TWEE OPENBARE SCHOLEN WORDEN OPGEHEVEN Dure verwarmingsketels voor de Gemeente? 12 Mei Moederdag-bloemendag Debat over auto verkoop 2e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 8 MEI 1940 GEMEENTERAAD Een vurig pleidooi van wet houder Noordewier voor behoud van de school Zonnebloemstraat IS1ERAV0ND hield de Ge- H- 7 méenteraad een openbare ver gadering onder voorzitterschap van den Burgemeester, mr. J. C. graaf van Randwijck. Deze opende te zeven uur de vergadering, ter- V^'jl de heer de Haan afwezig was. De notulen der vergadering van 29 Maart worden goedgekeurd, zooals ze ter visie hebben gelegen, na een opmerking van den heer Bcnninga. 1. Ingekomen stukken en mededeelin- gen. Ingekomen zijn verschillende beslui ten van Ged. Staten tot goedkeuring van raadsbesluiten of tot verdaging hunner beslissing. Verder verschillende adressen van ouders en van de afd. Amersfoort van d°n Bond van Ned. Onderwijzers in zake de opheffing van scholen. Verslag van de stichting Badhuizen over 1939. De heer van Munster (R.K.) maakt een opmerking inzake de slui ting van het badhuis in de maand Juni, welke, opmerking zal worden o\erge- hraoht aan het Bestuur. Verslag over het Lager Onderwijs over 1939. Dp heer Benninga (C.H.) wijst er op, dat enkele scholen een opgave ver strekken van het schoolverzuim. Hij zou dit van alle scholen willen hebben. Dan zijn enkele klassen verdeeld aan school 7 Zelfs een klas over 3 afdeelihgen. Dat lijkhem ongewenscht. Ten slotte wijst hij er op, rlat de Ko ningin Emmaschool klaagt over gebrek aan plaatsruimte. Hij verzoekt daarin te voorzien. Ook heeft er nog een stuk ter lees- ikamer gelegen over Maatsch. Hulp betoon. De Voorzitter merkt op, dat dit aan de Raadsleden was gericht. De heer Kroon verzoekt doorzending aan Maatsch. Hulpbetoon. De Voorzitter: Dat is al gebeurd. De zaak is volkomen bekend hij Maat sch. Hulpbetoon. 2. Benoeming van twee leden van de Commissie van toezicht op het Middel baar Onderwijs. Benoemd worden ds. J. Nauta, Ned. Herv predikant en mevr. ir. J. C. Selle- mans-de Kroes. 3. Voorstel van B. en W. om van S. A. M. Gaastra overeenkomstig zijn ver zoek eervol ontslag te verleenen als tij- deliik leeraar aan de Handelsdagschool. Aangenomen. 4. Voorstel van B. en W. tot verlen ging van het ziekteverlof van een leeraar aan het Gymnasium. Aangenomen. 5. Voorstel van B. en W. tot vaststel ling van de vergoeding voor vakonder wijzers ingevolge art. lOlbis der Lager Onderwijswet 1920 over 1939 ten behoeve van het bijzonder U.L.O. Aangenomen. 6. Voorstel van B. en W. om opnieuw Vast te stellen de verordening tot hef fing van schoolgeld voor de afdeeling voor de opleiding voor het midden standsdiploma van de Handelsavond school. De heer v. Hamers veld (R.K.) wijst er op, dat deze middenstandscur sus zich zelf moet hedruippn. Uit f,e stukken is hem niet gebleken dat dit zoo is. Daarom verzoekt hij inlichtingen en wil zoo noodig het voorstel aanhou den. ■^Wethouder Spiekermann (R.K.) Wijst er op dat dit juist is Het school geld was vastgesteld op 30, maar door de mobilisatie hebben enkele leerlingen zich teruggetrokken en nu is er een te kort van 100. De heer v Hamers veld (R.K.): Wie moet dat dan betalen? Wethouder Spiekermann (R.K Wc kunnen het schoolgeld tOeh niet verhoogpn en dus zal d? gemeente het moeten bijpassen. j(De heer v. Hamers veld (R.K.): Dat wordt dus een subsidie aan dezen cursus. ■nathouder Spiekermann (R.K): Het, is een onderdeel van de Handels avondschool. .iillet voorstel wordt aangenomen, -vj 7. Voorstel van B en \V. om een cre- diet te verleenen voor de aanschaffing van een vccgauto voor den Reinigings dienst. I Aangenomen. S. