DANZIGERS WENSCHEN REGELING zonder bloedvergieten Dooltocht door het grens gebied Ook Washington geinformeerd BRITSCH KABINET BIJEEN Duitsche toezegging aan Denemarken en Litauen Ongerustheid in Italië neemt toe Dames Confectie VAN ROSSUM KLEEDING NAAR MAAT Geen record van Brasser te Londen? Rie van Veen verbetert twee records DE AMATEUR DETECTIVE Ie BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 30 AUGUSTUS 1939 (Van onzen correspondent) DANZIG, Maandag. MET razende snelheid volgen elkander de geruchten het heeft geen nut ze alle te memoree- ren. Zij zijn voor telegram of tele foon naar Nederland niet gewich tig genoeg. Van telegrammen gesproken, een collega van mij vertelegrafeerde voor een stevig bedrag, achteraf bleek hem dat de depêche niet eens was verzon den Het is nu eenmaal niet an ders men moet het er op wagen. HET zou mij niets verwonderen, al dus zei mij vanmorgen een Duit scher, wanneer wij Dinsdag iets beleefden, en hij bleek niet zeer opti mistisch gestemd te zijn en meende, dat van onderhandelingen geen sprake zou itzijn. Daartegenover hoort men tal van ;andere stemmen zij beschouwen het uitstellen van Tannenberg en Neuren berg als een gunstig teekcn en spreken als hun hoop uit, dat bij de Polen het gezond verstand terugkeeren moge!!; Over het eigen verstand zwijgen zij kieschheidshalve Zondagmiddag waren wij in de na burige badplaats Zoppot vrijwel door iederen vreemdeling verlaten, op een kleine anderhalve kilometer liggend van de Poolsche grens. Ik maakte daar met een collega een kleine inspectietocht, daarbij op de meest welwillende wijze geholpen door de vele soldaten, die hiei in dit gebied dat vooral 's nachts zeer gevaarlijk is de wacht hebben betrokken. Men ziet weermacht en men ziet de S.A., men ziet draadversperrin gen en men ontdekt loopgraven, van- waaruit men den voor zich liggenden weg bestrijken kan. Het terrein leent ■zich hier bijzonder voor overvallen, daar het ter linkerzijde door een bosch wordt begrensd, £cn bosch vanwaaruit al meer dan eens schoten zijn gevallen, schoten die doodon hebben gcöischf. Na de noodige moeilijkheden slaagden Iwij er in vanaf een hoogte de Poolsche verdedigingsposten te zien, door onzen kijker zagen wij de Paolscho soldaten patrouilleeren en wij liepen over een weggetje, dat door een nog geen meter breed stroompje van bet Poolsche ge bied gescheiden was. Het was zonder eenigen twijfel een interessante tocht, een tocht waarop wij van den ons be geleidenden sergeant bevel kregen in dek king te gaan. daar nog geen honderd meter van ons vandaan een Poolsch soldaat zijn kijker op de Duitsche stel- ilingcn richtte. TOEN wij zoo af en toe eens een praatje met de Duitsche soldaten maakten allemaal zon der onderscheid jonge kerels, die zeer wel weten dat zij hier op een buitengemeen belangrijken post staan toen bleek ons duidelijk, hoe weinig populair (om het zoo imaar eens uit te drukken) de oor log bij hen was. Dat moet toch Igeregeld kunnen worden, luidde 'het antwoord, en ook hier in Dan- Izig hoor ik met name van de Iouderen den wensch dat dit alles zonder bloedvergieten opge lost moge worden. Maar hoe en op welke wijze? Zeer vele Duitschers heb ik gesproken, die mij niet verzwegen dat het niet van gevaar ontbloot moet worden genoemd altijd maar méér te nemen. En mij werd het beeld van den zeepbel genoemd. Ik geloof dat daar inderdaad véél van waar is, het bekende „Qui trop em- brasse; mal étreint" is