Amsterdamsche Raad behandelt het erfpachtsrapport Prijsopdrijving wordt met kracht tegengegaan Vrijwillige dienstneming Scherpe critiek van den heer J. W. Matthijsen op het werk van de commissie van onderzoek C. Woudenberg onderschrijft de conclusies Ontvangbewijs Rijksdistributiekaarten Beschikking, die de mogelijkheid schept om een enquête in te stellen naar aanwezige voorraden bij detaillisten Distributie regeling Voorwaarden, waaraan bij aanmelding moet worden voldaan Aanvullende busdiensten Normale openstelling der P.T.T.-kantoren op Koninginnedag Uitbreiding van uitvoer verboden Gift van het Prinselijk Paar 2e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 30 AUGUSTUS 1939 AMSTERDAM, 29 Augustus. De laatste zitting van den ouden Amsterdamschen gemeenteraad was gewijd aan een zaak, die door den gespannen toestand als gevolg van de internationale gebeurtenis sen op het oogenblik op den achter grond is geraakt, maar die eenige maanden geleden de gemoederen heftig in beweging heeft gebracht In behandeling kwam n.l. het eerste deel van het rapport der Amster damsche raadscommissie, die een onderzoek heeft ingesteld naar de uitgifte van erfpachtsgronden. Wij hebben reeds melding gemaakt van de korte toespraak, waarmede de burgemeester de vergadering opende. Na een langdurige geheime zitting nam de raad een voordracht van B. en W. aan om den directeur van het gemeen te girokantoor, den heer H. Szegstra, wegens ongeschiktheid, niet veroor zaakt door lichamelijke of geestelijke gebreken, eervol ontslag te verleenen. Na eenig debat werd een voorstel goedgekeurd om ƒ15.000 te voteeren voor het aanbrengen van een betere verlichting in de zalen van het Stede lijk Museum, waar do Van Gogh col lectie is ondergebracht. Hierna begon de behandeling van de erfpachtkwestie. Rede van den heer Matthijsen De bespreking van het erfpachtrapport werd geopend door den sociaal democra- tischen frac ticvoor zit er. den heer J. W. Matthijsen. Hij achtte het moeilijk voor den raad. uitspraak te doen in een zaak. waarvoor een dossier was bijeengebracht van 8600 pagina's waarvan spreker zelf ternauwernood kennis had kunnen nemen. Hoewel de raad een slechte rechter is en een verdediging hier niet ten volle tot haar recht kon komen, was dit dc eenige mogelijkheid om den raad een uitspraak te laten doen. Er zit aan de geheele erfpachtkwcs- ti© een politieken kant en spr. citeert de meening van den directeur van den dienst van publieke werken, die tot dezelfde conclusie kwam. PracÜsch is ln Amsterdam de ge meente grondmonopolist. Toch hebben we jaren lang den toestand gehad, dat hier bouwers, werklooze arbeiders ka pitaal en behoefte aan woningen wa ren, maar geen grond om op te bouwen. Daardoor ontstond een toestand van spanning, die ten slotte ontlading vond in een conflict tusschen wethouder De Miranda en het raadslid Gulden. De wethouder heeft altijd getracht de ze politiek te doorbreken, maar de di recteur van publieke werken gaf den grond uit. Het uitgeven van bouwter rein werd geremd en enkele tientallen kregen grond, terwijl er een paar hon derd gegadigden waren. Is het wonder, dat er bij hen wantrouwen bestond tegenover de weinigen, die wel grond kregen? Spr. heeft bezwaren tegen de wijze, waarop de commissie het on derzoek heeft geleid, en kon de conclusies er van niet aanvaarden. In elk geval is de teneur er van fout. Veel meer dan gewoonlijk heeft dè commissie zich bij haar onderzoek door den dien6t van P. W. en diens opvattingen laten leiden. De veroordeelden zagen geformuleer de beschuldigingen aan haar adres, maar kregen geen acte van beschuldi ging. Onder den schijn van rechtvaardig heid en van een onbevooroordeeld on derzoek heeft men in Nederland zelden een grootere schennis van rechtsgang gezien dan in dit geval. Spr. verwijt den voorzitter der com