AMERIKA i in de branding VAN RUSSEN EN VAN DUITSCHERS De oproep tot mobilisatie Vordering van paarden Motorrijtuigen Stadsautobussen EEN BALLON ZAL OPSTIJGEN Het feestprogramma moet gewijzigd worden VAN DE POLITIE f Koninginnedag v Nederland heeft grootste gemiddelde eierproductie Van ziekten en van zorgen IX Radio-programma's 2e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD MAANDAG 28 AUGUSTUS 1939 De officieele tekst van de oproep tot mobilisatie luidt: De Burgemeester van Amersfoort, roept in opdrach van de regeering, op. om zich met spoed aan te melden Bij Land- en Zeemacht de niet in werkelijken dienst zijnde gewone dienstplichtigen, die behooren tot een der lichtingen 1924 tot en met 1939 en voorts al het niet in werkelijken dienst zijnde re6ervepersoneel van land- en zeemacht, alle niet in werkelijken dienst zijnde vrijwilligers (voor wat betreft den Vrijwilligen Landstorm alleen de vrij willigers van 18 jaar en ouder) en het voor de gemobiliseerde weermacht be stemde burgerpersoneel. Eerste mobilisatiedag 29 Augustus (Dinsdag). Degenen, die om eenigerlei reden niet in het bezit zijn van een lastgeving (zie zakboekje), zijn verplicht zich te wen den tot den burgemeester van de ge meente. waarin zij woonachtig zijn of indien zulks niet mogelijk is tot den burgemeestr der gemeente, waarin zit verblijven. De aandacht wordt erop gevest'gd. dat deze ..openbare kennisgeving" rc.--h- tens voldoende is en derhalve dengene, die niet aan deze "proeping voldoet in verzuim stelt. Amersfoort, den 28en Augustus 1939 (w. g.) Burgemeester v. RANDWIJCK. De burgemeester van onze stad roept in opdracht der regeering alle eigena ren en houders van paarden, welke ter vordering moeten worden aangeboden, op om deze paarden op 29 Augustus 1939 te 6.30 uur v.m. te brengen op of te doen brengen op de verzamelplaats De Hof. De paarden moeten voorzien zijn van één dag rantsoen haver of hooi en een goed halster met halstertouw en voor zoover mogelijk van een goed hoef beslag. De aandacht wordt erop geves tigd, dat deze openbare kennisgeving rechtens voldoende is en derhalve de eigenaren en houders van paarden in verzuim stelt indien zij niet aan deze oproeping gevolg geven. (w. g.) Burgemeester v. RANDWIJCK. De Burgemeester van Amersfoort roept, in opdracht van de regeering alle eigenaren en beHeerders van motorrij tuigen, welke ter algemeene vordering moeten worden aangeboden op. om deze motorrijtuigen op 29 Augustus a.s. des voormiddags zes uur te brengen op de Koninginnelaan. Deze motorrijtuigen zullen door de beheerders vervoerd moeten worden naar Woudenberg (Schans). (w. g.) Burgemeester v. RANDWIJCK. Men verzoekt ons mede te deelen, dat de stadsautobussen morgenochtend om ongeveer elf uur niet zullen rijden, aan gezien zij ter beschikking van andere dieasten bestemd zijn. En op een bepaalde hoogte zal een parachute uit de „Rexona" geworpen worden Eenigen tijd geleden reeds maakten wij melding van het voornemen der Oranjevereeniging om op Koninginne dag een ballon te doen opstijgen. Het is alweer ongeveer dertien jaar geleden, dat in onze stad iets dergelijks plaats vond, maar de belangstelling, die toen getoond werd,, zijn we nog niet verge ten. Ook dit jaar zal het „Iuchtavon- tuur" wel weer de noodige interesse boeken. Want wij hebben nu eenmaal weinig gelegenheid gehad om van na bij met het ballonvaren kennis te maken en dit heeft ons nieuwsgierig doen worden. Het