Een vlieger die niet opging STADSNIEUWS ioschbad Birkhoven wordt I voltooid Kooken of vuui ibei VERDUISTERINGSPAPIER En een jachtacte die ontbrak Er komt een dubbel veer bij Zwolle |f|I 9^8™ Ha Werkverruiming op groote schaal Ileum NVERWIJLD heeft men een mamr^ aanvang gemaakt met de be- DN; Naar aanleiding van het bericht I nver de hervatting der werkzaam heden aan het Boschbad Birkho- IN |*en hebben wij ons tot den wet- louder van Openbare Werken, [Jl llen heer B. Noordewier, gewend, Jl jjlie zoo welwillend was ons het :en en ander over de ter hand te Djre-iemen werkverruimingsobjecten nede te dcclen. 1 Dank-telegram van den burgemeester Wij ontvingen weer G. G. Veenendaal STADSBUSSEN RIJDEN BEPERKT Meubelfabrieken Fa. H. J. Tijsseling, Nijkerk AANNEMERSBEDRIJF voor al Uw Reparaties, Herstellingen, Nieuwbouw enz. ONS BEKENDE WERK GEGARANDEERD D. C. Mollinger- Hooyert Weest zuinig met gas, water en electriciteit Burgerlijke stand Pesie's bad weer open Een valsche verklaring Welke vreemdelingen zich melden moeten Landmijnen opgeruimd in rffe maan "e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 24 MEI 1940 e en ,i 5FOOH 9 gronfe- Binnenkort een kleine „Com- Uiei missie voor den weder, opbouw" trijding van de werkloosheid in nze gemeente. Allereerst is men dan begonnen, zoo 'ertelde ons de heer Noordewier, met iet „afbouwen" van het boschbad in ^Birkhoven. Ongeveer 50 personen rijn gliierbij te werk gesteld terwijl binnen- Sjcort dit aantal nog met 100 a 150 aange* raMmld zal worden. iFjJ Als tweede object heeft men het ont- ^-^zinnen van een perceel slechte dennen- zrond van 6% Hectare op het oog. Het betreft hier het z.g. „boschje Hofslot" jp. Atelcgen achter het toekomstige bosch- F'.' wad. Het Staatsboschbeheer heeft reeds jj «vergunning tot het kappen van het den. Vehout gegeven, zoodat ook dit werk op zeer korten termijn ter hand genomen z^l kunjion worden en dus weer de werkgelegenheid verruimen zal. Commissie voqr den wederopbouw Verder is het de bedoeling om, eveneens op zeer korten termijn, te komen tot een kleine commissie voor den wederopbouw. Deze com missie zal tot taak hebben het rege len van den wederopbouw der ver nielde huizen. s. weM lit :v,3 n?!)gf el p vori loor v Waarschijnlijk zullen echter niet alle -spr huizen op dezelfde plaats herbouwd 1 worden, daar het uitbreidingsplan pVa Amersfoort dat niet toelaat, lal Ook de werkzaamheden aan het Gel- nir dersche Vallei-kanaal zijn terstond her- er! vat. Reeds plm. 400 personen, waarvan jen de helft Amersfoorters, zijn hier te werk V' gesteld en Maandag a.s. wordt dit aan- eilie tal weer met 200 verhoogd. Tenslotte is igli er nog het herstellen der plantsoenen, zie! Op vele plaatsen zijn hoornen gekapt en prikkeldraad versperringen aangelegd. Het opruimen van het hout is reeds jen voor een groot deel geschied. de" Wat de versperringen en stellingen betreft, ook deze zullen zoodra eenigs- dP zins mogelijk ls weer geslecht worden i f zoodat binnen afzienbaren tijd de le plantsoenen hun oude aanzien vrijwel herkregen zullen hebben. Uit dit alles blijkt hoe actief het gemeentebestuur, in samenwerking met» do Duitsche overheid, is om binnen den kortst mogelijken tijd het [leven in normale banen te lei den. .VACCINATIE TEGEN TYPHUS In verband met het verhoogde gevaar van typhusgevallen is het dringend aanbevolen zich tegen typhus te laten inenten. Wendt U zich hiervoor tot uw huisarts. Zij, die geen huisarts hebben, kunnen zich richten tot den Gemeentelijken Geneeskundi gen Dienst, Westsingel 45, op Donderdag 78 uur namiddag. De Burgemeester: VAN RANDWIJCK Amersfoort. 