ONZE WAAKZAAMHEID AAN DE KUST Gevangenisstraf overzee of doodstraf in het spionnage-ontwerp Wat het nieuwe ministerie behandelen zal Met Pinksteren naar de Betuwsche appelbloesem Autobus stort van dijk Het departement van landbouw en visscherij DE MOORD TE DELFT PÜROL er op! Minister van justitie kondigt een tweede wetsontwerp ter zake aan DE TREINBOTSING BIJ BUITENPOST Scheepvaartverkeer bij Jutphaas gestremd De directeur van „De Misthoorn" tot 2 maal een maand veroordeeld AUTOMOBILISTEN VOORZICHTIG! Het conflict in het veenbedrijf te Vriezenveen Wenken voor auto-, rijwiel- en voettochten N. Buitenlandsche pers te gast op de „Sumatra" Sergeant knoeide met leveranties Muziekinstrumenten voor militairen OPGEPAST BIJ HET EENDJES VOEREN! Postduiven mogen niet meer worden in- of uitgevoerd BRAND IN EEN BRIKETTEN FABRIEK 2e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 9 MEI 1940 Tweede Kamer krijgt de keus 's-GRAVENHAGE, 8 Mei. De mi- istcr van Justitie schrijft aan de Twee de Kamer in een nota over het wets ontwerp houdende nadere voorzienin gen tegen hot bekend worden van staatsgeheimen verhooging van de ma ximum-straf op een aantal misdrijven tegen de veiligheid van den Staat en aanverwante kleinere wijzigingen o.m het volgende: Wil men de zaak van verdere uitbreiding der toepasselijkheid van de doodstraf aan de orde stellen, hetwelk in het wetsont werp, dat op korten termijn tot de meest noodige voorzieningen beoogde te komen, was vermeden, zoo stelle men rechtstrceksche in voering van de doodstraf voor, al dan niet beperkt tot den staat van beleg en her geval van oorlog, en wege dezen maatregel af tegen de andere mogelijkheid, welke op dit gebied bestaat: het ten uitvoer leggen van gevangenisstraffen voor politieke delicten tijdelijk overzee. Met het oog mede op deze overwe gingen stelde de minister ook in de me morie van antwoord voor het vraag stuk van do ruimere toepassing van de doodstraf aan te houden tot het op korten termijn in te dienen tweede "wetsontwerp, op welk tijdstip het re sultaat van het regeeringsonderzoek naar tenuitvoerlegging van gevangenis straf overzee tevens hekend zal zijn. De minister doet hierbij gaarne de toezeg ging dat hij bij de behandeling van dit tweede ontwerp de Kamer lovaal in dn gelegenheid zal stellen te kiezen tus- schen hot door hem hij voorkeur ge volgde stelsel van ten uitvoer leggen van gevangenisstraffen in een gebieds deel overzee, welks preventie hij op ve lerlei grond zeer hooe aanslaat en het stelsel, waarbij rechtstreeks oplegging van de doodstraf wordt mogelijk ge maakt bij misdrijven waarop levens lange gevangenisstraf is gesteld en be gaan. terwijl het Rijk zich in oorlog hevindt of het Rijk in Europa in zijn geheel in staat van beleg is verklaard, zulks echter met behoud van den rech ter, die op bet oogenblik bevoegd is en met handhaving van de normale wijze van rechtspleging De minister heeft zich door opslelline van pen des betreffende redactie overtuigd dat tech nisch een regeling in laafstgemelden zin mogelijk is. Hij moet hij een en ander slechts deze reserve maken, dat het nader beraad van de regeering tot de con clusie kan leiden, dat de door hem beoogde maatregel niet wel uitvoer baar is. Dit is de reden, waarom hij bij zijn memorie van antwoord slechts met een aanduiding heeft volstaan. Hij vertrouwt, dat de Sta- ten-Generaal bereid zullen zijn een uitstel' te aanvaarden, dat vrii ze ker oen termijn van vier weken niet zal overschrijden. Hij moge