De Maansteen Buitenlandsche journalisten in 011s land Hout ten behoeve van den wederopbouw GRAVES SURER! EUR" J, A, SCHOÏERMAN ik ZN. MYRA. HET ELFJE EN DE BOOZE KABOUTER ZWARTVOEl f 1000.- BOETE VOOR ONVOORZICHTIGE CHAUFFEUR per flesch f 1.40 per anker f57.- WIJNHANDEL UTRECHTSCHESTRAAT 17 TELEFOON 3450 BEVRACHTINGS COMMISSIES van hun taak ontheven AAN HET PERSONEEL 3IIJNENLEGGEN WA TETEN WIJ MORGEN? Radio-Programmf feuilleton A. A. HUMME Jr. 2e L, AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 22 MEI l9. Zeer getroffen door het feit, dat het leven een vrijwel nor maal aanzien heeft AMSTERDAM, 21 Mei. - Een groep Berlijnsche journalisten heeft, op uit- noodiging van de persafdeeling van de rijksregeering, het ministerie van bui tenlandsche zak n en het O.K.W., een bezoek gebracht aan Nederland. Bezichtigd zijn Tilburg, Rotterdam, Den Haag en Scheveningen en vandaag vertoefde het gezelschap in de hoofd stad. Op de heenreis zijn de Peelverster- sterkingen en o.a. de bruggen over de groote rivieren in oogenschouw geno men. Morgen, op de terugreis, zal de Grebbelinie worden bezocht. Te Amsterdam hadden zich hij het gezelschap gevoegd oherst-leutnant dr. Blau van het O.K.W., Legatierat Rasche de heer Von Schimpff en dr. Eigh van het propaganda ministerie. Onder de journalisten bevonden zich drie Amerikaansche journalisten, na melijk van United Press, Associated Press en de New Vork Times, twee Ja- pansrhe journalisten van het bureau Domei, een Finsehe, een Hnngaarsche en een Spaan.4che journalist. De buitenlandsche journalisten wa ren zeer getroffen door het feit, dat het normale lpven in Nederland, zoowel in de kleinere gemeenten op het platte land. als in de groote steden, weer een vrijwel normaal aanzien heeft. Over het algemeen vonden de buitenlandsche bezoekers het land van een groote schoonheid. Vooral de oude stad Amsterdam en in het bijzonder de binnenstad, hadden de grootp belangstelling van de bezoe kers. ROTTERDAM, 21 Mei. De recht- bank heeft vandaag uitspraak gedaan in de zaak tegen den 43-jarigen oogarts H. J. K. uit Wassenaar, die. in den nacht van 14 op 15 Maart 1939 op de Aalbrecht kade te Rotterdam met zijn auto door de aldaar geplaatste waarschuwings borden van den telefoondienst was ge reden en daarbij den 58-jarigen wachts- man L. Reedijk dusdanig had verwond, dat hij korten tijd later overleed. Vanwege den telefoondienst werden aldaar werkzaamheden uitgevoerd. K. had niet voldoende acht geslagen op de waarschuwingshorden en roode lan taarns. De Rechtbank veroordeelde hem tot een boete van 1000 subs, twintig dagen hechtenis. De officier van Justitie had een prin cipale hechtenis voor den tijd van een maand geëischt. NED. VEREEN. TER BEHARTIGING VAN DE BELANGEN DER JONGE MEISJES AMSTERDAM, 21 Mei. De secreta resse van de Nederlandsche vereeniging ter behartiging van de belangen der jonge meisjes, deelt mede, dat de jaar vergadering, welke op 22 Mei te Arn hem gehouden zou worden, geen door gang vindt. UTR. STRAAT 14 TEL. 5294 Bekendmaking van het depar tement van Handel, Nijver heid en Scheepvaart 's-GRAVENHAGE. 