EEN VORSTELIJK VREDES-INITIATIEF Koningin Wilhelmina en Koning Leopold bieden hun goede diensten aan Zeer druk diplomatiek verkeer in Europa Europa wacht thans op vele reac Duitsch antwoord op Duitsch-Russisch pact door Moskou nog niet geratificeerd Britsche mededeeling overhandigd Voorzichtige uiting van Polen OOK HALIFAX SPREEKT In vrijwel alle hoofdsteden conferenties en besprekingen Engeland en Frankrijk hebben het aanbod aanvaard Vermaan tot de pers Sovjet-druk op Duitschland het doel? V* Ankara, Londen en Parijs eensgezind Zuid-Slavië wil zijn vrijheid verdedigen" Ie BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 30 AUGUSTUS 1939 PARIJS, 29 Augustus (Havas). Vernomen wordt, dat de Belgische premier, Pierlot, vannacht den Franschen ambassadeur te Brussel, Bargeton, bij zich ontbo den heeft en hem heeft medegedeeld, dat de Koningin der Neder landen, Wilhelmina, en de Belgische Koning, Leopold, overeen gekomen zijn hun goede diensten aan te bieden, teneinde een ont- knóoping te zoeken voor de huidige crisis. H.H. M.M. richtten een aanbod van goede diensten aan de Fransche, Engelsche, Duit sche, Italiaansche en Poolsche regeeringen. De Nederlandsche re geering heeft een gelijke mededeeling gericht tot de diplomatieke vertegenwoordigers der genoemde vijf mogendheden in Den Haag. Te bevoegder plaatse verneemt het A.N.P., dat inderdaad een mededeeling van die strekking is gedaan. FRANKRIJK en Groot-Brittannië, meldt Reuter, hebben Dinsdag avond dé Belgische regeering er van in kennis gesteld, dat zij het aanbod van goede diensten tot oplossing van de crisis aanvaarden. Havas meldt in dit verband nog, dat men meent te weten, dat het Fran sche antwoord aanduidt, dat de Fransche regeering diep gehecht blijft aan den vrede en dat zij bereid is tot samenwerking met haar geheelen goeden wil aan ieder initiatief voor het op vreedzame wijze tot een oplossing brengen van de crisis. HET Poolsche tèlegraafagentschap is gemachtigd het volgende mede te deelen: „In opdracht van hun staatshoofden hebben de diplomatieke vertegenwoordigers van Nederland en België zich tot de regeeringen van Frankrijk, Engeland, Polen, Italië en Duitschland.gewend met een aanbod van de goede diensten van Koning Leopold en Koningin Wilhelmina voor een vreedzame oplossing Van de tusschen deze staten bestaande geschillen. In haar antwoord heeft de Poolsche regeering zich gerefereerd aan het telegrgm. van den president der republiek aan president Roo sevelt, waarin het beginsel van een initiatief van dezen aard door Polen werd aanvaard. De Poolsche regeering keurt vervolgens dit vredelievende initiatief van beide vorsten goed en heeft opge merkt, dat zij zich niet in meer bijzonderheden uitspreekt, ge zien het feit, dat tot dusverre geen enkel initiatief van dezen aard weerklank heeft gevonden bij de Duitsche regeering." Alle invloed in de weegschaal voor een oplossing door onderhandelingen LONDEN. 29 -Aug. (Peuter). Het Hoo- gerhuis is hedenmiddag onder groote belangstelling bijeengekomen. De pu blieke tribune was overvol. In ant woord op de vraag van Lord Snell, of do regeering een verklaring had af te leggen omtrent den huidigen stand der buitenlandsche zaken, zeido Halifax in den loop van een verklaring, welke ge lijken inhoud had als dio van Cham berlain in het lagerhuis o.m. nog: De stand van zaken blijft er een van groote pngerustheid en ge vaar, maar totdat de hoop defini tief moet worden opgegeven, be staat er nog hoop, dat de rede de overhand kan houden. Wij hebben er naar gestreefd volkomen stand vastig te zijn in trouw aan onze verplichtingenmaar terwijl wij vastbesloten waren de verplichtin gen te handhaven, die wij op ons genomen