Het Fransche leger STOFZUIGERS Geallieerde legers gescheiden Het Duitsch-Italiaansche pact een jaar oud Wereldpers over den strijd in het Westen Guidonia, het centrum der Italiaansche luchtvaart een staalkaart van rassen Blank en bruin naast geel en zwart Russisch oordeel over parachute - troepen F. H. LOMANS CHILI WAAKZAAM NEUTRAAL Een nieuw hoofdstuk der Europeesche geschiedenis FIETSENLAND NR. 1: De Japansche pers verwacht aanval op Engeland DE HELDENDOOD VAN GENERAAL GUIDONIA Ie BLAD PAli. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD V/OENSDAG 22 MEI 1940 1~N IEPEN indruk heeft ailerwege het bericht gemaakt, dat Duitsche troe pen over Amiens langs de Som-me op rukkend Abbeville hebben bezet en daar mede ten Zuiden van Calais de Kanaal- kust hebben bereikt. Hetgeen den Duit- schors tijdens den wereldoorlog 1914— 191S niet mocht ge lukken: de Brit- sche en Fransche troepen van elkaar te scheiden, is thans in een tien tal dagen na het begin van het groo- te offensief in het Westen aan de Duitsche troepen gelukt. De strategische positie der Britsche en Fransche legers is door dezen gang van zaken uiterst critiek geworden. De Duitl scha legerberichten maken melding van pogingen der Britsche. Fransche en Bel gische troepen in België en Noord-Weste lijk Frankrijk om weer een gesloten front te vormen en het onderling contact tus- schen de Geallieerde legers te herstellen. De Duitsche legerberichten verklaren, dat deze pogingen door de Duitsche troe pen worden afgeslagen, terwijl tevens de bres' in het Geallieerde front wordt ver groot en de Duitsche troepenmacht snel wordt versterkt. Verscheidene buitenlandsche pers- sreinmen, met name Japansche en Ita liaansche, spreken de verwachting uit, datf het bruggehoofd van Calais niet houdbaar zal blijken, en dat de Geal- 'eerde troepen (voornamenlijk Brit sche) die zich aldaar bevinden, zich zi'llen moeten inschepen en in het al gemeen het transport over het kanaal bij [Calais is blootgesteld aan de aan vallen der Duitsche luchtmacht, het geen volgens de berichten daaromtrent leidt to* ernetige verliezen voor de Ge allieerde oorlogsvloot en transportsche pen. De groote snelheid van den opmarsch 'der..Duitsche gemotoriseerde stoottroe pen stelt vanzelfsprekend hooge eischen aan de Duitsche infanterie, die op den voet volgend het gebied, waar de stoot troepen in doorgedrongen ziin. moet zui veren en duurzaam bezetten. Tot dusver ziinlde Geallieerde legers, ondanks daar toe aangewende pogingen, er niet in ge slaagd den Duitsche opmarsch te stui ten, laat staan een tegenoffensief te ont ketenen. AL van berichten en het geheele ver loop van den strijd wijzen er op, dat zoowel het Duitsche luchtwapen als de gemotoriseerde en pantsertroepen der Duitsche weermacht superieur zijn in de lucht en te land, hetgeen leidt tot öe verwachting, dat niet de gebeurtenis sen van 1914 slag aan de Marne maar die van 1870 zich zullen herhalen. Vanzelfsprekend hebben de feiten het laatsté woord. Maar dat, zooals Rev- naud in den Franschen Senaat heeft verklaard, de situatie voor de Geallieer den uitermate ernstig is, is duidelijk. De bres in het Fransche defensie-sy steem lijkt niet meer te kunnen worden gedicht; hoogstens zou de stroom van binnenoprukkende Duitsche troepen kunnen worden gestremd Maar het ie begrijpelijk, dat men te Parijs en Lon den niet durft vertrouwen, dat dit zal lukken Zoo waarschuwt, naar gemeld wordt, 'de hoofdartikelschriiver van de Ttimes. niet te gelooven aan de mogelijkheid van een succesvollen tegenaanval der Geallieerden en aan een wonder van de Marne of andere wonderen. Hoe voor treffelijk de Fransche luchtstrijdkrach ten "ook ziin. aldus het Engelsche blad. toch zijn zij niet zoo sterk in aantal om aan het Fransche leger den noodigen steun te bieden tegen de Duitsche slagen en gevechtsvliegers. De Roval Airforce kan deze leemte slechts gedeeltelijk op vullen. MOSKOU. 