21 Mei. Door het departement van Handel, Nijver heid en Scheepvaart is heden in de pers een bekendmaking gedaan, waarbij aan den directeur van het Rijksbureau voor hout, drs. A. Kouwcnaar, bepaalde be voegdheden zijn verleend, welke be voegdheden de directeur kan uitoefenen in overleg met de heeren F. B. J. Gips en mr. D. F. Pont, resp. voorzitter en directeur van den Nederlandschen Houf bond, tevens leden van de commissie van bijstand van genoemd Rijksbureau. Op grond van deze bekendmaking wordt toestemming verleend voor leve ring van hout ten behoeve van allen wederopbouw van door den oorlog ge troffen bouwwerken, alsmede voor den afhouw van onderhanden zijnde wer ken. Zoodra verder bekend zal zijn boe de aanvoer van hout zal verloopen, zul len vergunningen voor nieuwbouw kun nen worden verleend. Derhalve wordt van den burgemees ter verwacht, dat na verleende bouw vergunningen niet tot uitvoering van de betreffende werken zal worden over gegaan, alvorens aan voornoemden di recteur van het Rijksbureau voor hout toestemming is gevraagd en deze schrif telijk is verleend. Voorts wordt onder meer verplicht gesteld, opgave van koopcontracten met het buitenland, terwijl het annuleeren of wijzigen van loopende contracten zonder toestemming van den directeur is verboden. Voor nadere bijzonderheden raadple ge men de in de pers verschenen publi catie. PRIJS DER GEMEENTE AMSTERDAM VOOR NEDERLANDSCH TOONEEL- STUK EN COMPOSITIE AMSTERDAM, 21 Mei. Uit de krin gen van tooneelschrijvers en componis ten bereikten het, gemeentebestuur van Amsterdam vragen, of in de huidige omstandigheden de door de gemeente Amsterdam uitgeloofde prijzen voor een Nederlandsch tooneelwerk en voor een Nederlandsche compositie zullen wor den toegekend. Het gemeentebestuur van Amsterdam maakt bekend, dat het in de bedoeling ligt, deze prijzen op de te voren bekend gemaakte wijze toe te kennen. De Nederlandsche tooneelstukken moeten voor 15 Juni 1940 de composities voor 1 October® 1940 worden ingezonden bij het gemeentebestuur van Amster dam, afdeeling Kunstzaken, Raadhuis. M.T.S. TE HAARLEM HAARLEM. 21 Mei. De Middelbare Technische School te Haarlem is heden begonnen met de lessen voor het 4e stu diejaar. De leerlingen die nog geen be richt ontvangen hebben, moeten zich zoo sjioedig mogelijk melden. Voor het 2e studiejaar zullen de les sen beginnen op Maandag 27 Mei a.s. en moeten allen zich om 9 uur op dien dag melden. '4* (sec demi sec) De secretariaten blijven gehandhaafd 's-GRAVENHAGE, 21 Mei. Op voor dracht van den secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van Waterstaat, gehoord den regeerings- commissaris voor den wederopbouw, be sluit als volgt: Met ingang van heden worden de be vrachtingscommissies, ingesteld vol gens de Wet van 5 Mei 1933, Stbl. no. 251. houdende tijdelijke maal regelen ter bevordering eener zooveel mogelijk evenredige vrachtverdeeling in de bin nenscheepvaart, ontheven van hun taak vastgelegd in artikel 4 van genoemde wet. Zij zullen echter, indien zulks ge- wenscht geoordeeld wordt, als advisee- rend lichaam worden ingeschakeld. De secretariaten dezer commissies worden gehandhaafd en hebben tot taak de verleening van tusschenkomst bij het totstandkomen van bevrachtingen betrekking hebbende op de wilde vaart, terwijl zij ten aanzien van het dusge- noemde vervoer in vaste relatie, alsme de van de tankvaart, de campagnevaart en het bijzonder vervoer, gehouden zijn administratie te voeren. Schippers, behoorende tot de wilde vaart, zijn verplicht, zich zoodra zij laadklaar zijn. te melden bij bovenge noemde secretariaten of derzelver