haddenhebben wij on zen algeheelen invloed in de weeg schaal geworpen ten gunste van een oplossing van deze gevaarlijke problemen door onderhandelin gen, liever dan door geweld, dat onmiddellijk onberekenbare ge volgen met zich mede moet bren gen. Gij zult gplooven, dat de verantwoor delijkheid en de inspanning niet licht zijn. De regeering hoeft echter voort durend steun gevonden in de weten schap, dat zij in deze zaken namens het land spreekt, dat volstrekt censge- «ind is «n dat staat tegenover een on bekende toekomst met volledige stand vastigheid en vastberadenheid. Die houding zf»t. daar twijfel ik niet aan, gehandhaafd wórden. Ik zou slechts een beroep willen doen op» al degenen, die in het openbaar spreken of schrijven, zoo verklaarde Halifax ten slotte, er aan te denken, dat bij hen zoo wel als bij ons een groote verant woordelijkheid ligt. (Toejuichin gen). ROME, 29 Augustus. (Reuter). Het verluidt dat Mussolini door tus- schenkomst van den Italiaanschen ambassadeur te Berlijn op de hoog te is gesteld van den inhoud van de nota der Britsche regeering aan Hit- lor. Men gelooft dat Musssolini zijn meening over de nota direct heeft kenbaar gemaakt. De Spaansche minister van buiten- landsche zaken. Beigbeder, heeft Dins dag den Duitschen ambassadeur ont vangen,. aldus D.N.B. De Luxemburgsche minister van bui- tenlandsche zaken Bech heeft den ge zant van Frankrijk ontvangen. Tegen den middag heeft Daladier den voorzitter van de Legercommissie van den Franschen senaat Daniel Vincent ontvangen en later den gewezen pre mier Leon Blum. Minister Bonnet heeft Bullitt, den am bassadeur der Vereenigde Staten, ont vangen. Havas meldt uit Berlijn: De besprekingen van Rijkskanselier Hitler met zijn onmiddellijke medewer kers duren ononderbroken voort. Even voor vier uur vanmiddag verlieten ge neraal Keitel. de chef van den staf van het leger, alsmede Goering en Goebbels de Rijkskanselarij. Sir Neville Henderson heeft tegen den middag een onderhoud gehad met Cou- londre. den Franschen ambassadeur. Om tien voor twaalf verliet Coulondre de Britsche ambassade. Voor dit bezoek had Nevile Henderson den gezant van Litauen te Berlijn ont vangen. met. wien hij zich over den al- gemeenen toestand heeft onderhouden. Z.H. de Paus heeft den nuntius in Italië, Mgr. Duca. in audiëntie ontvan gen. Mgr. Maglione de kardinaal-staatsse cretaris is naar het Vatikaan terugge keerd na eenige dagen rust te hebben genomen te Casoria. Hitier heeft gisteravond om zeven uur vijftig den Italiaanschen ambassadeur in Berlijn, Attolico, ontvangen in tegen woordigheid van den rijksminister van buitenlandsche zaken, von Ribbentrop. Russische garnizoenen aan de Westgrens versterkt MOSKOU, 29 Aug. (Tass). Dins- dagochtend hield de Sovjet van de nationaliteiten een tweede zitting in? het Kremlin. Een aantal afgevaar digden sprak over het wetsontwerp betreffende de landbouwbelasting. Na een rede van den volkscommis saris van financiën, Zvcrcv, besloot de Sovjet het rapport over het twee de punt van de agenda, do wet op de algemeene militaire dienstplicht, BERLIJN, 29 Augustus. (D.N.B.) De Fuehrer en Rijkskanselier heeft vanavond te kwart over zeven den Britschen ambassadeur ont vangen in zijn werkkamer in de nieuwe rijkskanselarij. In politieke kringen wordt vernomen, dat de Fuehrer bij deze ge legenheid den ambassadeur het antwoord van de Duitsche regeering heeft overhandigd op de mededeeling van dc Britsche regeering, welke hem gisteravond is voorgelegd. Het bezoek van den ambassadeur vond plaats in tegenwoordigheid van den Duitschen minister van buitenlandsche zaken, Von Ribben trop en dr. Schmidt, die naar men verneemt, optrad als tolk. Het aan den Britschen