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de regeling van de ïaarwedden van den ambtenaren en werklieden in dienst der gemeente. De heer Munster (R.K.) hoopt, dat voortaan bij dergelijke belangrijke voor stellen het Georganiseerd Overleg mon deling zal worden gehoord. Verder spreekt hij zijn voldoening uit dat een wijziging is aangebracht, zoodat onge huwde ambtenaren in bijzondere geval len geheel of gedeeltelijk niet eenige kostwinners kunnen worden gelijkge steld. I De heer Waterloo (R.K.) wijst er ■op, .dat er in een alinea gesproken ■wordt van ambtenaren; moet daar niet achter komen en werklieden. De heer Stadig (A.R.) wil de voor gestelde wijziging zoo lezen dat er komt te staan: ongehuwde ambtenaren die ge heel of gedeeltelijk kostwinnaar zijn. De voorzitter heeft geen bezwaar dat over te nemen. De Raadscommissie is niet gehoord waarover hij verontschuldiging aan biedt. De opmerking van den heer Waterloo is in principe juist. B. en W. zullen die zoo noodig aanbrengen. Het voorstel wordt aangenomen. 9. Voorstel van B, en W. tot wijziging van de verordening reeelende de ran gen, het aantal, de samenstelling en de bezoldiging dei gemeente politie Aangenomen 10. Voorstel van B. en W. tot intrekking van het raadsbesluit van 12 December 1939 No. 311 VI pn vaststelling van een nieuw besluit betreffende het reserve fonds Waterleidingbedrijf Aangenomen. 11. Voorstel van B. en W. tot het ver leenen van credietcn voor centrale werk verschaffing. Wordt aangehouden. 12. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de gemeente-begrooting dienst 1939 en 1940. Aangenomen. 13. Voorstel van B. en W. tot aankoop van de perceelen Groote Haag Nos. 70 en 72. Aangenomen. 14. Voorstel van B. en W. tot verpach ting aan H. J. Spies van een perceel weiland aan den Randenbroekerwcg. Aangenomen. 15. Voorstel van B. en W. tot. verhu ring aan J. E. van Nie van een perceel tje tuingrond nabij de Prinses Juliana- laan. Aan genomen. 16. Voorstel van B. en W. tot verhuring aan J. J. Stofmeel van het sportterrein in de zgn. „Bokkeduinen" nabij den Soesterweg. Aangenomen 17. Voorstel van B. en W. tot verhu ring aan J. v. d. Biezen van de woning in de Koppelpoort. Aangenomen. 18. Voorstel van B. en W. tot verpach ting aan A. van Putten van strooken grond langs de scheidingssïooten van perceelen in Soest (het zanddepót bij de Eem). Aangenomen. 19. Reclames hondenbelasting dienst 1938.en 1939 20. Ontheffingen en reclames school geld. 21. Ontheffingen en reclames straat- en rioolbelasting dienst 1938, 1939 en 1940. De punten 1921 worden aangeno men. 22. Benoemine van een curator van het Gymnasium (vacature dr. M. van der Hoeve). Benoemd wordt de heer F. G. Insin- ger. 23. Voorstel van B. en W. tot ver lenging van de gemeenschappelijke re gelingen betreffende toelating van kin deren uit andere gemeenten op de openbare scholen alhier. Aangenomen. 