luchtgevaarte, dat op Koningin nedag volgens de gemaakte plannen omhoog zal gaan, is eigendom van de Haagsche Ballonclub. Reeds betrekke lijk vroeg in de morgenuren zal met de vulling van den twintig meter hoo- gen kolos een aanvang gemaakt wor den. Een gezelschap Haagsche ballon- niers heeft zich bereid verklaard om medewerkig te verleenen, opdat de vul ling met lichtgas volgens de eischen zal geschieden. Wanneer de weersomstandigheden het toelaten, hoopt men met de lucht ballon genaamd „Rexona" enkele uren in hoogere sferen te vertoeven. Aan deze ballonvaart is een aardige attractie verbonden. Op een bepaald moment zal namelijk een kleine para chute worden uitgeworpen en aan het publiek is dan de taak, te schatten op welke hoogte de luchtkolos zich op dit oogenblik bevond. Wij beleven ernstige tijden. Geruch ten over internationale spanningen doen de ronde en scheppen een sfeer van onzekerheid, van ongewisheid. Nie mand weet, of hij de plannen, die van daag gemaakt werden, morgen nog tot uitvoering zal kunnen brengen. Zoo publiceerden wij enkele dagen geleden het programma van de Oranjevereeni ging voor de viering van Koninginne dag. Sindsdien hebben wij ons wel een enkele maal moeten afvragen of de viering van dit feest ditmaal even on gestoord doorgang zal kunnen vinden als andere jaren, l iteraard speelt de internationale toestand in deze. kwes tie de hoofdrol. Komt het niet tot een catastrofale wending, dan zal het Ko- ninginnefeest een dubbel feest zijn Wij hebben ons gewend tot het be stuur der Oranjevereeniging met. de vraag, of het vastgestelde programma ongewijzigd zal worden nagekomen. Dit is door de huidige situatie onmoge lijk geworden. Het staat nu reeds vast, dat bepaalde onderdeelen zullen moe ten vervallen, respectievelijk door an dere vervangen moeten worden. Dat dit meer in het biizonder de nummers zijn. waaraan wordt medegewerkt door militairen, ligt voor de hand. Doch hoe de veranderingen precies zullen wor den. is op het oogenblik nog niet he kend. Waarschijnlijk zullen wij daar omtrent. morgen nadere mededeelingen kunnen verschaffen. TEMPERATUUR IN PESIE'S BAD De temperatuur van het water in Pesie's bad was hedenmorgen 70 gr. F. of 2V/4 gr. C. Het diploma werd behaald door Helma Cramer, ^orry van Maurik, Lies van Kalleveen en Jan Hamers. Korfbal Een vier en twintigjarige kantoorbe diende heeft een proces verbaal ontvan gen, omdat ihij zonder eenige reden voortdurend zijn fietsbel gebruikte. Als men vier en twintig lentes telt, wordt het tijd om zich wat ingetogener te ge dragen. In den nacht van Zaterdag op Zondag scheerde een automobilist uit Rotter dam met een snelheid van ongeveer tachtig kilometer door de bocht, van Zonnebloemstraat en Oude Soesterweg. De politie vond dit wat al te avontuur lijk en gelastte den man te stoppen. De chauffeur echter doofde zijn achter licht en trapte zijn gaspedaal nog wat verder in. Het zal hem duur te staan ko men, want de politie kon zijn nummer noteeren. EXAMENNIEUWS Te Utrecht slaagde voor het examen van de „vereeniging ter veredeling van bet. ambacht." voor meester en gezel: timmerman (meester) de heer A. J. He mels. Huisschilderen (gezel) de hceren R. v. d. Biezen en A. J. Jansen. CITY THEATER Dinsdag, Woensdag en Donderdag zullen in het. City Theater nog enkele voorstellingen worden gegeven van het bekende filmwerk „De Citadel". In 't Soesterkwartier Ornjevereenigin g Roester- kwartier" heeft voor den ver jaardag van ff.Af. de Koningin het vol gende programma opgesteld: Voormiddag 7 uur: Reveille, daarna luiden der klokken. 