„Een sterk leger is de spil der Belgische politiek van onafhankelijkheid" Luchtmacht tegen vloot: Londen spreekt Duitsche berichten tegen Een Ttaliaansch G Inbraak te Laren commentaar „Koning Leopold wees den juisten weg" Duitsch leger- bericht Fransche leger- berichten Berlijn houdt vol dat Britsch slag schip is vergaan Moordaanslag te Tzummarum Eenige namen van geïnterneerden PREMIER PIERLOT Koht naar Londen en Parijs „Oorlogsleiding moet drastisch gewijzigd" ROTARY-LANDDAG TE ZUTFEN HET INTERVIEW MET MUSSERT OCHTENDBLAD le BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD MAANDAG 6 MEI 1940 BINNENLAND BRUSSEL, 5 Mei (Belga). In een herdenking van de encycliek „Rerum Novarum" le Charleroi heeft de heer Pierlot, de Belgische premier. Zondag het woord gericht tot een vergadering van werklieden en daarbij het volgende betoogd: „Vóór den Wereldoorlog 19111918 was België neutraal. Het is thans nog neutraal, maar zijn rechtskundige posi tie verschilt. Als grondslag van zijn neu traliteit bezit België de verklaring, waar bij het eiken doortocht over zijn grond gebied verbiedt, en bezit het de plech tige beloften van de mogendheden zijn grenzen te eerbiedigen, welke be loften beantwoorden aan het met klem betuigde voornemen, zelf ons grond gebied met alle ons ten dienste staande middelen te verdedigen, welk voorne men tot uiting komt in de imposante legermacht, welke klaar staat om den daad hij het woord te voegen. Terwijl de Belgische neutraliteit in 1936 koel werd ontvangen, heeft zij na acht maanden oorlog de in stemming van 99 procent der Belgi sche bevolking. Wij leven nog in vrede. België is niet meer het slag veld, waar de anderen hun twisten beslechten. Wij danken dit aan de monarchie, die opnieuw duidelijk gezien heeft en zich een juiste gids heeft getoond. Onwrikbaar is onze wil om in geval van een invasie ons tot het uiterste te ■verdedigen, en de wapens slechts neer te leggen voor een vrede, die onze onaf hankelijkheid en ons grondgebied on aangetast laat. Hoewel ik aangegane verplichtingen niet misken, en het ge loof in de verdragen niet verloren heb, zal België toch niet m de illusie verval len, daarvan uitsluitend de veiligheid te verwachten. Een sterk leger is dus de spil van onze politiek van onafhankelijk heid. Het onderhoud van een leger kost echter veel geld. Om aan al die uitgaven het hoofd te kunnen bieden, moet het land zich aanpassen bij de nooden van de oorlogseconomie en zich offers ge troosten, indien het doodelijke gevaren wil voorkomen. Alleen België is nog niet overgegaan tot een verplichte rantsoe neering. Niettemin moet het land bur gerlijke discipline aan den dag^-leggen hij de onthouding van het gebruik van vleesch des Maandags. Aangezien de regeering niet te sterk tot leeningen wil overgaan, en geen mis bruik wij maken van de medewerking van de nationale bank, heeft zij beslo ten het geld te verkrijgen uit de helas- tingen, waaraan elk volgens billijke ver houding moet deelnemen. Op econo misch en financieel gebied overtreffen de verkregen resultaten alle verwachtin gen. België is aan den arbeid gebleven, bepaalde industrieën zijn bloeiend, de levering van grondstoffen is verzekerd, sterk vaderland". Mogen zij die werken, begrijpen, dat hun arbeid niet alleen dient tot onderhoud van hun gezin, maar dat hun arbeid onontbeerlijk is voor de onafhankelijkheid en het bestaan van