Pond Sterling-drama en Nederland De regeering stelt een contactcommissie in Uitvoerverbod voor velerlei materiaal Vreemd avontuur van een Nederlander in België Lot van den gulden in het geding HUWELIJK OM MIDDERNACHT Plaatselijke arbeidsbeurzen moeten echter primair blijven Poging tot moord op zijn vrouw Twee maal in arrest Crisisuitvoerbureau is met de uitvoering ervan belast Onmiddelijk in werking Organisatie der vrijwillige diensten 3e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 26 AUGUSTUS 1939 TJ ET was zeker geen geheim dat de posilie van het Pond Sterling de laatste maanden in sterke mate was ondermijnd zoodat een acute hui- tenlandsche politieke crisis daarop heel gemakkelijk vat zou hebben. De Engelsche autoriteiten hebben den strijd waarlijk niet zonder goeden wil gestreden, integendeel; nog tot giste ren toe hebben zij. ten einde de oude verhouding tot den dollar van 4.68 te kunnen handhaven, enorme bedra gen goud ter beschikking van de markt gesteld, teneinde hierdoor den Pondenkoers nog zooveel als in het bereik lag, te steunen. Zoo werd al leen gisteren nog een bedrag van 20 millioen ponden goud ten gunste van de Amerikaansche schatkist ge-ear- marked. ten einde hierdoor de beschik king te krijgen over de noodige dol lars In de daaraan voorafgaande da gen beliepen de goudafgiften gemid deld 6 millioen nond per dag. HET was dan ook duidelijk, dat deze ongelijke strijd niet was vol te houden en toen dan ook in den nacht van 24 op 25' dezer, de berichten omtrent den internationalen toestand naar veler meening een dreigender aan zien kregen, werd besloten van verdere verdediging af te zien en de verhou ding met den dollar te verbreken. Toen de steun der autoriteiten de markt al dus geheel ontviel, was het hek van den dam en zakte de Pondenkoers hier te lande in van 8.73 tot 8.35. Tegelijker tijd steeg de dollarkoers te Amsterdam uiteraard sterk, omdat het juist deze vaste verhouding van Pond tot Dollar was geweest, die in de voorafgaande dagen, toen toch een stijging van den dollarkoers hier in de lijn der verwach ting had gelegen, den dollarkoers hier laag had gehouden. En toen dus evengenoemde Pond dollar verhouding was verbroken, stond ook niets meer een stijging van den dollar ten opzichte van den gulden in den weg. En zoo kon men reeds giste ren het merkwaardige verschijnsel waarnemen, dat terwijl het Nederland- sche egalisatiefonds den dag te voren nog dollars had gekocht op 1.85%, het den daarop volgenden dag dollars moest verkoopen op 1.88% ten einde een al te sterke stijging van den dollar en dus een te groote depreciatie van den gulden, te voorkomen. Wij behoeven hier wel niet uit te wij den over den terugslag, welke deze dra matische koersdaling van het Pond op onzen handel en in het algemeen op den internationalen handel moet heb ben. Nog steeds toch is het Pond ster ling in het internationale verkeer een factor van beteekenis; een groot aan tal goederen wordt in Ponden gefactu reerd. terwijl, om slechts bij ons Indië te blijven, de opbrengst van een groot deel van zijn exportproducten, in Pon den wordt ontvangen. En nu kan men ongetwijfeld en in ruime mate zal zulks ongetwijfeld zijn geschied zijn risico bij het Pond zoo veel mogelijk uitschakelen, door de te ontvangen Ponden op termijn te verkoopen, maar zij, die dat niet deden, zullen ongetwij feld voor ernstige verliezen niet be spaard blijven, terwijl het nog zeer de vraag is, of het. voor het oogenblik mo gelijk is Ponden op termijn te verkoo pen. Gisteren b.v. was zulks nauwelijks mogelijk en de koersen die men daar voor hoorde noemen, waren zoo laag, d.w.z. zoo ruïneus voor den exporteur, dat het zeer de vraag was of expor teurs op zoo on voordeel ige voorwaar den