Voorstelling van den N.S.B.-»,Filmstudiekring'' verboden NIETS NEDERLANDSCH" Drie jaar gevangenisstraf tegen inbrekers geëischt „IK WEET WAT VOOR JE" Cijfers van het „uitgaan Nay ~TRr Prinseliji >|ezin maakte rijtoe^ door den Ha; k mg van suiMïraccijns OP WEG NAAR HUIS astwab FILMEXPLOITANT VEROORDEELD F 100.- BOETE EN VERNIETIGING VAN DE FILMS Ongeluk bij Feij enoord KNAAP KROOP ÏN DE DAKGOOT EN VIEL DOOD MADJOE ZENDT TELEGRAMMEN 3e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOF' 11 's-GRAVENHAGE, 1 Mei. Voor den Haagschen Kantonrechter mr. B. I. A. A. ter Veer, heeft gistermor gen terecht gestaan een filmexploi tant uit Rotterdam, aan wien ten laste was gelegd, dat hij op 5 Maart in „Amicitia" te 's-Gravenhage een openbare bioscoopvoorstelling heeft georganiseerd, terwijl B. en W. niet een daartoe strekkende schriftelijke vergunning hadden verleend. Verdachte, dip in nauwe relatie staat met den z.g „Filmstudiekring" en be halve de financiën van deze organisatie beheert, ook haar technisch adviseur is, ontkende het ten laste gelegde feit in zooverre, dat volgens hem gpen sprake was van een openbare-, maar van een besloten filmvertooning. Hij zeide, d.at aan dezen filmavond geen publicatie was gegeven en dat men alleen toegang had, indien men lid van den filmstudie kring was. Voor deze gelegenheid waren wel op beperkte schaal introducties verstrekt. Deze stonden on naam en men moest zich voor den aanvang van de voorstelling bij het bestuur vervoegen, die de namen controleerde en toegangs kaarten a 50 cent uitgaf. Ook de leden van den kring, die 50 cent contributie betalen, moesten voor deze voorstelling 50 cent betalen Kantonrechter: „Niettemin zijn twee voor u en het bestuur volko men onbekende heeren voetstoots in de zaal gekomen. Zij vervoegden zich bij het bestuur en ontvingen voor twee kwartjes een introductie en een toeganskaart". Verdachte: „Omdat aan de voor- stelling geen publicatie was gege ven, moesten we aannemen, dat die twee heeren in relatie stonden tot leden van den kring. Alleen de leden hadden een kennisgeving. Later zijn we er achter gekomen dat de politie van deze voorstelling wist". Kantonrechter; „In feite was dus de voorstelling toegankelijk voor twee personen, die in geen enkel verband stonden met den kring en zijn leden. Voor hen was geen enke le formaliteit noodig". De inspecteur van politie, de heer Domna, die als getuige werd gehoord, verklaarde, dat hij twee rechercheurs opdracht had gegeven een onderzoek in te stellen. Beide heeren hadden zich voor den aanvang van de voorstelling bij een bestuurslid vervoegd en toegang ver zocht. Zij hadden zich natuurlijk niet be kend gemaakt. Men had hun trouwens ncits gevraagd en alleen de namen ge noteerd, die zij opgaven. Zij hadden daarop twee introducties en twee toe gangskaarten gekregen en waren de zaal ingegaan. Onmiddellijk daarna hadden ze getuige opgeheld. Inspecteur Douma was vervolgens naar „Amicitia" gegaan en had het. doorgaan van de voorstelling verboden, omdat de orga nisatoren geen vergunning van B. en W. hadden. De ambtenaar van het O.M., mr. dr. F. Hollander: „Ilad u den indruk, dat de aanwezigen van één politieke rich ting waren of was het een gemengd ge zelschap?" Getuige: „Van één politieke richting." Mr. Hollander: „Welke lichting?" Getuige: „N.S.B." Eeri verkapte nat. soc. organisatie Mr. Hollander zette uiteen, dat deze zaak, ontdaan van alle franje 'waar hij nog op terugkomt een overtreding heteekent van artikel 1 der bioscoop wet. Het openbare karakter van deze voorstelling is niet voor twijfel vat baar. Twee rechercheurs kwamen voet stoots binnen. Zij behoefden zich niet te legitimeeren en gaven: zelfs gefingeerde namen op. Iedereen, die 50 cent betaal de, kon op die manier de voorstelling bijwonen Het vragen van de