missie. dat deze te zwak is geweest omdat In wezen de directeur van P. W. de leiding, wat betreft den geest van het onderzoek, in handen had. Terwijl de inspecteur van P. W. voortdurend kennis neemt van wat de wethouder in de commisie over den dienst van P. W. verklaart, stelt deze directeur de voor waarde, dat de wethouder niets ver neem van wat hij. Ir. de Graaf, over den dienst aan de commissie mede deelt. Deze voorwaarde wordt geaccep teerd. Op de vraag, waar het eigenlijk om gaat. of raadsleden inclusief de wet houder. invloed hebben geoefend op de uitgifte van gronden, antwoordt do heer De Graaf, niet met concrete fei ten. in welke gevallen, van welke per sonen en door welke raadsleden, maar hij antwoordt, dat daardoor zeer uit voerig gediscussieerd kun worden, waarvoor de directeur een aantal mo nografieën wil indienen, waarbij be paalde feiten ..In het juiste milieu en in de luiste sfeer" gebracht dienen te worden. Spr. noemt het een fout van de com missie, er bij den directeur van den dienst van P. W. niet op te hebben aan gedrongen, alle concrete feiten te noe men, maar het aan den dienst te heb ben overgelaten, te bepalen over welke gevallen deze een monografie wilde in dienen. In den bekenden brief van den ambte naar Roes noemt deze drie bouwers, die door protectie van raadsleden grond zouden hebben verkregen, een hunner wordt niet genoemd in de monografie- en, de heide anderen blijken regelma tig grond te krijgen van den dienst zelf, omdat zij als bona fide bouwers bekend staan. De commissie, die urenlang aan futiliteiten besteedt, vergeet een voudig den heer Roest te vragen, wat deze beschuldigingen dan betee- kcncn. Toch heeft men later weer verband gelegd tusschen een dezer bouwers, Borst, en den heer Gulden, hoewel de laatste wel de minst geschikte was om van den dienst van P.W. die hem zijn voortdurende critiek op dezen dienst zeer kwalijk nam. iets gedaan te krij- gen. Eenige weken voor de eerste publica ties in de kranten heeft spr. naar aan leiding van den brief van wethouder de Miranda, den burgemeester gevraagd, of deze feiten bekend waren, waardoor de beer Gulden ongeschikt zou zijn als raadslid. Dit was niet het geval. Men kan aanmerkingen hebben op de maat schappelijke figuur van den heer Gul den. maar nooit heeft hij eenig voordeel getrokken van zijn positie als raadslid. Te halfzes brak de heer Matthijsen zijn rede af. In de avondvergadering van den Am sterdamschen gemeenteraad heeft de heer J. NV. Matthijsen zijn rede over het erfpachtrapport, die een scherpe cri tiek was op de wijze, waarop de door den gemeenteraad ingestelde commis sie van onderzoek haar taak had ver richt, voortgezet. De beleidsfout, die wethouder De Mi randa verweten wordt, betreft de com binatie Heimans en vier vijf jaar oud. Dc voornaamste zaak, welke men De Miranda verwijt, betreft de uitgifte van grond in Zuid. Do wethouder wilde den boycot der hypotheekbanken hebben en de betrokken joodsche bouwvereeniging onmiddellijk 350 woninger doen bou wen. Hi: riep toen den bouwer Van Saa- ne op om dezen bouw te financieren. Pas toen Van Saane dat niet aandurf de om den boycot der hypotheekbanken dacht hij aan Venemans. Wat spr. wel erg vindt is, dat een grootc bouwer als Venemans meent, een tusschcnpersoon noodig te hebben. Als zoodanig treedt op een zekere Fuldauer. die in nauwe re latie bleek te staan met den zoon van De Miranda. De wethouder vist daar niets van, had trouwens uitsluitend ge dacht aan Van Saane. die niets met den zoon van De Miranda te maken beeft. Dc commissie concludeert, dat er van eenige corruptieve handeling g«^n sprake was. evenmin als bij de gunning van een school in de Mar- nixstraat, waarbij spr. betrokken is. X Onderge^étcende verklaart, na zich te hebben overtuigd>/te hebben ontvangen Rijksdistributle- kaartenXoor zich en