AMEIRSFOQRTSCfi DAGBLAD Gunstige ontvangst ook te Berlijn Koninklijk initiatief vindt UNIFORMEN De Britsche regeering zal Hitier antwoorden Radiorede van Eden tot de Vereenigde Staten LEYTAX Fa. B. Ruitenberg Hzn. DE EEMLANOER Woensdag 30 Augustus 1939 Uitgave: VALKHOFF Co. Bureau: Arnhemsche Poortwal 2a 38e Jaargang No. 61 sympathie en erkentelijkheid De Koningin toegejuicht De meening van Mussolini Engeland eerbiedigt onze neutraliteit s TEL. 3086 I/00R BINNEN- EN BUITENLAND LEUSDERWEG 242 KLEERMAKERS Treinverkeer in Oost- Europa onderbroken Effectenbeurs blijft morgen open Uitvoerige Duitsche nota door Britsch kabinet hedenmorgen bestudeerd Druk bezoek op het Foreign Office Er moet een einde komen aan de crises Licht op: 8 uur 24 min. ABOKNtAicitiSPRMS oer 3 maanden voor Amersfoort 1 95: per maand 0.65; per week met gratis verzekering tegen ongelukken) f 0.15 l'. "-'.'ana trant, per post per 3 maanden 2.85. Afzonderlijke nummers f 0.05 POSTREKENING 47910 TELEFOON INTERC. 4620 MET MAANDAGOCHTENDBLAD PRIJS OER ADVERTENTIEN van 1—4 re2cls 1 105 met inbeflriP van een bewijsnummer, elke regel meer (0.25. Liefdadigheids-advertentiën voor de helft van Jen prijs. - Kleine Advertentiën „KEITJES" bij vooruitbetaling 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent, driemaal plaatsen f 1.Bewijsnummer e*tra f 0.05 VAN semi-officieele Duitsche zijde wordt uit Berlijn gemeld: „Het aanbod van „goede diensten" van den Koning der Belgen en de Koningin der Nederlanden heeft, naar men van algemeen goed ingelichte zijde verneemt, in Duitsche politieke kringen een zeer sympathieke ontvangst gevonden. De pogingen der beide vorsten om den vrede te bewaren, en het Europeesche besef van verantwoording, dat uit deze pogingen blijkt, wordt algemeen met erkentelijkheid beoordeeld. De gedachten wisseling welke van Duitsche zijde met Engeland onderhouden wordt, be wijst, naar men te Berlijn verklaart, dat de Duitsche pogingen in dezelfde richting gaan als het bovenvermelde streven en dat hier van Duitsche zijde reeds een initiatief genomen werd, welks resultaat thans van de beslissingen in Londen afhangt, welke be slissingen moeten worden afgewacht." IN aansluiting op de berichten omtrent de aanbieding van „goede diensten" namens H.M. Koningin Wilhelmina en Z.M. Koning Leopold aan de diplomatieke vertegenwoordigers van Engeland, Duitschland, Frankrijk, Italië en Polen, met het oog op een vreed zame oplossing van de internationale crisis, verneemt het A.N.P., dat deze aanbieding ongeveer gelijktijdig gedaan is te 's-Gravenhage en te Brussel in den nacht van Maandag op Dinsdag jongstleden. De aandacht wordt er voorts op gevestigd, dat de aanbieding in zooverre voorwaardelijk is, dat de beide souvereinen alleen dan bereid zijn hun gezamenlijke goede diensten te verleenen, indien de betreffende mogendheden zelve zulks nuttig zouden achten- Bij Haar aankomst in Den Haag H.M. de Koningin, die gisteren voor een kort bezoek in Soestdijk was aangekomen, is vanochtend om 10.15 uur per open auto uit Soest dijk vertrokken en is te ongeveer halftwaalf ten paleize Noordeinde te 's-Gravenhage aangekomen. Daar op het paleis Noordcinde reeds de standaard was geheschen, had zich een kleine menigte verza meld, die de aankomst van de Ko ningin afwachtte. Toen de Koningin was voorgere den en uitsteeg, ging er een spon taan gejuich op. De menschen lie pen het voorplein op en herhaalde lijk weerklonk een „Leve de Ko ningin". Hare Majesteit dankte buigend voor deze hartelijke begroeting; REUTER meldt uit Rome, dat men aldaar gelooft, dat de Duce zijn voornaamste krachts inspanningen er op richt een op lossing te helpen vinden van het probleem-Danzig. Het verluidt, echter, dat Mussolini van meening is, dat een eenvoudige regeling van dit probleem geen pacificatie in Europa zal brengen. Naar de opvatting van den Duce is een geheele regeling noodig met een wegneming van alle bestaande grieven. SOBERE VIERING VAN KONINGINNEDAG IN INDIE Openbaar gehoor gaat door BATAVIA, 30 Aug. (Aneta). Blij kens de tot dusver ontvangen berich ten zal de viering van' den verjaardag van H.M. de Koningin een aanmerke lijk soberder karakter