ALARMEERINGSINRICHTING LUCHTBESCHERMING TEMIDDEN DER MILITAIREN Het crediet voor Birkhoven Qnq&ymdsm Transport bij dag en nacht flq&nda koopjes Afscheid der Raadsleden Vrijwilligers voor Vrachtauto contra boom Koninklijke onderscheidingen Bus- en tram- verbinding Luchtbescherming Bekendmaking Duitscher ingesloten 2e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 30 AUGUSTUS 1939 Gemeenteraad Het uitbreidingsplan Berg Zuid aan gehouden Gisteravond hield de Raad dezer gemeente een openbare vergadering onder voorzitterschap van den Bur gemeester, mr. J. C. graaf van Randwijck. Deze opende te zeven uur dè vergadering, welke door alle leden werd bijgewoond met uitzondering van mevr. BrussenHemmenga. De Voorzitter wijst er op, dat de Raad op een moeilijken' dag sa menkomt; gelukkig is de mobilisatie gunstig verloopcn. Verder herinnert hij er aan. dat we deze maand een geluk kige gebeurtenis hadden n.l. de ge boorte eener Prinses aan wie den naam Irene is gegeven. Als bewijs van mee leven is door het'Gemeentebestuur een telegram aan het Prinselijk Paar ver zonden. (Instemming). Daarna werden de notulen der vo rige twee vergaderingen vastgesteld zooals ze ter visie hebben gelegen, met een kleine wijziging. 1. Ingekomen stukken en mededeelin- gen. Ingekomen zijn .verschillende beslui ten van Ged. Staten tot goedkeuring van Raadsbesluiten. Verder o.a. een verzoek van G. v. d. Klashorst om hem alsnog f 500 subsi die te verleenen voor den verbouw van het perceel Havik 25. Om prae.-advies. En een verzoek van het bestuur van de afd. Amersfoort van den Nieuw Malthusiaanschen bond aan het ver zoek van .het bestuur van de afd. Amersfoort van den R.K. Bond voor groote gezinnen geen gevolg te geven. Te voegen bij het desbetreffende adres. 2. Benoeming van twee leden van de Commissie vantoezicht op het Lager Onderwijs. Aanbevolen worden voor de vacature mevr. de jong: 1. Mevr. M. E. E. F. Zoetmulder— Tegtmeijer, 2. Mevr. K. de Kramerv. d. Brugge en in de vacature Mevr. v. Doorn: 1. Mej. J. C. Geers, 2. mej. G. de Groot.. Benoemd worden mevr. Zoetmulder en mej. Geers. 3. Afwijzend advies van B. en W. naai aanleiding van het verzoek van A. van Ginkel om ontheffing van de Verorde ning betreffende het verleenen van drankvergunningen en verloven A ten aanzien van perceel Scherbierstraat 3 De heer van Tellingen (Am. Belang) meent, dat niet gevraagd wordt, wat in de stukken staat. Aan dén een wordt wel gegeven, wat aan den ander geweigerd wordt. De, inrich ting staat hoog aangeschreven, het is een nette zaak en waar het hier alleen gaat om bierverkoop kan spr. zich niet met. het afwijzend advies vereenigen. De voorzitter wijst er op, dat het met de bouwvergunning nog niet in orde is. Het afwijzend advies wordt aangeno men met 21 tegen 3 stemmen. Tegen: Van Gent. van Tellingen en Bakker. 4. Voorstel van B. en W. om onthef fing te verleenen van het bepaalde in de Verordening betreffende het verleenen van drankvergunningen en verloven A ten aanzien van perceel Korte eracht 8. De heer Ruitenberg (V.D.). wijst er op, dat het te doen is om aan de R.K. militaire inrichting, die voor de benedenverdieping verlof A heeft, dit ook voor de bovenverdieping te doen gelden. Spr. vreest dat het voor de jon gelui een aanleiding zal zijn bierfuifjes te houden. De heer Luycx (R.K.) wijst er op, dat. de bovenverdieping eigenlijk de café-zaal hééft. Jongelui die een potje bier willen drinken gaan wel naar een café en dan is het beter, dat zé het in zoo'n inrichting dóen. De heer B e u n i n g a (C.H.) acht de motiveering niet juist. De heer v. Tellingen (Ani. Be lang) is tegen. Wat de een niet krijgt moet de ander ook niet krijgen. Het