De verjaardag van ïtalië's deelneming aan den oorlog Duitsche opmarsch naar Calais Wie? AiERSFOORTSGHE R.K. SPAARB -j Talrijke organisaties verklaren, dat het Italiaansche volk bereid is op te treden voor de natie Na den oorlog in Finland Portugeesche critiek op Engelsche propaganda DOORNIK EN MAUBEUGE GENOMEN; VERDER OPDRINGEN BIJ ATRECHT Luchtmacht in actie bij het Kanaal Engelsche steenkool productie De strijd in Hoepeh Redevoering van minister Funk Amerika'sbewapening in de lucht Het Westelijk front De Braziliaansche neutraliteit tl Demonstratie vant Italiaansche Cultureele leven RENTEVERGOEDING 23 Ie BLAD HAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 25 MEI POME, 24 Mei (D.N.B.). Naar aan leiding van het feit, dat Italië 25 jaar geleden aan den oorlog is gaan deelne men, zijn den Duce door talnike organi satie*. en universiteiten telegrammen gezonden, waarin de nadruk gelegd wordt op de bereidheid van het Italiaan sche volk om nogmaals op een beslis send oogenblik aaneengesloten op te treden voor de natie. In het telegram van de oudstrijders uit den wereldoorlog verklaart de voor zitter. dat „thans dezelfde elementen, die de moreele orde van Europa vernie tigden. hun verbazing er over aan den dag willen leggen, dat Italië zijn posi tie fundamenteel gewijzigd heeft en thans duidelijk, lovaal en bewust van zijn verantwoordelijkheid en in het vol le gevoel van zijn eer aan rlen kant staat van die oudstrijders, die toentertijd on ze tegenstanders waren" Ook in alle andere telegrammen aan den Duce wordt het hartstochtelijke be grip en de volle zpkerheid voor de aan staande groote taken en de bereidheid tot optreden van het geheele Italiaan sche volk uitgesproken, welk volk. om zijn Duce geschaard, weet. dat „de ge rechtvaardigde aspiraties van Italië on der zijn leiding worden verwezenlijkt". Aan den Kroonprins, als inspecteur- generaal van de Italiaansche infante rie. zijn op den verjaardag van de In fanterie telegrammen gezonden door den chef van den generahm «tof der weermacht, maarschalk Badoglio. en den staatssecretaris in het ministerie van oorlog, generaal Soddu. In dezp te legrammen wordt verklaard, dat de Ita liaansche infanterie in dezo ernstige uren bereid is om „uit naam van den Koning en Keizer en volgens de beve len van den Duce den opmarsch te be ginnen naar nieuwe doelstellingen van den roem". Nieuwe bereidheid Onder het opschrift „De maat is thans vol" schrijft de „Tevere" op den veriaardag van Italié's deelneming aan den oorlog het volgende: „Het revolu- tionnaire Italië wacht met ongeduld op het hevel tot den opmarsch om eindelijk al het aangedane onrecht weer te her stellen en alles te winnen wat het toe komt. met vernietiging van de ondraag lijke hegemonieën en haar chicanes". De „Giornale d'Italië" merkt op. dat Italië in zijn zee nog altijd als een ge vangene leeft. De oorlogen voor de on afhankelijkheid en de eenheid van Ita lië ziin noe- niet geëindigd. Als belang rijkste tnkpn van de tegenwoordige Italiaansche generatie, noemt het blad, de snelle en glorierijke marseh naar de doelstellingen van het gróotere vader land en de beveiliging van de toekom stige generaties. Op den veriaardag van ïtalië's deelne ming aan den oorlog is in de straten van de met vlaeeon feestelijk versierde Italiaansche hoofdstad, bphalve de anti- Engelsehe en anti-rlemocratieche aan plakbiljetten, een nieuw plakkaat ver schenen dat als opschrift draagt: „Leve het Italiaansche Corsica". POME, 24 Mei. (Stefani). Een tal rijke groep te Rome woonachtige