21 Mei 1940. MARKTBERICHT AMERSFOORT, 24 Mei. Hoender eieren 2.803.40, eendeneieren 2— 2.50, per 100 stuks; grasboter 1.75 per kg.; kippen f 0.80—1.40, jonge hanen 0.10—O.20 per stuk. Aangevoerd waren ongeveer: 320.000 stuks hoendcreieren, 1500 stuks eenden eieren en 20 kg grasboter. ZOOALS HET WORDEN ZAL. De werkverschaffing voltooid zal worden, maquette van het Boschbad. dat nu in (Foto Weers) VERZOEK De Directeur van den Gemeentelijken Geneeskundigen Dienst verzoekt een ieder, die nog iets onder zijn berusting heeft dat toebehoort aan genoemden dienst en is gebruikt tijdens de evacu atie, deze artikelen (b.v. brancards, tasschen met verband enz.) te doen be zorgen op Westsingel 45. j E Burgemeester heeft aan zijne ambtgenooten in: Alkmaar. Ber gen. Schoorl. Oud-Karspel. Broek op Langendijk. Harenkarspel. Warmen- huizen. Noord-Scharwoude. Zuid- Scharwoude. Koedijk. Heerhugowaard. Nieuwe Niedorp, Oude NiedorpOb- dam. Hensbroek. Spanbroek, Hoog woud. Voorschoten het volgende tele gram verzonden: „De Amersfoortsche bevolking uit „uwe gemeente tcru°gekeerd is vol „lof over de hartelijke ontvangst. U „en uwe burgerij breng Ik. ook namens „haar. mijnen diepgcvoeldcn dank. voor „alle goede zorgen aan haar gewijd." BOEKHANDEL LANGESTRAAT 33. TEL. 3232. Naar wij vernemen zal de stads dienst, ter besparing van motorbrand stof, voorloopig worden beperkt tot één bus op lijn 1, 2 en 3. Voor nadere bijzonderheden zie men de advertentie in dit nummer. Het is ons een voorrecht mededeeling te kunnen doen dat ons bedrijf geen materieele schade heeft geleden, zoodat onze fabriek heden tveder in werking is gesteld. Loopende opdrachten worden als over eengekomen uitgevoerd. Verkoop: Tijsseling's Modelhuis N.V. Zuidsingel 45, Amersfoort, Tel. 5584 Nijkerk, 20 Mei 1940. KANTONGERECHT Maar het paard was slechts: ,,'n bietje stijfachtig" "PEN Amersfoorter had, op een avond vóór den oorlog, gereden zonder behoorlijke verlichting op zijn rijwiel. Het achterlichtje brand de wel, de voorlamp liet verstek gaan. Op zich zelf een geval, dat vaker voorkomt. De verdediging echter die beklaagde aanvoerde maakt het vermeldenswaard. Want inmiddels moet er in het ge- heele land verduisterd worden en is het geoorloofd na zonsondergang zonder eenige verlichting de wegen te berijden. Beklaagde beriep zich nu op art 1 lid 2 van het Wetboek van Strafrecht waar in staat: „Bij verandering in de wetge ving na het tijdstip waarop het feit be gaan is, worden de voor den verdachte gunstigste bepalingen toegepast." Daar een politieverordening beschouwd moet worden als een wet in den ruimsten zin van het woord en volgens bekl. de bedoelde politieverordening veranderd was vroeg hij vrijspraak. De zoo handig geprepareerde vlieger ging helaas niet op. De kantonrechter wees er op dat de bewuste verordening in het geheel niet veranderd is, doch dat de politie zich eigenlijk bij wijze van spreken even omdraait wanneer een onverlicht voertuig nadert. De kantonrechter waardeerde de goe de bedoeling en strafte slechts met een gulden boete. Een wezelvanger Jachtinstincten te hebben is las tig, vooral wanneer do jachtacte ontbreekt. Maar heb je eenmaal een windbuks en zijn er veel, mera- kels veel konijnen, tja, dan is de verleiding wel erg groot. Nu trof hij het slecht. Een dienaar van 't gez-ag betrapte hem bij het jagen en zette hem op de bon. Ter zitting verschenen zeide^ beklaag de slechts op wezels en ratten geschoten te hebben „In het proces verbaal staat anders, dat U tegen den veldwachter zelf ver klaard heb dat U van plan was een ko nijntje te verschalken'", corrigeerde de kantonrechter. Beklaagde kon daar geen vlotte repliek op geven en moet nu 6.betalen voor de wezelvangerij. De windbuks is hij kwijt, ,,'n bietje stijfachtig!" „U zult door een flinke