voorstel wordt aangenomen met 20 tegen 4 stemmen. Tegen: Ruitenberg, Noordewier. Smit en v. Tellingen. ALARMEERINGSINRICHTING 5. Voorstel van B. en W. betreffende het maken door de N.V. „Amersfoortsche Radio Centrale" van een alarmeerings- inrichting ten behoeve van de luchtbe scherming. De héér Bakker (Lib.) is niet te gen het voorstel. Maar er komt een ge bouwtje voor het Agregaat en nu vraagt hij of dit gebouwtje beschermd is tegen scherven. De heer Bonn in ga (C.H.) acht het ook van veel belang, dat de.post bom vrij, tenminste scherf vrij is. Wordt bij een aanval bok middels de radio gewaarschuwd? De heer Smit (S.D.) geeft in over weging het gebouwtje in den grond a an. te brengen. Dé voorzitter dankt voor de goe de raadgevingen, waarmee rekening zal worden gehouden. De radio-centrale is ingeschakeld in het alarmeerings- systeein. Het voorstel wordt aangenomen. 6. Gunstig advies van b. en W. op het verzoek van het Bestuit- der Vereeni ging voor Chr. Buitengewoon onderwijs om voorschot op de gemeentelijke ver goedingen ten behoeve van de Koningin Èmmaschool. Aangenomen. 7. Voorstel van B. en W. om ten be hoeve van de R.K. Meisjesschool aan de Muurhuizen 45 tijdelijk een lokaal van de school L. Beekstraat in gebruik te geven. Aangenomen. 8. Voorstel van B. en W. tot wijziging van het Raadsbesluit tot het aanvragen van een Rijksvoorschot voor het bouwen van. 37 woningen. De heer v. Gent (Lib.) vraagt zich af of in verband met de gewijzigde om standigheden van dezen bouw nog iets zal komen. Wethouder Noordewier (S.D.) wijst erop, dat er niets van bekend is, dat dit zou gebeuren. Het voorstel wordt aangenomen. UITBREIDINGSPLAN BERG-ZUID 9. Voorstel van B. en W. tot vaststel ling van het gedeelte uitbreidingsplan Berg-Zuid". De heer Ruitenberg (V.D.) is voor het voorstel, maar betreurt het, dat de weg, die vanaf de Hugo de Grootlaan loopt aan twee kanten bebouwd wordt. Daar wandelende ziet men dan altijd tegen den achterkant van de huizen aan, wat. niet fraai is. Ook geeft hij in over weging het gedeelte aan de Hugo de Grootlaan boven de Jacob Catslaan niet te bebouwen. We hebben daar een mooi gedeelte met een doorkijk op beide torens. Het zal wel iets duurder zijn, maar hij zou zelfs het plan niet willen aannemen om een en ander eerst eens te overwegen. De heer v. Gent (Lib.) is voor het plan, maar vraagt of de consequenties voor het grondbedrijf zijn bezien. De heer Benninga (C.H.) en mej. v. Hamers veld (R.K.) sluiten zich aan bij den heer Ruitenberg inzake het bovengedeelte van de Hugo de Groot laan. Wethouder Noordewier (S.D.) kan zich het standpunt van den heer Ruitenberg en den hee- Benninga en mej. v. Hamersveld om dat bovenge deelte tot plantsoen wel begrijpen. Maar e moeten een grens stellen, omdat er ook een grens is aan de gemeente- financiën. We hebben reeds 55 H.A. plantsoen en nu komt er weer 11 ha. aan blijvend plantsoen bij. Dat moet. uit het grondbedrijf worden genomen en de gemeente moet het betalen. Maar ons geslacht en ons nageslacht moeten de lasten kunnen dragen. Mocht er sterke aandrang in den Raad zijn, dan moeten we het nog eens nader bekijken. We hebben alleen onder de oogen te zien hoe de uitbreiding onzer gemeente moet worden, consequenties voor het grondbedrijf zien we niet onder de oogen. De heer Ruitenberg (V.D.) erkent de groote bezwaren, maar zijn grootste bezwaar is het bebouwen der straat aan beide kanten. Hij begrijpt niet. dat de stadsarchitect daartoe is gekomen. De heer v. Gent (Lib.) is niet be vredigd; mogelijk zitten we later voor de brokken van het Grondbedrijf. Als het aangehouden kon worden, konden we dat ook nader bezien. De heer Benninga (C.H.) had