ATTLEE'S CRITIEK OP REGEERINGSBELEID Proclamatie van Koning Haakon Nog meer critiek in het Lagerhuis DE TOESTAND IN HET ZUID-OOSTEN Geen onmiddellijke crisis verwacht Heeft Britsche XT. 7 Nieuwe stap van Roosevelt? geheime dienst niets gemerkt? WOROSJILOF VERVANGEN GeorgeLaiisbury overleden De Lagerhuiszitting „Het volk is niet overtuigd, dat de oorlog met voldoende kracht wordt gevoerd" „HET" TELEFOON? GESPREK De reactie op de rede van minister Chamberlain „Ik en de regeering zijn vastbesloten om vol te houden" Admiraal Keyes vraagt: waarom geen druk van de vloot op Drontheim? WEDGWOOD AAN HET WOORD LUCHTMACHT TEGEN VLOOT Een Britsche visie Een Roemeensche verklaring over de houding der Balkan-Staten ONTSPANNING IN BELGRADO GEEN MAATREGELEN IN BELGIE Zijn reizen door Europa Ie BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG S MEI 1940 REEDS terstond bij het begin van de rede van Chamber lain bleek, dat de leden van de regeeringspartij hem zouden steu nen. De oppositie daarentegen werd critisch, stelde vragen en maakte interrupties. Onmiddellijk na Charmberlain's rede begon de leider der Labour-oppositie. ma joor Attlee, met het uitoefenen van critiek. Evenals de minister president, bracht Attlee hulde aan het expeditiecorps in Noorwegen. Ook jzaf hij uiting aan zijn sympathie voor het Noorsche volk Het terugtrekken van de troepen is evenwel een terugtrekken en een achteruitgang. De rede van den minister-president op Donderdag was meer dan optimistisch en de red," van Churchill was veel te optimistisch. Door deze redevoeringen was hoop ontstaan en na de groote ver wachting is thans een groote teleurstel ling gekomen. Er zijn geen aanduidin gen geweest, dat het een expeditie op kleine schaal was. Het land beschouwde deze als van groot belang en ook de pers stelde het als zoodanig voor. Algemeen was men van oordeel, dat de vijand, die zich tot nu toe achter zijn muren had gehouden, ziln hoofd hier buiten had gestoken Er is geen initiatief aan Rritsche zijde geweest. Toen de regeering besloot mijnen te leg gen om den weg van Narvik t° versper ren had zij rekening moeten houden met de groote mogelijkheid, dat Duitschland tegenmaatregelen zou nemen. Op 18 Maart werd medegedeeld dat een troe penmachf van 100 000 man gereed stond om naar Finland te gaan. t Attlee kon niet begrijpen, dat deze macht zoo snel uiteen was geraakt. Hij had gedacht, dat deze gereed werd ge houden om een Duitsche tegenactie te keeren na het leggen van de mijnen. Hij wil thans weten of het expeditiecorps groot genoeg was, of het over de vol doende uitrusting heschikto, of er vol doende vliegtuigen en schepen waren en of het de goede soort troepen waren. Ook wenschte hij te weten, welke inlich tingen ontvangen waren van den gfthei- men dienst. Men heeft gesproken over troepenconcentraties en troepen, welke oefenden in 'het landen. Ook in Noorwegen bestond deze ge heime dienst en Attlee verlangde to we ten of de inlichtingen van den dienst op de juiste wijze waren gebruikt. Hij heeft den indruk, dat de regeering zich teveel heeft geconcentreerd op Narvik en niet op den algemeenen toestand. Hij kan begrijpen, dat een luchtbasis in Noorwegen een werkelijk levensbelang was. Indien men zich geen vliegveld kon verzekeren, was men genoodzaakt zich terug te trekken. Het is duidelijk dat snelheid van handelen hier noodzakelijk was en Attlee wenschte te weten of de actie wel tijdig genoeg werd onderno men. Tien dagen na de Duitsche landing te Drontheim landden- de Britsche troepen te Andalsne's en Namsos. Hij wil geen critiek uitoefenen op het terugtrekken van de troepen, doch dit verandert niets aan het feit, dat de veldtocht in het Zui den van Noorwegen een mislukking was. Zijn verwijf aan de regeer/ng is dat blijkbaar te voren geen plannen wa ren uitgewerkt. Hij is niet voldaan over de verklarine van den minister-presi