het land. Daarom is een extra inspanning verzocht aan de mijn werkers, die het verzoek begrepen hebben, waardoor de opbrengst is toegenomen. Een der gevaarlijkste kenmerken van de oorlogseconomie is de drang naai stijging, welke zich voordoet bij de prij zen en de loonen en welke ten slotte zou leiden naar inflatie. Hoewel de regeering de prijzen niet volkomen kan stabilisee- ren, heeft zij een beroep gedaan op disci pline in vakkringen en blijft zij in con tact met de vertegenwoordigers van de verschillende industrieën. Ik verzoek de bevoorrechten, hen wier inkomen nog omhoog gaat, hun plicht te begrijpen en de staat crediet te geven. De twee mil liard francs, die den staat zijn voorge schoten, zijn grootendeels weer in om loop gebracht. Na moedig zijn positie onder het oog te hebben gezien, zoo besloot de heer Pierlot, zal het land opnieuw voortschrij den naar matèrieelen, intellectueelen ën n meer moreelen vooruitgang, ter voorbereiding van een groot, vrij en LONDEN, 5 Mei (Havas). De mi nister van buitenlandsche zaken van Noorwegen, Koht, en Kjunberg, de mi nister van defensie, zijn Zondag in Londen aangekomen om niet leden van de Britsche regeering van gedach ten te wisselen. Op het station werden zij namens den Britschcn minister van buitenlandsche zaken verwelkomd door Sir John Monck. Met de beide Noorsche ministers kwamen hier aan Sir Cecil Dormer, de Britsche gezant in Noorwegen, niet echtgenoote. alsme de de vrouw van den Franschen ge zant in Noorwegen. De Noorsche minister van buiten landsche zaken heeft Zondagavond in een radiorede vanuit Londen gezegd: „Ik ben eenige dagen in Londen om te bespreken hoe wij het beste hulp kun nen krijgen tegen de krachten van het geweld. Van hier ga ik naar Parijs, maar vandaar ga ik naar mijn land terug om den strijd te hervatten Beide oorlogvoerenden hebben Noorwegen herhaaldelijk ervan beschuldigd de neutraliteit te strikt in acht te nemen. Dit is het best#» bewijs, dat onze neu traliteit waarlijk onpartijdig was. Geen hvpocritisch gepraat kan verbergen, dat de Duitsche aanval op Noorwegen vooruit was beraamd. Dc Westelijke mogendheden hebben er een eerezaak van gemaakt, om Noorwegen te ver lossen van den Duitschen greep, en zij zullen het doen ook". LIJST VAN VERLIEZEN BIJ DE BRITSCHE LUCHTMACHT LONDEN. 5 Mei (Reuter). Het Britsche minister van luchtvaart publiceert de grootste lijst van verlie zen sinds het begin van den oorlog, omvattende IIP man, waarvan zeven gewond. 52 vermist en de overigen dood of vermoedelijk dood. Onder do vermisten bevindt zich eskaderleider Kenneth Doran, oud 26 jaar, die in September 1939 den Britschcn lucht aanval leidde op Kiel, een dag nadat den oorlog was uitgebroken. ENGELSCHE SCHEPEN MET ERTS DOOR DUITSCHERS IN BESLAG GENOMEN PARITS, 5 Mei (Havas). Naar van bevoegde Duitsche zijde te Berlijn wordt medegedeeld, werden in dn San- defjord het Engelsche koopvaardij schip „Salomon Paul" (8000 br. ton) en de ..Salerno" (2500 br. ton) met la dingen erts in beslag genomen. DUITSCH—FINSCHE HANDELS BESPREKINGEN HELSINKI. 