Voorzorg HET VERSTOORDE MIERENNEST „Nieuw Ziekenfonds" STADSNIEUWS Korps van Vrouwelijke Vrijwilligers uiting aan onzen tot onzijdi: D MOBILISATIE MAATREGELEN Militairen bezetten hun kwartieren r~ Dr. J. de Vries 25 jaar leeraar Het korps zal direct zijn werkzaamheden aanvangen Bestaat veertig jaren ORANJEFEESTEN GAAN NIET DOOR r De Regeeriing meende niet te mogen wachten met hef nemen van den uitersten voorzorgsmaatregel O J BERICHT 2e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DINSDAG 29 AUGUSTUS 1939 Het verhoogde tempo van den aanvang maakte heden plaats voor een ordelijke zakelijkheid MOBILISATIE! Het kwam toch nog onverwacht toen gisteren om kwart over één de radio het be sluit mededeelde. Men had gedacht, dat de mobilisatie niet zou wórden afgekondigd, zoolang nog onder handelingen gevoerd werden. En zie, nu geschiedde het onverwachte toch. Voor ons bureau troepten al spoe dig de menschen samen. Er was veel belangstelling voor de offi- cieele aankondigingen, welke al spoedig werden aangeplakt, een be langstelling, die steeds toenam en gepaard ging met levendige discus sies. tot omstreeks drie uur een flinke regenbui de menschen van de straat joeg en de gemoederen verkoelde. Amersfoort bleef dien verderen mid dag en avond als een verstoord mie rennest. Men kent de activiteit van het mierenvolkje, wanneer hun kolonie verstoord wordt, het was of evenzoo menschenhorden zich gisteren repten, om een plotsélinge verstoring te her stellen. Men moest zich aanpassen aan den nieuwen toestand, het tempo, waarin men dit deed, was de eerste uren overdreven. Het werd de dag van den extra druk op het, gaspedaal, het heele verkeer spoedde zich in een ver hoogd tempo door de hiervoor niet zeer geëigende straten van oud-Amersfoort Toch verliep alles verwonderlijk goed, ook aan het verhoogde tempo paste men zich snel aan en ongelukken heb ben niet plaats gevonden. Er is tot laaf. in den nacht aan de luidsprekers geluisterd en de belang stelling voor ons bureau bleef onver zwakt.. Overal in de straten zag men 's avonds laat nog groepjes menschen dén nieuwgeschapen toestand bespre ken. Eèn weldadige tegenstelling met het gerij en geros van gisteren vormde de rust., waarmede zich heden de mobili satie voltrok. De menschen hadden zichzelf hervonden, men durfde de nieuwe werkelijkheid onder oogen zien. Een werkelijkheid met nog een enkele plek licht daartusschen, de kleine mo gelijkheid, waarop de gansche mensch- heid toch nog hoopt. Het spaarzame licht van de mogelijkheid tot vrede. Moge dit licht zich losmaken uit het duister! IN" het grauwe ochtendgloren van dezen Dinsdag lag een mistig waas over de eerste gebeurtenissen van den mobilisatiedag. Om half zes vertoonden zich eenige burgers op de Koninginnelaan, waar de vracht- en personenauto's gere- quireerd zouden worden. Alles is tot in onderdeelen geregeld. Aan beide kanten van den weg waren genummerde bordjes geplaatst, zoo dat lang zoeken uitgesloten was. Bovendien bood onze verkeerspoli tie de behulpzame hand, zoodat te gen half zeven de meeste wagens reeds hun standplaats hadden in genomen. Een zelfde beeld, doch veel levendi ger bood de Hof waar honderden paar den aan het leger moesten worden af gedragen. Alle eigenaars waren ook hier vroegtijdig present en hadden zorg gedragen, dat de paarden voor één dag fourage hadden. De meeste paarden verschenen rustig voor de commissie, doch