FILMS voor deze Week: STADSNIEUWS ^Waarschuwing tegen landmijnen Gebrs. AMERSFOORT HERLEEFT n^Hefienlramp UIT MODI Amersfoort LUCHTBESCHERMING Uw Loodgieter Uw Electro Techn. Inst. G.G. VEENENDAAL Jr. HOF 7 Meu belfabrieken Firma H.J. Tijsseling Nijkerk Het terughalen der huissleutels Qrand-Théatre City-Theater VERDUISTERING IS PLICHT! Melk-voorziening ALLE SOORTEN MATRASSEN REP ARATIEN IN EEN DAG DE TOESTAND VA? GEBIEDSDEELEN H HUISVESTING DAKLOOZEN 2e BLAU BAG. 4 AMERSFOORTSCH DAGBLAD MAANDAG 20 MEI 19. Wl IJ zijn teruggekeerd in onze be- v houden stad, vervuld vain dankbaarheid. Dankbaarheid, om wat wij tegen alle verwachting in hebben mógen behouden. Dankbaarheid om de be handeling. die wij, vluchtelingen, on dergingen. De evacuatie heeft zich onder moeilijke omstandigheden in alle rust en kalmte vóltrokken. Een opwekkend en geestig woord deed wonderen. De stemming bleef ver trouwend en kalm. Aan de leiding, zij het hoofd-, wijk- of groepleiders, onze oprechte waardeering. In Noord-Holland zijn wij in stad en dorp ontvangen met warme harte lijkheid en omringd met weldoende zorg. Men heeft geregeld wat er maar te regelen viel. Er zijn vriend schapsbanden gesloten voor het leven en wij zullen die hartelijke, spontane Noord-Hollanders nooit vergeten. Er waren dissonanten; zij zijn bij een dergelijke volksverhuizing onver mijdelijk. Overal wonen menschen, die den naam ..mensch onwaardig zijn en de beginselen van den charitas niet kennen. Maar met de blijde voor jaarszon stroomde in die bange dagen van de vorige week de hartelijkheid over ons, die al die Noord-Hollan ders van hoog tot laag ons zoo ruim schonken. Bewoners van Alkmaar en alle andere plaatsen in Noord-Holland waar Amersfoorters vertoefden, wat Gij voor ons gedaan hebt, het staat in onze harten geschreven. Vergeten Doen Wij Het Nimmer! Aanvaardt Onzen Dank Hel gemeentebestuur verstrekt onder dak, ligeing en voeding (dit laatste al leen voorloopig) in de nieuwe barakken, gelegen aan de Zonnebloernstraat. aan personen, d.:e hun huis niet kunnen be- •ekken. Het hoofd van den luchtbeschermings dienst deelt mede, dat elke avond tus- schen 7 en 8 uur door de Amersfoort- che Radio Centrale alle berichten van de plaatselijke ovprheid worden uitge zonden over de stations 3, -i en 5 Mochten de stations 3 en 4 bezet zijn lan wordt in elk geval over station 5 uitgezonden. Tedere aangeslotene op de radiocen trale wordt daarom aangeraden tus- schen 7 en 8 uur in elk geval station 5 aan te sluiten. Van bevoegde Duitsche zijde ver nemen wij; Landmiinen liggen om Amersfoort (beginnend vanaf het Noorden). 1) 1.5 K.M. Zuidoostw aarts Bunschoten in wegkruising Nijkerkerweg-Nieuwe Weg. (in den straatweg). 2) Aan en in de nabijheid van den straatweg Amersfooi t-Den Harn-Eem- dijk: e) 250 jVI. Westelijk van den straatweg in den Hoogen Sluisdijk b) Noordelijk van den weg van den straatweg naar Krachtwijk 500 M. Noordoostelijk van den ingang van de plaats c) 750 M. Zuidwestelijk van Huize Coelhorst aan beide zijden van den straatweg Huize Coelhorst naar de Eem id) aan heide zijden van den Hamschen Meg (Amersfoort-school) 1 K.M. Noordoostelijk van de brug over de Eeni. S) In en naast de spoorbaan Amers- foort-Harderw ijk: a) 750 M. Noordoostelijk van de brug over de Eem (Splitsing) b) ongeveer 2.5 K M. Noordoostelijk van de Eembrug (alleen in de spoorbaan) 4) Oostelijk van den straatweg Amers foort - Scherpenzeel tusschen den hoofdstraatweg en Roffeladkade in het Hooge Kattegat. (Hollandsche Kaart 1:50.000) Amersfoort IS Mei 1040 De Hoofdinspecteur van Politie D. P. VAN ROOIJEN. v.h. Fa. KRAAYENEST BLOEMENDALSCHESTR. 