zijn hulsgenooten, allen opge lden In het bevolkingsregister dezer gemeente aan ^ommestaand adres. AMSTERDAM. X HaftdtMkaning wi' 1939. P* Op a.s., van 10 tot 22 uur, zal in de Valeriusscbool, Des Presstraat 3 zitting worden gehouden voor dc uit reiking van Rijksdistributlekaartcn. Tegen overlegging van deze kaart en op vertoon van legitimatiebewijzen,(pas, trouwboekje, enz.) kunt U of uw gemachtigde dc U (en eventueel Uw gezin) cockomcnde kaart(c») in ontvangst nemen. Ter be spoediging van dc afgifte gelieve U'dcze kaart reeds tevoren van Uwehand- tcekening. als bewijs van ontvangst, te voorzien. Hij die 'dit ontvangbewijs yalschctfjk onderteekenc, ts wegens valschheid in geschrifte strafbaar met een gevangenis straf van" ten hoogste vijf jaren. DEN HEER AMSTERDAM1 Oe voor- en achterzijde van het ontvangbewijs der Rijksdistributie-kaarten welke thans bij duizenden gesorteerd worden. Deze vrijspraak heeft een bedenke lijk luchtje, omdat men de verden king, welke men tegen spr. koester de en die op losse geruchten berust te, toch niet geheel loslaat. Uitvoerig weerlegt spr. de beschuldi ging van politieke chantage. Spr. wraakt verschillende voorstellin gen, welke de directeur van publieke werken voor de commissie van verschil lende zaken heeft gegeven, voorstellin gen die meestal niet op feiten zijn ge baseerd. Spr. is er zeker van, dat de oor zaak van de ellende, welke geko men is over menschen, die slacht offer werden van corruptie-beschul digingen. ligt bij den directeur voor publieke werken, die in zijn mono grafieën uiting heeft gegeven aan de wildste fantasieën. Deze directeur ontziet zich niet den wethouder voor te stellen als het hoofd van twee gangsterbenden, de eene onder leiding van den heer Gulden, de andere onder leiding van den zoon van den wethouder. Na den heer Matthijsen snrak dien» fractiegenoot, mr. van der Velde, die de volgende motie indiende: De Raad, kennis genomen hebbende van het. eerste en tweede gedeelte van deel I van het rapport der raadscommis sie van onderzoek in zake erfpacht, ge hoord de daarover gevoerde beraadsla gingen, spreekt als zijn oordeel uit, dat voor eenige beschuldiging van corruptie in verband met de erfpachtsuitgifte en den verkoop van gemeenteliike terrei nen ten aanzien van personen, tot het gemeetebestuur of tot. de ambtenaren van den dienst der publieke werke be- hoorende, geen grond aanwezig is be vonden: dat in een aantal der in het rapport gemoemde gevallen beleidsfouten zijn gemaakt: dat echter de afkeuring, in het ver schenen deel van voormeld rapport uit gesproken over de wijze, waarop het college van B. en W. zijn taak heeft ver richt en de wethouder voor de publieke werken, alsmede de overige in het rap port genoemde raadsleden hun functie hebben uitgeoefend, door de ter kennis van den Raad gebrachte feiten niet vol doende wordt gerechtvaardigd. Besluit het verschenen deel van het rapport voor kennisgeving aan te ne men. Deze motie was mede-onderteekend door de sociaal-democratische raadsle den C. Franke, P. van Eek, B. H. Sajet en Th. Thijssen. Het sociaal-democratische lid van de commissie van onderzoek, de heer C. Woudenberg, legde een korte verklaring af, waarin hij zei- de, als lid der commissie met volle overtuiging het rapport te hebben onderteekend. Hij aanvaardde de conclusies er van en deelde der halve niet het standpunt van zijn fractiegenooten. Te elf uur werd de vergadering ver daagd tot Woensdagmiddag. Speciale regeling voor hotels, restaurants, café's enz. 