CHATEAUX PALMER J. A. SCHOTERMAM ZN. De Maansteen MYRA. HFT FT FIE EN HE BOOZE KABOUTER ZWARTVOt Aflevering van lederwaren Firma 00STERVEI KINDERHOEK; Geen controle op rijwielbelasting- merken Teraardebestelling N.V. Droogdokmij. HET HOUDEN VAN POSTDUIVEN POSTVERKEER IN HOOFDZAAK HERSTELD HULP AAN DE DIEREN VRIJLATING VAN AANGEHOUDENEN VERVOERVERBOD VOOR VEE Informatie - centrale in Amsterdam „Soerabaja" Algemeen Informatie bureau Per flesch f 1.35 Per anker f53.- 2e BLAD PAG J AMERSFOORTSCH DAGBLAD DINSDAG 21 MEI - 107. „Kijk, wie breng je daar nu mee?" zegt de visschers- vrouw en ze kijkt met verbazing naar Myra en Peter. „Zoo'n gevleugeld kindje heb ik nog nooit in mijn huis gehad. Kom kinderen, gaan jullie maar gauw aan die tafel zitten, dan zal ik wat melk en brood brengen." Jullie moeten maar bij me blijven, ik heb geen kindertjes." zegt de vrouw vriendelijk. Docli Myra en Peter schudden ver schrikt van .jieen." 108. Nee. juffrouw, we willen allebei terug naar 't Ze- den. Ik ben een schipbreukeling en Myra is door booze h bouters hier gebracht. Wilt u ons den weg wijzen ra,* ons land?" Even later staan Peter en de vrouw in kamer, waar een meneer voor een schrijftafel zit. „Z« jongetje, hoe is je naam? „Ik heet Peter." „Nu je achter naam." „Dien weet ik niet meer," antwoordt Peter. 's-GRAVENHAGE, 20 Mei. Het departement van financiën deelt mede dat in verband met de tegen woordige verkeersmoeilijkheden tot 15 Juni a.s. geen controle zal wor den gehouden op rijwielbelasting- merken. prof. dr. P. Th. L. Kan Prof. dr. J. van der Hoeve spreekt een afscheids woord 's-GRAVENHAGE. 20 Mei. Het de partement van handel, nijverheid en scheepvaart maakt bekend, dat afleve ring en verkoop van looistoffen, looi- materialen. bereide en onbereide huiden en vellen, alle leder, schoenen, drijfrie men en lederwaren, anders dan voor den detailhandel, uitsluitend geoorloofd is indien daarvocr een schriftelijke ver gunning is verleend door den directeur van het rijksbureau voor huiden en le der. Vergunningen kunnen worden aange vraagd bij genoemden directeur. Tevens wordt bekend gemaakt, dat de directeur van het rijksbureau voor huiden en leder bevoegd is verleende verwerkingsvergunningen in te trekken en nieuwe bewerkingsvergunningen af te geven. De verantwoordelijkheid der vereenigingsbesturen AMSTERDAM, 20 Mei. De perso nen, die ten aanzien van het houden van postduiven de verantwoordelijk heid op zich hebben genomen je gens den Duitschen bevelhebber in Nederland, de heeron .1. Hornstra. Prinsengracht -10? en Ch. Gerhards, Sic- terkade 1617, te Amsterdam, maken bekend, dat ieder vereenigingsbestuur de verantwoording op zich neemt voor alle leden Postduiven mogen tot na der order niet uitvliegen. Op elk hok moet een ringlijst hangen van alle Ne- derlandsche poc-tduiven. Hok lijsten moe ten geteekend worden door het Vereeni gingsbestuur. Postduiven met buiten- landsche ringen of ongeringde duiven mogen niet op het hok aanwezig zijn. Jonge duiven moeten tot nader order eveneens vastgehouden worden. Besturen van vereenigingen zenden zoo spoedig mogelijk een schriftelijke bevestiging van hun aansprakelijkheid Bij overtreding worden de duiven ge dood en de eigenaars gestraft volgens de Duitsehe militaire wetten. Verenigingsbesturen moeten met hun leden overeen komen, dat de leden, wier hok nog intact is, een paar duiven afstaan aan de leden, die hun duiven gedood hebben. De postverbindingen zijn, met uitzondering van Zeeland, in ge heel Nederland weder hersteld. Dit wil echter niet zeggen, dat het verkeer weder geheel normaal is. De vervoersmiddelen, in het bij zonder voor zoover van bussen ge bruik moet worden gemaakt, zijn nog aan beperking gebonden, ter wijl vaak nog groote omwegen moeten worden gemaakt om be paalde gebieden te bereiken. Daarom moet nog met een zekere vertraging in de overkomst reke ning worden gehouden. 