24. Voorstel van B. en W. tot re-orga nisatie van het openbaar lager on derwijs. De heer Benninga (C.H.) is het met B. en W. eens dat het gewenscht is de reorganisatie onder de oogen te zien. De kosten zijn nog al hoog in Amers foort en het aantal leerlingen daalt en hoe kleiner dit aantal hoe duurder het onderwijs. Toch zijn er wel nadeelen aan verbonden, door het verplaatsen van leerlingen komt, er weer onrust. Over het algemeen acht hij de reorga nisatie niet. erg geslaagd. Zien we de aantallen leerlingen van de scholen Puntenburg en Wversstraat dan zou daarvoor een zesmansschool in de Wversstraat en een driemanssehool aan de Puntenb. laan kunnen zijn gemaakt. Dan zou het heter zijn geweest in het Leusderkwartier éAn zesmansschool te maken. Hij beveelt dit bij een volgende gelegenheid aan. Wat de opheffing der school aan de Zonnehloemstr. betreft, deze acht hij juist daar school 7 de eenige school in het Soesterkwartier is met een gym nastieklokaal. Met. de opheffing der school Coninck- straat kan spr. zich niet vereenigen. In die wijk behoort een openbare school. Men zegt wel het is een stervende school, maar dat is niet juist. Het is hem hekend. dat leerlingen dezer school zijn overgeplaatst naar de Puntenb.laan om deze op-peil te houden. Dan zou hij nog eerder de school Wversstraat wil len opheffen. Nu deze school geen op leidingsschool meer blijft is er niet zoo- vpel bezwaar deze school op te heffen daar deze school geen bepaald rayon heeft. Dan wordt er nog al een uitbreiding gegeven aan de kweekelingen met acte. Daar zijn nog al financieele bezwaren aan verhonden De meisjesschool die op dezelfde sterkte blijft, krijgt een kwee- keling, zoo ook de school aan het Schoollaantje F,lke kweekeling komt ongeveer op f 2000 en dat komt hem in dezen tijd ongewenscht voor. Men zegt wel eens. dat de kwreek,eling met arte de kurk is waarop ons onderwijs drijft. Dat is misschien wel waar. maar niet onmogeliik is het een middel om mis schien adspirant onderwijzers in te voe ren. Er i6 wel eens gezegd, het is immo reel den kwekeling met acte zonder sa laris te laten werken. Dat is inderdaad juist. De bezuiniging welke wordt er- kregen wordt voor meer dan de helft weggewerkt door de kweekelingen met acte. De \oord.eelen. welke verbonden zijn aan de aanstelling van kweekelin gen met acte wegen niet op tegen hpt nadeel van de opheffing eener school. Het opheffen der opleidingsscholen on derschrijft hij ten volle. De heer Bakker (Lib.) verschilt met B. en W. van meening, dat het opheffen van scholen een flinke bezuiniging zal geven. Het is fataal wanneer kinderen van de eene school moeten worden overgeplaatst naar andere scholen. Veel ouders zullen zeggen: dat neem ik niet. dan stuur ik mijn kinderen liever naar het particulier onderwijs. In de geheele reorganisatie ziet spr. een knauw voor het openbaar onderwijs en hij betwijfelt het. dat de kosten per leerling zullen daleij. Hij verwacht nog weer oprichting van een particuliere school bijv. in het Soes terkwartier en zoo doorgaande wordt het openbaar onderwijs in den grond gewerkt. Spr. heeft indertijd gevraagd hoe het komt dat het onderwijs in Amersfoort zoo duur is. Daar wordt aan gewerkt en hij zou het voorstel van B. en W. willen uitstellen tot we weten, waarom de kosten per leerling hier zoo hoog zijn. Wanneer een kweekeling met acte zich een of twee jaren bekwaamt onder toezicht van een onderwijzer, dan is spr. er voor dat dit gratis geschiedt. Maar als zoo iemand een klas voor zijn rekening krijgt moet hij betaald wor den als een volledig onderwijzer. Als een particulier dat deed zou men eens wat hooren. De heer Kroon (S.D.) wijst er op, dat met. het aantal leerlingen 7 scholen kunnen worden bevolkt. Er zal dus iets moeten gebeuren. Aller streven moet zijn gericht op zesmansscholen, maar dat is nu niet mogelijk. Wc zullen ech ter krijgen 5 