Alarmoefeningen in Zwitserland Eindelijk een eigen film journaal De Geallieerde tegenslag in Noorwegen Labour hoopt in dezen tijd Berlijn en Moskou pleegden overleg inzake Zweden Spanning in het Middellandsche Zee-gebied een socialistisch Brittannië te kunnen verwezenlijken Verklaring over het partij program Goudvoorraad der Ver. Staten Duitsch leger- bericht Roosevelt over de waarde van oorlogschepen Opheffing van twee scholen Raadsagenda HET SEIZOEN NADERT Qeneraal Quisanopperbevelhebber, richt een treffenden oproep tot de Ztvitsersche jeugd Critische stemming in parlemen taire kringen te Londen r STADSNIEUWS j kJ\ Hongaarsch stoomschip bij Bosporus gezonken Ie BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 4 MEI 1940 Pc fiic 'i bad Een abonnement met regenverzekering geeft zooveel en kost zoo weinig. Waar vindt U een zwembad; zóo hygiënisch, comforta bel, beschut en veilig en,in het centrum der stad. Onze zweminstructeurs verlangen er naar U de gezonde en veilige zwemkunst eigen te maken. Een enkele vrijblijvende proefles zal U meer zeggen dan een courant \ol argumenten. Komt U per soonlijk overtuigen. Onze tarieven zijn zeer billijk. Ons kanfoor is dagelijks geopend van 9 uur v.m. tot 9 uur n m. (Zondags van 10 tot 6 uur n.m.) ST. ANFRIDUSSTRAAT 28—30 TEL. 3768. (Van onzen correspondent) Zürich, eind April. MET het doel. Zwitserland in even tueels noodgevallen onmiddellijk geheel paraat te doen zijn, heeft gedu rende twee avonden en nachten en den tusschenliggenden dag in geheel Zwit serland de zoogenaamde „alarmtoe stand" geheerscht. Met uitzondering van een smalle grensstrook tenein de de oorloevoerende staten het Zwit- sersche grondgebied te doen herken nen was het heele land van zonson dergang tot zonsopgang in het duister gehuld. Het verduisteringsbevel was bei de avonden eri nachtend uitmuntend opgevolgd: Zwitserland leek van den aardbodem weggevaagd! Op een der avonden hebben wij per vliegtuig een0 insperfie-tocht over het verduisterde land mee mogen maken. Het was een merkwaardige aanblik: hoog boven het. kanton Zürich vliegend, zag men enkel en wel zeer duidelijk den „ring van licht" rondom de Eid- genossenschaft. En verder zag men niets! Frankrijk in het donker, Duitsch- land idem en Zwitserland behalve den meergenoemden ring eveneens in vol komen duister gehuld. Wil hebben op deze wijze er een goed idee van gekre gen, hoe ontzettend moeilijk het voor een vijandelijk vlieger bij nacht moet zijn. het. hem gestelde doel te vinden en te treffen Voor den tusschenliggenden dag wa ren „alarm-oefeningen" aangekondigd. Hierbij werd verondersteld, dat vijan delijke vliegtuigen trachtten, de steden en dorpen te bombardeeren. In verband daarmede was iedereen verplicht, on middellijk bij het loeien der sirenes een schuilplaats te zoeken. Daar de bevolking omtrent het tijd stip van het alarm in onzekerheid was gelaten, heerschte den geheelen dag een gespannen atmosfeer. De ochtend ver liep echter volkomen normaal en eerst des namiddags te kwart voor drie. toen bijna niemand er meer aan dacht, de den gelijktijdig in geheel Zwitserland de sirenes hun naargeestig gehuil hoo- ren. In een oogwenk waren straten en pleinen verlaten, auto's werden aan den kant der straat eeparkeerd en door de inzittenden verlaten, trams stroomden leeg. paarden werden uitgespannen en aan boomen vastgebonden. In recordtijd bevond men zich in de openbare en par ticuliere schuilplaatsen en in de kel ders der huizen. Dit eerste alarm duur de twintig minuten Anderhalf uur la ter werd het tweede alarm gegeven, dat de bevolking gedurende een half uur „gevangen" hield. De overheid is over het resultaat van deze alarm- en verduisteringsoefeningen die voor de eerste maal in het heele land gelijktijdig plaats