dent, dat het huidige oorlogskabinet vol doende is om den oorlog te voeren. Hij heeft herhaaldelijk critiek uit moeten oefenen. Ten aanzien van de benoeming van Churchill zeide Attlee, dat het niet eer lijk is hem op dezen post te benoemen, aangezien hij thans twee soorten be langen heeft, de engere in zijn functie van minister van marine en meer uit gebreide als lid van het oorlogskabinet. De regcaring is doof en blind, 3» wanneer zij niet merkt, dat het volk angstig is en niet overtuigd, dat de oorlog met voldoende kracht wordt j gevoerd en dit niet alleen in Noor- wegen. De veldtocht in Noorwegen i brengt slechts het hoogtepunt var» de ontstemming. Men zegt, dat zij, die de verantwoording dragen, man- nen zijn, die een bijna onafgebroken loopbaan van mislukkingen hebben Noorwegen volgt op Tsjecho-Slowa- JjHV kije en Polen. Attlee haalde hier de Times aan, wel ke heeft geschreven, dat de zwakheid van den minister-president steeds is ge weest zijn toewijding tot zijn collega's, die ofwel mislukkelingen zijn ofwel rust noodig hebben. Attlee voegde hier aan toe, dat men het lot van het land niet in handen kan leggen van men- schen, die ofwel mislukkelingen zijn, ofwel rust behoeven. Attlee verweet de aanhangers van de regeering ministers te steunen, die naar zij weten mislukkelingen zijn. Het parlement moet zich be- wust zijn van zijn verantwoordelijk heid. In het land is het gevoelen algemeen verspreid, dat Engeland den oorlog niet zal verliezen, doch winnen Doch om den oorlog te win- nen, moeten andere menschcn aan het roer staan, dan 2ij, die thans de I leiding hebben. WASHINGTON. 7 Mei. (Reuter). De meening wint veld, dat Roosevelt in ver band met den Europceschen oorlog een of andere actie in den zin heeft. Volgens som migen zou een vredesactie van het Witte Huis samen vallen met een oproep van het Vaticaan. Duitsche pers blijft zich er mee bezig houden BERLIJN, 7 Mei. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: Het heden morgen door de Duitsche pers ge publiceerde telefoongesprek tusschen Chamberlain en Reynaud vormt ook voor de avondbladen het voornaam 6te punt van bespreking. Algemeen zien de bladen in den inhoud van dit gesprek een bevestiging, dat een Fransch-Britsche aanval op komst CLODIUS UIT SOFIA VERTROKKEN SOFIA, 7 Mei (Reuter). De Duitsche economische deskundige Clodius is vandaag per vliegtuig naar Berlijn ver trokken. LONDEN, 7 Mei. Het Britsche Bureau Reuter meldt: Labour heeft besloten geen standpunt te bepalen voor de biicenkomst der labóur- fraclie op morgenochtend In die bijeenkomst zal de geheele aangelegenheid grondig overwogen worden Voor hel oogenblik is de reactie op dc verklaring van Chamber lain aldus dat er geen onmiddellijke politieke crisis zal ontslaan. Bc leden van alle partijen staan critisch tegenover den geheelen toestand maar dc zaken schijnen nog geen punt te hebben bereikt, waarop een sterk deel der regeeringsaanhangers om een wijziging zou vragen. Vele regeeringsaanhangers achtten dc rede van Chamber lain teleurstellend anderen noemden haar de rede van een vermoeid manmaar des alniettemin zal bij uitblijven van onverwachte ontwikkelingen dc groote massa der regeeringsaanhangers voor de regeering stemmen ingeval de oppositie haar zou trachten onbevoegd te verklaren, om den oorlog voort te zetten. Iets dergelijks is een van de mogelijke resultaten van de bijeenkomst der Labourpartij van morgen ochtend. LONDEN, 7 Mei. (Reuter). - Uit „Ergens in Noorwegen" wordt ge meld: Koning Haakon heeft een proclamatie uitgevaardigd aan het Noorsche volk, waarin hij ver klaart: „In het Noorden van Noorwegen bezetten wij nog krachtige posities en vandaar uit zullen wij er in slagen om met de hulp, waartoe thans plannen wor den beraamd, de rest van het land te heroveren." Voortgaande zegt do proclamatie .,,de superioriteit van den vijand, zoowel