zesmansscholen en er ligt dus een tendens in het voorstel, dat we gaan naar zesmansscholen. Voorstan ders van de openbare, school zenden vaak hun kinderen naar de bijzondere school en dit is oorzaak, dat we tot deze reorganisatie moeten overgaan. Elk jaar is een gescharrel en geschipper noodig om aan het. aantal leerlingen te vol doen. Overplaatsingen waren noodig en dat is func6t. Daar niopten we afkomen, er moet rust komen. Het vervallen van de opleidingsscholen zal het onderwijs ten goede komen. De kweekelingen met acte zijn pr nu eenmaal en l\et verheugt Spr. dat B. en W. eenigszins tegemoet zijn gekomen. In de Commissievergadering is er over gesproken school 7 op te heffen en school 3. Maar in laatste instantie is het voorstel gekomen de scholen 2 en 3 op te heffen. Wat de opheffing van school 3 betreft, daarmee kan spr. zich vereenigen. Deze school is inderdaad stervende en het wordt daar een on houdbare toestand. En er moet nu toch eens rust komen. Met de opheffing van de school Zon nebloemstraat kan spr. zich niet ver eenigen. Waarom niet de school aan den Ouden Soesterweg er uit genomen en die aan do Zonnebloemstraat laten bestaan. Dit is een mooie school en het aantal leerlingen is van dien aard, dat de bestaanszekerheid is gewaarborgd. De heer Waterloo (R.K.) is prin cipieel voorstander van de bijzondere school maar al6 raadslid wil hij de openbare school geven wat noodzakelijk is. De reorganisatie is helaas noodzake lijk door het terugloopen van het aan tal leerlingen In onderwijskringen is men sterk voorstander van 3 en 6 man- scholen en het voorstel benadert dit in derdaad. Opheffing van welke school ook zal moeilijkheden met zich bren gen. Als de school aan den Ouden Soes terweg wordt opgeheven moeten 188 leerlingen worden overgeplaatst en als de school Zonnpbloemstraat wordt op geheven maar 108. En de school Oude Soesterweg ligt zeker niet slechter en heeft bovendien een gymnastieklokaal. Tegenover de opheffing der school Coninckstraat heeft spr. weifelend ge staan. Maar als hij de gebouwen in de Conine k6t ra at en de Wyersstraat ziet dan zegt hij: dat mag ik het openbaar onderwijs niet aandoen, door de oude school in de Coninckstraat te laten be staan. Het voorstel inzake de opleidings scholen heeft zijn instemming. Wat de kweekeling met acte aangaat zegt hij beter een half ei dan een leege dop. Spr. is tot de conclusie gekomen dat de hoofden van openbare scholen een onderlinge oorlog hebben, om el kaar leerlingen af te winnen. Dit acht hij niet juist. Ilct is niet in liet belang van het openhaar onderwijs dat er een striid is'tussehcn verschillende scholen. De heer Ruitenberg (V.D.) staat op het standpunt, dat we nog niet ver plicht zijn* tot deze reorganisatie. Ge hoord alle bezwaren meent hij dat de tijd er nog niet rijp voor is. Er is gezegd rlat de school Coninckslrant stervende •is. Maar de afdpeling kan daar veel aan doen, door leerlinecn over te heve len naar een andere echool. Het is z.i. een papieren kwestie en hij is dan ook tegen het voorstel van B en W. De heer Stadig (A.R.) wijst er op. dat dc heer Kroon het al heeft gezegd, dat er elk jaar verschuivingen noodig zijn. Het zou goed zijn als we eens-voor jaren daarvan af waren Dat zou in het belang der gemeente zijn en ook in het belang der scholen zelf. Met de gedachte der reorganisatie kan spr. zich wel vereenigen, maar niet met de opheffing der school Coninck straat, daar in dat stadsdeel dan geen enkele openbare school