat zeiden de Amerikanen omstreeks de zeventi ger jaren van een streek der toen nog niet vereenigde 6taten, die een toe vluchtsoord was voor buffeljagers, cow boys, avonturiers en desperado's, waar van het centrum een verzameling ten ten cn barakken was de titel van stad niet eens waard en gesierd met den naam van Colonel Richard Dodge den com mandant van het fort Dodge aan de Arkan sas Rivier, dat opgericht was om de blanken te beschermen tegen de aan vallen der woedende Indianen. De eigenlijke stad lag vijf mijl van dit fort vandaan cn was practisch zonder wet of gebod. Omstreeks 1873 was Dodge City een paradijs voor dobbelaars, vechtersba zen en vrouwen van verdacht allooi. De huizen waren op een of twee na niets meer dan tenten en holen in den grond. Bijna iedereen in de „stad" ver kocht, wiskev, had een café of deed heide. De Atchinson en Santa Fe spoor weg was juist aan gelegd en Dodge was de grensplaats, die op de wildernis uit liep. DE groei van de stad. zoodra de spoorlijn was aangelegd, ging ver rassend. Een maand nadat de eerste trein gereden had, begon de plaats werkelijk op een stad te lijken. Huizen voorloopig van één verdie ping hoog, verrezen met spoed, al bleven de buffeljagers nog den boventoon voe ren. Zij waren volgens de beschrij ving van de Topeka Times van 1878 „lieden, die een paar Colt revolvers in hun gordel droegen en hun broek in hun laarzen stopten. Wanneer ze stierven deden ze dat gewoonlijk met die laarzen aan. Het is geen vleiende kwalificatie, maar ze is juist. Alles ging er echter vlug. Binnen tien jaar was er een mooie stad verrezen, IN dit wilde milieu nu, 6peelt de film „Dodge City", welke Warner Bro thers aankondigen als een van hun belangrijkste werken in dit seizoen. E r- r o 11 F1 y n n, wiens groote aantal films bewijst dat hij in het beste van zijn carrière is, speelt er de hoofdrol in: die van een jongeman, die met een „trek" van huiskarren de stad binnen komt en er kennis met de inwoner^ maakt goede en slechte. Hij wordt sherriff, met resultaten, die de men- schen destijds waarschijnlijk de haren ten berge zullen hebben doen rijzen. Olivia de Havilland doet ook weer mee als .,'het" meisje en Ann Sheridan speel de de rol van „een madam" uit een van de danskroegen. Michael Curtiz heeft de regie gevoerd en de heele film in kleuren ge maakt. P. De productie 1930—1940 van RKO Ra dio Pictures, waaruit het Nederland sche kantoor dit seizoen een keuze van 36 hoofdfilms zal maken, telt 67 groote speelfilms. Hieronder zijn begrepen 6 George O'Brien cowboy-producties, Daarnaast brengt RKO hier te lande ca. 80 bijprogrammafilms uit Ruiten de 36 hoofdfims zal RKO Radio Films N.V. in Nederland Walt Disney's tweede geteekende hoofdfilm naar Col- lodi's bekende boek „De Avonturen van Pinokkio". in Technicolor en in het Nederlandsch gesproken. uitbrengen, benevens de documentaire hoofdfilm „The Ramparts We Watch", geïnspi reerd door een boek van Major George Fielding Eliot. Disnev's „Pinokkio" zal waarschijnlijk dit jaar met Kerstmis haar wereldpremière beleven, waarna de film spoedig in Nederland verwacht kan worden. Op den inhoud van haar productie legt RKO Radio Pictures dit jaar bij- tonderen nadruk: zij heeft zich de rech ten verzekerd van 19 bekende boeken. Het zijn Victor Hugo's „Notre Dame de Paris": Sir Walter Scott's „Ivanhoe"; A. J. Cronin's „Vigil in the night" (The Sisters); John Farrow's „Father Da- mien" (Damien the Leper): „The man who lost himself" van H. de Vere Stac- poole; „Parts unknown" (The Ambassa dress) van Frances Parkinson Keyes; „Anne of Windy poplars" van L. M. Montgomery: „Career" van Phil Stong; „Tom Brown's schooldays" van Tho mas Hughes; „Swiss family Robinson" van Johann