's-GRAVENHAGE, 20 Mei. Men schrijft ons: „De Groene Ster" geeft iederen die- renbezitter den raad zijn dier niet los op straat te laten loopen. Katten moet men 's nachts binnenshuis houden. Boe ren moeten zorgen, dat hun weilanden zoo zijn afgesloten, dat koeien niet op straat kunnen ontsnappen. Het is de verstandigste weg, de dieren voor zoo ver mogelijk 's-nachts op de weide te laten loopen en niet allemaal te zamen in een stal onder te brengen. Hulpaanbiedingen voor Utrecht en omgeving: mevr. M. Donath, Baarnsche- wee 35, Den Dol der. Identiteitsbewijzen voor dieren zijn binnenkort verkrijgbaar. Men kan zich reeds nu laten inschrijven als contri buant der „Groene Ster". Helpers zullen witte banden om den linkerarm dragen met een groene ster mot drie stralen en de woorden „Dierenhulp" en „De Groene Ster". Wie e'en dier wenscht te verzorgen, wordt verzocht zich op te eeven. Lijs ten van gewonde dieren zijn beschik baar. COURANTEN EN TIJDSCHRIFTEN VOOR GEWONDEN 's-GRAVENHAGE. 20 Mei. Men ver zoekt ons te vermelden, dat lazarets en hospitalen ten zeerste prijsstellen op de toezending van tijdschriften en geillu- streerde bladen. Men gelieve deze te laten bezorgen in de plaats van inwo ning aan het Ortskommanndo. Bekendmaking aan hoofden van politie 's-GRAVENHAGE, 20 Mei. De op perbevelhebber van land- en zeemacht vestigt de aandacht van alle hoofden van politie op het volgende: 1. Indien nog in eenige gemeente op grond van art. 33 van de oorlogswet aangehouden Nederlanders of vreemde lingen mochten worden vastgehouden, is dit ten onrechte: reeds meermalen is op de noodzaak van onverwijlde vrijla ting gewezen. 2. Dergelijke personen dienen allen onverwijld in de gelegenheid te worden gesteld naar hun woonplaatsen terug te keeren en indien noodig daartoe eenige financieele ondersteuning te ontvangen. Wanneer geen openbare middelen van vervoer voor de terugreis beschik baar zijn, is het gewenscht dat de po litie zooveel mogelijk voor die terugreis middelen of hulp verschaft. 3. De kosten kunnen worden voorge schoten uit gemeentelijke kassen. De betrekkelijke declaraties kunnen worden ingezonden bij het algemeen hoofdkwurtier. 4. Het vorenstaande geldt uiteraard niet voor personen, die op andere gron den gedetineerd zijn, zooals: a. Van misdrijf verdachte personen; h. De Nederlandsche in bewaring ge stelde militairen. Deze moeten terstond worden overgegeven aan de Nederland sche militaire autoriteiten tegen afgifte van een behoorlijk schriftelijk bewijs stuk. 5. Duitsehe krijgsgevangenen, die zich nog in bewaring mochten bovinden, moeten terstond worden overgegeven aan de Duitsehe militaire autoriteiten tegen afgifte van een behoorlijk schrif telijk bewijsstuk. 