22 Mei. (D.N.B.) Over hetgebruik van Duitsche valscherm troepen op het Westelijke oorlogstooneel schrijft het militaire blad Krasnaja Swesda het volgende: „Deze nieuwe oorlogsmethode is gebleken goed te zijn. De gestelde taken zijn zoo schitterend vervuld, dat de operaties in Nederland en België juist in dit opzicht de speci ale aandacht waard zijn. Napoleon beeft eens gezegd slechts een enkelen dag van mist noodig te hebben om de kust van het trotsche Albion te berei ken.' Thans kan men zeggen, dat men zelfs geen dag van mist meer noodig heeft om aan de Engelsche kust te lan den. Een sterke luchtvloot en een vol doende aantal goed voorbereide para chute troepen maken het mogelijk van uit de lucht te landen en in samenwer king met de landtroepen en de oorlogs marine ook strategische doeleinden te verwezenlijken." BEWAKING VAN PETROLEUM- PIJPLEIDINGEN IN SYRIË VAN DE SYRISCHE GRENS, 22 Mei. (D.N B.). De Engelschen hebben de petroleumleidingen van Mossoel naar Syrië en Palestina onder zeer sterke militaire bewaking geplaatst Elke onbe voegde. die dc pijpleidingen probeert te naderen, wordt van heden af zonder Waarschuwing neergeschoten. DEENSCHE KOTTERS DOOR ENGELSCH VLIEGTUIG BESCHOTEN KOPENHAGEN. 22 Mei. (D.N.B.)- Ritzaus bureau meldt uit Esbjerg. dat twee Esbjergsche kotters, die zich ter - vlschvangst op de Noordzee bevonden, op ongeveer 60 zeemijlen van de kust door een Engelsch vliegtuig zijn bescho ten. Twee man der opvarenden van den eenen kotter werden gewond. OP dit oogenblik, waarop de beide grootste en modernst georganiseer de legers van het Europeesche vasteland gewikkeld zijn in een grooten slag, waar van de uitkomst, naar het zich laat aan zien, van beslissenden invloed zal zijn op het verdere verloop van dezen oorlog, laten wij hieronder enkele nadere bijzon derheden volgen over de samenstelling van het Fransche leger. Geen enkel Europeesch leger vertoont een zoo bont beeld als het Fransche. Dit is mede een gevolg van het feit, dat Frankrijk reeds tientallen jaren lang ge kleurde troepen in het leger in Europa heeft ingelijfd. Dit ging zelfs zoo ver dat, indien de plannen van minister Mandel waren uitgevoerd, in den loop van den tegenwoordigen oorlog meer dan de helft van de Fransche infanterie uit gekleurde troepen uit verschillende deelen der we reld zou hebben bestaan. Or,, terug te keeren tot de samenstel ling van de Fransche infanterie: de kern daarvan wordt gevormd door de uit Europeanen bestaande linie-regimenten. Verder heeft men de uit „territoriaux" (landweer) bestaande regimenten; voorts cle regimenten koloniale infanterie. Deze laatste is gevormd door de marine-infan- terie, welke bij het begin van deze eeuw werd herdoopt in „koloniale infanterie". Deze naam is echter reeds sinds lang niet meer toepasselijk want het over- groote deel dezer troepen staat in Frank rijk en onderscheidt zich uitsluitend van de linietroepen door het anker, dat de mannen op de uniform dragen. EEN speciaal corps vormen do regi menten en de bataljons jagers, die op hun beurt weder zijn gesplitst in jagers te voet en Alpenjagers. Als blan ke troepen noemen wij nog de gewoon lijk in garnizoenen in Noord-Afnka on dergebrachte regimenten zouaven (wel ke, in tegenstelling met wat