Hamsteren is streng verboden Na de afkondiging der mobilisatie... Veldpostdienst uitgebreid Een „hamsterbeschikking" verschenen VERPLICHTE AFLEVERINGS- BEWIJZEN UITVOERVERBOD KLEURSTOFFEN Inlevering van grensdocumenten voor motorrijtuigen Postverkeer met buitenland onzeker Rustige stemming in hoofdstad en residentie „MEN WEET DAT een goed besluit genomen is" Aantal voorbeelden van adresseering De opkomst van dienstplichtigen Lt.-Gen. REIJNDERS benoemd tot opperbevelhebber TAPVERBOD IN DE HOOFDSTAD Wat iedereen weten moet De dienst Harwich- Hoek van Holland hervat Belangrijke werken te Amsterdam aanbesteed 2e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DINSDAG 29 AUGUSTUS 1939 Er zal een strenge con trole worden uitgeoefend VORAVENHAGE. 28 Augustus. Heden heeft de minister van Eco nomische Zaken een beschikking genomen krachtens de wet van 24 Juni 1939. Staatsblad 634. waarbij maatregelen worden genomen om het hamsteren van levensmiddelen en enkele andere artikelen tegen te gaan. Deze maatregelen hebben betrekking op: rijst, (rijstebloem, rijstemeei en ge malen rijst), tarwebloem en tarwemeel', roggebloem en roggemeel, havermout, gort, vermicelli, macaroni en spaghetti, maïzena, groene erwten en spliterwten, bruine boonen. witte boonen capucij ners en rozijnerwten, andere soorten ge- 'droogde peulvruchten, witte suiker, bas terd suiker, slaolie, raapolie, boterolie en andere spijsoliën, bak- en braadvet margarine, koffie. koffie-surjogaten, thee. cacao, harde zeep. zachte én vloei bare zeep. zeeppoeder, vlokken, schilfers, waschpoeder. alle soorten kaarsen. Op grond van deze beschikking is het voorloopig aan ieder verbo- 'den van de genoemde artikelen in één week zich meer te verschaffen dan hij gewoon is in een week te verbruiken. Indien hij echter als regel voor een bepaalde groep per sonen, zooals b.v. een gezin, zich die artikelen pleegt aan te schaf fen, dai> zal het hem toegestaan zijn in een week zooveel te be trekken als die groep personen in één week pleegt te verbruiken. Het is duidelijk, dat dit verbod er op gericht is te voorkomen, dat door abnormale vorming van voorraden een tekort aan de genoemde artikelen zal ontstaan, waardoor "die personen bena deeld zouden worden, die niet over de middelen beschikken om zich meer aan te schaffen dan normaal in één week verbruikt wordt. Ook is bet duidelijk, 'dat het verbod in geen enkel opzicht een belemmering bedoelt te zijn van het normale verbruik van de genoemde ar tikelen. Het normale verbruik immers wordt door deze regeling niet aan ban den gelegd. Ten einde de zekerheid te verkkrijgen, dat het aldus in werking gestelde ham sterverbod ook zal worden nageleefd, is aan alle leveranciers van de genoemde artikelen de verpllching opgelegd, bij iedere aflevering een aflovorlngsbewljs in tweevoud uit te schrijven, waarvan één exemplaar tegelijk met de goederen aan den klant wordt afgeleverd. Het afleverlngsbewlls moet zijn voor zien. behalve van de handteekening van den leverancier, van een opgave van het artikel dat werd afgeleverd en van de hoeveelheid daarvan, alsmede van den naam en hot adres van den leverancier en den afnemer. Deze afleveringsbewijzen zullen door den afnemer in verband met de in fe stellen controle, geduren de een termijn van minstens drie maanden zorgvuldig bewaard die nen te worden. Voorts zijn de winkeliers ver plicht het andere exemplaar van dc afleveringsbewijzen gedurende eenzelfden termijn te bewaren. De aandacht wordt er op geves tigd dat overtreding van het ham sterverbod gestraft kan worden met een gevangenisstraf van 4 ja ren of een geldboete van 10 000, terwijl bovendien de gehamsterde artikelen in beslag genomen zullen