hieraan toevoegen, dat hij toch met een tweede ontwerp moet ko men daar. in het raam van de thans geprojecteerde veranderingen, wijziging van de artikelen 81 en 82 van het Wet boek van Militair Straf- en Tucht recht niet kan uitblijven. Tenslotte moge hij tot vermij ding van alle misverstand er op wijzen, dat de maatregel, welke bij begeert, in wezen niet is een nieuwe straf van deportatie, ook niet als zoodanig aan zijn ambt genoot van koloniën is voorgedra gen, maar alleen en uitsluitend is het ondergaan zeer tijdelijk van gevangenisstraffen in een gebied overzee met het oog op dc afschu welijke verwachting, die bedrijvers van het kwaad van landverraad mogelijkerwijs zouden koesteren in de richting van een van buiten komende bevrijding, een verwach ting, waarop helaas niet ten on rechte de commissie ook de aan dacht heeft gevestigd. ZOUTVERBOD VOOR HARING 's-GRAVENHAGE, 8 Mei. - Naar wij van officieele zijde vernemen, zal het met het oog op het weder aanvangen van de haring visscherij. met ingang van 9 Mei a s. verboden zijn haring aan den wal te zouten Evenals vorige jaren geldt dit verbod niet voor houders van een vergunning welke onder bepaalde voorwaarden door de Nederlandsche visschcrijccntrale wordt verstrekt Tevens zal het met ingang van 9 Mei aan reedeis \an haringtrawlers zijn toe- geslaan. een beperkte hoeveelheid stcur- haring aan te voeren. Drie gewonden bij Dinteloord DINTF.I OORD, S Mei. Op den weg van Dinteloord naar Stampers gat is vanmiddag omstreeks vijf uur een autobus van den heer van Hees uit Nispen. rloor een defect aan de stuurinrichting van den dijk ge stort De autobus, waarin 26 arbei ders van de werkverschaffing te Dintelsas waren gezeten, die op weg naar hun woning te Nispen waren, sloeg tweemaal over den kop en bleef henoden aan den dijk liggen. Slechts drie inzittenden bleken ver kondingen te hebben opgeloopen. Bij twee betrof het snij wonden, de derde evenwel kreeg ernstige verwondingen nan den schouder Per auto mopst hij naar zijn woning worden vervoerd. De autobus was dermate gehavend, dat een tweedp bus moest worden gerequireerd om de overige arbeiders naar huis te brengen. Tegen arbeider-telegrafist drie weken gevangenisstraf gecischt LEEUWARDEN, S Mei. In den avond van 19 Maart j.l. is op de lijn Groningen—Leeuwarden bij het station Buitenpost een personentrein uit Gro ningen op een stilstaanden goederen trein, welke even tevoren uit Leeuwar den was gearriveerd, geloopcn. Tenge volge hiervan werden vier goederenwa gens vernield. Ten einde de overwegboomen zoo kort mogelijk gesloten te houden, had men afgesproken, den goederentrein op spoor 2 in plaats van op spoor 3 te brengen. De 6neltrein had gewaarschuwd dienen te word,en op spoor 2 binnen te loopen, hefgepn is vergeten. Voor deze nalatigheid stond beden voor iV rechtbank alhier terecht de veertigjarige arbeider telegrafist K. uit Buitenpost, tegen wien drie wéken ge vangenisstraf werd geëischt. VEERDIENST ENKHUIZEN— STAVOREN De veerdienst EnkhuizenStavoren wordt met ingang van morgen, Donder dag 9 Mei, hersteld, zooals deze volgens de beperkte dienstregeling vaart. Door herstellingen aan door- slagbrug over de gekan. Hollandsche IJssel 's GRAVENHAGE, 8 Mei. De hoofd ingenieur-directeur van den rijkswater staat in de directie algemeene dienst deelt mede, dat de volgende wijzigingen 'e zijner kennis zijn gebracht. De hoofdingpnieur-directpur van den rijkswaterstaat in de directie Utrecht t Utrecht maakt bpkend, dat wegens te verrichten herstellingen aan de door- slagbrug over den gekanaliseenlen Hol landschen IJssel, gelegen in den weg UtrechtJutphaas—Vreeswijk ondPr de gemeente Jutphaas, het scheepvaartver keer door en het landverkeer over die hrug z.al zijn gestremd van 20 tot en met 23 Mei e.k., of zooveel langer of korter als noodig zal blijken Gedurende de stremming van het landverkeer over de brug zal dat ver keer worden omgeleid, zooals nader door aanwijsborden zal worden kenbaar gemaakt. 