8.30 uur: Samenzang op het school plein in de Lingestraatmet medewer king van het Ned ferv en Ger Evangelisatie Zangkoor en eenige leden van de Amersfoortsche Mu ziekvereeniging, dir.: Ferd. de Goey Programma: 1. Wilhelmus. 2. Wilt Heden nu treden. 3. Alle Man van Neerlands Stam 4a. 't Is plicht dat ied're jongen. 4b. Als Vaderlandsche jongens. 5a. Wij leven vrij 5b. Zno leven iv' altijd vrij en blij 6a. Wien Neerlands bloed in d' ad'ren vloeit. 6b. Bescherm, o God, bewaak den grond. Dit zal worden voorafgegaan door een korte toespraak van den voor zitter den heer J. H. Veenkamp. 10 uur: Bloemencorso en reclame optocht. Opstellen in de Nijverheidssiraat tusschen Groningerstraat en Drent- schestraat. Namiddag: optocht naar het feestterrein. Opstellen der deelnemers op den Parallelweg. Muziek: „Postfanfare", dir.: Ferd. de Goey. 2 uur: Aanvang der kinderfeesten op 't feesterrein aan de Zonnebloem straat. Het programma luidt: Hindernisloopen, Zakloopen, Kus sengevecht, Stoelendans, Eierloopen, Tonrollen, Mastklimmen, Korfbal- werpenTonsteken, Boegsprietloopen en Ringrijden per rijwiel. 7 uur: Opstelling van den optocht op den Parallelweg. 8 uur: Concert op het Feestterrein door de R.K. Muziekvereeniging „Wilskracht", dir.: J. Wakelkamp. Uercfer optreden van: „DE VE- LUWSCHE BOEREN DANSERS". Oude Geldersche boerendansen in Veluwsche kleederdracht, met bege leiding van den Speulman mit sien trekpieper. Tot slot: Groot schitterend vuur werk. dqunda STERHUIS Beekenst.laan 6. Voor alle meisjes lederen avond geopend des Zon dags van 2 uur GILDEHUIS. A-K.G. Tentoonstelling 10—5 uur nam. OPENBARE LEESZAAL MET JEUGDLEES ZAAL. Muurhuizen 9. R.K LEESZAAL. - Wtferstraat 2. Filiaal Uitleenbibliotheek Edisonstraat 35. MUSEUM FLEHITE, Westsingel. Geopend dageljjks van 1012 en 1—4 uur, uitge zonderd Zondag:, 's Zaterdags 1012 en Maatregelen tot verbetering van ons pluimvee zijn daaraan niet geheel vreemd HOEWEL nog lang niet alle landen over betrouwbare cij fers beschikken betreffende hun pluimveestapel en de eierproductie, ontleenen wij eenige gegevens daar omtrent uit een desbetreffend ar tikel in de „Kleinveepost". Ingevolge gegevens van het Inter nationaal Landbouw Instituut te Rome staan aan het hoofd de Vereenigde Staten van Amerika. Onderstaande opgave geeft een over zicht van de hoegrootheid van den hoen derstapel der verschillende landen in 1938, voor zooverre uit statistieken was na te gaan. landen aantal hoenders in millioenen Ver. St. v. Amerika China (1935) Rusland Duitschland Engeland Frankrijk Canada Japan Roemenië Polen Fransch Marokko Philippijnen Argentinië 412.6 ca. 250 ca. 200 s.o ca. 70 53.8 48.4 ca. 50 ca. 50 ca. 50 ca. 40 ca. 40 Ondanks hun uitgebreiden pluimvee- stapel hebben deze landen voor den we reldhandel in eieren slechts geringe be- teekenis. Hun gezamenlijk aandeel in den werelduitvoer in eieren bedroog in 1938 slechts ongeveer 20 pet. Een viertal staten met veel klei neren pluimveestapel, n-1- Denemar ken, Nederland, Ierland en België hadden in dien uitvoer tezamen een aandeel van bijna 60 En Nederland staat van deze lan den op de eerste plaats wat de groot te van zijn hoenderstapel betreft (pl.m. 30 milliocn). Denemarken (met 27 mil- liocn hoenders) daarentegen overtreft ons land op gebied van eierenultvoer. Een drietal