bereid waren hunne termijn-Pon den te verkoopen. DE vraag, die zich, naar aanleiding van den Pon- denval opdringt, is natuurlijk deze: Moeten onze officieele autoriteiten den gulden deze daling van het Pond ten volle laten meemaken, dan wel moeten wij, op z ekeren af stand, het Pond volgen. M.a.w., moeten wij onze politiek, die tot nu toe gericht is op een vaste verhouding tot den dol lar laten varen en ons op het Pond oriënteeren? Zoo gesteld lijkt de vraag niet moei lijk te beantwoorden: het lijkt immers onder alle omstandigheden gewenscht zich niet op het hoogst labiele Pond te richten, doch op den dollar. Een an dere kwestie is echter of de autoriteiten ten opzichte van den dollar dezelfde minimum en maximum punten als richtsnoer voor de door haar te voeren monetaire politiek dienen te blijven vol gen, als tot nu toe het geval was. Deze punten werden naar onderen begrensd door een koers van 1.83% en naar bo ven door een koers van 1.88%. Daarboven lieten de autoriteiten den koers tot nu toe nimmer stijgen en ook nimmer onder de 1.83 dalen. Het zou denkbaar zijn, dat, nu het Pond zoo sterk in waarde is gedaald, men in be paalde kringen, waar men het betrek kelijk geringe depreciatie-percentage van onzen gulden toch reeds met leede ©ogen aanschouwt, hierin aanleiding xou vinden, ook onzen gulden een ge deelte van de depreciatie van het Pond te doen medemaken, door de goudpun- ten ten opzichte van den dollar b.v. eenigszins naar boven te verleggen, zegge b.v. tot 1.90. Wij hopen, dat onze Itegeering. indien in die richting druk op haar zou worden uitgeoefend, hier voor niet zal bezwijken, en aan de een maal gegeven verhouding dollar tot gulden zal blijven vasthouden, teneinde een nog groot ere verwarring, dan wij nu reeds sedert jaren op valutagebied kennen, en die door den val van het Pond opnieuw wordt geaccentueerd te voorkomen. OF. moeilijkheden welke den Neder- landschen gulden bedreigen, ziin dus op het oogenblik geenszins te onder schatten. Bedenkt men hierbij nog. welke de gevolgen zullen ziin van een eventueel deelnemen van Frankrijk aan een oorlog of zelfs maar indien Frankriik in een lan ge en ernstige internationale crisis wordt gewikkeld, voor de houders van ..Fran- sche Mannheimer napieren", dan beseft men. dat de Nederlandsche bancaire en monétaaire autoriteiten met bezorgdheid de ontwikkeling der internationale gebeur tenissen volgen en dat zii de meening zijn toegedaan, dat eene vreedzame rege ling van de Poolsche auaestie ook om re denen van financieelen aard voor Neder land van het grootste belang is. HENGELO. 25 Aug, - Even na twaalf uur vannacht is te Hengelo een huwe lijk voltrokken. Twee jongelui, de heer R. Voskamp en mej. Grelha Zeggen, waren voornemens Donderdag 31 Aug. in het huwelijk te treden. Toen echter de waarschuwingstelegrammen voor dp vóórmobilisatie werden verzonden, moest de heer V. zich eveneens gereedhouden. Er werd toen besloten het huwelijk te vervroegen. De Officier van Justitie te Almelo verleende dispensatie van den wettelijk voorgeschreven wachttijd en zoo zou hedenochtend het huwelijk vol trokken worden. Toen de heer V. Donderdagmiddag van zijn bezoek aan den officier van Justitie te Almelo terugkwam, lag er al een tele gram op hem te wachten met de mede- deeling. dat ook hij Vrijdagochtend on der de wapenen moest komen. Het hu welijk zou dus weer geen doorgang kun nen vinden. Doch men vond een oplos sing. Dank zij de medewerking van den Burgerlijken Stand te Hengelo werd be sloten, dat het huwelijk kon worden vol trokken om even na middernacht, dus op den vastgestelden datum van 25 Aug.. aldus de Tclegr. Zoo verzamelden zich kort na twaalf uur het bruidspaar, familieleden en ge tuigen in het gemeentehuis. De