namen der bezoekers was slechts een niets be- teekenende formaliteit. Men heeft gepro beerd het openbare karakter te camou- fleeren, maar die camouflage was dui delijk te constateeren. De franje is zeker nipt minder ernstig. Deze filmstudiekring is een verkapte nationaal-«ocialistische organisatie. Hij is een mantelorganisatie van deze be weging. Verdachte zal dat natuurlijk ontkennen, maar het is een publiek ge heim. Op zichzelf waren de films niet van dien aard om er aanstoot aan te nemen Doch een kind kan weten, dat zij nooit de centrale commissie voor de filmkeuring zouden zijn gepasseerd 7ij vormden een onverkapte en onver bloemde propaganda voor de systemen van, een andere mogendheid. Zij bevatten opnamen van een veldtocht in een bepaald land, opna me van bombardementen, van gev vechten en van charges. Dit was> geen schijn, maar werkelijkheid. De beelden gingen vergezeld van een toelichting in dc taal van die mo4 gendheid. In de zaal werd geen Ne- derlandsche muziek gespeeld, geen Wilhelmus of onvervalschte Neder- landsche marschen, maar marsch- muziek, welke in bedoelde mogend heid populair is. Spr. heeft de films gezien. Ook een film, die aan het begin der voorsteling was vertoond en die opnamen bevatte van het aanspoelen van een mijn op het Ne- derlandsche strand. Dat was duide lijk vast te stelen. De toelichtende tekst was ook al weer in de taal van die mogendheid en niet in het Ne- derlandsch. Oorlogscampagne Bij de films vond de politie strookjes papier, waarop ston'd vermeld, dat de films moeten worden teruggezonden naar het verkeersbureau van dat land o' naar het gezantschap of ook wel naar den buitenlandschen propaganda- dienst in de hoofdstad van dat land. Natuurlijk zouden deze films door de filmkeuringscommissie nooit zijn goed gekeurd. Deze commissie tocL weert uit de Nederlandsche bioscopen alles, wat direct verband houdt met den oorlog en terecht. Deze films vertoonen een oorlogscampagne en geven een volledig beeld van de wijze, waarop een modern uitgerust leger een land overmeestert, Zonder deze franje zou de zaak de moeite eener vervolging niet waard zijn geweest. Nu echter is het andei's: nu is het feit veel ernstiger. Daarom kan spreker ook niet volstaan met het vra gen van een formeele straf. Een be hoorlijke geldboete is op haar plaats. Spreker eischt 100.boete subs. 50 dagen hechtenis en inbeslagneming van de films. Verdachte betoogt, dat de ambtenaar de. zaak op politiek terrein heeft ge bracht. Vijf jaar lang is hij reeds als filmexploitant werkzaam. In al dien tijd is hij nog nooit in overtreding ge weest. Hij zal in het vervolg geen in troducties meer verstrekken en zich aan de wet houden. Doordrijven wil hij niet. Verdachte vraagt den kantonrechter of deze bij het bepalen van de straf maat daarmee rekening wil houden. Voorts verzoekt hij teruggave van de films, die hij deels had gehuurd, deels in bruikleen had met verantwoordelijk heid voor eventueel schade. De kantonrechter stelt de overtreding van de bioscoopwet vast. Is dit feit op zichzelf reeds ernstig, ernstiger nog is het vooral in dit geval, nu films zouden worden vertoond, die nooit zouden zijn goedgekeurd. De centrale filmcommis sie moet er voor waken, dat het alge meen belang word gediend en dat geen films worden vertoond, die in strijd zijn met de openbare orde en met de goede zeden. Deze films voldeden aan deze voorwaarden niet en dat maakt het feit van de overtreding zeer ernstig. Conform den eisch veroordeelde de kantonrechter den "\erdachte tot ee.n boete van 100, subs. 30 dagen hech tenis. Voorts gelastte de kantonrechter de vernietiging van de in beslag genomen films op gronden, ontleend aan het al gemeen belang. Groenten uit eigen tuin. Vele families in de_ Londensche voorsteden zijn er toe overgegaan, om hun tuintjes