in aantal als in techniek, op den grond en in het hijzonder in de lucht heeft ons gedwongen terug te trekken. Wij hebben reden om te gelooven, dat dit spoedig veranderd zal worden. Het was geen oorlog,.maar moord en brandstich ting, welke de Duitschers pleegden in Noorwegen. Het moreel van het volk bleef echter ongeschokt." Hieraan voegt de proclamatie toe: „Ik en de regeering zijn vastbesloten om vol te houden, tot het land is be vrijd." LONDEN, 7 Mei (Reutor). Nadat Page Croft lof gesproken had over de verichtingen van de Britsche duikbooten in het Skagerrak en gewezen had op de verliezen van de Duitsche vloot, be neyens op de uitbreiding van de Duit sche rechterflank met duizend mijion, waardoor Duitschland minstens 100.000 man tot het eind van den oorlog in Noorwegen zal moeten houden, voerde Wedgwood hef woord. Hij zeide, dat de eerste les was, dat met een luchtmacht, zooals die thans tot ontwikkeling i6 ge komen, een leger, dat niet over een luchtwapen beschikte, zich overdag niet kan bewegen. De tweede les is, dat alle neutralen, die aan Duitschland grenzen, Duitschland moeten gehoorzamen. Het dient nergens toe te trachten den neu tralen concessies te doen, daar zij klaar blijkelijk beheerscht moeten worden door vrees. Niets is van de neutralen te verkrijgen behalve door vrees vrees voor ons, aldus spr., zoo niet vrees voor Duitschland. De derde les is, dat de vloot Engeland kan redden van uithongering maar niet van een invasie. Klaarblijke lijk heeft de regeering geen plannen voorbereid tot bestrijding van een inval in Engeland. De superioriteit der Engel sche vloot was niet in staat om te ver hinderen, dat troepen zich naar Noorwe gen begaven en het feit, dat zij dit niet \erhinderen, maakt bet buitengewoon gemakkelijk zich voor te stellen, dat iets dergelijks zou gebeuren aan de Zuidkust van Lincolnshire of in de Washbaai. De vierde les is, dat ook En geland voorbereid moet zijn om gebruik te maken van den bliksemsnellen slag, waarvan de essentie is het doen van iets onwettigs, dat daarom onverwacht is. Voortgaande zeide Wedgwood, dat de regeering de zelfde wapens rnoet ge bruiken als Hitier, wanneer men Duitschland wil verslaan. Wij weten thans niet, aldus spr. waar Duitschland den volgenden klap zal geven en bijge volg zijn wij overal tot bewegingloosheid gedoemd. Wanneer wij willen slagen, moeten wij Hitier laten wachten en hem bevreesd maken voor de vraag, waar wij den volgenden slag zullen toe brengen. Het zou beter zijn, wanneer Zwe den wist, dat wij zullen optreden, wanneer Duitsche troepen optrek ken naar den spoorweg naar Lulea. Spanje en Italië behooren te weten, dat wij zouden kunnen gaan optre den, voordat zij ten oorlog trekken, in plaats, dat wij op hen wachten. Admiraal Sir Roger Keyes, die in uni form was, zeide zijn uniform te hebben aangetrokken omdat 'hij wilde spreken namens officieren en manschappon van de vloot. Hij wees er op, dat wanneer een paar schepen de fiord van Dront heim terstond waren binnengevaren, het leger bereid was geweest om samen te werken en de verovering van Drontheim spoedig tot stand zou zijn gebracht. De gevaren voor de vloot, zouden ge ring zijn geweest, vergeleken met die, welke bij andere operaties zijn voorge komen. Spr. had voorstellen van dien aard bij de admiraliteit ingediend, maar hem was gezegd, dat het niet noodig werd geoordeeld naar Drontheim op te varen, aangezien het leger goede vorderingen maakte en de toestand in de Middellandsche Zee het on- wenschelijk maakte om schepen te riskeeren. Toen spr. d^eze woorden bad uitgespro ken, werd er geroepen „schande". De conservatieve oud-minister Amery ver klaarde, dat de geheele leiding van den oorlog, zooals die tot dusverre is ge voerd, een diepgaand onderzoek eischt. Spr. verklaarde, dat het duidelijk was, dat er geen plan was opgesteld om hel hoofd te bieden aan