dtaaJhds (BfüiiMsm Vrijwillige burgerlijke dienstverleening Grindtrein rijdt tegen materieeltrein Groot moment voor de Hollandsche marine De Koningin spreekt hedenavond Commandant Bouwe Vlas gaat heen Derksen wereldkampioen bij de amateursprinters BURGERS KUNNEN MORGEN NIET PER TREIN REIZEN De nalatenschap van Mannheimer failliet Lompenpakhuis in vlammen Dr. Colijn in den Senaat Groote materieele schade bij Amsterdam aangericht Mist belemmerde het uitzicht Frank Buchman sprak Een zeer gevoelig verlies voor het Nederlandsche Leger des Heils Opvolger nog niet aangewezen Tweede nieuwe onderzeeboot, de 0. 20, te Schiedam officieel in dienst gesteld Prestatie der Nederlandsche industrie Valpartij bij professionals Ie BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD MAANDAG 28 AUGUSTUS 1939 's-GRAVENHAGE, 28 Aug. - De regeeringspersdienst meldt: De regeeringscommissaris voor de vrijwillige burgerlijke dienst verleening verzoekt alle landelijke of gewestelijke georganiseerde vereenigingen. die bereid zijn zich vrijwillig beschikbaar te stellen voor het verrichten van diensten in buitengewone omstandigheden, ten spoedigste daarvan aan hem mededeeling te doen Het regee- ringscommissariaat is tijdelijk ge vestigd in het gehouw van het departement van binnenlandsche zaken, Binnenhof 19, te 's-Graven- hage. Plaatselijke organisaties gelieven zich met een gelilke mededeeling te wenden tot de door de burge meesters van hare gemeenten bij openbare bekendmaking aangewe zen Instanties. Voorloopig dienen uit practische overwegingen deze opgaven beperkt te blijven tot de provinciale hoofdsteden en de ove rige gemeenten met meer dan 20.000 inwoners. Zeer binnenkort zal door rlc burge meesters, voor hen. die buiten organi satorisch verband zich wenschen aan te melden voor in beginsel belange- looze vrijwillige dienst- en hulpverlee ning. de gelegenheid daartoe worden opengesteld. Geen aanmeldingen wor den ingewacht van hen die militaire verplichtingen hebben of die een func tie vervullen hll. luchtbeschermings diensten. vrijwillige burgerwachten of andere daarmede gelijk tc stellen orga nisaties. Het ligt in de bedoeling binnenkort een soortgelijke oproep te doen uitgaan in de gemeenten met minder dan 20.000 zielen. 's-GRAVENHAGE, 28 Aug- De regeeringspersdienst meldt: Op morgen, 29 Augustus 1939, zal er tot ongeveer 3 uur des na middags geen binnenlandsch ver keer voor burgerreizigers per trein mogelijk zijn. Burgers zullen tot de perrons en stationsemplace menten niet toegelaten worden. Maatregelen zijn genomen om het reizigersverkeer met het buiten land zoo veel mogelijk te doen uit voeren. Op de perrons zullen al leen reizigers worden toegelaten met bestemming naar of van het buitenland. Wij vernemen nader: Het goederenvervoer van de Ne- derlandsche Spoorwegen wordt op 29 Augustus omstreeks 18 uur ge staakt. Voor de aflevering op tijd van goederen, welke op 28 Aug. wer den aangeboden, kan niet worden Ingestaan. Het publiek moet er voorts op re kenen, dat het vervoer van burgers op verschillende interlocalo tram lijnen en op de autohusdiensten, al thans tot 12 uur, niet zal mogelijk sijn. Op 30 Aug. wordt op do Neder landsche Spoorwegen een beperkte dienstregeling voor burgerverkeer ingesteld. Hierbij hebben echter mi litairen voorrang. Inlichtingen omtrent de beperkte dienstregeling zijn bij den stations chef te verkrijgen. AMSTERDAM, 28 Aug- De civiele vacantiekamer der ar rondissementsrechtbank, gepresi deerd door mr. N. de Beneditty, verklaarde in staat