's-GRAVENHAGE, 9 Mei. Het Haagsche Gerechtshof deed gisteren uitspraak in twee zaken, gewezen te gen den directeur van de „Misthoorn" zekeren J. N. Het eerste geval betrof het publiceeren van een anti semie- itsch artikel in genoemd blad, waar voor N. door de Rechtbank hier ter stede tot één maand voorwaardelijke gevangenisstraf is veroordeeld met een proeftijd van drie jaar plus een geld boete aan f 250.subs, twee maanden hechtenis. Het Hof heeft N. e,en onvoorwaarde lijke gevangenisstraf van één maand opgelegd. Voorts was N. door de Middeiburg- sche Rechtbank wegens eenvoudige beleediging eveneens tot een maand gevangenisstraf veroordeeld. Dit vonnis werd door het Hof beves tigd. Noch bij de behandeling der zaken, noch bij de uitspraak was verdachte aanwezig. s-GRAVENHAGE8 Mei. De commandant van de Ves ting Holland waarschuwt de autobestuurders om op de autosnelwegen de grootste voorzichtigheid te betrachten, zulks in verband met op die wegen genomen militaire maatregelen. V. !s GRAVENHAGE, S Mei. Wij ont- leenen nog aan het Koninklijk Besluit ton aanzien van de splitsing van het ministerie van Economische Zaken (staatsblad 110): Aan het hoofd van het departement van landbouw en visscherij is de zorg opgedragen voor de volgende, tot dus verre aan het hoofd van het departement van Economische Zaken opgedragen, zaken: De organisatie van de directie van den landbouw; het landbouwonderwijs; den landbouw voorlichtingsdienst; de maatregelen tot wering en bestrijding van ziekten van cultuurgewassen en van voor cultuurgewassen schadelijke die ren; de paarden-, rundvee-, varkens-, schapen- en geitenfokkerij en de pluim vee- en hijenteelt; de rijkslandbouw- propfstafions, de proefboerderijen en de proef\elden; de trekhondenfokkerij; de pacht; het landbouwkrediet, de be vloeiingen en de ontwatering in liet be lang van den landbouw; de ruilverka veling; de jacht; de bescherming van in het wild levende vogels en voor den landbouw nuttige diersoorten; de be- trijdine van bedrog in den handel in meststoffen, zaaizaden en veevoeder; het veeartsenijkundig staatstoezicht en de bestrijding van veeziekten; de keu ring van voor uitvoer bestemd vee; de rijksserumin richting; het staatsvee artsenijkundig onderzoekingsinstituut; de verstrekking van grond aan landar beiders; de ontginning van woeste gron den (voor bebosscbing en voor stichting boerderijen); het staatsboschhehecr; de bescherming van hosschen en andere houtopstanden het behoud van natuur schoon; de maatregelen op zuivelgebied; de bevordering van den afzet van land bouwproducten; de economische land bouwvoorlichting; de internationale maatregelen en de algemeene zaken den landbouw betreffende; de land- bouwstatistiek; de landbouw-crisisaan- gelegenheden; de uitvoering van de bodemproductiewet 1939; de uitvoering van de wet medewerking verdedigings- voorbereidng 1939, de algemeene vorde- ringswet 1939, de prijsopdrijvings- en hamsterwet 1939 en de distributiewet 1939; een en ander voorzoover betreft de