DE VERLIEZEN EN SCHADE VALLEN MEE gevolgen strijd Plaatselijke van den Slag der pantsertroepen nabij Kamerijk OPTICIEN TUSSEN HEDEN WEER GEOPEND Herstellingen in vollen gang - DE ROTTERDAMSCHE ARBEIDSBEURS G BLOEMEN NAAR DUITSCHLAND? EEN TOCHT LANGS GREBBE- EN IJSELLINIE r Pan tserafdeelingen belieerschen het oorlogsbeeld Zal Engeland zij n leger terugtrekken s&r Lucifer.... Op den Grebbeberg eeren Duitsche en Nederlandsche officieren de gevallenen 2e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DINSDAG 21 MEI 1940 F De werkzaamheden worden weer hervat r 's GRAVENHAGE, 21 Mei. Men deeltfons mede: De gemeentelijke, tevens districts-ar- beidgheurs te Rotterdam zal haar werk zaamheden op Woensdag 22 Mei 1940 te acht uur hervatten. Zij is voorloopig ge- - vestigd Eerste Middellandstraat 103 te Rotterdam en zal geopend zijn voor werkzoekenden ujjt Rotterdam van 8 uur H "tot 14 uur en voor werkgevers uit Rot terdam van 8 uur tot 16 uur. Voor zoover niet volstaan kan worden met werkkrachten uit Rotterdam en de naaste omgeving en er dus behoefte be staat aan werkkrachten van andere ge meenten, zullen die betrokken worden van de arbeidsbeurzen of agentschap pen van de arbeidsbemiddeling in die gemeenten. Rotterdammers, die zich tijdelijk el ders bevinden en die werk willen ver krijgen, dienen zich te melden hij de ar beidsbeurs of het agentschap in de plaats van hun tijdelijk verblijf. In het algemeen wordt in het belaug van een doeltreffende tewerkstelling zoowel aan werkgevers als aan werkzoe kenden aangeraden van de arbeidsbeur zen en de agentschappen gebruik te ma ken. Het telefoonnummer van de arbeids beurs is 34287. i 1 Kans op een hoopvoller toe komst der bloementeelt NAALDWIJK, '21 Mei. De Neder- landsche bloemisterij heeft een harden tnd achter den rug, doch gaat thans een nieuwe toekomst tegemoet, verklaarde de heer P. Vis, voorzitter van den bond van Bloemenveilingen in Nederland, ons in een onderhoud, dat wij vandaag met hem hadden. Ook de vroegere bloemisterij in ons land was gedeeltelijk gebaseerd op den uitvoer naar Duitsohland. De talrijke in- voerbelemmeringen hebben dezen uit voer echter de laatste jaren enorm doen verminderen, aldus onze zegsman. De binnenlandsche Nederlandsche markt kan de groote kwanta bloemen niet verwerken en de gevolgen daarvan zijn duidelijk merkbaar. De kweekers ontvangen zeer onbevredigende prijzen, terwijl groote partijen bloemen door draaien en dus vernietigd worden. Duitsohland kan thans echter weer een belangrijk afzetgebied worden. Mo menteel ligt de export van bloemen en ook de binnenlandsche handel nagenoeg geheel stil, wegens het gebrek aan trans portmiddelen beslpot de heer Vis. Hopelijk zal echter weer zeer spoedig het transport op normale wijze kunnen plaats vinden. De persvertegenwoordigers bekijken ven. De Nederlandsche weermacht weet den moed en dc organisatie van den te genstander te respecteeren. Doch aan dit graf van Nederlandsche soldaten is (het. mijn taak, hulde te brengen aan het taaie verweer van de Nederlandsche verdedigers, aan dc geestkracht en moed, die zij hebben getoond bij dc ver dediging van hun vaderland. Zij, «lie viclenj hebben hun bloed niet tevergeefs geofferd. Zij hebben de eer van de Nederlandsche weermacht zij hebben dc eer van hun land hoog gehou den. Voor de gezinnen en voor de ouders moge het een troost zijn. te weten, dat zij als goed Nederlandsche mannen hun plicht hebben gedaan in den strijd. Toen de loop der omstandigheden den oorlog over den Nederlandschcn grond bracht, hebben zij met opgewektheid alles gegeven, omdat hun land.hen riep. De weermacht en het Nederlandsche volk hidden, dat God hun nabestaan den de kracht moge geven om hun zware smart Je dragen. Wij zijn m c t hen, zooals wij in onze gedachten steeds zijn bij de strijdmakkers, die den dood vonden. Kracht putten wij uit de zekerheid, dat. wij trouw zijn geweest aan onzen Nederlandschen plicht» Spr. besloot zijn afscheidsgroet met een couplet van het Nederlandsche volkslied. Vervolgens werden namens dc Duit- scho weermacht twee groote kransen van sparretakken en aronskelken met een lint in de Duitsche kleuren neerge legd op de graven: een krans op een Duitsch en een