9 TEL 5571 Hebt U het op Uw Evacuatie- adres naar Uw zin gehad? Stuur dan een aandenken aan Amersfoort! KUNSTHANDEL „Oud en Nieuw Amersfoort in beeld" heden weder in werking is gesteld. Loopende opdrach ten worden als overeenge komen, uitgevoerd. Verkoop: TIJSSELING'S MODEL HUIS N.V. ZUIDSINGEL 45 AMERSFOORT TELEF. 5 5 8 4 NIJKERK. 20 Mei 1940. Volendam, dat gedurende eenige dagen het overtollige gedeeltelijk overstroomd was. heelt weer een normaler aanzien gekregen, dam water wegvloeit. Gemoedelijke ontscheping De huissleutels, die bij cle evacuatie aan de politie werden afgegeven, zijn terug te krijgen Vondellaan 23 en niet aan het Hoofdbureau van Politie. „1 Vie heeft Madeleine gekust?" VANAF heden t/m Donderdag a.s. wordt in het Grand Théatre de film „Wie heeft Madeleine ge kust?" vertoond, waarin o.i. Magda Schneider en Albert Matterstock hoofdrollen vervullen, en die gere gisseerd is door Viktor Jansen. Hier onder laten wij in het kort den in houd van deze amusante film vol gen. Wie heeft Madeleine gekust? Natuur lijk haar man, Pierre Pasqual, de be kende verkeersvlieger. Doch Pierre schijnt er niet van overtuigd te zijn, dat hij de eenige is, en enkele kleinigheden wijzen er op, dat zijn lieve kleine vrouw zich tijdens zijn afwezigheid door ande ren laat kussen. Maar door wien? Misschien Gaston de Villers? Hij is een schrijver, die op 'n goeden dag door Pierre thuis gevonden wordt. Of komt misschien Victor Pescamps in aanmerking? Hij wordt dikwijls in aanwezigheid van mevrouw Madeleine gezièn, hij begeleidt haar als zij haar man in Londen verrassen wil naar Engeland, en wel in dezelfde slaapwa gen en wordt samen met haar gearres teerd. De politie zoekt hem namelijk, maar niet, omdat hij ervan verdacht wordt Madeleine gekust te hebben... Ook kan er geen sprake van zijn, dat meneer Courbierre met Madeleine tee- dere relaties onderhoudt. Wij leeren hem kennen, wanneer hij in Pierre's vliegtuig aan de wrekende hand der ge rechtigheid wil ontkomen. W i 1 ontko men! Pierre keert echter onderweg terug en brengt hem naar Parijs. Waar om? Zou Courbierre misschien toch...? Tja, wie heeft Madeleine gekust? De prefect van Politie, of misschien meneer de Batier. de „rechter hand" van den prefect? En overigens treffen we nog aan een refreinzanger, den chef van de firma Rousseau, inspecteur Watson, en heusch, niemand van hen heeft Made Icine gekust! Zal het eeuwig een geheim blijven, wie nu eigenlijk Madeleine heeft gekust? Neen! Vlak voor het einde van deze aan amusante verwikkelingen zoo rijke film wordt Madeleine gekust en wij zijn er getuige van. Brand op dén Oceaan HANS SöHNKER eil René Deltgen vervullen de hoofdrollen iii de' Ufa- film: „Brand op den Oceaan" die t/m Donderdag a.6. in het City Thea ter vertoond wordt Hieronder volgt de inhoud van deze film. Ergens in Zuid-Amerika, aan de kust, zoekt men olie. Eerst op het land, dan als succes uitblijft onder water. Er is al heel wat geld gebruikt voor de ex perimenten en men praat al over stop zetten, als de duiker Tom Finberg ein delijk een asphalt-laag vindt. En... on der asphalt zit meestal olie. Maar de olie zit dieper dan men dacht; er moet een diepzee-duiker aan te pas komen. Nick Dorland, Tom's beste vriend cn beroemdste collega, gaat aan het werk. De eene explosie na de andere doet