men ge woonlijk meent uit Europeanen be staan, die een Arabisch aandoende uni form dragen), de lichte Afrikaansche infanteriebataljons (z.g. Zéphyrs), d.w.z. strafbataljons, bestaande uit lieden, die reeds een veroordeeling achter den rug hebben en ten slotte het vreemde- Links een Fransche Alpenjager; rechts een tonkinees uit Indo-China. lingenlegioen, dat sterk in aantal is toegenomen, ten gevolge van den door de Fransche regeering toegepasten dwangmaatregel om alle in Frankrijk verblijf houdende vreemdelingen daarbij in te lijven sedert het begin van den oorlog. Ook dienen nog te worden vermeld de regimenten vestingtroepen, hoewel deze niet als infanterie in den eigenlijken zin des woords kunnen worden be- Senegalces in gesprek met een Fran schen onderofficier. Fransche poilu's. schouwd, daar zij meer in het bijzonder bestaan uit speciale deskundigen op het gebied van den wapenhandel en inrich ting der Maginotlinie. "T) E gekleurde troepen worden gewoon- lijk aangeduid met den naam van „ti railleurs". Hun gcvechtswaarde is sterk verschillend. De oorlogszuchtige Arabie ren, Berbers en Kabylen, waaruit de Noord-Afrikaansche eenheden bestaan, staan reeds vanouds bekend als prima soldaten, evenals de Sengaleezen. Daar entegen zijn de troepen uit Madagascar en Indo-China militair vrijwel waarde loos. Reeds in den Wereldoorlog 1914 1918 waren zij dan ook voor niets an ders te gebruiken dan als bewakings troepen achter het front. Wat de eigen lijke poilus betreft, de rasechte Fransche soldaten, vormen zoowel door hun op leiding en bewapening als door hun taaie dapperheid tegenstanders, wier ge- vechtsvvaarde door hun Duitsche tegen standers, die hen in den vorigen oorlog hebben leercn kennen, volstrekt niet te laag wordt aangeslagen. De bewapening eindelijk van de Fran sche infanterie loopt sterk uiteen; bij bet uitbreken van den oorlog was men juist bezig, een nieuw, licht, op een ka rabijn gelijkend geweer algemeen in te voeren. Men treft evengoed oude Lebel- geweren aan met de lange, driehoekige bajonet als de gemoderniseerde model len 07/15 en 1916 err het nieuwe geweer 36 met 7,5 millimeter kaliber, dat 3000 meter ver draagt. W. K. VAN ROSSUM 3 KORTE BERGSTRAAT Damesconfectie Kleeding naar maat Kubler Kleeding VOOR ELECTRO TECHNISCH BUREAU UTR.STRAAT 15 TEL. 3483 SANTIAGO (Chili). 22 Mei. (D.N.B.). President Agiurre heeft gisteren bij de opening van het parlement in zake de buitenlandsche politiek verklaard, dat de Europeesche oorlog de regeering dwingt tot maatregelen teneinde het be wustzijn van vaderlandsliefde in Chili te handhaven en te versterken, en ten einde nationale vorderingen te maken op de volgende grondslagen: (1) Waakzame neutraliteit. (2) Stelselmatige eervolle politiek der handhaving van den vrede. (3) De noodzakelijkheid van economi sche onafhankelijkheid. (4) Voorbereiding voor de omstandig heden na den oorlog. Vervolgens sprak dc president over de hartelijke inter-Amerikaansche solidari teit, welke steeds hechter wordt. DE ROEMEENSCHE IJZEREN GARDE BOEKAREST, 22 Mei (D.N.B.) De Roemeensche pers publiceert een ofji- cieele mededeeling van het ministerie van binnenlandsche zaken, waarin wordt vastgesteld, dat twee vroeger naar het buitenland gevluchte leden van de IJzeren Garde, Horia Sima en Patrascu, zich sinds 19 Mei in handen van de autoriteiten en in hechtenis be vinden. TELEFOONVERBINDING LONDEN— PARIJS NOG NIET HERSTELD LONDEN, 22 Mei (D.N.B.). De stag natie in de telefoonverbinding tusschen Londen en Parijs is nog steeds niet weggenomen. Bovendien is- Engeland nog afgesneden van het telefoonverkeer met Italië, Zwitserland, Joego-Slavië en Hongarije. TELEFOONVERBINDINGEN TUSSCHEN ENGELAND EN FRANK RIJK VERBROKEN LONDEN. 