voedselvoorziening; de visscherij. Alle bevoegdheden en verplichtingen, bovenstaande onderwerpen betreffende, en welke bij bestaande algemeene maat regelen van bestuur en koninklijke be sluiten aan den minister van economi sche zaken zijn opgedragen, gaan over op den minister van landbouw en vis scherij. Alle verplichtingen, de genoemde on derwerpen betreffende, welke bij be staande algemeene maatregelen van be stuur en koninklijke besluiten aan der den tegenover den minister van econo mische zaken zijn opgelegd, worden na het in werking treden van dit besluit, geacht te zijn opgelegd tegenover den minister van landbouw en visscherij. Alle ministerieele beschikkingen, aan wijzingen en andere beslissingen, boven genoemde zaken betreffende en welke vóór het inwerkine treden van dit be sluit krachtens eenigen algemeenen maatregel van bestuur of eenig Konink lijk Besluit zijn genomen of gedaan, worden geacht te zijn gehandhaafd door den. minister van landbouw en visscbe rij. Het besluit treedt in werking met in gang van 9 Mei 1940. Heden is afgekondigd Staatsblad 1 4 0, K B van 8 Mei 1940 tot instelling van een departement van algemeen be stuur, dat den naam zal dragen van mi nisterie van landbouw en visscherij en tot wijziging van den naam van het ministerie van economische zaken. De nieuwe naam zal zijn: ministerie van handel, nijverheid en scheepvaart. Rijwiel van slachtoffer gevonden DELFT. 8 Mei. De commissaris van politie te Delft verzoekt den mili tair. die zich op Vrijdagdavond. 3 Mei j.l. omstreeks 11 35 uur op de Delfgouw- schekade nabij het viaduct onder den Rijksweg heeft bevonden, kijkende in de richting Rotterdam, zich ten spoedigste hekend Ie maken Bedoelde militair had een rijwiel hij zich dat tegen den kade muur van het water aldaar stond. De politie is er heden in ge slaagd het rijwiel van het slacht offer van den moord, mej. G. Me- laard, terug te vinden in een sloot langs den Rotterdamscheweg. De fiets, welke het merk Burgers droeg, werd op grooten afstand van de plaats van het misdrijf ont dekt VRIEZENVEEN, 8 Mei. - Omtrent het conflict in het veenbedrijf te Vrie zenveen kan thans worden medegedeeld, dat de verveners aan de besturen der confessioneele arbeidersbonden hebben doen weten, dat zij accoord gaan met den door deze voorgestelde duurtetoe- slag van 15%. Desondanks wenschen de arbeidersbonden de beslissing van den rijksbemiddelaar af te wachten. Do kans is groot, dat hangende de onder handelingen. het werk morgen zal wor den hervat. De burgemeester van Vriezenveen heeft de moderne organisaties verzocht de bij hen aangesloten arbeiders aan te sporen het werk te hervatten. 's-GRAVENHAGE. 8 MeiDe A.N. W.B. schrijft ons: Terwijl in het vorig weekeinde de bloei van kerse- en pruimeboomen reeds was ..gedaan" en de vrucht zich had gezet, strooit thans nog een enkele peer zijn laatste bloembtaadjes rond. De appel viert nu hoogtij De overweldigende witte bloe sem tijdens Hemelvaartsdag van peren pruimen en kersen werd. behalve door het frisch ontplooide bladgroen hier en daar onderbroken door de rose, op springen staande appel knop pen. De dag daarna wa ren de vruegbloeiers al open. Het leek wel of ze den achterstand met geweld wilden inhalen In het komende weekeinde zullen kleurschakeeringen van heel zacht- lot dieprose den boomgaarden dat feestelijk aanzien geven dat zoo echt bij de Mei maand past Moge de zon er ook zijn om dien gloed te verdiepen. De Over-Betuwe met haar dichte ap pelboombeplantingen zal één