Toespraak van Hitler tot Rijksdagleden Duitsche en Poolsche militaire activiteit Daladier confereert met de Fransche stafchefs Hiranoema vastbesloten tot reorganisatie van „binnenlandsch front" Duitsche regeering treft voorbereidende militaire maatregelen van zeer grooten omvang Een distributie stelsel ingevoerd Britsche admiraliteit neemt controle over koopvaardij vloot Japansch-Russische strijd in Mongolië De Serven en Kroaten samen in regeering Rome middelpunt van diplomatiek overleg Twee bomaanslagen te Liverpool Spoorweg- en telefoon-verkeer op vele plaatsen verbroken Groote troepen concentraties Groote leening voor Polen Spanje blijft neutraal Mackenzie King zendt oproep GEEN D-TREINEN MEER Verandering van optreden jegens de Britten De wrijving van Boedapest en Boekarest W eersgesteldheid BERLIJN, 27 Augustus. RIJKSKANSELIER HITLER heeft Zondag de afgevaardigden van den Duitschen Rijksdag toegesproken in de ambassadeurszaal van de nieuwe Rijkskanselarij, meldt het Duitsche Nieuwsbureau- Aan het einde van zijn, den ernst van het oogenblik karakteriseeren- de uiteenzettingen, brachten de afgevaardigden hem een stormach tige ovatie. Het Duitsche Nieuwsbureau deelde Zaterdag officieel mede. dat de post diensten zich uitsluitend zouden bezig houden met de post der onder de wape nen goroepen soldaten. Do bevolking werd uitgenoodigd zich voor den duur van tien dagen niet van de post te bedienen. In de pers zal worden medegedeeld, wanneer de postdiensten zullen worden hervat. Bij verordening van den rijksminister van luchtvaart en opperbevelhebber van het luchtwapen is Zaterdag het geheele luchtverkeer met binnenlandsche en buitenlandsche vliegtuigen boven het Duitsche souvereine gebied met direc- ten ingang verboden. Deze verordening is niet van toepassing op vliegtuigen in dienst van de Duitsche weermacht. Verder is zij niet van toepassing op re- geeringsvliegtuigen en het verkeer op de luchtlijnen. Voor het vliegen op de vliegvelden Berlijn—Tempelhof en Koningsbergen—Devau gelden bijzondere be palingen. Verdere uitzonderingen vereischen de toestemming van den rijksminister van luchtvaart en opperbevelhebber van het luchtwapen. In ieder geval uit gezonderd vluchten in dienst van de weermacht is bij zicht op den grond niet toegestaan hooger dan 500 Meter te vliegen. TENEINDE een rechtvaardige ver deeling van de verbruiksartike- len van levensbelang aan alle ver- bruikers tot stand te brengen ie Zater dag in Duitschland voor het koopen van bepaalde levensmiddelen, zeep, huis- hrandkolen, alsmede geweven stoffen en schoenwerk een distributickaartenstel- f-el ingevoerd. Voor levensmiddelen, zeep en huisbrand zullen kaarten met een geldigheidsduur van vier weken worden uitgegeven. Voor brood, rogge en tarwemeel, aardappelen, eieren en cacao zullen geen distributiekaarten worden verstrekt. Voor geweven artike len en schoenwerk zullen kaarten op aanvraag worden verstrekt, wanneer be wezen kan worden, dat deze artikelen uoodig zijn. Hierbij, aldus do Duitsche mededeeling, zullen de autoriteiten niet kleingeestig te werk gaan. Gepoogd zal worden reeds in de komende dagen de bepalingen minder 6treng te maken. De „Deutsche Dienst" schrijft ten aan zien van het invoeren van een distri butie-stelsel, dat dit niot een noodmaat regel ie. welke duidt op moeilijkheden in het voedingsvraagstuk, maar eeo maatregel van tijdige voorzorg en van rechtvaardige verdeeling. Herinnerd wordt aan de mededeelingen, dat de voedselvoorziening in Duitschland voor bereid is op alle eventualiteiten. „Deze maatregel, zoo gaat do „Deutsche Dienst" verder, is- een bewijs van den onbuigzamen levenswil van het Duit sche volk, dat zich trouw en vol disci pline om den Fuehrer heeft geschaard en alle pogingen van het buitenland om economischen druk uit te oefenen even krachtig zal weerstaan, als het tot nu toe den „politieken zenuwen-oorlog" heeft weerstaan." Do leider van de economische groep van het Duitsche restaurantbedrijf heeft een verordening uitgevaardigd betref fende vereenvoudiging van het menu. Het aantal gerechten is tot 10 beperkt. Ook het aantal der bijkomstige gerech ten is aanzienlijk beperkt. Op overtre dingen zijn straffen gesteld. De voor den tijd van 2 tot 11 Sep tember van dit jaar vastgestelde Rijkspartijdag te Neurenberg zal niet plaats vinden. Of het congres later zal kunnen worden gehouden zal afhangen van de ontwikkeling der gebeurtenissen. Do radiorede, welke generaal von Brauchit6ch Za terdagavond tot het Duitsche leger zou richten, Is niet doorgegaan. LONDEN. 27 Aug. (Reuter). De Britsche Admiraliteit heeft de contróle'over de koopvaardij overge nomen. De controle is Zaterdag nacht om twaalf uur in werking ge treden. Naar verluidt beteekent dit. dat koopvaardijschepen thans alle instructies der Admiraliteit moeten opvolgen met inbegrip van iedere koerswijziging, welke de Britsche vlootautoriteiten noodig mochten achten. HSINGKING, 27 Aug. (Domei). Na te hebben medegedeeld, dat de Sovjet- Mongoolsche troepen de grensrivier Khnlka zijn overgestoken om de Ja- panach—Mandsjoerijsche strijdkrachten in de flank aan te vallen, heeft de woordvoerder van het Japansche Kwan- toengleger verklaard, dnt het incident van Nomonhan thans deze beteekenis heeft gekregen, dat het de kans biedt. De Russen en Buiten-Mongolen de vruchteloosheid van gewapend optreden te doen inzien en liet feit, dat de verde diging van Mandsjoekwo zoo hecht is Is een rots. De Japansche en Mandsjoe- rijsrhe strijdkrachten hebben thans den •nnvnl hervat met den vasten wil. den tijand den genadeslag toe te brengen. BELGRADO, 27 Aug. (Havas). Er is een kabinet gevormd der Ser- visch-Kroatische unie. De voornaam ste portefeuilles zijn als volgt toe gewezen: Minister-president Tsvetkovitsj vice-president Matsjek (leider van de Kroatische boerenpartij), buiten landsche zaken Markowitsj en leger en vloot generaal Neditsj. Bij decreet van den prins-regent zijn Kamer en senaat ontbonden, er zullen nieuwe verkiezingen worden gehouden. Voorts is een decreet van den regent- schapsraad gepubliceerd, dat betrekking heeft op de stichting van een autonoom Banaat Kroatië. Dit banaat wordt ge vormd door do vereeniging der tegen woordige banaten Save en het kustge bied, de stad Dubrovnik met arrondisse ment en de zeven andere arrondisse menten bij Bosnië. Het decreet bepaalt eveneens de bevoegdheden van het bq- naat en de grens. Minister-president Tsvetkovitsj en de ondervoorzitter van den ministe-raad Matsjek hebben in handen van den prins-regent den eed afgelegd. Beiden zijn hij decreet gedecoreerd met het grootlint van den witten adelaar. RUSSISCHE MILITAIRE ATTACHE TERUGGEROEPEN UIT BERLIJN BERLIJN, 27 Aug. (D.N.B.) De mi litaire attaché bij de ambassade van de Sovjet-Unie te Berlijn, kolonel Gerasi- moff, is naar Moskou teruggeroepen. Hitier zendt nog twee boodschappen aan Mussolini ROME, 27 Aug. (Havas). - Hitier heeft Mussolini Zaterdag opnieuw een boodschap doen toe komen, de derde in enkele dagen. Vervolgens werd Zondag ten vier den male een telefonisch overge brachte boodschap van Hitier ter hand gesteld aan den Duce door Von Mackensen, den