een enkele toonde zijn levendige natuur en was slechts moeizaam op zijn plaats te krijgen. De burgemeester, mr. J. C. Graaf van Randwijck over tuigde zich overal van den goeden gang van zaken. Op het Stationsplein had de commis saris van politie voor een ruime, doel matige afzetting zorg gedragen. Bij ga rage Molenaar moest de infanterie zich melden, in het midden de artillerie en links de cavalerie. De stationsin gang was door militairen afgezet even als de vestibule. Zeer tactisch stelde men echter hen, die man of familielid naar den trein brachten in de gelegen heid afscheid te nemen. Zij, die zich in Amersfoort moeten melden, en dat zijn er duizenden, wérden vlug naar hun wapen gedirigeerd. Bij voldoend aantal trok men onder gelëide naar de kazer nes of scholen. Dank zij de welwillende medewer king van den stationschef konden wij eenigen tijd het verkeer op de perrons gadeslaan. Bijna als op gewone dagen kwamen de treinen aan en werd het vertreksein gegeven. De stemming was over het al gemeen van een berustenden ernst, maar hier en daar daverde een ge zonde lach. Oude kennismakingen wer den vernieuwd. De treinstellen waren tot de laatste plaats bezet. De marechaussee en het treinperso neel gaf overal inlichtingen. Stagnatie kwam nagenoeg niet voor. Het laat zich dan ook aanzien dat hedenmiddag het burgervervoer weer hervat zal kunnen worden. De indrukken van deze mobi lisatie zijn van den besten aard, hulp vaardigheid heerscht overal en de auto riteiten passen de grootst mogelijke soepelheid toe. 9 Dr. J. de Vries Tl ET Korps verzoekt ons mede te deelen, dat, gezien de plotse- ÈJL ling opgekomen verwikkelingen, het dadelijk zijn werkzaam heden zal aanvangen en van Donderdag 31 Aug. e.k. af zitting zal houden van 3-5 en 7-9 uur n.m. in de voormalige H.B.S. Plantsoen West 2, waar degenen, die mede willen werken, zich kunnen op geven. Formulieren liggen daar ter invulling Korpsleden kunnen zijn vrouwen, die de Ned. Nationaliteit be zitten, den achttienjarigen leeftijd bereikt hebben, en die niet behooren tot een der door de overheid voor Rijksambtenaren verboden,vereenigingen. Wanneer oorlog, epidemieën of welke rampen ook ons bedrei gen is er geen voldoende hulp of vallen er plaatsen open door de afwezigheid van de mannen en zijn er vele diensten, waarin vrouwen goed werk kunnen verrichten b.v. veilig verkeer, typen, stenografie, administratie, telefoonbediening, tijdelijke hulp in de huisgezinnen, huisvesting verleenen, eerste hulp bij ongelukken, assistentie van artsen, autodiensten, chauffeeren, estafettedien sten, luchtbescherming, collecteeren, onderwijsinvallers, verzor ging van ouden van dagen, hulp in winkels. Nader zal worden bekend gemaakt wanneer hulp kan worden aangevraagd. jVj U de couranten vol staan met artikelen over oorlogsgevaar en wapengekletter, wil ik U, geach te lezer, terugvoeren naar een meer vreedzame gebeurtenis, welke op 24 Augustus 1899 dus veertig jaren geleden in onze stad plaats greep. Op dien dag kwamen ten huize van dr. Schreuder de heeren van Driel, Schreuder, Croockewit en Jorissen bijeen en werd besloten een Zieken fonds onder den naam van „Nieuw Ziekenfonds" op te richten. Wel bestond het „Amersfoortsch Ziekenfonds", opgericht in 1862, maar een verschil van meening over de inschrijving van een lid deed één van de bovengenoemde geneesheeren besluiten pogingen in het werk te stellen om tot een „Nieuw Ziekenfonds" te komen en zoo werd dan de eerste vergadering gehouden. Aan dr. van Driel werd het eere voorzitterschap aangeboden terwijl de functies van het bestuur als volgt verdeeld werden: Dr. Schreuder, praeses; de heer Croockewit, pen ningmeester en dr. Jorissen, secre taris. Besloten werd, zoo spoedig mogelijk een definitief bestuur te vormen, het welk zou bestaan uit 7 leden, waarvan 3 doktoren, 2 apothekers en 2 leden van het Ziekenfonds, de laatsten uit een voordracht van 10 leden door het be stuur opgemaakt. Een reglement van de leden werd opgemaakt; als bode werd de heer Jansen aangesteld, terwijl als boekhoudster werd benoemd mej. A. v. Leeuwenberg. Op Woensdag 30 Augustus 1899 des n.m. 4 uur kwam men voor het eerst officieel ten stadhuize wederom bijeen eh werden de heeren Kok en Vcrmolen als apothekers gekozen; een voorloopig huishoudelijk reglement werd vastge steld evenals het honorarium der ge neesheeren en apothekers (apothekers 3/10 en geneesheeren 7/10 van het batig saldo). De vroedvrouw zal 2.50 per verlossing ontvangen, terwijl de bode voor de eerste 200 leden 1 cent per week en voor elk volgend lid */2 cent per lid zal ontvangen. In de vergadering van Zaterdag 4 November 1899 werden de nieuwe Bestuursleden de heeren de Jager en van Surksum, als Vertegen woordigers der Leden, welkom gehee- ten terwijl de voorzitter den wensch uitspreekt, dat zij nog lang mogen mee werken als bestuursleden tot den bloei van het „Nieuw Ziekenfonds". In deze zelfde vergadering werd het salaris van de boekhoudster vastgesteld op het ge middeld bedrag der inkomsten van cén geheele week, d.w.z. een som gelijk aan 1/52 van het totaal der contributies van één geheel jaar. Blijkens art. 5 van het reglement der leden, bedroeg de wekelijksche contribu tie voor: a) op zich zelf staande personen 0.10 b) gehuwde lieden zonder kinderen, als^ mede weduwnaars of weduwen met minder dan 4 kinderen 0.12Vé- c) "Gehuwde lieden met minder dan 4 kinderen en weduwnaars of weduwen met 4 of meer kinderen 0.15. d) gehuwde lieden met 4 of meer kin deren 0.20. e) bij ongehuwde vrouwen met kinde ren wordt dezelfde maatstaf gebezigd als bij weduwen. Door kinderen worden verstaan zij, die den ouderdom van 18 jaar nog niet hebben bereikt. De verstrekkingen bepaalden zich tot genees- heel- en verloskundige hulp, instrumenten werden alleen verstrekt met goedkeuring van het bestuur, ter wijl in de behoefte der leden aan breuk banden voor de eerste maal kosteloos voorzien werd, mits zij bij hun aanne ming niet aan een breuk lijdende wa ren. (art, 13). Bezien wij nu de financieele resul taten over het jaar 1901, dan blijkt, dat de inkomsten bedroegen 4914,41 en de uitgaven 2038.52V2, terwijl deze cijfers over 191S 16872.99 als inkomsten en 7224.04 als uitgaven bedroegen. Zoowel het Amersfoortsch Zieken fonds als het Nieuw Ziekenfonds werk ten tot 1 Januari 1929 naast elkaar, ter wijl vanaf dien datum de fusie tot stand kwam onder den naam (van „Nieuw Amersfoortsch Ziekenfonds". Januari 1931 werd het „Nieuw Amers foortsch Ziekenfonds" omgezet in een Maatschappij Ziekenfonds. Op 1 Januari 1929 telde het Nieuw Amersfoortsch Ziekenfonds 5933 beta lende leden van 30 cent terwijl thans dit aantal, met inbegrip van de Buitenge meenten 15860 bedraagt. Tal van uitbreidingen hebben gedu rende die jaren plaats gegrepen. Ik denk b.v. aan de uitbreiding in den vorm van