zal zijn. Het is volkomen onjuist die school op te hef fen. Na eenige jaren zullen we een krachtige aandrang krijgen daar een openbare school te stichten en do rust welke men verwacht zal niet worden verkregen. Wil men twee scholen op heffen dan is in de richting, welke dc heer Benninga heeft aangeduid wel een bevredigend plan te krijgen. Spr. wil daarom de opheffing van de schoo' Coninckstraa* aanhouden om op kar ton termijn een voorstel tegemoet te zien tot opheffing van een andere school. Wethouder Noordewier (S.D.) wil als minderheid van het College zijn stem motiveeren. Hij is niet voor aan houding, daar hij vreest dat het met de aanmeldingen voor de openbare school mee zal loopen. Ilij zou er al leen voor zijn als men de verwezenlij; king er van wilde doen ingaan 1 Sept. 1941. In geen geval mogen de aanmel dingen in de war worden gestuurd. Hel is niet alleen een financieel voorstel, maar ook zeer in het belang van de openbare school zelf. Er zijn thans 1732 leerlingen, ver deeld over 11 scholen. De lieer Kroon heeft opgemerkt, dat dip leerlingen in 7 scholen zouden zijn onder te brengpn. Maar zoo gemakkelijk gaat dat niet. We hebben in de eerste plaats rekening te houden met onze kwartieren. We heb ben het Soesterkwartier met 4 scholen met 680 leerlingen. Dp oude stad heeft 3 scholen mei 458 leerlingen, zoodat. we daar onmogelijk het standpunt kunnen innemen, dat we er meer dan 2 scholen kunnen handhaven. Dan zien we het Leusderkwartier Zuid met 261 leerlingen in twee scho len. Die zouden we niet in een school kunnen onderbrengen. De school Hob- bemastraat laat spreker buiten be spreking, want die heeft een behoorlijk rayon. Van de 11 scholen kunnen er 9 over blijven, er moeten er dus twee verdwij nen, een in het Soesterkwartier en een in de binnenstad. Opheffing van 2 scho len zal een bezuiniging geven van 4000 of ongeveer 2.10 per leerling. Dat berekend over bet bijzonder onder wijs geeft een mindere uitgaaf van 13000, waarvan weer afgaat het be drag voor de kweekeling met acte. zoo dat er overblijft ongeveer 7000. Maar daar gaat het feitelijk niet over. In de eerste vergadering van de Commissie was men van oordeel dat de school Coninckstraat niet kon worden opge heven en die aan den Ouden Soester weg wel. Veertien dagen later werd weer een vergadering gehouden en toen kon de school Coninckstraat wel wor den opgeheven en die aan den Ouden Soesterweg niet. De heer Waterloo (R.K.): Dat is niet juist. Wethouder Noordewier (S.D.) heeft dat uit de aanteekeningen van die vergaderingen. Tusschen die beide vergaderingen is een \ergadering van de hoofden van scholen gehouden, waarbij ook de Inspecteur van het L.O. tegenwoordig was. En deze heeft ge vraagd of bij het. oordeel ook sociale motieven hebben gegolden. Hij acht dat niet onjuist, maar hij zou het een schrijnend onrecht vinden als de school aan de Zonnebloemstraat werd opge heven. Er is gesproken over het gym nastieklokaal aan de school aan den Ouden Soesterweg, maar dat kan toch gebruikt worden. De trek naar de School Zonnebloemstraat is veel grooter dan naar de school Oude Soesterweg. Als de school Zonnebloemstraat niet telkens leerlingen had moeten afstaan aan de school Oude Soesterweg, dan zou die school al minstens een vijfklas- Een schreeuw een plons daar gaat er Klein Keesje pardoes in het water! Hij zwemt als een rat (Geleerd in ons bad) Gered is hij eventjes tater. Kan Uw kind zich ook zelf redden, of is hij, indien hem zoo iets