geldboete moeten leeren dat u voor dieren even veel zorg moet hebben als voor menschen." Met deze woorden van den ambtenaar van het O.M. kon de beklaagde het doen. Bekl. had voor zijn wagen een paard gespannen, dat aan een van zijn achterpooten kreupel liep. De politie had het bemerkt en aarzelde niet aan deze dierenkwelling een etage te ma ken en den eigenaar van 't paard te bekeuren. „Had u het niet gemerkt dat het dier kreupel was?" „Jawel, maar ik dacht dat het, om dat het een tijd op stal gestaan had, een bietje stijfachtig was." De ambtenaar van het O.M. toornde tegen den beklaagde in de bovenver melde bewoordingen en vroeg een geldboete van tien gulden of 5 dagen hechtenis. De kantonrechter sloot zich hierbij gaarne aan en vonniste conform den eisch. Een gevaarlijke cirkelzaag Hoe riskant het is de veiligheidsvoor schriften in een bedrijf niet in acht te nemen ondervond een timmermans knecht die met een onbeschermde cir kelzaag moest werken. Door een onge luk daarmede is hij drie vingers kwijt geraakt. De drie patroons van den knecht hadden verstek laten gaan. Zij krijgen echter binnenkort een brieije thuis met het verzoek ieder f 20— boe te te betalen als straf voor hun grove onachtzaamheid. Tenslotte was er nog een veevoeder- handelaar die bijna 400 kg. veevoer zonder geleidebiljet vervoerd *iad. De kantonrechter kon zijn verontschuldi ging: dat er zoo'n haast bij was, niet accepteeren, daar anders de controle op het vervoer te twijfelachtig zou worden en legde een boete op van f 20.— bij niet betaling te vervangen door 10 da gen hechtenis. (Büijjüi SdvuuudpA J. TOLLIUSSTRAAT 5 TEL. 4126 HTE dezer stede is onlangs overle- - den de bekende schrijfster, me vrouw D. C. Mollinger-Hooyer. Dinah Cornelia Mollinger-Hooyer werd op 5 December 1871 te Schellink hout geboren en debuteerde in 1910, on der het pseudoniem „Ellen" met een novelle in briefvorm getiteld „Een vriendschap" waarin zij zich deed ken nen als een schrijfster die niet uitslui tend aan beelding hecht, doch vooral ook aan betoog. „Een vriendschap" en het in 1912 ge schreven „Twee vrouwen" zijn het voor- al die haar een grootcn kring van lezers meer nog: van lezeressen bezorgd hebben. Van haar hand zijn verder ver schenen: Een liefdevertelling (1916). Uit de brieven en dagboekbladen van Klaart je Hartig (1919), Een herfststorm (roman 1921), De pop van Elisabeth Gehrke (1922) en op het gebied der Ly riek: Guirlanden (1913). Ariadne en Di on vsos (1918) Van eenen Koningszoon (1923). Mevrouw Mollinger-Hooyer heeft eeni ge malen bijdragen aan ons blad ge schonken, die zeer op prijs gesteld wer den. GEBOREN: Antonius Engbertus Ge- rardus, z. v. Bernardus Franciscus Hel- mich cn Tonia Maria Dina Bakker (Bergen N.H.); Adrianus Willem Lu- bertus, z. v. Lubbartus Althof en Adriana Wilhelmina Hilhorst (Alk maar); Cornells Maria, z. v. Nicolaas Gerardus van Drie en Catharina War- naar (Wervcrshoof)Jan Willem, z. v. Jan Willem Hesselink en Alberta Cornelia Geïjtenbeek (Alkmaar); Ge rardus Theodorus, z. van Herma- nus Timotheus Johannes Ramse- laar en Gerarda Catharina Bokkers (Alkmaar); Margaretha Maria Johanna, d. v. Jan Laseur en Maria Wilhelmina Brandsen (Alkmaar); Peter Bertram, z. v. Bernardus Henricus Tommei en Ca tharina Josephina Goldsmid (Schoorl); Aartje Maria, d. v. Evert v. Deuveren en Maria Wassink (Schoorl); Jacobus Thomas, z. v. Thomas Johannes Fran ciscus Zeijderveld en Hendrika Ver hoef (Schoorl); Johanna, d. v. Jan Fre- mouw en Johanna Aleida Joosten (Nij megen); Anje Martina, d. v. Harm Ja cob de Vries en Hillegonda Regina Lijesen (Alkmaar). 