vondenzeer tevreden. De bevolking heeft alle haar verstrekte instructies nauwkeurig op gevolgd. De jeugd naar het land Y) E opperbevelhebber van het Zwit- sersche leeer. generaal Guisan, heeft in navolging van het voorbepld der Nederlandsche studenten? een zeer sympathiek gestelden oproep tot de Zwitsersche jeugd gericht. De gene raal zegt hierin o.a.: „Ons vaderland beleeft moeilijke tij den. Sedert den eersten mobilisatiedag vervullen jullie vaders en broeders hun soldatenplichtDaar hierdoor de land bouw en het kleinbedrijf van hun ar beidskrachten zijn beroofdis het noo dt g, dat hun hulp geboden wordtDe velden en de alpenweiden roepen jullie Wanneer het land niet bebouwd wordt, kan het land niet vrij leven. In de berg- dalen, waar geen troepen 2ijn ingekwar tierd. is de hulp voor de gemobiliseerde soldaten en hun families het dringendst. Jongens en meisjes uit de steden van heel Zwitserland, jullie denken thans reeds aan je zomervacanlic. De plicht waartoe het vaderland jullie dit jaar oproept, bestaat uit het volgende: Gaat naar het platteland en 'de bergen en helpt hen. die onzen bodem bebou wen. Den bodem vruchtbaar maken be- teekent: het land dienen! Ik ken jullie. Jullie kennen mij- Daar om doe ik een beroep op fullie goede, hart. Ik verzoek jullie, deze menschlie- vende daad te verrichtenLaat Je be kend maken met den arbeid van een landbouwbedrijf, met het bebouwen der akkers of het werk in de bosschen. Of vervang al naar je bekwaamheden de huisvrouw, terwijl deze op het land haar werkzaamheden verricht. Jullie zult in de vrije natuur leven en je gezichtskring uitbreiden. Jullie zult daarbij land en volk. jullie eigen land, leeren kennen en tegelijkertijd het vader land goede diensten bewijzen!" Hoewel de oproep van generaal Gui san pas enkele dagen oud is. hebben zich reeds talrijke scholieren en studen ten voor den arbeid op het land aan gemeld, zoodat men met zekerheid kan aannemen, dat deze actie een succes wordt. Eindelijk een eigen filmjournaal! EEN eigen filmjournaal, dat wij in Nederland dank zij „Polygoon" en „Profilti" reeds jarenlang kennen, is in. Zwitserland tot nu toe een ongekend GENERAAL HENRI GUISAN iets. Na langdurige voorbereidingen is thans, door een besluit van den Zwit- serschen Bondsraad, definitief beslo ten tot de oprichting van een eigen, regelmatig verschijnend filmjournaal. Hiermede zal een einde komen aan een vrij vreemden toestand. Want zoo moet men het feit noemen, dat de Zwit sersche bioscoopbezoekers van belang rijke gebeurtenissen in het eigen land slechts kennis konden nemen door mid del der geïmporteerde Paramount-. Fox-, Pathé en U.F.A.-journaals. Het vertoonen van het Zwitsersche journaal wordt voor alle bioscoopthea ters verplicht gesteld. Daar dit verplich te vertoonen het journaal toch nog niet rendabel kan maken, zal de „Arheitsge- meinschaft Pro Helvetia" voor de nieu we onderneming een bedrag fonds perdu" schenken en verder de noodige credieten veiieenen. Over films gesproken: Zondag 28 April werd hier onder zeer groote be langstelling der in Zürich en omge ving wonende Nederlanders (ca. 500ï en eveneens van talrijke Zwitsers onze Nederlandsche rolprent „Veertig Jaar'' vertoond. Hoewel het. lang heeft geduurd, alvorens deze film tot Zwitserland i? doorgedrongen, was het succes er toch niet minder om Dr. Max Senger van de Zwitsersche Verkeerscentrale leidde de voorstelling met een korte toespraak in, waarin hij deze filmvertooning een „sympathie demonstratie van Zwitserland voor het bevriende Nederland" noemde. Zeer terecht traaf de Verkeerscentrale uit van het reciprociteits-principe: in nor male tijden komen er zooveel Neder landers naar ons land. nu willen wij dan eens iets doen om Nederland meer bekendheid in Zwitserland te