bloemen tuin zijn. Neemt men als uitgangspunt Nijmegen, dan i. een route Lent over Ressen en Bemmel naar Eist aan te be velen. Van Resteren uit geeft de omgeving van Lienden, Ingen on Ommeren veel te genieten. Maar ook de Neder-Betuwe heeft veel moois. Eon aardige tocht voor wielrij ders of sterke wandelaars (ca. 20 km.) is van Geldermalsen uit via Est, naar Opijnen, Neerijnen en Waardenburg (langs den Waaldijk), terug langs den straatweg. Grootsch en weidsch is het gezicht van Waal en Rijndijken af. Lieflijk en meer intiem is de streek van de Linge Het water staat dit jaar wat hooger dan in andere jaren; weerspiegelingen van bloeiende hoornen met een roodbonte of zwartgevlekte aan den waterkant, kunt u op vele punten treffen. Een mooi traject is voor wie uit de richting Zuid-Holland komt en Leer dam als uitgangspunt neemt (eventueel met bezoek aan de Wiel van Bassa bij Schoonrewoerd)* den linkeroever van de Linge. via Asperen naar Gellicum, Rumpt, Enspijk. Auto's en wielrijders binnendoor naar Deil, tunnel Gelder malsen, brugverbinding met Buurmal sen, links af naar Tricht terug langs den rechteroever en over den beroem den A p |>e 1 cl ij k naar Beesd. Wandelaars wordt aanbevolen bij Enspijk den dijk I met grasdek te houden en zoo al de j bochten van dit mooie riviertje te vol gen met de volle weelde van vruchthoo men links en rechts. Hekken goed sluiten. Een pad rechts v de van Beverenweg leidt naar Deil. Een trapbrug over het station, j met linksaf het pad naar het overzet veer te Tricht brengt u al spoedig op den bovengennemden Appeldijk naar Beest. Auto's mogen er wel rekening jf mede houden, dat het wegdek van den linkeroever dezer Lingeroute op vele J gedeelten heel slecht is. Wanneer "men hier overheen stapt, is een bezoek aan het oude plaatsje Heukelum, evenals Asperen met een bewoond ooievaars- J nest en oude geveltjes als bezienswaar i dierheden, zeer de moeite waard. Een zeer aan te bevelen route voor'a automobilisten blijft de reeds eerder ge-j publiceerde tocht van ongeveer 110 K.M, uitgaande van Utrecht. Via Bunnik, J Neder Langbroek en Wijk bij Duurstede,9 wordt Amerongen bereikt. Van daar recht naar het zuiden met het veer bij fl Eek en Wiel over dc Lek en verder via 9 Maurik en Buren naar Geldermalsen en fl Tiel; de Waaldijk volgen tot Dode- waard en dan over Hemmen, Randwijk, Heteren, Driel en Elden naar Arnhem, de Pinkster-hloesemtocht bij uitnemend yj heid. Ook uit Zuid-Limburg heeft de A.N 'f W.R. bericht ontvangen, dat de appel bloesem in jaren niet zoo rijk en mooij-l is geweest als thans. 's-GRAVENHAGE, 8 Mei. Een aan tal buitenlandsche persvertegenwoordigers uit niet-belligerente staten is dezer dagen aan boord van Hr. Ms. kruiser Sumatra" gast geweest van de Koninklijke Marine Tot het gezelschap behoorden Amerika nen. Italianen, een Belg, een Hongaar en anderen hier te lande permanente of tijde lijke vertegenwoordigers van buitenland sche persbureaux en bladen, die den wensch te kennen hadden gegeven aan boord van een Nederlandsch patrouille vaartuig van nabij te aanschouwen op wel ke wijze onze weermacht en in het bijzon der de Koninklijke Marine aan onze Noord zeekust waakt tegen eventueele schendin gen der neutraliteit. De marineautoriteiten hadden geen bezwaar, dat aan deze wensch werd voldaan. De belangstellende journalis ten verzamelden zich dezer dagen bij een haven „ergens in Nederland": waar zij vroeg in den morgen aan boord gin gen van Hr. Ms. kruiser „Sumatra", welke oorlogsbodem