productief te maken voor den .verbouw" van in dezen tijd nuttige verbruiksartikelen. Groot en klein aan aan het werk „DEN HAAG MOET GEZUIVERD WORDEN 's-GRAVENHAGE, 1 Mei. Van de gelegenheid, dat de familie af wezig was om een bruiloft te gaan vieren, hebben drie inbrekefs ge bruik gemaakt om een huis aan de Melis Stokelaan in Den Haag bin nen te dringen en daar alles weg te halen, wat ze aan waarde kon den vinden. Dat waren een portemonnaie met geld, een gouden broche, een oor knop, een ring, een doosje cigarct- Oud-minister dr. H. Colijn verlaat het paleis Noordeinde te den Haag na de ontvangst van de ridders der Militaire Willemsorde door H. M. de Koningin Het Ned. volk heeft in 193S voor een bedrag van circa 30 millioen uitgegeven aan vermakelijkheden De bioscoop het leeuwendeel Dr. ,1. H. van Zanten wijdt in het de mocratisch tijdschrift „De Opbouw" een beschouwing aan de publicatie van het Centraal Bureau voor de Statistiek in zake de vermakelijkheidsbelasting in het geheele land over 1033. Wat de op brengst der belasting betreft blijkt, dat niet minder dan 52.4 daarvan, dus meer dan de helft, komt uit het bios coopbezoek. Het Centraal Bureau bere kent, dat iedere Nederlander, van zuige ling tot honderdjarige, gemiddeld vier nrnal per jaar naar de bioscoop gaat. De heer Van Zanten becijfert, dat de Nederlandsche bevolking in bewuöt jaar 20 a ƒ30 millioen aan „vermakelijk heden" heeft uitgegeven. „De directeur van het Centraal Bureau stelt hiernaast, dat het Nederlandsche volk in dat ïaar hooft besteed aan sigaren ƒ04.8 millioen, cigaretfon 49.4 mill., tabak 17.6 mill., terwijl het onderwijs in zijn geheel aan de openbare lichamen jaariijks ruim ƒ200 mill, kevst. Dit geeft een duidelijk beeld, van welke orde bet „uitgaan" in de besteding van het geld is. Wat nu de verhouding der toegangs bewijzen van verschillenden prijs be treft. hierover neemt de schrijver een duidelijk staatje over. om dan te con- cludeeren: Slechts 5 der toegangsbewijzen koj>- ten dus meer dan ƒ1 Dat de sport uit voeringen voor de laagste prijzen toe gankelijk zijn, was wel te verwachten Ook voor van het bioscoopbezoek wordt minder dan 50 cent entree be taald! De rubriek „overige" bevat zeer ge mengde „vermakelijkheden" en alleen voor de 7 gemeenten boven 100.000 in woners, waarover meer. bijzondei lieden worden gegeven, is te zien, hoe het daar mee precies staat. Dan blijkt, dat in de ze gemeenten gemiddeld per toe gangsbewijs wordt besteed voor het too- neel ƒ1.08, \oor concerten ƒ0.00, voor sport 0.52, voor de film en voor ten toonstellingen ƒ0.47, voor variété, ca baret en derg. ƒ0.30 en voor de overige 1.20. Bij hel fooneel vormen de plaats bewijzen van 12: 33 van het to taal en de nog duurdere 8,8 bij de concerten reep. 17,7 en 10,7 tegen 3 en 0 bij de film, 5 en 1 hij hef cabaret. Voor. deze gemeenten blijkt ook duide lijker de verhouding van schouwburg en concertzaal tot bioscoop. Men 'bezoekt n.l. 30 maal de bioscoop legen 1 maal de beide andere (resp. 24 mill., 701.000 en 8G0.000 bezoekprs). Geen wonder dat de concurrentie voor den duurderen schouwburg zoo moeilijk is! Ten slotte nog iets over het bedrag, dat per inwoner wordt besteed. Amster dam, de stad, waar men het meest, uit gaat, zegt de publicatie, besteedt het hoogste bedrag, n.l. gemiddeld ƒ0.28 per inwoner per jaar; dan volgt van de ge meenten boven 100.000 inwoners Den Haag met ƒ9.08, Utrecht met ƒ6.76, Haarlem f 6.54, Rotterdam ƒ6.12, Gro ningen ƒ5.05 en Eindhoven 4.22. Merk waardig -is echter, dat iu de geheele reeks gemeenten boven 10000 inwoners Hoensbroek met ƒ.8 93 dc derde plaats inneemt, na Den Haag; het bios coopbezoek overtreft daar relatief alle andere gemeenten van ons land! Vrij hoog zijn ook Bussum met 6.56, Arn hem met ƒ6.02, Deventer niet ƒ5.91. Er zijn ook