specialistische hulp, tandheel kundige hulp, röntgenfoto's, hoogtezon, diathermie enz. enz. Dat de contributie in den loop der jaren aan verandering onderhevig is geweest, spreekt haast wel vanzelf. Eveneens dat stormen over de hoof den der besturen gewaaid zullen zijn, maar ondanks alles is vertrouwen in de toekomst gerechtvaardigd. En zoo moge ik dan dit kort histo risch overzicht besluiten met hulde te brengen aan do oprichters van de beide oorspronkelijke ziekenfondsen en de hoop tevens uitspreken, dat bet devies „Bonum voluisse sat est" „Het goede ge wild te hebben is genoeg" in de harten der Bestuursleden moge voortleven tot bloei van een nuttige en sociale instel ling. F. J. HERMAN. Administrateur van het Maat schappij Ziekenfonds „Amers foort en Omstreken". Sedert 1923 als leeraar in de Wis- ën Natuurkunde aan het Gymnasium hier werkzaam BEGIN September hoopt onze stadgenoot, dr. J. de Vries, lee raar aan het Johan van Oldenbar- nevelt Gymnasium, zijn 25-jarig lee raars-jubileum te vieren. De jubilaris werd in 1887 te Kam pen geboren. Op dertig jarigen leef tijd promoveerde hij aan de Univer siteit te Utrecht in de Wis- en Na tuurkunde op een proefschrift, geti teld: „Bilineaire congruentie van kubische ruimtekrommen". Kort tevoren, in 1914, was de heer de Vries benoemd tot leeraar aan het Gym nasium te Leeuwarden. Al spoedig verliet hij Leeuwarden, om in 1916 voor een jaar naar het Gymna sium te Hilversum te gaan. Het jaar daarop werd hij leeraar aan de R.H.B.S. te Hoorn, welke functie hij daar tot 1923 vervulde. Sindsdien is hij leeraar aan het Gym nasium te Amersfoort Dr. de Vries kan tevens het feit her denken, dat hij dit jaar voor de twintig ste maal zitting had in de eindexamen- commissie. Niet alleen als docent in vakken, welke voor den Gymnasiast zeer belang rijk zijn, heeft hij zich doen kennen. Van zijn hand verschenen enkele leer boeken, terwijl hij zich vooral den laat sten tijd op wetenschappelijk terrein bewogen heeft door het schrijven van wiskundige artikelen voor de tijdschrif ten „Archimedes en Mathematica". Het is hier niet de plaats om in lof tuitingen te vervallen over de wijze, waarop door den jubilaris gedoceerd wordt. Wis- en Natuurkunde zijn geen vakken, die een groote mogelijkheid bie den voor veel variatie. Zij vereischen toegewijde studie en ernst. Dr. de Vries weet zijn stof in prettigen vorm op te dienen en heeft zich gedurende zijn loopbaan de achting van zijn collega's en discipelen weten te venverven. Moge het hem gegeven zijn, zich nog vele jaren aan het onderwijs en aan de wetenschap te wijden. Wel de vlaggen uit NAAR wij vernemen heb ben de besturen van de Oranjevereenigingen in Stad en Soesterkwartier besloten, alle voorgenomen feestelijk heden geen doorgang te doen vinden. Vele personen en organisa ties hadden medewerking toe gezegd en straatcommissies hadden reeds versieringen aangebracht. Voor dit alles zeggen genoemde besturen dank. Zij geven den bewo ners van Amersfoort echter wel in overweging, algemeen de nationale driekleur uit te steken, om vooral in deze da gen, de trouw aan onze geëer biedigde Koningin en Haar Huis te toonen. Afgifte levensmiddelen Allen grossiers en winkeliers wordt medegedeeld, dat geen extra kwantums levensmiddelen mogen worden afgege ven. Geen volledige medewerking aan deze opdracht zal leiden tot inbeslag neming van den geheelen voorraad le