overkomt. aangewezen op hulp, die soms op tijd, maar ook soms te laat komt. Dat risico moogt U niet nemen, voor kindpren tot 16 jaar f 4tot 9 jaar f '2.50 geven doorloopend toegang Lesabonnementen, ongeacht de leeftijd f 2— per pers. Ouders laat Uw kinderen zwemmen leeren maar leert het zelf ook. Kpmt U eens vrijblijvend spreken, over de mogelijkhe den voor Uw gezin. Tot 12 Mei abonnementen met regenverzekering. Vraagt vrijblijvend inlichtingen aan het kantoor: St. Anfri- dusstraat 28-30, Tel. 3768- Kantoor geopend van 9 u. v.m.9 u. n.m. Zondags van 10—6 u. n.m. sige school zijn. Bij opheffing van de school Zonnebloemstraat zal er veel meer nadeel worden toegebracht aan het openhaar onderwijs dan bij ophef fing van de school Öude Soesterweg. Spr. wil er ernstig op aandringen het openbaar onderwijs niet mepr te bena- deelen dan noodig is. Hij wil niet ver onderstellen dat een Raad, waarin rechts dc meerderheid heeft, dat zou willen doen. Wethouder Spieker man (R.K.) meent, dat het moeilijk is nog nieuwe argumenten aan te voeren voor de reorganisatie. Bij de begrooting is ge wezen op de duurte van ons onderwijs. Dit ging goed toen we in betere condi tie waren, maar we moeten ans aan de realiteit aanpassen. Het voorstel tot he zuiniginc was niet zoo eenvoudig. Er is gestreefd naar 3 en 6 manscholen. Willen we 2 scholen opheffen, dan moe, ten we vragen hoe verdeel ik de scho len het best over de stad. Getracht is de scholen in de centra te houden. De stad is verdeeld in 3 deelen: Soesterkwar tier, oude stad en Leusderkwartier. In het Soesterkwartier zijn vier scholen met 672 leerlingen. Er moet dus een school verdwijnen en dan is het beste de school Zonneblocmstraat op te hef fen. Wil men het openbaar onderwijs het meest geven wat men geven kan, dan moet de school Oude Soesterweg blijven bestaan. De scholen aan het Schoollaantje en aan den Leusderweg zijn niet te combineeren. Rest nog de binnenstad met 3 scho len. Het is voor spreker niet moeilijk uit te maken welke school moet wor den opgeheven. De school Coninck straat is wat de aangifte betreft ach teruitgaande. Het is niet waar dat de school kunstmatig is achteruitgegaan; de/e school mist levenssappen. Na deze reorganisatie voorziet spreker een saneering van het openbaar onder wijs en hij vertrouwt, dat. alle onder wijzers daaraan zullen meewerken. Met adresseeren en schrijven in de courant bereikt men niet, dat er rust zal komen. Wil de Raad de school Coninckstraat niet opheffen, dan zal men de conse quenties ervan moeten aanvaarden. Het voorstel is ernstig voorbereid en de inspecteur van het L. O. gaf het zijn volkomen instemming, alsook het De partement van onderwijs. Ten slotte beantwoordt spr. enkele ge maakte opmerkingen. Wethouder Van Galen Lasf (C.H.) deelt de cijfers mede omtrent de kosten van het onderwijs in verschillende ge meenten boven 30.000 inwoners. Amers foort staat daarbij op de zesde plaats. Als we alleen vergelijken met plaatsen van gelijke grootte dan komen we tot de twijfelachtige eer, dat Amersfoort bo venaan staat. Spreker moet ten sterkste aanhouding ontraden, omdat de toe stand der gemeente niet gedoogt de bij de begrooting bezuinigde bedragen te .vinden. Amersfoort is zoo duur met zijn onderwijs per kind, omdat we te veel scholen hebben. Ook wat dc kosten van instandhouding van scholen aangaat staat Amersfoort bovenaan. De heer Bakker (Lib.) vindt, dat nu de vraag nog meer dringt om den Raad gelegenheid te geven die cijfers te