de eventualiteit van een bezetting der Westelijke Noorsche havens door Duitschland. Spr. oefende critiek uit op het feit, dat men er niet in is geslaagd een van de havens in te neincn* die de Duitschers met Oen handvol man nen genomen hebben. Hij vroeg op wiens gezag de onmisbare hamerslag van de vloot op Drontheim afge last w-as. Er moet eeji verandering komen (ge roep der oppositie: „Eerst moet er een verandering in de regeeringsmachinerie komen"). De volgende slag kan elk oogenblik vallen. Zoolang de huidige methoden hcerschen, zal de tijd niet aan onzen Kant zijn, aldus spr., omdat het metho den zijn, die onvermijdelijk tijd ver knoeien en besluiten verzwakken. De eenige manier is de instelling van een hoogste oorlogsrcctoraat, d.w.z. precies het type van een oorlogskabinet, zooals Lloyd George dat invoerde in den vori- gen oorlog en zooals de overweldigende meerderheid van het Lagerhuis en het publiek dat eischcn. De redevoeringen van Keyes cn Ame ry werden ook toegejuicht door een aan tal regeeringsaanhangers. In zijn proclamatie zegt Koning Haa kon o.m. nog het volgende: „Zooals de eerste Duitsche aanval misdadig en bruut was. zoo is de Duit sche oorlogvoering der afgeloopen vier weken meedoogenloos en barbaarsch ge werst. Open steden, weerlodze landelijke gemeenten, visschers in hun kleine vis- schersbooten en hospitaalschepon met groote. gemakkelijk te onderscheiden roode kruisteekens. zijn gohombardeerd en met machincgeweervuur bestookt." In verband met de gevechten zegt Ko- ning Haakon: „In ongeveer gelijke om standigheden 'zijn onze soldaten volko men gelijk aan de Duitsche en moer dan dat De Duitsche verliezen ter zee en te land zijn tot dusverre vele malen grooter geweest dan do onze." t De Koning voegde hier nog aan toe: „Teder huis. dat vernield wordt, iedere moord op weerlooze burgers heeft slechts de krachtige vastberadenheid van bet volk versterkt om de aanval lers uit het land te drijven. Wij zijn er zeker van dat de bevolking in de be zette districten zal optreden met de waardigheid, die door de omstandighe den wordt vereischt. LOKDEN, 7 Mei. Hel Britsche Bu- reau Reuter meldt: Volgens gezagheb bende te Londen ontvangen berichten is de Duitsche luchtaanval op Britsche schepen in de Noorsche wateren wel is waar zeer fel geweest, dödh hebben de Britsche schepen hunnerzijds aan de Duitsche vliegtuigen ernstige schade toegebracht. v Een Britsch schip werd, volgens de berichten, niet minder dan veertig keer op éón dag aangevallen. Tijdens deze Duitsche aanvallen werden 150 bommen uitgeworpen doch treffers werden niet geplaatst en niemand werd gedeerd. Twee Duitsche vliegtuigen werden door dit schip omlaaggeschoten. Men heeft gezien, dat zij te pletter vielen. Twee werden waarschijnlijk omlaag ge schoten en twee zoodanig beschadigd dat bet de vraag i6 of zij naar hun ba sis hebben kunnen tenigkeeren. Een ander Britsch schip heeft in drie dagen 5 Duitsche vliegtuigen neerge haald. gpc* Cféfcuu, j MOSKOU, 7 Mei (Tass). Het presidium van den hoogsten Sovjet hoeft maarschalk Worosjilof be noemd tot plaatsvervangend voor zitter van den Raad van Volkscom missarissen en voorzitter van de Defensiecommissic van dezen raad ontheven van zijn zijn functie van volkscommissaris van Defensie, Maarschalk Semjon Timosjenko, tot dusverre commandant van het mi litaire district Kiew, is benoemd tot volkscommissaris van Defensie, DE ITALIAANSCH-AMERIKAANSCHE BETREKKINGEN WASHINGTON, 7 Mei (Reuter). Ter verbetering van de Ilaliaansch-Ame- rikaansche betrekkingen 'heeft het de partement van financiën vandaag de „dumping" rechten op Italiaansche zij de opgeheven, die in Augustus j.l. wer den ingevoerd. De opheffing is geschied op verzoek van het staatsrlepartemcnt. DE SCHIETPARTIJ IN DE BINNEN STAD VAN DUBLIN DUBLIN, 7 Mei (Reuter). De Ier- sche regeering heeft een belooning van 5000 pond sterling uitgeloofd voor in lichtingen, die leiden tot de arrestatie van de mannen, die de rechercheurs vandaag in de straten van Dublin heb ben aangevallen. SALONIKI. 