belang stelling was zoowel in als buiten het ge meentehuis zeer groot. Nadat de wet houder, H. Voogdgeert. de verschillende formaliteiten had doen vervullen, hield hij een toespraak tot het bruidspaar, waarbij hij de hoop uitsprak, dat de scheiding van de jongelui niet van lan gen duur zou zijn. Vanmorgen is de bruidegom per eerste gelegenheid naar zijn korps vertrokken. PLOTSELINGE BEHOEFTE AAN ARBEIDSKRACHTEN De regeeringspersdienst meldt ons: DE tegenwoordige buitengewone omstandigheden zullen zonder twijfel mede moeilijkheden mee brengen voor het bedrijfsleven met be trekking tot de bezetting van de onder nemingen met voldoende geschikte ar beidskrachten. De minister van sociale zaken zal. voor zooveel van hem af hangt, gaarne zooveel mogelijk mede werken tot. oplossing van zoodanige moeilijkheden in de daarvoor in aan merking komende gevallen. Op den voorgrond moet intusschen staan, dat zooveel slechts eenigszins mogelijk de oplossing moet worden ge vonden door plaatselijke bemoeiing, met name door de plaatselijke organen van de arbeidsbemiddeling, waarvan gebruikmaking in het eigen belang wel zeer wordt aanbevolen. Er zullen echter gevallen zijn, waarin ter plaatse in de behoefte niet kan wor den voorzien, terwijl elders w e 1 ge schikte krachten aanwezig zijn, of wel ter plaatse arbeiders beschikbaar zijn. die eerst na eenige training voor het werk geschikt zouden worden. Met name het vraagstuk van de verplaatsing van arbeiders en dat van de training komt dus op den voorgrond. Ook zullen allicht nog andere vraagstukken zich in de practijk blijken voor te doen, die een meer centrale behandeling vra gen. Teneinde hierin zoo snel en zoo eenvoudig mogelijk te voorzien, ligt het in de bedoeling van den minis ter om aan zijn departement een kleine commissie in te stellen on der den naam „contact-commissie voor de arbeidsmarkt". Deze bestaat uit de volgende leden: mr. dr. A. L. Scholtens, secretaris-gene raal van het departement van sociale zaken; dr. ir. A. H. W. Hacke, direc teur-generaal van den arbeid; ir. R. A. Verweij, hoofd van den rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbe middeling; Meyer de Vries, hoofd der afdceling werkverruiming van het de- parlement van sociale zaken; mr. D. J. Gorter, hoofd-commies aan het departe ment van sociale zaken, secretaris, die de evenbedoelde vraagstukken voor zoovci- noodig zal behandelen en door onderling overleg een spoedige en doel matige beslissing zal trachten te bevor deren. Ook andere gevallen met betrek king tot de arbeidsmarkt, waardoor men haar tusschenkomst nuttig mocht oordeelon, zullen door haar in overwe ging kunnen worden genomen. De commissie zal, zoo noodig, veel vuldig vergaderen en contact houden met het departement van economische zaken. Haar adres is: Bezuidenhout 30 Den Haag. Teneinde misverstand te voorkomen worde er nog op gewezen, dat vragen omtrent verlof uit militairen dienst van ingelijfden niet tot de bevoegdheid der commissie behooren. Jumbo door Amsterdam AMSTERDAM, 25 Augustus. - De voorbereidingen voor de spoorwegten toonstelling „De trein 1839—1039" nade ren het einde. In den nacht van Za terdag op Zondag a.s. zal de 90 ton we gende Jumbo locomotief van het Haar lemmermeerstation naar het Frederiks- plein worden overgebracht, en daar mede zal dan al het rollende materiaal, dat op de tentoonstelling te bezichtigen zal zijn, naar het terrein zijn overge bracht. Om één uur zal het transport beginnen. Men hoopt in de vroege mor genuren op het terrein gearriveerd te zijn. JONGEN IN ZEE VERDRONKEN ZANDVOORT, 25 Augustus. Van middag waren zich twee broers, de ze ventienjarige G. en de negenjarige F. Barendse uit Haarlem, aan het baden op het vrije gedeelte van het strand, ter