landen van midden-Euro pa, nl. Bulgarije (12 millioen hoenders), Hongarije (18 millioen hoenders), en Zuid-Slavië (19 millioen hoenders) heb ben een gezamenlijk aandeel in de we- reld-eieren-expor.t van 12 pCt. Van de landen, die geregeld de totale eierproductie publiceeren, hadden de volgende in 1937 een eierproductie van 1 milliard stuk6 of meer: No. landen eierproduct in millioenen 1 Vereenigde Staten 37.647 2 Duitschland 6.400 3 Frankrijk 6.200 4 Engeland 3.691 5 Japan 3.643 6 Canada 2.633 7 Denemarken 2.047 8 Nederland 1.990 9 Tsjecho-Slowakije 1.973 10 België 1.507 11 Turkije 1.113 12 Ierland 1.058 13 Fransch Marokko 1.000 y._ De grootste gemiddelde jaarlijksche eierproductie per kip werd in 1938 in' Nederland verkregen met een aantal van 160 stuks. Dit belangrijk resultaat mag vei lig worden toegeschreven aan de maatregelen der regeering tot ver betering van ons pluimvee. Van China, Sovjet-Rusland, Italië, Spanje, Polen, Roemenië, Zuid-Slavië, Hongarije en Bulgarije, hoewel belang rijke eierproduceerende centra, is de eier-opbrengst niet bekend, waardoor die niet iri bovenstaanden tabel kon worden verwerkt. Voor zoover de productiecijfers over 1938 bekend zijn, is in vrijwel alle lan den een kleine achteruitgang te consta- teeren. In Nederland daarentegen is de productie in 1938 mot 160 millioen eieren toegenomen. CONGRES NED. R.K. MIDDENSTANDSBOND UITGESTELD 's-GRAVENHAGE, 28 Aug. Het hoofd bestuur van den Ned. R.K. Middenstands bond heeft zich tot zijn leedwezen ge noopt gezien, het congres, dat on '9 en 30 Augustus, Dinsdag en Woensdag a.s. te Arnhem zou worden gehouden, voor- loopig uit te stellen. De data, waarop het congres doorgang zal kunnen vinden, hoopt men zoo spoe dig mogelijk te kunnen mededeelen. Alle uitnoodigingen, aanmeldingen en reserveeringen voor en in verband met het congres blijven voorshands gel dig. ZOOALS ik reeds zei, nam de ontwrichting in dat eerste oor* logsjaar ook in Amerika hand over hand toe. 't Was geen open en bloot merkbare ontwrichting: men kan meer spreken van groote verschui vingen, verschuivingen van men- schen, van goederen, van geld, van ideeën, van reisroutes, van wegen, van middelen, van sympathieën, kortom, er hadden geweldige ver schuivingen plaats van materieele en tastbare waarden, en van al wat er in den mensch om kan gaan. In die dagen waren er duizenden Ne derlanders in New York „gestrand" en als men de meest ontwikkelden onder hen nu vraagt, wat 't bij zondere dier dagen was, dan vinden ze 't „rare dagen", 't Was ook „be wildering". verdoovend. verwarrend, 't Toch al zoo overladen New York stroomde dagelijks voller en toch was er gebrek aan menschen. De ka den lagen stapelhoog met waren en men kon 't eenvoudigste stuk mate riaal voor fabrieksgebruik dikwijls niet krijgen. De automobiel vocht met het paard, de boer met den spoorweg, de Arbeidersfederatie met de „shops" (het fabriekswezen) en in al dat gedoe gonsden de eensdags- vliegen met hun „blauwe lucht" on dernemingen, substantieel als de atmosfeer, naast de groote trusts met de alles opslokkende directies. New York werd de wachtkamer van de wereld, want alle stoombootlijnen kwamen daar te samen. Die wach ters daar schenen te werken als gist van goed en van kwaad. Voor ik tracht U met eigen ervaringen de ge beurtenissen in Amerika in deze ja ren eenigszins duidelijk te maken zal ik eenige hoofdpunten meer of minder zakelijk neerzetten. Daar