een expres sie, die voor de hand ligt. En om nu nog 'eens even op onzen tocht naar Zoppot. terug te komen. D.o weg daarheen gaat door het Vorort Langfuhr en daar zagen wij verschillen de prikkeldraadversperringen aange bracht. Dikwijls nog zeer primitief, een over den weg gegooide boerenkar, wat planken en andere dingen, die in een oogenblik uit den weg kunnen worden geruimd. Aan den kant van den weg was men bezig loopgraven te maken, men zag schuilplaatsen van waaruit een soldaat met een machinegeweer den weg kon be strijken, maar eerst werkelijke verdedi gingswerken ontdekte men in het prach tige Nordpark in Zoppot, waar stevige prikkeldraad-versperringen waren aan gebracht en de vele wandelaars zich ver gaapten aan den niet altedaagschen aan blik van anti-tankgcschut. Ook hier ontdekte men machinegeweer- nesten en op het weggetje dat mijn col lega en ik dank zij onze perskaart moch ten volgen, wcmcide het van posten. Ik zei U al dat dit een gevaarlijke streek is, immers, biedt het bosch, van waaruit ook wij een paar maal werden aangeroe pen, een uitnemende gelegenheid den soldaten in het duister te besluipen. Do Polen hebben dit dan ook meer dan eens gedaan en men liet. ons de plek zien, waar een S.A.-man op Duitsch gebied door een Poolsch soldaat neergeschoten is. Men zou allicht denken dat derge lijke laffe aanvallen den haat bij de Duitsche soldaten hebben vermeerderd, maar dat is ons niet gebleken, wel is ons gebleken dat men den Duitschen soldaat onder zéér strenge discipline heeft, wel wetend dat een wachtpost hier vóór alles zijn zenuwen en geweer in bedwang heeft te houden. Vele van hen gaven ons te kennen dat zij van harte hoopten dat het alles nog kon worden geregeld, van eenige „Bcgeiste- ruiig" was geen sprake en ook wan neer U hier in Danzig met de men- sclien spreekt, zal men altijd weer den wensch hooren dat dit ailes zonder bloedvergieten af moge loopen, E EN jong Duitsch soldaat verteldg mij;- hoe meer dan eens Poolsche burgers en Poolsche soldaten van hun tegenstanders een stuk brood kwa men vragen wel zeer scherp belicht een dergelijke mededeeling de waan zin van een oorlog. „En hebben jelui het gegeven?" vroegen wij. „Aber na- türlich", luidde het antwoord „die armen Kerle'könncn doch auch nicht dafür!!" Meer beelden komen iemand op een tocht langs do grens als wij maakten voor den geest. Men herinnert zich waar schijnlijk ook nog wel het beroemde boek van Pietcr Maritz, den Transvaal- schen boerenjongen. In dat boek komt een plaatje voor, waarop wij Pieter Ma ritz te paard langs een rivier zien rij den en hij opeens met zijn geoefend oor een geluirl hoort alsof er iets door het water glijdt. Hij tuurt in het duister, en ontdekt dan een Zoeloe, die gewapend met 6child en speer, bijna geruischloos tracht de posten der Boeren te naderen. Op dat moment wint Ihet hart het van het- verstand bij den boerenzoon, hij richt dreigend de loop van zijn geweer op de hem grimmig aanstarende fi guur en aan zijn lippen ontsnappen do woorden: „Terug Zoeloe". Dankbaar kijken de oogen van den zwarten te genstander hem aan en even geruisch loos als hij is gekomen, verdwijnt de vijand weer in het ruister van den nacht. Zietdaar nog een beeld der m f n- schelijkheid in dagen, waarin menschelijk gevoel eigenlijk haast „zon dig" schijnt De vredespoging Duitsche pers bepleit Britsch- Duitsch toenadering Uit Washington meldt Havas, dat de onder-staatssecretaris van