C^rsi- canen heeft heden een lauwerkrans ge legd bij het monument van den held van de Italiaansche beweging op Cor sica. Pasquale Paoli. De krans was ver sierd met de Italiaansche kleuren. De voorzitter van de Italiaansche cultuur- groep. Pctru Giovacchini bracht een groet uit aan den Duce en verheerlijkte het Italiaansche wezen van Corsica De menigte juichte geestdriftig en Improviseerde een zeer levendige hetoo- giner voor het Italiaansche Corsica. Dc oorlogsschadeloosstelling en de huisvesting der ge- evacueerden HELSINKI, 24 Mei (D.N.B.). De beide grootste problemen van Finland zijn op het oogenblik de oorlogeschade loosstelling en de vestiging der geëva- cueerden. Naar bekend wordt, is het wetsvoorstel op de oorlogsschadeloos stelling door het minit-terie van finan ciën met de nieuwe bewerking van de voorgestelde heffing op het vermogen voor eenmaal naar de ministerieele commissie gezonden. Een volledige schadeloosstelling wordt buiten de mo gelijkheden van den Finschen staat ge acht. Men verwacht dat kleinere vornin- gens volledig schadeloos gesteld zullen worden, terwijl grootere slechts voor een deel vergopding zullen kunnen krli- gen De wettelijke regeling voor de nieuwe vestiging der Karelteche geèva- eueerden zal eerst na de regeling vap de vermogensbelasting en de kwestie der oorlogsschadeloosstelling in behan deling komen. De jongste maatregelen in Engeland STOCKHOLM, 24 Mei (D.N.B). De Londonsche correspondent van .Svenska Bagbladet' schrijft naar aanleiding van de dictatoriale maatregelen welke gis teren in Engeland zijn ingevoerd, dat de snelheid, waarmede het Engelsche parlement Woensdag een streep heeft gehaald door de democratische vrijhe den en rechten, het Engelsche volk bij na den adem heeft henomen. Bihnen een tijdsduur van twee uur en drieën veertig minuten is dat. wat generaties hebben opgebouwd, buiten werking ge steld. De correspondent spreekt van een afdanking der democratie in Engeland. LISSABON. 24 Mei. (D.N B.) Het anders met Engeland sympathiserende blad „Diario de Lisbao" critiseert th»- de methoden der Engelsche propagan da. De geallieerde propaganda, zoo schrijft het blad. wekt den schijn, alsof de zoogenaamde Duitsche „lichte strijd krachten" in Noord-Oost-Frankrijk slechts verstrooide en weinig talrijke formaties waren, terwijl in werkelijk heid het kenmerk van de lichte troe pen hun gemakkelijke bewegelijkheid is. Het hlad schrijft letterlijk: .De Duit sche berichten derlen mede. dat door de geslagen bres velp pantserdivisies en gemotoriseerde troepen en achter hen de geregelde aanvullings- en bezettings troepen zijn gedrongen Dat zal ook wel het ecval ziin Met motorrijders kan men geen terrein bezetten en uitge strekte fronten houden", de feiten lo genstraffen een dergelijke propaganda. 7nuden wii haar geloof schonken, dan moesten wij de overtuiging krijgen, dat de Geallieerden zoo zwak zijn. dat zij niet eens zwakke en meestal verstrooi de Duitsche strijdkrachten weerstand kunnen bieden. DE AMERIKAANSCHE PERS OVER DEN STRIJD NEW YORK, 24 Mei (D.N.B.). De New Yorksche avondbladen hechten de allergrootste beteekenis oan den ver nietigende slag in Noord-Frankrijk en Vlaanderen, omdat een nederlaag der Geallieerden, naar men hier overtuigd is. het voorspel vonnt tot een Duitsche invasie in Engeland. Onder het op schrift „Engelschen vechten om hun le ven" geeft de New York Sun een pessi mistisch verslag van Churchill's verkla ring over de militaire situatie. De strijd om Boulogne en het bombardement van Dover werden gekenmerkt als het be