agent schappen. Wanneer reizen worden ondernomen in vaste relatie, tankvaart, campagne vaart of bijzonder vervoer, dient hier van te voren kennis te worden gegeven aan de secretariaten. Voorts dienen de afvaarten van beurt schepen tijdig te voren aan de secreta riaten te wrordep opgegeven. Verladers, die van de diensten van de wilde vaart gebruik wenschen te maken, geven hiervan kennis aan de secretariaten c.q. de agentschappen. De secretariaten registreeren de tot stand gekomen bevrachtingsovereen komsten en zien erop toe, dat met be trekking tot bevrachtingscondities en vrachtprijzen, de richtlijnen gevolgd worden, aangegeven in de prijsverorde- ning van 15 Klei j.L, uitgegeven door de directie van Handel en Nijverheid en het Rijksbureau Voedselvoorziening in oorlogstijd. Dit houdt in, dat het vrachtniveau en de daarbij gebruikelijke voorwaarden, welke golden op 9 Mei 1940, de basis vormen voor het lot stand komen van nieuwe b e vr a c h ti ngs ov er e erak om sten. Ter voorkoming van misverstand wordt medegedeeld, dat bovenstaande regelen gelden voor alle vervoer in de binnenscheepvaart, dus ook voor ver voer op den Rijn en daarmede in ver binding staande wateren, voor zoover dit zich afspeelt binnen de Nederland sche grenzen. In verband met de schaarste aan ben zine dient vervoer met motorschepen zooveel mogelijk te worden vermeden. Indien zulks noodig is, kan de inspec teur-generaal van het Verkeer, gebruik makend van de bevoegdheden, neerge legd in de wet-gebruik Vervoermiddelen 1939, vaartuigen aanwijzen om tegen door hem vast te stellen vergoedingen bepaalde diensten te verrichten. Indien het militair gezag zulks in eenigerlöi geval noodig oordeelt, ge schiedt, in afwijking met het voorgaan de, het vervoer met in achtneming van door dat gezag gestelde regelen. Deze verordening treedt in werking onmiddellijk na. afkondiging door mid del van dc radio. De secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van Waterstaat, is belast met de uitvoering van dit be sluit, waarvan afschrift zal worden ge zonden aan de Algemeen© Rekenkamer. s-Gravenhasre, den 19en Mei 1940. De opperbevelhebber van Land- en Zeemacht, H. G. WINKELMAN M.T.S. AMSTERDAM AMSTERDAM. 21 Mei. De direc teur van de M.T.S. aan de Plantage Muidergracht alhier, deelt mede dat Donderdag 23 Mei a.s. de lessen hervat worden voor het tweede en vierde stu diejaar. Tevens worden op dien dag de lessen aan alle avondcursussen voort gezet. KINDERHOEK* i -i 109. Dat is heel naar, want nu zal het erg moeilijk zijn om vader en moeder terug te vinden. Intusschen hebben de oskabouters een brief van Zwartvoet gekregen. Beste oskabouters, zorg er voor, dat Myra niet naar ons bosch terugkeert," schriift Zwartvoet. „Wat een slechte kabou ter is die Zwartvoet. Wij luisteren niet naar die booze praatjes. Wij zullen haar toch helpen, besluiten de ijsventjes. 110. En 's avonds, als het flink donker is, stapt een kaboutertje in z'n kajak en pagaait zoo vlug hij kan nov 't vaste land, om Peter en Myra den brief van Zwartm te brengen. „Tok, tok, tok," hoort Myra. Ja. kom moe binnen, roept ze. En meteen stapt het kaboutertje op ha af met een grooten brief. Misschien van mijn vader c moeder," juicht Peter. 