Duitschen ambassadeur te Rome. Over den inhoud dezer boodschappen en over het antwoord van Mussolini werd het diepste stilzwijgen be waard. De Britsche ambassadeur te Rome, Sir Percy Lorraine, heeft Zondag een langdurig onderhoud gehad met den Italiaanschen minister van bui tenlandsche zaken, graaf Ciano. In Britsche kringen te Rome veronder stelt men, dat de ambassadeur zich met den minister in verbinding heeft gesteld in verband met de jongste ontwikkeling van den inter nationalen toestand. Ook de dienstplichtigen van de lich tingen 1902 en 1910 zijn thans in hun re gimenten opgenomen. In een semi-offi- cieele mededeeling te Rome wordt er op gewezen, dat de oproepingsbevelen met de grootste discipline ten uitvoer zijn gelegd en dat er een uitstekende stem ming heerscht. LONDEN, 27 Aug. (Havas). Te Liverpool zijn twee bomaanslagen gepleegd, welke ongetwijfeld op re kening van de IRA moeten worden geschreven. Een bom heeft de gevel van het postkantoor beschadigd en de andere ontplofte voor een groot warenhuis. Deze bom zette de klee ren van den man, welke hem droeg, in brand, zoodat het mogelijk was hem te arresteeren. De menigte wil de hem lynchen. De pqlitie moest hem in bescherming nemen. BRITSCH-INDIE TROUW AAN ENGELAND SIMLA, 27 Aug. (Reuter). Heden is hier bekend gemaaJit, dat de vice-ko ning van de prominente Indische heer- schers verklaringen van trouw aan den koning-keizer heeft ontvangen en aan biedingen om de hulpbronnen hunner staten te zijner beschikking te stellen. De vice-koning heeft namens den ko ning-keizer zijn warmen dank betuigd. WARSCHAU, 27 Aug. (Havas). De Duitsohe autoriteiten hebben vandaag de Poolsche consulaten te Marienburg, Breslau, Moravisch, Ostrawa gesloten en alle telefoni sche verbinding met Polen verbro ken. Verder wordt gemeld, dat se dert 18 uur vanavond geen enkele trein de Poolsch-Duitsche grens bij Zbaszyn heeft kunnen overschrij den, aangezien de buitsche autori teiten de grens op dit punt hebben gesloten. Het verkeer over den weg werd gehandhaafd. Zbaszyn is het grensstation op de lijn ParijsBer lijnWarschauMoskou. De Duitsche politie heeft het Poolsche consulaat te Marienwerde'r omsingeld. De telefoonlijnen zijn doorgesneden, zoodat geen contact met de buitenwe reld kan worden verkregen. Verder heb ben de Duitsche autoriteiten op het grensstation Neubentsohen een plakaat aangeplakt, waarin wordt gezegd, dat met ingang van 18 uur vanavond geen treinen meer van dit station zullen ver trekken. De organisatie der passieve defensie van de stad Warschau is Zondag actief voortgezet. Op alle open plaatsen der stad namen mannen, vrouwen en kinde- ron deel aan het maken van loopgraven en het inrichten van schuilplaatsen te gen luchtaanvallen. Hiervan afgezien zag de stad er uit als iederen Zondag. Niets gaf den indruk, dat men zich in een crisisperiode bevindt. Er was zelfs een huitengewoon groote belangstelling voor den voetbalwedstrijd PolenHon garije. Het Duitsche Nieuwsbureau be richt uit Warschau, dat de oorlogs voorbereidingen in Polen met koortsachtige haast worden voortge zet. Tusschen Graudenz en Gram- see zijn afdeelingen genie van het Poolsche leger bezig met het ver leggen van den loop van de Ossa. In het gebied tusschen Nakel— Bromberg en Crone zijn 70.000 man van het Poolsche leger verzameld, waaronder sterke afdeelingen van de genie. Tusschen Bromberg en Zempelburg worden sterke prikkel draadversperringen opgeworpen en in de plaatsen rond Altkloster zijn alle bruggen ondermijnd. Uit den Danziger Vorposten neemt het Duitsche Nieuwsbureau het bericht