David Wyss; „African in trigue" van Alfred Batson; „The Deers- laver" van James Fenimore Cooper; ..Little Orvie" van Booth Tarkington; Neil H. Swanson's „The First Rebel" (Filmtitel „Allegheny Frontier'); „Sued for Libel" van Rita Weiman; 3 romans met den ..Saint" van Leslie Charteris; ..The Saint in London". „The Saint's Vacation", „The Saint Overboard"; „Cros Country Romance" van Elianor Browne. „The Ramparts We Watch" van Major George Fielding Eliot en C. Col- lodi's „De avonturen van Pinokkio" werden reeds eerder genoemd. Voorts zal RKO verfilmen: 6 succes sen van het Amerikaansche tooneel: Robert E. Sherwood's met den Pulitzer prijs bekroonde stuk „Abe Lincoln in illinois"; „The American Way" van George S. Kaufman en Moss Hart; „Dis tant Fields" van S. K. Lauren; „Child of Divorce" (Bill of Divorcement) van Leopold L- Atlas: George Abbott's „The Primrose Path en Sir Arthur Wing Pinero's „Enclianted Cottage". 3 Films naar een Hoorspel-Serie. 3 producties met de Dopulaire figuur van de Amerikaansche radio. „Dr. Chris tian". waarvan de eerste getiteld is „Meet dr. Christian". tv E carrière van Merle Oberon is een merkwaardige, omdat deze actrice zoowel in Engeland als in Amerika re- J gelmatig filmt. En in beide landen heeft ze een apart genre van figuren te spelen gekregen Engeland legt den na- druk op iets exotisch cn geheimzinnigs in haar natuur en wanneer ze in Amerika komt speelt ze ongecompli ceerde, schoolmeisjesachtige rollen. En beide gaan haar goed af, dat is het opvallende er aan. Deze variatie is overigens verre van ongewenscht. want ze belet Merle, die zeker nog een groot aantal films voor zich heeft, om een „type" te worden, het grootste kwaad, dat een filmactrice kan overkomen. Intusschen heeft haar echtgenoot, de bekende Engelsche productieleider Alexander Korda weer een nieuw plan voor haar op stapel gezet, al is het ook nog niet in definitieven vorm. Hij wil haar namelijk de hoofdrol laten spelen in een verfilming van Margaret Kennedy's bekenden roman „The constant nymph". de geschiedenis van een vroegrijp doch tertje van een musicus, dat in een pathetische liefdesgeschiedenis gewikkeld wordt. Deze geschiedenis is al verschil lende malen verfilmd en. nu reeds bekende sterren: Mabel Poulton en Victoria Hopper, hebben er de hoofdrollen in gespeeld. Hierboven twee foto's om de tegengestelde genre's van Merles films aan te arnaen. (Foto s United Artists EVA CURIE, de dochter van de be roemde „Madame Curie", óver wier heldhaftig leven een film wordt gemaakt, is in ernstige moeilijk heden gewikkeld met de Metro Gold- wyn Mayer. Ze cischt. dat de film slechts de historische feiten zal weer geven en verzet zich tegen elke verzoe- telijking. Zooals men weet. speelt Greta Garbo de hoofdrol in deze film. Eva Curie is overigens niet de eenige, die zich niet kan vereenigen met de Holly woodsche vrijmoedigheid bij de verfil ming van de levens van bekende per soonlijkheden. Zoojuist heeft de zeven tig-jarige neef van wijlen Alfred Nobel, den insteller van den Nobelprijs, zijn goedkeuring gehecht aan het scenario voor een Nobel-film. Om deze goedkeu ring te verkrijgen,, moest een speciale vertegenwoordiger van de betreffende filmmaatschappij naar Stockholm en daar aan den neef laten zien, hoe Hol lywood het leven van Louis Pasteur en Emile Zola. verfilmde. In de Nobel-film zal Paul Muni de hoofdrol vervullen, zulks op speciaal verzoek van de fami lie Nobel. De familie van Edison gaf haar toe stemming voor het maken van twee films over het leven van den grooten ontdekker. In de eene, „Edison as a boy", speelt Mickey Rooney. in de an dere „Edison as a man" Spencer Tracy. voor zich zJcc moet éxtr* voorzichtig zijn, wont hij nadert 'n