buitenlandsche zaken, Sumner Welles, de ambassadeurs van Bel gië en Nederland heeft ontvangen. Een politieke woordvoerder te Burlijn heeft tegenover Beu ter verklaard: ..De deur blijft open voor onderhandelingen. Duitschland zal naar alle redelijke voorstellen luisteren, maar vasthouden aan de cischcn van Hitier betreffende terugkeer van Danzig en den corridor. Behalve dit. willen wij tot een accnord komen met Polen, dat een toegang naar zee moet hebben, Reuter meldt, dat in de editie van Woensdag van de National Zcitune te Essen dc volgende commentaar op de notawisseling tusschen Londen en Ber lijn verschijnt: „Het feit, dat ('e Fuehrer bereid is zelfs voorstellen, die slechts ten decle dragelijk on redelijk zijn in overweging te nemen en pogingen wil doen om tot een noodzakelijke oplos sing te komen, is een voorhee'd voo«" iederen staatsman. Zelfs indien de di plomatieke bespx-ekingen tusschen Ter- lijn en Londen worden voortgezet blijft de toestand uiterst, ernstig en. dit moet er aan worden tocgevoecrd. hif zal ern stig blijven, tot de rechtvaardige Duit sche eischen zijn ingewilligd." De mogelijkheid en wensche- lijkheid van een wederzijdsch be grip op breede basis tusschen En geland en Duitschland worden hiér plotseling naar voren ge bracht. Zij worden algemeen in de ochtendbladen besproken. In de „Deutsche Allgemeine Zeitung" bijvoorbeeld schrijft Silex, dat het Hitiers doel is een grondslag te scheppen voor een oprecht en blij - vend wederzijdsch begrip tus schen Duitschland en Engeland. LONDEN, 29 Aug. (Reuter). Gemeld wordt, dat het Britsche kabinet Woensdagochtend zal bij eenkomen. Halifax heeft met Chamberlain gedurende een uur en veertig minuten het antwoord van Hitier bestudeerd. Hij vertrok te kwart voor één in den nacht van Downingstreet 10 naar het Foreign Office, waar hij met Ca- dogan en Sir Horace Wilson tot halfdrie bleef. BERLIJN, 29 Aug. (D.N.B.) De staatssecretaris van het departe ment vhn buitenlandsche zaken, von Weizsaecker., heeft, naai' in welingelichte lu-ingen wordt verno men, heden de gezanten van Dene marken en Lithauen ontvangen. Naar voorts vcx'nomen wordt deelde hij hun mede, dat Duitschland de neutraliteit van deze landen in ge val van een conflict zal respectee ren. KINDERHOEKJE 276. „Ga hier aan het werk longen," gebiedt de man. „Je bent flink en je zal heel veel goud voor mij delven. Ik kom een massa werkkrachten tekort, want nu die kleine men- schcn weten, wpt hem te wachten staat, durven zij niet meer in de nabijheid van den berg te komen." 277. Doch Pam antwoordt flink: „Ik denk er niet aan om andcrman's goud voor u te gaan delven." „Dan maar in de kerker," zegt de man en voegt de daad bü het woord. Italiaansche bladen dringen aan op het nemen van evacuatie maatregelen ROME, 29 Aug. (Reuter-). De on gerustheid in Italië ten aanzien van de vraag ooi-log of vx-ede is na do rede van Chamberlain ongewijzigd gebleven. Men put echter hoop uit het feit, dat de ondei'handelingen nog voortdui-en. Buitenlandsche waaxmemers waren getroffen door het bijna algeheel ontbreken van iederen voorzorgsmaatregel tegen luchtaanvallen in Italië, hetgeen al leen verklaard kon worden door het verti'ouwen, dat Italië niet in een oorlog betrokken zal gei-aken. De Italiaansche bladen verzoeken thans dc bewoners van de steden, die niet in de absolute noodzakelijkheid ver- kecren in de steden te blijven, deze te verlaten, meldt Stefani. Dit heeft