over, dat in het Corridorgebied ongeveer een millioen Poolsche soldaten zou zijn samengetrokken. Volgens dit bericht lig gen in Bromberg op het oogenblik drie divisies, tusschen Bromberg en Hohen- salza zijn zes divisies gezien, in het ge bied van Konitz vier divisies, op de lijn TuchelKonitz zijn alleen uit Oekrainers bestaande regimenten op gesteld, terwijl een groot deel der re servisten uit het Corridorgebied zich in de Oostelijke gebieden van Polen zou hebben moeten aanmelden. Het Duitsohe Nieuwsbureau meldt uit Warschau, dat geheel Polen zich van daag in oen toestand van oorlogsvoorbe reiding bevindt. De sterkte der gemo biliseerde troepen wordt geschat op millioen man. Alle wagens, paarden en auto's worden gerequireerd. Onafgebro ken gaan troepentransporten naar de Poolsch-Danzigcr grens. Te Lissa zijn allo kazernes, gymnastiekzalen en open bare gehouwen overvol, omdat opnieuw vijf lichtingen onder de wapenen zijn geroepen, hoewel alle actief dienende troepen reeds ecnige dagen geleden uit Lissa zijn vertrokken. Krachtig optreden der politie tegen de Fransche com munisten PARIJS, 27 Aug. (Havaö). Dala dier heeft Zondagochtend besprekingen gevoerd met generaal Gamelin, chef van den generalen staf en admiraal Darlan, chef van den marinestaf. Voorts heeft Daladier tegen het einde van den middag generaal Weygand ontvangen. Later heeft Daladier den ambassadeur van Roemenië ontvangen. De minister van buitenlandsche za ken, Bonnet, heeft den Belgischen am bassadeur en den gezant van Zuid-Sla- vië ontvangen. Minister-president Da ladier heeft Zondagavond den Ameri- kaansohen ambassadeur te Parijs, Bul litt, ontvangen. De Fransche staatscourant heeft een decreet gepubliceerd, waarbij de minis ter van financiën gemachtigd wordt, aan Polen een crediet te verstrekken tot een maximum van 430 millioen franc, tot regeling van het aanschaffen van oorlogsmaterieel. De houders dei militaire zakboekjes 1, 5 en 6 zijn Za terdag opgeroepen. Hel gebied ten Oos ten van de lijn Calais-Lyon-Marseille is tot verboden zóne verklaard voor de luchtvaart. Het landen en vertrekken van vliegtuigen van de vliegvelden van genoemde 6teden is toegestaan. In den loop van Zondag heeft de politie bij verscheidene communis tische bladen te Parijs en omgeving een gedeelte der administratie in beslag genomen. Hierbij deden zich geen incidenten voor. Bij besluit van den minister van binnenlandsche zaken zijn de twee communistische bladen Humanité en Ce Soir vanaf Zaterdag geschorst. In het gebouw van de vereeni ging „Vrienden der Sovjet-Unie" te Rijssel is een huiszoeking ver richt. Te Bethune zijn drie anti nationale propagandisten gearres teerd. MADRID, 27 Aug. (Havas). Spanje geeft duidelijk den wensch te kennen neutraal te blijven. De Spaansche bladen vermijden om heftig commentaar te leveren en men beklaagt Polen. De geheele pers looft de waardige kalmte van Italië. Zij zet rustig de Fransche en Duit sche opvatting tegenover elkaar. Men wijst op de kalmte in Frankrijk en de radiorede van minister-presi dent Daladier is in extenso weerge geven door de Spaansche pers. VLIEGEN BOVEN DANZIG VERBODEN DANZIG, 27 Aug. (Havas). Het vliegen boven het gebied van Danzig is verboden. VLUCHTELINGEN UIT GDYNIA GDYNIA, 27 Aug. (Havas). De toe vlucht van vluchtelingen te Gdynia uit Danzig, waar hun toestand steeds ern stiger wordt, neemt toe. OTTAWA, 27 Aug. (Reuter). Minis ter-president Mackenzie King heeft bood schappen gezonden aan Hitler, Mussoli ni en Moscicki. waarin hij er bij hen op aandringt hun invloed aan te wenden om een oorlog