Besmettelijke ziekten Drinkwater in Amsterdam is goed Landbouw en veeteelt Vestigingswet problemen De wettige betaalmiddelen Eerbetoon aan gevallen militairen Dr. E. van Dieren J Strijdvaardige natuur OPBRENGST DER P.T.T. OVER FEBRUARI 1940 Nederlandsche Bank Noteeringen opgeheven Invoer- en uitvoer verboden Radiozendtijd voor Nederlandsche autoriteiten WERKKLEEDING VOOR ROTTERDAM Weest zuinig met gas, water en electriciteit! Bericht aan Marechaussee commandanten De sport geheel vrij PLICHTSBETRACHTING BELOOND HET OPLEGGEN VAN AUTO'S Het verbruik van motorbrandstof Hulp voor Rotterdam 2e BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DINSDAG 21 MEI 1S40 Een van Amsterdams be kendste gcneesheeren AMSTERDAM. 20 Mei. - Na een kor te ongesteldheid is een van Amsterdams bekendste geneeskundigen. dr. Evart van Dieren, overleden. Ruim een halve eeuw lang was dr. van Dieren, die den leeftijd van 79 jaar bereikte, als arts in de hoofdstad ge vestigd. Op 24 December 1884 werd hij aan Ie Amsterdamsche universiteit tot arts bevorderd. Aanvankelijk werd hij opgeleid voor officier van gezondheid, maar al spoedig trad hij in de burger praktijk; hij was assistent o.a. aan het Burgerziekenhuis en begon in 1890 de particuliere praktijk uit te oefenen o.a. in de thans verdwenen functie van „stadsheelkunrlige" Dr. van Dieren mocht zich spoedig in een buitengewoon drukke praktijk verheugen. Eerst onge veer een jaar geleden begon dr. van Dieren te denken aan een wat rustiger leven; hij kromp zijn praktijk in. doch bleef zijn oude patiënten behandelen Ondanks zijn drukke praktijk vond dr van Dieren nog tijd voor velerlei ander werk. hoofdzakelijk op medisch gebied. Hij was geruimen tijd lid van de Schoolcommissie en voorzitter van den Geneeskundigen Kring in de hoofd stad. Zijn grootste bekendheid verwierf hij door het vele publicistische werk. dati van zijn hand verscheen. Dr. van Dieren bezat een scherp polemischen geest en een strijdvaardige natuur. Ve lerlei nieuwe vormen op maatschappe lijk gebied kon bil niet aanvaarden en hij bestreed ze met alle kracht die in hem was. Hij had een scherpe pen en hij nam nimmer een blad voor den mond. Wat gegeeselri moeet worden naar zijn me.ening. dat geeselde hij en het deerde hem niet, dat hij daarvoor dikwijls spot en hoon moest oogsten. Integendeel, goe den| spot wist hij te waardeeren. Zijn publicistische arbeid bewoog zich op medisch, politiek, religieus, litterair en filosofisch gebied. Hij kantte zich fel teeen het Marxisme en alles wat daarmede samenhing, hij verfoeide de spelling-Kollewijn en stak dat niet on der stoelen of banken, hij richtte zich scherp tegen wat hij zag als uitwassen van. de sport, doch het felst was hij in zijn' crifiek op Freud. tegen wiens leer der! „diepteziclkunde". zooals Van Die ren! die noemde, hij vele brochures het licht deed zien. Zijn stijl van schrijven bezorgde hem vele tegenstanders, doch ook( zij hadden bewondering en waar deering voor de wijze, waarop hij steeds onomwonden voor zijn meening uit kwam en voor de groote vitaliteit, die hij tot op hoogen leeftijd aan den dag legde, wanneer hij meende te moeten strijden voor een zaak. die hem na aan het hart lag. Wellicht ligt echter dr. van Dieren's grootste verdienste op het gebied der beri-beri-hestrijding. Dr. van Dieren ia nimmer in Indië geweest, doch de be roering. die eenige decennia terug de medische wereld trof door de verwoes ting. die