juist gedacht, dat door de omslagrekening het gemakkelijker was aan het verzoek te voldoen. De heer Huslage (S.D.) sluit zich namens de geheele fractie aan bij ben, die een oplossing hebben bepleit in den geest van het gesprokene door den beer Ruitenberg. Wethouder Noordewier (S.D.) deelt mede. dat de stadsarchitect juist heeft gepleit voor het standpunt van den heer Ruitenberg, maar hij heeft het pleit verloren. De heer Ruitenberg (V.D.)Dan neem ik mijn woorden terug. Wethouder Noordewier (S.D.) be strijdt de heeren van Gent en Benninga, er is aan de financieele draagkracht der gemeente een grens. Wethouder Stadig (A.R.) vreest dat er een misverstand bestaat. De gronden voor plantsoen mogen niet worden ge dragen door het Grondbedrijf, maar komen voor de Gemeentehuishouding. Het voorstel wordt aangehouden. 10. Voorstel van B. en W. tot vast stelling van de bijdrage ingevolge art 11 der Verordening op de exploitatie van bouwterrein voor de gedeelten van het uitbreidingsplan „Berg-Kop-Noord" en „Berg-Zuid". Aangenomen. 11. Voorstel van B. en W. tot over neming, van mevr. J. H. Bertels-Stork, van een strookje grond aan de Zeven huizen. Aangenomen. 12. Voorstel van B. en W. tot over name van een strook grond van H. L. I-Ioutveen voor verbetering van den Bis- schopsweg en tot het verleenen van een bijdrage in de kosten van verbouw van het perceel Beekensteinschelaan 56 aan H. L. Houtveen. Aangenomen. 13. Voorstel van B. en W. tot over name van strooken grond aan den Bis schopsweg van S. v. d. Klashorst e.a. Aangenomen. 14. Voorstel van B. en W. tot wijzi ging van het Raadsbesluit d.d. 7 Maart 1939 No. 107 strekkende tot verhuur van een complex weiland nabij den Hei- iigenbergerweg aan W. R. Vos. Aangenomen. 15. Voorstel van B. en W. tot wijzi ging van het Raadsbesluit d.d.^ April 1939 no. 207 strekkende tot verbuur van een perceel bouwland nabij de gebou wen van den gemeentelijken Reinigings dienst aan G. van Dijk. Aangenomen. 16. Ontheffingen schoolgeld dienst 1938'1939. 17. Ontheffingen straat- en rioolbe lasting dienst 1938 en 1939. 18. Reclames hondenbelasting dienst 1938 en 1939. De punten 1618 worden aangeno men. 19. Voorstel van B. en W. om de erf dienstbaarheid. gevestigd ten laste van perceel O. Soesterweg 108 op te heffen tegen betaling door P. R. W. Hagevoort van eon vergoeding van 300. Aangenomen. 20. Voorstel van B. en W. tot verkoop aan W Trinks van een perceel bouw terrein aan den Randenbroekerweg groot plni 972 M9 voor 3.300.—. Aangenomen. RONDVRAAG De heer Ruitenberg (V.D.) wijst er op, dat bij iemand ingekwartierd werd, waar geen hoofd van het gezin is. Aan liet stadhuis is hierover ge vraagd en het antwoord was, daar kun nen we niets aan doen. Dc voorzitter deelt mede, dat dat geldt voor een tijd van vrede, maar ei is nu een tijd van oorlogsgevaar en dan handelt de militaire overheid. Wethouder Noor de wier (S.D.) geeft een overzicht van de overschrij ding van het crediet voor het sport park Birkhoven met ongeveer f 2200. Er is een motor maaimachine aange schaft. Vorder is de bespeelbare opper vlakte aanmerkelijk grooter geworden, zoodat het onderhoud meer eischt: vooral daar de versche terreinen veel gemaaid en gerold moeten worden. Het werk dat geleverd is, moest ge beuren. Het crediet had niet behoeven te worden overschreden, als het ten laste van werkverschaffing was ge bracht. Maar B. en W. zijn daarover niet geraadpleegd, de Dienst heeft ge zegd zoo moet het worden geboekt. In ieder geval had de gemeente het volle pond moeten betalen. De heer Benninga (C.H.) acht het onjuist dat de betrokken Dienst een post overschrijdt zonder er den wet houder in te kennen. Do heer Bakker (Lib.) vraagt wat er is gedaan voor de bescherming der bevolking. Zijn er schuilkelders en gas maskers. Worden hier ook maatregelen genomen. De voorzitter meent dat schuil kelders in de oude stad gevaarlijk zou den zijn. WOORDEN VAN AFSCHEID Voor het laatst werd de Raadsverga dering bijgewoond door de dames Brus- sen-Hemminga en Van Hamersveld en de heeren Beaufort, Graaff, Luycx en Meyer. De voorzitter leest een schrijven van mevr. Brussen-Hemminga. voor, waarbij zij afscheid neemt van den Raad. Verder wijst hij er op, dat hij van den vorigen Raad in een treurigen toe stand heeft afscheid genomen. Deze Raad heeft tot taak gehad te zorgen, dat de gemeente niet noodlijdend werd. De gemeente is gestegen van 45000 tot 4800Ó inwoners. De Raad heeft belang rijke besluiten genomen tot vaststelling van het uitbreidingsplan, tot uitvoering van belangrijke werken enz. De voorzitter neemt hartelijk afscheid van de scheidende leden, speciaal >van den lieer Graaff, die 12 jaar lid is ge weest. Ilij hoopt dat ze een prettige her innering aan den Raad zullen behou den en herinnert aan het overlijden van wethouder Thien in 1936, wiens nage dachtenis bij allen in dankbare herin nering voortleeft. Daara sluiting. Kuiten verantwiurdeliikheid der Red 1 VROUWELIJKE VRIJWILLIGERS Geachte Redactie, In Uw blad van heden, 29 Augustus, komt op pag. 3 voor de radiorede van H.M. de Koningin. H.M. spreekt tot haar volk en"zegt o.a,: „Ik twijfel niet of gij staat allen om Uwe regeering geschaard, bereid om haar te schragen, eendrachtig en vast beraden." en verder: „Maar evenzeer weet ik, dat de Ne derlandsche vrouwen in volle berusting en Gods vertrouwen bereid zijn de of fers, die het vaderland van hen vraagt, te brengen. Allen tezamen moeten wij vooral in een tijd als deze blijk geven doordrongen te zijn van een geest van eendracht en liefde tot den naaste, waardoor alleen het ons mogelijk zal zijn de lasten, die ons worden opgelegd, gezamenlijk en voor elkander te dra gen." Op dezelfde pagina komt voor een medcdeeling van het Korps ven Vrou welijke Vrijwilligers, waarin ik o.a. lees: „Korps leden kunnen zijn vrouwen, die de Nederlandsche nationaliteit be zitten, den achttienjarigen leeftijd be reikt hebben, en die niet behooren tot een der door de overheid voor Rijks ambtenaren verboden vereenigingen." Men wrijft zich de oogen uit, als men dit leest. Denken de vrouwen, die zit ting hebben in het bestuur van ge noemd korps en wier namen men kan lezen in het blad van Zaterdag 26 Aug. dat H.M. niet iedere Nederlandsclie vrouw bedoelde, toen Zij het boven aangehaalde sprak? Weten deze vrou wen niet, dat ook de Nationaal Socialis tische vrouwen hun mannen en zonen afstaan om eventueel het vaderland te verdedigen? Wel ja, Nationaal Socialisten worden niet waardig gekeurd hun volk en va derland in normale tijden te dienen als ambtenaren en militairen. Als echtet dc nood stijgt, zijn zij wel goed genoeg desnoods voor hun volk en vaderland ie sterven. Iedere mannelijke Nationaal Socialist zal vrijwillig zijn land verde digen tegen welken aanvaller ook. Ik kan U de verzekering geven, dat. zij dit zullen doen. ómdat zij hun volk en vaderland liefhebben. Maar waarom moeten de vrouwen van dit bestuur dan een dergelijkcn smaad'werpen op de Nederlandsche Na tionaal Socialistische vrouw. Is het niet. meer dan schandelijk, dat nu don dae van de mobilisatie, terwijl *T M. de Koningin opwekt tot eenheid 'en wij zeker behooren te zijn één volk, Op verzoek van de Regeering is inge steld een bureau belast met bemidde ling tot het plaatsen van vrijwillige krachten. Verwacht wordt, dat verschillende per sonen zich op het voor hen geëigende