ambassadeur overhandigde Duitsche ant woord is, naar Reuter verneemt, van gedetailleerden aard. Het ant woord was in de Duitsche taal gesteld en er verliep eenigen tijd met de vertaling in het Engelsch. Nadere details werden in mondelinge ver klaringen aan den ambassadeur verstrekt. Henderson was door nie mand vergezeld, toen hij zijn bezoek aan Hitier bracht. VERWACHT wordt, dat het antwoord van Hitler per speciaal vliegtuig in een gemeenschappelijke zitting van beide huizen op 31 Augustus te behandelen. Gelijk uit het bovenstaand be richt van het Russische telegraaf agentschap Tass betreffende de zitting van den Sovjet der natio naliteiten blijkt, zal het Russisch- Duitsche non-agressiepact deze maand niet worden geratificeerd. In bevoegde kringen aldus Reu ter gelooft men, dat dit uitstel van de ratificatie een opzettelijke poging van de Sovjet-Unie is om Hitier te dwingen tot een vreed zame regeling van de kwestie- Danzig. Ten onrechte werd Maan dag door Reuter gemeld, dat de ratificatie was geschied. Een aantal buitenlandsche dagbladen, en in het bijzonder de „Neue Zürcher Zeitung" hebben gemeld, dat het opper bevel van het Sovjet-leger ongeveer drie honderdduizend man troepen zou heb ben teruggetrokken van de Russische Westelijke grenzen en ze naar het Oos ten zou hebben getransporteerd ter ver sterking van de Oostelijke grens. Het Russische telegraaf agentschap Tass is van gezaghebbende zijde gemachtigd te verklaren, dat dit bericht in het geheel niet in overeenstemming is met de fei ten. Integendeel verzekeren bevoegde Russische kringen, dat met het oog op de verscherping van den toe stand in het oostelijk deel van Euro pa en met het oog op de mogelijk heid van allerlei verrassingen, het Russische opperbevel besloten heeft de sterkte te verhoogen van de gar nizoenen aan de Westelijke grenzen der U.S.S.R. Londen zal worden gebracht door een van Hendersons secretarissen, die omstreeks 20 uur zou vertrekken. Er heerschte tc Berlijn een groote bedrijvigheid, toen het antwoord van Hitier aan de Britsche regeering werd voorbereid. Goering en vele andere le den van het kahinet. benevens hoogge plaatste regeeringsambtenaren bevonden zich in de Rijkskanselarij. F.r verluidt, dat de redevoering van Chamberlain in het Lagerhuis zorgvul dig overwogen is. alvorens de laatste hand werd gelegd aan het antwoord. De rede van Chamberlain is hier kalm ontvangen Men is niet van meening. dat zij eenig nieuw punt behelst. Op twee punten - is Duitschland het gerecdclijk eens met den Britschen premier: n.l. dis cretie en urgentie. Nog hangen de zaken in evenwicht en hebben zij niets verlo ren van hun acuutheid, zoo zeide een politiek commentaargever hedenavond Reuter. Sprekende over Chamberlains opmerkingen over de Engrlsrh-Duitsche overeenstemming zeide dezelfde persoon lijkhcid: ..Dat hangt af van een regeling der Poolsche kwestie." NIEUWE JAPANSCHE REGEERING TOKIO. 29 Aug. (Domei). Het nieu we Japansche kabinet is als volgt sa mengesteld: Premier en buitenlandsche zaken: ge neraal Noboejoeki Abe. Binnenlandsche zaken en openbare welvaart: Naosji Chara. Financiën. Kazoeo Aoki. Oorlog: ecneraal Sjoenrokoe Hata. Marine: vice-admiraal Zcngo Josjida. Justitie: Tsjogoro Mljagl. Onderwijs: Kakitsji Kawarada. Handel, industrie en landbouw: vice- admiraal Takoeo Godoh. Verkeer en Spoorwegen: Rioetaro Nagai. Ovcrzeesche aangelegenheden: Tsoe neo Kanemitsoe. Woensdagmiddag zullen de ministers door den keizer worden geinstalleerd. V 6 REDE in Europa is niet slechts om redenen van humanitairen aard een uiterst begee- ren6waard goed, vrede in Europa is tevens een Nederlandsch en een Bel gisch belang van de eerste orde. Konin gin Wilhelmina'e en