worden. Een ieder is dus thans gewaarschuwd. Het zich aanschaffen van de genoemde artikelenin hoevelheden. die het normale verbruik in een weck te boven gaat is strafbaar terwijl zon wel de winkelier als de klant strafbaar zijn. indien niet bij Iede re hoeveelheid, die in den winkel afge haald wordt, of bü den klant thuis wordt bezorgd, een afleveringsbewüs aanwezig is. •s-GRAVENHAGE, 28 Augustus. De regeering hoeft het noodig geoordeeld de rppds hpkond gemaakte verboden van uitvoer voor bepaaldp goederen aan te vullen met een uitvoerverbod voor kleurstoffen geschikt voor het verven van textielproducten. Ook ten aanzien van deze goederen zullen Indien de hier te lande aanwe zige voorraden zulks toelaten. ritspensa ties kunnen worden verleend. Ter ver krijglng daarvan wende men zich tot het crislsuifvoerbureau. Piet Helnplein 6. 's-Gravcnhage. Een dringend verzoek tot automobilisten 's-GRAVENHAGE. 28 Augustus. De A.N.W.B. en de K.N.A.C. geven houders van triptieken, carnets en acquits normaal in overweging, met het oog op de buitengewone omstan digheden. deze documenten voorzien van een uitvoerstempel. in te leve ren. bij de vereeniging. welke ze hun heeft uitgereikt. Indien het uitvoerstempel ontbreekt zooals. veelal met Belgische triptieken het geval zal zijn dient men eerst naar de grens te rijden, om de documen ten te laten afstempelen. Er wordt de aandacht op gevestigd, dat dit advies gegeven wordt uitslui tend in het financieele belang van de gebruikers zelf. die in hooge kosten zou den vervallen, indien de buitenlandsche douane t.z.t. invoerrechten voor het mo torrijtuig zou vorderen, als de houder geen afgestempeld grensdocument zou kunnen overleggen. Om deze reden wordt ook aan hen, die een afgestempeld document bezitten aangeraden dit aan hun vereeniging in te zenden, waar het voor hen bewaard zal worden, zoodat zoek raken van deze waardevolle papieren is uitgesloten. Bij vordering van auto's, waarvoor nog grensdocumenten loopen, dient men een bewijs van deze vordering te vragen, waarop de kenmerken van het motorrijtuig zijn vermeld. Dit bewijs kan noodig zijn om ad ministratieve zuivering van grens documenten te verkrijgen. A.N.W.B. en K.N.A.C. geven ten slotte hun leden, die nadere inlichtingen over het bovenstaande wenschen, in overwe ging zich thans tot hun vereeniging te wonden, nu er wellicht nog gelegen heid bestaat om eventueele moeilijkhe den voor hen op te lossen. 'i-GRAVENHAGË, 28 Augustus. In verband met den huidigen inter nationalen toestand wordt er de aandacht op gevestigd, dat de post verzending naar het buitenland zoo wel met trein als met luchtdienst of Schip met groote onzekerheid plaats vindt door de opheffing van verschillende verbindingen. Door het P.T.T.-bedrijf wordt al les in het werk gesteld om de tij dige overkomst van de correspon dentie zooveel mogelijk te bevorde ren. Vertraging in de overkomst der stukken kan echter, vooral in het verkeer met verafgelegen en over- zeesche landen, niet steeds worden voorkomen. Het staatshoofd van Danzig, Albert Forster bracht een bezoek aan het Duitsche oorlogsschip Schleswig-Holstein AMSTERDAM, 28 Augustus. Toen te kwart over één het besluit der regeering om leger en vloot te mobiliseeren per radio werd be kend gemaakt, ontlastte zich voor het eerst sedert verscheidene dagen een hevig onweer boven de hoofd stad, dat gepaard ging met een wolkbreukachtigen regen, waar door de menschen in snel tempo van do straat werden gedreven. Toen het weer ruim een half uur later begon op te klaren, stonden al spoedig op hoeken van straten en voor winkels, die het bericht gebullitineerd hadden, groepen menschen bijeen, ter wijl anderen, die van het