af te wenden. Deze bood schappen zijn door tusschenkomst van de consuls in Canada van Italië, Duitsch land en Polen overgebracht. In antwoord op de boodschap van den minister-president van Cana da, Mackenzie King, heeft Musso lini een telegram gezonden, waar in hij verklaart niets onbeproefd te zullen laten tot het bewaren van den vrede op de wereld een duurzamen en rechvtaardigen vrede. Tusschen Nederland en Duitschland Goederenverkeer beperkt Volgens mededeeling van de Duitsche spoorwegen, zullen met ingang van heden, Maandag, de internationale doorgaande D-trei- nen niet meer loopen. In verband daarmede deelen de Ne- derlandsche Spoorwegen mede, dat in gaande heden, deze treinen tot nader order ook op het Nederlandsche gedeel te niet zullen loopen. In afwijking hiervan zullen w e l loo pen de treinen D. 78: Vlissingen ver trek 18.20 uur, Venlo aankomst 21.11 uur, Keulen aankomst 22.41 uur en D. 77: Keulen vertrek 8.18 uur, Venlo aan komst 10.20 uur, Vlissingen aankomst 13.35 uur. Bovendien blijven loopen de treinen 107,, Nijmegen vertrek 9.55 uur naai Rotterdam en Amsterdam en 10S, Rot terdam D. P., vertrek 18.50 uur, Amster dam C. S. vertrek 18.47 uur naar Nij megen. De treinen 107 en 108 beginnen en eindigen te Nijmegen. De nachttreinen D. 173 en D. 137 lie pen reeds Zondagavond niet verder dan tot Bentheim. Ditzelfde is het geval met trein 108, die niet verder loopt dan tot Nijmegen. Het verkeer tusschen Nederland en Duitschland zal met locale trei nen worden bediend. Nadere gegevens zullen zoo spoedig mogelijk worden bekend gemaakt. Verder hebben de Duitsche spoorwe gen medegedeeld, dat met ingang van .heden, Maandag, verschillende goede rentreinen in Nederlandsch-Duitsch verkeer niet meer loopen. In verband hiermede worden verzen ders en ontvangers van goederen voor en van Duitschland en transit erop ge wezen, dat de leveringstermijn niet ge heel zal kunnen worden nagekomen ZWEEDSCHE MILITAIRE MAATREGELEN STOCKHOLM. 27 Aug. (D.N.B.)In tegenwoordigheid van Z.M. den Koning is hier Zaterdag een kroonraad gehou den, waarin werd besloten de reservisten van de infanterie, welke op 4 September a.s. zouden afzwaaien, voorluopig onder de wapenen te houden, terwijl voorts eenige lichtingen zijn opgeroepen. TOKIO, 27 Aug. (Domei). - Hoogstwaarschijnlijk zal de pre mier, Hiranoema. Maandag een bijzondere kabinetszitting bijeen roepen en opheldering geven om trent zijn vastberadenheid ten aanzien van een reorganisatie van het „binnenlandsche front" in Ja pan. De woordvoeder van het depar tement van oorlog te Tokio heeft verklaard, dat er geen wijziging komt in de Japansche politiek ten aanzien van China, ondanks de afsluiting van het Duitsch-Russische niet-aanvalsverdrag, dat, zoo zeide hij, als een niet geringe teleurstel ling voor het Japansche volk ge- komen is. „Duitschland en Italië worden thans op het oorlogspad ge drongen tegen Groot-Brittannië, Frankrijk, Polen en anderen, of het wil of niet, zooals iedereen weet," aldus de Japansche woordvoerder. Voortgaande wees de woordvoeder er nogmaals op, dat Japan met „een schoone lei" begint. Het onderscheid, dat aan de slag- boomen der concessies gemaakt wordt, wordt thans gericht tegen de Duitschers in plaats van tegen de Engelschen. Sinds twee dagen zijn verscheidene ge vallen gemeld, waarin Duitschers te ruggedrongen en zelfs in het gelaat ge slagen zijn, toen zij hun passen toonden aan de Japansche schildwachten om toe gelaten te worden. Talrijke Duitschers verlatoii overijld Tientsin met onbeken de bestemming. De Japanners hebben toegezegd