5 Mei. (D.N.B.) Ter ge legenheid van het bezoek van gezant Schnurre en reichsbankrat Ludwig heeft de Duitsche gezant te Helsinki von Blticher, een receptie gehouden, waartoe behalve de leden van de Duitsch—Finsche K. v. K. ook Finsche importeurs waren uitgenoodied. Bij de eerste besprekingen met de Finsche re- geerinerskrineen bleek, dat binnenkort onderhandelingen kunnen heginnen over de uitbreiding der contingenten in het Duitsch—Finsche handelsverdrag. Spaansch memorandum over de neutraliteit ST. JEAN DE LUZ, 5 Mei. (Reuter.) Het Spaan6che ministerie van bin- nenlandsche zaken legt in een memo randum. gericht tot den Spaansc.hen consul in St. Jean de Luz, den nadruk op den wensch van Spanje om de neu traliteit te handhaven. Het memoran dum laakt als „absurd" bepaalde ge ruchten. dat de Duitsche vliegtuigen, welke boven Zuidwestelijk Frankrijk gevlogen hebben, uit Spanje zouden zijn opgestegen. „Het is in het vitale belang van onze regeering. zoo vervolgt het Spaansche memorandum, de pogingen te verijde len, welke aansturen op een vernieling van de harmonie in de betrekkingen tusschen Spanje en Frankrijk, des te meer, omdat de dringende redenen van onze gpographische positie ons noodza ken alles ter zijde te zetten, wat de ware en oprechte gevoelens van neutra liteit, die Spanje in bet huidige Euro- peesclie conflict behecrschen, in gevaar zou kunnen brengen. Onze overheid zal alles doen, wat in haar vermogen ligt, om hen te weerstreven, die onze vriend schappelijke betrekkingen met een land, dat onze nabuur is, willen bena- declen BRITSCH-JAPANSCHE BESPREKINGEN TOKIO, 5 Mei. (Reuter.) De Brit sche ambassadeur te Tokio, Craigie, heeft een bezoek gebracht aan den Ja- panschen vice-minister van buitenland sche zaken, Tani. Het onderhoud duur de ongeveer twee uur. Volgens de „Nitsji Nitsji Sjimboen" hebben zij een grondslag voor een overeenkomst be reikt ton aanzien van Tientsin, betref fende het handhaven van de orde en en overdracht van het zilver daar ter plaatse in bewaring bij banken in de Britsche concessie. Het bericht, als zou een grondslag van overeenkomst bereikt zijn tus schen den Japanschen vice-minister van buitenlandsche zaken, Tani, en den Britschen amhassadeur. Craigie, over de kwestie van Tientsin, wordt te Lon den niet bevestigd. De Giornale d'Italia over de Britsch-Fransche vlootcon- centratie in de Middel- landsche Zee ECONOMISCHE NOODMAATREGELEN IN DENEMARKEN PARIJS, 5 Mei (Havas). Volgens een bericht van Radio-Stockholm uit Kopenhagen heeft de Deensche minister president Stauning verklaard, dat de regeering maatregelen genomen heeft om het hoofd te bieden aan d.o groote moeilijkheden van cconomischen aard, die zich sedert eonigen tijd in Denemar ken voordoen. Stauning heeft verklaard, dat de regeering een oorlogscommissie belast heeft met de bestudeering van de te nemen maatregelen. DEMOBILISATIE VAN TWEE FRANSCHE LICHTINGEN PARIJS, 5 Mei. (Havas.) De Fran- sche regeering heeft besloten, dat de gemobiliseerden, hehoorende tot de lichtingen 1912 en 1913. Zaterdag 11 Mei a.s. naar huis zullen gaan Deze manschappen van 47 en 48 jaar zul len du6 met Pinksteren weer thuis zijn. „Krachtige reactie tegen afleidings-poging" ROME, 5 Mei, (Stefani). De Giorna le d'Italia levert als volgt commentaar op de concentratie van Engelsche en Fransche vlootstrijdkrachten in de Mid- dellandsche Zee. „De Italiaansche natie begrijpt nog niet precies, welk bijzonder plan het solidaire besluit van Engeland en Frankrijk om hun oorlogsvloot in de Middellandsche Zee te versterken, heeft ingegeven. Maar in ieder geval blijft de Italiaansche natie volkomen kalm. Het is niet de eerste maal. dat Italië de vlo ten van Engelanden Frankrijk