mobilisatie- bevel kennis namen, zich onmiddellijk naar huis spoedden. Gedurende eenigen tijd was nauwelijks eenig vervoermid del te kriigen en taxi's snelden door de straten, die vooral In Bommige huiten- wijken blank stonden, omdat de goten het overvloedige regenwater niet had den kunnen verwerken. In de binnenstad was het vooral voor de krantenhureaux. dat de men schen samengroepten; zooals de laat ste dagen voortdurend het geval is. Men discussieerde er over den in ternationalen toestand en over het besluit der regeering. dat algemeen vanzelfsprekend werd geacht en dat de meesten eigenlijk al Zater dag f.1. verwacht hadden. Men hoor de menschen zeggen: „Nou. dan zit ik er aan" en zonder veel commen taar begaven zii zich naar huis of naar hun werkgever, om mee te deelen dat zij zich op hun mobili satiebestemming moesten melden. Aan de stations was dan ook vanmid dag nog weinig bijzondere drukte te be speuren. Reizigers van buiten de hoofd stad. begaven zich naar huis en voor de stations stonden vele belangstellen den, die in de veronderstelling verkeer den. dat de stroom van gemobiliscerden nu wel zou komen. Weldra zagen zij hun vergissing in en verspreidde de menigte zich Naar het uiterlijk gaat het leven in de hoofdstad zijn gewonen gang en heerscht in de binnenstad 's-GRAVENHAGE. 28 Augustus. De inspecteur van de veldpost maakt bekend, dat ten behoeve van de ge mobiliseerde troepen de veldpost- dienst verdere uitbreiding heeft on dergaan. Vóór het verlaten der garnizoenen wordt aan ieder militair bekend ge maakt hoe zijn adres te velde moet zijn ingericht. Zij moeten zelf zorg dragen dat dit adres wordt mede gedeeld aan allen van wie zij post stukken (brieven enz., telegram men en postpaketten) kunnen ver wachten. In deze adressen moet, behalve de naam. de voorletters en den rang van den geadresseerde, tevens worden ver meld het onderdeel waartoe bil behoort of waarbij hij is cedetncheerd. alsmede een nadere aanduidintr b.v.. veldleger, vesting Hollend, stellino: van Den Hel der. enz. Het is verboden een plaats naam in het adres te vermelden. Geschiedt dit toch, dan worden de stukken aan de afzenders te ruggezonden. Meer nog dan In normale omstandig heden verdient het aanbeveling het adres van den afzender steeds op de achterzijde der stukken te vermelden. Teneinde zekerheid te verkrijgen, dat de poststukken hun bestemming naar be lmoren zullen bereiken, verdient het aanbeveling de adressen naar de vol gende voorbeelden in te richten. Aan den officier van gezondheid der le klas l. J. Andriessen Hoofdkwartier Veldleger Aan den korporaal p. Pietersen. Stafkwartier Oostfront Vesting Holland Aan den dienstplichtige j. Jansen le batt. 2e afdeeling 8 reg. art. Veldleger Aan Sergeant F. Koops Verbindingsafd. van de 4e devisiegr Veldleger Aan den korporaal J. M. Treurniet. 3e comp. 2e bat 27 R.T S'elMng van Den Helder Deze aanduidingen belmoren dui detiik te worden onderstreept. het levendige vertier van eiken Maandag middag. En wat het innerlijk betreft, be houdt de Amsterdammer zijn kalmte en onder de ernstige omstandigheden verliest hij zijn gewone gevoel voor humor zelfs niet. Men aanvaardt den toestand voor zoover die onvermijdelijk is en hoopt het beste voor de naaste oekomst. In de Residentie \J A de afkondiging van de alge- meene mobilisatie, welke door de radio en door de bulletins zeer snel bekend was, was het in de residentie duidelijk te merken dat het pu bliek hierop was voorbereid. Trou- wens men had zich in de laat ste dagen vertrouwd gemaakt met de idee, dat deze mobilisatie vroeg, of laat wel zou komen. Dit neemt, niet weg. dat de bureaux, welke inlichtingen géven over de op komst der opgeroepenen. letterlijk