DE NEUTRALITEIT IN DE LUCHT Mobilisatie verliep vlot te Amsterdam en Den Haag Het schot in den nacht bij Waddinxveen ZIJN ZOONTJE OM HET LEVEN GEBRACHT Nederland's standpunt Eenige opmerkingen ten aanzien van*dit moeilijke vraagstuk LUITENANT-GENERAAL REIJNDERS FELLE BRAND TE OVERWINKEL Enorme drukte was er voor de stations, daar familieleden niet op het perron mochten komen Treinen liepen op tijd Geen extra treinen Fa. M. R. N. OOSTERVEEN LANGESTRAAT 42 TELEF. 6777 Stroopersdrama wordt opnieuw berecht Kussen tegen het gezicht gedrukt Ministerieel bezoek aan Musea Se BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DINSDAG 29 AUGUSTUS 1939 T M TANNEER in de tegenwoordige tijdsomstandigheden een con- flict op groote schaal mocht uitbreken, dan zouden de moeilijk heden ook voor de landen, die neutraal blijven, niet gering zijn. In verhouding tot den oorlog van 1914 tot 1918 zijn die moeilijkheden nog veel grooter geworden en voornamelijk is dit te wijten aan de groote uitbreiding van het luchtwapen, dat het handhaven van de neutraliteit er niet gemakkelijker op gemaakt heeft. Het gevaar is namelijk niet denkbeeldig, dat vijandige vliegtuigen den koristen weg trachten te nemen naar de plaatsendie zij moeten bombardeeren en dat die weg leidt over een neutraal land. Dan staat dat neutrale land voor de vraag, wat het moet doen. Kan het die vliegtuigen rustig over laten vliegen en precies doen, alsof dat de gewoonste zaak van de we reld is, of moet het die vliegtuigen op alle mogelijke manieren aan vallen, teneinde te trachten hen tot dalen te dwingendaarmede na tuurlijk een conflict met de mogendheid riskeerende die die vlieg tuigen uit gestuurd heeft. DAT ook de Nederlandsche regee ring zich rekenschap heeft gege ven van die kwestie staat boven allen twijfel vast. Recentelijk heeft zij namelijk nog verklaard, dat zij de neutraliteit van Nederland naar alle zij den en met name ook in de lucht wenscht te handhaven. Dat komt dus hierop neer, dat moch ten bij een eventueel conflict der betrokken mogendheden vliegtuigen over ons grondgebied vliegen, zij er op kunnen rekenen, dat zij bloot staan aan alle mogelijke pogingen van Nederland sche zijde om hen aan te vallen en tot terugkeeren of tot dalen te dwingen. Zou zoon vliegtuig dan dalen, dan zou Nederland zich gedwongen zien, moch ten, de inzittenden er het leven af bren gen, deze te interneeren. In de praktijk zal een dergelijk dwingen van vijande lijke vliegtuigen niet eenvoudig zijn, maar ter handhaving van de neutrali teit, zoo zeide minister Patijn eenige maanden geleden, is het noodzakelijk, dat alles in het werk wordt gesteld om het overvliegen aan een der strijdende partijen te beletten. Want zou men een dergelijke houding niet aannemen, dan ligt het in de rede, dat de andere partij zich daardoor benadeeld acht en ver klaart, dat het neutrale land toch niet zoo neutraal is, als het. zich wel wil voordoen, met het gevolg, dat on aangenaamheden zijn te verwachten. VAAK is het plan geopperd de neu traliteit te beperken tot een be paalde hoogte. Daarbij is de grens van 3000 meter genoemd. Dat zou dan hierop neerkomen, dat men vliegtuigen .van een van beide strijdende partijen, die boven de 3000 meter vlogen met rust zou laten. Dit' brengt, zooals ook door de Nederlandsche regeering naar .voren is gebracht, de moeilijkheid met zich mede, dat het niet eenvoudig is vast te stellen, hoe hoog een vliegtuig zich bevindt. Zou nu een neutraal land vei'klaard hebben, dat