's-GRAVENHAGE, 20 Mei. Door het rijksbureau voedselvoorziening wordt ter algemeene kennis gebracht, dat het vervoer van runderen in de provincies Noord- en Zuid-Holland, Utrecht en Gelderland bewesten de lijn Harder wijkArnhemNijmegen verboden is, tenzij op vertoon van een bewij6 van den provincialen voedselcommissaris of diens plaatselijke bureauhouders. Dit bewijs moet inhouden den naam van den vervoerder, het tijdstip van het vervoer en de plaatsen vanwaar en waarheen het vee vervoerd wordt. Vee, van welk soort ook, dat bij de ontruiming werd afgevoerd en tihans el ders is ondergebracht, mag uitsluitend vervoerd worden op last van den pro vincialen voedselcommissaris of het bu reau ontruiming op vertoon van een be wijs door deze instanties af te geven. Organisatie van de V.V.V. Amsterdam Reeds 3000 aanvragen AMSTERDAM, 20 Mei. De V.V.V. .Amsterdam", belast met het opsporen van gegevens omtrent per sonen van wie bij familiebetrekkin gen nog niets bekend is, en met het verstrekken van inlichtingen over dB reismogelijkheden in ons land, heeft hiervoor een organisatie in het leven geroepen, waaraan o.a. mede werking verleend wordt door de militaire autoriteiten, de Nederland sche Spoorwegen en het districts commissariaat Amsterdam van „de Nederlandsche Padvinders".- Het inlichtingenbureau der V.V.V. „Amsterdam", Rokin 5, heeft inmiddels reeds 3000 aanvragen ontvangen, welke grootendeels in behandeling zijn ge nomen. Daar er uiteraard niet op mocht wor- den gerekend, dat de postdienst snel genoeg zou functionneeren, is hiervoor o.a. een koerierdienst van padvinders in het leven geroepen. Op de eerste aanvraag hebben do Nederlandsche Spoorwegen volledige medewerking aan deze organisatie ver leend. De eerste groep koeriers is hedenmor gen reeds van het Centraal Station te Amsterdam onder leiding van com missaris J. Faber, naar het voor elke koerier bestemde uitgangspunt ver trokken, van waar zij per fiets hun op drachten zullen vervullen. De directie der V.V.V. „Amsterdam" doet een krachtig beroep op alle landge- nooten om deze koeriers bij het verza melen van de vereischte geeevens in e 1 k opzicht behulpzaam te zijn. BESCHIKKINGEN BETREFFENDE WATERSTAAT 's-GRAVENHAGE, 20 Mei. Op bevel van den opperbevelhebber van Land- en Zeemacht maakt het departement van waterstaat bekend, dat worden ingetrokken de beschik kingen van den minister van water staat van 30 Januari 1940, la. e, afdee- ling vervoerwezen en van 20 Maart 1940, la. g, afdeeling vervoerwezen, betreffen de toepassing van de wet behoud scheepsruimte 1939 op binnenschepen, die in Nederland thuisbehooren. Bedoelde beschikkingen vervallen ni afkondiging van deze bekendmakine door middel van de radio. WAT ETEN WIJ MORGl Voor de Koffietafel Kerrieschotel. Bereiding (6 pers.): 400 gr. (4 ge* theekopjes) rijst, 400 gr. vleeschrt i 2 groote uien, 1 afgestreken ee kerrie, S0 gr. boter of vet, L. met 4 maggi's bouillonblokjes. Kook de rijst op de bekende gaar, maar laat de korrels voor&lH te week worden; zet daarom de! gewasschen rijst op met S kopjes Fruit intusschen de fijn gesnippH uien met de kerrie en van de: lichtbruin, hak het vleesch fijn het even meefruiten. Roer tenslotttH de gaar gekookte rijst door het raei-".^| tegelijk met de bouillon. Breng H over in een vuurvasten schotel, er wat paneermeel over en leg restje van de boter (in kleine verdeeld) op. Zet den schotel inRl oven, tot zich een korstje heeft gewl Voor do middagtafel Schotel van prei met leverworst Citroenvla, Bereiding hoofdschotel: 1 2 bossen prei (afhankelijk vt" grootte), 2 K.G. aardappelen, 50 p ter of reuzel, 400 gram bakleverwo* eetlepel zout, 2 theelepels Maggi's ma. Maak de prei schoon en snijd zt niet te kleine stukjes; voeg er d. schilde, in vierde nartjes gesneden i appelen bij en laat beide met