voor- rang sweg (óók het verkeer van links laten vóórgaan!) Twee scènes uit „Dodge City" een wild verhaal uit het wilde Westen Hollywoodsche première in Brussel Voor de eerste maal zal een te Holly wood vervaardigde film haar wereld première beleven in de Belgische hoofd stad. Volgens de kortelings gedane mede- deeling van RKO Radio Pictures zal de Herbert Wilcox productie „Nurse Edith Cavellmet Anna Neagle in de titel rol vervaardigd in Hollywood haar wereldpremière beleven in het zieken huis te Brussel, waar Miss Cavell werk te. Anna Neagle en productieleider- regisseur Herbert Wilcox, die zelf de film gemonteerd beeft, zullen zich bin nenkort van Hollywood naar Brussel begeven, via Engeland, waar de film ster de Medaille van Verdienste zal ontvangen, de hoogste onderscheiding in de Engelsche filmwereld, Anna Neagle toegekend voor haar vertolking in de film „Sixty Glorious Years". 14 Verpleegsters, die door Edith Cavell werden opgeleid en haar bijstonden in de laatste dagen voor haar dood, zijn nog in actieven dienst in het zieken huis te Brussel en zullen de eersten zijn. voor wie het leven van haar leid ster op het doek geprojecteerd zal wor den. 5 Films naar Magazine Stories. 3 „Scat- tergood Baines" films naar een serie verhalen van Clarence Budington Kel- land uit „The American Magazine"; Fifth Avenue Girl" van Frank R. Adams gepubliceerd in „The Red Book Maga zine"; „The day the Bookies wept" (Crazy over Pigeons) van Daniel Fuchs, gepubliceerd in „Colliers Magazine" van April 1939. 2 Films naar Biografische gegevens. „Nurse Edith Cavell" en „Kitchener" zijn twee biografische gegevens respec tievelijk door Michael Hogan en Sir Robert Vansittert voor de film bewerkt. 30 Films naar Origineele Verhalen. Van de 30 gegevens, waaronder ongepu bliceerde verhalen en oorspronkelijke scenario's, die het aantal van 67 hoofd films complcteoren. zijn de volgende ti tels bekend: „Passport to life": „The Flying Deuces"; „Chasing Rainbows"; ..Full Confession": „Three Sons"; „Vil lage Scandal"; „Reno"; „Men Against the Sky"; „Marines in the Air"; „Silver City"; „Sunset"; „The kind men Marry"; „Ask no return"; ..Timber stampede"; „Trouhele in Sundown"; ..The Fighting Gringo"; ..Painted desert"; „Arizona legion": ..Racketeers of the range": ..The outlaw of three corners"; Bad Lands"; ..Conspiracy"; ..The spellbinder"; ..That's right, you're wrong"; „Every thing's on ice". FINANCIEEL OVERZICHT Technische positie te Amsterdam gunstiger dan in 1914 Het onderpand der Mendelssohn-éngage- menten bij oorlog in gevaar Geen sterke weer slag der politieke crisis op de wisselmarkt Aan bod van Engelsche staatsfondsen Nederland- sche staatsfondsen op verlaagd koerspeil koop waardig DE beurs beeft in de afgeloopen week weer volkomen op het politieke kom pas gevaren. Het Russisch-Duitsche non-agressie-pact stond natuurlijk in het centrum der belangstelling en de vraag, wel ke gevolgen dit voor de algemeene constel latie in Europa zou hebben, was vrijwel de eenige, die van invloed op de beurs-stem- ming is geweest. In tegenstelling met de meeste buitenlandsche fondsenmarkten spe ciaal Londen en Parjjs waar de desbe treffends mededeeling als een bom insloeg en tot een Bcherpe koersdaling leidde, was men te Amsterdam aanvankelijk niet bij zonder pessimistisch gestemd met betrek king tot de mogelijkheid van acuut oorlogs gevaar. Integendeel, men was eerder ge neigd, aan te nemen, dat de kans op een gewapend conflict, waarbij geheel Europa zou worden betrokken, verminderd is, nu het jongste politieke succes van Duitsch- land aan de actie der democratische landen veel van haar kracht moet ontnemen Dit beteekent echter niet dat men, zelfs wanneer een oorlog thans vermeden