met Hr. Ms „Van Galen" en Hr. Ms. kanonneerbooten be hoort tot de z.g. kernschepen, waaraan dc partouillediensten van de Konink lijke Marine, waarvoor de lichtere vaar tuigen als b.v. torpedobooten, onder zeeërs en ook vliegtuigen worden ge bruikt, hun kracht ontlccnen. Deze kern schepen zelve verrichten dus geen pa trouillediensten, maar worden gereed gehouden om zoo noodig in te grijpen op die plaatsen, waar patrouillevaar tuigen vliegtuigen of kustwacht consta- teeren, dat de neutraliteit van ons land in de territoriale wateren dreigt ge schonden te worden. De buitenlandsche gasten ondervon den aan boord van commadant en offi cieren een bijzondere gastvrijheid. Ge durende de ochtenduren werd de oor logsbodem van onder en tot boven be zichtigd. Gedurende deze bezichtiging voer de „Sumatra" in noordelijke rich- ling. tijdens welke vaart eerst de uit Nederlandscb-Indië ferugkeerende tor- pedobootjager Hr Ms. „Van Galen" werd ontmoet en later op den ochtend een aantal patrouilleerenrle torpedohooten. mijnenvegers, vliegtuigen en>z. Na den lunch, welke de commandant zijn gas ten aanbood, verzamelde het gezelschap zich op de brug om getuige te zijn van schietoefeningen, zooals deze op regel matige 'ijden aan boord van onze ma rinevaartuigen worden gehouden Zij gaven een goed heeld van de paraatheid die even vastberaden en eendrachtig is als bij de landmacht. In de haven, vanwaar men 's morgens was vertrokken, zijn de buitenlandsche gasten 's middags laat weer aan wal ge bracht. ALKMAAR, 8 Mei. Na een uitge breid onderzoek is de politie te Bergen er in geslaagd diverse knoeierijen bij leveranties van levensmiddelen aan het riik aan het licht te brengen. Als hoofddader is gearresteerd de ser geant menagemeester A. H. te Bergen aan Zee, die goederen ontvreemdde en groote bedragen aan steekpenningen aanvaardde. Voorts zijn bij deze fraude betrokken de soldaat-kok W.. verschil lende leveranciers uit Bergen en een pensionhoudster aldaar, die verschil len- ontvreemde levensmiddelen in baar pension gebruikte. Tegen allen is proces verbaal opge maakt, Geschenk aan het personeel van het depót vaartui- gendienst AMSTERDAM, 9 Mei. Gistermor gen heeft het personeel van het depót vaartuigendienst. dat hier gevestigd is een zeer gewaardeerd geschenk in ont vangst genomen. In hoofdzaak particu lieren hadden in samenwerking met het comité „Onze Marine" gelden bijeen ge bracht ten einde een uitrusting voor het eenigen tijd geleden opgerichte fanfare corps te kunnen aanbieden. De opzet slaagde volkomen en gistermorgen zijn de instrumenten overhandigd. De depót-commandant, kapitein F. C. Muysken, sprak namens het personeel zijn dank uit en noemde dezen dag een dag van gewicht voor de manschappen. Indien de mobilisatie van langdurigen aard mocht zijn. zal het feit. dat het depót beschikt over een goed uitgerust fanfarecorps, voor de manschappen van onschatbare waarde blijken te zijn. De leden van het fanfarecorps hebben na de toespraak van hun commandant een nummer ten gehoore gebracht op de nieuwe instrumenten en daarmede ge toond, dat zij. ondanks de moeilijkhe den bij de oefeningen. reeds over groote vaardigheid beschikken, hetgeen belof ten voor de toekomst inhoudt, temeer daar de plannen bestaan om het corps rondgangen door de stad te laten ma ken. In Amsterdam is infectie- bron van paratyphus opge spoord AMSTERDAM, 8 Mei. De directeur van den gemeentelijken geneeskundigen en gezondheidsdienst deelt ons bet vol gende mede: Den laatsten