het. - de reuzel en M L. kokend water iilin gesloten pan op een zacht vuur worden (pl.m. 30 min.). Leg erf1,, minuten de gewasschen leverwon! en laat die meekoken, prik nu en in de worst, om te voorkomen ditjvj] vel barst. Roer de aardappelen «fl prei losjes door elkaar (niet stam» Druppel er de maggi's aroma breng het gerecht over in een deks: .'J en presenteer er op een vleeschfJI de worst bij. OUDE JENEVER vani BOLS VLEK HARTEVELT WIJNAND FOCKINK GRAUWE HENGST Per 1,1 en Vz literskruik LANGESTRAAT 12 TEL. LEIDEN. 20 Mei. Op de begraaf plaats „Rhijnhof" is hedenmorgen in alle stilte het stoffelijk overschot ter aarde besteld van prof. dr. P. Th. L. Kan, oud-hoogleeraar in de keel-, neus- en oorheelkunde aan de Leidsche Uni versiteit. die dezer dagen na een lang durig 'ziekbed op 68-jarigen leeftijd te Wassenaar is overleden. Onder degenen, die gekomen waren om den .overledene de laatste eer te bewijzen, merkten we onder meer op prof. dr. F. Muller, rector magnifi cus der Universiteit, prof. dr. N. J. Krom, pro-secretaris en prof, dr. A. W. Bijvanck, secretaris van den Academi- schen Senaat, mr. P. J. Idenburg. secre taris van het college van curatoren der Universiteit, prof. dr. P H. G. van Gil- se. die prof. Kan in 1929 als hoogleeraar is opgevolgd en tevens in zijn kwaliteit van voorzitter der Ned. Keel-. Neus- en Oorheelkunde Vereenigine. mr. W. L. baron de Vos van Steenwijk. voorzitter van de Eerste Kamer der Staten Gene raal. de gep. vice-admiraal C. L. van Buur en de heer A. de Koster, resp. secretaris en lid van de commissie van oppertoezicht op de kweekschool voor Zeevaart te Leiden, van welke commis sie prof. Kan voorzitter was De heeren mr. A. W Hartman en C. van Senden resp. president-commissaris en commis saris van de Cultuur Mij. „Watoetoelis Poppoh" de heer J. M. A. van Voorthuv- sen, directeur van A. van Hoboken en Co's Bank te Den Haag. de heer A. Bryan, oud-hoofdingenieur bij de Spoor wegen in N'ed. indië, verscheidene hoog leeraren, o.w. prof. dr. P. C Flu namens het hoofdbestuur der Ver. Instituut voor Tropische Geneeskunde te Rotterdam en Leiden, dr. A. Veraart uit Rijswijk, wiens experimenten op het gebied van den regenval de volle aandacht van prof Kan hadden en die hij ook daad werkelijk steunde, en voorts een groot aantal vrienden en kennissen van de familio Kan, zoomede vele oud-patiën ten. Een zeer groot aantal bloemstukken werd in den stoet meegedragen. Aan de groeve is alleen het woord ge voerd door prof. dr. J. van der Hoeve, die namens den Senaat der Leidsche Universiteit, de geneeskundige faculteit, zijn talrijke vrienden en vele oud-pa tiënten. die zooveel aan hem te danken hebben, kortom namens allen, die het voorrecht hebben genoten zijn nobel ka rakter en volle gulhartigheid te leeren kennen, een weemoedigen, eerbiedigen en al Whartelijksten afscheidsgroet hracht. Spreker besloot met een „Rust zacht lieve vriend, rust zacht". Een schoonzoon, de heer ir. A. Cosijn, dankte voor de belangstelling en de laatste eer. aan zijn schoonvader bewe zen. AMSTERDAM 20 Mei. Op de he den te Amsterdam gehouden jaarlijk- sche algemeene vergadering van aan deelhouders dor N.V. Droogdokmaat schappij „Soerabaja" te Amsterdam, waren vertegenwoordi d 465 aantlee- len. recht gevende op evenveel stem men. Tot commissaris wen. herbenoemd de heer J. D. Brand. De balans en de win.' en verliesre kening per ultimo 1939, werden, con form het prae-advies van den raad van commissarissen, goedgekeurd. Het