dragen dan ge woonlijk het geval is, o.a. door het af gelasten van de parades te Batavia en Buitenzorg en door het veglatcn van alle feestelijkheden, waartoe ook het galadiner en het galahal in de mili taire sociëteit Concordia worden gere kend. Niettemin zal toch de viering in zooverre doorgaan, dat in deze ernsti ge dagen het openbaar gehoor ten pa leize aan den voorzitter van den Volks raad de gelegenheid schenkt om mens de burgerij het woord te voeren, waarop dan door den Gouverneur-Ge neraal zal worden «marltwoord. Ook te Semarang en te Palembang zijn alle fee. telijkheden op 31 Augus tus afgelast. Wat de diplomatieke mede werker van de Times schrijft De diplomatieke medewerker van de Times schrijft, dat het aanbod van Ko ningin Wilhelmina en Koning Leopold van hun goede diensten dat aan Lon den en Parijs is gezonden, is aangeno men ofschoon men beseft, dat het van Berlijn en Warschau zal afhangen wat er tenslotte uit zal voortkomen. Warschau heeft reeds een voorstel van president Roosevelt aangenomen dat Berlijn onbeantwoord heeft gelaten. Zelfs indien deze voorstellen niet slagen in hun onmiddellijke doel, dan zijn zij toch van waarde uitdrukking van wat de neu trale landen denken over de mo gelijkheid van aggressie. De houding van Engeland tegen over de neutrale mogendheden staat buiten twijfel. De Britsche regeering heeft dat reeds duidelijk gemaakt aan de Belgische regee ring. Tot nog toe heeft de Britsche regeering niet een zelfde verzeke ring gegeven aan de Nederland- sche regeering, daar het bekend is dat Den Haag nooit dergelijke verzekeringen van buitenlandsche mogendheden heeft willen heb ben. Daar er echter geruchten circu- leeren, dat deze stilzwijgendheid van Londen een bijzondere bedoe ling zou hebben, kan worden ver klaard, dat de Britsche regeering vastbesloten is de neutraliteit van Nederland evenzeer te respectee ven als die van België. J Bijgaande kaart geeft een overzicht I van den loop der grenzen in Oost- Europa Utr.straat 26 Tel. 3325 BOEDAPEST, 30 Aug. (Havas). De spoorwegverbindingen tus- schen Hongarije, Duitschland en Slowakije zijn onderbroken met het oog op de beperkingen van het vervoer in Duitschland en Slowa kije- De directie der Hongaarsche spoorwegen deelt mede, dat het hier de lijnen BoedapestBratis lava en BoedapestWeenen be treft. De Hongaarsche pers hecht veel belang aan de Duitsche militaire be zetting van Slowakije, zij onthoudt zich evenwel van commentaar. Het Hongaarsche publiek is meer ge troffen door de mededeeling, dat de Hongaarsche bladen in Slowa kije verboden zijn. AMSTERDAM, 30 Augustus. De Vereeniging voor den effec tenhandel deelt mede, dat de effectenbeurs Donderdag 31 Aug. a.s. (Koninginnedag) geopend zal zijn. Er zal dus evenals op gewone werkdagen beurs gehouden wor den van 13.3014.45 uur. In verband met de omstandig heid dat 31 Augustus 1939 voor de rijksdiensten als een werkdag wordt beschouwd, heeft het be stuur der vereeniging voor den ef fectenhandel het verzoek gedaan op dien dag de beurzen voor den geld- en fondsenhandel geopend te houden en dien dag voor de geld- leeningen, als bedoeld in afdeeling 5 der beursvoorschrift.cn, als werk dag te beschouwen. Gehoord het advies van de commissie van des kundigen, heeft do minister van financiën hieraan goedkeuring ver leend. LONDEN, 30 Aug. (Reuter). De diplomatieke correspon dent van Reuter heeft in officieele kringen te Londen vernomen, dat een antwoord op de nota van Hitier waarschijnlijk is. De kwestie van het Britsche antwoord is hedenmorgen in de kabi netszitting besproken. Vernomen wordt, dat de Duitsche nota 3*/4 pagina machineschrift besloeg. De kabinetszitting is om 12 uur 55 geëindigd. Lord Halifax was de eerste der ministers, die Downingstreet nr. 10 verliet. Een speciaal gecharterd Duitsch vliegtuig, meldt Havas, is vanmorgen op het vliegveld Heston aangekomen. Het toestel kwam van Berlijn. De identiteit der passagiers is niet bekend. aan het Foreign Office, waar hij HET antwoord van Hitler is meegedeeld aan de hooge commissarissen der Dominions, die vanmorgen om elf uur een be zoek hebben gebracht aan Sir Thomas Inskip, den staatssecreta ris voor de