23 Mei; Engelbertus Hendrikus Johannes, z. van Johannes Hendrikus Bonsel en Alijda Clasina Snijders; Jacobus Wilhelmus, z. van Pieter Wilhelmus van Diest en Hendri ka Alijda Johanna van Brakel. ONDERTROUWD: Wilhelmus Corne lls Johannes Rijntjes en Joanna Gerar da Krijnen; Nicolaas Willem Donder- winkel en Mina Puijk. GEHUWD: Wouter Doornekamp en Cornelia Willemijntje Gerarda Laseur. OVERLEDEN: Johannes Lablans, oud 54 jaar, echtgenoot van Hendrik Johan na Fraase Storm (Hoogland); Teunis Brons, oud 44 jaar. echtgenoot van Ma- na Elisabeth van Burgsteden (Hoog land); Aart Poort, oud 29 jaar, onge huwd (Hoogland); Cornelis Bonzei, oud 75 jaar, echtgenoot van Roelofina Klara van de Bijtel (Alkmaar); Lea Amanda Schöni, oud 65 jaar .weduwe van Cor nelis Wolleswinkel; Gijsbert Albertus de Lange, oud 73 jaar, echtgenoot van Sophie Marie Ernestine Romijn; An- dries Stuiving, oud 52 jaar, echtge noot van Boukje Windsma; Aalbert Ploeg, oud 62 jaar, weduwnaar van Eli zabeth van Beem. MORGEN, Zaterdag, gaat Pesie's bad weer open. De directie heeft zich beijverd om de schade, die het had had opgeloopen weer te herstellen. De filter is in orde gebracht, de cabines zijn gereinigd, terwijl uit het bad zelf alle vuil verwijderd is. Dat de door de directie getroffen maatregelen het had weer in zijn ouden toestand hebben gebracht, daarvan hebben wij ons hedenmorgen door een bezoek ter nlaatse kunnen overtuigen. Belangstellenden verwijzen wij naar een advertentie in dit nummer, die bij zonderheden bevat over de opening. Door de politie is gisteren een 17-ja- rig jongmensch, een zekere B. uit Utrecht, aangehouden; Deze jongeman verklaarde, dat hij door twee personen op een vrachtwagen was meegenomen, met de bedoeling om den weg te wijzen. Gedurende den rit zou hij beroofd zijn van een bedrag van 35. Toen de jongeman eens ernstig aan den tand gevoeld werd, bleek, dat het verhaal een puur verdichtsel was. Hij had zich dit bedrag, dat hij bij zijn pa troon ontvreemd had, zelf toegeëigend. De Commissaris van Politic bepaalt, zulks ter naleving der vreemdelingen wetgeving, dat vreemdelingen van En- gelsche. Fransche. Belgische, Noorsche en Poolsciie nationaliteit zich met me- debrenging van hun paspoort moeten vervoegen aan het hoofdbureau van po litie, Ltrechtscliestraat. Zij, die aan een vreemdeling van een der bovengenoem de nationaliteiten onderdak verschel- fen, worden er op gewezen, dat zij hier van aangifte bij de politie hebben te doen. Overtreding van deze bepalingen zal streng gestraft worden, rransche, Belgische, Engclschc, Noorsche en Poolsche vreemdelingen, die zich reeds vroeger gemeld hebben, dienen zich op nieuw te melden. Wij lezen in het Utr. Volksblad: Blnkens een mededeeling van dc be treffende militaire autoriteiten zijn thans in de gemeenten Hoogland, Bun schoten, Amersfoort en Leusden alle landmijnen uit den grond verwijderd, zoodat mag worden aangenomen Jat men zich in die gemeenten weer zonder gevaar vrijelijk kan bewegen. NATUURBAD „DE BILTSCHE DUINEN" Naar men ons mededeelt, zal de ope ning van het natuurbad „Dc Biltsche Duinen", die oorspronkelijk op 11 Mei was vastgesteld, maar niet door kon gaan, morgen 25 Mei plaats vinden. GEVONDEN VOORWERPEN Tijdvak 9 t.m. 22 Mei 1940 Inlichtingen zijn te bekomen aan het Hoofdbureau van Politie te Amersfoort des morgens van 9—12 uur en des mid dags van 24 uur. Telefonische mede- deelingen worden niet verstrekt. Een damesarmbandhorloge, een oud heerenrijwiel, een blauwe handschoen, een claxon, sleutels, belastingmerk in etui, diverse rijwielen, een stuk militair paardentuig, 2 boekjes Teil Autofahrten, een Duitsch gasmasker, een radiotoestel, een auto, een radiotoestel, een goudfa zant, een geit, een wandelwagen een beige kinderwagen, een doos zeep, een poes wit met grijs, een duif, een