dividend over 1939 werd vastge steld op 8 procent. Op voorstel van den voorzitter is, ge zien het feit. dat aan de directie uit de liquide middelen niet de noodige gelden ter beschikking staan om naast andere verplichtingen da winstuitkeeringen te hetalen, met algemeene stemmen aan de directie machtiging verleend om de winstuitkeeringen ove: 1939 op een of meer door de dir tie nader te bepalen tijdstip of tijdstippen betaalbaar te stel len. Voor inlichtingen omtrent het lot van familieleden die tot de weermacht behooren 's-GRAVENHAGE, 20 Mei. De ge neraal, opperbevelhebber van Land- en Zeemacht, deelt, in overeenstemming met het Duitsehe opperbevel in Neder land, aan de Nederlandsche bevolking het volgende mede: Talloozen in den lande wachten thans in groote spanning op berichten betref fende het lot van familieleden, die tot de Weermacht behooren, en velen ver dringen zich voor het informatiebureau van het Nederlandsche Roode Kruis. Om aan de behoefte betreffende be richt tegemoet te komen is met Ingang van 20 Mei een algemeen informatie bureau opgericht. Tot dit bureau kan men zich eiken dag van 8.00—22.00 uitsluitend telefo nisch wenden, en wel: interlocaal letter K.P. en voor ingezetenen van 's-Graven- hage en Wassenaar nr. 301111. Teneinde de meest belanghebbenden zoo spoedig mogelijk te kunnen inlich ten. wordt een ieder verzocht alleen na vraag te doen naar direct nabestaan den. De officieel© bekendmaking aan de familie door de zorg van het Nederland sche Roode Kruis blijft ongewijzigd. Imt- cru Murauux) Van het uitmuntende oogstjaar 1934 Ar fft?b IITRFCHl SCHF.S1 RAAI I TELEFOON U5G FEUILLETON Door WILKIE COLLINS Nederlandsche bewerking van A. A. HUMME Jr. 10) „Wij hebben niets aan dien vent", fluisterde mijnheer Franklin mij toe. „Inspecteur Seegrave is een ezel." Mijn dochter en ik volgden den in specteur weer terug naar het boudoir, nu om te zien of het meubilair soms gedurende den nacht verplaatst was, aangezien zijn voorafgaand onderzoek hern blijkbaar niet volkomen omtrent dit punt had gerust gesteld. Terwijl wij hiermede bezig waren, ging de slaap kamerdeur open en kwam juffrouw Rachel tot onze verbazing naar buiten Zij nam haar tuinhoed, die op een stoel lag. en wendde zich tot Penelope met de vraag: „Mijnheer Franklin Blake heeft je vanmorgen met een boodschap naar mij toe gestuurd, niet waar?" „Ja, juffrouw." „Hij wilde mij spreken?" „Ja Juffrouw" „Waar is hij op 't oogenblik?" Ik hoorde stemmen op het terras en uit het raam kijkende, zag ik beide hee ren op en neer wandelen, waaron ik voor mijn dochter antwoordde: „Mijn heer Franklin is op het terras, juf touw." Zonder verder iets te zeggen, of zelfs maar notitie te nemen van den inspec teur van politie, die haar wilde aan spreken. liep zij, doodsbleek en blijkbaar van gedachten vervuld, de kamer uit om zich naar het terras te begeven. Zij liep op mijnheer Franklin toe, zonder blijk te geven, dat zij haar neef Godfrey had gezien. Zij voegde mijnheer Frank lin heftig eenige woorden toe, die hem blijkbaar zeer verbaasden en een oogen blik later werd de dour open geworpen en vprscheen juffrouw Rachel, met fon kelende oogen en een hoogroode kleur. Toen de inspecteur aanstalten maakte haar aan te spreken, heet zij hem toe: „I k heb u niet g-evraagd hier te komen I k heb u niet noodig! Mijn diamant is weg en u. noch iemand anders, zal hem ooit terugvinden!" Met deze woorden trad zij haar slaapvertrek binnen en deed voor