111. Het Is een brief voor Myra. „Weest maar gerust, buiten staat een rendier klaar, dat je zal brengen naar een oud moedertje. Zij zal goed op ]e passen en wel zor gen, dat je veilig terug komt naar je huisje in 't bosch." „Ja, maar ga jij dan mee, Peter." Kijk, een poosje later zitten beiden op den rug van het rendier, dat haar langs het fjordwater in veiligheid zal brengen. 112. Hup, hup. hup. zegt Peter onder het rijden, wat aM jij rennen, rendier. Ik zie 't huisje van 't oude vroowd al, roept Myra. Peter en Myra springen op den grond r loopen naar 't oude vrouwtje, dat hen vriendelijk tegemee, komt. Ga jij maar vast naar binnen, lief elfje. Wij bom zoo ook, zegt ze, terwijl ze Peter begroet. Het rendier i naar den waterkant gejoopen en begint te grazen. 's-GRAVENHAGE, 21 Mei. De op- perbevelhebber van Land- en Zeemacht, in overeenstemming met den Duitschen bevelhebber iji Nederland, draagt aan het personeel "der Ie Cic pionieren, dat de mijnen heeft gelegd in de omge ving van Berendal, Doesburg en Dieren, op, zich onverwijld te begeven naar de Koning Willem III kazerne te Apel doorn, aangezien hun diensten bij het opruimen der mijnen dringend noodig zijn. Ook de vraentwagen, waarop zich onder meer de administratie en de tee- keningen dier, mijnenvelden bevinden, moet onverwijld naar de Koning Willem III kazerne te Apeldoorn gaan. DE INKWARTIERING VAN DUITSCHE MILITAIREN TE AMSTERDAM AMSTERDAM, 21 Mei. De burge meester van Amsterdam vestigt er de aandacht op, dat de inkwartiering der Duitsche militairen uitsluitend wordt geregeld door het Quartieramt (Mu seumplein 17). De Duitsche militairen, die zich voor inkwartiering bij de hotels en de bui zen van particulieren aanmelden, die- ne te zijn voorzien van een door het Quartieramt afgegeven bewijs. In geval van twijfel of moeilijkheden stelle men zich telefonisch in verbin ding met het Quartieramt, telefoonnum mers 01212 91213 91214. ECONOMISCHE HOOGESCHOOL TE ROTTERDAM ROTTERDAM, 21 Mei. - De colleges en examens aan de Nederlandsche Eco nomische Hoogeschool te Rotterdam zijn van af heden volgens rooster in het ge bouw der hoogeschool heiwat. Voor tentames en examens worden de studenten verzocht, zich opnieuw aan het bureau der hoogeschool op te ge ven. Voor de koffietafel Uitsmijter met kaas. Bereiding: 4 eieren, 100 gr. oude vette kaas, 1 uit, 1 theelepel kerry, zout, pe per, 20 gr. boter (1 afgestr. eetlepel). Smoor de fijn gesnipperde ui in een vuurvast schoteltje in de boter met wat kerry zonder bruin worden. Rasp hier op de helft van de kaas. Breek de eie ren voorzichtig naast elkaar en raspt de rest van de kaas er over heen. Zet het schoteltje in eer niet te warmen oven, totdat de eieren voldoende gebak ken zijn. Voor de middagtafel Spinazieschotel met eieren en pom- mes frites. Karnemelksche pap met bloem. Bereiding hoofdschotel: lYs kg. spina zie, 6 eieren, 1 kg. aardappelen, 30 gr. boter, beschuit of oud broodkruim, fri tuurvet en zout. Kook spinazie, hak ze. stoof ze met boter en bind ze met beschuit, oud broodkruim of desgewenscht wrat stijf geklopte room. Kook de eieren hard en snijd ze door midden (met behulp van een warm mes of draadje). Maak pommes frites op de volgende wijze. Schil de rauwe aardappelen, wasch ze en snijd ze in vrij dikke reep jes. Leg deze eenigen tijd in water met zout (10 gr. zout per liter water) en droog ze dan tusschen een doek. Maak frituurvet warm (niet dam pend), hak hierin de reepjes gaar, ech ter niet bruin. Dit gaar bakken kan men eenigen tijd vooruit doen. Maak kort voor het gebruik het frituurvet dampend lieet en hak de pommes frites bruin en knappend. Laat ze op grauw papier uitlekkei en bestrooi ze zoo noodig nog met ta felzout. Neem nu een groote verwarmde scho tel, leg in het midden de spinazie als een bergje. Schik er de gehalveerde eie ren omheen, het eene met den gelen, Nederlandsche on Programma voor Donderdag 25 j (N.C.R.V.). 