VAN HET PRINSELIJK GEZIN. xtidders M.W.O. lichtend voorbeeld in de uren des gevaars r -Artis in Lentegewaad Rede van den minister-president aan den koffiemaaltijd Hemelvaartsdag bloemendag De heer Alingh Prins onderscheiden Grondige inspectie van een mitrailleur aan boord van een der Britsche trawlers, die thans bijna allen tegen luchtaanvallen beveiligd zijn Nederlandsch Indiê weerbaar. In het Soekaboemische werden groote artillerie-oefeningen gehouden, zoowel door de houwitzers als door de bergartillerie. De inspecteur der artillerie, kolonel Maurer, woonde deze manoeuvres, die als zeer belangrijk beschouwd werden, bij Onder moeders paraplu. Voorjaars-idylle in bloem bollenland, dat ook voor de jeugd zijn aantrekkings kracht blijkt te bez»H*»n Te koe 's-GRAVENHAGE. 30 April. Aan den koffiemaaltijd, welke de Ntfkerlandsche regeering. vertegen woordigd door den minister-presi dent en de ministers van Defensie en Koloniën, hedenmiddag in hotel de Wittebrug heeft aangeboden aan de ridders van de Militaire Wil lemsorde ter herdenking van het 125-jarige bestaan van hun orde, heeft de minister-president, jhr. mr. D. J. de Geer. voorgesteld uit naam van de ridders aan HM. de Ko ningin een telegram te zenden, waar in de ridders uiting geven van hun eerbiedige hulde en tevens hun diepgevoelde gelukwenschen aan bieden ter gelegenheid van den ver jaardag van Prinses Juliana. Ver der stelde de minister-president voor een telegram van eerbiedigen ge- lukwensch te sturen aan H.K.H. Prinses Juliana. De heer de Geer hield daarna een rede waarin hij zeide, dat het der re- geering een groot voorrecht is de rid ders van de Militaire Willemsorde ter gelegenheid van de 125-jarige herden king hunner orde te mogen begroeten Een jubileum als dit. zoo zeide de heer de Geer, is van hoogere orde dan de meeste jubilea die worden gevierd Geldt het gewoonlijk bij een jubileum de herdenking van wat een bepaald persoon voor de samenleving heen mo gen zijn, hier staan wij bij een mijl paal in het leven van een volk. Een persoonlijk jubileum kent naast een rijkdom der herdenking in den re gel den weemoed der vergankelijkheid. Bij een jubileum als dit. ontbreekt het laatste element. Terwijl het ons oog, vestigt op de lange lichtlijn der histo rie, verlevendigt het hierdoor het ver trouwen in komende tijden. Er is veel waarover wij ons vandaag kunnen verheugen. Drie zaken dringen zich daarbij in het bijzonder naar den voorgrond. Vooreerst, dat de 125 jaren, waarin deze orde bestaan heeft, stevi ger en duuurzamer dan ooit te voren den band hebben gelegd tusschen ons volk en het Doorluchtige Huis, waar aan het middellijk zijn vrijheid heeft te danken cn waardoor God dit gedu rende al de eeuwen van zijn zelfstandig bestaan in zoo rijke mate heeft willen zegenen. In de tweede plaats mogen wij dank baar gedenken, dat buiten de overzee- sche gebiedsdeelen ons land meer dan een eeuw in vrede heeft geleefd en het devies van „moed, beleid en trouw", door de orde omhoog geheven en daar door aan heel ons volk ingescherpt, in het moederland slechts in werken des vtredes zijn stalende kracht heeft kun nen toonen. In de derde plaats geeft de orde en de daden waaraan zij herinnert de ze kerheid dat, mocht ooit het uur der beproeving weer slaan, ons oude Neder land zich daarbij niet 6lap en weerloos zal toonen, maar onze dierbare erve met vurigen geest en den hoogsten of ferzin tegen elke schendende hand zal verdedigen. In zoover komt dit jubileum in deze zorgvolle dagen juist van pas. Ons land is een bedreicing voor niemand en verbindt zich met nie mand. Het wil een vredesoase zijn temidden van de verschrikkingen die over de wereld gaan. Maar aan de grenzen van die oase staan de mannen, die in de ridders van de Militaire Willemsorde het lichtend