vooral betrekking op de vrouwen, grijsaards en kinderen. De bladen merken op, dat het Italiaansche volk een bewonderenswaar dige discipline bewaart en dat maatrege len genomen worden voor de algemeene veiligheid, teneinde op alle gebeurlijkhe den tc zijn voorbereid. Met ingang van Woensdag zal in de Ttaliaansche restaurants niet meer dan één vlecsch- of vischschotel mogen wor den geserveerd. Met ingang van Zondag zullen geen particuliere auto's meer mo gen rijden. De militaire autox'itciten kunnen bij uitzondei'ing verlof tot rijden geven, doch alleen aan hen, die bewijzen kunnen overleggen, dat zij de auto drin gend noodig hebben. Dinsdagavond is een verduisterings oefening in Rome gehouden. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt uit Rome, dat maarschalk Balbo. de gou verneur-generaal van Libye, het geheele levensmiddélenbeheer en de prijzencon- tróle in Libye gesteld heeft onder zijn secretaris-generaal. Het nieuwe levens- middelenbeheerbureau heeft tot taak het opslaan en de rationeele verdeeling van alle levensnoodzakelijke levensmiddelen. 3 KORTE BERGSTR. TELEFOON 3830 SPORT EN SPEL Een puzzle voor de record commissie van de K.N.A.U. AMSTERDAM, 29 Aug. Men her innert zich, dat Brasser tijdens de wed strijden in het White City Stadion te Londen op 7 Augustus j.l. in het num mer 120 yards porden als dei'de aan kwam, waarbij als tijd 14,6 sec. werd opgegeven. Enkele Nederlandsche dagbladen pu bliceerden evenwel, dat de tijd van den A.A.C.'er 14,5 sec. was geweest, hetgeen dus een nieuw NcderJandsch record be- teekenen op de 110 meter horden (120 yards is juist iets meer dan 110 meter). Het leek ons dienstig deze aangele genheid te onderzoeken, omdat in het eene geval, 14,5 sec., wel een record, in het andex-c geval, 11,6 sec., geen record zou zijn gemaakt. Van de British Amateur. Athletic Board ontvingen wij een officieel schrijven, waaruit, zonder dat wij op de beslissing van de recordcom missie van de Koninklijke Neder- landsche Athletiek Unie zouden wenschen vooruit te loopen, de con clusie mag worden getrokken, dat het op zijn minst genomen twijfel- achtig.is, dat Brasser te Londen een nieuw Nederlandsch record heeft gevestigd. De B.A.A.B. deelde ons verder mede, dat de heer Turner, die speciaal belast was met opnemen van den tijd van nr. 3, 14,6 sec. had genoteerd. Maar er wa ren nog drie andere tijdopnemers, n.l. de heer Ruddock met 14,6 sec. en de heeren Taylor en Findlay, beiden met 14,5 sec. Objectief beschouwd zijn er dus vier tijden van Brasser, twee van 14,6 sec. en twee van 14,5 sec. Van tijdopnemen van Nederlandse officials te Londen is ons niet6 bekend. De recordcommissie van de K.N.A.U. zal deze aangelegenheid binnenkort krijgen tc beoordeclen. De reglementen geven op deze puzzle geen direct ant woord. Wij willen niet van tevoren be weren, dat. de recoi-dcommissie de even- tueële aantrage zal afwijzen, maar men zal aan den anderen kant moeten toe geven, dat de berichten, welke onver- waardelijk spraken van een recordver betering van 14,5 sec., wel aan eenigen twijfel onderhevig waren. NOORSCHE BANK LAAT POND LOS OSLO, 29 Aug. (Reuter). Officieel wordt medegedeeld, dat de Bank van Noorwegen voor den wisselkoers niet langer gebruik zal maken van het pond sterling als basis. ZWEMMEN Het Nederlandsch record over 800 Meter en over 1000 Meter SCHIEDAM, 29 Augustus. In do Gemeentelijke zweminrichting heeft Rie van Veen een poging gedaan de Nederlandsche records op de 800 en 1000 meter borstcrawl op haar naam te brengen. Hierin is de R.D.Z.