krans op een Neder- landsch graf. Nadat de officieren van heide weer machten "elkander de hand hadden ge drukt. was deze treffende plechtigheid ten einde. Langs de iJsellinie DE tocht voerde ons vervolgens via Wageningen, dat de spo ren van den strijd nog draagt, de vernielde brug bij Westervoort naar Arnhem. Toen de Duitsche troepen hier waren aangekomen, na bij Westervoort een ponton brug te hebben geslagen, hadden zij de overgave van Utrecht gc- cischt; na den val van den Grcbbe- berg is deze inderdaad gevolgd. Hoewel de bruggen bij Weslervoort waren opgeblazen, hebben de Duitsche troepen, na het geschut van het fort tot, zwijgen te hebben gebracht, hier weinig oponthoud gehad. De tocht ging vervolgens langs den I.Tssel, waar talrijke, al dan niet geca moufleerde, hunkers werden waargeno men. Alle bruggen over deze rivier zijn door de onzen vernield om den Duit- sohen opmarsch zooveel mogelijk t<? vertragen. Op den verderen tocht, van Zutphon naar Amersfoort, was van spo ren van gevechtshandelingen geen sprake: het leven gaat hier zijn gewo nen gang en het landschap is vredig. Slechts hij Amersfoort ontwaart men versperringen en versterkingen, doch kennelijk zijn deze niet gebruikt De eindindruk van den tocht is deze, dat op slechts weinig plaat sen in het betrokken gebied ge streden is. Waar gestreden is, draagt het landschap natuurlijk daarvan de sporen, daar tot eer van beide weermachten met groote felheid is gestreden, doch de verwoestingen vallen, evenals de verliezen, mede. Een groote druk zal hiermede zijn af gewend van de bevolking, die uit de ge ruchten moest afleiden, dat de vernie lingen en de verliezen zeer groot waren. - Zooals de brug over den IJsscl bij Zutphcn er thans uitziet. Een over zicht van de twee deelen, zooals ze in de rivier zijn gestort. LANGESTRAAT 561 Uitgebreide'sorleering 'GEWONE PRIJZEN Over een lengte van 20 k.m. ligt op iedere 10 of 20 meter een vernielde tank, pantserauto of motorvoertuig BERLIJN. 21 Mei. (D.N.B.) In de Vülkische Beobachtcr schildert luitenant- kolonel dr. Hesse de slag bij Kamerijk. waar de Duitsche pantserafdeelingcn twee vijandelijke divisies hebben vernietigd. Hierin verklaart schrijver, dat het moei lijk is zich een voorstelling te maken van de vernietiging en paniek, welke hel slag veld na afloop te zien gaf. Men moet zich indenken dat over een lengte van ongeveer 20 kilometer op iedere 10 of 20 meter een tank, pantserwagen, een vrachtauto, een verzamelden. Onmiddellijk reed hij op een officier toe en gaf het hevel, dal ajle officieren zich bij hem moesten melden, hetgeen ook geschiedde. Het volgende bevel was, dat de beide compagnieën moesten aantreden en de wapens neer leggen, hetgeen eveneens geschiedde. Bij den slag te Le Cateau zijn onge veer 4.000 gevangenen gemaakt. De Fflansche vestingbouwers hadden in dit terrein tallooze hindernissen en tank vallen gebouwd, deze hebben evenwel niet gebaat. De pantserafdeclingen over- heerschen thans het beeld van den oor log. Het is een nieuw, nog niet beproefd wapen, waarvan men zich nauwelijks een voorstelling kan maken. Het is de moderne cavalerie en strijdt in samen werking met de zwaarste wapenen en met de luchtmacht. De "leiding is uit muntend en dc technici en de industrie hebben het beste geleverd. autobus of een ander motorvoertuig in de sloten langs de wegen liggen, gekanteld of wel uitgebrand. In vele gevallen zijn deze voertuigen doorschoten. Hiertüsschen liggen de tallooze dooden. Meer dan duizend voer tuigen zijn door de bemanning verla ten. Deze chaos bewijst, dat zich op den negenden dag van de operaties op den weg van Avesnes naar Le Cateau in de richting van Kamerijk een feilen strijd heeft ontwikkeld. Een Duitsche pantser-afdeeling onder commando van een dapperen officier is met verrassende snelheid doorgestooten en reed dwars door de rijdende en par- keerende kolonnes en streed in onmid dellijke nabijheid tegen de vijandelijke pantserafdeelingen, welke zich tegen haar keerden. Luit.