geven. In dien opzet is men zeker geslaagd! F. K. A. ROMBACH. ZWITSERLAND ROEPT NIEUWE LICHTINGEN OP BERN. 4 Mei. Het Britsche pers bureau Reuter meldt: De Zwitsersche federale regeering heeft Vrijdag be kend gemaakt, dat op 14 en 18 Mei a.s. nieuwe lichtingen onder de wapenen zullen worden geroepen, om de thans dienende manschappen af te lossen. „Beide staten beschouwen zich als geïnteresseerd bij het behoud van de Zweedsche neutra liteit" MOSKOU, 4 Mei (Tass). Eenige buitenlandsche bladen beweren, dat „Sovjet-Rusland de vorige week aan de Duitsche regeering een nota heeft overhandigd, waarin de Sovjet-regee ring heeft verklaard, dat zij een Duit sche actie tegen Zweden als een on vriendelijke daad zou beschouwen en dat de Sovjet-Unie bovendien ver klaarde geen bezetting van de Aaland- eilanden te kunnen toestaan." Het te- legraafagentschap der Sovjet-Unie is gemachtigd te verklaren, dat dit be richt niet in overeenstemming is met de feiten. In werkelijkheid heeft veertien da gen geleden te Moskou tusschen ver tegenwoordigers der Sovjet-Unie en Duitschland in overeenstemming met artikel 3 van het Sovjet-Duitsche ver drag inzake het wederzijdsch verstrek ken van inlichtingen en het plegen van overleg een uitwisseling van inlichtin gen inzake de neutraliteit van Zweden plaats gehad en daarbij werd gecon stateerd, dat beide staten zich als ge ïnteresseerd beschouwen bij het be houd van de Zweedsche neutraliteit. Zekere buitenlandsche bladen hebben berichten gepubliceerd, waarin werd beweerd, dat de Sovjet-Unie aan Fin land Wiborg (Viipuri) had aangeboden in ïuil voor de Aaland-eilanden, terwijl Reuter op 1 Mei een bericht van zijn correspondent te Parijs heeft gepubli ceerd. waarin wordt betoogd, dat de „Sovjet-Unie Finland heeft voorge steld Hangö en Wiborg terug te geven in ruil voor de Aaland-eilanden en Pet- samo". Tass is gemachtigd te verklaren, dat al deze berichten van iederen grond ontbloot zijn en van begin .tot eind verzonnen. LONDEN, 4 Mei. (Reuter). Reuters correspondent te Alexan- drië meldt, dat de geallieerde vloot, die ter reede van Alexan dre is aangekomen, bestaat uit slagschepen, kruisers, torpedoboot jagers, duikbooten en een depót schip. Stefani meldt uit Sofia: De Bul- gaarsche ministerraad heeft zorg vuldig den internationalen toestand bestudeerd. Daarna is de minister van oorlog door koning Boris ont vangen. De Bulgaarsche minister van binnen- landsche zaken Gabrowski heeft in de Kamer gesproken over de beweging der vreemdelingen in Bulgarije. Hij heeft daarbij verklaard: „Evenals in andere landen zijn in Bulgarije maatregelen genomen, welke een doelmatiger con trole op vreemdelingen beoogen. Ik kan zeggen, dat zoowel wat het aantal als de beweging der vreemdelingen in dit land aangaat, niets abnormaals schuilt. In de laatste drie maanden zijn in het geheel 3.484 vreemdelingen het land binnengekomen en 3.265 vertrokken. Het ongunstig verloop der Noorsche campagne en de onzekerheid inzake Italië hebben in Engeland een atmosfeer van hooge spanning geschapen (Van onzen correspondent) LONDEN3 Mei. f-jE Engelschen zijn nuchter ge- noeg om te begrijpendat een oorlog geen aaneenrijging kan zijn van overwinningsberichten aan welke zijde dan ook. Zij zijn zeker niet uit het veld geslagen door een tegenslagen zij herin neren zich, dat in het begin van den vorigen oorlog het verioop van den strijd voor de Geallieer den nog aanzienlijk ongunstiger was dan op dit oogenblik. Dit neemt niet weg, dat men nu in Noorwegen voor den eersten ern- stigen tegenslag staat, die de Geal lieerden tot dusverre hebben mee gemaakten het is niet meer dan natuurlijk, dat men dit ernstig op neemt. In Parlementaire kringen in Londen is men over het algemeen critisch ge stemd. Er is een groeiend