De hulpverleening aan Rotterdam De levering van auto- en motorrijwielbanden Meizondag in Den Haag Opleving in den tuinbouw? Telefonische verbindingen Er bestaat een dringende behoefte aan beddengoed, kleeding en schoeisel Stijging in den export van bloemen verwacht Postduiven behoeven niet meer te worden gedood Correspondentie Veldpost Verordening houdende de bepalingen, waaraan moet worden voldaan Toepassing banken- moratorium De Krijgshandelingen in ons land De bezetting van Nederland Sociale verzekeringen Gewonde en vermiste militairen Geen rijvergunningen MAANDAG 20 MEI 1940 's-GRAVENHAGE De regerings commissaris voor steunverleening aan Rotterdam brengt ter kennis van be langhebbenden, dat door het gemeente bestuur van Rotterdam en door de be sturen der gemeenten, waar vluchtelin gen uit Rotterdam verblijven, de regis tratie van alle vluchtelingen met spoed ter hand wordt genomen. De regeling van deze registratie ie op gedragen aan het hoofd der rijksinspec tie van de bevolkingsregisters bij het departement van binnenlandscbe zaken. Binnenhof 19 te 's-Gravenhage. Door deze regeling zal men bij den administrateur van het bevolkingsregis ter te Rotterdam alsmede bij het hoofd der rijksinspectie van de bevolkings registers te 's-Gravenhage binnenkort inlichtingen kunnen verkrijgen omtrent de verblijfplaatsen van de uit Rotter dam gevluchte of overgebrachte perso nen, zoomede ten aanzien van de in Rotterdam aan een ander adres verblij vende betrekkingen. Het is echter noodzakelijk, dat alle belanghebbenden hun volle medewer king verleenen. Alle vluchtelingen uit Rotterdam, ook zij, die niet in Rotterdam woonachig waren, doch daar tijdelijk verbleven, bv. met liet oog op de voor hun woonplaats dreigende oorlogsgevaren, en die thans nog niet naar die woonplaatsen kunnen terugkeeren, dienen zich, in overeen stemming met de aanwijzingen, welke het gemeentebestuur van het vluchtoord zal geven, zoo spoedig mogelijk voor de registratie aan te melden bij dat ge meentebestuur. Iedere vluchteling, die de "tegenwoor dige verblijfplaats verlaat, verzulme niet zich vóór het verti'ek af te melden bij het gemeentebestuur en zich ter stond weder aan te melden bij het be stuur der gemeente, waar hij (zij) onder dak verkrijgt. Alleen door het voldoen aan deze regels zal het mogelijk zijn het contact tusschen ben en hun rela ties te herstellen en te bestendigen. Reeds thans .kunnen schriftelijk in lichtingen worden gevraagd aan de bei de bovengenoemde adressen. De vragen, welke nog niet beantwoord kunnen wor den, zullen worden aangehouden totdat de verblijfplaats bekend is geworden. Het bureau van den regceringscom- missaris voor dc hulpverleening aan Rotterdam, Laan Copes van Catten- burgh nr. 11, maakt bekend, dat voor ingezetenen van Rotterdam, die van al les beroofd zijn, dringend behoefte be staat aan matrassen, dekens, kusscii6, lakens, sloopen, ondergoed, bovenklee- ding en schoeisel. Goederen kunnen worden ingeleverd aan het bureau, Laan van Meerdervoort nr. 2, tel. 1S3550, of bij het Roode Kruis, Prinsessegracht nr. 27, tel. 111800, beide te. 's-Gravenhage. Aan ophalers geve men uitsluitend goederen mee, indien zij voorzien zijn van een machtiging, onderteekend door den secretaris van den Haag6chen Ar menraad of het Nederlandsche Roode Kruis. Voor doorzending zal worden zorg ge dragen. Tevens is er groote behoefte aan werkpakken en werkschoenen. Het adres van toezending is: Eiasmiaansch gymnasium. Wijt erna weg 25, Rotterdam Pe burgemeester van Rotterdam ee- last allen, die goederen onder hunne berusting hebben afkomstig uit de zie kenhuizen aan den Coolsingel en aan de Raampoortstraat, hiervan ten spoe digste mededeeling te doen aan den hoofd-administrateur der gemeente-zie- kemhuizen ten raad