terrein beschikbaar zullen stellen, voor het verleenen van dienst- en hulpverlee ning, ter vervulling van de plaatsen, die ópen vallen, tengevolge van de oproe ping van personen in den militairen dienst. Aanmeldingen van beschikbaarstelling en aanvragen om hulpkrachten kunnen geschieden bij bovenvermeld bureau, dat gevestigd is Achter Davidshof no. 2, Ar beidsbeurs afdeeling werkgevers. De Burgemeester van Amersfoort, v. RANDWIJCK Een bestuurder van een zeswielige vrachtauto, uit Oss afkomstig, is tegen een boompje in de nabijheid van den spoorwegovergang bij de Vlasakkers ge reden. De boom knapte af. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Veranderde dienst bij de politie Nu de dagverdceling van ons poli tiekorps gewijzigd is in een rouleer systeem van 8 uur dienst 8 uur rust, is het toezicht belangrijk uitgebreid. Ondanks deze verzwaring hunner taait vervullen kader en manschappen met opgewektheid hun dienst. OPENBARE LEESZAAL De Openbare Leeszaal zal morgen geopend zijn. de vrouwen van dit bestuur den euve len moed hebben ons volk te verdoelen naar politieke gezindheid. Men mag van genoemd bestuur verwachten, dat bet onomwonden haar standpunt wij zigt, opdat goede vaderlanders worden gezuiverd van de blaam, die op hen ge worpen is. Met dank voor dc plaatsing. Hoogachtend. PH. v. d. LAND. Aan stadgenooten Bij Koninklijk besluit zijn benoemd tot Officier in de Orde van Oranje Nas sau, de heeren J. Knoppers, Notaris en A. J. Looxrna van Weideren baron Ren- gers, dijkgraaf van liet waterschap De Bunscliotcr Veen- en Veldendijk, voor zitter van het Waterschap Eemnes en voorzitter van het waterschap Beoosten de Eem; tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau: Mevrouw C. C. SchreuderNijland: ds. K. J. v. d. Berg, predikant, bestuurs lid der Ncd. Hervormde Vereeniging voor Zenuw- en Geesteszieken; G. H. Kol ff, voorzitter van bet bestuur der In dustrie- en Huishoudschool en F. A. L. Kater, gewezen landmeter van het Ka daster: tot Officier in de Orde van Oranje Nassau met. de Zwaarden: Kolonel der Infanterie A. de Vries, Commandant van de VUIste divisie; tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau met de Zwaarden: Kapitein der Genie J. C. Stumphiu6, eerstaanwezend ingenieur. De eeremedaille verbonden aan dc Orde van Oranje Nassau in goud is toe gekend aan den heer W. Paling, op zichter der telegrafie en telefonie; in brons aan den heer A. M. Mulder, draaier bij de Nederlandsche Spoorwe gen. Tegen prijsopdrijving en hamsteren Elders in dit blad wordt er de aan dacht op gevestigd, dat artikel 5 van dr prijsopdrijvings- en hamsterwet 1939 op dit oogenblik voor alle soorten goe deren van kracht is. Stadgenooten worden verzocht over tredingen mede te declen aan de be voegde autoriteiten (gemeentehuis of politiebureau). NEDERL. BUURTSPOORWEG MAATSCHAPPIJ Men verzoekt ons mede te deelen, dat do Nederlandsche Buurtspoorweg Maat schappij baar volledige tram- en auto busdiensten onderhoudt. TEMPERATUUR IN PESIE'S BAD Dc temperatuur van bet water in Pcsie s bad was hedenmorgen 70 gr. F. of 21 gr. C. Het. diploma werd uitgereikt aan Mar- ticn Kropff en Cornelis Naardeman. Goede nachtrust, eten best O/J oud en jong zal de dag van gisteren lang voort leven. Het geheele stadsbeeld was van den vroegen morgen tot diep in den nacht vervuld van den opkomenden en doortrekkenden militair. Lan ge colonnes vrachtauto's en motoren met zijspan trokken door, elk met een eigen be stemming. De duizenden op- geroepenen moesten onderge bracht worden in kazerne en school Toch kwam men nog ruimte te kort want in den avond vertrok een afdee ling infanterie per extra Zeistcrtram naar elders. De