22 Mei. (D.N.B.). Alle te lefoonverbindingen tusschen Engeland en Frankrijk zijn sinds Maandagavond verbroken. Een ambtenaar van het hoofdpostkantoor verklaarde Dinsdag, dat niet gezegd kan worden, wanneer de verbindingen hersteld zullen zijn. „Italië is een groote mogendheid, die zich zijn politiek door de Westelijke mogendheden niet laat voorschrijven" BERLIJN. 22 Mei. (D.N.B.) - De Duit sche bladen herdenken heden den eersten verjaardag van de onderteekening van het Duitsch—ltaliaansche pact van bondge nootschap. „Een jaar van strijd ligt ach ter ons sinds dit pact gesloten werd. schrijft de Berliner Boersenzeilung. Een jaar. waarin dit pact onderhevig is ge weest aan de zwaarste beproevingen, welke slechts denkbaar zijn- En geen dag en geen uur van dit jaar heeft het pact zien wankelen. Londen en Parijs hebben gemeend zich met verwachtingen te mogen vleien, toen Italië als niet-oorlogvoe- rende staat zijn post betrok, terwijl Duitschland den militairen strijd alleen opnam. Zij hebben zich uitgeput in de meest belachelijke en beleedigende po gingen om Italië door verzoeken, vage beloften of bedreigingen in het kamp van zijn doodsvijanden te halen, en moeten thans onder het geweid der feiten inzien, dat zij spoken hebben na gejaagd. „Te laat." Met dit noodlottige woord is het hoofdstuk der roofzuchtige en bedriegelijke politiek van de Weste lijke mogendheden tegenover Italië en Duitschland gesloten geworden. Een nieuw hoofdstuk wordt thans geschre ven, waaraan de advocaten van een verouderde wereld geen deel meer heb ben. Duitschland en Italië, zoo verklaar de graaf Ciano op den dag van het bondgenootschap, hebben zich geplaatst aan de spits van cle Europeesche ge schiedenis. Dat hun deze plaats toe komt en dat zij haar weten te handha ven, dat hebben de gebeurtenissen van het afgeloopen jaar en in het bijzonder van de laatste weken doorslaggevend bewezen. Er werd geschiedenis gemaakt in hel Oosten en in het Noorden, en er zal ook in het Zuiden van het continent, in de Middellandsche Zee en in Afrika ge schiedenis gemaakt worden. Er wordt geschiedenis gemaakt in West-Europa: één vijand, één strijd, één doel. Op den verjaardag van het DuitschItaliaan- sche bondgenootschap, zoo besluit de Boersenzeitung, kan niemand in de we reld meer in twijfel verkeeren, dat om de as Rome—Berlijn in de toekomst het geheele Europeesche gebeuren zal draaien. De loyale houding van Duitschland in de kwestie der sancties, aldus de Deutsche Allgemeine Zeitung, was het geboorte-uur van de as. De samenwer king der heide volkeren is sindsdien door cle beide omhoogstrevende landen gebleken bijzonder vruchtbaar te zijn. Elk van hen kon in zijn levensruimte, zijn levensrecht gesteund op deze soli dariteit geheel anders vertegenwoordi gen clan hu het alleen gekund had. Reeds in den Spaanschen burgeroor log, zoo schrijft de Völkischer Beobac.h- ter, die door de Westelijke mogendhe den in hoofdzaak bekeken werd als een strijd tegen Duitschland en van omsin geling van Italië in cle Middellandsche Zee, is cle solidariteit der heide autori taire landen overtuigend gebleken. Daar hebben zij getoond, welk een ernst het hun is met de Europeesche taak, welke zij als hooge verplichting op zich hadden genomen. Het jonge krachtige Italiaansche volk heeft herhaaldelijk laten blijken, dat het zijn doeleinden wil bereiken. Deze doeleinden kunnen in het kort aldus worden weergegeven, dat Italië niet