zich ziet concentreercn in do Middellandsche Zee met duidelijke anti-Italiaansehe richtlijnen en opereeren volgens een ge meenschappelijk politiek plan. Dat heeft echter nooit indruk gemaakt op Italië, dat voortgegaan is vrijelijk zijn politiek toe te passen, die er op gericht is zijn legitieme nationale rechten te bescher men of zijn opvatting van de hoogste Europecsche belangen te verdedigen. Wanneer echter deze geheimzinni ge ontplooiing van Fransch-Britsche vlootstrijdkrachten in de Middel landsche Zee, die klaarblijkelijk sa menvalt met den ernstigen neder laag, welke door de Geallieerden ge leden is langs de kusten van Noor wegen en in de Noordzee, eenige poging mocht beteekenen tot offen sieve ondernemingen met het oog op een nieuwe afleiding van Geallieer de zijde, of ten behoeve van een herstel van hun politiek en militair prestige, dan zou deze poging stui ten op een snelle en krachtige reac tie van den kant van Italië. Italië zoo besluit het blad, is vastbe sloten het hoofd te bieden aan iedere bedreiging, van welke zijde zij ook ko- me, en haar af te slaan." LONDEN, 5 Mei. (Reuter.) - In de Sunday Pictorial heeft Lloyd George de Britsche regeering aangevallen over de wijze van oorlogvoering. Hij is van meening, dat de Britsche regeering voorbereid had moeten zijn op de snelle Duitsche actie in Noorwegen. Het ex peditiecorps. dat naar Noorwegen werd gezonden, was te klein en onvoldoende uitgerust. Llovd. George verklaart, dat het parlement schuldig zal zijn aan hoogverraad, wanneer het de zaak niet onmiddellijk ter hand neemt. De oor logsleiding moet op drastische wijze worden gewijzigd. PARIJS, 5 Mei. (Havas) Het Fran- sch'e legerbericht van Zaterdagavond luidt: „Een vrij groote bedrijvigheid der artillerie aan beide kanten in het ge bied van de Moezel en aan de Blies. In den nacht van Vrijdag op Zalerdag trachtte de vijand een vrij belangrijke overval uit te voeren in de streek van de Saar, op een uitgestrekt front. Na ge faald te hebben onder het vuur van on ze artillerie en onze automatische wa pens trok hij zich in wanorde terug". Het Fransche legerbericht van Zondag ochtend luidt: „Activiteit van de con tact-elementen". Het Fransche legerbericht van Zondag avond luidt: „Tn den afgeloopen nacht heeft de vijand in de streek van de Saar met belangrijken steun van artille rie drie onzer posten krachtig aangeval len. Deze omsingelde posten hielden ze gevierend stand in afwachting van on zen tegenaanval, welke werd onderno men door lichte detachementen, die den vijand verjoegen". MAILDIENST OSTENDE—FOLKESTO NE GESTAAKT BRUSSEL. 5 Mei (Belga) Het ma- rinebeheer deelt mede. dat het om op- portuniteits-redenen zich verplicht ziet den dienst der mailbooten van Ostende naar Folkestone te staken vanaf Maan dag en Dinsdag 6 en 7 Mei. Mededeelingen over het verloop van den strijd ter zee bij de Noorsche kust en bij den handelsoorlog BERLIJN, 5 Mei (D.N.B.) Het op- pe.Mievel van het Duitsche leger deelt mede: „Sterke vijandelijke afdeelingen hebben met behulp van vliegtuigen talrijke aanvallen gedaan op de Duit sche stellingen ten Noorden van Nar vik. Zij werden met medewerking van eigen gevechtsvliegtuigen afgeslagen Van Steinkjer, ten Noorden van Dront- heira, rukken de Duitsche troepen ver der naar het Noorden. Namsos en Grong zijn bezet. De commandant van de Noorsche troepen in dit gebied heeft zich