huize, onder ver melding van aard en aantal dezer goe deren en van de plaats waar deze zich bevinden. Men verwacht, dat vooral irissen, anjers en leliën naar Duitsch- land zullen worden uit gevoerd NAALDWIJK. Aan de groote cen trale Westlandsche snijbloemenveiling te Honselersdijk. gemeente Naaldwijk, zijn de laatste dagen uit den aard der zaak nagenoeg geen bloemen door de kweekers aangevoerd, a Zaterdag werden echter weer bevre digende kwanta bloemen aan de C C. "W.C. aangevoerd, waarvoor ook van de zijde van den handel weer belangstel ling bleek te bestaan. I In de kringen van de b'oemen- Mleelt verwacht men binnenkort een >aanmerkelijke stijging van den ex- *Jfport van Nederlandsche bloemen ;naar Duitschland. Ook in de vorige jfmaanden zijn nog steeds Westland- «sche snijbloemen naar Duitschland Saincevoerd. in het Westland verwacht men ech ter. dat binnenkort belangrijk grootere hoeveelheden bloemen naar Duitsch land zullen kunnen worden verzon den. Hiervoor dan vooral iris sen, anjers en leliën in aanmerking ko men. .j UNIVERSITEIT VAN AMSTERDAM AMSTERDAM. 18 Mei. De rector magnificus der Universiteit van Am sterdam brengt ter algerneene kennis, .dat Let onderwijs -aan de Gemeente lijke Universiteit Dinsdag 21 Mei a.s. in bollen omvang wordt hervat, Zij mogen echter niet uitvliegen AMSTERDAM. Een commissie, bestaande uit de heeren Van Vloodorp, Draaisma en Hornstra, Prinsengracht 407 Amsterdam-C., is met den Duitschen militairen op perbevelhebber overeengekomen dat geen postduiven meer gedood be hoeven te worden. Elke houder van postduiven is evenwel verplicht de duiven niet uit te laten vliegen. In de tweede plaats is hij verplicht om alle duiven, welke zich op zijn hok bevinden, te registreeren. De lijst moet in het hok worden opgehangen en een afschrift er van dient te worden inge zonden aan den heer Hornstra, Prinsen gracht 407. Overtredingen hebben tengevolge, dat alle duiven onvoorwaardelijk worden gedood en dat de eigenaars zullen wor den gestraft volgens de Duitsche mili taire wetten. Duiven met huitenland- sche ringen moeten gedood worden. Geen veldpostadres noodig als de lcgeringsplaats bekend is DEN HAAG, 19 Mei. Wii vernemen het volgende: Correspondentie voor militairen, van wie de legeringsplaats bekend is behoeft geen veldpostadres meer te dragen, doch kan voortaan worden voorzien van le geronderdeel en plaats, e.g. straatnaam. Den commandanten wordt aanbevolen geregeld op de naastbijgeleeen postin- richtingen te doen informeeren of er post voor hun onderdeel aanwezig is. Het afhalen op de veldpostkantoren blijft daarnaast gehandhaafd. De fac teurs van troepenonderdeelen gelegen in of in de omgeving van Amsterdam, moe ten zich vervoegen op het hoofdpostkan toor te Amsterdam. Militairen van on- derdeelen in of om Rotterdam, moeten de post in ontvangst gaan nemen op het postkantoor Rotterdam-Noord. Zoeten- daalscheweg. De Nederlandsche weermacht levert de wapenen in. Een overzicht op het Binnenhof te Den Haag 's-GRAVENHAGE, 18 Mei. Het de partement van nijverheid en scheep vaart maakt bekend: 1. Het is verboden motorrijwiel- '^n auto-banden, zoowel binnen- als bui tenbanden, zoowel gebruikte als onge bruikte, af te leveren. 2. Van het verbod bedoeld onder 1 is uitgezonderd het afleveren aan mili tairen, Duitsche militaire attaché's, le den van het Duitsche gezantschap en van de Duitsche consulaten, artsen, veeartsen, verloskundigen, verplegers en verpleegsters, destructorbedrijven, brandweer, politie en post, zoomede voor het vervoer van goederen, dat door de Duitsche bezettingsautoritei ten is gelast en voorts voor vervoer van motorbrandstof. 