vijandelijke vlieg tuigen, die boven de 3Ó00 meter grens .vlogen, ongemoeid zouden worden gela ten, dan zou, vóór het geval men zich eens in de hoogte vergiste, vx-eemde con sequenties daarvan liet gevolg zijn. In de eeiwte plaats zou men in conflict komen met de mogendheid, die haar vliegtuigen had doen overvliegen en men zou deze vliegtuigen, in dc waan, dat zij lager vlogen dan 3000 meter, heb ben aangevallen; in de tweede plaats zou de andere mogendheid kunnen pi*o- testeeren, als men niet geschoten had, in de meening, dat die vliegtuigen wel boven de 3000 metergrens vlogen. Men ziet, moeilijkheden te over. EEN ander gevaar van het aan- vaax'den van een grens is nog en ook daax-op heeft de Nederlandsche regeex-ing gewezen dat men de kans loopt, dat zich boven die bepaalde grens een luchtgevecht ontspint boven het ge bied van het neutrale land, met al de kwade gevolgen van dien. Een andere vraag is nog en deze laat zich moei lijk beantwoorden of een neutraal land ter volledige handhaving van de neutx'aliteit, een mogendheid ervan moet in kennis stellen, wanneer vliegtuigen zich boven dat neutrale land bevinden, zich begevende in dc ï'ichting van meer genoemde andere mogendheden. Op de ze vraag is een antwoord moeilijk te ge ven cxi een oplossing zal eei'st aan de hand gedaan kunnen worden, wanneer men in de practijk de noodige gevolg- trekkingen heeft kunnen maken. Het vraagstuk van de neutraliteit in de lucht is zooals gezegd niet eenvou dig. Vele voetangels en klemmen liggen op het pad van dat land, dat tracht zoo goed mogelijk zijn neutraliteit te handhaven. De' laatste verklaring van de Nederlandsche regeering wijst er op, dat zij alle vliegtuigen van mogendhe den. die met elkaar in oorlog zijn, zal trachten te dwingen zich uit Nederland sche luchtstreken te verwijderen. In dit bestek is een uitgebreid onderzoek naar deze kwestie welhaast onmogelijk. Dik ke boeken waren, er mede te vullen en dan zou een oplossing waarschijnlijk nog niet aan de hand gedaan zijn. Het beste is, mocht het ooit zoover komen, do resultaten van dc px'aktijk af wachten. De Nederlandsche regeering heeft echter in voldoende mate duidelijk gemaakt, dat zij ook de luchtkolom boven ons land tot haar gebied rekent en dat zij elke inbreuk op de neutraliteit van die luchtkolom zal tegen gaan. De waarschuwing, die in die houding besloten ligt, zal oorlogvoerende mogendheden wellicht een vol doende dam opwerpen. Het woord door onze Koningin gister avond gesproken is eens te meer een bewijs van Nederlands onver zettelijkheid. OPPERBEVELHEBBER VAN LAND- EN ZEEMACHT AMSTERDAM. 29 Aug. T7\EN grijze nevel lag nog over Amster- r< dam toen in den prillen ochtend van dezen eersten mobilisatiedag in dui zenden huizen van de hoofdstad de man nen zich gereed maakten om gehoor te ge ven aan de roepstem van het vaderland Nauwelijks vielen de eerste zwakke stra len van de zomerzon over de daken of hei werd druk op straat. De vroege trams ver lieten in versterkte formatie om kwart voor vijf de remises en bij de halten ston den reeds groepjes militairen, gepakt en gezakt en veelal in gezelschap van familie of vrienden te wachten. Weerbaar Amster dam begaf zich naar de mobilisaliebestcm- mingen. Vanzelfsprekend concentreerde do vcr- trekdrukte zich op en voor het Centraal Station. Vóór het Centraal Station, omdat de afscheidnemenden niet in het Cen- traal-Station of op de perrons wei-den toe gelaten. Dc weg voor het station werd ge heel vrijgehouden door