gevoel in Westminster, dat het Britsche oorlogs- kahinet niet doortastend genoeg is ge weest, toen het conflict in Noorwegen een critisch stadium had bereikt. Dit beteekent. niet, dat. men reeds van een politieke crisis zou kunnen spreken. Maar wèl zijn vele Lagerhuisleden aller minst gerust, en deze ongerustheid is stellig niet beperkt tot de partijen der oppositie. p EN vooraanstaand Noor, uien ik *-* vroeg om zijn indruk van het ver loop van den strijd mede te deelen, wees er op. dat de Duitschers door de bezet ting van Denemarken en van het beste gedeelte van Noorwegen er in geslaagd zijn, Zweden en Finland van West- Europa af te snijden. Aldus is de uitvoer van Engeland naar een van Engeland's belangrijkste markten afgesneden. Telt men dit alles bij elkaar, aldus mijn Noorsche zegsman, dan kan men moei lijk ontkennen, dat Hitier een belang rijke militaire verovering heeft tot stand gebracht. Aan den anderen kant moet echter worden gezegd: De Duitsche verliezen ter zee en in de lucht zijn ernstig ge weest. en de Duitsche vloot is zoo zwaar getroffen, dat de Duitsche macht ter zee aanmerkelijk minder sterk is dan bij het. begin van dezen oorlog. Boven dien is de blokkade van de Geallieer den thans veel effectiever in de Noor delijke wateren. De gereserveerdheid van Engel- sche militaire kringen is begrijpe lijk, maar de politieke leiders van dit land zullen niet lang meer kun nen zwijgen. De leider van de Libe rale oppositie. Sir Archibald Sin clair, heeft den aanval reeds ge opend met een heftige rede, die hij in Edinburgh heeft uitgesproken. Aan alle kanten bemerkt men on rust en onzekerheid en het verlan gen, dat, indien tegenslagen onver mijdelijk mochten blijken te zijn, het Erfelijk lidmaatschap van een par- lementslichaam als het Hoo- gerhuis een „onverdedig baar anachronisme" LONDEN, 4 Mei. (Reuter). In een rede te Londen heeft majoor Attlee, de leider der Labour-oppositie in het La gerhuis, gezegd: „Ik geloof, dat het volk een moedige, vastbesloten en doeltref fende leiding zal ei6chen, die one door de crisis moet helpen. De arbeidersbe weging zal haar deel bijdragen. Het volk is, naar ik geloof, bereid groote of fers te brengen, mits gelijkheid verze kerd if.. Ik ben er niet geheel van over tuigd, dat wij op het oogenblik een vol ledig gebruik van onze menschelijke en materieele hulpbronnen maken". Attlee zeide Verder, dat het bericht van het terugtrekken der Britsche troe pen uit Zuid-Noorwegen voor velen een schok is geweest, in het bijzonder roor hen, die hun verwachtingen te hoog hadden gespannen en de omstandighe den der onderneming niet kenden. De arbeidersfractie zou Dinsdag volledige inlichtingen van de regeering vragen. Een nieuwe tegenslag brengt geen ver andering in haar stellig voornemen om het Hitlerisme te verslaan. HET BINNENLANDSCHE PROGRAM DER LABOURPARTY De Labourparty heeft Vrijdag een verklaring uitgegeven betreffende „de oorlog en daarna de binnen- landsche politiek van Labour", waarin verklaard wordt, dat een socialistisch Brittannië een ideaal is, dat in dezen tijd verwezenlijkt kan worden. Het programma behelst de volgende punten: Openbare eigendom der sleu telindustrieën en -diensten, met inbe grip van steenkool, electriciteit en transport, vollediger erkenning van de functies der vakvereenigingen in het na tionale leven, drastische herziening van het systeem der successierechten en steiler opklimmen der inkomstenbelas ting en extra-heffingen en belastingen op buitengewone winsten en andere vor men van onverdiende inkomstenver meerdering. Jaarlijksche kapitaal-belasting gedu rende den oorlog en een koene heffing van het kapitaal worden onmisbaar ge acht om het hoofd te bieden aan de oor logsschuld. Andere voorstellen hebben betrekkine op de