-kolonel dr. Hesse verklaart ver der, dat men sedert den veldtocht in Polen weet, dat deze oorlog voor een groot deel beslist zal worden door de pantsertroepen. Bij Le Cateau heeft liet Duitsche pantserwapen getoond, dat het beter en sterker is dan het Fransche, dit geldt zoowel voor manschappen en lei ding als voor het materieel. Bij dozijnen werden de Fransche pantserwagens en tanks stuk geschoten en in brand ge schoten. Van de lichte Fransche tanks behoeft in het geheel niet te worden ge sproken. De Duitsche verliezen daaren tegen zijn zeer gering. Ook de geest van de jonge pantsertroepen is zeer goed. onverschrokken vallen zij kazematten en vijandelijke pantserwagens aan. LT ENMËRKEND is het optreden van IN» een jong officier van de pantser troepen. In den vroegen ochtend reed hij met zijn tank de kazerne van Landrecies binnen, waar juist twee compagnieën van het Fransche leger ROME, 21 Mei D.N.B.)De cri- tiek, welke Churchill heeft uitge oefend op het Fransche opperbevel en op den vroegeren bevelhebber ge neraal Gamelin, wordt naar de Po- polo di Roma bericht in Frankrijk als een verdacht teeken beschouwd. Men vreest, dat Engeland al zijn troepen terug wil trekken ter ver dediging van het eigen eiland en slechts eenige afdeelingen vliegers in Frankrijk wil laten als bewijs van de Fransch-Britsche solidariteit. 'ii Halve EZ is al méér dan genoeg om een héél bosch in een half uur in lichterlaaie te doen komen I DE Duitsche legerleiding in Nederland heeft de pers in de gelegen heid gesteld, zich te overtuigen van den omvang van de ver woestingen op het gebied van de gevechtshandelingen en van de ver liezen, die hier zijn gevallen, daar hierover bij de bevolking een onge motiveerd groote ongerustheid bestaat. Vooral thans, nu de communi catiemiddelen nog slechts een zeer beperkt terrein bestrijken, is het goed, dat meffczich met eigen oogen kan overtuigen, wat de waarheid is van de geruchten, die gaan over de gevechtshandelingen in verschil lende deelen van ons land. D EEDS bij den aanvang van de route die met twee autobussen van Den Haag over Utrecht naar Rhenen leidde, bleek, dat alom hard gewerkt wordt aan het herstel der telefoonverbindingen: op den weg werden verschillende wagens van den technischen dienst der P.T.T. ontmoet. In het vredige, zonnige landschap blonk van paal tot paal het koper der nieuwe telcfoonleidingen. Tot De Bilt behield het landschap zijn vredige karakter: koeien en schapen graas den in de weide, de landman verzorgde zijn jonge groente en de kinderen speelden vrooiijk op het erf. Bij het fort De Bilt u aren Nederlandsche militairen hard aan het werk met de opruiming van uitgestrekte prikkeldraadversperringen. Men kan zeggen, dat deze streektusschen Utrecht cn Eist. op enkele huizen na, die vlak voor de vuurmonden van het fort Dc Bilt gelegen zijn. geheel ongedeerd is gebleven. T N Eist ondervindt men, dat men het terrein van den strijd na dert. Na den val van den Grebbe- berg in den nacht van den 13den op den 14den Mei, zijn de onzen door Rhenen en Eist terugge- trokken, hun positie van huis tot huis langs den hoofdweg met groote dapperheid en vasthou dendheid verdedigend. Natuurlijk heeft dit, vooral in Rhenen zijn sporen nagelaten. IDe zijstraten in de bebouwde kom van die plaats echter zijn vrijwel in tact gebleven, evenals de kerk met den beroemden Cuneratoren, waarop, naar kapitein von der Decken, die den tocht leidde, mededeelde, een waarnemings post geplaatst was. die de artillerie op den Grebbeberg leidde. Niettemin heb ben de Duitschers, die hierdoor in het nadeel waren, het prachtige bouwwerk gespaard. De spoorbrug en het viaduct in Rhenen zijn, evenals de bruggen bij Arnhem, West er voort, Doesburg en Zutphen en over het Apeldoorn-Die- B rensche kanaal, die wij op onzen tocht aanschouwden, door de onzen vernield. Treffende plechtigheid De Grebbeberg. die even buiten Rhenen ligt, is de hoekpijler van de verdedigings linie der Vesting Holland. Zooals bekend mag worden verondersteld, bezit de Ne derlandsche verdediging benoorden de groote rivieren drie linies: de IJsscllinie, - de Grebbclinie en de Nieuwe Waterlinie. De eerste heeft tot doel den opmarsch van den vijand te vertragen, doch de Greb- belinie diende te worden behouden. Fel is er gestreden bij de verschillende accessen dezer linie, het felst bij den Grebbeberg waar de Duitsche troepen reeds den elf den Mei aankwamen. Onze verdediging