8.— Berichten A.N.P., programing kondiging. gramofoonmuziek. El 8.30 Schriftlezing, meditatie. 8.45 Gramofoonmuziek. fcj 10.Officieele mededeelingen of;, n spraken. g 10.30 Morgendienst. ®j 11.— Molto cantabile en gramoforc ziek. 12.Berichten. 12.15 12.45 1.— 1.20 1.35 2 30 3.— 3.55 4.30 5.15 5.45 6 30 7.50 8.15 S.30 9.20 9.50 10.30 Molto cantabile. Berichten A.N.P., gramofocc ziek. Orgelspel. Gramofoonmuziek. Fluit, piano- en gramofoonmu Christelijke lectuur. Gramofoonmuziek. Bijbellezing. Celesta ensemble. Handenarbeid voor de jeugd./ Celesta ensemble. Officieele mededeelingen of spraken. Berichten. N.C.R.V.-orkest. Berichten A.N.P. programnn: kondiging. Toespraak. N.C.R.V.-orkest en solist. Orgelconcert (opnamen). Zang, piano en gramofoonmui Berichten A.N.P. 10.45 Gramofoonmuziek. Circa 11.50—12 uur Schriftlezing. het andere met den witten kant' boven. Schik hier omheen de p# frites. Dien bij deze schotel desgeu'é| nog een vleeschgerocht b.v. kleinfl stukjes. Door WILKIE COLLINS Nederlandsche bewerking van ii) Wij werden allen zenuwachtig en on geduldig naarmate dë tijd van aankomst van dezen vermaarden politieman ria derde. Inspecteur Seegrave. hierover in gelicht toen hij 's morgens bij ons kwam, sloot zich direct in een kamer op, om het rapport te schrijven, dat zeer zeker van hem verwacht zou worden. Ik had graag den brigadier van het station gphaald. maar het rijtuig van mijn meesteres mocht daarvoor natuur lijk niet gebruikt worden en de sjees moest klaar gehouden worden voor mijn heer Godfrev. die. hoezeer hij het ook betreurde, zijn tante in zoo'n moeilijken tijd te moeten verlaten, beslist Vrijdag avond in Londen moest terug zijn voor het bijwonen, op Zalerdacmoreen. van een vergadering van een liefdadig ge nootschap, waarbij de dames op zijn raad en bijstand rekenrl^n. Toen ik meende, dat \ye de aankomst van den brigadier kondën verwachten, begaf ik mij naar het hek om hem te ontvangen en bereikte juist d» portiers woning, toen een huurrijtuig daar stil hield en een man oh leeftijd, gedeëlteliik grijs en zoo mager, dat hij wel vel over heen leek, uitstapte. Hij was geheel in het zwart gekleed, en had een witte das om. Hij had een smal, scherp gelaat en zijn huid was zoo droog en vergeeld als een herfstblad. „Woont lady Verinder hier?" vroeg hij. ,..Ta, mijnheer." ..Tk hen brigadier Cuff." ..Wilt u zoo goed zijn, mij te volgen?" Bii hef huis gekomen werd ons gezegd dat mijn meesteres zich in een der kas sen bevond, waarop wij ons naar d»-n achtertuin begaven en een hediende vooruit zoodpn om lady Verinder Ie vr wittigpn. Terwijl wij wa ebt ten. bleek hrigadier Cuff zeer geïnteresseerd in den rozentuin pn uit zijn gpsprek nvt dpn tuinman merkte ik op. dal hij goed on do hoogte was van het kweeken van rozen. Na penigen Hid voegde miin meester^ rirh bii ons. 7,ii scheen in verlegenheid gebracht misschien donr het voorko men van den hrizradier of door