's-GRAVENHAGE, 29 Augus tus. De aandacht wordt geves tigd op het feit, dat artikel 5 van de prijsopdrijvings- en hamsterwet 1939 op dit oogenblik voor alle soorten goederen van kracht is- Dit houdt dus in, dat elke prijsop drijving, van welke goederen dan ook, verboden is. Bij overtreding hiervan zal krachtig worden opgetreden. De burgemeester is bevoegd in dat geval de goederen, ten aanzien waarvan de overtreding is begaan of wordt vermoed, zonder eenige formaliteit in bezit te doen nemen. Hedenavond wordt de beschikking van den Minister van Economische Za ken afgekondigd waarbij verschillende artikelen worden aangewezen el* distri butiegoederen. Dit betcckent geenszins, dat deze goederen ook zullen worden gedistribueerd. Deze beschikking heeft alleen de bedoeling de mogelijkheid te scheppen een enquete in te stellen naar de aanwezige voorraden en omzetten bij de detaillisten. De beslissing, of voor de thans aangewezen goederen een volledi ge distributieregeling zal worden afge kondigd. volgt pas later. De volgende berichten zijn voor den detaillist van belang; lo. De voorschriften gelden voor alle met name genoemde artikelen, bij over treding zijn leverancier en kooper straf baar; 2o. Het Is raadzaam de lijst der des betreffende artikelen bij de hand te hou den en deze voortdurend te raadplegen: 3o. Bii iedere aflevering moet een af- leveringsbewijs aanwezig zijn. Dit be wijs doet tevens dienst als geleidcbiljet; niemand mag dus op straat worden aangetroffen zonder zulk een biljet, wanneer hij of zij één of meer der ge noemde artikelen vervoert; 4o. Het sfloveringsbewijs moet ln tweevoud worden opgemaakt. Ge makkelijk is een doorschrijf-notaboek (in den boekhandel verkrijgbaar): Vermeld moeten worden; a. Naam en adres winkelier (hiervoor kan stempel worden gebruikt); b. Naam en adres van de(n) koop- (st)er; c. Volledige vermelding van hoeveel heden en celeverde artikelen: d. Tijdstip van aflevering; e. Handteekening van den eigenaar of filianlchef; 5o. Met ..handelaren" worden in het voorschrift bedoeld groothandelaren, importeurs, fabrikanten, enz., dus nlet- win k e 1 i e r s. Aan de gemeentebesturen zijn toege stuurd enquêteformulieren voor het be palen van de voorraden en omzetten van de detaillisten. Deze enquêteformu lieren zullen dezer dagen op een door iedere gemeente te bepalen plaats wor den uitgereikt en moeien vóór 5 Sep tember a.6. op een nader door de ge meente te bepalen plaats worden inge leverd. Degene, die voor genoemden da tum zijn enquêteformulier niet heeft ingeleverd, komt niet in aan merking om t.z.t. bij een distribu tieregeling te worden ingeschakeld. De aandacht wordt er op gevestigd, dat voor iedere vestigingsplaats, d.w.z. ieder filiaal, een afzonderlijk formulier moet worden ingediend. Grossiers, die tevens detaillist zijn, moeten het formulier alleen invullen zoover het betreft omzet en voorraad van hun deiailbedrijf. Grootwinkelbe drijven, welke beschikken over een centraal magazijn, zullen ten aanzien van hun winkels, als detaillist ten aan zien van het centraal magazijn, als gros sier worden beschouwd. Het verdient aanbeveling de formu lieren met de grootste nauwkeurigheid in te vullen, daar op onjuiste opgave een strenge straf staat en men zich bo vendien bloot stelt aan inbeslagname van de betrokken goederen. Speciale regeling Het ligt in de bedoeling bij een even- tueele distributieregeling ten aanzien van de volgende bedrijven een bijzon dere regeling toe te passen: Hotels, restaurants, ook op stations, in treinen, enz. cafè's, koffiehuizen, ca* tines bij groote instellingen en sociëtei ten. In verhand hiermede i6 het noodig, dat bij genoemde instellingen een enquête wordt ingesteld. Deze enquête zal ge schieden op daartoe ontworpen formu- lienren, welke dezer dagen aan de ge meentebesturen zullen worden toege zonden en onmiddellijk kunnen worden uitgereikt. Nader zal worden bekend gemaakt binnen welken termijn deze formulieren wederom bij het gemeente bestuur moeten worden ingeleverd. 