heeren- hoed, een blikken bus met verbandstof, een bruine koffer, een pakje inh. acte- tasch, ondergoed, scheerétui, van mili tair, 'n witte schoen, 'n pak met kleeren enz., eeri witte leghornhaan, een paar bruine schermhandschoenen, een witte molton deken, een bakfiets met naam plaatje, een kwartiermuts, jas, broek, vest, klompen en sokken, militaire uit rusting, een bruin kinderschoentje, een autoped met luchtbanden, een identi teitsplaatje, een bruine damesschoen een schildpad, busje slagpijpjcs, een Duitsche kwartiermuts, een roeiboot, een konijn, een sleutel met label, een blauwe en groene overall, een rieten mand, een bus benzine, een militaire overjas, een blauw geruite pullover, een vulpen in étui, een zadeldekjo van rij wiel, een gabardine regenjas, een bril, een portemonnaie met inh., een karre tje op 2 luchtbanden, een portefeuille v. Duitsch soldaat, een keukentrapie, een gasmasker in bus. een rood geblokte deken, een wekkerklokje, een bruin kof fertje m. inhoud, van een militair, een aantal, in het R. O. G. achtergebleven militaire goederen, een militair zakboek je. diverse honden, een vierwielig mo torrijtuig militair rijwiel en een pot groene verf, een pak evacuatiegoed, een dames regenjas een blauw gabardine regenjas, een huissleutel, een heeren parapluie. een bruine actetasch, een wit te geit, een sleutelring met 5 sleutels, een bruin leeren damestasch. een invali de driewieler, een pak lijfgoed, een gor del 15 cm rond-wit, een identiteitsplaat- ie, een goudfazant, een blauwe dames hoed, een jongensiasje, een pak evacua tiegoed, een vuilnisemmer, zware para pluie, een lang oud mes. een militaire eetketel, een tabakszak met piip een potloodteekening, een fazanthaan, 7 kof fers met labels in perceel Kruiskamp 94, door militairen vermoedelijk achtergela ten, rieten evacuatiemandje, een gouden zegelring, een broodmes, een hccren- parapluie. BINNENLAND f OORDAT de overgangen over den t IJsel voor voertuigen in wijden om trek verdwenen zijn, wordt de geïmpro viseerde overgang te Zwolle wel zeer zwaar heiast. Urenlang staan hier de auto's in de rij. wachtend op het oogen- blik, dat het ook eindelijk hun beurt is, naar den overkant te worden gebracht Een toestand, die in de enkele dagen, dat ze bestaat, reeds dringend om voorzie ning vroeg. Het gemeentebestuur van Zwolle heeft al zijn best gedaan, om in het inconve nient, dat het vernietigen van de brug meebrengt, zoo goed mogelijk te voor zien, schrijft de Leeuw. Crt. Het stond toe, dat ondernemende bezitters van 'boo ten en schuiten tegen matigen prijs 2 cent per persoon en 8 cent voor een rij wiel, om te voorkomen dat er een al te groote toeloop kwam van fietsers de menschen naar den overkant brachten Doch daarmee was de moeilijkheid voor de voertuigen nog niet opgelost. Ten einde nu ook daarin te voorzien, zal er nog een tweede pont worden inge legd, die tijdelijk uit het Rechterdiep wordt genomen. Bovendien wordt op het terrein van „De Steuren", dat is recht te genover de Koornmarktpoort, een aanleg steiger en oprit gemaakt De weg, dien de ponten dan zullen hebben af te leg gen, wordt zoodoende sterk bekort en bovendien zal aan het dubbele veer een veel sneller bediening worden verkre gen. Het is wel aardig te vermelden, dat de afrit bij de Koornmarktpoort de histori sche plek is, waar in overoude tijden, toen Kampen nog geen brug had, ook M art irvi I Cinzano Is-olabella GRAND THcaTRE. Van Vru'dag 24 Mei t.m. Donderdag 30 Mei vertooning van de film „Elizabetb en Essex". Voorstellingen: Zondag 1 45, 400, 6.15 en 8.30 uur doorloopcnd. Andore dagen 8.15 uur. Zaterdags 6 en 8.15 uur Zater dag- en Woensdagmiddag 2.30 uur matinée. CITY-THEATER. Van Vru'dae 