honderduizenden „werker s" naar Europa gingen om te vechten en de immigratie van „werkers" practisch stop stond kwam er gebrek aan arbeids krachten, die vervangen werden door machines. Dit gold ook voor het dier. want er gingen scheepsladingen met paarden oostwaarts en de automobiel begon New Yorks straten te verstoppen. De geldmagnaten legden met hun trusts in deze rommelige dagen overal hun hand op en de arbeiders-bosses (the American Federative of Labor) zetten zich te weer voor den acht uren 'dag, voor een minimumloon, wat vele arbei ders zelf niet wilden; ze vroegen prefe rentie voor de in Amerika geboren wer kers en ze wilden 't werk door kindren verbieden. Ze wenschten de gesloten fabriek, de z.g. .„closed shop", de fabriek waarin alleen de georganiseerde werker welkom was. De boeren meenden dat ze afgezet werden door de spoorwegen en de niet-drinkers begonnen ook hun wil op te leggen aan de dorstigen. De vrou wen vochten voor 't stemrecht en de schoolmeesters voor meer scholen. Dit zijn maar eenige punten, doch m.i. vol doende om duidelijk te maken dat heel Amerika in die dagen in volle actie was met dubbel zooveel energie als normaal, al schijnt dit niet mogelijk. Wilson had zijn handen vol met het maken van nieuwe wetten om alle uitwassen van deze energieke ontladingen te knotten. In wetten werden alle redelijke eischen der onderscheidene bevolkingsgroepen vastgelegd. Zoo kwamen de „blue sky laws", de blauwe luchtwetten tegen hec ren als de Barmats, die grif uw goede geld inwisselden tegen waardelooze pa pieren. de Sherman act tegen de trusts, de wet. van Adamson voor de acht uren dag. Dit ging natuurlijk niet van een leien dakje, maar een man als Wilson is vindingrijk. Je kunt iemand gemak kelijk 't gebruik van telefoon, teelgraaf, van de post ontzeggen, van vervoermid delen en wat dan. als ie „zaken" wilt doen. Zoo konden ..kinderproducten' niet vervoerd worden en verlokkende circulaires vonden geen gewillige post- loopcrs Ik wil hier slechts mee zeggen, dat terwijl men in Europa de boel aan gruizels sloeg, de Amerikaan verwoed bezig was zijn huis te verbeteren weer bewoonbaar te maken. Dat er in der haast rake klappen werden uitge deeld is ook waar. want in de geheele historie van Amerika, misschien van de wereld waren er nooit en nergens zulke geweldige en venijnige'stakingen als daar van 1914 tot 1917. De stakers gin gen niet alleen te keer tegen de bazen, en de niet-stakers. doch dikwijls ook te gen 't publiek en 't publiek draaide de rollen wel eens om, als in Arizona, waar 1200 stakende biinwerkers en hun vrien den Bisbee werden uitgejaagd met bevel nooit weer te keeren. F.r kon geen jury gevonden worden die hen, verantwoor delijk voor dezen onwettigen daad. wil de veroordeelen. F.n ook deze doelheid is weer begrijpelijk als je kind geen melk krijgt of als een spoorwegconflict de dokter weghoudt van 't sterfbed van een verwant, om van nog erger dingen niet te spreken. Uit een en ander merkt U wel dat 't „rare dagen" waren, een „be zopen tijd" en wij kregen ook ons deel er van. 't Was juist 's nachts de laatste April. Onze flat werd niet meer zoo goed onderhouden als vroeger want de Italiaansche „janitor" was „over- there" (aan den overkant) om te vechten en een ander was niet te krijgen. Zijn vrouw liep mistroostig rond en 't pdatte dak was in lang niet meer nagezien, 't Regende 't Stortregende. Er kwam een jong wolkbreukje, midden in den nacht. Een stuk vergeten waschgoed spoel de in de afvoergoot. 