meer de gevangene in de Middelland sche Zee wil zijn, dat het zijn volledige aandeel opeischt in de goederen der aarde, welke hem krachtens zijn presta ties toekomen. Italiè's denken en han delen spruit, evenals dat van alle groote volkeren, voort uit zijn eigen le venswetten. Het laat zich allerminst door de Westelijke mogendheden voor schrijven in welke banen het zijn poli tiek moet laten bewegen. Italië is een groote mogendheid, die zich zijn rechi op een waardig bestaan niet laat voor behouden. DENEMARKEN Er gaan sterke verhalen in het buiten land over fictsrijdend Nederland. Zoo b.v. dat de pasgeborenen reeds na en kele dagen op een fiets zouden zitten. Nu dient men dit niet al te letterlijk op te vatten, maar het is een feit, dat kin deren, babies vaak nog, al heel spoedig in een soort wieg, op een driewieler ge monteerd, door de rijwielminnende ouders door ons lage landje worden meegevoerd. Kan het anders, dat uit een dergelijke fietsende natie renners van werldformaat als .Taap Eden, Guus Schilling, Piet van Kempen, Jan Pijnen burg, Cor Wals, Frans Slaats, Gerrit Schulte e.a. voortkomen? Is niet de be hendigheid van Nederlanders op de fiets in het drukke stadsgewoel alge meen hekend en erkend? Is het geen feit, dat buitenlanders, die ons land be zoeken, het groote aantal fietsers, dat zij in ons land zien rondpeddelen. als een van de meest karakteristieke eigen schappen zien? En toch staat Nederland niet aan den kop van de fietsrijdendo naties. Denemarken komt die eer toe en op cle tweede plaats volgt dan ons land. zij het met gering verschil. Hieronder volgt een interessant 1 ijst je: fiets- één Landen rijders fietser op Denemarken IV2 mill. 2.4 inw. Nederland 3 mill. 2.7 inw. België 2V? mill. 9 inw. Zweden 1% mill. 3 inw. F rank rijk 9 mill. W2 inw. Engeland 10 mill. 41/5 inw. Duitschland 15 mill. 5 inw. Italië 4 mill 10 inw. Japan 6 mill. 11 inw. Vereenigde Staten 9 mill. 15 inw. Rusland Vs mill. 550 inw. New York Post: „De Duitschers hebben wat onmogelijk scheen mogelijk gewaakt MILAAN, 22 Mei. (D.N.B.). In de volgende opschriften karak- teriseeren de Italiaansche bladen den toestand: „De Fransche ne derlaag neemt catastrophalc af metingen aan. Een milliocn man gevangen in de geweldige Duit sche omsingeling. De overwinnen de Duitsche colonnes aan het Kanaal'. Dc ongeloofelijke onderneming, zoo schrijft dc Popoio d'Italia, is gelukt. De Duitsche wapenen hebben den slag aan de Somme gewonnen. De Engelschen vluchten naar cle Kanaalhavens en laten het, zooals altijd, aan hun bondgenooten over om verder te strijden, terwijl de be volking. die hen voor tien dagen als redders verwelkomd had. hun vcrwen- schingcn achterna stuurt. De Gazzetta del Popoio schrijft: Het is het begin van het einde. Men kan zeggen, dat het opperbevel van de Ge allieerden op het oogenblik in het ge bied van den Duitschcn opmarsch tus- schcn Atrccht en Parijs niet over een capabel leger beschikt. Stampa schrijft: In Parijs hecrscht een paniek en dn re- gcering maakt zich voor den vlucht ge reed. Het bericht van de verovering van Abbeville door Duitsche troepen heeft zich Dinsdag als een loopend vuur door cle Vereenigde Staten ver spreid. Dit Duitsche succes wordt be schouwd als een indrukwekkende be vestiging van onstuitbaarheid van den Duitschcn opmarsch. De Ameri- kaansche radiomaatschappij Mutual meldt uit Londen, dat alle bij de Brit sche troepen in Frankrijk en België zich bevindende Amcrikaansche cor respondenten het bevel hebben ge kregen naar Londen terug to kee ren. Door hun succes, zoo schrijft do mili taire