van faillisse ment de nalatenschap van dr. F. Mannheimer. De rechtbank benoemde mr. P. H. Smits tot rechter commissaris en mr. E. J. Korthals Altos tot curator. Het faillissement was aangevraagd door mr. C. J. Pekelharing, die optrad als procureur van mr. M. van Regteren Altena, bewindvoerder in do voorloopi- ge surceanae. veleend aan de firma Mendelssohn. Namens de nalatenschap was de fail lissementsaanvrage teg«ng>-|ii■••ken dooi mrs. Mulderije en Bounia. Te acht uur voor de radio 's-GRAVENHAGE, 28 Aug, - De regeeringspersdienst deelt me de, dat H.M. de Koningin voorne mens is hedenavond te acht uur voor de radio een kort woord te richten tot Haar volk. Deze uitzending is bestemd zoowel voor Nederland als voor de Nederlandsche gebiedsdeelen buiten Europa. Brandweer greep snel in en voorkwam erger 's-GRAVENHAGE. Zaterdagmiddag omstreeks kwart over vier is brand ont staan in het lompenpakhuis van de gebr. Dinkhuijsen aan de Waterringsche- straat no. 58. Buren hoorden het in het pakhuis knetteren en waarschuwden de brandweer, die spoedig met twee motor- spuiten ter plnntse was. Het bleek, dal een aantal pakken lompen, door tot nu toe nog onbekende oorzaak, had vlam- gevat. De brandweer richtte drie stralen op do brnnriondo pakken en haalde het pakhuis voor het. grootste gedeelte leeg, waardoor hel gevaar voor uitbreiding van den brand spoedig was geweken. Veie pakken lompen waren gedeeltelijk verbrand en geschroeid, doch verder is weinig schado aangericht. In ongeveoif ccn half uur had men het vuur onder de knie. De belangstelling voor dezen brand was in deze volkrijke buurt zeer groot. In een interview met „De Telegraaf' heeft dr. H. Colijn medegedeeld, dat twee leden der Eerste Kamer hem hebben aan geboden een plaats in de senaat voor hem in te ruimen. Dr. Colijn zal van dit aanbod gebruik maken. Voorts stelt hij zich voor bh de Tweede Kamerverkiezin gen in 1941 een candidatuur weer te aan vaarden. AMSTERDAM, 28 Aug. Om tien minuten voor halfzeven van morgen is op de nieuwe hooge spoorbaan tusschen Duivendrecht en het Amstelstation ongeveer 200 meter voorbij het viaduct over den Rijksstraatweg, een spoorweg ongeluk gebeurd, waarbij aanzien lijke materieele schade is aange richt doch waarbij gelukkig geen persoonlijke ongelukken zijn voor gekomen. Een grindtrein, bestaande uit 42 wa gons, kwam uit de richting Utrecht en is met een snelheid van naar schatting 25 km. op een stilstaanden materieol- trein gereden. Van den stilstaanden trein werden de achterste wagons, waar op de zware jumbo stootte, geheel ver splinterd. De daarop volgende wagen werd uit de rails gelicht en viel, gedeeltelijk in elkaar gedrukt, van de helling van den dijk af, waar de wagon ongeveer in het midden bleef liggen. De twee volgende wagens van den stilstaanden trein werden zwaar be schadigd en derailleerden. Ook de grind trein geraakte in het ongereede. Het truckstel van den locomotief ontspoor de. De drie zware grindwagons achter den locomotief bleven in de rails, doch do drie wagens, die daarop volgden, ontspoorden. De middelste van de drie kwam vrijwel dwars op de haan te staan, zoodat ook hel tweede spoor ver sperd werd. De helde sporen, die op dezen nieu wen spoordijk liggen, worden thans nog uitsluitend gebruikt voor het vervoer van materiaal en zand en grind voor den bouw van de nieuwe spoorwogwor- ken. Hot gewone goederenvervoer, noch het passagiersvervoer hebben dus door dit déraillement stagnatie. De machinist van den zandtrein vertelde one, dat hij met een snel heid