be stormd werden door hen, die iets over hun mobilisatiebestemmintr moesten we ten. Daarom ook werd het onlangs ont ruimde noodgebouw van dc gemeente aan de Groenmarkt wederom in gebruik genomen. Groepjes menschen vormden zich in dc stad, doch in deze kringen werd niet zoozeer de mobilisatie als wel de internationale situatie bespro ken. Uit de kantoren spoedden zich velen huiswaarts om nog particuliere zaken te kunnen regelen, voordat zij morgen naar hun bestemming vertrekken. Dit alles gal wel drukte op straat, doch van zenuwach tige spanning kan niet gesproken worden. Men weet, dat de regeering een goed besluit heeft genomen en hef publiek waar deert het dan ook als zoodanig. Aan de Haagsche stations VAN meer dan de gewone drukte was Maandagavond aan de beide Haag- sche stations niet veel te merken. Het vervoer van de militairen, die de bestemming van hun mobilisatie volgen komt pas Dinsdag. Wel was het vervoer van gewone reizigers wat grooter dan de afgeloopen dagen. Immers, nu er morgen tot drie uur in den middag (zoo als in de avondbladen en op horden bij de loketten aan de stations was te le zen) vermoedelijk „geen reizigers an ders dan militairen met hinnenlandsche bestemming worden vervoerd" reisden vele bruingebrande vacantiegangers vanavond nog huiswaarts. Aan het Stantsspoorstation kwamen nog al wat reizigers, die naar Duitsch- land wilden. Aangezien er geen D-trel- ncn gingen „boemelden" de meesten naar de grens in de hoop daar aange komen verder te kunnen reizen. Zoowel aan het Staatsspoorstation als aan het station Hollandsche spoor ver klaarde men ons. dat het goederenver voer cn met name het stukgoed van daag vergeleken bij normale dagen sterk was toegenomen. Eonigo opschudding veroorzaakte de aankomst op het station Hollandsche Spoor van den broer van den Mnharad- ia van Mysore met een gezelschap. 32 personen tellende. Dit exotisch getintp en gekierde gezelschap, meevoerende een warmwaterkruik. een schrijfmachi ne, honden in verschillende formaten, een vioolkist en een ontelbaar aantal koffers, stapte uit den Parijschen trein en reed ln taxi's naar Hotel des Tndes. Men deelde ons mede dat deze Britsch Tndische gast van vorstelijke bloede, voorloopig hier zal blijven. De „Van Oldenbarnevelt" naar New York ROTTERDAM. 2S Aufr. Naar de Holland—Amerika Lijn ons mededeelt zal het m.s. „Johan van Oldenbarne velt" in haar opdracht een reis maken van Amsterdam naar New York. Deze reis is ingelast teneinde de vele Ameri- kaansche toeristen, die tengevolge van de politieke spnnning in Europa geen reisgelegenheid konden vinden, in de ,eele«enheid te stellen hun vaderland zoo spoedig mogelijk te bereiken. De „Johan van Oldenbarnevelt" waar mede met het oog hierop uitsluitend Amprikannsrhe ingezetenen zullen wor den vervoerd, vertrekt Wnensdae 39 Augustus van Amsterdam. Donderdag 31 Augustus van Boulogne en Sout hampton. Zij die nog niet zijn ingelijfd en zij die uitstel kregen 's-GRAVENHAGE, 28 Augus tus. De volgende inlichtingen zijn uitsluitend bestemd voor dienstplichtigen, die de eerste oefening nog niet hebben vol bracht en zich ook niet onder de wapenen bevinden. Zij die nog niet zijn ingelijfd en voor wie het tijdstip van inlijving ook nog niet is aangebroken, moe ten voorloopig niet opkomen. Zij, die oorspronkelijk in een vorig jaar hadden moeten opkomen of op een reeds verstreken tijdstip in het loopen- de jaar ter inlijving haddon moeten opkomen, doch die de eerste oefening tengevolge van verkregen uitstel nog niet hebben aangevangen of althans nog niet hebben volbracht, moeten wel opkomen. De plaats, waar zij zich moe ten melden, staat in hun zakboekje ver meld. Hebben zij het zakboekje