deze vreeselijke ziekte in ïndié en andere tropische gebieden aanrichtte dwong hem zijn scherpzinnigen geest ook op dit probleem te richten. De eer. de verwekker van de beri-beri te heb ben trevpnden. komt aan prof. Eykman toe, doch het was dr. van Dieren, die intuïtief voelde. ot> welke wijze het kwaad bestreden moest worden. Hij gaf als zijn mpening te kennen, dat de oor zaak der ziekte in de voeding met van het zilvervlies ontdane rijst moest lig gen en hij ried aan. de bevolking rijp- geoogste, deugdelijke bewaarde versch ontbolsterde zilvervliesrijst te geven. Eykman's latere onderzoekingen toon den aan, dat dr. van Dieren juist had gezien. In December 1924 werd dr. van Die ren gehuldigd ter gelegenheid van zijn 40-farig artsjubileum en namens zijn patiënten werd hem toen zijn door Georcr Ruetter geschilderd portret aan geboden. Aan een huldiging bij zijn 50-jarig artsjubileum in 1934 onttrok dr. van Die.ren zich door een buiten- lanpsche reis. Dr P A de Wilde wijdde toen in het Tijdschrift voor Geneeskunde een arti kel aan hem welke beschouwing aldus eindigde- „Hii heeft gewoekerd met zijn tijd en zijn talenten, zooals het aan wei nigen gegeven is!" De teraardebestelling van het stoffe lijk overschot vindt plaats Woensdag 22 Mei tegen ll uur op de Nieuwe Oos terbegraafplaats te Amsterdam. ft-GRAVEXHAGE. 20 Mei Omschrijving opbrengst meer of minder dan in 1939 Posterijen f 2.757.283 f 26.729 Telegrafie f 444.654 4- f 152.929 Telefonie f 2.572.961 265.607 Postcheque- en girodienst f 792.910 4- 133.996 Totalen f 6.567.808 4- 525.803 Banuari tot en met Februari 1940 Posterijen f 5.554.287 f 40.49? Telegrafie f 925.964 304 36? Telefonie f 5.236029 4-/ 436.445 Po«tcheque- en girodienst f 1.586.615 4- f 278 906 Totalen f 13 302 895 4- 979 221 WERKLOOZEN KUNNEN ZICH MELDEN DOORN. 20 Mei De burgemeester van Doorn maakt bekend, dat werkloo- ze arbeiders zirh ten gemeentehuize hij den werkloozendienM fingang oude Postkantoor) wederom kunnen aanmel den vanaf 9 uur. Volledige gegevens omtrent den duur van den arbeid, het verdiende weekloon en het totaalbedrag, moeten daarbij worden ingeleverd. Alle loonzakjes moeten mede worden Ingeleverd. Het s.achtverbod Is voor verschillende provincies opgeheven. Op het Amsterdamsche abattoir heerschte Maandag weer de traditioneele drukte. Aan den ingang onderscheidt men den Duitschen schildwacht Gevallen moeten dadelijk worden gemeld s-GRAVENHAGE, 20 Mei. De in- specteur van den geneeskundigen dienst der landmacht deelt in overleg met de Duitsche militaire overheid mede, dat, onverminderd de reeds bestaande bepa lingen, alle gevallen van besmettelijke ziekten bij militairen terstond recht streeks moeten worden gemeld door den betrokken officier van gezondheid of burger-geneesheer aan den hygiënist der Landmacht. Sterrenbosch no. 1, Utrecht, telefoon 11831. AMSTERDAM, 20 Mei. Er doen in Amsterdam geruchten de ronde, dat het noodig zou zijn het drinkwater te ko ken. De directeur van de gemeentewa terleiding deelt ons in verband met het bovenstaande mede, dat deze geruchten van eiken grond ztjn ontbloot. De wer ken van de waterleidingen zijn onbe schadigd en het bedrijf werkt zonder stoornis. Voorgesteld dividend van 55.per aandeel van 1000.— AMSTERDAM. 20 Mei. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, zal door de directie en commissarissen van de Nederlandsche Bank aan de eerstvol gende vergadering van aandeelhouders worden voorgesteld, over het boekjaar 1939-1940 een dividend van f 55.per aandeel van 1000— uit te keeren. Op grond van de reglemontaire bepa lingen wordt de noteering van cacao gestaakt. Nieuwe contracten zullen niet meer worden geregistreerd. Op grond van de reglementaire be palingen vindt geen noteering meer plaats van koffie, peper en rubber. Nieu we contracten zullen niet meer worden geregistreerd. De diensten moeten gewoon doorgaan 's-GRAVENHAGE, 20 Mei. De di recteur-generaal van den landbouw maakt bekend, dat alle onder de direc tie van den landbouw ressorteerendo dansten hun gewonen arbeid dienen te blijven verrichten en met alle hun ten dienste staande middelen de bevolking moeten terzijde staan. Het landbouwonderwijs dient op de gewone wijze te worden hervat. De landbouwvoorlichtingsdienst dient er voor te zorgen, dat de bodemproduc- tie niet alleen intact, blijft, maar zoo sterk mogelijk worde gestimuleerd. Het is dringend noodzakelijk, dat de hand worde gehouden aan de verplich ting tot aangifte van de in de veewet genoemde besmettelijke ziekten. Zooals bekend, bestaat deze verplichting niet alleen wanneer een besmettelijke ziekte is vastgesteld, maar ook, wanneer het vermoeden van besmettelijke ziekte be staat. De inspecteurs van den veeartse- nijkundigen dienst geven zoo spoedig mogelijk alle feiten en omstandigheden op, waaruit gevaar voor den gezond heidstoestand van den veestapel kan voortvloeien. Medegedeeld wordt, dat de riikSi»eruminrichting en het staais- veeartsenijkunrlig onderzoekinstituut normaal werken, zoodat aan alle aan vragen om sera en entstoffen kan wor den voldaan. 's-GRAVENHAGE, 20 Mei. Het de- partement van financiën vestigt de aan dacht van de belastingambtenaren op de omstandigheid dat invoerverboden en uitvoerverboden, contingenteeringen monopolies en clearing op den bestaan- den voet blijven werken. Waardeherleidine in Nederlandsche munt bij in- en uitvoer geschiedt op normale wijze. Hierbij heeft de omre kening van de rijksmarkt bij aangifte naar dagwaarde plaats volgens den laatst bekenden clearingkoers en bij aangifte volgens koopprijs naar den clearingkoers op den dag van koop. Indien het publiek voor belasting doeleinden dient to beschikken over bankgelden, kunnen de ontvangers ver klaringen afgeven nopens aan hen ver schuldigde bedragen. MEDEDEELING VOOR BLOEDTRANS FUSIEDIENSTEN IN ZEELAND EN VOOR BRABANT 's-GRAVENHAGE, 20 Mei. De pers dienst van het Nederlandsche Roode Kruis meldt: Dr. H. C. J. M. van Dijk, leider van de 1 conserveerinrichting zuid te Rotterdam brengt ter kennis van de medische lei ders van den bloedtransfusiedienst in Zeeland en Noord-Brabant, dat voor noemde inrichting over voldoende bloed beschikt en voldaan kan worden aan eventueele aanvragen voor militairen en burgerpatiënten. INFORMATIE VOOR PROVINCIES EN GEMEENTEN 's-GRAVENHAGE, 20 Mei. Aan het departement van binnenlandsche zaken is in samenwerking met de vereeniging van Nederlandsche Gemeenten, een in formatiebureau ingesteld ter voorlich ting van de provinciale en gemeentebe sturen. Aan dit bureau kunnen alle vra een worden voorgelegd, verband hou dende met de gewijzigde omstandighe den. Het bureau is gevestigd: Binnenhof 19, 's-Gravenhage. AFLEVERING KOLEN EN COKES AAN INDUSTRIEELE AFNEMERS •s-GRAVENHAGE, 20 Mei. Het de partement van handel, nijverheid en scheepvaart maakt bekend, dat het aan handelaren is toegestaan aan hun re gelmatige industrieele afnemers, voor zoover deze een maandverbruik hebben van minder dan 20 ton. kolen en cokes af te leveren in hoeveelheden tot een maximum van het normale verbruik gedurende een week. 