van ongeveer 25 K.M. reed. Het mistte vanmorgen zwaar, en dikko mistbanken, die over den spoordijk hingen, belemmerden het uitzicht. Plotseling zag de machinist op een afstand van ongeveer 25 M. den stil staanden goederentrein op zijn spoor staan. Deze stilstaande trein stond nog voor het voorsignaal, zoodat hij niet gewaar schuwd was, dat de lijn niet vrij was. Hij verloor geen oogenblik zijn tegen woordigheid van geest en hij remde met volle kracht. Dit kon echter niet verhinderen, dat de zware grindtrein, die in totaal ruim 1000 ton weegt, met een zwaren slag teeen den goederen trein hotste. De slag werd ver in den omtrek gehoofd en alarmeerde de ar beiders bij het Amstelstation. Onmiddellijk werden het Centraal Station en het station Weespcrpoort gewaarschuwd, vanwaar voor oprui- mings- en hulpmateriaal gezorgd werd, De machinist en dq stoker, die op dc jumbo dienst deden, kwamen er met don schrik nf, evenals do conducteur, die op zijn wachtpost in don achtersten wagon van den grindtrein zat. Do stil staande goederentrein was gedeeltelijk goj ad en niet tegels. Het opruimings- wérk zal nog geruimen tijd in beslag nemen. Een vredesoproep 's-GRAVENHAGE, 28 Augustus - Men meldt ons: Hedenmorgen sprak dr. Frank Bndh- map, de leider van de Oxford-groep van uit Amerika. De toespraak werd over de wereld per radio uitgezonden in het Duitsch, EngelsCh cn Fransch. De spre ker stelde in zijn rede de vraag: „heb ben wij den moed, om voordat de crisis op een catastrophe uitloopt de oorzaak onder de oogen te zien? Hij noemde den prijs die moet betaald worden voor den vrede. Het offer, dat noodig is voor een duurzamen vrede is niets vergeleken bij de offers van den oorlog." AMSTERDAM, 28 Augustus Het hoofdkwartier van het Leger des Heils te Amsterdam deelt ons thans mede, dat reeds eenige maanden geleden door den com mandant het verzoek aan den ge neraal werd gedaan, om goed te keuren, den actieven dienst te ver laten. Commandant Bouwe Vlas Hoewel van het begin af de generaal, die ook met.de zware eischen, physiek zoowel als anderszins, welke aan do leidtng van hef Leger des Heils gë'steld worden, volkomen bekend is, zeer sym- phntiek stond tegenover dit verzoek, werd met het oog op bet bijeenkomen van den Hoogen Raad, waaraan de ge neraal wenschte, dat ook de comman dant Bouwe Vlas zou doelnemen, des tijds nog geen beslissing genomen. Na dc verkiezing van den nieuwen generaal is het hoofdkwartier thans ge machtigd mede te deelen, dat comman dant Bouwe Vlas op Vrijdag 22 Sept- a.s. den actieven dienst van het Leger des Heils zal verlaten. De beëindiging van zijn prachtigen staat van dienst zal men niet onopgemerkt voorbij laten SCHIEDAM, 28 Aug. Voor de tweede maal binnen twee maanden heeft de werf Wilton-Fijenoord een onderzeeboot afgeleverd aan de Ne derlandsche marine. 3 Juli jl. werd de O. 19 overgedragen en in dienst gesteld. Inmiddels i« deze boot naar de Indische watoren vortrokken en terwijl zij nog onderweg is, heeft onze marine thans het zusterschip, haar evenbeeld in alle opzichten, de O. 20, in dienst genomen. Verleden week Maandag heeft in alle stilte zonder het gebruikelijke ceremo nieel dc overdracht plaats irehad, waar bij aanwezig was de chef van het bu reau materieel zeevaart van het minis terie van Defensie, vice-admiraal A. Vos. Vanmorgen heeft de commandant van «le „O. 20", luitenant ter zee eerste klas- so A. J. Bussemakcr. het schip in dionst gestold. Aan den wal was dc harmonie ..Wilton-Fijenoord" opgesteld, welke het Wilhelmus