's-GRAVENHAGE, 29 Augus- tus. De regeeringspersdienst meldt: Voor hen, die niet ingevolge eenig voorschrift of eenige verbin tenis verplicht zijn tot het vervul len van werkelijken militairen dienst in tijd van vrede, wordt, bij deze, de gelegenheid geopend om voor den tijd, gedurende welken de dienstplichtigen van de land macht wegens oorlog, oorlogsge vaar of andere buitengewone om standigheden, met toepassing van het bepaalde bij artikel 32 der dienstplichtwet, in werkelijken dienst zijn, bij het beroepsperso- neel der Koninklijke Landmacht door middel van het aangaan van een verbintenis als vrijwilliger te dienen. Tot een verbintenis als hiervoren be doeld kunnen worden toegelaten onge huwde mannelijke Nederlanders (hier onder begrepen weduwnaars en van den echt eescheidenen zonder kinderen), die: a. Niet jonger dan 18 en niet ouder dan 50 jaar zijn: b. Bij militair geneeskundig onder zoek voor den militairen dienst geschikt zijn bevonden: c. Voor zoover zij te voren reeds in militairen dienst zijn geweest, gelet op hun gedrag en wijze van dienstvervul ling. geacht kunnen worden aan de hun te stellen eischen zullen voldoen: d. Bij aanmelding overleggen de vol gende bescheiden: 1. Een uittrekstel uit het geboorte register of een ander authentiek stuk, waaruit zijn leeftijd blijkt: 2. Een bewijs van Nederlanderschap: 3. Een bewijs van goed gedrag, vanaf zijn 10e levensjaar, door den burge meester der gemeente waar hij geves tigd is. niet eerder afgegegeven dan drie maanden voor den datum, waarop de aanmelding geschiedt: 4. Een bewijs, af te geven door den burgemeester zijner woonplaats, waaruit zijn burgerlijke staat blijkt: 5. Minderjarig zijnde, een gelegali seerd bewijs van toestemming van hem of haar. die de ouderlijke macht of de voogdij uitoefent: 6. Indien de verbintenis eventueel zal worden aangegaan na den datum waarop de betrokkene voor den dienst plicht. werd ingeschreven, een bewijs aangevende zijn verhouding tot den dienstplicht, af te geven door den bur gemeester der gemeente, waarin hij voor den dienstplicht werd ingeschreven: 7. Indien betrokkene te voren reeds in eenige overheidsbetrekking (burger lijke zoowel als militaire heeft ge diend. een bewijsstuk, waaruit blijkt hoelang hij in die betrekking heeft ge diend en om welke redenen hii daaruit is ontslagen. De indiensttreding krachtens de on- derwerpeiijke verbintenis geschiedt in den stand van soldaat. Personen, die aan de voor een bepaalden rang of een bepaalde betrekking gestelde eischen ten volle voldoen, kunnen in dien rang of in die betrekkine worden aangesteld. Gehuwde mannelijke Nederlan ders kunnen slechts met machtiging van den Minister van Defensie worden aan genomen voor een bepaalden rang of een bepaalde betrekking, indien hun aanneminc in het belang van den dienst is te achten. Premiën of handgelden worden bij de totstandkoming van de verbintenis niet toegekend. Personen, die een verbintenis, als hier vorenbedoeld, wenschen aan te gaan. be- hooren zich te melden hij den comman dant van het depot van het regiment of korps, waarbij zij de verbintenis wen schen aan te gaan. voorzien van de hiervoren aangegeven bescheiden. Tot het bekomen van het adres van den commandant van dit depot, kunnen zij zich wenden tot den burgemeester van de plaats hunner inwoning. Met spoorkaartjes per bus reizen! ROTTERDAM, 29 Augustus. Van avond zijn alhier besprekingen ge voerd tusschen de Nederlandsche Spoorwegen en verschillende firma's houders van autobussen, welke er toe geleid hebben, dat ingaande morgen. Woensdag 30 Augustus, een aanvullende busdienst zal worden gereden op de beperkte dienstrege ling van de Nederlandsche Spoor wegen. Gereden zal worden een uur- dienst, te beginnen om zeven uur v.m. tusschen Rotterdam, Den Haag, Haarlem en Amsterdam- Op deze bussen zijn alleen geldig spoorkaartjes, welke dus gekocht moeten worden aan de loketten van de stations. De bussen zullen van de voorpleinen der stations vertrekken. De dienst eindigt om 23 uur. Ook tusschen Rotterdam D.P. en Dordrecht wordt een dienst ge reden, welke eveneens om zeven uur v.m. aanvangt. 