be- studeeren. De heer Waterloo (R.K.) geeft den heer Noordewier positief de verzekering dat. door hem in de eerste vergadering reeds i6 gesproken over opheffing van de school Zonnebloemstraat. Een voorstel van de heeren Bakker, Van Gent en Ruitenberg om het voorstel aan te houden wordt verworpen met 3 tegen 21 stemmen. De heeren Benninga (C.H.), Stadig (A.R en Noordewier (S.D.) repliceeren, waarbij de laatste meedeelt, dat de vrouw van het hoofd van de school Oude Soesterweg op bezoek is gegaan bij leden der commissie van onderwijs en toen is de commissie omgezwaaid. Ter wille van iemand die niet eens voorstander is van het openhaar onder wijs moet de school aan de Zonnebloem- straat worden opgeheven. Wethouder Spiekermann (R.K.) verdedigt nog nader zijn standpunt. Het voorstel tot opheffing der 6chool Coninckstraat wordt aangenomen met 15 tegen 8 stemmen. Tegen: Van Galen Last, Van Lonkhuv- zen. Van Nieuwenhuizen, Pothoven, Rui tenberg, Stadig, Bakker en Benninga. Het voorstel tot opheffing der school Zonnebloemstraat wordt aangenomen met 13 tegen 10 stemmen Tegen: Noordewier, Polder, Pothoven, mevr. Rekers, Smit, Van Uitert, Bakker, Huslage, Kroon en v. Nieuwenhuizen. 25. Voorstel van B. en W. om een crediet te verleenen voor het plaatsen van 2 nieuwe ketels voor de centrale verwarming van het bijgebouw Stad huis. De heer Van Hamersveld (R.K.) vraagt of de Raad tegenover dit voor stel niet een beetje 6taat al6 kwajongen, want hij heeft geconstateerd dat de ke tels al geplaatst zijn. Hij is ten stelligste, regen het aangevraagd bedrag van iSOO, dat veel te hoog is. Voor precies dezelfde ketels van precies dezelfde fa briek kan spreker de ketels geplaatst krijgen voor 1200. Wethouder Noordewier (S.D.) wil deze gegevens nader bekijken in de com missie. De ketels moesten besteld wor den, want toen prijsopgaaf was ge vraagd kregen we te hooren: Als je niet gauw besteld, worden de prijzen hooger. De heer Ruitenberg (V.D.) wenecht gaarne in den Raad mededeeling van het gesprokene in de commissie. De heer v. Hamersveld (R.K.) kan ziclv daarmee vereenigen als er ook een vergadering wordt gehouden, want sinds; 12 Febr. is geen vergadering gehouden der commissie. Het voorstel van B en W. wordt aan genomen met 12 tegen 10 6temmen. 26. Benoeming van een lid van het Bestuur der Stichting Badhuizen Amersfoort (vac. Beaufort). Benoemd wordt de heer van Mun ster. Rondvraag. De heer v. Hamersveld (R.K) drukt zijn spijt uit met deze zaak bij GRAND THéaTRE. Van Vru'dag 3 Mei t.m. Donderdag 9 Mei vertooning van de film „Das Lied der WUste". •Voorstellingen: Zondag 1.45, 4 00, 6.15 en 8.30 uur doorloopend. Andere" dagen 8.15 uur. Zaterdags 6 en 8.15 uur. Zater dag- en Woensdagmiddag 2.30 uur ma- tinée. CITY-THEATER Vru'dag 3 Mei t.m. Donderdag 9 Mei vertooning der film „Slavenjacht". Voorstellingen: Zondag 1 45, 4.00, 6.15 en 8.30 uur doorloopend. Andere dagen 8.10 uur. Zaterdag 6.15 en 8.30 doorloo- pend. Zaterdag en Woensdagmiddag 2.S0 uur matinée REMBRANDT THEATER. Vertooiyng der films „Valsch geld" en „Dertien Lan- ciers". DE VALK. 13 Mei Dansavond Bert Kam perman 8 uur. BERG HOTEL. 14 Mei. Kinderrriddag Korps Vrouwel. Vrijwilligers. 2.15 uur. REMONSTANTSCHE KERK. 17 Mei Wij dingsavond m.m.v. het U.S.O.