Dominions. Corbin, de ambassadeur van Frankrijk, heeft om 11.30 uur een bezoek gebracht aan het Foreign Office. Tot de verdere bezoekers aan het Foreign Office hebben vanochtend be hoord de ambassadeur van Brazi lië en de gezant der Nederlan den. Ook de Roemeensche ge zant heeft een bezoek gebracht ongeveer twintig minuten heeft vertoefd. Corbin's bezoek heeft ongeveer veertig minuten ge duurd. Toen de Fransche ambas sadeur vertrok, glimlachte hij. Eerste hamsteraars reeds gesnapt Er staat vier jaar gevangenis straf op AMSTERDAM, 30 Aug. Streng op treden tegen hamsteraars is in deze dagen geboden en de politie neemt dan ook de noodige maatregelen. De politie van het bureau Raampoort heeft bij particulieren, die abnormaal groote hoeveelheden suiker hadden in geslagen. den zoeten voorraad onver wijld in beslag genomen en tegen deze onmaatschappelijke lieden proces-ver baal opgemaakt. Zooals men weet be draagt de maximumstraf voor derge lijke overtredingen vier jaar gevangenis straf! Eén gezin in de van Oldëribarnevelt- strnat was zich aan drie zakken van 25 k.g. te buiten gegaan, terwijl men in de de Lairessestraat 40 kg. ep aan de Jos. Israelskade 25 kg. had zien bezor gen. Wat te veel voor verbruik in één week. JAARBEURS VAN STRAATSBURG UITGESTELD STRAATSBURG. 30 Aug. (Havas) Het. bestuur der Europeesche jaarbeurs Ivan Straatsburg heeft besloten de veer tiende jaarbeurs tot een tateren datum I uit te stellen. LONDEN, 29 Aug. (Refter). - Eden heeft Dinsdagavond een ra dio-rede uitgesproken, bestemd voor de Vereenigde Staten. Daar in verklaarde hij, dat geen oplos sing van den tegenwoordigen toe stand kan worden aanvaard, waar door het vredesfront niet wordt versterkt en waaruit niet duidelijk blijkt, dat pogingen om door ge weld concessies af te dwingen mislukt zijn. Wij bidden, aldus Eden verder, dat de overwinning langs vreedzamen weg kan ver kregen worden, doch vreedzaam of niet, de uitdaging zal worden aanvaard- Ten aanzien van het Duitsch- Russische niet-aanvalsverdrag zei- de Eden, dat Duitschland een bui tengewone psychologische fout had gemaakt door te veronderstel len. dat deze overeenkomst versla genheid onder de volken van het vredesfront zou veroorzaken. Niet de mogendheden van het vredes front, doch de vrienden en de poli tieke bondgenooten der nationaal- socialistisehe regeering, wier poli tieke philosophic daardoor in de war werd gebracht, waren er door als door den bliksem getroffen. Vervolgens wees Eden op de kalmte en het normale verloop van het natio nale leven in Engeland er was geen opwinding of hysterie, doch 'slechts uiterste vastberadenheid. Welke ook de verschillen van meening ten aan zien van de leiding onzer buitenland sche politiek in het verleden mogen zijn geweest,- zoo zeide Eden, dc minis ter-president en de minister van bui tenlandsche zaken hebben den steun van elk onzer en van het geheele land bij hun besluit onze verplichtingen na te komen en bij hun wensch een con structieven vrede op te bouwen, zoo dra de methode van dreiging met ge weld zal hebben opgehouden. Het Britsche volk kan geen compro mis aanvaarden waardoor een wereld crisis, van denzelfden aard als thans, slechts verschoven wordt naar een tijdstip dat zes maanden verder ligt. Onze verplichtingen tegenover Polen zullen natuurlijk worden nagekomen, niet slechts omdat wij ons woord daar toe hebben gegeven, doch omdat thans algemeen wordt ingezien, dat er iets op het spel staat van meer beteekenis dan de afbakening van een grens of zelfs de vrijheid van een volk, hoe dapper ook. De wereld moet kiezen tusschen orde en anarchie. De liefde van het Britsche volk voor den vrede is even groot afs steeds, doch het is- even vastbesloten dat ditmaal de vre de gebaseerd zal zijn op het afstand deen van geweld en eerbied voor het gegeven woord/' Weer ver wachting geldig van hedenavond tot morgenavond ongeveer 19 u.: Meest zwakke N.O. tot Z.O. wind. Helder tot gedeeltelijk bewolkt. Droog weer behou dens in het N. eenige kans op onweer, in het Z. toene mende ke; s op onweer. Des ochtends plaatselijke nevel of mist. Weinig verandering in temperatuur.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 1