den zeebodem trillen en tenslotte komt er olie Tom laat aan Nick graag de eer. Maar dat zijn vriend verliefd doet tegen Juana. de nicht van Pedro, partner Aan den chef der maatschap pij, kan hij niet verdragen. En als Juana toont, dat ze Nick's speciale at tenties op prijs stelt, komt het tusschen dé beide vrienden tot een botsing. Aanj vankelijk verzoenen zij zich weer en spreken af, dat geen vrouw tusschen hun vriendschap zal komen, met het gevólg, dat ze beiden Juana uit den weg gaan. Tenslotte besluit Nick te ver trekken. Het afscheid van Juana brengt ech ter de zaak in een heel ander stadium. Het meisje kan zic.h niet langer inhou den en bekent Nick, dat ze hem niet missen kan. Tom hoort dat. Intusschen heeft Pedro bemerkt, dat de beide duikers een geheim bezitte.n een kostbaar geheim zelfs. Bij hun onderzoekingen op den zeebodem heb ben zij het wrak van een oud goud schip ontdekt. Pedro eischt het wrak op. Het ligt op zijn olie-gebied. Nick zegt, dat het. Avrak eigend/mi van den vinder is. Dan gaat Pedro intrigeeren. Tom, boos en'teleur gesteld, is verdwenen; Pedro zoekt hem op en vertelt, dat. Nick hem, Tom, niet alleen zijn meisje ontstolen bpeft, maar dat hij ook alleen dc goudschat wil be zitten. Tom en Pedro maken gemeene zaak, charteren een bergingsschip en va ren daarmee midrlen in het boeienve.ld der oliezoekers. Men tracht hen tegen te houden. Nick en Tom krijgen een hevige ruzie, maar Tom is halsstarrig en gaat voort met zijn pogingen om het wrak te lichten. De olieleiding raakt defect. Nick gaat naar heneden om het euvel te herstel len. De zee-oppervlakte is met een dikke laag olie bedekt. De niet toerekenbare kapitein Gold laat, bij een schietpartij, een brandende lantaarn in deze olie vallen. Brand op den oceaan! En Nick zit op tientallen meters diepte. Er ontstaat een paniek. Men tracht vergeefs het vuur te blusschen. Juana smeekt Tom om Nick te redden. Uit wat zij zegt begrijpt Tom, dat hij een werk tuig in Pedro's handen geweest is. Hij doorziet ineens de situatie, geeft bevel het wrak van het goudschip te kappen. Met bovenmenschelijke inspanning ge lukt dat. Door schuimblussrhers be schermd gaat Tom naar bepeden. Uit water, rook en vuur haalt hij tenslotte Nick naar boven... En bet einde? Nie mand praat meer over olie of goud. Er wordt niet veel meer gesproken. Twee vrienden zijn vrienden gebleven en Tom blijkt tenslotte een goede verliezer te zijn lielk voor Rotterdam. De melk der geëvacueerde koeien, die op de sportvelden in Watergraafsmeer te Amster- I r dam zijn onder gebracht, heeft een nuttige bestemming gekregen Fabrieken, winkels en scholen weer op gang In ongelooflijk korten tijd heeft hét leven in onze stad weer vrij wel géhéel haar normalen gang her kregen. Sinds Donderdag stroom den de geèvacueerden binnen en nu, Maandagochtend, zijn praktisch gesproken allen weer terug. De fabrieken, winkels, en gemeente diensten functionneeren wederom en langzamerhand herkrijgt ook het stads beeld het normale aspect. Bij de po litie zijn enkele hulpagenten aange steld. Inspecteur Van Rooyen is plaats vervangend commissaris van politie wegens ziekte van commissaris Goor huis. Bewoners van onze stad die hun huizen in onbewoonbaren staat heb ben teruggevonden zullen voorloo- pig ondergebracht worden in do ba rakken aan de Zonnebloemstraat In het gebouw van de Zusters van Onze Lieve Vrouw Ter Eem aan de Daam Fockemalaan wordt door de Zusters eten klaargemaakt, waar van ieder kan