vensmiddelen. Amersfoort, 29 Aug. 1939. De Burgemeester van Amersfoort VAN RANDWIJCK. Geen hamsteraar heeft kans Snel ingrijpen der politie Door den commissaris van politie in onze stad is energiek en snel opgetre den tegen de verbreiding van het euvel, dat in tijden van nood de armen hei slachtoffer doet worden van hun ge brek aan contant geld: het hamsteren. Bij het door de politie ingestelde on derzoek in lal van levensmiddelenwin kels bleek, dat de overgroote meerder heid van het Amersfoortsche publiek geen inkoopen deed. die op het inslaan van aanzienlijke voorraden wezen. Dat er altijd nog enkele lieden zijn. die hun lust om levensmiddelen op te stapelen, niet kunnen bedwingen, ver wondert ons niet Zoo werd een sla gersjongen. die in een mand een hoe veelheid van niet minder dan 60 pond vet vervoerde, door een rechercheur gevolgd. Het bleek, dat een slager die bestelling van een particulier had ont vangen. De namen- van kooper en verkoopcr werden zorgvuldig geno teerd. De commissaris van politie houdt zich aanbevolen voor opgave van adressen waar gehamsterd wordt, zoo wel als van namen en adressen van winkeliers die daartoe hun medewer king verleenen. Tegen hen zal met kracht worden opgetreden. E KONNGIN heeft gisteravond om 8 uur de volgende rede tot Haar volk gehouden: LANDGENOOTEN. P het ernstige uur waarop Wij ons verplicht hebben gezien maatrege len te nemen om land- en zeemacht op voet van oorlog te brengen, is het Mfj een behoefte een woord tot u allen te richten. De toestand is ernstig. Niet in dien zin, dat alle hoop op een vreedzame op lossing tusschen de betrok ken mogendheden als vervlo gen zal moeten worden be schouwd. De besprekingen zijn nog niet afgebroken, en zoo lang er geen breuk is, is niet gebleken dat de vrede moet wijken voor den oor log. Maar wel moet de toestand als ernstig beschouwd wor den in dien zin, dat helaas ernstig rekening moet wor den gehouden met de moge lijkheid dat een conflict zal (Foto Gotfried de Groot) uitbreken. Mocht deze afschuwelijke mogelijkheid werkelijkheid worden niettegenstaande alle pogingen die zijn en worden gedaan om de wereld voor een ramp zonder wedergade te bewaren, dan zal Ne- derland in dat conflict naar alle zijden en met inspanning van alle krachten en middelen waarover ons land beschikt, een strikte onzijdigheid in acht nemen en handhaven. Ik bevestig dit in de onderstelling en het vertrouwen, dat geen der strijdende partijen Nederland in den oorlog zal willen betrekken. Onze zelfstandig- heidspolitiek, bij voortduring en met nauwgezetheid gevolgd, heeft niemand aanleiding kunnen geven, daartoe over te gaan. Neutraliteitshandhaving eischt de mogelijkheid, aan den wil tot on zijdigheid de vereischte kracht te kunnen bijzetten. Teneinde daartoe tijdig bereid te zijn, heeft de Regeering heden gemeend niet langer te mogen wachten met het nemen van den uitersten voorzorgsmaatregel. Zij heeft dien zoo buitengewoon ingrijpenden maatregel zoo lang mogelijk uitge steld. doch meende dat nu de tijd gekomen is hem te nemen, teneinde tijdig paraat te zijn. In alle duidelijkheid wensch Ik hierbij te doen uitkomen, dat Nederland zich van geen enkele zijde bedreigd behoeft te ge voelen. Het geldt hier een voorzorgsmaatregel, waarvan de uit zonderlijke omvang door de nu eenmaal heerschende uitzonder lijke omstandigheden wordt gewettigd. Ook indien mocht blijken, wat wij allen vurig hopen, dat