gemeenten, waar slechts enkele centen per inwoner is uitgegeven, zooals Eibergen met 2 ets., Nijkerk met 3 ets., Barneveid met 5 ets., Wijmbritseradeel met 9 ets., gemeenten, waar het gere formeerde deel der be vol King zeer groot is en over het algemeen alleen een zeer luttel bedrag voor de film staat aange geven. Teekenend is ook, dat dc bevol king der gemeenten met meer dan 100.000 inwoners gemiddeld 7,76 met 50100 000 inwoners -4,24, met 20— 50.000 inwoners f 3,36 en met 1020 000 inwoners f 1,56 besteedt (gemiddeld voor het heele land 5,00). Als men deze bedragen ziet, mag men aan nemen, dat het werkelijk uitgaande deel ten en zeep zelfs een betaalde kwi tantie. Deze Inbraak werd op 6 Maart van dit jaar gepleegd. Als schuldig aan deze inbraak ston den gisterochtend voor de Haagsche Rechtbank terecht de 30-jarige koop man J. M. L., de 38-jarige loswerkman P. H. IIdie beiden daadwerkelijk den diefstal hebben gepleegd en de 47-jari- ge los-werkman P. A. van den B., die de „tip" had gegeven en ook mee is gegaan om aanwijzingen te geven. Hij is buiten blijven wachten, doch ontkende, dat hij op den uitkijk heeft gestaan, terwijl de anderen binnen wa ren. Bij het onderzoek ter terechtzitting bleek, dat L. zesmaal, H. tienmaal en van den B. reeds driemaal is veroor deeld. De Officier van Justitie, mr. P. R. Blok, zeide in zijn requisitoir dat de politie er tegenwoordig gelukkig dik wijls in slaagt, de daders van tal van inbraken in de residentie op te sporen. Om de politie in dit werk te steunen, moeten zware straffen worden opge legd; opdat Den Haag inderdaad van inbrekers wordt gezuiverd. Spr. eischto tegen alle drie. een ge vangenisstraf van drie jaar. De verdedigers, mrs. Bollen, van der Jagt en Bessem pleitten clementie. De medeplichtige In dit verband moest ten slotte nog terecht staan de 54 jarige los-werkman A. I. vay wien de inlichtingen over het in te breken perceel uiteindelijk afkom stig zouden zijn geweest. Van den B., een der verdachten in de vorige zaak, verklaarde thans als getuige, dat hij I. op straat had ontmoet, die hem zei: „ik weet wat voor je." Hierop was het verhaal van de bruiloft gevolgd met als natuurlijk gevolg, dat de familie afwezig was en de kans om in te bre ken gunstig. Verdachte zelf gaf het feit. toe. De Officier van Justitie, mr. P. R. Blok, eischte tegen hem wegens mede plichtigheid een gevangenisstraf van één jaar. De verdediger, mr. A. P. C. Peters pleitte clementie. Uitspraak 14 Mei. ROTTERDAM, 30 April. Gisteren is op de werf van Wilton Feyenoord een ongeluk gebeurd, waarvan de 59-jarige dokknecht J. H. J. uit Rotterdam hel slachtoffer is geworden. J. stond tegen een standpijj^^u^n een electrische kraan achtcruit^^HFi. Hij raakte bekneld tusschen pijgjflB kraan en liep ernstige inwendigeJ^Rzingen op. De man werd naar h^ffaFeenteliik ziekenhuis vervoerd, \v JSjffiii aan do gevolgen van de bek -MS# verwondin gen is overleden. 's-GRAVENHAGE, 30 April. Heden middag omstreeks 12 uur was de 7-jari'ge T. van D. op den zolder van de ouder lijke woning aan den Denneweg met eenige vriendjes aan het spelen. Het knaapje maakte aan d.o achter zijde van het huis hel dakraam open en kroop in de dakgoot. Hij verloor hierbij echter het evenwicht en viel van circa 11 meter naar beneden, waar hij terecht kwam op een steenen stoepje. Het vent je werd met zware inwendige kneuzingen opgenomen en is door den Geneeskundigen Dienst naar bet R K. ziekenhuis aan hpt Westeinde vervoerd, waar hij kort na aankomst is overleden. DISTRIBUTIE VAN VERBAND MIDDELEN 's-GRAVENHAGE, 30 April. De di recteur van het Rijksbureau voor gences- en verbandmiddelen beeft dc dispensa tie van het verbod lot verkoopen on af leveren van verbandmiddelen, verleend aan ondernemingen lot en met 30 April 10 40. verlengd van 1 Mei 1040 