zou kunnen worden, ter beurze rekening houdt met een rustige politieke ontwikkeling in de naaste toekomst, doch veeleer met het te gendeel daarvan. Immers, indien een „rege ling" van het Poolsch-Duitsche conflict in den door Duitschland gewenschten zin niet met kracht van wapenen mocht worden be let, dan is het eind van de Duitsche eischen zeker niet in zicht. De pogingen der demo cratische landen, om tenminste eenige lei ding aan de Europeesche politiek te geven, zouden definitief als mislukt moeten worden beschouwd en het initiatief op dit gebied zou opnieuw in handen der totalitaire sta ten liggen. Oorlog of geen oorlog, de rust op politiek gebied zal stellig niet spoedig terugkeeren. Zoo volgt de beurs de politieke ontwikke ling met een beklemming, die haar weer slag vindt in het koersverloop. Op dagen, dat de oorlogsdreiging meer nabjj scheen te komen, was het aanbod uiteraard het grootst, maar tot een „sauve-qui-peut" is het op het oogenblik waarop wü dit neerschrij ven, (nog?) niet gekomen. Dit is vooral te danken aan de tamelijk gezonde technische positie van de Amsterdamsche beurs. Zoo als altijd loopen er te Amsterdam wel spe culatieve posities en men mag aannemen, dat het bierbij voornamelijk om hausse-en gagementen gaat. Vóór het uitbreken van de tegenwoordige politieke crisis toch was de algemeene verwachting dat, zoo een inter nationaal conflict vermeden kon worden, te gen den herfst een koersstijging zou intre den in verband met de gunstige economi sche ontwikkeling, waarvan verschillende ondernemingen profiteeren, zonder dat hun betere financieele resultaten tot dusverre in de beursnoteeringen tot uiting zijn ge komen, Aan den anderen kant vormde de po litieke onzekerheid toch een zekeren rem tegen het aangaan van speculatieve1 hausse posities en het is dan ook niet waarschijn lijk, dat deze een gevaarlijk-grooten omvang hebben aangenomen. Trouwens, de geringe vraag naar prolon gatie-geld, zich weerspiegelend in de voort durend lage noteering van den prolongatie- koers, wjjst er wel op, dat de speculatieve bedrijvigheid hier ter beurze in de laatste maanden niet bijster groot kan geweest zijn In de laatste dagen is de prolongatie-koers opgeloopen en ook dagelijks opvraagbaar geld was wat moeilijker verkrijgbaar, door dien de geldgevers in verband met de acute politieke spanning terughoudender zün ge worden, cn hier en daar posten hebben aan gezegd. Tot dusverre konden deze echter tot de hoogere noteeringen zonder al te groote stagnatie elders worden overgesloten. Zwak ke posities schijnen er in elk geval niet in grooten omvang te loopen en in dit opzicht verschilt de toestand op de Amsterdamsche beurs aanmerkelijk van dien bij het uitbre ken van den wereldoorlog in 1914. De schok, zoo deze inderdaad mocht komen, zou dan ook ditmaal ter beurze vermoedelijk gemak kelijker kunnen worden opgevangen, dan destijds het geval was. Een donker punt in da situatie vormen thans echter de vorderingen, welke de ban ken bij de in moeilijkheden geraakte firma Mendelssohn hebben loopen. Mocht er een oorlog uitbreken, dan zal het, voornamelijk uit Fransche staatshoofden bestaande onder pand niet meer te liquideeren zjjn en de ter leen verstrekte bedragen zouden automatisch „bevriezen". De waarde van het onderpand zou in geval van oorlog natuurlijk uiterst fictief worden; de ontwrichting der staats financiën, welke wij ons uit de oorlogs- en na-oorlogsjaren herinneren, zou vermoede lijk slechts „kinderspel" zijn bjj datgene, wat ons te wachten zou staan. Onder de „bevroren vorderingen" zou ook die van ruim f 14 millioen van De Neder- landsche Bank vallen, waarvan ruim f 12 millioen aan voorschotten op Fransch schat kistpapier en f 2 