niet in hun bezit, dan moeten zij zich tot den burgemeester wenden en kunnen zij van dezen vernemen waar zij zich moe ten aanmelden. Zij. die van den dienstplicht zijn vrij gesteld wegens broederdienst. wegens kostwinnerschap of om een andere re den en die voorgoed vrijstelling hebben gekregen, of voor wie de duur van de vrijstelling nog niet is verstreken, moe ten voorloopig niet opkomen. Zij kunnen wel worden opgeroepen, nu er buitengewone omstandigheden bestaan, doch het is nog geheel onzeker, of van deze bevoegdheid zal worden ge bruik gemaakt. In elk geval moeten zij niet opkomen, zoolang hieromtrent niets naders wordt bepaald. s-GRAVENHAGE, 28 Augus- tus. Staatsblad no. 185 bevat een Koninklijk Besluit van 28 Augustus, waarbij uit overweging, dat het oogenblik gekomen is om de algemeene voorbereiding en leiding der landsverdediging in handen te leggen van den opper bevelhebber van land- en zee macht, benoemd is tot opperbevel hebber van land- en zeemacht, de luitenant-generaal I. H. Reijnders, chef van den generalcn staf. Izaak Herman Reijnders werd den 27en Maart 1879 te Stadskanaal geboren. Van 1891 tot 1896 bezocht hij de H.B.S., waarna hij onmiddellijk naar de Ko ninklijke Militaire Academie ging. In 1899 werd de jeugdige Reijnders tweede luitenant der Infanterie, terwijl in 1903 zijn benoeming tot eerste luitenant volgde. Vervolgens bezocht de tegen woordige generaal de Hoogerc Krijgs school van 1912 tot 1914, nadat hij in middels tot kapitein was bevorderd en in deze functie deed hij zijn intrede in den Generalcn Staf. waarbij hij in 1927 tot majoor werd bevorderd. In 1934 werd de toenmalige generaal-majoor Reijnders benoemd tot chef van den ge- neralen Staf. waarna in 1935 zijn be noeming volgde tot luitenant-generaal. In 1925 en 1926 was bij resp. majoor der Infanterie en der Grenadiers. AMSTERDAM. 27 Aug. De burge meester van Amsterdam heeft besloten den verkoop, de aflevering, het ver strekken of liet gebruiken van alcohol houdenden drank in de voor hot pu bliek toegankelijke localiteiten en open aanhoorigheden van inrichtingen, waarvoor een vergunning of een verlof ingevolge de drankwet (Stsbl. 1931. no. 476) geldt, te verbieden op de dagen, waarop dienstplichtigen in Verband met de mobilisatie buitengewoon in werkelijken dienst moeten komen. UITBREIDING UITVOERVERBODEN 's-Gravenhage, 28 Augustus. De rè- geering heeft het noodig geoordeeld de reeds bekend gemaakte verboden van uitvoer voor bepaalde goederen aan te vullen met een uitvoerverbod voor kunst meststoffen in eiken vorm en een uit voerverbod voor steenkool teerpek. Ook ten aanzien van deze goederen zullen, indien de hier te lande aanwezi ge voorraden zulks toelaten, dispensa ties kunnen worden verleend. Ter ver krijging daarvan wende men zich tot het Crisis Uitvoer Bureau, Piet Heinplein 6. 's-Gravenhage. UITVOERVERBOD HUIDEN, VELLEN EN LEDER 's-GRAVENHAGE. 28 Augustus. Men verzoekt ons van bevoegde zijde er op te wijzen, dat in tegenstelling tot het eerder ter zake verschenen bericht ha zen- en konijnenvellen, hagedlssenhui- den. slangenvellen. pelterijen, reptiel- en vischleder. lakleder en zeemleder niet uitgezonderd zijn van het afgekondigde uitvoer verbod voor huiden, vellen en leder. HET VONDELPARK GESLOTEN AMSTERDAM. 