het doel van ziin komst cn wist. voor de eer- cip maal in miin iarpnlan^p ondnrvïn- rling. nipt rle juiste woorden te vinden bii een percfo ontmoeting, rloch na ppni r*p nncrenWikkpn bprwon zij baar gpwone kalmte Na vernomen te beJ-»ben. dat inspecteur SJeegravp zich tot dusvpr me' hpf ondprzopk bad belaft, verzocht de rochprchpiir om een onderbond met hem dat achter geslotpp dpuren plaats vond Na geriumen tiid kwamen zij weer te voorschijn, de insppefpnr ppp en al op gewondenheid. tprwiil Ttiff mopite deed een pppuvv te onderdrukken. ..De hrigadipr wensebt juffrouw Ver- inder's boudoir Ie zipn." richtte de in specteur zich met veel hravour tot mii Dp bri/zadipc zal wel eeniep vraeen wil len stellen. Wees zoo goed die te beant woorden!" Ik ging hen voor naar boven. De bri gadier bekeek nauwkeurig het Indische kastje en de andere voorwerpen in het boudoir, onderwijl vragen stellend, waar van ik de bedoeling niet begreeji. Zoo kwam hij ook bij de deur en op de veeg onder het slot wijzende, merkte hij op: ,.Dat is jammer. Hoe is dat gebeurd?" Hij richtte de vraag tot mij, waarop ik hem vertelde, dat den vongen mor gen de dienstboden gezamenlijk de ka mer waren binnengekomen en dat waarschijnlijk een van hen met haar rok tegen de deur was gekomen. „In specteur Seegrave zond hen de kamer uit, voor zij meer schade konden doen," eindigde ik. „Heeft u gezien wier rok hiervoor aansprakelijk is?" vroeg hij mij weer, zijn collega negeerend. „Neen, mijnheer." „Hoe laat waren die dienstboden hier? Het was toen elf uur niet waar? Is er niemand in dit huis, die kan vertellen, of die verf gistermorgen om elf uur droog was of niet?" „De neef van lady Verinder, mijnheer Franklin Blake, zal dat wel weten," zei ik.' „Is hij thuis?" Mijnheer Franklin was in de nabij heid, ongeduldig om kennis te maken met den hefaamden Cuff, en verklaar de, dat de gebezigde verfstof, door toe voeging van het door hem gebruikte middel, in twaalf uren droog moest zijn geweest. „En herinnert u zich, wanneer dit besmeurde gedeelte geschilderd werd?" „Zeker. Dat was het deel waar wij het laatst aan bezig waren. Wij wilden het Woensdag klaar hebben en ik legde er om drie uur, of iets later, de laatste hand aan." „Vandaag is het Vrijdag/' zei briga dier Cuff, zich tot den inspecteur wen dend; „laten wij eens terugrekenen. Woensdagmiddag om drie uur werd dat deel van de deur beschilderd. De verf was na twaalf uur droog, dus om drie uur in den morgen. Donderdagmorgen om elf uur was u hier bezig met uw onderzoek, dus de verf was toen al acht uur droog, inspecteur, terwijl u meende, dat de veeg door een der aanwezige dienstboden was gemaakt." Nadat deze kwestie was afgehandeld, schonk de brigadier geen aandacht meer aan zijn collega en richtte het woord tot mijnheer Franklin. „Het is duidelijk, dat u ons een waar devolle aanwijzing heeft verstrekt," prees hij. De woorden waren nauwelijks zijn mond uit, of d,e deur, die toegang gaf tot de slaapkamer werd plotseling geopend en juffrouw Rachel trad naar huiten pn kwam naar ons toe. Zonder er zich om te hekommeren, dat de brigadier een volslagen vreemde voor haar was, vroeg zij hem, op mijnheer Franklin wijzend: „Zei u d,at hij u een waardevolle aanwijzing gegeven heeft?" „Dit is juffrouw Verinder," fluisterde ik achter den brigadier staande. „Deze heer. juffrouw," antwoordde hij, de