millioen aan in herdiscon to genomen Belgische schatkistbiljetten. Te recht is de houding, die De Nederlandsche Bank ten opzichte van het belecncn van bui- tenlandsch schatkistpapier heeft aangeno men, welke niet in overeenstemming is met de door haar in het algemeen gevolgde richt lijnen van een gezonde crediet politiek, van verschillende zijden gelaakt. Behalve met den principiëelen kant van de zaak zal men in dien het tot een oorlog modht komen, ook rekening hebben te houden met de practi- sche gevolgen van deze transactie, in den vorm van inmobilisatie der vorderingen en hierop te lijden verliezen. Voor de Nederlandsche Handel Maatschap pij is 'de toestand nog minder fraai. Welis waar is uit een officieel communiqué geble ken, dat de veronderstelling, als zou deze instelling buiten haar engagementen bij Mendelssohn en Co. om ook nog voor eigen rekening bü Fransche staatsfondsen geïn teresseerd zijn, niet juist is. De vorderingen op de firma Mendelssohn zelf zün echter reeds groot genoeg, om onder de tegen woordige omstandigheden tot bezorgdheid aanleiding te geven. Onder normale verhou dingen zou het onderpand stellig meer dar. voldoende zün, zelfs rekening houdend met een koersdaling van Fransche staatsfondsen als gevolg van de 'déconfiture. Naar de Ne derlandsche Handel Mü. mededeelde, is in het bedrag der door haar aan Mendelssohn verleende voorschotten een vordering van 12 millioen begrepen, waarvoor 'door ge noemd huis nom. 19 millioen 4% obliga ties Frankrü'k 1939 in onderpand is gege ven. De koers dezer obligaties zou dus tot 65 kunnen dalen, alvorens verlies op deze vordering zou ontstaan. Wat de overige vorderingen der Ned. Handel Mü- op de firma Mendelssohn be treft, zoo heeft "het onderpand hiervoor een gevarieerd karakter. Behalve uit nog nom. 1% millioen van dezelfde bovengenoemde staatsleening bevat het in hoofdzaak Bel gische obligaties. Nederlandsche, Belgische en Fransche aandeelen, die vrijwel alle op de respectievelpke beurzen officiëel geno teerd zün. Aangezien de Ned. Handel Mü in totaal voor een bedrag van ƒ30 millioen bü de surséance van Mendelssohn betrok ken is, gaat het bü deze „overige vorde ringen" om een bedrag-van 18 millioen, geen „peuleschilletje", voor bet geval li quidatie ervan in verband met de interna tionale verhoudingen niet mogelük mocht blü'ken, OP de buitenlandsche wisselmarkt heeft de verscherping van den politieken toestand tot dusverre nog niet zoo'n sterken weerslag gevonden als bü vorige crises wel het geval was geweest. Welis waar ontstond er onmiadellük een hernieuw de en algemeene vraag naar dollars, maar de gevraagde bedragen waren niet overweldi gend groot en het viel het Engelsche Ega lisatiefonds dan ook niet moeilük. om door steunaankoopen het Pond ten opzichte van den dollar te handhaven boven den, blük- baar van boogerhand vastgestelden koer* van ruim 4.68. Tegenover den gulden is de dollar nog niet weer op het vroeger bereik te hooge niveau van ruim 1.88 aangeland. Men moet hierbü in het oog houden, dat bü vorige gelegenheden reeds veel kapitaal uit Europa naar de Ver, Staten is afge vloeid en dat vooral het internationale „vluchtkapitaal", dat vroeger gedeeltelü'k in ons land was ondergebracht, een goed heen komen naar de overzyde van den Oceaan heeft gezocht. Uit dien hoofde behoeft men dus thans geen groote vraag naar dollars meer te verwachten. Meer dan op de contante wisselmarkt is de hcerschcnde politieke spanning tot uiting gekomen op de termünmarkt. Vooral de stemming voor termpn-Ponden, die tot dus verre door het Britsche Egalisatiefonds aan hun lot worden overgelaten, was zeer flauw en het disagio, zoowel voor levering op één maand als op drie maanden, iB be- langrü'k