hoogte van het tentenkamp. De oud ste jongen kon zwemmen en begaf zich nogal ver in zee. Zijn broertje wilde zijn voorbeeld volgen, hoewel hij de zwemkunst niet machtig was. Hij ge- •aakte dan ook in verdrinkingsgevaar en riep zijn broer om hulp. Deze tracht te hem te redden, doch hij geraakte door den sterken stroom zelf in gevaar, zoodat hij hem moest los laten. Het hulpgeroep van den oudsten jongen werd door andere baders gehoord en deze slaagden er in hem behouden op het strand terug te brengen. Eerst toen deelde hij mede, dat zij zijn broertje eveneens in gevaar verkeerde. De knaap was inmiddels echter in de diepte verdwenen. Het lijk is van avond om zeven uur aangespoeld. Drie jaar gevangenisstraf geëischt tegen Amster dammer AMSTERDAM. 25 Aug. - Drie jaar gevangenisstraf eischte vandaag de of ficier van justitie mr. Bosch tegen een dertigjarigen Amsterdamschen ijzer werker. die terecht stond voor de va- cantiekamer der rechtbank wegens po ging tot moord op zijn vrouw. De vrouw had haar man en kinderen alleen gelaten; Dinsdagmiddag 23 Mei kwam de" ijzerwerker baar tegen in de stad en hij vroeg haar mee te gaan naar de echtelijke woning om te pra ten over de verdeeling van den inboe del. Na eenige aarzeling ging zij op zijn voorstel in. Nauwelijks was zij in de étage aan d<j Bloenistraat binnenge gaan, of de ijzerwerker, die de deur achter haar had afgesloten, gaf haar met een knijptang een paar slagen op het hoofd, waarna hij haar bij den keel greep en met een scheermes wonden aan pols en armen toebracht. De vrouw riep om hulp en op haar „moord" „moord" geroep kwam de bovenbuur man naar beneden. Hij klopte, doch de ijzerwerker riep hem toe: „Ga maar weer weg, er is hier niets te doen. ze maakt immers altijd zoo'n lawaai". Een buurvrouw, die ook op het geschreeuw was afgekomen, kreeg een dergelijk antwoord. De buren waren er niet ge rust op, dat er niets gebeurde temeer daar de vrouw opnieuw om hulp riep. Zij waarschuwden een agent en deze trapte dc deur in. De man werd gear resteerd; de vrouw, die betrekkelijk licht gewond werd, was spoedig her steld. De man, die zich wegens poging tot moord te verantwoorden had, beklaag de zich over het gedrag van zijn vrouw. Hij was plotseling woedend geworden en hij had zich niet kunnen beheer- schen. Van de vechtpartij herinnerde hij zich heel weinig meer, maar met klem ontkende hij desalniettemin een scheermes te hebben gebruikt. Zijn vrouw had het scheermes tegen hem gebruikt en zich daarbij gewond De officier van justitie. M. Bosch, was van oordeel, dat in dit geval een strenge straf diende te worden opge legd. Verdachte leefde reeds gescheiden van zijn vrouw en met. opzet heeft hij haar in zijn woning gelokt met de be doeling om haar te dooden. De rechtbank zal 8 Aug. vonnis wij zen. TIJDELIJKE SLUITING VAN SCHOLEN AMSTERDAM, 25 Augustus. In Amsterdam is een groot aantal scholen in gereedheid gebracht voor het tijde lijk legeren van troepen bij een even- tueele mobilisatie. Aan deze scholen moet het onderwijs tijdelijk stilstaan en aan de kinderen is daarom voor- loopig vrijaf gegeven. Wordt tot mobilisatie overgegaan dan zullen de bedoelde scholen sléchts korten tijd voor het legeren van troepen worden gebruikt. Het onderwijs zal na het vertrek der troepen zoo spoedig mo gelijk worden hervat. Voor het geval het noodig mocht zijn de schoolgebouwen langer voor het le geren van troepen beschikbaar te hou den dan thans wordt venvacht, zal het gemeentebestuur maatregelen beramen om in het ondenvijs der kinderen, die nu daarvan verstoken zijn, te voorzien. VOOR SPION AANGEZIEN De meest simpele dingen schenen plotseling verdacht aan hem De heer W. v. d. H. uit. Tilburg heeft in België een vreemd avontuur