troep werd uitgeleide gedaan door de stafmuziek, welke vlotte marschen speelde. De groote publieke belangstelling uitte zich in een enthou siast wuiven naar de jongens, die. in de beste stemming onze stad verlieten. Toen het donker geworden was trok ken lange colonnes gerequireerde paar den door de stad naar het Soesterkwar- tier. Het geluid der paardenhoeven op het asphalt maakte een vreemden in druk. welke ons dicht bij de stemming van het onzekere bracht. Het inladen op het stationsemplacement nam veel tijd in beslag. Spantaarn voorzagen de om wonenden het personeel van koffie. Tegen den vroegen morgen had overal man en paard kwartier gekregen. De groote vraag voor den buitenstaan der is nu wei, hoe maken onze jongens het? Slapen zij «oed, hoe is het eten, enz. enz. Bij een rondgang hebben wij ons van een en ander op de hoogte kunnen stel len. De achtergeblevenen kunnen ge rust zijn. De soldaten hebben het zoo kwaad nog niet. Natuurlijk is het geen Carlton of Amstel hotel, maar eenparig vertelde men ons, dat er heerlijk gesla pen was in het losse stroo en men zelfs geen sfroozak wenschte. De school waar wij eenige uren temid den der soldaten vertoefden, is druk be woond. De vroegere inventaris is keurig opgeborgen. Op de soldatenkamers ligt op den vloer tientallen centimeters dik stroo, de dekens opgevouwen aan het hoofdein de. daarachter de particuliere bezittin gen in een kistje of zak. Vanmorgen vroeg werd bij gebrek aan een hoorn blazer een reveille gebeld op iedere kamer. Het ontwaken deed bij velen vreemd aan. Geen zorgzame echtgenoote of moeder met een kopje thee, maar een duidelijk bevel om^vlug op te staan en ver'der onder de kraan met waschbakje en zeep. En ziet: monter en vroolijk ver schijnt de afdeeling van meer dan twee honderd man aan bet ontbijt om bruin brood, boter e koffie te gaan nuttigen. Trouwens gistermiddag had men al kennis met de keuken gemaakt, de capucijners met rundvleesch waren best in orde. Straks brengt e» het menu aardappelen, andijvie en vleesch, terwijl bij de avond-boter ham als extra tractatie koek op het programma staat. Juist meldden de bakker en slager zich tegelijk, in den vorm van een vrachtwagen van den menagemeester, waarop de nog dampende kuch en 360 pond rundvleesch. De kok nam de bestelling in ont vangst en de soldaten die bezig waren de aardappelen te jassen en groenten schoon te maken keken met glundere oogen naar alle lekkernijen, welke hen nog wachten. Een heele rij met veld ketels is ter beschikking van den kok, die met zijn bijkoks veel bijdraagt tot de goede stemming onder de man schappen. Wij hadden gelegenheid met enkele militairen te praten. Inderdaad, de lege ring is goed, allen beaamden, wij heb ben best geslapen en voldoende gege ten. Nog zagen wij veschillende vertrek ken als het bureau, de rustkamer e. Een* wacht zorgt dat. onbevoegden bui ten blijven. Veel hartelijkheid onder vindt men van dé omwonenden, siga ren, cigaretten, koffie en thee alles wordt aangedragen. Iemand schonk zelfs een radio toestel. Keurig in het gelid heeft men geluisterd naar de rede van H.M. de Koningin om na het einde een driewerf hoera uit te brengen. De commandant en het kader hebben een zware taak. Alle vragen moeten beantwoord worden. De 'manschappen zijn nog volkomen vreemd, maar dit zal spoedig wennen. Juist trok een af deeling naar de Vlasakkers met twee voetballen. Afleiding is een belangrijk ding. Overigens zal de legering niet van langen duur zijn, daar zij die gisteren opkwamen meerendeeTs binnenkort naar een andere 'bestemming zullen ver trekken. Onze eindconclusie luidt, dat zoowél in de kazerne als in «het schoolgebouw al het mogelijke ge