voorbeeld hebben van wat in de uren des gevaars hun plicht zal zijn en die aan dat voorbeeld niet on trouw willen wezen. Baron van Geen dankt Hierna deed de heer de Geer mede- van de door HM. de Koningin v- ode onderscheidingen, welke wij reeas' Ai ons avondblad vermeldden, en besloot met een „Leve de Koningin", „Leve de Militaire Willemsorde". De kansr'ier der Nederlandsche or den. F. L. KI. baron van Geen. heeft na mens alle ridders, zoowel in Nederland als in Nederland-overzee, zijn oprechten dank uitgesproken voor het fraaie ge denkboek, dat in opdracht van en op kósten der regeering door den heer Kof fier, secretaris der kanselarij, werd samengesteld. De heer Köffler heeft daaraan ruim twee jaar met de grootste toewijding onverdroten gearbeid, en het verheugde spreker, dat den heer Köffler een ko ninklijke onderscheiding voor dit werk was toegekend. Voor de woorden van den minister president sprak baron van Geen uit naam van alle aanwezige ridders zijn eerbiedigen dank uit. De eed, aldus baron van Geen, door ons allen afgelegd hij het. uitreiken onzer Militaire Wil lemsorde, moge de regering den waar borg zijn, dat op de ridders der Mili taire Willemsorde onder alle omstan digheden kan worden gerekend. (Ap plaus). Tenslotte dankte de heer van Geen voor de mededeeling van de koninklijke onderscheidingen. Tenslotte deed baron van Geen nog voorlezing van een telegrambrief van den Duitschen ex-keizer, behelzende een kameraadschappelijken groet als ridder Grootkruis. PHILOLOGISCH HISTO RISCH INSTITUUT 25 JAAR GRONINGEN, 1 Mei De directeu ren van het - philologisch-historisch in stituut der Rijksuniversiteit te Gronin gen, herdachten heden den dag waarop 25 jaar geleden dit instituut geopend werd. Bij die gelegenheid hield de voorzitter van de faculteit der Letteren en Wijs begeerte, prof. dr. J. N. M. Kapteyn, een toespraak voor de genoodigden, Ook de boomgaarden in bloei 's-GRAVENHAGE, 30 April In verband met den ko menden Hemelvaartsdag en de komende dagen mogen, wat de bollenstreek betreft, de vooruitzichten gunstig worden genoemd, aldus meldt de A.N.W.B. Nu de zon de nevels heeft verdreven gaan de bloemen voort zich verder te ontwik kelen en blijft de hemel hel der en klaar, dan zal met He melvaartsdag in het Noorden, zoowel als in het Zuiden van het kustland het bloemenfeest in vollen gang zijn. Naar de K.N.A.C. meldt, zullen op Hemelvaartsdag de kersen-, pruime- en pereboo- men in de Betuwe in vollen bloei staan. De appelboomen beginnen uit te loopen, maar de bloesem zal nog wel wat op zich laten wachten. Wie van de bloeiende bongerds wil genieten, zal goed doen niet te lang met een bezoek te wachten, aangezien het blad is doorgekomen, hetgeen den bloesemtooi niet ten goede komt. BLOEMENFEEST 1940 TE NOORD- WIJK NOORDWIJK, 30 April. Voor de militaire deelnemers aan het bloemen feest 1940 te Noordwijk heeft naar de secretaris ons mededeelt H.M. de Ko ningin een medaille beschikbaar ge steld. FLORA EN FAUNA WEKKEN NU WEER VOLOP BEWONDERING IT j ONDERMOOI komt „Artis" dit V jaar op Hemelvaartsdag, zoo wel wat tuin als levende have be treft, voor den dag. Boomen en heesters, planten en gras, door het gure weer in Maart in hun groei teruggehouden en daarop door de warme dagen en den regen van April tot intensief opleven gebracht, groeien en bloeien, dat het een lieve lust is. Een ware weelde van teer lentegroen waast er om alle boomen en heesters, terwijl de vroege bloei ers en in het bijzonder ook de rots- tuin bij het aquarium ieders be wondering wekken. Maar ook bij de dieren, vooral bij de vogels, is er allerlei lente-opleving. Jonge dieren bij de moeders, bedrijvig nestelende of al zorgzaam broedende ooievaars, aalscholvers, reigers, zwanen en tal van andere watervogels, statig pronkende pauwen