's-GRAVENHAGE, 29 Augustus. In verband met den bijzonderen toestand zullen dc P.T.T.-kantoren op 31 Augus tus a.s. gewoon, als op eiken werkdag, zijn opengesteld. Het publick kan op dien dag dus op de kantoren voor alle post. telegraaf- en telefoonzakcn, enz. normaal terecht. Ook dc administratieve bureclon, zooals die der inspecties, der telefoon- districten en van het hoofdbesiuur zul len dien dag. evenals de technische dienst van het bedrijf, normaal func- tionneeren. DE MOBILISATIE EN DE A.N.W.B.- WEGWIJZERS 's-GRAVENHAGE, 29 Aug. Bij de mo bilisatie van 1914 zijn in het geheele land de armen van de A.N W.B.-weg- wijzers afgenomen. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat dit ook thans in "en gcdeulte van het land weer 'zal ge beuren en dat ook de richtingsborden en plaatsnaamborden zullen worden verwijderd. Het publiek behoeft bij het consta- teeren van ontbrekende verwijzingen hiervan dus geen kennis te geven aan het bureau van den A.N.W.B. DE POSTCHEQUE- EN GIRODIENST OP 31 AUGUSTUS A.S. 's-GRAVENHAGE, 29 Augustus. In verband met dc buitengewone omstan digheden, is nader bepaald, dat de slui ting van het centrale girokantoor te 's-Gravenhage op den verjaardag van H.M. de Koningin niet doorgaat. De dienst zal op dien dag worden uitge voerd als op gewone werkdagen. 's GRAVENHAGE. 29 Aug. De re geering heeft het noodig geoordeeld de reeds bekend gemaakte verboden van uitvoer voor bepaalde goederen aan te vullen met de volgende uitvoerver boden: Benzine, petroleum, gas-olie, stookolie, ruwe aardoliën en andere derivaten, diestilaten en recidu's hiervan. Minerale smeeroliën, consistenvet, pa raffine. aardwas en ceresine, vaseline. Wol in eiken vorm. Ruw phoshaat. Gecalcineerde soda. kristalsoda, dub- belkoolzure soda, bijtende soda en na tronloog. Beenderen, lijmvleesch en beenzwart. Dierlijke organen en ander slachtaf val. Bleek- of volaarde. Lucifers. Boven- en onderkleeding. Garens van kunstzijde of van katoen met kunstzijde, alsmede afvallen van kunstzijden garens en stapelvezels van kunstzijde. Manufacturen, stoffen en weefsels van wol of van wol met andere stoffen ver mengd, uitgezonderd Jaken. Manufacturen, stoffen en weefsels van katoen, tafel- en servetgoed, handdoe ken en ander huishoudgoed, beddela- kens en sloopen, zakdoeken, dweilen en poetskatoen. Manufacturen, stoffen en weefsels met rubber. Manufacturen, stoffen en weefsels (geen tricot) van echte zijde en kunst zijde, al dan niet tezamen of met an dere stoffen dan wol. Tricot aan het 6tuk of in al dan niet afgepaste stukken. Houtcellulose. Hout van alle soorten, heipalen, stei gerhout, telegraafpalen en dwarsliggers hieronder begrepen. Triplex en multiplex. Houtslijp. Kogel6- en rollenslagers, zoomedp hiervoor te bezigen kogels en rollen. Harde, zachte en vloeibare zeep, zeep poeder, -vlokken en -schilfers en waech- poeder. Zijden builgaas en de uit of met zoo danig gaas geheel of hoofdzakelijk sa mengestelde builkleeden en builzakken. Leder en alle daarvan geheel of hoofdzakelijk vervaardigde artikelen. Ook ten aanzien van deze goederen zullen, indien de hier te lande aanwe zige voorraden zulks toelaten, dispensa ties kunnen worden verleend. Ter ver krijging daarvan wende men zich tot het crisis uitvoer bureau, Piet Heinpl. 6 's-Gravenhage. 'S-GRAVENHAGE, 29 Aug. - Men verzoekt ons mede te deelen dat de in de avondbladen vermelde gift van 10.000 van HK.H. Prinses Juliana voor ontwikkeling en ontspanning voor militairen, niet is een gift van H.K.H. Prinses Juliana alleen maar van H.K. H. Prinses Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard tezamen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 6