tijd zijn te Amsterdam eenige gevallen van paratyphus bij kinderen voorgekomen, zonder dat aan vankelijk de infectiebron kon worden opgespoord. Toen bleek, dat do zieke kinderen in Amsterdamsche parken eendjes gevoerd hadden, werd aan de mogelijkheid gedacht, dat zij zich zou den kunnen hebben besmet op het terrein (bijvoorbeeld in het zand of in het gras) waar deze bees ten loopen, aangezien het bekend is dat eenden dikwijls dragers van para- typhusbacillen zijn. Het is nu aan prof. Ruys in het laboratorium van den G.G. D. gelukt paratvphusbacillen te kwee ken uit faecalien van eenden, verzameld in Amsterdamsche parken, waar gere geld. eenden door kinderen worden ge voederd. In verband hiermee Avorden de ouders gewaarschuwd er op te letten, dat kin deren, die eenden voeren (hetgeen op zichzelf natuurlijk zonder eenig gevaar is) niet hun handen verontreinigen met vuil, aarde of zand in de omgeving der voederplaatson, en indien b.v. door val len dit toch mocht gpschieden er voor te waken, dat de handjes niet naar den mond worden gebracht en dat zij zoo spoedie mogelijk zorgvuldig worden ge. reinigd. Bij stukloopen van huid en voeten, |j doorzitten, zonnebrand en smetten; maap vooral ook bij brand- en snij-1 wonden, ontvellingen en allerlei 1 huidverwondingen Het verzacht en geneest Deelneming aan buitenland sche wedstrijdvluchten uitgesloten 's-GRAVENHAGE, 8 Mei. De minister van economische za.ken 'heeft bepaald, dat in den vervolge geen machtigingen meer zullen wor den afgegeven voor den invoer en den uitvoer van levende duiven, van welke soort ook. Deze machti- !n gingen, welke tot nu toe werden ver leend door de Nederlandsche cen trale voor eieren en pluimvee, zul len dientengevolge evenmin voor postduiven als voor andere duiven L worden verstrekt. Nederlandsche postduivenhouders f kunnen dan ook voortaan niet meerH deelnemen aan buitenlandsche wed- strijdvluchten of aan oefenvluchten,B waarbij de landsgrenzen overschreden éj worden. Dit te meer, daar ook in Belgi*| een beschikking van soortgelijke strek king van kracht is en de grenzen der belligerente staten eveneens gesloten zijn voor den in- of uitvoer van levende duiven De binnenlandsche wedstrijdvluchten in Nederland zijn tot op heden niet gc- houden aan eenige voorafgaande goed keuring of machtiging ROTTERDAM, 8 Mei. Van avond omstreeks zeven uur is door onbekende oorzaak brand uitge broken in eeri loods van 25 bij 10 meter, welke door de firma Barzilay als brikettenfabriek gebruikt wordt en gelegen is aan de Vierhavenstraat 63. Het vuur vond in den uiterst brandbaren voorraad gretig voedsel, zoodat de loods binnen korten tijd tot achter in brand stond. De brandweer bestreed het vuur me' acht stralen, waarvan twee op de motor spuit. De vliering en de kap van loods zijn geheel uitgebreid. Om acht t uur had men het vuur onder de knip.t waarna om half negen liet grootste deel I van het materiaal kon inrukken. De na- hlussching werd vervolgens met twee stralen op de waterleiding voortgezet. De schade, welke ongeveer 6000 gul I den bedraagt, wordt niet door verze- kering gedekt. DE SPIONNAGE-AFFAIRE TE ST. PANCRAS ST. PANCRAS, 8 Mei. Naar wij ver nemen is de heer C. K., firmant van een exportfirma alhier, die dezer dagen als verdacht van spfonnage was gearres f teerd en naar Groningen overgebracht. heden op vrije voeten gesteld. Zijn broer, die eveneens in hechtenis was genomen, j bevindt zich nog in arrest.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 4