de Amsterdam- sclie politie, te voet, te paai-d en per mn. tor, onder bevel van commissaris Voor dewind. Op het plein hield marechaussee te voet, de martiale stormhelm op, dè wacht. Voor de ingangen van het sta tionsgebouw stonden militairen van de treincompagniecn opgesteld met borden met aanwijzingen voor de te Amsterdam aankomende militairen, wier mobilisatie- bestemming Amsterdam of directe omge ving is. Zij verzamelden zich onder do buitenkan bij de Oostelijke en Westelijke uitgangen om vandaar in groepsverband naar kazernes in de stad of naar andere vervoermiddelen te gaan. De treinen liepen volkomen volgens dc dienstregeling en vertrekken precies op tijd. Slechts de seizoentreinen, b.v. naar Zandvoort, zijn uitgevallen. In Den Haag Van het Staatsspoorstation te Den Haag reed de eerste trein om kwart voor zes in de richting Utrecht af en de ver dere loop der treinen was geheel over eenkomstig de gewone dienstregeling. Het was voor dit station in den vroe gen ochtend nog niet bijzonder druk. De toeloop voor het grootste transport kwam eerst in dc latere uren. Anders was het bij het Hollandschc Spoorstation gesteld. Daar was het bij het vertrek van den eersten trein om twee minuten over zes een enorme drukte. De politie had hier maatregelen genomen en anderen dan militairen werden niet. op op het Stationsplein en nog veel minder tot do perrons toegelaten. De militairen moesten dus bij het Stationsplein af scheid van hun familieleden nemen deze laatsten konden de vertrekkenden bij het afrijden van den trein niet na wuiven. Na het vertrek van den eersten trein werd het allengs minder druk om en bij het Hollandsche Spoorstation, van waar de tx-einen eveneens volgens de ge wone dienstregeling vertrokken, waax-bij echter af en toe een extra-trein was inge legd. Het bleef vei'der druk aan de beide sta tions, maar dank zij de maatregelen van politie, militaire en stationsautoi-iteiten had alles een oi'delijk verloop. Kostwinnervergoeding voor gemobiliseerden Spoorbiljetten ongeldig T\ E Nederlandsche spoor- LJ wegen deelen mede, dat tot nader bericht geen extra treinen ten dienste van het publiek loopen. Dit geldt ook voor de goedkoope en andere extra treinen, die reeds door advertenties aangeplakt en door strooibiljetten aange kondigd waren. js De „Oehoe" vertrokken BATAVIA, 29 Aug. (Aneta). De „Oelxoe" is vanmoi'gen van Tjililitan ïxaar Nedci'land vertrokken met mede neming van 333 kg post, 20 kg pakket- post en 112 kg goederen. Zes passagiers vliegen mede tot Amsterdam, voor tus- schentrajectcn werden tien passagiers geboekt, terwijl vijf passagiers voor tusschentx-ajecten moesten wox-den ge weigerd wegens plaatsgebrek. Drie woningen in vlammen opgegaan LOSSER, 29 Augustus. In den afgeloopen nacht te omstreeks half- vier is tijdens een kort, doch hevig onweer de bliksem ingeslagen in een blok van drie woningen, staan de achter de Zoekerschool te Over- winkel. In een oogwenk sloegen de vlammen hoog uit het dak en stond het heele blok in lichter laaie. De bewoners wisten, allen nog in nacht gewaad, de huizen te verlaten. Van de inboedels viel niets te redden. De bi-and trok groote belangstelling, daar hij tot ver in den omtrek te zien was. Toen de Lossersche brandweer ar riveerde, bleek er geen bluschwater te zijn, zoodat de mannen zich ertoe be- perkten het publiek op een afstand te houden, teneinde te veiTioeden, dat on gelukken zouden gebeuren tengevolge van instorting. Om halfzes was vrijwel alles door het vuur