-kwartet. UITBREIDING AUTOMATISCH TELEOONVERKEER Dinsdag 7 Mei a.s. te 13 uur zullen de telefoonnet ten Steen w ijk, Frederiks- oord, Gelderingen, Giethoorn, Ilavelte, Uffelte en Wapserveen zijn geautoma tiseerd. Van genoemd tijdstip af zullen deze netten in het volautomatisch verkeer van het telefoondistrict Utrecht zijn opgenomen. De abonné's te Amersfoort kunnen dus voortaan zonder tusschenkomst van de telefoniste de gewenschte num mers te Steenwijk of omgeving kiezen. NED. SPOORWEGEN 1» Blijkens een advertentie in dit. num mer kunnen reeds Vrijdag 10 Mei aan het station der N. S. alhier plaatsbe wijzen gekocht worden, geldig op Za terdag ll Mei. den raad te moeten komen, maar ver gaderingen der Commissie voor Openbi? Werken zijn niet gehouden sinds 12 Februari. Bij openbare werken liepen eenige Chevrolet auto's Een der auto's moest door een nieuwe worden vervangen, maar in Sept. '39 hoorde spr. dat per soneel inoest worden ontslagen en dat met de aanschaffing van een nieuwe auto wel gewacht kon worden. Toch hoorde spr. dat een nieuwe auto was aangeschaft en bij den Dienst van O. W. hoorde hij. dat een nieuwe auto was gekocht bij inruil van twee oude. Spr. acht dit onjuist daar een der wa gens, die 68000 k.m. had geloopen hij behoorlijke revisie zeer wel bruikbaar was. De oude auto's zijn z. i. ver be neden de waarde verkocht. Ook hij den aankoop van de nieuwe auto is niet gehandeld naar de opdracht en naar zijn meening is zeer oneconomisch ge handeld. Hij doet liet voorstel een en ander door de commissie te laten onderzee ken. Wethouder N o o r d e w i e r S.D.) is thans niet in staat alles te weerleg gen wat de heer v. Hamersveld heeft te berde gebracht. Maar wel kan hij een uiteenzetting geven van den aankoop van een nieuwe auto. Openbare Werken had 3 vrachtauto's, een van 1933. Op de begrooting 1940 was een bediag uit getrokken voor de vervanging van den wagen van 1933. Voor den Dienst zijn geen 3 auto's meer nqodig, volstaan kan worden met 2 auto's mits deze be trouwbaar zijn. Het standpunt is ge weest zorg dat je twee goede wagens hebt en houd den wagen die nu 6 jaar oud is in reserve. Spr. moet afgaan op het oordeel van den directeur, die een deskundig advies heeft gevraagd, en daarop zijn B. en W. afgegaan. Er is geen sprkae van dat een nieu we wagen is gekocht met inruil van twee oude. Ook is de derde wagen niet verkocht. De heer v. Hamersveld (R. K.) onderschrijft het ^eskundig advies niet. Wat den verkoop van den derden wagen betreft spr. zou den kooper voor B. en W. kunnen voeren, die den w a gen heeft gekocht en daarop f 200 handgeld heeft betaald. Er klopt dus iets niet. De Voorzitter wijst er op, dat de zaak in de commissie zal worden be handeld en dat is toch beter dan dat het hier nu gebeura. Wethouder Noordewier (S. D.) zegt er prijs op te stellen te ver klaren dat hij vandaag eerst hrl rap port heeft gekregen van den directeur over al of niet verkoopen van de auto, waarover B. en W. nog niet beslist hebben. De heer v. Hamersveld (R.K wijst er op, dat bij de onderhandsche in schrijving van de verbouwing van een pc-rceel in de Mierevelds *aat de ka tholieke aannemers weer zijn vergeten. Wethouder Noordewier (S. D.) deelt mede den stadsarchitect, te hebben gevraagd ook aan katholieke inschrijvers te denken. De heer v. Gent (Lib.) dringt er op aan voor de installatie van het nieuwe politiebureau zoo spoedig mogelijk prijsopgaaf te vragen. De Voorzitter zegt, dat de noo- dige spoed wordt betracht. De heer v. Tellingen (Am. Be lang) vraagt of de kwestie der winkel sluiting al in de Commissie is ge weest. De Voorzitter: Nog niet. Daarna sluiting.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 5