28 Aug. - Ingevolge een opvordering van den bataljonscom mandant zal het Vondelpark te Am sterdam morgenochtend 29 Aug. om 6 uur tot nader order gesloten worden. Luch t bescherm ing Lijstje van materialen noodig voor de zelfbescher ming 'S-GRAVENHAGE, 28 Aug. De Nede: jandsche Vereeniging voor Lucht bescherming deelt ons mede: Men schrikke niet van de opsomming want alle materialen, die gespatieerd gedrukt zijn, zijn reeds aanwezig in uw huishouding. Het gaat er om, dat men weet, dat die voorwerpen voor de zelfbescherming noodig zijn. Men heeft noodig: le. Voor eerste-hulp-verleening bij verwonding: Een doos, waarin zich bevinden moet: 2 snelverbanden, een pakje ven Brunsche watten van 25 gram, 2 hydvo- phyle-zwachtels (8 en 6 c.M. breed), 4 hvdrophyle-gaasjes (13 bij 16 c.M.), Eenige veiligheidsspelden. Een meter pleister van 1 c.M. breed. Een jampotje gevuld met 75 gram anti-mosterdgaspoeder, en als men dit niet heeft, gevuld met bleekpoeder (goed dichtsluiten). Een doosje hansaplast (25 x 6 c.M.). Een floschje Hoffmannsdruppfcls. Een buisje jodiumtinctuur (er om denken, dat men dit van tijd tot tijd moet ververschen). 2e. Voor brandblusschen: Per verdieping twee emmers wa ter. Op zolder een teil met droog zand (om brandbom in te leggen). Op zolder een schop met langen 3teel (om brandbom op te scheppen). Op zolder een hark (om het opschep pen gemakkelijker te maken). Op zolder een b a k, waarin men drie emmers droog zand uitgestort heeft (als voorraad). Een emmerspuit, of indien men deze niet heeft, een rubberslang op de wa terleiding met z.g. „diefje" voor aan koppeling op de kraan. 3e. Voor rlengeen, die een begin van brand moet blusschen: Een overall (geen wapperende kleeren). Een paar handschoenen (geen vonken op bloote handen). Een donkere bril (brandbom geeft hel der wit licht). Een metalen hoofddeksel (helm, pan, vergiet ter voorkoming van haar- schoeien en hoofdkwetsuren. Een schop. Een bij 1, houweel of koevoet. Een ladder. Een stevig touw van ten minste 6 meter lengte. E e n b c 1 of ander geluidgevend voor werp om de aandacht van reddingsploe gen (buiten) te trekken. Wie meer materiaal aanschaffen wil om daardoor een betere uitrusting te verkrijgen voor de zelfbescherming, kan bijv. de doos met verbandmateriaal aan vullen, enz. Men zie verder de door onze Vereeniging uitgegeven vlugschriften, brochures en gids 1939. 's-GRAVENHAGE, 28 Augustus. Wij vernemen van de agenten der Hoek van Holland—Harwich-lijn, dat hedenavond de dienst in de rich ting Harwich—Hoek van Holland wordt hervat, zoodat morgenochtend wederom een passagiersboot uit Har wich te Hoek van Holland zal aan komen. Van morgen af zal de dienst in beide richtingen worden hervat, zoo dat morgenavond ook vanaf Hoek van Holland een afvaart zal plaats hebben. Voor een viaduct over het Vondelpark AMSTERDAM, 28 Aug. Namens B. en W. is vanmiddag ten raadhuize „in het openbaar aanbesteed: het maken van een gewapend betonoprit, ten be hoeve van het viaduct over het Vondel park voor de Van Baerlestraat, met bij- behoorendp werken (werkfondswerk). Ingekomen waren veertig biljetten. Laagste inschrijfster was de firma Simon Comln teAmsterdam met 30375. Vervolgens werd aanbesteed: Het op- hoogen van gronden nabij het tuindorp Nieuwendam, met bijbehoorende wer ken. Hiervoor waren vijf biljetten ingeko men. De langste aanbieding was van de N.V. Amsterdamsche Ballast Maat schappij met 182402. Tot slot volgde de aanbesteding van het maken van vier steigers en een kademuur en het verrichten van grond werken in de zandophooging langs de Prins Hendrikkade, een en ander met bijbehoorende werken, tusschen de Oos- terdokskade en de West-Indische water- keering (werkfondswerk). Ingekomen waren 27 aanbiedingen, waarvan de laagste was van de firma Bosland en Gortemulder te Assendelft, groot 105525. DE RADIOREDE VAN H.M. DE KONINGIN IN INDIE GOED ONTVANGEN AMSTERDAM, 28 Aug. P.T.T. ver neemt uit Bandoeng, dat de radiorede, welke H.M. de Koningin hedenavond heeft uitgesproken, in Xederlandsch-Ia» dië goed is ontvangen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 6