onzen neus de deur op slot. Penelope, die er het dichtst bij stond, hoorde haar daarop in snikken uitbar sten. Het eene oogenblik in woede ontsto ken, het volgende in tranen ik be greep er niets van. Afgaande op haar laatste woorden, vermoedde ik, dat z-j diep gebelgd was over het feit, dat wü de politie in de zaak hadden gemoeid en dat de verbouwereerdheid van mijn heer Franklin, op het terras, veroor zaakt was, doordat zij zich in dien geest tegen hem. die de politie had geroepen, had uitgelaten. Er bleef den inspecteur nu niets an ders over dan de bedienden één voor één te ondervragen, doch dit bracht evenmin ecnig licht in de zaak, daar geen van allen een nadere verklaring kon geven. Hij had hierop een onder houd met lady Verinder, waarhij ik tegenwoordig was, waarbij hij als zijn meening uitte, dat de diamant door een der huisgenooten was gestolen, en ver volgens om toestemming verzocht de be diendenkamers te doorzoeken. Lady Verinder weigerde echter haar personeel deze vernedering te doen ondergaan, waarop de inspecteur 'n buiging maakte en mij een blik toewierp alsof hij wilde zeggen: „Waarom word ik geroepen, als ik op alle manieren word gedwars boomd?" Als hoofd van het personeel, voelde ik, dat wij geen gebruik mochten maken van de edelmoedigheid van onze meesteres en zei daarom: „Wij danken u voor uw vertrouwen, lady Verinder, maar wij verzoeken u, ons toe te staan, hierbij onze volle medewerking te ver- leenen, door onze sleutels te overhandi gen. Wanneer Gabriel Betteredge het voorbeeld geeft", zei ik tot den inspec teur, „zullen de anderen volgen; dat weet ik zeker. Om te beginnen hier zijn mijn sleutels." Mijn meesteres greep mijn hand en dankte mij, hetgeen het verlangen bi' mij deed opkomen inspecteur Seegrave 'n pak slaag te geven. Zooals ik verwacht had, volgden de bedienden, hoewel morrend, mijn voor beeld, daar zij wel inzagen, dat dit on der deze omstandigheden het beste was. Ofschoon alle kasten en koffers over hoop werden gehaald, werd de diamant niet gevonden en inspecteur Seegrave begaf zich hierop naar mijn kamer, om te overleggen wat hem nu te doen stond Hij was met zijn mannen nu eenige uren bezig geweest en geen stap verder ge komen Ik liet hem met zijn gedachten alleen en begaf mij naar mijnheer Franklin, die mij hij zich in de bibliotheek had laten roepen. Toen ik mijn hand naar de deurknor) uitstak, werd deze tot mijn verbazing geopend door Rosanna Spearman, die de kamer verliet. Nadat er 's morgens stof was afgenomen, had geen der kamermeis jes meer iets in dat vertrek te maken en ik verweet Rosanna, dat zij tegen de regels van het huis had gehandeld. „Mijnheer Blake had een van zijn ringen boven laten liggen," verdedigde zij zich, „en ik ging naar de bibliotheek om hem dien te geven." Zij verwijderde zich hierop met een hoogroode kleur en een brutale hoofdbeweging, hetgeen ik toeschreef aan het feit, dat zij min of meer uit haar evenwicht was gebracht door hetgeen dien morgen was voorge vallen. Ik vond mijnheer Franklin aan de schrijftafel bezig. Zoodra ik binnen kwam, vroeg hij mij om een vervoer middel naar het station. „Gaat u naar Londen, mijnheer?" vroeg ik. „Ik wil naar Londen telegrafeeren", verklaarde hij. „Ik heh mijn tante er van overtuigd, dat wij iemand moeten hebben, die slimmer is dan inspecteur Seegrave en zij vindt het goed dat ik een telegram aan mijn vader zend. Hij kent den hoofdcommissaris van politie en die zal wel iemand weten, die dil