's-GRAVENHAGE, 20 Mei. Naar wij vernemen, zijn de volgende uren speci aal gereserveerd voor het uitzenden per radio van berichten door Nederland sche autoriteiten: des morgens van 10.00 tot 10.30 en des avonds van 18.30 tot 19.00. 's-GRAVENHAGE. 20 Mei. De bur gemeester van Rotterdam verzoekt, voorloopig toezending van bedden en gewone kleeding te staken en slechts zendingen werkschoenen en werkpak ken met spoed naar het centraal-dopót voor dekking en kleeding, Eras- miaansch Gymnasium, Wijtemaweg 25, te doen toekomen. AFLEVERING KOLEN EN COKES VOOR KOOXDOELEINDEN 's-GRAVENHAGE, 20 Mei. Het de partement van handel, nijverheid en scheepvaart maakt bekend, dat aan gasfabrieken en handelaren tot nader order is toegestaan kolen en cokes af te leveren aan verbruikers, die voor huishoudelijke kookdoeleinden niet ovei andere brandstof noch over gas of elee tricitojt beschikken, o'nder voorwaarde dat de af te leveren hoeveelheden be perkt blijven tot maximaal het verbruik gedurende een week. Voor zoover de gasfabrieken voor dt aflevering van cokes voor bovongenoem de doeleinden gebruik plachten te ma ken van den handel, zullen zij ook thans deze afleveringen via den handel doen plaats hebben. Arrest van den Hoogen Raad inzake het samensmelten van bedrijven 's-GRAVENHAGE, 20 Mei. De Hooge Raad wees heden arreet in zake een beroep van W. K., slager te Vlagt wed do De rechtbank te Groningen heeft hem veroordeeld wegens „het in een inrich ting uitgeoefend bedrijf voortzetten, zonder de daartoe Ingevolge de vesti gingswet-kleinbedrijf vereischte ver gunning". De requirant heeft namelijk een slagerswinkel, te voren door S. ge dreven, voortgezet, zonder dat hij een vergunning had aangevraagd. Als ver weer voerde hij aan, dat hij reeds eenige jaren vóór de overneming van de zaak van S. het 6lagere»bedrijf uitoefende Zijn bestaande nering heeft hij naar de zaak van S. verplaatst, voor welke ver plaatsing hij ingevolge art. 2 van ge noemde wet geen vergunning noodig had. De rechtbank huldigde daarentegen de meening, dat ook al zou K., toen hij de inrichting van S. voortzette, tege lijkertijd een tevoren door hem binnen dezelfde gemeente gevestigde inrichting rechtmatig uitgeoefend slagersbedrijf naar de nieuwe inrichting hebben over gebracht en aldus deze twee. tot dusver naast elkaar binnen dezelfde gemeente bestaan hebbende slagersbedrijven tot een enkel bedrijf hebben samengesmol ten, hij niettemin voor dat voortzetten van het vroeger door S. uitgeoefende bedrijf een vergunning van de Kamer van koophandel noodig had. De Hooge Raad heeft nu deze meening onjuist geacht en ambtshalve ovenvo- gen, dat het hebben van een vergunning medebrengt, dat men het bedrijf mag uitoefenen, onverschillig in welken om vang men dit zou wenschen te doen. Na de overbrenging van een bedrijf mag men dit dus eiken gewensc.hten omvang geven en het is niet in te zien aldus de Hooge Raad waarom men het niet zou mogen samensmelten met een ander gelijksoortig bedrijf, dat tot dusver door een ander in de nieuw betrokken inrich ting werd gedreven. Op deze gronden werd het vonnis ver nietigd en de zaak verwezen naar het gerechtshof te Leeuwarden. GEEN BROOD MEER NOODIG 's-GRAVENHAGE, 20 Mei. De bur gemeester van Rotterdam maakt be kend, dat het radio-bericht van Zater dagavond. waarbij werd gevraagd om Maandag brood, boter en kaas naar Rotterdam te zenden, bij dezen wordt herroepen, daar hierin op andere wijze wordt voorzien. 