24 Mei t.m Maandag 27 Mei vertooning van do film „Kunstzijde". Voorstellingen: Zondag 1.45, 400, 6.15 cn 8.30 uur doorloopend Andcro dagen 8.10 u. Zaterdag 6.15 en 8.30 doorloo pend. Zaterdag- cn Woensdagmiddag 2.30 uur matinée. REMBRANDT THEATER. Vertooning van ..De slop der misdaad" cn „Bruidegom in onrust". OPENBARE LEESZAAL MET JEUGDLEES ZAAL. Muurhuizen 9., MUSEUM FLEHITE, Westsingel. Geopend dagelijks van 1012 cn 14 uur, uitge zonderd Zondag, 's Zaterdags 1012 cn 1.303 uur. (Stadgenootcn hebben 's Zaterdags vrijen toegang) BELLAM Y-BIBLIOTHEEK (kosteloos). Appelweg 6. STERHUIS, Korte Beekstraat 4. Voor alle meisjes iedcren avond geopend, des Zondags van 2 uur. Mwrct* l|f( |e völj| zpgM^eldr I bllIISSl00^ 'n en^lsPreri aanzien van DE BEPLANTING VAN ONS VIJVERTJE Hoewel er een wondere bekoring uit gaat van zoo'n stille waterplas in den tuin. schijnen de meeste liefhebbers dit toch niet genoeg te beseffen, want meestal laten zij hun vijvertje veel te vol groeien met waterplanten, waardoor er van de stille rust van het spiegelende water wei nig meer overblijft. Midden in den zomer is het één warreling van grove bladeren, waarbij zelfs de bloemen van de water planten in liet niet verzinken. Het is heelemaal zoo eenvoudig niet om een vijver goed te beplanten, vooral een klein waterpartijtje is al heel gauw te druk en te vol. en we moeten toch beden ken. dot het water altijd de hoofdzaak moet blijven, en er feitelijk niet meer dan een derde deel beplant mag worden, om geen rommelig geheel te krijgen en om steeds gelegenheid te behouden (le vis- schen in het water gade te slaan. De mooiste beplanting is wel. die met een enkele waterlelie, die we eerst in een mand met voedzame aarde planten cn deze op den bodem, 50—60 cm. diep later zak ken. Deze maand worden de planten voor de verzending op de kweekerijen gereed gemaakt, zoodat we er meteen aan kunnen beginnen, het is een heel eenvoudig kar weitje. Nog altijd heeft de witte waterlelie, de Nymphaca alba, haar bekoring behou den, alhoewel de roode vormen ook zeer in trek zijn gekomen. Van de irissen is er slechts één enkele die in het water wil groeien, het is de Iris pseudacorus. meer bekend onder den naam gele Lisch, de andere irissen kun nen beter als oeverbeplanting aangewend worden, aangezien zü niet tegen zoo veel vocht bestand zijn. Nog een bekende verschijning in het wa ter is de zwanebloem, of Butomus umbci- latus. met rose bloemschermen op lange stengels terwijl een groep lischdodden of Typha latifolia, met hun bruine fluwcc- lige kolven, evenzeer aan den rand van het vijvertje thuis hoor en. Als de beplanting eenmaal goed aan den groei is. dienen we er al heel gauw op te letten, dat zij zich niet te veel uitbreidt, en daarom zal het noodig blijken, jaarlijks een deel te verwijderen. De aanleg van een vijvertje is niet ieders werk. noch de beplanting, omdat zoowel met de bodemgesteldheid als met den be st aanden tuinaanleg rekening gehouden moet worden, en daarom wagen we ons maar niet te gauw zelf aan zoo'n experi ment. het veer la#, dat de verbinding tusschen Kampen en den we# naar Zwolle onder hield. In het „Geschiedkundig overzicht" van Nanninga Uitterdijk lezen we daarom trent „Reeds in 1334 komt de Koorn- marktspoort voor als de aanlegplaats van het stadsveer, waarmede men over den IJsel moest gaan, daar er toen nog geen brug over de rivier lag". Nadat het veer in 1334 werd ingelegd, werd 114 jaar later ,in 1448, de eerste IJselbrug ge bouwd. We mogen hopen en verwachten, dat het thans geen 114 jaar duren zal. voordat aan onze stad, in plaats van de vernielde, een nieuwe IJselbrug te ruggegeven wordt.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 5