tot on met 31 Mei 1040, met dien verstande, dat in dit tijdvak geen grootere hoeveelheid mag worden verkocht of afgeleverd dan overeenkomt met een zesde gedeelte van de in het eerste halfjaar van 1030 ver kochte of afgeleverde hoeveelheid. der bevolking heel wat meer dan het bovengenoemde aantal van 4 maal per jaar de bioscoop bpzoekt! Uit de statis tiek van het bioscoopbezoek blijkt trou wens. dat bot b.v in Amsterdam zoo groot is, dat het gelijk is te stellen met één bezoek per week door niet min der dan 22,4 der bevolking, in Rot terdam door 1S%, in Den Haag door 20 enz. I" AG 1 MEI 1940 's-GRAVENHAGE, 30 April. De Re- geeringspersdienst vestigt er de aan dacht op. dat als gevolg van het op .25 April 1940 door de Eerste Kamer der Staten-Generaal aangenomen ontwerp van wet, o.a. tot navordering van 10 opcenten op den accijns van suiker, de gebruiker of hoofdgebruiker van een opslagplaats, waarin op Woensdag 1 Mei 10-40 suiker aanwezig is in een hoe veelheid van meer dan 2500 kilogram, op dien datum daarvan schriftelijk aan gifte behoort te doen bij den ontvanger der accijnzen voor de plaats, waarin de opslagplaats is gelegen. In den voorraad die op 1 Mei 1040 aanwezig is wordt begrepen de hoeveel heid suiker, welke op dien datum naar den ontbieder nog in vervoer is. Indien iemand in dezelfde gemeente meer dan een opslagplaats voor suiker in ge bruik heeft, worden deze hier als één opslagplaats heschouwd. Inlichtingen te dezer zake kunnen worden ingewonnen bij de inspecteurs en de ontvangers der accijnzen en bij de ambtenaren van den actieven dienst. De bemanning van den ver ongelukten motorlogger „Bep" 's-GRAVENHAGE, 30 April. Naar v.i vernemen heeft het Departement van buitenlandsche Zaken hedennamid- dag een telegram van den Nedcrland- schen consul te Bremen ontvangen, waarin -wordt gemeld, dat de acht op varenden van den motorlogger Sch. 15 (Bep) volgens mededeeling van de Marinehauptstelle Wesermuende heden met de motorschepen „Wega" en „Na- to" naar Nederland onderweg is. Aan een door dc reederjj J. .T. van der Toorn hierover ontvangen telegra fisch bericht ontleenen wij, dat de be manning van de „Bep" (Schipper Klaas Pronk) aan boord van dc bovengenoem de motorscheepjes, de Groningsche kustvaarders*Wega en Nato, morgen- (Woensdag)middag resp. te Rotterdam en te IJmuiden wordt venvacht. Ter gelegenhf^jj^an het 125-jarig hc- W Militaire ïllemsorde AMSTERDAM. 30 April. Het hoofd bestuur van de vereeniging van oud- onderofficieren van het Koninklijk Ne- derlandscli Indische leger „Madjoe" heeft als blijk van belangstelling bij het 125-jarig bestaan der Militaire Wil lemsorde, H M. de Koningin het vol gend telegram gezonden: „Majesteit, namens de oud-onderoffi cieren van het Koninklijke Neder- landsch Indische Leger, vereenigd in ..Madjoe", biedt het hoofdbestuur Uwe Majesteit eerbiedig gelukwenschen aan met het 125-jarig bestaan der Militaire Willemsorde, betuigt diepen eerbied voor gevallen dapperen en brengt sa luut aan dragers van het ridderkruis". Een telegram \an denzelfden inhoud is gezonden aan den legercommandant in Xederlandsch Indië. 's-GRAVENHAGE, 30 April. Onder schitterende weersomstandigheden heeft het Prinselijk Gezin vanmiddag een tien kilometer lang autorit door de re sidentie gemaakt tor gelegenheid van den verjaardag van H.K.H. Prinses Ju liana. In een open auto, de beide kleine prinsesjes Beatrix en Irene, op do schoot van haar ouders gezeten, werd om kwart voor vier van het Huis ten Bosch afgereden. De Prinses was ge kleed in een lila gewaad met zeegroene hoed, de Prins in de uniform van ka lu tein. De kleine Prinsesjes waren t wit gekleed. Reeds lang voor kwart voor vier had zich een talrijk publiek, hoofdzakelijk uit kinderen bestaande, die getooid wr ren met oranje vlaggen, strikken t