spreekster onderwijl scherp opne mend, „heeft ons misschien het goede spoor gewezen." Zij keek haar neef een oogenblik aan, doch onmiddellijk daarna wendde zij het hoofd af, terwijl zij doodsbleek werd. „Is u ook inspecteur van politie?" vroeg zij. „Ik ben brigadier Cuff, juffrouw, van het recherche-bureau." „Als u het de moeite waard vindt, naar den raad van een jong meisje te luisteren, zou ik u aanraden, uw onder zoek zonder hulp van mijnheer Frank lin Blake te verrichten." „Dank u, juffrouw," antwoordde bri gadier Cuff, zonder zijn oogen van ihaar gelaat af te wenden. „Weet u misschien iets van dien veeg af? Heeft u het wel licht, bij ongeluk zelf gedaan?" „Ik weet er niets van af." Met deze woorden draaide zij ons den rug toe en verdween in haar slaapkamer, waar ik haar hoorde schreien, zoodra zij zich alleen bevond Mijnheer Franklin scheen zeer verdrie tig. „Ik zei je al, dat ik me erg ongerust maakte over haar toestand," zei hij tot mij „en nu begrijp je wel waarom." „Het schijnt dat juffrouw Verinder overstuur is door het verlies van haar diamant," vergoelijkte de rechercheur, „Het is een kostbare steen. Heel natuur lijk." Niettegenstaande de verontschuldi ging, die hij voor haar houding aanvoer de, kreeg ik don indruk, dat hem een licht was opgegaan, dat misschien een ontstellende wending aan de zaak zou geven. „Een dame heeft het voorrecht scher pe opmerkingen te mogen maken, mijnheer", zei hij tot mijnheer Fran klin. „Laat ons het gebeurde vergeten en trachten na te gaan, wanneer de deur het laatst zonder die veeg gezien is." Hij deelde mij hierop mede, dat het personeel zich weer vrij door het huis mocht bewegen en verzocht mij aan allen mede te deelen, dat er tot nu toe gp.en bewijs was, dat de diamant was gestolen en dat de steen slechts zoek was geraakt. Hij bestudeerde vervol gens de veeg met een vergrootglas en kwam tot de conclusie, dat die niet met de hand was gemaakt en dat dus een kleedingstuk met de verf in aan raking was geweest. Het scheen nu toi hem door te gen, dat de inspecteur zich ook e het vertrek bevond. „Wat u een nigheid noemde, inspecteur," nv hij sarcastisch op, „heeft aan bu, rijkheid gewonnen, sedert u haar merkte. Op dit punt van onderzo?» komen zijn er drie dingen te o:idU ken namelijk of er in dit huis een- dingstuk is, dat sporen van verfj toond, vervolgens aan wien da*, dingsluk toebehoort en ten derdf die persoon zijn of haar aamvezifj in deze kamer, tusschen midder en drie uur 's morgens kan verk^ Als u daar geen afdoenden uitleg' kunt krijgen, hoeft u niet ver te v- naar den jiersoon, die den di« heeft weggenomen. Maar ik zal wel onderzoeken en u niet langer uw werk in de stad afhouden. U' een assistent bij u, heb ik gezien, kunt u mij ter beschikking st* voor het geval ik hem noodig hebben en dan wensch ik u f dag." De rechercheur boezemde insp?1 Seegrave ongetwijfeld ontzag in, G® in zijn gevóél van eigenwaard'" kwetst, kon hij niet nalaten hem: te voegen: „Ik heb tot dusver na; ten mijn meening omtrent uw' m: den te uiten en nu ik de zaak overgeef, heb ik slechts één op', king: „men kan van een mug yJa olifant maken. Goeden morgen." ?,Men kan ook zoo blind zij°. men zelfs een mug niet ziet," P,arf| rechercheur Cuff, die hem hierop rug toekeercfé,.en naar het raam li^" (Wordt vervolg

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 6