economische en sociale ontwikkeling. Erfelijk lidmaatschap van een tweede parlementslichaam, zooals het Hoogerhuir-, wordt een „onverdedig baar anachronisme" genoemd. De ver vulling van dit program, zoo wordt hier aan toegevoegd, is afhankelijk van de overwinning, welke de Labourparty vastbesloten is tot stand te brengen. land in ieder geval een rechtvaardi ging zal ontvangen van de positie, waarin men zich thans bevindt. Het ongunstig verloop van de Noorsche campagne tezamen met de onzeker heid van de Italiaansche bedoelin gen hebben in Londen een atmosfeer van hooge spanning geschapen, die, als de omstandigheden niet verande ren, spoedig ontlading zal moeten vinden. WASHINGTON, 4 Mei. (Reuter) De minister van financien Morgenthau heeft in een rede verklaard, dat de goudvoorraad der Vereenigde Staten, ter waarde van 18.600 miUi°en dollar gebruikt moest worden om de economi sche chaos, die overal ter wereld door den Europeeschen oorlog wordt aange richt, te helpen herstellen. Wij kunnen ons, zeide Morgenthau, zeer gerust voelen in het bezit van een voorraad goud, waarmede wij aan de eischen. die in de toekomst aan ons muntstelsel zouden kunnen worden ge steld. zonder schokken voor ons econo mische leven kunnen voldoen. Wij kun nen ook bereid zijn, den rol te spelen, die wij hebben te vervullen bij den we deropbouw van de wereld, welke moet volgen op de zinnelooze vernietiging door den oorlog. Na erop gezinspeeld te hebben, dat een bedrag van 14 milliard aan oorlogs schulden oninbaar is. zeide Morgen thau, dat het twijfelachtig is. of de Amerikanen dit experiment zouden wil len herhalen. De waarde van het goud in de toe komst zou, naar de minister zeide. al leen bedreigd kunnen worden, ingeval het grootste deel der wereld door een of twee dictaturen zou worden geregeerd, doch hij was niet bang, dat dit ooit zou gebeuren. Britsch slagschip door een voltreffer van een duik bommenwerper ver nietigd BERLIJN. 4 Mei (D.N.B.) Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt bekend: „In den middag van den derden Mei werd in het zeegebied ten Westen van Namsos een Britsch slagschip op Westelijken koers door Duitsche duikbommenwerpers aange vallen en door een bom van zwaar kaliber tusschen de beide voorste ge- schuttorens getroffen. Een halve mi nuut na den bominslag sloeg onder sterke rookontwikkeling een 500 M. hooge steekvlam uit het slagschip. Na dat de rook was weggetrokken, was behalve eenige wrakstukken van het schip niets meer te zien." WASHINGTON, 4 Mei. (Reuter). In een persconferentie heeft president Roo sevelt Vrijdag verklaard, dat alle moge lijke technische verbeteringen, zoowel in de offensieve als de defensieve wa pens, in de Vereenigde Staten worden bestudeerd. De dagbladvertegenwoordigers hadden hem vragen gesteld over het recente voorstel van Charles Edison, den mi nister van marine, om de oorlogssche pen te verbouwen ten einde hun een grooter bescherming tegen bombarde menten te geven. Roosevelt legde er den nadruk op. dat het thans zuiver ging om een proces der evolutie voor de defen sie. Hij herinnerde de journalisten er aan. dat gewoonlijk het eene wapen tot ontwikkeling komt als tegenweer tegen een ander wapen. Er heeft nooit een controverse bestaan over de vraag of slagschepen dan wel vliegtuigen de meerderheid hadden. Alle gevechtseen heden vormden oorlogswapens, die el kander aanvulden. LANDMIJN DOODT IN BELGIE TWEE SOLDATEN LUIK. 4 Mei. (Belga). Tijdens het aanleggen van versterkingswerken aan de grens is een landmijn onverwachts tot ontploffing gekomen, waardoor twee soldaten werden gedood. HET FRANSCHE LEGERBERICHT PARIJS. 