Koning Leopold's vereend aanbod van goede diensten om te komen tot een vreedzame oplossing van de huidige crisis is voor deze uit spraak een wel zeer sprekend bewijs. Het moet voor ieder wèldenkend mensch duidelijk zijn, dat het konink lijk aanbod, hoezeer mede uit het hart gesproten, met gr.oote zorg is voorbe reid. Een stap van deze draagwijdte kaji immers slechts succes hebben, indien hij met alle mogelijke overleg en voor zorgen geprepareerd en omkleed, als mede te Juister tijd gepubliceerd wordt. De internationale situatie in Eur.opa is niet slechts zeer gespannen, zij is tevens naar Chamberlain nog gistermiddag met nadruk in het Lagerhuis verklaarde uiterst delicaat. Wie dit voor oogen houdt, zal begrijpen, dat het zeer ern stige overwegingen zijn, welke aan Ko ningin Wilhclmina's en Koning Leo pold's aanbod tën grondslag liggen. In dit besef is- het ten volle gerechtvaar digd om, minstens genomen, het hoogst waarschijnlijk te achten, dat Warschau, Berlijn, Londen, Rome en Parijs alle mogelijkheden, welke in het vorstelijk aanbod schuilen, zeer ernstig zullen be schouwen. Waarschijnlijk is het tevens, dat de genoemde hoofdsteden, voorzoo ver er nog rechtstreeks diplomatiek contact bestaat, het aanbod van Konin gin Wilhelmina en Koning Leopold tot onderwerp van overleg zullen maken of reeds gemaakt hebben. Naar ult'de op deze quasrie tot dusverre binnengeko men berichten valt op te maken en wij drukken ons met opzet omzichtig uit hebben Parijs en Londen het aan bod onvoorwaardelijk aanvaard. War schau aanvaardt „weliswaar het begin sel van een initiatief van dezen aard" en keurt het initiatief van Koningin Wilhelmina en Koning Leopold góed, doch gaat onder verwijzing naar de houding van Berlijn in wat Warschau ziet als een analoog initiatief veel minder ver dan Londen en Parijs. Het wachten is thans op de antwoorden van Rome, en, vooral, van Berlijn. TROUWENS, ook op' andere ant woorden en reacties wacht Europa. Het antwoord van de Duitsche regeering op de jongste mededeelingen van Cham berlain en zijn medebewindslieden is weliswaar aan de Britsche regeering te Londen ter hand gesteld, doch op het oogenblik, dat wij dit schrijven nog niet bekend. Zoowel dit antwoord als de Britsche reactie hierop zullen in hooge mate bepalend zijn voor het verdere verloop der huidige crisis. Hoofdzaak is, dat de weg der onderhandelingen natuurlijk, zijn wij geneigd te schrijven nog immer open is en dat hieruit kan worden geconcludeerd, daj» zooal (nog) niet Warschau en Berlijn, dan toch Londen en Berlijn zeer gaarne tot elkaar willen komen. Verheugend was het om gisteren uit ChamberlainV mond te verremen, dat zoowel Londen als Berlijn eene definitieve regeling der DuitschBritsche problemen wensche- lijk achten en dat beide hoofdsteden al thans in zooverre gelijke inzichten heb ben, dat zij weten en erkennen, dat zoodanige regeling eene regeling op breede basis zou moeten zijn, hetwelk naar Chamberlain nadrukkelijk ver klaarde de oplossing van eenige han gende vraagstukken noodzakelijk zou maken. Wie denkt in dit verband niet aan de koloniale quaeslie? Engeland is echter niet bereid om ter wille van eene permanente overeenkomst met Duitsch land Polen te offeren. Zal Berlijn be reid zijn om ter wille van eene perma nente overeenkomst met het Britsche Rijk een deel van zijn eischen jegens Warschau te laten vallen? En zou Lon den eventueel bereid zijn om Berlijn hiervoor op andere manier en weer doemt de koloniale quacstie op bin nen afzienbaren tijd te compcnsceren? Duidelijk ie- in ieder, geval, dat zoowel de Duitschers als de Britten naar een compensatie-basis blijven zoeken en dat het spel van bod en tegenbod nog steeds in vollen