onvoorwaardelijk overgege ven. Op het vliegveld Lesjaskog ten Zuidoosten van Andalsnes zijn 20 ver brande Britsche vliegtuigen gevonden. In het gebied van Röros en Trysil wordt het terrein gezuiverd. Zooals reeds werd medegedeeld, heeft de luchtmacht op 3 Mei bij Nam sos een Brilsch slagschip, een zwaren kruiser en een groot transportschip tot zinken gebracht. Op 4 Mei werden twee vijandelijke koopvaardijschepen bij Namsos tot zinken gebracht, terwijl bij Narvik een Poolsehe torpedojager werd vernield. Een eigen vliegtuig moest door gebrek aan brandstof een noodlanding maken. Sedert 9 April zijn talrijke lichte strijdkrachten van de Duitsche marine gebruikt voor de beveiliging van de troepentransporten en materieel-ver- zending naar Noorwegen. Deze strijd krachten hebben hun opdracht, tegen de vijandelijke onderzeeërs en tegen de bedreiging in de flank volkomen ver vuld en hierdoor bijgedragen aan het snelle succes van den veldtocht in Noorwegen. Mijnenvegers, voorposten- schepen, duikbootjagers, en bewakings- vaartuigen hebben sedert 9 April 23 vijandelijke onderzeëers tot zinken ge bracht. Niettegenstaande de zware eischen, welke aan de Duitsche duikbooten bij de actie tegen Noorwegen werden ge steld, is ook in April de handelsoorlog tegen Engeland met succes voortgezet. In totaal is thans 2.300.000 ton schceps ruimte van den vijand en door den vijand gebruikte neutrale scheepsruim to tot zinken gebracht. Hierbij moet men errekening mee houden, dat de verliezen aan koopvaardijschepen, wel ke deels een gevolg zijn van mijnen, door den vijand slechts dan bekend worden gemaakt, wanneer zij van Duitsche of neutrale zijde zijn vastge steld en niet verheimelijkt kunnen worden. Men kan derhalve aannemen, dat de verliezen van den vijand door de Duitsche maatregelen hooger zijn dan is aangegeven. De kustverdediging is in het door de Duitsche troepen bezette deel van Noorwegen versterkt door het opstel len van kustbatterijen van licht, mid delbaar en zwaar kaliber. REUTER meldt: De Britsche Admiraliteit deelt mede, dat de Duitsche bewering, dat een Britsch slagschip en een kruiser van de York-klasse bij operaties ter hoogte van Namsos tot zinken zijn gebracht, onjuist is. Omtrent deze. aldus door Londen te gengesproken vernietiging van een Britsch slagschip ten Westen van Nam sos zijn volgens het Duitsche Xieuws- buieau nog de volgende bijzonderheden bekend geworden: Andere schepen van het Britsche eskader, die het resultaat van den vliegeraanval van verre had den waargenomen, begaven zich ter stond naar de plaats, die door rookwol ken werd aangeduid. Zij kwamen eehtpr te laat om nog hulp'te kunnen bieden. De Duitsche vliegtuigen kruisten nou geruimen tijd boven de plaats, waar het slagschip ten onder was gegaan. Zij konden vaststellen, dat zelfs geen boot of lid der bemanning van het gezonken slagschip tusschen de wrakstukken op het water dreef. Groot opgemaakt publiceeren de Duit sche bladen berichten over de verliezen der Britsche vloot. Zij spreken van de zinkende zeemacht van Engeland en betoogen. dat de Duitsche luchtmacht de meerdere is van de Britsche vloot De Voelkischer Beobachtor meent, dat de heerschappij van Engeland over de Noordzee definitief gebroken is en dat zijn Oostflank aan Duitsche slagen bloot staat. Duizenden Britsche matrozen en soldaten hebben gisteren met de tot zinken gebrachte oorlogsschepen en