-zwemster prach tig geslaagd. Het record op de 800 meter verbeterde zij niet ruim 22 sec. door dezen afstand in 12 min. 7 sec. af te leggen. Het oude record stond op naam van Teuna Burg graaf (Inter Nos). die het met 12 min. 29.2 sec. op 19 Augustus 1939 te Westzaan vestigde. Rie van Veen verbeterdo het re cord op de 1000 meter met bijna 25 sec. Op dezen afstand maakte zij een tijd van 15 min. 2.2 sec. Het oude re- cord was met 15 min. 27 sec. in be zit van Tini Wagner (Het Y). ge vestigd op 18 September 1936 te Haarlem. Rie van Veen heeft tijdens haar re cordpoging buitengewoon rustig en re gelmatig gezwommen. Zij legde do eer ste 100 meter af in den tijd van 1 min. 15 sec. Vervolgens maakte dc R.D.Z.- zwemster op elke volgende 100 meter vrij constante tijden van ongeveer 1 min. 33 sec. tegen het einde versnelde zij het tempo, zoodat voor de-laatste 100 meter een tijd van 1 min. 27.2 sec. werd genoteerd. Rie van Veen maakte de volgende of ficieuze tusschentijden: - Op de 100 meter 1 min. 15 sec., 200 me ter 2 min. 44 sec., 300 meter 4 min. 15 sec., 400 meter 5 min. 49 sec.. 500 meter 7 min. 22 sec., 600 meter S min. 57 sec., 700 meter 10 min. 32 sec.. 800 meter 12 min. 7 sec.. 900 meter 13 min. 35 sec.. 1000 meter 15 min. 2.2 sec. MOTORSPOK' TERREINKAMPIOENSCIIAP- PEN VAN NEDERLAND In overleg met hot Provinciaal Be stuur van Utrecht flieeft de K.X.M.V.- Sportcommissie besloten hot, Nationale Terreinkatnpioenschap te doen verrijden op 10 September en wel op een nader bekend te maken terrein in de provincie Utrecht. Aan de samenstelling van het reglement wordt reeds gewerkt, terwijl wij binnenkort in staat hopen te zijn nadere gegevens omtrent de plaats enz. te kunnen verstrekken. FEUILLETON Naar het Engelsch van ANTHONY BERKELEY Nu is niets moeilijker dan je oogen niet een verboden kam uit te doen draaien en Chitterwick streed er man haftig tegfen, zeker een minuut lang en een minuut is eon eeuwigheid in der gelijke gevallen. Toen zwichtte'hij. Hij kéék heel even naar den roodharigen man. Als Chitterwick een kip geweest was, zou hij geklokt hebben, want de blik van den roodharige was nog steeds op hem gevestigd, nog veel venijniger dan eerst. Chitterwick deed al het mogelijke om het niet uit te schreeuwen, I-Iet was ook eigenlijk idioot. Het mocht dan van hem ongemaniex'd zijn geweest om hem zoo op tc nemen, maar zeker verdiénde zijn onschuldig aanstaren niet dien ge- concentreerden haat, die de roodharige in bijna tastibare golven op hem af stuurde. In de volgende minuten speelden de oogen van Chitterwick' en die van den roodharige op een belachelijke manier kat en muis. Ieder oogenblik werd hij tegen zijn wil gedwongen nog even te kijken of de xoode nog keek en telkens was dit zoo. Chitterwick zou graag een belangrijke som golds geofferd hebben, als hij ongemerkt had kunnen verdwij nen. maar hij had zijn koffie en bene dictine nog niet. betaald en er was na- tuurlijk geen bedidnster in de buurt om op zijn waarschuwing te komen om af te rekenen. Na een tijdlang met heel veel moeite een anderen kant te hebben opgekeken, bemerkte hij. dat de roodharige man hem niet. meer aanstaarde. Hij luisterde nu blijkbaar met aandacht naai- de woorden van zijn gezellin. Heel voorzichtig nam Chitterwick hem waar en hij was er op bedacht om ieder moment als de roodharige maar even het hoofd in zijn richting zou keei'cn met een onschuldig ge zicht ergens anders naar te kijken. Klaarblijkelijk was zijn eerste indruk juist geweest: de man moest een bloed verwant van dc oude dame zijn en nog wel een van zeer nabij, want het in het, oogloopcnde kenmerk van haar arendsaehtige, bijna snavelvórmige neus. kon men bij haar partner terug vinden. „Beslist een familietrek," dacht Chitterwick. en bestempelde hen hoewel aarzelend, als (ante en neef. 