beleefd, aldus lezen wij in de Nieuwe Tilburg sche Crt. Hij logeerde bij een vriend te Dessel bij Moll en toen hij Dinsdagmorgen er al vroeg op uitgetrokken was om een fietstochtje in de omgeving te maken, werd hij op een brug bij genoemd dorpje door den schildwacht staande gehou den. Deze deelde den heer v. d. H- mede. dat hij hem moest aanhouden op bevel van zijn luitenant. De jongeman be greep aanstonds, dat het weinig zin zou hebben tegen te sputteren en voldeed onmiddellijk aan het dringend verzoek om den schildwacht te volgen naar den commandopost, waar hii tusschen twee soldaten met de bajonet op het geweer op een bankje werd neergezet in af wachting van den luitenant, dien men in de buurt ging roepen. Deze deelde den verbaasden arrestant mede, dat hij gezocht werd als spion, althans volledig beantwoordde aan het signalement en de nationaliteit. Tijdens het verhoor wilde de heer v d. H. een cigaret opsteken en het papier dat om het doosje zat. wilde hij in een kistje, dat in zijn nabijheid stond en wat hij voor een soort prullemand aan zag. deponeeren. Hij tilde het kistje op om het om te keeren. doch het was te zwaar. Geen wonder, het was een kistje met dynamiet! Dit werd hoogst ver dacht gevonden en door den luitenant werd onmiddellijk gerapporteerd, dat „verdachte het gewicht van het kistje dynamiet wilde weten". Na langdurig verhoord te zijn en ook gefouilleerd, kwam de veldwachter, die den jongeman overnam om hem in de cel onder het gemeentehuis op te slui ten in afwachting van nadere instruc ties. Om 2 uur in den middag kwamen de gendarmen van Moll den verdachte nog eens bemonsteren, waarna deze mededeelden geen reden meer aanwezig te achten, den heer v. d. H. langer vast te houden. Deze had er genoeg van ge kregen en wilde, om verdere onaange naamheden te voorkomen, zoo snel mo gelijk naar zijn vaderland terug. Hij fietste daartoe langs binnenwegen via Arcndonck in de richting Reusel. Op een der bruggen nabij Arendonck werd de jongeman opnieuw staande ge houden door een schildwacht. Deze had natuurlijk dezelfde instructie^ en kwam dan ook met hetzelfde verhaal voor den dag. Dc heer v. d. H. werd naar het na burige douanekantoor gebracht en daar tot tien uur vastgehouden. Toen kwa men er weer twee gendarmen, die hem, om verder last te voorkomen, tot de grens uitgeleide zouden doen. Onder weg vertelde v. d. H-, dat hij het verve lend vond België te moeten verlaten. Hij bedoelde hiermede, dat het jammer was zijn vacantie noodgedwongen te moeten onderbreken en hij liever nog eenige dagen in België was gebleven. De gendarmen maakten hieruit echter op. dat hii ongaarne naar zijn vaderland terugging, omdat, hij daar wellicht „nog iets te goed" had... Daarom kuierden zij zoolang met hem lanes de grens tot dat zij een Nederlandschen marechaus see met een grenssoldaat ontmoetten, aan wie zij den „verdachte" uitlever den! Nu werd v. d. H. ook nog door de po litie van zijn eigen land opgebracht! Hij werd meegenomen naar de kazerne te Bladel waar de commandant echter al spoedig kon vaststellen, dat men hier met een jongeman van onbesproken levenswandel te doen had. 'f-GRAVENHAGE. 25 Aug. - In verband met de ontwikkeling van den internationalen toestand heeft de Nederlandsche regeering besloten op grond van de gewij zigde wet van 3 Augustus 1914 eenige uitvoerverboden af te kon digen. Het doel van deze maatregelen is te voorkomen, dat de voorzie ning van de nationale behoefte in gevaar komt. Zij dragen derhalve een preventief karakter. Indien de hier le lande aanwezige voorraden zulks toelaten, zullen dispen saties van de uitvoerverboden kunnen worden gegeven. Met de uitvoering van deze maatregelen heeft de minister van Economische Zaken het Crisis Uitvoer