4 Mei (Havas). Het Fran- sche legerbericht van den ochtend van den vierden Mei luidt: „Activiteit van de beiderzijdsche artillerie ten Oosten van de Moezel alsook tusschen Blies en yogezen", B. en W. stellen den raad voor om met ingang van 1 September 1940 op te heffen de openbare scholen voor ge woon lager onderwijs nr. 2 aan do Zon nebloemstraat en nr. 3 aan de Koninck- s tra at. Aanvullingsagenda voor de open bare vergadering van den Raad der ge meente Amersfoort op Dinsdag 7 Mei 1940. 22. Benoeming van een curator van het Gymnasium (vacature dr. M. van der Hoeve). 23. Voorstel van B. en W. tot ver lenging van de gemeenschappelijke re gelingen betreffende toelating van kin deren uit andere gemeenten op de openbare scholen alhier. 24. Voorstel van B. en W. tot re-orga«< nisatie van het openbaar lager on derwijs. 25. Voorstel van B. en W. om een crediet te verleenen voor het plaatsen van 2 nieuwe ketels voor de centrale verwarming van het bijgebouw Stad huis. BURGERLIJKE STAND Geboren: Antonius Johannes Maria, van Cornelis van Kalveen en Anna Catharina, Dinklo;. yjjpnisabeth, d. van Willem. jWSui^^osthumus Johan- Meijjes eivi na Comeham >f V", mr. H Brink en Antlisy',bbeyofficier bertha, d. vac, onJ gezels- Smits en Anna^u, mm. hebt d. van Albertujt én eenige Adriana Huetimomen. Evert Yëdder e/jijn dn heide I On d er tro uwdw p re 1 cl o o r 1 og Ary Jacobus Romem) ivoor d van Heerden. i die/' Ovefleden: Petronellaon/pik, 'oud 42 jaar, ëxchtgenoote van EVerardus van Kuijk; tVillemina Jantina Blank, oud 50 jaar, echtgenoot© van Iddo Stap; Jan Hellevoort, oud 83 jaar, weduw naar van Anna Maria van Keulen. OPBRENGST BAZAR DIACONESSEN- ARBEID De opbrengst van den bazar ten bate van den Diaconnessenarbeid bedraagt netto 3010.70. BOEDAPEST, 4 Mei (Havas). Het stoomschip „Duna" van de Hongaarsche Donau- en zeevaart maatschappij is op de Zwarte Zee bij den Bosporus gezonken. Het schip werd ernstig beschadigd. De bemanning is in veiligheid. ENGELSCHMAN TE STOCKHOLM GEARRESTEERD VERDACHT VAN SABOTAGE STOCKHOLM. 4 Mei (Zweedsch tel. ag.) Een Engelschman. Alfred Rickman, en zijn Zweedsche secre taresse, Elsa Johansson, zijn ge arresteerd. verdacht van voorbe reiding van sabotage. In een 'door Rickman gehuurden kelder werd een groote hoeveelheid ontplofbare stoffen gevonden. DE BESPREKINGEN VAN DR CLODIUS SOFIA. 4 Mei. (D.N.BKoning Bo ris heeft heden den alhier vertoeven- den Duitschen economischen deskundig ge. gezant dr. Clodius, ontvangen. DUITSCH-FINSCHE BESPREKINGEN HELSINKI. 4 Mei. (D.N.B.Ï I>e Duitsche gezant Schnurre en rijksbank- raad dr. Ludwig, zijn uit Stockholm ko mend te Helsinki gearriveerd. Zij zullen enkele dagen in Finland blijven en be sprekingen voeren met leidende econo mische kringen. RIJKSCOMMISSARIS TERBOVEN IN HET DISTRICT DRONTHEIM OSLO, 4 Mei. (D.N.B.) Rijkscom missaris Terboven heeft tezamen met overste generaal Milch aan het district Drontbeim een bezoek gebracht. Ter ge legenheid van den len Mei richtte hij het woord tot ongeveer 2000 Noorsche arbeiders in Drontheim. DUITSCHE KRIJGSGEVANGENEN IN SCHOTLAND LONDEN. 4 Mei. (Havas). Twee en veertig Duitschers. die in Noorwe gen krijgsgevangen zijn gemaakt, zijn Vrijdag met een Noorsch schip in een Schotsche haven aangekomen. Buitenlandsch Weeroverzicht Het gebied van hoogen luchtdruk over de randstaten is weer in beteeke- nis toegenomen. Het depressiesysteem ligt thans over Midden-Europa en Ita lië, Milaan had 15, Mirafiori bij Turijn 11 mm regen. Ook op den Balkan viel plaatselijk zware regen. Over Portugal kwam een rug van hoogen luchtdruk tot ontwikkeling, tus schen Portugal en de Azoren ligt voorts nog een depressie. De temperatuur is in ons land aan zienlijk boven normaal, voor zoover be kend is zij over het geheele waarne mingsgebied nog iets gestegen, in de randstaten plaatselijk 7 8 graden.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 3