AMERSF00R1SCH DAGBLAD Chamberlain's rede in het Lagerhuis Engeland houdt vast jegens Polen Poolsch protest tegen Duitsche berichten UNIFORMEN LEYTAX aan zijn verplichtingen Fa. B. Ruitenberg Hzn. DE EEMLANBER Dinsdag 29 Augustus 1939 Uitgave: VALKH0FF Co. Bureau: Arnhemsche Poortwal 2a 38e Jaargang No. 60 Hitler's antwoord nog niet ontvangen Geen officieele Koninginnedag PRINSES JULIANA SCHENKT F. 10.000 Gebeurtenissen der laatste dagen Popoio di Roma in beslag genomen KLEERMAKERS Bomontploffing op Poolsch station PRINS BERNHARD ADJUDANT TEL. 3086 i/GQR binNEN- EN BUITENLAND LEUSDERWEG 242 r- Koninklijk bezoek aan Amsterdam uitgesteld Licht op: 8 uur 26 min. ABONNMtNiSfRIJS Der 3 maanden voor Amersfoort 1.95; per maand 0.65; per ■i i week met gratis verzekering tegen ongelukken) f 0.15 H ovniancl tranc< oer post per 3 maanden 2.85. Afzonderlijke nummers f 0.05 POSTREKENING 47910 TELEFOON INTERC. 4620 MET MAANDAGOCHTENDBLAD PQI 10 nFR AnVFRTFHTIFN van 1—4 regels t 1.05 met inbegrip van een bewijsnummer, PKlvft UtK AUÏtKltniltn cike fegei meer {025 Licfdadiöheids.advcrtcn,iën voor de helft van den prijs. - Kleine AdvertentiSn „KEITJES" bij vooruitbetaling 1 5 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent, driemaal plaatsen f 1.Bewijsnummer extra f 0.05 CHAMBERLAIN heeft hedenmiddag in de historische La gerhuiszitting, welke omstreeks drie uur begon de ver zekering gegeven, dat er geen wijziging is gebracht in de politiek der Britsche regeering. Het definitieve antwoord van Engeland op Duitsche voorstellen is gisteravond aan Hitier over handigd, aldus verklaarde Chamberlain. Er zal geen onmiddellijke publicatie der uitgewisselde nota's geschieden. Voorts zeide Chamberlain: „Wij hebben het duidelijk gemaakt, dat onze verplichtingen jegens Polen ten uitvoer zullen worden gelegd." Chamberlain zeide verder: „Op dit oogenblik is de positie aldus, Hat wij het antwoord van Hitier nog afwachten." De Britsche pre mier verklaarde, dat er geen verzwakking in de Britsche vastbera denheid bestaat. „Wij zijn gereed voor iedere gebeurlijkheid." Chamberlain deelde mede, dat de luchtverdediging van Groot-Brit- tannië in een toestand van onmiddellijke gereedheid verkeert en dat de geheele oorlogsvloot gereed is om op het eerste sein zijn oorlogs schikkingen te treffen. Deze mededeeling werd met gejuich ont vangen. De buitengewone zitting van het Lagerhuis, dat hedenmiddag bijeen is gekomen voor het aanhooren van het verslag van Cham berlain over de recente ontwikkeling der betrekkingen met Duitsch- land, is hedenmiddag om 14.45 uur geopend. Er heerschte een vol strekte kalmte en onder de Lagerhuisleden viel een sfeer van kame raadschap waar te nemen, welke ontsprong aan het bewustzijn, dat voor het oogenblik alle partijgeschillen begraven zijn. Toen Cham berlain het Lagerhuis betrad, werd hij met luid gejuich begroet- Om 14.50 uur (Eng. tijd) stond hij op voor het uitspreken van zijn histo rische rede. Chamberlain begon zijn rede met de verklaring, dat sedert het Lagerhuis Donderdag jongstleden bijeen was geweest, er weinig ver andering was ingetreden in de voornaamste trekken van den toe stand. De catastrofe is nog niet boven ons losgebarsten, gelijk ik toen reeds zeide, aldus de premier. Ik kan niet zeggen, dat het gevaar van den rampspoed reeds op eenigerlei wijze is teruggeweken. Onder deze omstandigheden zou het wellicht onnoodig kunnen lijken, het Huis te vragen, opnieuw bijeen te komen vóór den vast- gestelden datum. In tijden als deze echter zijn wij van meening dat het juist was, dat het Huis op de hoogte werd gehouden, voor zoover dat mogelijk is, en wel voortdurend op de hoogte gehouden van alle ontwikkelingen in den toestand, zooals zij hebben plaatsgegrepen. Dit zal bij voortduring het beginsel blijven, dat ons zal leiden bij alle verdere vergaderingen van dit huis. Er is één ding dat ik op dit oogenblik zou willen zeggen met betrek king tot de pers: Ik acht het eens temeer noodzakelijk er bij de pers op aan te dringen, de uiterste beheerschtheid aan den dag te leggen (toejuichingen). „Wij leven in een