3. Van het verbod bedoeld onder 1 is eveneens uitgezonderd het afleveren aan autoriteiten, welke door den direc teur-generaal van handel, nijverheid of door den directeur van het rijksbureau voor rubber met toestemming van den directeur-generaal van handel en nij verheid zijn aangewezen voor het ver krijgen en verbruiken van motor brandstof. 4. Van het verbod bedoeld onder 1, is eveneens uitgezonderd het afleveren ten gebruike van ziekenvervoer, lijken- vervoer en evaciiatie. 5. Van het verbod bedoeld onder 1 is eveneens uitgezonderd het afleveren aan hen, die voorzien zijn vin een Zingende Duitsche soldaten en ochtenddienst op Sorghvliet s-GRAVENHAGE, 19 Mei. Bij het ontwaken van de stad onder een heer lijke lentezon ademt alles wat men ziet: rust. Waar de Duitsche soldaten verblijf houden, ziet men echter reeds vroeg eenige bedrijvigheid. Onderofficieren spreken met groepen manschappen; hier en daar wordt het uiterlijk eens extra verzorgd en men maakt zich blijk baar gereed voor een Zondagstocht. Een kort commando hooren we; groepen stellen zich op en marcheeren af. Nauwelijks is men op weg getogen, of wij hooren dat de groep marcheeren- de soldaten tegelijk een mannenkoor is, welks prestaties men als lang niet on verdienstelijk zou kunnen omschrijven. We vragen eenige inlichtingen en het blijkt dat liet doel van den tocht is een ochtenddienst, die gehouden zal worden op het landgoed >Sorghvliet, niet ver van het Vredespaleis. Als we daar aan komen, zijn ook van andere kanten troepen Duitsche soldaten aangemar- chcerd waaronder nog meer mannenko ren. Op het landgoed wordt de dienst ge houden. Men vertelt ons dat deze is voor Roomsch-Katholieke en Evangeli sche soldalen. Een aalmoezenier en een veldprediker, onderscheidenlijk van beide religiën, spreken een gebed uit en richten zich tot de troepen. De dienst duurt ruim een half uur, waarna men weer afmarcheert naar de verblijfplaatsen. Thans zijn er meer ste delingen op de been, die met groote be langstelling de nieuwigheid van een soldatengroep zingend op marsch aan schouwen en aan hooren. Het leven van de stad verder beschou wende, merkt men als gauw op dat deze eerste Zondag onder ietwat vreemde omstandigheden, zich in het algemeen weinig onderscheidt van een anderen mooien Mei-Zondag. De trams naar Scheveningen zitten vol; op de boule vards is een druk verkeer, de terrassen zijn flink bezet. Zoo was ook het aspect van het overige gedeelte van de stad; de bevolking van Den Haag leefde als in normalen tijd, met dit eene onder scheid, dat men natuurlijk ditmaal meer belangstelling had voor de binnenstad, waar vele wandelende Duitsche solda ten te zien waren. Een dag van rust, ondanks de groote verandering. De Duitsche bevelhebber in Neder- land. General-Leutnant Hansen. De Nederlandsche bevolking heeft uit de tot nu toe door den Duitschen bevel hebber genomen maatregelen kunnen constateeren. dat het zijn uiterste streven is. een atmosfeer van weder- ziidsch vertrouwen te scheppen. Daar het dank zij ziin persoonlijk in- griipen gehikt is. terstond na het sta ken der vijandelijkheden de rust vol kamen te herstellen, ziet de bevolking met vertrouwen zijn verdere maatre gelen tegemoet 's-GRAVENHAGE. Ter voorkoming van misverstand wordt onder de aan dacht gebracht, dat ten aanzien van de uitbetalingen van bedragen die na 14 Mei 1910 in contanten op een rekening zijn of worden gestort het bankenmora- toi ium niet van toepassing is. Deze bedragen kunnen derhalve weder opbe- perkt worden opgenomen. Om techni sche redenen geldt het vorenstaande niet voor op een postrekening ge storte bedragen, zoodat in ge\al van beschikking over het girotegoed per postchèque de beperkingen van het moratorium-besluit toepassing blijven vinden ten aanzien van het geheele te goed Wel kunnen na 14 Mei 1940 op een postrekening in contanten gestorte bedragen na overschrijving daarvan op een bank. bij