Bureau Piet Heinplein 6 te 's-Graven- hage belast, bij welk bureau verzoeken om dispensaties kunnen worden inge diend. De formulieren voor he* aanvra gen van uitvoervergunningen zijn ver krijgbaar bij de Kamers van Koophan del. De uitvoerverboden treder terstond in werking. Zij gelden voor de navolgende artikelen: Wol, katoen, enz. Opgesponnen wol, kunstwol. afval van wol en van wollen garens, kammeling; garens van wol en/of van kunstwol. al dan niet met andere bestanddeelen: wollen en halfwollen dekens, kousen en sokken van wol en van wol met an dere sloffen, laken: Ongespannen katoen, afval van onge- sponnen katoen en linters; garens van katoen, afval van katoe nen garens; dekens van katoen. Ruwe en halfhewerkte jute. afval van jute en van jute-garens; vlas al dan niet bewerkt, afval van vlas en van linnen garens: hennep, sisal, manillahennep, ramie en soortgelijke vezels en afvallen daar van; garens, koord, touw en kabel van vias, hennep, jute, cocos, sisal, manillahen nep, ramie en soortgelijke vezels, als mede afvallen daarvan; nieuwe ledige jute zakken, juteboek. gebruikte ledige zakken en andere voor werpen van jute. Verband wat ten en verbandstoffen. Geneesmiddelen, kinabast, kamfer en chloroform. Leerxvaren Bereide en onbereide huiden en vel len. uitgezonderd hazen en konijnenvel len, hajzedissenhuiden, slangenvellen en nelterijen; leder, alsmede afvallen van leder, uit gezonderd reptiel- en vischleder, lak- leder en zeemleder; schoenen, laarzen en pantoffels, ge heel of voor het grootste deel van leder: plantaardige looistoffen en looistof- extracten, synthetische looistoffen en chroomzouten. Vliegmachines en onderdeelen en toe- behooren daarvan. Ruwe rubber en latex, oude rubber waren en afval van rubber en van rub- herwaren, regeneraat rubber, hard gum mi, balata, alsmede gutta-percha. auto mobiel, motor- en rijwiel binnen- en bui tenbanden, massieve handen en cushion- banden. Cement van alle soorten, sementklin- ker. gips en kalk. Punt- of prikkeldraad, vertind blik in bladen, strippen, strooken en band. Metaal Metalen en metaallegeeringen met uit zondering van goud en zilver in: a. koeken, blokken, schuitjes, gietelin gen, korrels of anderen grondstofvorm; b. in pocdervorm; c. in staven, bladen, draad-, plaat-, band-, buis- of kabclvorm, in balken of andere geprofileerde vormen. Afval en oud materiaal van metalen, van metaallegeeringpn en van metaal waren. andere dan van goud en zilver Ijzererts, tinerts. zinkerts. mangaan- erts, magnesiet. geroost en ongeroost pyriet en gasaarde. Benzol, zoomede andere benzolkool waterstoffen en alle in hoofdzaak uil henzolkoohvaterstoffen bestaande vloei stoffen, phenol of carbolzuur en naphta- line. Koolteer. asphalf uit koolteer, natuur- asphalt en asphaltbitumen, een en an der mede i» verdunden of geëmulgeer- den toestand. Aether-sulfuricus. aceton. chloorkalk, calciumcarhide. ehilisalpeter. natronsal peter en zwavel: salpeterzuur en zwavelzuur; glycerine; aethylalcohol, al d~n niet tot andere iranken dan bier en wijn verwerkt. Springstoffen Ontplofbare stoffen; wapenen, munitiën, optische glazen en optische instrumenten, vuurleidingsin strumenten, zoeklichten-, alsmede on derdeelen en toebehooren daarvan; infusorienaarde: chirurgische instrumenten, alsmede onderdeelen en toebehooren daarvan zeildoek, zoomede dergelijke weefsels met een gewicht van meer dan 899 gram. maar niet meer dan 1590 gram per vlerk. M. Lompen van alle soorten, zoomede oud papier en afval van papier. Röntgentoestellen en de onderdeelen en toebehooren daarvan, zoomede Bont- genfilms. Alle op ongebruikLliike wijze of in on gebruikelijke verhouding met ingevolge dezelfdp wet ten uitvoer verboden goe deren samengestelde producten. Gasafweer