't Platte dak. met kniehooge muur rondom, kwam vól als een tank en die tank lekte erbarmelijk, 't Water gutste langs de wanden en droop uit de plafonds. Zestien families verweerden zich 's nachts radeloos en stapelden alle bedden op elkaar en daarop de tafels en destoelen. En 't begon te stin ken, vunzig muf als in een half ver gaan oerwoud. Dat was 's nachts, den laatsten April. 's Morgens scheen de zon, maar niet voor den verhuuragent. die zich hope loos verweerde tegen 15 nijdige dames die „damages" l) eischten, en er zijn in New York advocaten genoeg die zoo iets ten zeerste aanmoedigen en graag voor aandeel in de winst een procesje begin nen. Hoe 't met dien armen kerel af liep weet ik niet. want ik spoedde de heuvel op voor een andere woning, want "t was 1 Mei en er stond niet veel leeg, en ik had geluk door een reeks gunsti ge toevalligheden, die altijd oo mijn weg komen in uren van moeilijkheden. Op den hoogsten top van den heuvel, in een mooie rustige straat, vlak bij 't Zondondergangspark, Suneetpark met een schitterend gezicht over de baai, vlak aan den rand van open velden, stond een mooi tweeverdieping „brown- stone" huis, met een kelder en een stoep. Kortom een droom voor een New Yorker. En op die stoep zat een reus. En die reus was blind en die blinde reus Mr. Yarrow, een Rus. was een zaam. Ik vroeg hem naar de huur prijzen der woningen in deze buurt. Yarrow, ik merkte toen pas dat hij blind was, wist daar niets van. Hij toonde mij zijn knutselwerk in den kelder. Hij verontschuldigde zich dat hij vergeten had het licht aan te draaien. Hij zelf had het niet noodig. Zoo n nuttelooze kerel als hij deed er 't beste aan zich maar op te han gen. Ik bekeek zijn werk en was dat niet met hem eens. Hij had zijn oogen verloren bij een ontploffing in een caisson. Mevrouw Yarrow ging nu voor hem uit werken in groote kantoorgebouwen, 't huis was van een Russisohen scheepskapitein en de kapiteinsvrouw had een groote boerderij voor 't geval haar man op een mijn liep. De eerste van iedere maand kwam ze altijd over en hij had 't nog niet gezegd of daar stond de gezegende dikkerd met haar hart van goud. Voor ik 't wist was ik op voorspraak van Yarrow huurder van de onderste verdieping, kelder en tuin voor een schimmetje, op voorwaarde dat Yarrow vrij in den kelder mocht werken en de kapitein capriolen mocht maken in den tuin als hij ooit eens thuis was en dat niet dikwijls. Kapiteins hadden druk in deze dagen en vooral deze Rus sische kapitein, want hij stelde belang in mensch, dier en ding. 't Was een Prins, net als al die Russen, die 't huis bezetten, als de kapitein thuis was. Die Russen kenden geen grenzen van vreug de en van leed, van huis of van land, Als de kapitein thuis was en aan tafel zat tegenover zijn vrouw, met een groo te vogel in een kooi tusschen hem in dan zaten ze, de Russen en Russinnen, op stoelen en op den grond in 't huis van den kapitein en in mijn huis, want dat was voor hen alles één, evenals de boerderij, up-state en dat laatste bleek voor velen, ook voor ons een zegen in de bange dagen die kwamen, 't Werd een gloeiend heete zomer. De paarden vielen dood op de steile heuvelglooiingen voor de zware vrachtwagens. Er kwamen ge ruchten. Ziekten uit Europa, van zelf ge komen of gebracht? Waren er bacte- rieënstrooiers? Terzelfder tijd werden de kleine kinderen aangetast door een erg soort