en fazantenhanen boeien allerwege het oog van opmerk zame voorbijgangers. Niet minder dan drie paren nandoe's of pampa-struisen zijn nu op het grasveld tusschen giraf- fenstal en marmottenhuisje met hun opvallende broedverzorging bezig, waar bij de hanen alle ouderzorg voor hun rekening nemen. Ook op het pinguin- eiland en bij de condors van het Andes- gebergte, die hier verleden jaar voor het eerst met succes hebben gebroed, is weer leven in de brouwerij en de Brazi- liaansche tijgerroerdompen in de volière der zilverrreigers en ibissen zijn al weer aan het broeden. "DlJZONDER aardig is „Gina" de -L' olifantenbay, indertijd aange kocht door het Artis Reddings Co mité. De grappige olifantendreumes groeit als kool en toont een aller- vermakelijkste dartelheid, afgewis seld door zuigen en uitrusten. Tal van groot ere en kleine apen-jongen brengen extra vroolijkheid in het apenhuis. De clou zijn daar echter de kolossale menschachtige apen, de volwassen Atjeh-orang oetan „Piet", de Boraeo- orang oetan „Pim", nog tusschen ser vet en tafellaken, de volwassen chim- pansé „Tommy" en last not least de jonge gorilla „Jaap", die als zes-jarige jongen en nog aan het tanden-wisselen al aardig het uiterlijk van een zwaar gewicht-bokskampioen begint te krij gen. afgezien dan van zijn nog jongens achtige, koolzwarte tronie. LJ ET groote vogelhuis in den voortuin J-J- met zijn zoo aantrekkelijke, kleu rige en luidruchtige bevolking, het rep tielenhuis met zijn enorme krokodillen, gavialen, alligators en reuzenslangen, waar bovendien de vliegende honden of kalongs met hun hier geboren jong ge huisvest zijn, en vader kalbng het Fi- cus-boschje van de groote schildpadden- afdeeling 'bewoont, de groote roofdieren galerij met haar indrukwekkend leeu wenterras, waar zes volwassen manen leeuwen in groepsverband leven, de vol wassen Rhodesia-giraffe, de waardevol le wisenten-stoeterij, het dikhuidenhuis met behalve de olifanten zijn kloek paar Afrikaansche neushoorns en niet te ver geten de uitkomende kuikentjes in de broedmachine, het vermaarde aquarium met zijn schilderachtige zee- en zoetwa terbassins en soorten-rijke bevolking zul len als altijd weer veel bekijks trekken en een ieder voor zich een bezoek aan „Artis" waard zijn. Inderdaad, flora en fauna van Artis trekken weer volop be wondering. 's-GRAVENHAGE. 30 April. Onder zeer groote belangstelling heeft heden middag in hotel Wittebrug de heer dr. J. Alingh Prins afscheid genomen als voorzitter van den octrooiraad en als directeur van het bureau industrieel eigendom. Tijdens deze plechtigheid, die door vele autoriteiten cn vooraan staande figuren uit de industriewereld werd bijgewoond, heeft de minister van Economische Zaken, dc heer Steen- berghe, namens de regeering zijn groote erkentelijkheid uitgedrukt voor het vele belangrijke werk, dat ae heer dr. Alingh Prins als voorzifter van den Octrooiraad heeft verricht.-. Aan het slot van zijn toespraak deel de- de minister mede, dat het H.M. da Kóningin behaagd heeft den heer drj. Alingh Prins te benoemen tot com mandeur in de orde van Oranje Nassau lÜly 1 e BLAL V maar eeH>i Het Prim/en ik definit-ori^^es maakte L "Amsterdam uitge-" pen holauto eë.>Jik nog. enkele ja- g ter gelegenheid^^ De-nieuwe re- g van H. K. H Pr.nsfo sterk aan^ groet de Prinses werd '.Jv!rnigte %erekozen. Mij.i I Duitschland. maar rniin •T^'kP* dien i Op de peristyle van den Stadsschouwburg te Am sterdam gaf het Water- landsch Fanfarecorps Dins dag een uitvoering ter gelegenheid van den ver jaardag van H K. H. Prinses Juliana Activiteit van patrouilles aan het Westelijk front. Na een treffen tusschen vijandelijke afdeelingen aan het Wes telijk front doet de ambulance haar droeven arbeid M

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 10