krijgen. Ook brood maaltijden worden daar verstrekt. De scholen zijn hedenochtend weer begonnen. Ouders kunnen hun kinderen zenden naar de school wa&r zij waren toen de Pinkstervacantie begon. EINDEXAMENS De data, waarop alhier eindexamens zullen worden afgenomen, zijn als volgt Gemeentelijk Gymnasium 27, 2S en 29 Juni en 1, 2 en 3 Juli. Gecommitteerden zijn de professoren dr. J. Wolff, dr. Th. C. van Stockum dr. F. J. M. de Waele, dr. V. J. Ko ningsberger, dr. I. M. van der Vlerk. R.K. Lyceum voor meisjes 8, 10v en 11 Juni. Gecommitteerden zijn: prof. dr. W. E. J. Kuiper, prof. dr. J. van Dam prof. dr. F. A. Véning Meinesz. prof. dr. C. J. Gorter, dr. Th. Strengers, dr. A A. Pulle. dr. A: E. van Arkel. Den inwoners van onze stad wordt er op gewezen dat des avonds de verduiste ringsmaatregelen van kracht blij v e n. Men lette dus goed op. of geen licht doorstraalt uit ver lichte kamer e.d. Het is in het belang der bevolking hieraan streng de hand te houden. De Burgemeester van Amersfw deelt mede: 1. Dat in"alle melkwinkels voldoen:i voorraad melk aanwezig zal zijn. 2. Dat boter voor zoover in v< raad ook in de melkwinkels verkrij baar is. 3. Dat van Maandag af wederom nvi maal door den melkhandel wordt. Het publiek wordt er op attent sr maakt, dat wellicht de slijters iets latl zullen komen. Er is voldoende melk! ..■nt LANGESTRAAT 63 TEL. 3324 AMERSFOORT WATERDRIEBLAD TA/ ANNEER er in sloot, plas en moeras nog weinig van bloemen tc bespeuren valt. dan verschijnen er bloemt rossen' met prachtige witte bloemen, waarbij de roze- roodc knoppen aan den top van den tros sierlijk afsteken. Welnu dit is watedrieblad, een plant, die om haar fraaien bloei behoort tot een der schoonste onzer inlandsche gewassen.- Jammer is. dat men nu op de plaatsen, waar deze vroege Meikinderen van het water verschillende plekken van moeras sen in onzen omtrek versieren, niet meer komen mag. Maar het is alleen de moeite waard om eens een bezoek te brengen aan het Haan- schotergat bij Voorthuizen, waar deze bloemtuilen een sloot tot een waar bloem festijn maken. Ook in de Utrechtsche plassen van Oud- en Nicuw-Loosdrecht versieren ze menigen moerassigen kant. De franjeachtige haren der bloemkroon maken niet alleen, dat de bloemen zeer in 't oog loopen. maar zij beschermen ook den honing tegen regen en tegen insecten, die geen bestuiving zouden bewerken. Indien men dc opengegane bloemen na der bekijkt, dan bemerkt men. dat in de eene bloem een korte stijl en lange meel draden en in een andere bloem een lange stiil en korte meeldraden voorkomen. Dc 2-lobbige stempel van den kortstijligen vorm staat aan den ingang der bloem, die van den langstijligen steekt er een eindje boven uit. Deze stand van meeldraden en stijl biedt den sleutel van het altijd interes sante bevruchtingsspel. De bestuiving moet verzekerd zijn cn het liefst met stuifmeel van de andere zelfde soorten bloemen. Daar de stempels 2—5 uur voor de meel draden rijp zijn. is dus voor kruisbestui ving een groote kans. De langstijlige vorm is hiervoor alleen ingericht. Maar mocht er door allerlei om standigheden het gewenschte insectenbc- zoek uitblijven, dan biedt de kortstiilige vorm de gelegenheid om de soort in stand te houden, want de zwaluwstaartachtige helmhokjes, die boven den korten stempel staan, kunnen dan zelfbestuiving veroor zaken. Bij slecht weer blijven de bloemen dicht, dan heeft e'r zelfs zelfbestuiving plaats in de gesloten bloemen. Mcnyanthes