speelde, terwijl do vlag, de wimpel en da geus werden geheschep. De bemanning stond daarbij aan dek aangetreden. Voorts waren aanwezig namens den directeur van de werf, ir. C. H. Toachmachor en cenlge ingenieurs van Wilton-Fijenoord. Na de indionsl6tolling heeft de com mandant. luitenant Bntsomaker, de be manning toegesproken. Hij zeidc o.a. dat in normale tijden een in dienststel- ling van een Nedcrlandseh oorlogsschip reeds belangrijk is en wel om twee re denen. Het feit beteekent ln de eerste plaats voor de werf van aanbouw de kroon op het werk en het tast bare bewijs, dat de raarlno haar pro duct met vol vertrouwen aanvaardt Tevens is het een demonstratie, waartoo de Nederlandsche industrie in staat is. Alle arbeiders en inge nieurs, die bij den bouw betrokken zijn, hebben het beste gegevon, dat in hun was om hier iets goeds te scheppen. I-Iiermede hebben zij wel in de eerste plaats hun geliefd vaderland een groo- ten dienst bewezen. In do spannende tij den, waarin wij nu leven, is het mij een behoefte hierop de aandacht te vesti gen, omdat de Koninklijke Marine niet wordt opgebouwd door de marine al leen, maar door het gansche Nederland sche volk. Ten tweede beteekent do indienst- stelling dat de marine een sohip rijker is geworden, zoodnt zij beter in staat wordt gesteld haar taak te vervullen, te weten dc beveiliging dor Nederlandsche belangen waar ter wereld ook. Tenslotte richtte spreker zich tot de bemanning, waarvan hij vertrouwde, dat zij volkomen bereid zal zijn onder de moeilijkste omstandigheden haar plicht te doen. Mooht deze maal de orkaan van een oorlog dat God verhoede ook over ons volk uitbarsten, de agressor zal ons bereid vinden om hem te weerstaan Wij zijn niemands vijand, maar de vij and van ieder, die onze rechten aantast. Dc rede werd besloten met een drie werf hoezee voor H.M. de Koningin, waarmede deze plechtigheid geëindigd was. gaan. Het ligt in de bedoeling, dat in het Concertgebouw te Amsterdam een openbare afscheidssamenkomst belegd zal worden. De datum zal nog nader worden bekend gemaakt. Het Internationale hoofdkwartier heeft nog niet bosüst, wie de opvolger van commandant Bouwe Vlas zal zijn. WINKELIERS RICHTEN BUREAU IN In verband met buitengewone omstandigheden 's-GRAVENHAGE. Bij het bestuur van de 's-Gravenhaagsche winkeliers vereeniging bestaat het voornemen om bij eventucole al geheel e mobilisatie een bureau in te richten, waar de leden bij voorkomende moeilijkheden hun bedrijf betreffende en voortvloeiende uit de buitengewone omsrtandigheden, voor lichting kunnen krijgen. Zoo spoedig mogelijk zal hieromtrent nadere mede deeling gedaan worden. Voor urgente gevallen kan men zich thans reeds wenden tot het informatie bureau van de 's-Gravenhaagsche win keliers vereeniging SurinameS-traat 37, tel. 180688. UIT DE STAATSCOURANT Buitenlandsche Zaken De minister van Buitenlandsche Za ken brengt ter algemeene kennis, dat Hr, Ms. gezant to Riga, de heer L. P. J. de Decker, voor belanghebbenden bij zaken betrcffendo de randstaten (Est land, Letland en Litaucn) zal te spre ken zijn in eon lokaliteit van het mi nisterie van Buitenlandsche Zaken op Maandag 4 September a.s. van 9 uur 30 tot 12 uur 30. P.T.T. By beschikking van den directeur-ge neraal der Posterijen, Telegrafie en Te lefonie, is met ingang van 1 September 1939 aangewezen als beheerder van het bijpost-, telegraaf- en telefoonkantoor te Rotterdam West, dc commies bij den post-, lologranf- en telefoondienst C. Borstlap, thans hehoordor van het bij post-, telegraaf- en