medewerkor van dc New York Post, hebben de Duitschers wat onmogelijk scheen mogelijk gemaakt. Het feit. dat de groote vesting Antwerpen met al haar onbeschadigde havenwerken en niet tot zinken gebrachte schepen werd opgegeven, bewijst hoe snol dc Geallieer den zich terugtrokken en hoe gevaarlijk de bedreiging van hun flank is. De Duit sche superioriteit in cle lucht, die reeds bij het begin van den oorlog aanzienlijk was. is intusschen nog duidelijker ge worden. Japansche bladen over de Duitsche militaire successen Hot bericht, dat dc Duitsche troepen de kust van het Kanaal bereikt hebben, heeft in Japan het grootsto opzien ge baard. Journalisten bozochten in den af geloopen nacht cle buitenlandsche lega ties om meer bijzonderheden over de ge beurtenissen aan het Westelijk front te vernemen. Daarbij zou een secretaris van cle Britsche ambassade hebben toe gegeven, dat thans via hot Nauw van Calais de beslissing zal vallen over het lot van Engeland De Niteji-Nitsji bewondert de Duit sche tactiek, welke thans bereikt heeft, dat een millioen Geallieerde soldaten moest worden opgesteld voor den be slissenden strijd. De Hotsji Sjimboen gelooft aan een komenden aanval op Engeland, daar men er op rekenen moet, dat de Duitschers weldra Calais zullen hebben bereikt. De Miyako Sjim boen constateert, dat de Britsche eilan den thans voor de meest ernstige crisis staan, daar zij niet meer buiten bereik van de Duitsche strijdmiddelen liggen. Nabij Rome is een militaire „stad der luchtvaart" verrezen, welke tevens êen centrum is van wetenschappelijk onderzoek ONGEVEER 25 Kilometer Oostwaarts van Rome. niet ver van dc plaats, waar dc Via Tiburtina die van Rome naar Tivoli leidt, de van oudsher beroemde zwa velbronnen van Acque Albulc bereikt, zet zich links van den straatweg de vlakte van Campagne voort in een groote bocht van akkers en weiden, halfcirkelvormig omgeven door een keten van spitse heuvels. En iedere heuvel wordt bekroond door de huizenblokken van een plaats: Sant Angclo Romano, Montecelio, Palombara. Naar het Oosten verheft zich machtig en majestueus de 1700 Meter hooge rots van de Monte Gennaro, aan de uitloopers waarvan Tivoli ligt- En te midden van deze door bergen omzoomde Campagna-bocht ligt de geometrisch-regelmatigeals het ware wit-lichtende nederzetting Guidonia, de stad der luchtvaart, die al evenzeer een bouw kundige schepping vormt als Italië's allerjongste steden Liltoria en Sabaudia in de voormalige Pontijnsche moerassen. fraaiing hebben opgeofferd aan het strikte nut der practijk. Overheids- en andere groote gebouwen, een hotel en wat andere bouwwerken scharen zich thans rond het plein, waar de toren van het stadhuis, de Torre Littoria domi neert, Een kerk, aan de Madonna van Loreto als Schutspatrones gewijd, ligt in den omtrek op een heuvel. Een na tuurlijke trap voert daar naar boven. De straten dragen alle cle namen van Italiaansche luchtvaart-pioniers uit den jongsten tijd. De hoofdstraat werd ge noemd naar don grooten voorlooper der luchtvaart Leonardo da Vinei. Door den bouw van een groote cementfabriek in dè onmiddellijke omgeving en door het ontwerpen van andere industrieele on dernemingen zal Guidonia gestaag uit groeien en zich ontwikkelen. Afgeschei den ligt het onderzoek-centrum en dwars er door heen loopt de spoorlijn Rome—Pescara, zoodat dit centrum in tweeën gedeeld is: de wetenschappelij ke afdeeling ligt gescheiden van het ge deelte waar de technische proeven op luchtwaardigheid e.d. genomen wor den. BEHALVE en meer nog dan de vele werkplaatsen en fabrieksgebouwen verleenen