sjerpen, -voor het paleis verzav- Toen het Prinselijk Gezin in de hofauto plaats nam, steeg een luid uf juich en hoerageroep op uit het j -* bliek. De route leidde verder langs dichte drommen enthousiaste men- schen, die de Prinses toejübelaen en bewonderende uitroepen over de beide kleine Prinsesjes slaakten. Onder het publiek bevonden zich natuurlij^ /vele militairen, die.stram in de jding stonden bij het passeeren var 1.89 stoet, en zelts kon eert "cnkeRFri —•'M.W.O. worden opgemerkt, di" '*J T^or de vie ring van het 125 JSn van zijn orde naa*&&. (VI A Kj begeven en Jeid had om TATTVWUw. Hoe tiich- naderde, de9 fh de straten en JJAGBccle pu'lrten-' do no&gA, /ge-'.oJdc, d,.f!SïrL grool,nar.l,nail 1 ine"li l publick 'in hc- wechjp, Cornelian ar de sloot langs Jjy kwam, trad de Ischestraatweg reed het. f wiialük 'gezin terug naar het Huis uM Fosch, waar een geestdriftig publiek, in'de hoop, dat de Prinses en de Prins zich met de Prinsesjes voor het raam of op het bordes zouden ver toonen, nog langen tijd bijeenbleef en. het Wilhelmus en „Lang zal zij leven aanhief. Enkele malen nog dankte de Prinses voor een der ramen voor de huldiging, toen verspreidden de mon- schen zich langzaam. WEEST VOORZICHTIG MET VUUR! BLOEIENDE BOOMGAARDEN IN DEN BEEMSTER BEEMSTER, 30 April. De vrucht- hoornen in den Beemster beloven een mooien bloei Gedurende de periode van ongeveer 10 tot 25 Mei a s. zal deze polder prachtig in bloei staan, VERMOEDENS OMTRENT MISDAAD BLEKEN ONGEGRONÏV v DENEKAMP, 30 April. werd in deze gemeente het li, haald van G. Dissel, die sedert lil j.l. vermist was. Daar bet ston|0 overschot een verwonding aan V- hoofd vertoonde, werd aanvankelijk vermoed, dat misdaad in het spel was. De politie stelde een uitgebreid onder zoek in, waarbij is komen vast le staan, dat van misdaad geen sprake was. Hei lijk is dan ook vandaag vrijgegeven. Het zal morgen in den loop van den dag ter aarde worden besteld. BRAND GESTICHT ROTTERDAM, 30 April. - De recht bank alhier heeft vandaag uitspraak gedaan in de zaak tegen den 2S-jarigen groentenkoopman Th. G. Owien oj>zet- telijke brandstichting ten laste was ge legd. Do officier van justitie had twee en een half jaar gevangenisstraf geëischt. De rechtbank veroordeelde den man tot een jaar en zes maanden gevange nisstraf. AAN VERWONDINGEN OVERLEDEN KERKRADE, 30 April. De vorige week werd te Chevremont. gemeente Kcrkrade, het driejarig dochtertje van de familie L. door een auto aangereden, liet kind werd in bewusteloozen toe stand naar de ouderlijke woning ge bracht en later naar het ziekenhuis ver voerd, waar het thans is overleden. NA AANRIJDING OVERLEDEN HEERLEN. 30 April. Gisteravond is in het ziekenhuis te Heerlen overle den het tienjarig zoontje van de fami lie van de L. De jongen is eenige dagen geleden op den Molenberg aangereden en liep ernstige verwondingen op. SOLDAAT SPEELDE MET PISTOOL EN DOODDE KAMERAAD 's-GRAVEXHAGE, 30 April. Het Hoog Militair Gerechtshof bevestigde héden het vonnis van den Bosschen Krijgsraad, waarbij de gewoon dienst plichtigen soldaat C. R. wegens het ver oorzaken van dood door schuld tot \ijf maanden gevangenisstraf met. aftrek van de preventieve hechtenis is veroor deeld. R. heeft spelenderwijs met een scherp geladen pistool, waarvan de veilig heidspal was afgesteld, op een van zijn kameraden gericht. Het schot ging af en de soldaat werd doodelijk getrof fen. VERKEERSONGEVAL ALKMAAR. 30 April. Vanochtend halftien is aan de Noordervaart een zestienjarig meisje door een auto uit Alkmaar aangereden. Het meisje reed niet op het fietspad, doch or> den mid denweg. Het slachtoffer heeft een sche- delbasisfractuur opgeloopen en is ia bewusteloozen toestand naar het Cere traal ziekenhuis in Alkmaar vervoerd N

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 9