telefoonkantoor te Rotterdam-Bergweg. Bij beschikking van den directeur- generaal der Posterijen, Telegraaf cn Telefonie is met ingang van 16 Septem ber 1939 anngowezon als beheerder van het bijpost-. telegraaf- cn telefoonkan toor te Loosduinen da commies hij den post-, telegraaf- cn telefoondienst J. de Back, thans te 's-Gravcnhage (postkan toor) cn is met ingang van 1 October 1939 aangewezen als beheerder van het bijpost-, telegraaf- en telefoonkantoor resp. te Amsterdam—Koninginneweg on 's-Gravenhage—Prins Hcndrikploin de commies bij don post-, telegraaf- cn telefoondienst R. R. Prenger, thans be heerder van het bijpast-, telegraaf- en telefoonkantoor te 's-GravenhagePrins Hendrikplein, resp. de commies bij don post-, telegraaf- en telefoondienst J. P- F. Medendorp, thans te 's-Gravenhage (postkantoor). Marine Bij beschikking van den minister van Defensie zijn de volgende plaatsingen gelast: Met 28 Augustus 1939: de luitenant ter zee der le klasse W. F. van Vrees wijk a.b, II. Ms. van Kinsbergen: do luitenant ter zoe der 2e klasse E- Dankmeijer. idem; de luitenant ter zee dor 2e kl. J. L. van Meeuwen, idem; do officier van dén mnrinesloomvaart- dienst der le klasse J. Dijkstra, idem; de officier van den marincstoom- vaartdienst der 2e klasse C. B. Leeu wenburg, idem. Met 16 October 1939: de 2e luitenant der mariniers E. M. W. O. von Pohl- reich a.b. H. Ms. van Kinsbergen. BIJ beschikking van den minister van Defensie is de luitenant ter zee der le klasse O. de Booy den 24 Augustus 1939 geplaatst bij het departement van De fensie. 's-GRAVENHAGE. 28 Augustus. Bij K.B. van 21 Augustus zijn met ingang van 1 September 1939 benoemd en aan gesteld: bij het wapen der Koninklijke Maréchaussee, tot luitonnnl-kolonel, de majoors F. M. R. Versteech cn H. G. van Everdingen, beiden van het wapen der Koninklijke Maréchaussee, onderschei denlijk commandant van de 4e divisie dor Koninklijke Maréchaussée en com mandant van de 2e divisie der Koninklij ke Maréchaussée, tot commandant, van do 3o divisie der Koninklijke Maréchaussée, do majoor mr. W. van den Hoek, van den staf van het wapen der Koninklijke Maréchaus see. Bij K. B. van 25 Augustus is benoemd tot adjudant van het regiment jagers, de eorste-luitenant A. B. W. van der Hoop, van dat regiment. Bij K. B. van 25 Augustus zijn benoemd en aangesteld bij hot reserve-personeel dor landmacht: bij het wapen der cavalerie, tot reser- ve-Juitenant-koloncl. bij zijn tegenwoor dig regiment, de reserve-majoor jbr. P. J< Boogaert, van het 3e regiment huzaren. Tot reserve-majoor, a. bij hot wapen der infanterie, bij het 4e regiment infanterie. de gepensionneerde luitenant-kolonel H. M. C. van Dijk, yap liet. K. Ned. Indi sche leger, 2. bij het 10e regiment infanterie, de gepensionneerde majoor P. E. Gramberg, van het Kon. Nod. Indische leger, 3. bij het 14e regiment infanterie, do gepensionneerde luitenant-kolonel E. G. Dübkcn en de gepensionneerde majoors J. G. A. van der Upwich en E. .T. van Aarem, allen van het Kon. Ned. Indische leger, 4. bij het 21e regiment infanterie, de gepensionneerde majoor F. O. Groene- veld, van hot Koninklijk Nederlandsch- Indische leger. b. bij het wapen dor cavalerie, bij het 3e regiment huzaren, de gepensionneerde majoor H. C. Hekker, van het Kon. Ned. Indische leger. VAKBEKWAAMHEID VOOR HET BLOEMENVERKOOPERSBEDRIJF 's-GRAVENHAGE, 26 Aug. Dezer dagen had te Aalsmeer het examen „bloemschikken en hinden", hierboven nader omschreven, plaats. Het vereischte diploma kon worden uitgereikt