ziekte. Wat? De vrouwen met babies vluchtten, als ze konden. Mijn huishouden ging naar de boerde rij up-state. Er kwamen melkstakin- gen, transportstakingen, tramstakin gen 't staakte overal. Bruggen werden opgeblazen, geweerfabrieken, 't groote munitiedepot op Rich Is land, vlak in New York's buurt vloog in de lucht. Millioenen ruiten wer den vernield. Glasverzekeraars gingen failliet, 't Volk verdeelde zich in twee kampen, Duitsch en a-n- ti-Duitsch. Wilson proclameerde de neutraliteit. De „nation was too proud to fight," te trotsch om te vechten en geen wonder, dit hon- derdmillioenkoppige rijk, bezitters van milliarden en milliarden, had slechts 87000 soldaten, één, zegge één militaire vliegmachine, 4 mo derne zware stukken veldgeschut en geen middelen om ze te transportee ren. Dit rijk bezat niet één bom. maar t had SOu.OOO perfecte geweren, zonder mannetjes er achter. Maar dat betee- kende niet dat dit volk een loopje met zich zou laten neir.cn en dat mogen de Europeesche machthebbers van nu ook el eens bedenken. Wilson's staats secretaris Bryan brul de zeker oogenblik in 't publiek toen t met de gekheid ter land en ter zee te erg werd: „We can raise a million men between sunrise and sunset" (dit is historisch; Wij kunnen tusschen zons opgang en zonsondergang een leger van één millioen man forirtceren.) Dat dit geen bluf was. werd bewezen zoodra Amerika Duitschland den oorlog ver klaarde, Zulke scherpe uitlatingen van hoogste zijde hadden natuurlijk protes ten tengevolge en zoo kwam er bij den president een brief van hoogste Duit- schen kant met de waarschuwing, zich wel te willen herinneren dat er 17 mil lioen Duitschers in Amerika waren, t Antwoord was: „Als dit verraders wor den. hebben we 17 millioen en één lan taarnpaal om ze op te hangen". Toch wilde Wilson de vrede en in 1916 werd hij herkozen met 't eene slagzinnetje, de ..slogan": „He kept us out, of war" .Hij hield ons buiten oorlog"1). Wilson stond sterk en 18 Dec. 1916 zond hij een schrijven aan alle oorlogsvoerenden om de zaak eens te bepraten, en een vrede zonder victorie te sluiten, 't Werkelijke Duitsche antwoord kwam 31 Jan. 1917 aarin de Duitschers hun beloften ten opzichte van handelsschepen terugtrok ken en met de mededeeling dat ze de onderzee-oorlog weer zonder eenige res trictie zouden beginnen. De Duitschers torpedeerden eenige maanden later eenige Amerikaansche koopvaardijschepen, maar nog zoxiden de Amerikanen geduld gehad hebben, als er in die dagen niet een boodschap aan het Mexikaansche gouvernement was onderschept. Mexico werd door Duitschland verzocht om mee te doen aan den oorlog en zou als be.looning de roegere Mexikaansche provincies reeds lang in Amerikaansche handen, terug krijgen. Nu was de boot aan. 6 April 1917 verklaarde Wilson den oorlog aan Wilhelm. Ik zou U nu ineens kunnen vertellen hoe Bryan bewees tusschen zon-op en de zon-neer een leger van een millioen man te kunnen formeeren. Ik zou dan evenwel dat interessante stuk havenleven in New York en Brooklyn over moeten slaan, als gevolg van die duikbootenoorlog zonder pardon. In dit stuk zeegeschiedenis speelden duizenden Nederlanders mede. waaron der ook vele Amersfoorters. kapiteins, stuurlui en machinisten, kortom de zee lui en hun passagiers. JAN SPAANDER l) Schadevergoeding eischten. Dit zegt ook, dat't vólk geen oor log wilde. DINSDAG 29 AUGUSTUS HILVERSUM I. 1875 en 414.4 M. AVRO- uitzending. 8.00 Gram.rauziek. (Om 8.15 Berichten). 