had van den berg een ware fortificatie gemaakt, waarbij alle natuurlijke hindernissen en hulp middelen waren uitgebuit. Aan de flank is de berg gedekt door den Rijn, ter wijl het land aan de voorzijde was ge- inundeérd: de Nederlandsche artillerie was bovendien goed opgesteld en be streek het geheele acces. Na feilen strijd felleren strijd dan elders in den lande viel in den nacht van den 13den op den 14den de Grebbeberg, na heldhaftige verdediging door de Neder landsche soldaten. Op den top van den berg zijn de ge vallenen hegraven, de mannen, Duit schers en Nederlanders, die in eerlijken en dapperen strijd, hun plichten jegens hun vaderland getrouw, in dit schoone landschap zijn gesneuveld. In zes gra ven, twee voor de Duitschers en vier voor de Nederlanders, ziin ongeveer 425 gesneuvelden ter aarde besteld. Neder landsche en Duitsche helmen hangen aan de kruisen en paaltjes vredig naast elkaar op liet eerste Nederlandsche oor logskerkhof, onder de ruischende hoo rnen van den 'Grebbeberg. Een eenvoudige, doch daardoor te meer treffende plechtigheid had hier gistermorgen plaats. In het bij zijn van de persvertegenwoordigers, van de mannen, die het begraven verzorgen en van enkele Neder landsche en Duitsche militairen, eerde de Duitsche weermacht bij monde van kapitein von der Decken de gevallenen van beide weer machten. Toen wij den tocht door uw schoone land aanvaardden, aldu6 de kapitein, om de sporen van den strijd in oogen- schouw te nemen, voelde men het als een plicht, dat de eerste groet onzen ge vallen kameraden moest gelden. Dit was- ook de wensch van den opperbevel hebber. Wij gedenken met droefheid de BIJ EEN KAZEMAT TE WESTERVOORT mannen, die hier een week geleden hun leven hebben gelaten, doch wij zijn trotsch te behooren tot de weermacht, waartoe zij behoorden. De jonge Duit sche weermacht heeft niet alleen dc eeuwenoude tradities voortgezet, doch zij is bovendien bezield met den voort- stuwenden geest, die het derde rijk eigen is De Grebbeberg i6 eelt sterke, natuur lijke vesting, bijna ongenaakbaar door de inundaties en de hindernissen, bezet door sterke en dappere vijanden, die ons den arbeid niet lichter hebben ge maakt. Alle wapenen hebben samenge werkt met de onvergelijkelijke infante rie om deze vesting te bestormen, aldus spr., die voorts herinnerde aan de jonge kameraden van de S.S., die hier hebben 6tormgeloopen. Na eeuwen zal men nog de helden van den Grebbeberg gedenken, aldus vervolgde kapitein von der Decken, doch wij gedenken ook den tegenstander. Hem was bevolen te strijden. Dus streed hij, dapper en ridderlijk. Hii heeft zijn stelling zoo lang behouden tot dit een voudig niet meer mogelijk was. Dit be- teekent tegenover de Duitsche weer macht, aldus spr., geen schande. Op deze plaats zal nu vrede zijn; Üe tegenstanders zullen hier in vre de naast elkander rusten. Als bewijs van de Duitsche ach ting voor de onzen verleende de kapitein vervolgens het woord aan den res. eerste luitenant dr. Wiardi Beekman, die als officier voor spe ciale diensten op het algemeene hoofdkwartier werkzaam is. Hij sprak als volgt: De opperbevelhebber van de Neder landsche Land- en Zeemacht heeft mij opgedragen, een laatsten groet te brengen aan de Nederlandsche solda ten, die hier begraven zijn. Een laatsten groet namens het Nederlandsche leger aan strijdmakkers, die hij de verdedi ging van het vaderland hun leven heb ben verloren. Een laatsten groet na mens Nederland, dat den moed en de trouw, door zijn zonen in de dagen van den oorlog betoond, nooit zal vergeten. In de strijdmakkers, die hier hun laat ste rustplaats vinden, eeren wij alle offi cieren, onderofficieren en minderen, die hun leven voor Nederlandt hebben gege- Kapitön von Dccke, vertegenwoordiger van het Duitsche hoofdkwartier, brengt een laatsten groet aan hen, die vielen voor hun land. Op den Grebbeberg. waar zich' vele graven van Duitsche en Nederlandsche gesneuvelden bevinden, werden namens de Duitsche en de Nederlandsche weer macht verschillende kransen gelegd. Op den voorgrond luitenant Wiardi Beek maan. die namens den opperbevelhebber van Land- en Zeemacht een toe spraak hield.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 5