tijd, waarin het volkomen mogelijk is dat enkele gedachtelooze woorden in een dagblad, dat misschien niet van bijzon der belang is, het geheele streven zou kunnen teniet doen, dat door de regeering in het werk wordt gesteld om een bevredigende oplossing tot stand te brengen." Terloops merkte Chamberlain in dit verband op, dat hij gehoord had van berichten welke een woordelijke beschrij ving beweerden te geven van de mededeeling der Britsche regeering aan Hitier. „Een dergelijk bericht aldus Chamberlain kan niet anders zijn dan een verzinsel van het eerste tot het laatste woord' (toejuichingen). Het is een ongelukkig feit, dat journalisten zoodanige verantwoor delijkheden op zich kunnen nemen, welke niet alleen hen zelf raken, maar misschien zelfs de bewoners van alle landen. dag zou terugkeeren, maar dat de Duit sche regeering er zeer veel prijs op stel de, dat wij de mededeeling aandachtig zouden bestudeeren, welke Henderson ons overbracht. In overeenstemming daarmede wijdden wij den geheel en Za terdag en Zondagmorgen aan een zeer zorgvuldige, grondige en degelijke over weging van het ons door den Britechen ambassadeur gebrachte document en aan het antwoord, dat wij ons voorstel den daarop te geven. Ons definitieve antwoord is gistermiddag door den am bassadeur medegenomen, toen hij naar Berlijn vloog en het is gisteravond aan den Rijkskanselier overhandigd. Het zou mij aangenaam zijn, wanneer ik het Huis op de hoogte kon brengen op de meest volledige wijze van de inlich tingen, uitgewisseld met Hitier. De le den van het Lagerhuis zullen echter begrijpen, dat in een toestand van zoo uiterste delicaatheid, nu zoo ernstige problemen op netelige wijze in even wicht hangen, het niet in het openbaar belang is om deze vertrouwelijke mede- deelingen te publiceeren of er in dit stadium in bijzonderheden commentaar op te leveren. (Toejuichingen). Ik ben echter wel in staat, in vol strekt algemeene bewoordingen eenige der voornaamste punten aan -te geven, waarover de onderhandelingen gaan. Hitier aldus Chamberlain heeft er naar gestreefd om de Britsche regee ring zijn wensch naar een En gelse h-D uitsche overeenstem ming van volledigen en duurzamen aard duidelijk te maken. Aan den an deren kant heeft hij de Britsche regee ring niet in twijfel gelaten ten aanzien van zijn opvattingen betreffende de ur gentie van een regeling derDuitsch- Poolsche kwesties. De Britsche regeering heeft eveneens herhaaldelijk den wensch tot uiting ge bracht om een verwezenlijking tot stand te zien komen van een dusdanige En- gelsclwDuitsche overeenstemming en zoodra de omstandigheden zulks ver oorloven, zou zij uiteraard, de gelegén- hèid toejuichen om niet Duitschland verscheidene problemen te bespreken, welker regeling zou moeten plaats vin den bij iedere permanente overeen komst. (Toejuichingen). nen uitloopen op een gevaarlijken toe stand. De Britsche regeering aldus ver volgde Chamberlain zou willen ho pen, dat, wanneer een billijke regeling der geschillen bereikt kon worden door vrije onderhandelingen, dit op zijn beurt zou mogen leiden tot een wijder uit zicht, dat zou kunnen aangroeien tot blijvend profijt van Europa en de we reld. Op dit oogenblik is de positie aldus, dat wij het antwoord van Hitier op onze mededeeling afwachten. Van den aard van dat antwoord hangt het af of nog meer tijd kan worden gegeven aan een doorvorsching van den toe stand en aan de werking van de vele krachten ten gunste van den vrede. De hulde, die Chamberlain vervol gens aan de kalmte van het Britsche volk bracht, werd door het Lagerhuis met gejuich begroet. Niemand van ons. zoo zeide hij, voelt eenigerlei twijfel over de vraag, waar onze plicht ligt. (Toejuichingen). Er bestaat geen verschil van meening onder ons en er is geen verzwakking in onze vastberadenheid. 31 Augustus zooveel mogelijk gewone werkdag 's-GRAVENHAGE, 29 Aug. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft zich telegrafisch tot de Commis sarissen der Koningin en de burge meesters van alle gemeenten gewend met verzoek de voorgenomen feeste lijke herdenking van den verjaardag van H. M. de Koningin op 31 Augus tus a.s. zooveel mogelijk achterwege te laten. Tegen bijeenkomsten in gebouwen, die het karakter van wijdingssamen komsten dragen bestaat geen be zwaar. Voor zooveel de rijksdiensten be treft wordt 31 Augustus als gewone werkdag beschouwd. Voor ontspanning van militairen s-GRAVENHAGE. 29 Augustas. DEZER dagert heeft Prinses Ju liana het bureau Ontwikkeling en Ontspanning van het alge meen hoofdkwartier verblijd met een gift van f 10.090. Zooals men weet. tracht dit bureau de soldaten, die ter verdediging van onze grenzen onder de wapenen zijn. door ontspanning in htm vrijen tijd eenige vergoeding te geven voor de of fers. die zii hebben moeten brengen. Het bureau heeft deze gift in groote dankbaarheid jegens de Prinses aan vaard in de verwachting, dat dit voor beeld door velen zal worden nage volgd. V. IK zal thans een verslag geven, zoo ging Chamberlain voort, van r de gebeurtenissen in de paar laatste dagen, maar natuurlijk bestaat er geen wijziging in de politiek van de hebben naar de uitnoodiging van Rijks kanselier Hitier aan den Britschen am bassadeur te Berlijn. Henderson, voor een onderhoud en naar het denkbeeld, dat Henderson zich per vliegtuig naar Engeland zou hegeven. zeide Chamber lain: „Wij hebben een verslag on tvan gen van het onderhoud van onzen am hassadeur op Vrijdagavond. Dit verslag was echter eerst na middernacht geheel ontcijferd en persoonlijk heb ik eerst den volgenden morgen van lvct geheele verslag kennis genomen. Zaterdag arriveerde Henderson per vliegtuig uit Berlijn. Wij vernamen van hem, dat men het in Berlijn niet nood- regeering." Na vervolgens verwezen te zakelijk achtte, dat hij nog denzelfden Neville Chamberlain Chamberlain voegde aan deze verklaring toe: „Aangezien het antwoord van de Duitsche regee ring nog niet is ontvangen is de vraag: oorlog of vredenog niet beslist. Nog willen wij hopen, en nog willen wij werken voor den vrede. Wij willen geen tittel of jota afdoen van onze vastbera denheid om vast te houden aan de richtlijnen, die wij voor ons zelve vastgelegd hebben-" (Luide toe juichingen). Alles draait echter om de manier, waarop de onmiddellijke geschillen tue- schen Duitschland en Polen kunnen worden behandeld (toejuichingen) en den aard der voorstellen, die voor een regeling, welke ook, zouden kunnen worden gedaan. Wij hebben het duide lijk gemaakt, dat onze verplichtingen jegens Polen in formeelen vorm gego ten zijn door de overeenkomst, die op 25 Augustus werd onderteekend en die ten uitvoer zullen worden gelegd (toe juichingen). De regecring heeft meer dan eens openlijk verklaard, dat de Duitsch-Pool- sche geschillen op vreedzame wijze en met vreedzame middelen behoorden te kunnen worden opgelost. Intusschcn is een eerste eisch voor iedere nuttige be spreking, dat de spanning, welke ge schapen is door bo-tsingen aan de grens pn door berichten over inciden ten van beide kanten, minder worden. De Britsche regeering spreekt dien overeenkomstig de hoop uit. dat beide regeeringen er naar haar beste vermo gen naar zullen streven, een herhaling van dergelijke incidenten te voorkomen en het in omloop brengen van overdre ven berichten te verhinderen, evenals alle andere activiteiten, die zouden kun- Italiaansche pers van heden morgen zeer somber van toon ROME, 29 Aug. (Stefani). - Alle exemplaren van de Popoio di Roma van vanochtend zijn in be slag genomen, omdat op buitenge woon alarmeerende wijze onder het geweldig opschrift „Oorlog," gevolgd door een vraagteeken, een artikel was afgedrukt, dat de ge heele pagina van het blad vulde. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt dat „Oorlog?", „De waanzinnige onverzette lijkheid van Groot-Brittannië, bereid de volken in het verderf te storten" en der gelijke opschriften in de Italiaansche ochtendbladen bewijzen, hoe ernstig men te Rome den toestand beschouwt en wien men er voor de schuldige houdt. In lange berichten schilderen de och tendbladen het dramatische verloop van gisteren, van de beraadslagingen van het Engelsche kabinet tot aan de over handiging van de Engelsche mededee ling aan den Führer, en het onderhoud van Henderson met Hitier, dat ander half uur heeft geduurd. De Italiaansche ochtendbladen ont houden zich er van voorspellingen te doen, doch Popoio di Roma verklaart, dat wanneer Londen ook verder volhardt in zijn tot nu toe aangenomen houding eigenlijk geen hoop meer bestaat op een vreedzame oplossing. Het woord zou dan nog slechts zijn aan de volken onder de wapenen. In dit verband, aldus de Italiaansche pers trekken de Poolsche troepenbewegingen, waarvan het aggres- sieve karakter niet meer te miskennen is. de bijzondere aandacht. De Messaggero legt er den nadruk op, dat wat ook moge geschieden, Duitseh- land op alles voorbereid is. Utr.straat 26 Tel. 3325 Twee Duitschers in arrest gesteld WARSCHAU, 29 Aug. (Havas). Gisteravond om kwart voor twaalf uur is in het goederendepöt van het station Tarnos op de lijn KrakauLemberg een bom ontploft. Er zijn zeven dooden en verscheidene gewonden. Als ver dacht bij deze zaak betrokken te zijn, zijn twee Duitschers Duit sche staatsburgers en een lid van de Duitsche minderheid ge arresteerd. Volgens een bericht van het Pool sche telegraaf agentschap werd de ontploffing op het station te Tarnos veroorzaakt door een tijdbom, welke in een koffer in de bagageruimte was achtergelaten. Ongeveer een derde gedeelte van het station werd beschadigd. Er zijn twee Duitschers in verband met de ontploffing ge arresteerd. Zij kwamen uit Tozew, aan de grens van Danzig gelegen. Verklaard wordt, dat een hunner een onderdaan is van het Duitsche rijk. Het Poolsche telcgraafagent-sehap P.A.T. verklaart, dat de Poolsche re geering plechtig protesteert tegen de Duitsche persmethoden, waarbij Polen er lasterlijk van wordt beschuldigd, de Duitsche minderheid te brutalisceren en waarbij verzonnen en verwrongen feiten worden vermeld. Deze feiten, zuivere verzinselen, en valsche berichten vinden hun oorsprong bij de hoogste leiders van Duitschland. Op deze wijze wil dc Duitsche regeering daarvan een clement makci. van het diplomatieke spel. De Poolsche regeering verklaart, dat deze methoden een mid del zijn, dat willens en wet -ns wordt gebruikt om de internationale openbare meening en de regceringen op een dwaalspoor te brengen. Deze Duitsche persberichten moeten gebrandmerkt worden als een zuiver verzinsel en als niet in overeenstemming met de waar heid. De autoriteiten te Danzig hebben alle Poolsche goederentreinen die zich naar Danzig begeven of door het gebied van Danzig rijden, gerequircerd en op deze wijze een nieuwe klap toegebracht aan de status quo. Welingelichte kringen zijn van meening, dat de beknibbeling der Poolsche rechten stelselmatig voortgaat. Ingedeeld bij het Algemeen Hoofdkwartier ter beschik king van de Koningin 's-GRAVENHAGE, 29 Aug. Men meldt ons: Bij Koninklijk Besluit no. 14 van heden is Z-K.H. Prins Bernhard der Nederlanden benoemd tot adjudant in buiten gewonen dienst van H.M. de Ko ningin, ingedeeld bij het Alge meen Hoofdkwartier ter beschik king van de Koningin. Z.K.H. Prins Bernhard is vergezeld door H. Ms. adjudant, majoor H. J. Phaff om 12 uur zijn opwachting gaan maken bij den opperbevel hebber van Land- en Zeemacht, luitenant-generaal I. H. Reijnders. DE VERDEDIGIN VAN HET PANAMA KANAAL WASH INC/TON. 29 Aug. (Havas). Het departement van oorlog maakt be kend. dat het de bedoeling heeft het leger, dat belast is met de verdediging van de Panamakanaal-zóne. op 24.000 man te brengen. Amsterdam 29 Aug. A 7 AAR wij vernemen, zal l het bezoek van H.M. de Koningin aan de hoofdstad, dat vastgesteld was van 12 tot 18 September as. niet door gaan. vj DE „THETIS" GELICHT LONDEN, 29 Aug. (Reuter). De ge zonken duikboot „Thetis" is vanochtend gelicht en over een afstand van 8'/2 mijl naar de kust gesleept Weerverwachting geldig van hedenavond tot morgenavond ongeveer 19 u.: Meest zwakke wind uit N. tot O. richtingen. Helder tot licht of half bewolkt, in den nacht en morgen nevel of mist. Droog weer behoudens kans 'on onweer, vooral in het Z, Weinig verandering in tem peratuur.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 1