't M as wel jammer, maar hoogstwaarschijnlijk was zij dan toch een tante. Zij deed nu ook veel tante-achtiger dan eerst. Niet alleen, dat. zii het klaar blijkelijk heelemaal oneens was, neen, zij deed het op een toornige, bijna woe dende manier. De jongeman antwoordde haar op precies dezelfde wijze, in plaats van haar. zooals het een neef betaamt, met verschuldigden eerbied aan te hooren. Oogenschijnlijk was dit het begin van een klein meeningsverschil. „Verdraaid" dacht hij bij zichzelf, „dat wordt bittere ernst. Ik vind, dat hij wel een beetje brutaal tegen haar is. De arme oude dame is heelemaal wit van kwaadheid. Waarover zouden zij het toch hebben? 't Is wel merkwaardig, dat zij, ondanks hun opwinding, nog zoo zacht praten. Goede help!" Hij kromp in elkaar. De roodharige had zijn hoofd bewogen, ech ter niet in de richting van Chitterwick. I-lij vestigde do aandacht van de dame, zeer vriendschappelijk op iets, dat, aan den anderen kant van de zaal gebeurde. Om te zien, wat dat was, moest zij hot tafeltje, waarop de koffie stond, die de man direct na zijn binnenkomen had besteld, den rug toekeoren. Terwijl zij dit deed zag Chitterwick hoe de hand van haar metgezel een oogenblikje bo ven haar kopje was; maar dit kleine voorval liet toch een indruk in zijn on derbewustzijn achter. Beiden keerden zich weer tot elkaar en Chitterwick ving weer een door woe de verteerden blik van den roodharige op. Als wij bet kijken van dien man eerst boosaardig noemden, dan zijn er geen woorden om uit te drukken of om bij benadering te omschrijven, hoe bet nu was. liet was zoo klaar als een klon tje, dat de roodharige grenzeloos woe dend was op Chitterwick. Verschrikt koek Chitterwick met schuldbewuste hans} ecu anderen kant uit en zag toen, dat een bedienster naar hem toekwam. „Neemt u mij niet kwalijk," zei ze, „er is telefoon voor u." „Dank je, dank je," zei Chitterwick opgelucht en maakte dat hij wegkwam. Hij was al de hall uit, toen het eindelijk tot hem doordrong dat het zeer vreemd was, dat iemand zou vcten. dat hij in Piccadilly was. Zijn tante zeker niet en practisch gesproken, kwam er verder niemand meer in aanmex-king. Tamelijk onthutst vroeg hij dan ook waar de telefooncel was. De telefoon cellen in Piccadilly-hotel zijn voor vreemden niet zoo gemakkelijk te vin den. Zi.i zijn op een soox-t tusschen-étage en Chitterwick had dan ook een paar minuten noodig. voor hij er was, toen bleek, dat de jonge dame van de centrale.niets afwist van een telefoontje voor hem. Zij zeide hem, dat hij maar eens op kantoor moest informeeren. Ook hier was er niets bekend. De juffrouw daar stuurde hem weer naar een andere af- deeling, evenwel zonder resultaat. Ook dc portier in de hall wist van niets, evenmin als ander personeel dat ernaar gevraagd werd. Juist toen hij de hall weer binnen kwam. zag bij de juffrouw, die hem gezegd had. dat er telefoon voor hem was. „En heeft u gesproken." vroeg zij vriendelijk. Zij had hem direct herkend. „Niemand