Ons besluit overbodig zou zijn geworden, dan nog zal een ieder moeten erkennen, dat Nederland tegenover zichzelf zoowel als naar buiten een plicht heeft ver vuld waarvan verzuim, gelet op de thans bestaande verhoudingen, nalatig heid zou zijn geweest. Ik twijfel niet of gij staat allen om uwe regeering geschaard, bereid om haar te schragen, eendrachtig en vastberaden. Ten volle vertrouw Ik dat leger cn vloot onder alle omstandigheden hun plicht zullen doen. Allen moeten wij nu het hoofd koel houden en zonder ons te laten ver ontrusten opgewekt en nauwgezet doen wat onze plicht is. Niet alleen naar leger en vloot gaan thans Mijn gedachten uit. Ik denk ook aan die velen in rijksdienst die in deze dagen van spanning voor een zware taak worden steld. In het bijzonder gaan Mij ter harte de tallooze gezinnen, die echt genoot. vader of zoons moeten afstaan en Ik geef Mij ook rekenschap van de groote matericele moeilijkheden die dit voor zoo heel velen meebrengt. Maar evenzeer weet Ik, dat de Nederlandsche vrouwen in volle berusting en Godsvertrouwen bereid zijn de offers die het vader land van hen vraagt te brengen. Allen tezamen moeten wij voor al in een tijd als deze blijk geven doordrongen te zijn van een geest van eendracht en liefde tot den naaste, waardoor alleen het ons mogelijk zal zijn de lasten, die ons worden opgelegd, ge zamenlijk en voor elkander te dragen. EN beroep op onze burgers X-/ In hun qualiteit: soldaat, Nederland vóelt de verplichting, Het beseft waarom het gaat In een tijd van rust en vrede, Dénkt men daar zoo weinig aan Dat wordt anders als er naties Dreigend en vijandig staan. Duizendtallen jonge mannen Trekken uit hun huisgezin, Stappen uit het burgerpakje De grijs-groene kleeding in Duizendtallen jonge mannen Zien hun schcrp-omlijnde taak, Nederland wil weer neutraal zijn En het heeft als wachtwoord: W a a k! Zeer verscheiden zijn de offers Somtijds groot en soms ook klein Niet verscheiden is de leuze! Blij v e n willen wat we z ij n Duizendtallen jonge mannen Trekken ergens naar de grens Om den vrede te bewaren, Necrlands diep-gevoelden wensch! In dit uur van voorzorg-treffen Bij het Europecsch gedruisch, Wenschen wij die duizendtallen: Goede Reis en Spoedig Thuis! (Nadruk verboden). PH1LIA. TEMPERATUUR IN PESIE'S BAD De temperatuur van het water in Pesie's bad was hedenmorgen 70 gr. F. of 21V» gr. C. GRAND THétTRE. Van Vrijdag 25 t.ra. Donderdag 31 Aug. vertooning van de film „Sweethearts". Voorstellingen: Zondag 1.45, 6.15 en 8.30 uur. Eiken anderen middag en avond 2.30 en 8.15 uur. Maandag en Dinsdag 2,30 uur jeugdvoorstellingen van ,De ge laarsde kat". CITY THEATER. Van Dinsdag 29 t.m. Donderdag 31 Aug. vertooning van de film „De Citadel". Voorstellingen Dinsdag en Woensdag 2.80 en 8.10 uur. Donderdag 1.45, 4, 6.15 en 8.30 doorloopend. REMBRANDT THEATER. Vertooning van de films „Duistere machten" en „Het verraad van den halfbloed". IN verband met de huidige bijzondere omstandigheden maken wij onze lezers er op attent, dat het niet uitgesloten is, dat er in de komende da ge# eenige onregelmatigheid ontstaat in de bezorging van ons blad. GARNIZOEN Bij Koninklijk besluit is benoemd en aangesteld bij het reserve personeel der landmacht bij het 21e Reg. Infanterie tot reserve luitenant kolonel de gep.- majoor F. O. Groeneveld, van het Kom Ned. Ind. leger.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 5