verteerd. WAT ETEN WIJ MORGEN? VOOR DE KOFFIETAFEL Kaassnecdjes Bereiding: Snijd dunne sneedjes brood zonder korstjes. Leg op 4 sneed jes een plakje kaes, precies gelijk van groot Ie en op de andere 4 sneedjes een gelijk plakje ham; druk ze op elkaar en bak ze nu in boter aan beide kanten mooi bruin. Zorg dat ze goed op elkaar blijven zitten, en dien ze zoo heet mogelijk op. VOOR DE MIDDAGTAFEL Sauscijsjes, groene kool aardappelpuree, citroensneedjes. Bereiding. Roer ca. 50 gram botter zachtjes tot room, vermeng ze met 3 eetlepels poedersuiker en roer goed uit, tot allle klontjes verdwenen zijn, voeg dan het gezeefde sap van 1 citroen oij. Bak 8 rechte stukjes brood aan bei de kanten bruin in boter, laat ze koud worden en besmeer ze met de citroen gelei. NIEUW BESSENSAP FRAMBOZENSAP FRAMBOZEN-BESSENSAP BOSCRBESSENSAP ZWARTE BESSENSAP. Hooge Raad vernietigt het arrest van het Hof 's-GRAVENHAGE, 29 Augustus.— In den stormachtigen nacht van 4 op 5 October 1938 waren twee stroopers te Waddinxveen er op uitgegaan qm te trachten een jachtbuit te ma ken. Zij werden in de duisternis om streeks 2 uur verrast door den rijks veldwachter C. van der Hoef, die hen tot op anderhalven meter kon naderen en toen een luide „halt, politic" deed hooren. De stroopers kozexi het hazenpad, na dat inmiddels het dubbelloops-geweer van een hunner was afgegaan. De veld wachter bleek een schot hagel in deix arm te hebben gekregen en op zijn hulpgeroep geen gehoor van de vluch tende stroopers te hebben ontvan gen. Hij bleef aan den kant van den weg liggen en eenige uren later werd hij door een passeerenden wielrijder aan getroffen, door wieixs tusschenkomst medische hulp werd ingex'oepen. Vele maanden heeft de veldwachter den arm nog in het verband moeten houden. De stroopcr, uit wiens geweer het schot was gelost, de 35-jarige landar beider H. R., werd opgespoord en door de Rotterdamsche rechtbank vervolgd. Deze veroordeelde hem bij vonnis van 20 Februari jl. wegens poging tot dood slag tot acht jaar gevangenisstraf. De veroordeelde, die zich er op had beroepen, dat het schot bij ongeluk was afgegaan en dat hij wegens het stonn- achtige weer niet had gehoord, dat de veldwachter dien hij niet getroffen waande hulpkretexr had geslaakt, Vergoeding uit 's Rijks kas AMSTERDAM, 29 Aug. De burge meester van Amsterdam brengt in ver band met de algeheele mobilisatie, het volgende ter kennis van belanghebben den. Indien tengevolge van het verplicht verblijf in wex-kelijken dienst van een dienstplichtige voldoende middelen tot levensonderhoud ontbreken, of zouden komen te ontbreken aan: a. zijn echtgcnoote, b. zijxx bloed- eix aanverwanten in de rechte linie, c. zijn^ andere bloed- en aanverwanten in den 2den graad, d. zijn pleegouders, e. dege nen, in wier onderhoud hij ingevolge rechterlijk vonnis moet voorzien, wordt aan bedoelde personen, op hun verzoek, een vergoeding uit 's rijks kas toege kend. De aanvraag om vergoeding geschiedt mondeling of schriftelijk bij den burge meester der gemeente, waar verzoeker woonplaats beeft. Is de woonplaats bui tenslands gelegen, dan wordt dc aan- vi*aag gedaan bij den burgemeester der gemeente, voor welke de ingeschrevene voor den dienstplicht is ingeschi'even. De aanvraag geschiedt door of namens den persoon, te wiens aanzien de inge schrevene als kostwinner wordt be schouwd. Het verdient aanbeveling de aanvraag zoo mogelijk mondeling te doen. onder overlegging van dc noodige bewijsstuk ken. zooals