die bank in contanten wor den opgenomen, mits ten genoege van de betrokken bankinstelling wordt aan getoond. dat de oorspronkelijke storting in contanten na 14 Mei 1940 plaats heeft gehad. schriftelijke vergunning van een bur gemeester voor het verkrijgen en ver bruiken van motorbrandstof Van de afleveringen houdt de ver- kooper aanteekening in - zijn afleve- ringsregister, waarvan de origineelen wekelijks aan het rijkbsureau voor rubber moeten worden opgezonden. In de gevallen, waarin een schriftelij ke vergunning als bedoeld onder ten vijfde is verstrekt, moet deze den ban- denverkooper worden getoond. Deze schrijft in dat geval een r.b.r. 3-formu- lier uit, waarop een aanteekening van de vergunning wordt gedaan, welk formulier door kooper en verkooper wordt aangeteekend, terwijl de ver- eischte zegels worden geplakt. De aflevering kan dan onmiddellijk plaats hebben, terwijl daarna het r.b.r. 3-formulier aan het rijksbureau voor rubber wordt opgezonden. Deze verordening wordt per radio af gekondigd en treedt onmiddellijk in werking. Vergrooting van den export naar Duitschland ver wacht NAALDWIJK. In tuinderskringen begint men thans de toekomst wat hoop. voller in te zien. Men verwacht binnen kort een vergrooting van den export van Nederlandsche tuinbouwproducten naar Duitschland. Hierdoor zullen de kwanta groenten en fruit, die anders vernietigd moeten worden, tegen een bevredigenden prijs verhandeld kunnen worden. Nu Enge land als klant is uitgeschakeld, zal de tuinbouw nagenoeg geheel voor zijn af zet op Nederland en de Duitsche gebie den zijn aangewezen. De tuinbouworganisaties verwachten echter wel een algeheele wi/ziging in hot verkoopseysteem, dat waarschijnlijk in min of meerdere mate gecentraliseerd zal worden. Ook in vroegere jaren was Duitsch land altijd de grootste klant van den Nederlandschen tuinbouw. Zoo werd in het jaar 1929 naar Duitsch land 394.759.000 K.G. aan tuinbouwpro ducten uitgevoerd, tegen een waarde van ruim 49 millioen gulden. Hieruit blijkt wel overduidelijk, welk een belangrijke afnemer het Duitsche rijk ook vroeger beteekende voor onze agrarische bedrijfstakken. In de laatste jaren is de uitvoer naar Duitschland echter aanzienlijk terugge- loopen, daar tal van belemmerende be palingen den export in den weg ston den. Zoo bedroeg in 1938 de uitvoer van tuinbouwproducten naar Duitschland slechts 135.030.000 K.G. tegen een waarde van f 16.227.000.—. De export is dus geweldig teruggeloo- pen, al bleef Duitschland nog altijd een der voornaamste afnemers der Neder landsche tuinbouwproducten. Ook in het Westland is men wat deze toekomstige verruiming van den export betreft over het algemeen zeer hoopvol gestemd. DE VERKOOP VAN MOTORBRAND. STOF AMSTERDAM, 19 Mei. De commis saris van politie, bureau Verkeerswe zen te Amsterdam, belast met afgifte van vergunningen tol het gebruik van motorbrandstof, maakt bekend, dat, evenals in alle andere gemeenten, hpt aan verkoopers hiervan verboden is, deze brandstof af te leveren, anders dan op vertoon van de uitgereikte ver gunningen en dan nog slechts in be perkte mate. RIJKSBUREAU VOEDSELVOORZIE NING IN OORLOGSTIJD 's-GRAVENHAGE. Het rijksbureau voedselvoorziening brengt ter kennis van allp bereiders van tarwebloem en roggebloem, dat met ingang van Maan dag 20 Mei 1940 de tarwe moet worden uitgemalen op 85 pet. en de rogge op 72 pot. Mededeelingen over het aantal dooden en ge wonden 's-GRAVENHAGE, 19 Mei. General Arzt Wissemann heeft in de persconfe rentie in Hotel des Indes hedenavond nadere mededeelingen gedaan over de slachtoffers van de krijgshandelingen i het gebied ten Noorden van Rijn e Maas. Niet meer dan 300 Nederlanders zijn als gewonden in Duitsche lazaret ten (veldhospitalen cd.) te Arnhem, in de Harskamp, te