7 Mei. - Hot Duitsche Nieuwsbureau meldt: De bewegingen der Engelsche on Franschc eskaders in de Middellandsche Zee worden hier met aandacht gevolgd. Naar hier vernomen wordt, is do Engel sche vloot, na aanvankelijk te zijn geconcentreerd in de buurt van Alexandria, in hoofdzaak bezig mot de waarneming van belangrijke punten in het Oosten van dc Mid dellandsche Zee. terwijl de Fran schc oorlogsschepen klaarblijkelijk het Westelijk deel van de Middel landsche Zee als voornaamste opc- ratieterrein hebben gekregen. Dc formaties zijn. naar in deskun dige kringen vernomen wordt, vrij gelijkmatig en zonder duidelijk doel - verdeeld. Een eskader lichte Engelsche tor pedobooten is ter hoogte van Kreta, voor de versterkte bocht van Suda, gezien In de wateren van don Griek- schen archipel Is door Engelsche torpedobootjagers oen patrouille- dienst ingericht. Uit Sofia meldt het Duitsche Nieuws bureau: Do Engelsche ambassadeur in Ankara is vandaag door minister-pre sidxt Filoff ontvangen. Het onderhoud zou ruim twee uur geduurd hebben Des avonds gaf de Turksehe gezant een receptie, waar do minister-president Filoff. de minister van buitenlandsche zaken, de chef van don generalen staf van het Bulgaarscho leger on do ge zangen van Engeland, Roemenië, Zuid Slavië en Frankrijk aanwezig waren. Roemenië en de toesfand op den Balkan Het Duitsche Nieuwsbureau meldt De woordvoerder van het Roemeen sche ministerie van propaganda heeft verklaard, dat ten aanzien van de geruchten over een oorlogs gevaar of oorlogsdreiging op den Balkan leidende Roemeensche krin gen de volgende opvatting zijn toe gedaan. Niemand kan do Balkanstaten ge bruiken voor zijn oorlogsdoeleinden zonder dc toestemming van dezo sta ten. Alle Balkanstaten hebben echter herhaaldelijk, zoowel afzonderlijk als ook gemeenschappelijk op do conferen tie te Belgrado van den Balkanbond verklaard, dat zij vastbesloten zijn den vrede en hun houding van volkomen neutraliteit te verdedigen. Do wil daar toe is thans krachtiger dan ooit. De verantwoordelijke leidcndo persoonlijk heden van alle oorlogvoerende staten hebben categorische verklaringen afge legd, dat zij vastbesloten zijn. do neu traliteit van de Balkanlandon te ros pecfeeren. en dat zij wenscHen, dat de vrede op den Balkan in stand gehouden wordt. Den laatsten tijd is gccnorloi druk uitgeoefend, geen enkele gebeur tenis van welken aard ook voorgeval len, welke iets zou afdoen aan het cate gorische karakter van deze verklarin gen. De Balkanstaten zijn vastbesloten hun vreedzame belangen en doelstel lingen ook vorder na te streven en zich to verweren togen die 'geruchten, die ten doel hebben hun duidelijke en nauwkeurige houding te verstoren. Eenige ontspanning in Zuid-Slnvtë Het Britsche Bureau Reuter meldt uit Belgrado: De verklaringen, die do Duitsche en dc Italiaansche pers in de afgeloopen 2i uur gepubli ceerd hebben en waarin wordt te gengesproken. dat cr aggressieve plannen ten aanzien van Zuid-Oost Europa bestaan, hebben hier eenige ontspanning veroorzaakt. In door gaans welingelichte kringen wint de meening veld. dat Italië niet voornemens is in eenige actie het initiatief te hemen of van non- bclligcrcntie af te wijken. BRUSSEL, 7 Mei (Belga). Do Bel gische bladen publiceercn zonder com mentaar de berichten over de door Ne derland genomen veiligheidsmaatrege len. Bevoegde Belgische kringen verkla-, ren, dat op het oogenblik geen enkele soortgelijke maatregel onder oogen wordt gezien. DE BRITSCHE VLOOT IN DE MID- DELLANDSCHE ZEE ROME, 7 Mei (Stcfani). De Tclc- grafo publiceert een artikel van zijn directeur Giovanni Ansaldo, waarin deze zegt, dat de ware reden van de verplaatsing der Britsche vlootstrijd- krachten