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gewyde muziek (gr.pl.). 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Declama tie. 11.00 Causerie „De vrouw en het wereld beeld". 11.10 Huishoudelijke wenken. 11.35 Sylvestre-Trio. 12.10 Orgelspel. (Om 12.15 Be richten). 12.30 Hans Lennartz' ensemble. (Om 1.00 Interview). 1.20 Gram.muziek. 1.45 Hans Lennartz' ensemble. 2.15 Omroeporkest. 3.00 Declamatie. 3.25 AVRO-Amusementsorkest (opn). 4.10 Gram.muziek. 4.30 Kinderkoor. 5.00 Kinderhalfuur. 5.30 Omroeporkest. 6.15 Gram.muziek (ca. 6.25 Berichten). 6.35—6.57 Filmuitzending. 7.00 Zang en piano. 7.30 Gra- mofoonmuziek. 7.45 Inlichtingen voor a.B studenten. 8.00 Berichten ANP., radiojour naal, mededeelingen. 8.20 Causerie „De be wegelijke wereld". 8.35 De Twilight Serena des. 9.15 Interview. 9.30 Ray Ventura et ses Collégiens. 10.15 Gram.muziek. 10.30 Om roeporkest en solist. 11.00 Berichten ANP. Hierna uit Milaan: Reportage. 11,3012.00 Fresco's Swing Aristocrats en soliste en Jack Louis' Tangoband. HILVERSUM H. 301.5 M. KRO-uitzen- ding. 8.009.15 Gram.muziek. (Om 8.15 Berich ten) 10.00 Gram.muziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 Gram.muziek. 12.30 Peregrinos-orkest (1.001.20 Gram.mu ziek). 2.00 Voor de vrouw. 3.00 Gram.muziek. 5.00 KRO-Melodisten en solist. 5.45 Felicita ties. 6.05 Gram.muziek. 6.15 KRO-Melodisten en solisten (ca. 6.30 Berichten) 7.00 Berich ten. 7.15 Causerie „Katholieke slechthooren- den. geeft acht". 7.35 Gram.muziek. 8.00 Be richten ANP., mededeelingen. 8.15 KRO-Ka- mcrorkest (9.009.20 Gram.muziek). 10.00 Gram.muziek. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Kro-Boys en solist. (11.00—11.10 Gram.mu ziek). 11.3012.00 Gram.muziek. DROITWICH. 1500 M. 11.20 Gram.mu ziek. 12.05 Orgelspel. 12.35 Het New Hippo- drome-orkest. 1.20 Reportage 1.50 Vocaal trio en piano. 2.20 Orgelspel. 2.45 Zang en harp. 3.05 Gram.muziek. 3.55 BBC-Northern Ireland-orkest en James Moody's dansorkest. 4.35 Het Parker Crook-trio 5.20 Wynford Reynolds' orkest. 5j>0 Reportage. 6.20 Berich ten. 6.50 Causerie over het verzamelen van cigarettenplaatjes. 7.05 Pianovoordracht. 7.50 Reportage. 8.20 „Mercenary Mary", operette. 9.20 Berichten. 9.50 Causerie „Questions in the air". 10.10 BBC-Symphónie-orkest en so listen. 11.00 Oscar Rabin's „Romany Dance Band", „The Romaniacs" en solisten. 11.50 Gram.muziek. 12.1512.20 Berichten. RADIO-PARIS. 1648 M 9.00 en 9-30 Gram.muziek. 12.35 Zang. 1.05 Gram.muziek. 3.35 Zang. 3.50 Vioolvoordracht. 4.35 Gram. muziek. 4.50 Het fluitkwartet Francis Stoefs. 5.25 Gram.muziek. 6.35 Clavecimbelvoor- drscht. 7.20 Locatelli-orkest. 8.35 Gram.mu ziek. 8.50 Het Capelle-kwartet en solisten. 10.0510.50 Radiotooneel. KEULEN. 456 M. 6.50 en 7.35 Gram.mu ziek. 8.50 Omroepschrammelensemble en so listen. 12.20 Leo Eysoldt's orkest 2.30—3.20 Populair concert. 4.20 Omroepkleinorkest en gram.muziek. 7.00 Zang en piano. 8.5012.20 Fritz Weber's dansorkest en solisten. BRUSSEL. 322 en 484 M. 322 M.: 12.20, 1.30—2.20, 5.20, 6.20, 7.20 en 8.20 Gram.-mu- ziek. 8.50 Orkestconcert m.m.v, soliste. 10.30 11.20 Gram.muziek. 484 M.: 12.20 Gram.muziek. 12.50 en 1.30 Radio-orkest 1.50—2.20, 5.20 en 6.35 Gram. muziek. 6.50 Hobovoordracht. 7.00 Gram.mu ziek. 8.20 Koningin Astrid-herdenking. 8.50 Radio-orkest en solist. 9.20 Symphonie-con- cert. 11.00—11.20 Gram.muziek.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 11