aan: G. C. J. van Alphen, den Haag, N. Boerma. Heerlen, A. Bongcrs, Ellccom, J. C Bourguignon, Rotterdam, II. Th. vn Dillen, Utrecht, J. J. v. Dillen, Utrecht, A. Drijver, Leeu warden, J. C. Duitsman, Groningen, J. v« Each, Nijmegen, J. T. Groot, Velsen, S. G. Horrema. den Hang, K. IIunia, Hen gelo O., A. R. W. Jansen, Nijmegen, A. Jongstra. Zeist, J. A. .Tongstra, Leeu warden, J. Kap, Maassluis, J. H. v. Kas sei, Roermond, W. Koster. Heerlen, W. L. de Kluys, Nijmegen, II. J. K re mar, Badhoevedorp, Th. F. .T. Oostveen, Utrecht, G. M. J. Pinxt, Maastricht, A, H. Rieman, Vogelenzang C. Thim Jr., Amsterdam, P. J. Trap, den Helder, C. W. Verstappen, Haarlem. Jae. Wage- makers, Tilburg en E. Kruidhof. Hel mond. 17 Cnndidaten moesten worden afge wezen'. PROF. DR. J. WATERINK OFFICIER IN DE KROONORDE VAN BELGIE AMSTERDAM, 28 Augustus. Prof. dr. J. Watcrink, buitengewoon hooglee raar In de cateclietiek aan de Vrije Uni versiteit, is benoemd tot officier in do Kroonorde van België. WIELRENNEN der wereld voor ania- MILAAN, 28 Augustus Meer dan 20.000 toeschouwers woonden Zondag avond dc eindstrijden bij kampioenschappen sprint teurs en professionals. Slechts één beslissing werd verkregen. Onze landgenoot, de Zwollenaar Derk sen, behaalde het wereldkampioenschap der amateur-sprinters door den Italiaan Astolfi in 3 ritten te slaan. In de halve eindstrijden had Astolfi met veel moeite van den Duitscher Pu- rann gewonnen terwijl Derksen vrij ge makkelijk van den tweeden Italiaan Bergomi wist te winnen. In den eindstrijd won Derksen den eersten rit, doch verloor dc tweede serie wegens ccn vermeend defect. In de belle won onze landgenoot gemakkelijk van Astolfi, zoodut Derksen de traditie dei- laatste jaren voortzet en Nederland reeds voor do 4e achtereenvolgende maal den wereldtitel der amateursprin ters bezorgt. De U. C. I. president deed hem de bekende regenhoogtrui aan en onder do tonen van liet volkslied reed Derksen zijn ccroronde. De einduitslag luidt: 1. cn wereldkampioen Derksen (Nederlan d). 2. Astolfi (Italië). 3. Purann (Duitschland). 4. Bergomi (Italië). Het verloop van den titelstrijd der professionalsprinters had een onregel matig karakter. Zooals verwacht mocht worden sloeg van Vliet Gérardin in den halvcn oindstrijd. Er werden ook voor de halve eindstrijden twee ritten gere den, eventueel met oen belle. Richter verloor van Scherens, ook in twee ritten, zoodat de revanche van Amsterdam 1938 op de Vigorclli baan moest worden uitgevochten. Doch tot een beslissing kwam het niet, ln den eersten rit kwam in vollen sprint de wielen van do beide sprinters met el kaar in aanraking. Beide renners kwa men ten val, waarbij Van Vliet er het minst erg aan toe was. De wedstrijdlei ding was gedwongen de ritten tot nader te bepalen Uj«lstip uit tc stellen. Intun- schcn krees Van Vliet 1006 lire bonte, omdat men hem als do schuldige van de valpartij beschouwde. Voor dc 3c plaats reden Richter en Gérardin tegen elkaar, waarhij Richter in 2 ritten overwinnaar bleek. Uitstekend debuut van Bosland Tot slot van den avond werd de derde manche van den etayerswndstrijd over 100 k.m. verreden. Bosland debuteerde uitstekend en moest alleen in Scvcrgni- ni, die een voortref fel ijken indruk maakte, zijn meerdere erkennen. De uitslag luidt: 1. Scvergnini (Italië) 1 uur 16 min. 16 sec. (gein. bijna 79 km). 2. B os 1 an d (N ed e r I a n d) op 2 ronden. 3. Michaux (België) op i ronden. 4. G. Wombat (Frankrijk) op 7 ron den.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 9