Emmerik, Bocholt, Gronau en Nordhorn opgenomen behoe ven te worden. Uit de vesting Holland zijn de gegevens hieromtrent nog niet volledig binnengekomen, doch blijkens een mededeeling van den inspecteur van den Nederlandschen militair-geneeskun digen dienst, generaal dr. Van de Roe mer, moet in dat gebied het aantal ge wonde Nederlandsche militairen het aantal van duizend niet overschrijden. Te Amsterdam werden ongeveer 1600 Nederlanders in militaire hospitalen be handeld van wie er ongeveer de helft in aanmerking kwamen voor een chi rurgische behandeling en daarvan had weder de helft, dus ongeveer 400 per sonen. verwondingen van verschillen den aard bekomen. Het aantal gewonden is veel minder gebleken dan aanvankelijk vrii alge meen werd aangenomen. Wat Rotter dam betreft is nader komen vast te staan dat 341 burgers- iri ziekenhuizen moesten worden opgenomen. Het aantal gedooden is nog niet met zekerheid bekend doch men mag aan nemen dat niet meer dan 200 personen uit de burgerij te Rotterdam als gevolg van de krijgshandelingen ziin overleden, waarbij dient te worden opgemerkt dat een groot deel hiervan den dood heeft gevonden door de brandcatastrophe die door den heerschcnden sterken wind zulk een grooten omvang had verkregen Niet bekend is nog het aantal Neder landsche soldaten, dat in den strijd is gesneuveld, doch naar schatting be draagt dit ongeveer een vierde gedeelte van het aantal gewonden. BERLIJN, 19 Mei. (D.N.B.) De toe stand zooals deze in het legerbericht van het opperbevel der weermacht van heden wordt weergegeven, wordt door bevoegde militaire zijde als volgt ge schilderd. Men kan thans vaststellen: 1. De Geallieerden zijn in België en Noord-Frankrijk volkomen op den te rugtocht. 2. De Duitsche troepen dringen over al in scherpe achtervolging van den vijand naar het Westen door. Daar de terugtrekkende bewegingen der Geal lieerden uit Midden-België duidelijk deel6 naar het Noordwesten en deels naar het Zuidwesten gericht zijn, kan men aannemen, dat de Engelschen hun troepen in de richting van de havens aan het Kanaal terugtrekken, terwijl de Franschen er natuurlijk op bedacht moeten zijn hun Noordelijken flank en daarmede hun hoofdstad Parijs te dekken, welke door de lucht nog slechts 120 kilometer van het thans reeds als bezet gemelde St. Quentin verwijderd is. Er moet dus op gerekend worden, dat ter ontlasting van de uit België te rugtrekkende troepen, getracht wordt uit Midden-Frankrijk op te dringen naar het Noordoosten. De Duitsche lei ding is dienovereenkomstig voorbereid In Nederland zijn, nadat het laatste verzet op het eiland Walcheren was ge broken, de Zeeuwsche eilanden volko men in Duitsche hand. Daarmede con troleeren Duitsche troepen thans onbe twist de monding van den Rijn en van de Schelde. Bovendien echter biedt de nog onlangs door de Engelschen be zette haven Vlissingen een waardevol steunpunt voor de contróle van het Zuidelijk deel van de Noordzee en van den ingang van het Kanaal, alsmede van den toegang tot de groote haven van Antwerpen. Het laatste hoofdstuk over de inbezitneming van Nederland is hiermede afgesloten. HET ZWITSERSCHE CONSULAAT TE ROTTERDAM 's-GRAVENHAGE, 19 Mei. Van de zijde van de Zwitsersche legatie te '6-Gravenhage wordt medegedeeld, dat het nieuwe bureau van het Zwitsersche consulaat te Rotterdam gevestigd is Ungerplein 2, telefoon 45165. Het bureau is geopend de6 middags van 2 tot 5 uur. Alle Zwitsersche staatsburgers in Rot terdam dienen zich ten spoedigste bij het consulaat te melden. Zij worden zooveel mogelijk gewoon voortgezet Rijksverzekeringsbank, Raden van Arbeid, Centraal Beheer en Fe deratie van Bedrijfsvcrcenigingcn maken bekend, dat uitvoering van ongevallenwetten, ziektewet, invali- diteitswet en vrijwillige ouderdoms- verzekering