opgeloopen. Nu werden, ook afge zien van de huidige politieke constellatie, de vooruitzichten voor het Pond Sterling reeds sinds geruimen tüd minder gunstig beoordeeld, zoowel wegens den critieken toe stand der Engelsche staatsfinanciën als met het oog op de inflationistische tendenzen, die in Groot- Brittannië vallen waar te ne men. In sommige kringen heeft de meening postgevat, dat het binnen afzienbaren tüd toch tot een verdere depreciatie van het Pond Sterling zal komen. Het heeft echter weinig zin, zich thans te verdiepen in toe komstige mogelü'kheden, welke wellicht door de ontwikkeling in den eerstkomenden tü'd een geheel ander aspect zullen verkrügen. De stemming voor Engelsche staatsfond sen was ter beurze zeer flauw. Te Londen daalden de noteeringen, zoowel voor Con sols als voor War Loans, tot beneden het laagste niveau, dat -tü'dens de politieke cri sis in September van het vorige jaar was bereikt. In verhouding hiermede hebben de noteeringen van Nederlandsche staatsfond sen zich nog vrü goed gehouden, al moesten ook deze een veertje laten. Het aanbod was hier niet overweldigend en de koersdaling is alleen het gevolg van het uitblü'ven van vraag. Mocht de politieke toestand wat op klaren, dan zou er stellig voor beleggers aanleiding zü'n, om op het ook door de re actie der laatste maanden reeds sterk ver laagde koerspeil Nederlandsche staatsfond sen te koopen-. De verwachte daling van den rentevoet is hierin thans wel goeddeels ver disconteerd. „Koopjes" zün er op de aandeelenmarkt. wanneer men slechts rekening houdt met de economische ontwikkeling, eveneens wel te halen, en zOodra de politieke toestand zich iets beter liet aanzien was er dan ook eeni ge speculatieve vraag waar te nemen. De omvang hiervan was echter niet groot ge noeg, om de stemming ter beurze te doen omslaan en in alle afdeelingen overwogci dan ook de koersverliezen. Hieronder volgt een overzicht van he: koersverloop: 4 Frankrü'k '39 88%83. 3% Frankrü'k '39 9688%. 4 Engelsche Funding Loan 7572 *8', —73%—71%. 3%% Engeland '32^ 65%63 8/ig68%- 62%. 3 9cNederland '36 97%—97—97%—96%. 3% Nederland 37 9088%. 3%3 Nederland 94—92%—92 «ƒ„- 92%. 2%% N.W.S. 69%—66^. 3% Ned. Indië 91%—91. Nederlandsche Handel Mü- 10495%- 100%—98. Koloniale Bank 160%153, Handelsver. Amsterdam 387378—882 375—377. Amsterdam-Rubber 185%178%181— 176%. Oost-Java Rubber 9585%89, Serbadjadi 86%—80—81—71%. Deli Batavia Tabak 118110111. Deli M«. 187%—170. Holland Amerika Lyn 95%93, Ned. Scheepvaart Unie 109%104%- 106%—105%. Kon. Petroleum 292%277%280, Aku 34%— 31%— 32%—30%. Unilever 127%—116%. Philips 195%183185178%180. Bethlehem Steel 44%39%41%—39%— 40%. U. S. Steel 35%—32i/ie—33%—31%. Notarieel 's-GRAVENHAGE, '25 Augustus. Notarieel. Geslaagd voor deel 1; H. B. van der Meer, Amsterdam. Schoonschrijven 's-GRAVENHAGE, 25 Augustus. Schoonschrijven M.O. Geëxamineerd: 5 candidaten. Afgewezen: 1 candidaat. Geslaagd: M. L. J. Höppener, Maas tricht: A. J. Vermaas, Gouda; P. G. A. Schmelling, Kampen en H. Wiersma te Dordrecht. Teekenen 's-GRAVENHAGE. 25 Aug. M. O. teekenen. Geslaagd voor de akte M.A. de heeren: P. Klaasse en J. G. Meilink te 's-Gravenhage en A. Meilink te Am sterdam. Geslaagd voor de akte M.B. de dames: A. P. van Aardenne en C. H. Vender- bosch beiden te Amsterdam en de hee ren: J. Duyvettes te 's-Gravenhage en E. Telder te Zaandam. Afgewezen: 1 candidaat. MERCURIUS-CURSUSSEN Geslaagd voor het Practijk-Diploma Machineschrijven de dames W. van Tuijl, C. van Dijk, G. P. v. d. Hurk, J. M. B. Wilbrink, J. C. Paap, de hei- ren A. de Haas, B. van Doorn en J. van 't Ende. Met of zonder de Hollywoodsche vrijmoedigheid voor historie

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 8