trifuliata wordt ook wel waterklaver genoemd. Tnfoliata betcekent ook driebladig. Het zijn flinke breede bla deren. die op lange, aan den voet schêede- achtig verbreede stelen staan, welke uit een kruipenden, vleezigen, van schubben voorzienen, geleden wortelstok, die kruipt op of in het slib van den bodem, te voor schijn komen. De bittere stof in de bladen beschut de plant tegen slakkcnvraat. Deze bittere stof fen van bladeren en wortels worden in de geneeskunde gebruikt. De organen, die onder hun invloed komen te staan, ver- toonen een toeneminz in dichtheid en weerstandsvermogen. Zii hebben een groo- ten invloed op den toestand der naar de gtadde spiervezels leidende fijnste vertak kingen der bloedvaten. De bloemen staan in een eindeVngschen langgesteelden tros en zijn vrij groot. Hoewel het waterdrieblad tot de Gentiaan- achtigen behoort, is de bloeiwijze te ver gelijken met die van hyacinten. De bloe men openen zich van onderen naar bo- Zooals begrijpelijk, verkeert menigen in spanning over de streken van on land waar we in geruimen tijd ge?; contact mee hebben gehad. Daartoe te hoort ook het Oosten des lands. IV kunnen thans naar eigen aanschouwin. mededeelen, dat de toestand aldaa' gunstig is. Wij kunnen met name 110 men Arnhem, Nijmegen, Oosterbeet Velp, Eist, Lent en andere omliggen;' gemeenten van Arnhem en Nijmeger alsmede de Achterhoek, Zutphen, Ape doórn etc. Het Oosten van het lam heeft zeer weinig te lijden gehad en i bevolking is volkomen rustig. Het leva! gaat normaal door en de betrekking^' met het Weeten zullen spoedig gehec hersteld zijn. linj oor too rijs sta zijr da< dal wil ra£ in uit ste eei rei de ko de: Fr ve de zie zie bij en va te be m WIE DE POLITIEDIENST UITOEFENEN De plaatsvervangend commissaru van Politie deelt ons het volgend: y mede: De gemeentelijke politie is tijdelijll I versterkt, hoofdzakelijk met ambten: ren van andere takken van diénst dit^a nog niet terstond aan het dagelijksd;..Jj werk kunnen gaan. Dengenen die door de plaatsvervan gend commissaris van politie in tijde lijken dienst zijn gesteld zijn voorzie: om den arm van een roodwit ten ban: met het politiestempel. De politiedienst, wordt dus ui' geoefend door de geüniformeerde aml> tenaren en de van ouds bekende bur-J. gerambtenaren van het politiekorps. Bovendien door hen die voorzien zip' van een roodwitten band, verder doo: niemand anders. Degenen die in afgeloopen tijd litiedienst verricht hebben en in he-' bezit zijn van een ander soort band worden uitgenoodigd die handen zw- spoedig mogelijk aan het politiebureau te komen inleveren. De politie heeft weer volledig intreL genomen aan het bureau aan d' Utrechtsche straat alleen vóór huissleu tels moet men zi jn Vondel laan 23. BENZINE Alleen voor evacuatievervoer, ouden van dagen, zieken en gebrekkigen. Doktoren 10 liter in hun auto, alleen voor spoedgevallen. Levensmiddelen aanvoer en distribu tie zoo mogelijk per spoor of boot. Verplegers en verpleegsters. Brandweer. Politie. Aanvragen aan den reinigingsdienst. Nijverheidsstraat. MenSchen, die zóóveel hoort hebben, dat hun de tijd ontbreekt om veilig te rijden, krijgen vaak maanden' cadeau in hospitaal o' huis van bewaring.... ven. Zij hebben een vrij korten bloeitü waarop de geslachtsnaam Menyanthes wijst. VIRIDIS Het is ons een voorrecht de mededeeling te kunnen doen. dat ons bedrijf geen materieele schade heeft ge leden. zoodat onze fabriek

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 8