transportschepen een graf in de Noord zee gevonden. Veel belangrijker echter dan deze offers is het feit. dat bet lucht- wapen in staat is. een zeemacht zulke slagen toe te brengen. Gisteren is een einde gemaakt aan het diepgewortelde geloof der Engelschen. dat zware oor logschepen tegen bomaanvallen veilig zijn. De eene door een duikbommenwer per bom van 3 Mei 1910. die voor Nam sos bet Britsche slagschip naar den kel der zond. heeft geschiedenis gemaakt. MEXICO VERWERPT ARBITRAGE IN OLIECONFLICT WASHINGTON, 5 Mei (Reuter). In een nota aan de regeering der Ver. Sta ten verwerpt de Mexicaansche regeering zonder meer het verzoek van de Ver. Staten om arbitrage in het twee jaar geleden ontstane geschil inzake de ont eigening der olievelden. In de nota wordt medegedeeld, dat met de Sinclair- maatschappij een regeling is tot stand gekomen en wordt toegezegd, dat met andere Amerikaanscbe maatschappijen soortgelijke regelingen zullen worden getroffen. Zigeuner ging zijn vrouw met een mes te lijf SEXBIERUM, 4 ei. In een woon wagen van de zigeunerfamilie St., wel ke gedomiliceerd is te Dokkum, docch tijdelijk verblijf houdt te Tzummarum, gemeente Barradeel, is vanmorgen twist ontstaan tusschen den 50-jarigen zigeuner P. St., zijn 39-jarige echtge noote M. en hun 19-jarigen zoon. De ruzie liep zoo hoog, dat de man zijn revolver greep en in het wilde weg begon te schieten. Ilij raakte evenwel niemand. Toen hij zijn revolver had leeggeschoten, greep hij een mes en ging daarmede zijn vrouw te lijf. Hoe wel de zoon probeerde de vechtenden te scheiden, bracht de zigeuner zijn vrouw een lange snede in de hals toe. Het mag een wonder heeten, dat de slagader niet werd geraakt. De zoon kreeg lenige messteken in het gezicht. De plaatselijke geneesheer verbond de gewonden, waarna zij naar hun woonwagen konden terugkeeren. Dc politie slaagde er spoedig in den dader te arrestecren. St. is ter beschik king van den officier van justitie te Leeuwarden gesteld. Revolver en mes zijn in beslag genomen. Het Nederlandsche district telt thans 1170 leden Verschillende toespraken ZUTPHEN, 4 Mei. Gedurende twee dagen waren ruim vijfhonderd Neder landsche Rotariërs de gast van de Zut- phensche club, welke den liden landdag van district 59 van Rotary International organiseerde. Den eei'sten dag werden onderlinge besprekingen van eenige on derwerpen van algemeen belang en ex cursies gehouden, terwijl vandaag de eigenlijke landdag plaats vond. De voorzitter der Zutphensche Rota- ryclub rnr. B. G. Wildervanck de Blé court sprak de congressisten in de schouwburgzaal van de Groot. Sociëteit toe in een welkomstwoord, dat naast, den burgemeester van Zutphen in het bijzon der den vertegenwoordiger van Rotary International, den Belg Emille Deckers gold, terwijl bovendien verwelkomd wer den de districts-gouverneur ir. J. Philip Korthals Altes, de vertegenwoordiger der oud-Rotarians, oud-gouverneurs en de voorzitster der Vereeniging van Sor- optimisten. Van het. Joego-Slavische dis trict was een telegrafische gelukwensch ingekomen. Voordat de districtsgouverneur zijn jaarverslag op dezen landdag uitbracht werd op zijn voorstel een telegram ge richt aan Koningin Wilhelmina, waarin de eerbiedige verzekering van aanhan kelijkheid en trouw werd aangeboden. Het district telt nu 1170 leden tegen 1100 op 1 Mei van verleden jaar. Van het medeleven in den nood van