het beroep van de Britsche en Fransche autoriteiten tot wijziging van de restricties in Tientsin geduren de de overstroomingsperiode in ernstige overweging te zullen nemen. De Japansche autoriteiten hebben ge last geen nieuwe anti-Britsche agitatie te ontketenen en derhalve veronderstelt men, dat de oude campagne een natuur lijken geleidelijken dood zal 6terven. Hongarije beantwoordt aanbod van niet-aanvalspact met voorstel tot accoord inzake de minderheden Verklaringen gevraagd over troepenbewegingen BOEDAPEST, 27 Aug. (Havas), Zaterdagavond werd officieel me degedeeld, dat de Hongaarsche re- geering in antwoord op een Roe- meensch voorstel, dat beoogde een Roemeensch-Hongaarsch niet-aan valspact te sluiten, de sluiting heeft voorgesteld van een over* eenkomst inzake de minderheden. Voorts werd te Boedapest officieel medegedeeld, dat de gezant van Hongarije te Boedapest opdracht Iheeft gekregen de Roemeensche regeering in kennis te 6tellen van. een zeker aantal feiten en met name op „de mobilisatie, waartoe men in Roemenië is overgegaan." De Hon gaarsche regeering heeft naar aan leiding van deze Roemeensche mo bilisatie in den loop der laatste maanden reeds herhaaldelijk ver klaringen gevraagd. De Hongaarsohe regeering beklaagt zich niet over een mobilisatie, die haat onverschillig laat, doch over de verplaats singen van Roemeensohe troepen langs de Hongaarsche grens. Om duidelijk bewijs te geven van haar goede trouw iheeft de Hongaarsche regeering aan de Roemeensche regeering voorgesteld een verdrag te sluiten over bescherming der minderheden, welk verdrag beter dan iedere andere zaak er toe zou bijdragen de betrekkingen tusschen de beide lan den te verbeteren.- Hoewel dit verdrag van politieken aard zou zijn, zou nie mand het hebben kunnen uitleggen als afgedwongen door de mobilisatie in Roemenië en de concentratie van Roe meensche troepen. EEN GEHEIMZINNIG BEZOEK LONDEN, 27 Aug. (Havas). Van avond is te Londen een bezoeker per vliegtuig uit Berlijn aangekomen. Hij begaf zich naar de Duitsche ambassade Ten aanzien van zijn indentiteit wordt de grootste geheimhouding in acht ge nomen. In antwoord op een vraag van een journalist, die hem bij het verlaten van de ambassade aansprak, zeide hij „Ik weet niet wie ik ben". Een uur later kwamen drie personen per auto op het vliegveld Heston en een vertrok met' een Duitsch vliegtuig naar Berlijn. Men is overtuigd, dat dit een bood schapper van de Duitsche regeering was. In officieel© kringen schijnt men deze zaak niet ernstig te beschouwen en wordt verklaard, dat hier sprake is van iemand zonder beteekenis, GRENSINCIDENTEN WARSCHAU, 27 Aug. (P.A.T.). Vanmiddag zijn drie Duitsche soldaten doorgedrongen op Poolsch gebied en hebben het vuur geopend op Poolsche grenswachten bij Glodamowa. De Duit schers werden met handgranaten terug gedreven. Ook bij Sucha Gora en hij Guzy heb ben Duitschers schoten gelo6t op Pool sche grenswachten, die het vuur be antwoordden. Verder is de trein, welke te 19.06 uur op het Poolsche station Edun- had moe- t enaankomen uit het Duitsche Dra- chenberg, niet aangekomen. De Duit sche autoriteiten deelden telefonisch mede, dat de trein niet zou komen. BAROMETERSTAND Hedenmorgen 3 uur: 763,5 m.M. Weer verwachting Voor het ueheele land: Gedeel telijk bewolkt', droog vrd warm weer, behoudens geringe kar.s op onweer, meest zwakke ver anderlijke wind. THERMOMETERSTAND Hedenmorgen 3 uur: 20 C. 68 F. Zon op: B.Ol: onder: 7.5S uur. Licht op: 8.28; uit: 5.34 uur. Volle maan 29 Aug.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 2