Gasbeschermingsmat«riaal waaronder gasmaskers, alsmede onderdeelen en toe behooren daarvan; gasmaskerzuurstof - toestellen; schuilplaatsgasfiltertoesteHen. alsmede onderdeelen en toebehooren daarvan; schuilplaatszuurstoftoestellèn; gasmas- kerhoogdrukcylinders; zuursfofpa tro nen; koolzuurfilterbussen: tegen strijd gassen gpprepareerde kleeding. zoomede zuurstofkoffers en cylinders met zuur stof. Alle soorten haar- en wol vilt. geweven vilt hieronder begrepen. Gereedschappen en werktuigen voor metaalbewerking, slijp- en polijstmidde- |pn in schijf- of pocdervorm. Kalkstikstof: ammoniumnitraat, kaliumchloride. za del- en koffermakerswerk. drijfriemen en transportbanden al dan niet afge past; handschoenen, ander lederwerk; een en ander geheel of voor het grootste deel van leder. Tuig- en zadelmakerswerk, alsmede lie militair lederwerk. Regeeringscommissariaat zal zich belasten met de coördinatie 's-GRAVENHAGE. 25 Aug. Men meldt ons van bevoegde zijde: De minister van Binnenlandsche Zaken heeft bij zijn departement ingesteld een regeeringscommis sariaat voor de vrijwillige burger lijke dienstverlèening. Aan dit regeeringscommissariaat is opgedragen de zorg voor de coördinatie van de werkzaamheden van de particu liere organisaties, die zich vrijwillig be schikbaar stellen voor het verrichten van diensten in buitengewone omstan digheden. Met het regeeringscommissariaat wor den gecoördineerd de inspectie van de bescherming van de bevolking tegen luchtaanvallen en de inspectie van de vrijwillige burgerwachten. Met de leiding van het commissariaat wordt tijdelijk heiast mr. H. W. .T. Mul der, raadadviseur bij het departement van Binnenlandsche zaken, terwijl mr. J. Heusdens, werkzaam bij de afdeeling Binnenlandsch bestuur, voorloopig als secretaris zal optreden. Aan de burgemeesters van de gemeen ten met meer dan 29.909 inwoners is verzocht een administratieve instantie aan te wijzen, die zal worden belast met aangelegenheden betreffende de vrijwillige hulp- en dienstverleening. Daarnaast heeft de minister Van bin nenlandsche zaken bij de afdeeling Bin nenlandsch bestuur van zijn departe ment een bureau „openbare orde en vei ligheid" ingesteld, waarvan de leiding aan mr. J. Heusdens is opgedragen. Dit bureau is belast met de behandeling van onderwerpen de buitengewone om standigheden betreffende, voorzooveel deze onder het departement van Bin nenlandsche zaken ressorteeren. DE GIRODIENST OP 31 AUGUSTUS 's-GRAVENHAGE, 25 Augustus. Op 31 Augustus a.s. is het Centrale Girokantoor te 's-Gravenhage den ge- heelen dag gesloten, behalve voor de boeking van stortingen en girobiljetten, waarvan spoedbehandeling en chèque- adviezen, waarvan, spoedbehandeling of telegrafische spoedbehandeling wordt verlangd. Deze opdrachten worden uit gevoerd, voor zoover zij uiterlijk te 10 uur ten girökantore worden ontvangen. Opdrachten, welke later binnenkomen, blijven liggen tot den volgenden mor gen. Aangezien de postkantoren na 10 uur zijn gesloten, vindt telegrafische spoed behandeling van chèque-adviezen al leen plaats, als kan worden aangeno men, dat de telegrafische machtigingen de betaalkantoren nog tijdig kunnen be reiken. Vermits de stadshijkantoren den ao- heelen dag gesloten zijn, kan uitbeta ling aldaar niet plaats vinden. Wie derhalve op die dagen uitbetaling wenscht, zal die alleen op het hoofn- postkantoor kunnen verkrijgen. Bij het uitschrijven van de chèques en de ad viezen doet men derhnlve goed hier mede dan rekening te houden. MINISTER VAN BOEYEN TERUG "s-GRA5iENHAGE. 25 Augustus. De minister van binnenlandsche zaken, de heer H. van Boeven, is hedenmiddag van zijn vacantie te 's-Gravenhage te ruggekeerd.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 9