andere landen gaf het district blijk door een belangrijk bedrag naar Finland te zenden. Ook de heer Emile Deckers, director van Rotary International en tevens ver tegenwoordiger van het Belgische dis trict heeft in een toespraak gewaagd van de vriendschap tusschen de Neder landsche en Belgische Rotariërs. Hij woes er op, dat het vierde doel van Ro tary de internationale verstandhou ding thans zulke ernstige aanvallen ondergaat. Aanvallen zijn echter nog geen nederlagen. Opvalelnd is. dat spijts den oorlogsgeest er, zoowel bij de neu tralen als bij de oorlogvoerenden, een bijzondere gehechtheid aan de Rotary ge dachte te vinden is. Zijn sympathie ging uit naar die landen waar de oorlog de internationale verstandhouding heeft verbannen, want zi: zijn in den oorlog gewikkeld om hun ideaal veeleer dan hun belang te verdedigen. De vriend schap tusschen Holland en België, noem de spr. een lichtende plek in de interna tionale geschiedenis. Dr. Jean Hassaert, hoogleeraar aan de Gentsche universiteit, kon zijn voor dracht over „Het volkenrecht op zoek naar zijn beginselen" zelf niet uitspre ken, doch de heer Pol Provost uit Kort- rij'k las den tekst voor. In de middagvergadering heeft oud- gouvemeur Krelagc een bespreking ge houden over de resolutions en enact ments. welke op de a s. conventie in Ha vanna behandeld zullen worden. Toespraken werden gehouden door mei. Rebel, uit Haarlem, voorzitster van de Nederlandsche Soroptimistenclubs en den heer Bagchus uit Wassenaar na mens de Vereeniging van oud-Rotariërs. Als plaats waar het volgend jaar de landdag zal worden gehouden wëïd Zwolle aangewezen. In een slotwoord heeft de gouverneur van het district zijn dank uitgesproken aan hen, die het woord hebben gevoerd en aan de Zutphensche club voor de gastvrijheid en de uitnemende organisa tie van dezen landdag. De landdag werd besloten met een feestmaaltijd. VERDACHT VAN 3PIONNAGE. IJmuiden, 4 Mei. Mevrouw v. d. F., vroeger in IJmuiden woonachtig, de laatste jaren evenwel in Gelsenkir- chen, is, zoo vernemen wij, dezer dagen op aanwijzing uit IJmuiden in Rotter dam gearresteerd, verdacht van spion- nage Zij is gevankelijk naar IJmuiden overgebracht en aldaar in arrest ge steld. DE NEDERLANDERS IN HET CON SULAAT BERGEN 's-GRAVENHAGE, 4 Mei. Blijkens heden bij bet departement van Buiten landsche Zaken ingekomen ambtsberich ten bevinden zich d« binnen het consu laat Bergen (Noorwegen) woonachtige Nederlanders in goeden welstand. Voor groote waarde aan juweelen gesloten LAREN, 5 Mei. Tijdens afweek heid der bewoners is Zondagmidda; tusschen half één en zes uur ingebr: ken in een villa, staande aan de De kindcrenlaan 4 te Laren en bewoon door den heer D. A. Blaauw, directer van de N.V. van Houten te Weesp. De. inbrekers hebben zich toe gang verschaft, door het inslaan van een ruit van de keukendeur Zij doorzochten enkele kasten en verdwenen met een buit van ju weelen, welke een waarde verte genwoordigt van ruim zeventien duizend gulden. Bovendien viel hun een bedrag aan geld van f 130 in handen. zich eM Onder het gestolene bevindt zich i collier met 67 paarlen ter waarde v« twaalfduizend gulden. Naar het Nat. Dagblad meldt, niJSj behalve de heer Rost van TonningtH hoofdredacteur van dit orgaan, ook IS heer Kroller, kringleider der N.S.B. B Schiedam, tot de 21 personen behoors^B die geïnterneerd zijn. Tot de over^B geïnterneerden