raadsel voor ons kan oplossen. En over raadsels gesproken, ik denk dat Rosan na Spearman óf niet heelemaal wijs is, óf dat ze meer van de verdwijning van den Maansteen afweet. Ze kwam hier met een ring, dien ik in mijn slaap kamer had laten liggen en nadat ik haar had bedankt, verwachtte ik, dat ze weer zou gaan. Maar ze bleef aan de andere zijde van de tafel staan, waar bij ze mij op een eigenanrdigp manier aankeek half angstig, half familiair ik begreep er werkelijk niets van. „Een eigenaardig geval met dien dia mant. mijnheer", zei ze opeens. „Ja", zei ik, in afwachting van wat ze ver der zou zeggen, en weet je, Betteredge, Ik geloof beslist, dat ze niet goed wijs Is. Ze zei: „Ze zullen den diamant nooit vinden, is 't niet zoo, mijnheer? Neen, en er evenmin achter komen, wie hem heeft weggenomen, dat weet ik zeker." Ze knikte me warempel met een vriendelijk glimlachje toe. maar vóór ik tijd had haar te vragen wat ze eigenlijk bedoelde, hoorden wij je voet stappen en ging ze haastig weg, zeker bang om hier gevonden te worden. Wat heeft het te beduiden?" Ik kon er niet toe besluiten hem over haar verleden in te lichten, want het zou bij hem het vermoeden wek ken, dat zij de dievegge was, en veron dersteld, dat zij de schuldige was, be greep ik evenmin, waarom zij mijn heer Franklin deelgenoot van haar ge heim zou maken. „Het zal het beste zijn." zei ik, „als ik eens met uw tante over het meisje spreek. Zij stelt veel belang in Rosan na Spearman en misschien heeft zij zich alleen maar een beetje dwaas en vrijpostig aangesteld." Mijnheer Franklin scheen gerustge steld door deze verklaring van haar gedrag. Hij stak het telegram in zijn zak en ik begaf mij hierop naar de stallen om de sjees te laten inspan nen. In het voorbijgaan ging ik even de eetkamer voor het personeel bin nen. waar allen, behalve Rosanna, reeds aan tafel zaten. Bij navraag hoorde ik dat zij plotseling onwel was geworden en naar haar kamer was ge gaan om wat te gaan liggen, hetgeen ik zeer vreemd vond. daar zij er een oogenblik tevoren zoo goed had uitge zien. De dag liep ten einde. Juffrouw Rachel bleef op haar kamer en nadat mijnheer Franklin zijn telegram had afgezonden, bleef ons niets anders over, dan het resultaat hiervan i wachten. HOOFDSTUK XI Den volgenden morgen, Vrijdag. 1 den wij wat nieuws. De loopjongen den bakker vertelde namelijk, da' Rosanna Spearman, haar gezicht verborgen in 'n omslagdoek, den vtó middag op het voetpad over de was tegengekomen. Het leek mij or.' schijnlijk, dat iemand zich omtren identiteit van Rosanna Spearman kunnen vergissen, daar zij door hoogen schouder duidelijk te herkf- was, maar het moest wel een vergi; zijn. aangezien zij den heelen dagmiddag ziek op haar kamer hêl legen. Het tweede nieuwtje kwam van postbode. Dokter Candy was den a van den verjaardag in zijn open rij doornat geregend en lag nu met k- te bed. Het speet ons allen erg d hooren en mijnheer Franklin betrc dit vooral in verband met juffrom' chel, daar hij vreesde, dat zij nerveus© spanning, waarin zii z>f! dert het verdwijnen van den Maari- hevond. spoedig medische hulp zou'3 dig hebben. Na het ontbijt kwam er een tele^, 1 van den ouden heer Blake, met hf' richt, dat hij door tusschenkomsl 1 zijn vriend, den hoofdcommissaris' geslaagd was den juisten persoon den om ons te helpen. Dit was hrigU'l Cuff, wiens komst met den ochten^fl verwacht kon worden. (Wordt vervol?1

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 6