's-GRAVENHAGE, 20 Mei. - Nogmaals wordt met nadruk on der ieders aandacht gebracht, dat naast de Nederlandsche munten, zilverbons en bankbiljetten, alleen de Duitsche Reichskreditkassen- scheine wettig betaalmiddel zijn met een koers van: Rcichsmark 1.50 1 gulden. Geen enkel ander Duitsch rijks bankbiljet is derhalve wettig be taalmiddel en behoeft door nie mand als betaalmiddel in ont vangst te worden genomen. Post en belastingkantoren zullen deze laatste derhalve niet in betaling of ter inwisseling aannemen. 's-GRAVENHAGE, 20 Mei. - Brigade- commandanten of waarnemende briga decommandanten der Koninklijke mare chaussee. die op hun standplaats aan wezig zijn, behalve die in Noord- en Zuid-Holland en Zeeland, moeten on verwijld per brief aan den inspecteur van het wapen melden de naam van hun brigade en do namen van het aan wezige personeel. 'S-GRAVENHAGE. 20 Mei. - Naar wij vernemen zal de beoefening van allo sporten geheel vrij zijn. Ook het gebruik van wapenen voor zoover deze op sport betrek king hebben, als floret, schermsabel is geenszins verboden. 1000.ter beschikking van de oorlogsslachtoffers WEESP, 20 Mei. De directie der Cacao- en chocoladefabrieken C. J. van Houten en Zn. N.V. alhier, heeft een be drag van 1000 gulden beschikbaar ge steld voor het personeel, dat ingedeeld is bij de afdcelingen brandweer en luchtbescherming. Dit, als belooning voor de betoonde plichtsbetrachting in de afgeloopen bange dagen. Het geld zal echter niet onder de manschappen worden verdeeld, doch ter beschikking worden gehouden, tot dat van eenige zijde een oproep zal wor den gedaan om steun te verleencn aan slachtoffers van den strijd. Er zal een comité worden benoemd om hierin te beslissen. OPHEFFING INVOERVERGUNNINGEN 's-GRAVENHAGE, 20 Mei. - Het de partement van handel, nijverheid en scheepvaart deelt mede, dat ontheffing wordt verleend van de verplichtingen voortvloeiend uit de Invoernoodwet 1939 Dientengevolge zal invoer van de goe deren, waarvoor krachtens deze wet tot dusver vergunning van de algemeene Nederlandsche invoercentrale werd ver- eisoht, thans zonder bedoelde vergun ning kunnen plaats hebben. De melkbussen, die met het vee uit de bedreigde gebieden waren geëvacueerd, worden weer opgeladen, om naar de plaats van herkomst te worden terug gezonden 's-GRAVENHAGE, 20 Mei. Op de algemeene begraafplaats aan de Kork- hoflaan had Zondagmorgen een sobero doch aangrijpende plechtigheid plaats, toen aan oen aantal gevallen Duitsche militairen, die Zaterdag daar ter aarde werden besteld, een militair eerbetoon werd gebracht. Een 500-tal Duitsche soldaten schaar de zich om de nog open graven, waar hoven door een groot vuurpeloton eenige salvo's werden afgevuurd, terwijl een Duitsche militaire kapel eenige ko ralen ten gehooro bracht. De Duitsche gezant, graaf Von Zcch zu Burkersroda, woonde do plechtig heid bij. Gesproken werd door generaal graaf Von Sponeck en een Duitschen veldpre diker. die zijn gebod besloot met het „Onze Vader". Bij de graven der Duitsoho militairen werden een viertal groote kransen ge legd, terwijl een Duitsch officier op het graf vnn een aantal gevallen Neder landsche soldaten, die Zaterdag daar ter aarde waren besteld, eveneens een krans legde. Nuttige raadgevingen van de K.N.A.C. Ten gerieve van hen, die in verband met do ver-strekkende beperking van het benzineverbruik hun auto buiten dienst moeten stellen, geeft de Kon. Ne derlandsche Automobiel Club het on derstaande, beknopte advies, berekend op een oplegduur van minstens eenige maanden. 