gang is. VY7 AT Chamberlain verder te berde bracht, bevatte weinig, althans geen schokkend nieuws. Opvallend was slechts het scherpe vermaan, hetwellc de Britsche premier richtte tot de pers. Het is inderdaad een niet genoeg te be treuren feit, dat een deel der Europee- sche pers (al was Chamberlain's beris ping in de eerste plaats bestemd voor een deel der Britsche pers) in deze dagen van internationale hoogspanning niet schroomt om een vonkenregen te doen neervallen op het Europeesche kruit huis. Niet door te s c h r ij v e n, dat zij den vrede diént, maar door te t o o n e n in den aard, den vorm en den opmaak der berichtgeving, dat zij den vrede dient, kan de pers Europa's hoogste belangen helpen bevorderen. Pers en regeering, merkte Halifax eens op, zijn als part ners in het bridge-spel; zij spelèn uit verschillende hand en met verschillen de kaarten, doch beoogen beiden het zelfde doel, te weten het winnen van de partij. De Europeesche staatslieden, die op het oogenblik als hoogste poli tiek doel beoogen het behoud van den vrede, hebben geen ongelijk, als zij zich somwijlen over het weinig fijne spel hunner journalistieke mede- en tegen spelers beklagen. Daladier, Hitier en Chamberlain hebben reeds eerder be toogd, dat een persvrede een aanzien lijken stap in de richting van een po- litieken vrede zou kunnen beteekenen. Dit geldt ook thans nog met onvermin derde kracht. ISTANBOEL, 29 Aug. (Reuter). „De besprekingen met alle Brit sche en Fransche regeeringskrin- gen zijn geëindigd in een volledige" overeenstemming, welke alle be~ trokken partijen bevredigt", aldus generaal Orbay, het hoofd van de Turksche militaire missie naar Frankrijk en Engeland in een ver klaring, die hij aflegde bij zijn aan komst heden in Ankara. Orbay brengt onmiddellijk rapport uit aan zijn regeering over het re sultaat van zijn onderhandelingen in Londen en Parijs. Roestoe Aras. de Turksche ambassadeur in Lon den, die tijdens het weekend in An kara is aangekomen, keert heden avond, naar gemeld wordt, naar Londen terug. Dinsdagavond is een volledige ka binetsvergadering gehouden, die drie uren geduurd heeft. 55' BELGRADO, 29 Aug. (Avala). Mi nister-president Tsvetkovitsj heeft gis teren te Nitsj een rede gehouden, welke door 15.000 personen werd aangehoord. Na te hebben gewezen op de beteekenis van de overeenkomst tusschen Serveh en Kroaten, zeide hij, dat het nationale ideaal thans is tot stand gekomen. In deze ernstige tijden moet duidelijk en krachtig tot allen worden gezegd dat Zuid-Slavië niets verlangt, dat van een ander is. doch het zal tot geen prijs af stand doen van wat van Zuid-Slavië is. De onafhankelijkheid en vrijheid van het land werden ten koste van groote offers gekocht en.men is bereid deze te verdedigen met eveneens de grootste of fers. Daarom is de premier vol vertrouwen^ want thans is het volk geestelijk éón en bereid al Ie offers te brengen voor vorst en vaderland. Deze rede van den mi nister-president werd begroet met luide toejuichingen en de uitroepen „Leve de Koning, leve Zuid-Slavië. Leve de na tionale overeenkomst." GENERAAL WEYGAND NAAR HET NABIJE OOSTEN PARIJS, 29 Aug. (Reuter). Gene raal Weygand is door de Fransche re- gecring belast met een speciale missie in het Naburige Oosten. Hij is naar Beyrouth vertrokken na vanmorgen door president Lebrun te zijn ontvan- gen. MORGENTHAU HUISWAARTS BERGEN, 29 Aug. (Reuter). De Amerikaansche minister van financiën. Morgcnthau, heeft zijn vacantie afgebro ken en is hier scheep gegaan naar de Vereenigde Staten aan boord van een Amerikaansch kustwachtschip, dat spe ciaal door Roosevelt was uitgezonden om hem te halen;

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 2