weet er iets van," zei Chit terwick. „Hebt u clan niet kamer 473?" vroeg zij met een onverstoorbaar gezicht. „Mijnheer Chitterwick verzekerde haar. dat hij kamér 473 niet bewoonde. „Wat typisch." zei de juffrouw; „dan lijkt u zeker als twee druppels water op dongene die er wel woont." Chitterwick moest deze verontschuldi ging maar accepteeren en ging naar de garderobe. ..Neemt, u mij niet kwalijk, maar hebt u al afgerekend?" vroeg de dienster. Mijnheer Chitterwick kreeg een kleur en vroeg wat hij schuldig was. „Dat weet ik niet,"' zei ze, „dat moet u aan mijn collega vragen, die u be diend heeft." Verward en verlegen sloop Chitter wick naar zijn plaats terujj. Zijn dien ster was natuurlijk in geen velden of wegen te zien. Chitterwick was nog zoo in de war, dat hij nauwelijks bemerkte, dat dc roodharige tijdens zijn afwezigheid ver dwenen was. Na een vluggen blik op dc klok stelde hij vast. dat er bijna een kwartier verstreken was. Intusschen waren veel menschen al opgestapt en zat er niemahd meer aan de twee of drie tafeltjes, die Clüttgrwick van de oude dame, die nog gebleven was, scheidden. Zij leunde achterover in haar stoel met het hoofd tegen dc zuil aan. Het leek wel of zij sliep. Ilaar nxond stond een beetje open en zag eruit alsof zij op pen gegeven oogenblik zou beginnen te snorken. Chitterwick was werkelijk ontdaan. Het zien van een vreemde, die in het openbaar slaapt, is altijd een beetje stootend, maar deze dame hier, was toch wel de laatste van wie men een dergelijk vergrijn tegen de goede zeden verwacht zou hebben. Dat liet geen twij fel. Slechts e<?n paar meter was zij ver wijderd van den hoer Chitterwick, die thans haar snorken duidelijk kon hoo ren. Het was werkelijk uiterst veront rustend en storend. Wat Chitterwick nog het meest plaag de was de gedachte aan de schaamte, die de oude dame zou voelen, zoqdra zij bemerken zou, wat zij gedaan had. Reeds keken een paar menschen, die in haar buurt zaten nieuwsgierig in haar richting. Mijnheer Chitterwick hoorde ze gichelen en fluisteren en dat vond hij pijnlijk. Eigenlijk zou het heter zijn als iemand haar wakker maakte, zoo dat zij zich niet langer belachelijk zou maken. Maar >vie moest dat doen? Goed beschouwd kwam alleen Chitterwick hiervoor in aanmerking. Hij liet een paar minuten voortxij gaan on pijnigde intusschen zijn hersenen met dc vraag, hoe hij dit het beste aan zou leggen. Eindelijk besloot hij de oude dame zachtjes op den schouder te tikken en haar dan haar tasch tc geven, met de opmerking erbij, dat die op den grond was gevallen. Dat was een aannemelijk voorwendsel en niet erg gezocht. Toen Chitterwick opstond, meende hij, dat het snorken- van do oude dame al een beetje zachter geworden was. Ter wijl hij naar haar toe ging, was hij er van overtuigd, en op hot moment, dat hij naast haar stond, snorkte ze heele maal niet meer. Maar volgens haar hou ding was zij nog in diepen slaap ver zonken. Zij lag eenvoudig in haar stool; inderdaad, zij lag, daar was geen ander woord voor. Chitterwick fikte haar nerveus op den schouder, terwijl hij een groot aantal oogen op zich gerirht voelde. Er gebeur de niets. Hij probeerde het nog eens; weer kreeg hij, geen antwoord en nu verloor Ambrose Chitterwick, niet om dat hij zich het middelpunt voelde van de algemeene belangstelling, zijn geduld. Hij pakte de oude dame stevig vast en schudde hfcar. (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 3