de groote bestuurs- en insti- hiutsgebouwen met hun representatie ve architectuur en de breede geasphal- teerde wegen het gansche complex een vriendelijk karakter, dat herinneringen opwekt aan de centra der moderne hoo- gescholen. Want alle hoofd- en nevcnigebiedcp der militaire- en vcrkeersluchtvaart worden in Guidenia theoretisch en prac- tiscb onderzocht en bestudeerd. Van daar dat hier terecht kan worden ge sproken van een „luchtvaart-weten schappelijk" instituut. In het weten schappelijke centrum vindt ge dvnami sche, aero-dynnmische, cleetrische, oi)- tisch-fotographisehc en chemische af- deelingcn, een afdeeling voor boord-in- strumenten, een afdeeling voor het pro- •beeren van motoren en propellers en een speciale afdeeling voor hoogte vluchten. Voorts nog werkplaatsen en teekenkamers voor modellenbouw. De •elecfrische afdeeling bezit een sterke •zender met drie antennes, elk 40 Metei 'hoog. De afdeeling hrcogtevluchten is bij zonder belangrijk omrtai dc Italianen van meening zijn, dat de hoogtevlucht aan de toekomst behoort. De leider er van, luitenant Pezz.i. boekte in October van het jaar 1938 in een speciaal vlieg tuig rnet luchtdichte cabine het werelrl- •hoogtereeord. Hij bereikte een hoogt/? van 17.083 Meter. Alle piloten van deze afdeeling moeten minstens een hoogte- vlucht van 12 Kilometer op hun naam hebben. EENS lag op deze plaats het mili taire vliegkamp Montecelio met zijn reusachtig uitgestrekte vliegvelden en zijn reeks gebouwen en hangars. Op 27 April 1928 steeg hier de stichter van het ingenieurscorps van het Italiaan sche luchtwapen, de vlieger en lucht vaart-technicus, generaal Alessandro Guidoni op, om een nieuw valscherm te probeeren. Daar hij op de hoogte was van het gevaar dat aan het experiment verbonden was, ging hij alleen, ten ein de de sprong zelf 'c kunnen uitvoeren en geen ander aan gevaar bloot te stel len. De parachute weigerde, op enkele honderden meters afstand van het vlieg veld stortte de vlieger omlaag. De ver beteringen, die in geval van weigeren later aan het valscherm zouden moeten worden aangebracht, waren van te vo ren nauwkeurig door Guidoni opgetce- kend Toen Mussolini kort daarop besloot de afdeeling „onderzoek en proeven" van het luchtvaart-ministerie van Ro me over te brengen naar een centrum, waar die proeven en onderzoekingen het beste zouden kunnen worden ver richt, viel de keuze op een plaats waar bet luchtvaartinstituut het beste zou kunnen verrijzen ,de geographisch voor treffelijk en zeer gunstig gelegen vlieg- plaats Montecelio. En ter nagedachte nis aan den daar neer gestorten gene raal noemde hij het nieuwe luchtvaart- centrum Guidonia. "TV/T ET den uitbouw van deze militai- re luchtvaartplaats tot 'n grootsch centrum, bet „Centro Sperimentale" werd in 1932 begonnen en op 27 April 1935, zeven jaar na den dood van Gui doni. werd de nieuwe stad plechtig door Mussolini ingewijd. In de daarop volgende jaren werd Guidonia regelmatig uitgebouwd. Het bleek immers spoedig noodzakelijk voor het zeer talrijke militaire en burgerlij ke personeel een voldoende aantal wo ningen te bouwen en wel in de directe omgeving van het luchtvaart-instituut, opdat de officieren, employe's en arbei ders geen lange wegen behoefden af te leggen om zich naar hun werk te be geven. Zoo ontstond langzamerhand de „Stad der luchtvaart". Die strekt zich daar thans uit langs de heuvels met prachtige door hoornen beschaduwde straatwegen en nuchtere woonblokken, waarbij de architecten alle overwegingen van gemak en ver-

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 3