daan wordt om de militairen een aangenaam verblijf te bezorgen. Met Amsterdam I E beginnen met heden openen de Nederlandsche Spoonvegan een busdienst AmersfoortLaren en tel'ug in aansluiting op den dienst (tram of bus) van de Gooi- sche tram naar Amsterdam. De bussen vertrekken van het stationsplein vanaf 7.40, 8.40, 9.40 enz. ieder uur tot 21.40. De bussen uit Laren vertrekken 15 min. voor ieder héél uur in aan sluiting op de bussen uit Amster dam. Vertrek laatste bus uit Laren 22.45. Plaatsbewijzen voor deze bussen naar Baam, Hilversum, Bussum en Amsterdam moeten aan het loket der Spoorwegen in de ves tibule van het station worden geno men. Abonnementen zijn ook op deze bussen geldig. De vereeniging voor Luchtbescher ming te Amersfoort heeft een Pers dienst ingesteld, welke gaarne alle mo gelijke inlichtingen op het gebied der luchtbescherming wil verstrekken. In woners, die op een of ander punt voor lichting verlangen kunnen zich daartoe, 't liefst schriftelijk, wenden t.ot liet bu reau van den Luchtbeschermingsdienst, Achter Davidshof 2. De vragen zullen dan in de plaatselijke pers beantwoord worden, voor zoover ze natuurlijk van algemeen belang zijn. Er is groote behoefte aan vrijwillige hulpkrachten, die op eenigerlei wijze behulpzaam willen zijn bij den dienst der luchtbescherming. Zij, die zich daarvoor willen opgeven kunnen zich aanmelden aan het bureau, Achter Da vidshof 2 't liefst 's morgens tusschen 9 en 10 uur. In verband met zijn benoeming tot hoofd van den luchtbeschermingsdienst heeft dc heer Engel de organisatie der cursussen overgedragen aan den heer J. Steinebach, Paulus Buijslaan 28, Ei worden cursussen gegeven voor E.H.B.O., voor eerste hulp in het gezin en voor gasverkenners. Zij, die een dezer cur sussen wenschen te volgen kunnen zich aanmelden bij don heer J. Steinebach. Zij, die zich reeds hebben opgegeven hij den heer Engel, behoeven zich niet meer op te geven, daar hun namen reeds door den heer Steinebach zijn overgenomen. GRAND THéaTRE. Van Vrijdag 25 t.m. Donderdag 31 Aug. vertooning van de film „Sweethearts". Voorstellingen: Zondag 1.45. 6.15 en 8.30 uur. Eiken anderen middag en avond 2.30 en 8.15 uur. Maandag en Dinsdag 2.30 uur jeugdvoorstellingen van ,De ge laarsde kat". CITY THEATER. Van Dinsdag 29 t.m. Donderdag 31 Avig. vertooning van de film „De Citadel". Voorstellingen Dinsdag en Woensdag 2.30 en 8.10 uur. Donderdag 1.45, 4, 6.15 en 8.30 doorloopend. REMBRANDT THEATER. Vertooning van de films „Duistere machten" en „Het verraad van den halfbloed". De Burgemeester van Amersfoort maakt bekend, dat een enquête moet worden gehouden naar de gemiddelde omzet, de gemiddelde normale voorra den de aanwezige voorraad van rijst., bloem en meel, grutterswaren en derge lijke, gedroogde peulvruchten, suiker, oliën en vetten, thee, cacao, zeep en kaarsen, noodigt alle DETAILLISTEN uit op WOENSDAG, 30 AUG. 1939 dos voormid dags van 9 tot 12 uur, in het gebouw naast het gemeentehuis (Westsingel 45), een enquête-formulier af te halen. Dit formulier moet binnen vijf dagen na den eersten dag van uitgifte ter zelfder plaatse worden ingeleverd. Iedere detaillist, die binnen dezen ter mijn zijn formulier niet heeft ingele verd, kan van de verstrekking van dis tributiegoederen worden uitgeschakeld. Amersfoort, 29 Augustus 193ff. De Burgemeester van Amersfoort, v. RANDWIJCK. Door den veldwachter van Stouten- hurg is een uit Keulen afkomstige Duitsche arbeider aangehouden en naar het bureau van de politie alhier overgebracht. De man, die uit een per ceel aan den Hoogeweg een jas heeft ontvreemd, is in verzekerde bewaring gesteld.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 5