trouwboekje, belastingbiljet, huurkwitantie. loonbriefje etc. aan bet bureau vergoedingen, gevestigd in de militiezaal. ingang Handboogstraat. JONGETJE DOOR VRACHTAUTO OVERREDEN EN GEDOOD AMSTERDAM, 29 Aug. Gistermid dag speelde een vierjarig jongetje wo nende aan den Singel, met zijn zusjetop straat. Zij reden samen met een auto ped op het trottoir en gingen bij de Hei steeg op den rijweg, waarbij het jonge tje door den schok viel en met zijn hoofdje voor een juist naderende vracht auto terecht kwam. Dc wielen gingen den kleine over het hoofd. IIet kind was op slag dood. Het stoffelijk overschot is door den G.G. en G.D. naar het Binnen Gasthuis overgebracht. Tegen soldaat zes jaar geëischt 's-HERTOGENBOSCH, 29 Aug. De krijgsraad te 's-Hertogenboach heeft hedenmorgen behandeld de strafzaak tegen een 21-jarigcn sol daat geboren te Amsterdam, thans in het Huis van Bewaring te 's-Hex'- togenbosch gedetineerd. Aan hem is ten laste gelegd, dat hij op 19 Mei 1.1. te Amsterdam zijn zoontje Johannes, dat 15 maanden oud was, en in een bedje lag opzet telijk van het leven heeft beroofd. Subs, was aan den soldaat ten laste gelegd, dat hij het kindje zoodanig heeft mishandeld, dat het aan de gevolgen is overleden. Tenslotte was hem ten laste gelegd het ver oorzaken van dood door schuld. Volgens de dagvaarding heeft be klaagde hoogst onverantwoordelijk, ruw en wreedaardig het kindje, dat in bed lag te huilen, teneinde dat huilen te beletten, niet. mond en aangezicht legen liet kussen en tegen het beddegoed ge drukt gehouden, waardoor dc ademha ling van dat kind zoodanig en zoo lang durig is belet en belemmerd, dat het kind tengevolge daarvan is overleden. De zitting van den krijgsraad werd gepresideerd door mr. J. Dubois. Als verdediger van den beklaagde ti'ad op ging in hooger beroep bij het Haagsche gerechtshof, dat hem bij arrest van 14 Juni jl. tien jaren gevangenisstraf op legde. Hierna werd van de zijde van den veroordeelde cassatieberoep ingesteld bij den Hoogen Raad. Een van de cassatiemiddelen be rustte op het feit, dat op verzoek van verdachtes raadsman, mr. B. F. J. Simon uit Utrecht, ter terecht zitting van het hof als deskundige was opgeroepen de Utrechtsche wa penhandelaar Tenhaef. Daar echter de naam Tenhaef alleen de firma naam is, verscheen ter terechtzit ting de eigenaar van de wapenzaak, de heer Verbeek. De hooge raad heeft heden overeen komstig de conclusie van den procureur- generaal mr. Rombach. dit cassatiemid del gegrond verklaard, 's Hofs arrest vernietigd en de zaak ter nieuwe be rechting naar het Amsterdanxsche ge rechtshof verwezen. Aan de overwegingen van den Hoo- gexx Raad ontleenen wij: „dat uit het proces-verbaal (van de openbare terechtzitting van het hof) niet blijkt, dat het hof heeft bevolen, dat de getuige-deskundige Tenhaef tegen een door het hof te bepalen tijdstip ter te rechtzitting zal worden gedagvaai'd of schriftelijk opgeroepen, zoodat het er voor moet worden gehouden, dat zoo danige dagvaarding of schriftelijke op roeping niet heeft plaats gevonden. Dat op grond daarvan, hetgeen in het proces-verbaal omtrent het in de plaats treden van den getuigc-deskundige Ver beek is vermeld, het. er voor moet wor den gehouden, dat van het. hooren van den getuigen-deskundige Terhaef is af gezien. Dat zulks echter ingevolge de voor schriften van de artikelen 282 en 331 in verband met de bepaling van art. 415 Wetboek van Strafvordering slechts mocht geschieden met toestemming van den procureur-generaal en den