behooren voorts o.m.'M heer Van Oort te Den Haag, uitgc^B van het anti-semitische weekblad Misthoorn" en de heer A. J. Fev Rotterdam, vroeger lid der Commur^B tische Partij Nederland, thans geen» meer doch nog bekend communistic propagandist. Regeering heeft geen aanlei- i ding tot bizondere maatregelen 's-GRAVENHAGE, 4 Mei. Op vragen van het Tweede Kamerlid I mr. Van der Goes van Naters in v w band met een vraaggesprek gehou IR tusschen een Amerikaansche corresp'JB dente en ir. A. A. Mussert. luidendr I 1. Is het der regeering bekend, fl een Amerikaansche correspondente BB het Columbia Broadcasting Svstera m vraaggesprek met ir. A. A. Mussert.' S| antwoordelijk leider van de Natioi^B Socialistische beweging, blijkbaar I» diens toestemming heeft wereldkur fl gemaakt. en 2. Is het der regeering bekend, datfl dat gesprek ir. Mussert op de vrJ of de Nedprlandsche nationaal-socii[va| ten ingeval van een buitenlandsd^H inval al of niet voor hun Koningin t den vechten, heeft doen weten, dat zi^Hi dat geval absoluut niets zouden d-j m alleen de armen over de borst kruit; M 3. Heeft overweging van een en an^B de regeering tot de conclusie geleid.) Hr door dit antwoord, waarbij de in i^H; tairen dienst zijnde leden van de nt^B naai socialistische beweging niet -S den uitgesloten, en waarvan de geïr^B viewde wist. dat liet in het buitenlB sj zou worden verspreid, de neutra! van den staat in gevaar wordt gebra en dat voorts gezien het in deze' weging gehuldigde leidersbeginsel hierin moet worden gezien een oprui tot dienstw eigering en desertie? 4. Welke maatregelen heeft de rf; ring hij geheel of ten deele bevestig? beantwoording van de derde vraaRpj nomen of beraamd? Luidt het antwoord van den Voo| ter van den Raadd van Ministers: 1 en 2. Deze beide vragen wordenR vestigend beantwoord. 3. De conclusies, in deze vraagl trokken, zijn niet geheel in overeenst'l ming met de beteekenis. door den interviewde zelf aan zijn woorden geven. In een telegram aan zijn pa genooten in Indië, gedateerd 1 Mei heeft ir. Mussert doen kennen, daim gekruiste armen" slaan op het. dat de officieren uit het leger ge; zijn en dus niet kunnen strijden. De suur heeft ..gegooid" veranderd in zet" en verder verschillende pa^s o.a. over ..Britsch-Joodschc propaga' geschrapt Maar zoowel in het aan? dpn als in het doorgezonden telr; staan deze woorden: „Soldaten in leger doen natuurlijk hun plicht.i valt huiten iedere bespreking, is vraagstuk voor behoorlijke mensci 4. Met de laatstgeciteerde woord? het interview allerminst gerechh digd. Een goed vaderlander, zal. indien hij onbillijk behandeld mpe' zijn, vin de ure des gevaars niet armen kruisen, maar desnoods in|B nederigste functie zijn plicht doen. Tot het nemen van bijzondere ïïmë regelen tegen ir. Mussert geeft et I het interview, zooals het nader f I toegelicht r|P regeering op dit oogccM geen aanleiding. e DE KONINGIN TER KERKE 's-GRAVENHAGE, 5 Mei - H. M Koningin heeft hedenochtend in Icmekerk te dezer stede den jeugddij bijgewoond onder gehoor van de Hertog. Buitenlandsch weeroverziebt Een uitgestrekt depressiegebied i stationnair over Midden-Europa, l'J en den Balkan. De hooge lucbtdlr over de Baltisohe staten houdt él- Voorts ontwikkelde zich een rug hoogen luchtdruk over Portugal, w zich vermoedelijk reeds tot over| Noordzee uitstrekt.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 2