van de Noordzee naar de Mid dellandsche Zee is geweest, een zoo groot mogelijk aantal linieschepen in veiligheid te brengen voor de aanvallen der Duitsche bommenwerpers. Een der merkwaardigste figuren uit het Engelsche politieke leven REUTER nieuit Uit Londen hot overlijden van don vroegoren Labnurleider George Lansbury, die sinds oonigen tijd ongesteld was. Mot Lansbury gaal een van de merkwaardigste politieke figuren van Engeland heen, een man wiens optreden cn wiens persoonlijkheid tot ver buiten de grenzen van het Verecnigd Koninkrijk bekend zijn geworden. I.anshurv's geheele leven is eigenlijk een aaneengeschakelde strijd geweest. Reeds als dertigjarige landverhuizer in Queensland in 1884 voordo hij strijd, na dien als werker voor do idealen van do politiek der liberalen, en ten slotte, sinds 1892, als propagandist voor do so cialistische ideeën. Hij werd oen van do grondleggers van do Britsche Labour partij, en oen van 'haar eerste Lagcrhuis- ledon, namelijk voor Bow van 1910 tot 1912. Mij bedankte toon vrijwillig, om zich weer candidaat te laten stellen als kampioen voor het vrouwenkiesrecht. Hij werd echter niet herkozen, en kwam toen in do journalistiek terecht, en wel aan de Daily Herald, in dio dagen een klein en onbetookenend blaadje, tijdons den wereldoorlog een wceklüad, na den oorlog weer spoedig dagblad. Lansbury Hier vcrlchtte liii een van zijn grootste, prestaties, namelijk het omhoog werken van de Herald. Dat was inderdaad een daad van groote betcekenis voor iemand, die geen journalist was. Een van de grootste Britsche krantencigenaars heeft «lat eens genoemd het „wonder van Flcetstrcot". In 1922 kwam hij weer voor Bow in het Lagerhuis, waarin hij sindsdien on afgebroken zitting heeft gehad tot 1985. Een belangrijke episode uit zijn leven is ook geweest zijn burgemeesterschap van hei plaatsje Poplar van 1919 tot eind 1920. Tijdens zijn mayorschap werd er zoo kwistig mot Tiet geld van de ge meenschap omgesprongen tot leniging van don nood eter werklooze havenar beiders, dat do regeoiing moest ingrii pen. Zij stelde Lansbury voor de kous af te treden of van gedragslijn te ver anderen. 1111 weigerde heide, cn kwam toen ten slotte in de gevangenis te recht. Maar zijn grootste triomfen heeft Lans bury gevierd als leider van de oppositie in het Lagerhuis, znoals men weet een officieelc en gesalarieerde functie in het Britsche parlement. Lansbury, of G. L. zoonis hij in de wandeling heette, ge bruikte die functie orn met dikwijls on- gedisciplinoerden hartstocht te strijden voor zijn partii en voor zijn overtuiging. De vakvcreenigitigen moesten echter weinig van zijn optreden hebben, dat demagogisch was, en dikwijls kinderlijk naief tegelijkertijd. Zoo werd I.anshurv een zeer populair man, mede door zijn groote integriteit, doch veel invloed be zat hij niet. daar hij, ook in zijn optre den in het Parlement meer een persoon lijkheid van moroele kracht was, dan een denker of een partijleider. Do laatste jaren heeft Lansbury zich groote bekendheid verworven door zijn rondreizen door Europa, mot het voorop gezette doel verschillende staatshoofden en leidende politieke figuren te ontmoe ten, om hij lien Ie pleiten voor den v'rc- de. Zoo bezocht hij Hitler, Musolini, Sta lin, Prins Paul van Zuid Slavic, en vele anderen. Na zijn laatste reis zeide hij in een interview, dat „al die groote dictators- de meest redelijke, eenvoudige mannen zijn, wanneer je ze rustig aan liet pra ten krijgt. Als ik maar Duitscli, Fransch en Russisch kon spreken, verzuchtte hij toen., dan geloof Ik vast, dat ik Hitler, Mussolini en Stalin hij elkander zou kunnen brengen. „Dat was in September 1938 HET FRANSCHE AVONDLECER- BERICHT PARIJS, 7 Mei (Havas) Het leger- bericht van hedenavond luidt: Optreden der artillerie len Westen van de Voge zen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 3