zooveel mogelijk ge woon wordt voortgezet. Dringend wordt verzocht zooveel mogelijk premieverplichtingen na te komen, opdat deze organen hun nerzijds hun taak kunnen vervul len. Commandanten moeten zoo snel mogelijk opgaven verstrekken 's-GRAVENHAGE. Do opperbevel hebber van land- en zeemacht maakt in overeenstemming met den Duitschen bevelhebber in Ncdorland nog het vol gende bekend: Teneinde zoo spoedig mogelijk fami lieleden vnn overleden .gevvondo of vermiste militairen tc kunnen inlich ten, wordt onafhankelijk van do opgave omtrent do tegenwoordige sterkte der onderdcelen, die schriftelijk moeten worden opgezonden aan het centraal registratiebureau, Alcxander- plein 10 te 's-Gravenhage, en onaf hankelijk van de inzending per post van de kaarten uit de oorlogszakboek jes aan het informatie-bureau van het Nederlandsche Roode Kruis te 's-Gra venhage, Aan alle commandanten van legeron- derdeelen is opgedragen aan een der hiertoe opgeirchte bureaux troepenmel dingen, behoorende tot 't algemeen hoofdkwartier en gevestigd te A'dam, Rijkstelegraaf kantoor, kamer 130, tele foon 45200 dan wel to 's-Gravenhage, Rijks^elegraafakntoor, kamer 11, tele foon 112051 per snelst beschikbaar com municatiemiddel als telefoon, telegraaf, expressebrief of motorordonnans voor zoover mogelijk opgave te doen van ge slachtsnaam, voornamen, rang, lich ting, geboortedatum en geboorteplaats van de op den lOen Mei tot hun onder deel behoord hebbende militairen, die sedert zijn overleden, gewond of ver mist. Do bevolking wordt verzocht mili taire commandanten met het omroepen van dit besluit in kennis te stellen. AMSTERDAM, 18 Mei. In op dracht van do Duitsche autoriteiten deelt het bureau voor verkeerswezen te Amsterdam mede, dat morgen en tot nader order geen vergunningen voor het rijden met auto's meer wor den afgegeven. Zij worden tot stand gebracht met behulp van veld- kabels 's-GRAVENHAGE. De opperbevel hebber van land- en zeemacht deelt, in overeenstemming met den Duitschen opperbevelhebber in Nederland, langs dezen weg mede, dat de telefonische verbindingen in een groot gedeelte van het land zijn gestoord. De opperbevelhebber van land- en lefonische verbindingen met behulp van veldkabels tot stand gebracht ten behoeve van bevelvoering en regeling van te verleenen hulp aan gewonde mi litairen en geevacueerde bevolking. De opperbevelehebber van land- en zeemacht beveel^, dat deze verbindin gen onder geen voorwaarde door mili tairen of burgers mogen worden ge stoord of verbroken. Indien een dergelijke verbinding door een ongeval defect is geraakt, moe ten de daarbij betrokken militairen of burgers zulks zoo spoedig mogelijk melden aan de naastbijzijnde militaire of burgerlijke autoriteiten. SPAARBANK VAN DE STAD AMSTERDAM AMSTERDAM. Onder voorzitter schap van den heer mr. J. G. de Hoop Scheffer, voorzitter van den raad van toezicht, had de jaarlijksche algerneene vergadering plaats vdn leden van dc Spaarbank voor de Stad Amsterdam. De balans met de verlies- en winst rekening en het jaarverslag over 1939 werden ter kennis van de vergadering gebracht. De heeren mr. J. G. de Hoop Schef fer en mr. L. C. van Eeghen werden als lid van den raad van toezicht herko zen. WAARNEMING VAN HET ROE- MEENSCH CONSULAAT GENE RAAL TE ROTTERDAM 's-GRAVENHAGE. Tengevolge van het aan den heer Bruno Klaase op diens verzoek verleend ontslag als consul ge neraal honoraire van Roemenië te Rot terdam, is de heer Pierre Biglia voor- loopig heiast met de waarneming van het Koninklijk Roemeensch consulaat generaal aldaar, totdat een nieuwe ti- -tularis benoemd zal zijn. De kanselarij van het consulaat ge neraal is van heden af gevestigd in het Erasmusgebouw, Coolsingel, Rotterdam.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 7