verdach te en diens raadsman, maar van die toestemming uit het proces-verbaal we derom niet blijkt, zoodat, moet worden aangenomen, dat zij niet is verleend. Dat het, ondanks het gemis van de vcreischte toestemming, afzien door het hof van het hooren van meergemcl- den getuige-deskundige vormt een ver zuim, een zoodanig substantieelen vorm betreffende, dat. het. ook zonder dat daarop uitdrukkelijk nietigheid is ge steld, tot cassatie moet leiden." mr. Th. Muller Massif uit Amsterdam. De soldaat ontkende, het kindje opzet telijk van het leven beroofd te hebben. Hij gaf toe. het kind tegen het kussen te hebben gedrukt., teneinde te beletten dat het nog zou huilen. Hierna werden nog eenige getuigen- deskundigen gehoord waaronder di*. J. P. L. Hulst te Leiden, die verklaarde het kind te hebben onderzocht, nadat het. vier dagen in een' koelcel had gele gen. De getuige heeft bii het kind ver- stikkingsverschijnsejen gevonden. Dn tweede getuige-deskundige was dr. J. Casparie, zenuwarts te 's-Hertogen- bosch, die een onderzoek heeft ingesteld naar de geestvermogens van den be klaagde. De getuige is tof. de conclusie gekomen, dat de beklaagde verminderd toex-ekeningsvatbaar. is. Er werden eenige getuigen gehoord, die door den verdediger waren opge roepen en die verklaarden dat. dc be klaagde innerlijk van het kind heeft gehouden. De auditeur-militair mr. van der Kun die hierna requisitoir nam in deze zaak, achtte bewezen, dat de beklaagde zich aan doodslag heeft schuldig gemaakt. Hij eischte tegen hem zes jaren gevangenisstraf. Tevens eischte hij dat de beklaagde ter beschikking van de regeering zou worden ge steld en dat hij uit den dienst zou worden ontslagen. De verdediger, mr. Th. Muller Massis te Amsterdam, bracht ixx zijn pleidooi naar voren, dat de beklaagde niet den opzet heeft gehad zijn kindje van het leven te beroovcn en dat hier alleen maar kan gesproken' worden van liet veroorzaken van dood door schuld en dat dc strafmaat dan aanmerkelijk moet verminderd worden. De krijgsraad zal in deze zaak op 5 September a.s. uitspraak doen. 's-GRAVENHAGE, 29 Augustus. De minister van onderwijs, kunsten en we tenschappen heeft heden in den laten namiddag een bezoek gebracht, aan het Koninklijk kabinet van schilderijen (Mauritshuis) ie 's-Gravenhage en aan het rijksmuseum te Amsterdam ten ein de zich persoonlijk te vergewissen van den stand van de maatregelen, welke getroffen worden ter beveiliging van de groote kunstschatten, welke deze instel lingen bevatten. De minister, die verge zeld was van den chef der afdeeling kunsten en wetenschappen van zijn de partement, heeft jegens prof. Martin en di*. Schmidt Degencr met hun staf en het overige personeel uiting gegeven aan zijn groote voldoening over hetgeen in korten tijd reeds is bereikt. DE „GIER" VERTROKKEN AMSTERDAM, 29 Aug. -— Hedenmor gen om 6 uur is het K.L.M.-vliegtuig de „Gier" met de volgende bemanning naar Indië vertrokken: gezagvoerder te Roller, 2de bestuurder Deenik, werk tuigkundige Jung, radiotelegrafist Sut- torp en steward de Wilde. Aan boord van dit. vliegtuig bevond zich 351.157 kg. briefpost. 5.630 kg. pakketpost en 192,606 kg. vracht. Veertien passagiers hebben voor deze reis geboekt, resp. voor dc volgende tra jecten: twee AmsterdamJodpur, twee AmsterdamCalcutta, twee Amsterdam —Rangoon, twee AmsterdamPenang, drie Amsterdam—Batavia, een Calcut ta—Rangoon, een Calcutta—Batavia, een RangoonBangkok.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 7