1. Indien nog mogelijk: wagon vol ledig doorsmeren, onderzijde chassis met roest werendo dunne „kruipolie" besproeien, motorolie ververschen na doorspoeling van het amcersysteem met spoelolio. Bestaat voor ververschen geen gelegenheid dan na aftappon der oude olie het carter loeg laten. 2. Bougies uitschroeven; enkele eot- lepels dunne motorolie of bovensmo- ring-olie in eiken cylinder gieten; mo tor met starter eenigo slagen laten ma ken. Dit laatste minstens éénmaal per maand herhalen, met behulp van aan- zetslinger of aandrijfwlelcn met ver snelling ingeschakeld. 3. Accu-batterij aan laadstation in bewaring en onderhoud geven; ventila- torriem ontspannen; koelsysteem met water gevuld laten, en tegen den win ter met spiritus vorstvrij maken. 4. Om tochnische redenen (gevaar van ,,gum"-vorming) benzinetank af tappen, indien bussen of blikken voor de brandstof beschikbaar zijn, en deze op een veilige plaats (brandgevaar!) kunnen worden geborgen. 5. Carrosserie politoeren met een der bekende, daartoe dienende wasprepara ten. Alle blanke deelen en eventueel beschadigde plekken van het lakwerk met zuurvrije vaseline in-vetten. Alles eerst goed droog laten worden, als te voren wasschen noodig is. 6. Koetswerk-interieur stofvrij ma ken, en met een motten-wcrend middel behandelen. 7. Wagen op blokken zetten, met banden op halve spanning, in een dro ge, bij voorkeur koele en donkere ruim te met eenige ventilatie. 's-GRAVENHAGE, 20 Mei. Het de partement van handel, nijverheid en scheepvaart brengt met nadruk onder de aandacht van de burgemeesters, dat het dringend noodzakelijk is het ver bod van afleveren en verbruik van mo torbrandstoffen met de uiterste gestreng heid toe te passen. Vergunningen moeten tot de uiterste noodzaak worden beperkt en mogen slechts worden afgegeven voor het ver voer van andere goederen dan levens middelen, genees- en verbandmiddelen, indien hot onmiddellijk vervoer van die goederen geboden is en niet op an dere wijze kan geschieden. De medewerking van allen en een streng toezicht op de naleving is noo dig om de bevolen beperking van het verbruik voorloopig te kunnen hand haven. Wordt deze medewerking niet op voldoende wijze verleend, dan zal noodgedwongen tot een veel verder gaande beperking moeten worden over gegaan. Dringend behoefte aan matrassen, dekens, enz. [s-GRAVENHAGE, 20 Mei. Het co mité voor Rotterdamsche geëvacuccr- den te Den Haag, kreeg voldoende klec- ding en schoeisel aangevoerd, doch heeft dringend behoefte aan matrassen, dekens, mourvschorten voor vrouwen en overalls on werkklccding voor mannen Deze goederen kunnen rcohtsTeeks gezonden worden naar Tobias Asserlaan 2, of door bemiddeling van de Haagscho Burgerwacht worden afgehaald. VERLOSKUNDIGE HULP VCOR VLUCHTELINGEN 's-GRAVENHAGE, 20 Mei. Aon vlucJhtelingen wordt door don regoe- nngscomniiesaris, mr. .1. A. de Wilde, gemeld, dat zij zich voor verloskundige' hulp kunnen vervoegen bij de Oranje kliniek, Oude Scheveningsche weg 14 Den Haag, waar een daartoe Ingerichte dependance is ingericht.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 7