gin van het laatste bedrijf. LEDEN DER COMMUNISTISCHE PARTIJ IN HET CONCENTRATIE KAMP PARIJS, 24 Mei (D.N.B.). Naar uit Avignon gemeld wordt, zijn veertig le den van de communistische partij, wel ke in den laatsten tijd hun werkzaam heden weer hadden hervat, in een spe ciaal voor de Fransche communisten gevormd concentratiekamp in het de partement Vmucluse opgesloten. ITALIAANSCHE MINISTERS NAAR ALBANIë ROME, 24 Mei (D.N.B.). De minister van onderwijs, Bottai en de minister voor de corporaties, Picci, zijn vandaag per vliegtuig in Tirana aangekomen. Zij werden door den minister van buiten- landsche zaken, graaf Ciano, den onder staatssecretaris voor Albaansche aange legenheden, alsmede door den algemee- nen stadhouder ontvangen. KEIZER VAN MANDSJOEKWO NAAR JAPAN TOKIO. 24 Mei. (D N.B.) De keizer van Mandsjoekwo is aan boord van het slagschip „Hyuga" dat begeleid wordt door torpedojagers, naar Japan vertrok ken. Hij zal reeds 26 Mei in Yokohama aankomen. Na een verblijf van tien dagen in Japan, zal de keizer aan boord van den torpedojager „Asakumo" naar Osaka varen en zich dan weer met het slag schip „Hyuga" naar Dairen begeven. HOOFDKWARTIER van den FÜHRER, 24 Mei (D.N.B.). - Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: Het gebied, waarin de vijandelijke legers in Noord-Frankrijk en België zijn opge sloten, werd gisteren door succesvolle aanvallen van de Duitsche troe pen van alle kanten verder ingekrompen. In Vlaanderen braken de Duitsche divisies door de versterkte stelling van de Schelde en dron gen zij door tot aan den Westelijken oever van de Leye. Doornik is ge nomen. De achter het front gelegen Fransche vesting Maubeuge is na inneming van de laatste omringende versterkingen in Duitsche han den. In Artois veroverden de Duitsche troepen de in den Wereld oorlog fel omstreden hoogte van Loretto ten Noord-Westen van Atrecht. De tusschen Atrecht en de zee Noordwaarts optrekkende sterke Duitsche pantsertroepen naderden gisteren de Fransche havens aan het Kanaal. Een zwakke vijandelijke aanval vanuit het Zuiden op Amiens werd afgeslagen. Overigens waren er aan het Zuidelijk front geen bijzondere gebeurtenissen. het Zuiden, behalve talrijke op andere wijze vernielde pantserwagens, alleen door de artillerie 56 vijandelijke pant serwagons vernield. De verliezen van den vijand in de lucht bedroegen gisteren in totaal 49 vliegtuigen, waarvan in luchtgevechten werden neergeschoten 25, door het luchtdoelgeschut 8, en de rest op den grond werd vernield. Zestien Duitsche vliegtuigen worden vermist. Bij Narvik deed het luchtwapen met succes aanvallen op tentenkampen, colonnes van lastdieren, troepenconcen traties en transporten. Eea vijandelijke jager werd neergeschoten, een kruiser en een transportvaartuig door bomtref- fers beschadigd. Ook in den afgeloopen nacht vloog de vijand West- en Zuid- Wcst-Duitschland binnen en herhaalde hij zijn lukrake bombardementen op niet-militaire doelwitten. TT ET luchtwapen ondersteunde met sterke eenheden den strijd van het leger tegen de vijandelijke legers', welke zijn opgesloten in den Belgisch-Fran- schen sector. Ook aan het Zuidelijke front keerde het luchtwapen zich tegen verkeerswerken, tmnsportbewegingen en troepenconcentraties. Bij de gewapen de do verkenningen aan de kust van het Kanaal werden voor Boulogne een groot oorlogsschip, waarschijnlijk een kruiser, en drie torpedojagers door zware bom men getroffen. Onze vliegtuigen ont moetten daarbij zwaren luchtafweer. Bovendien gelukte hot zes geladen transportvaartuigen tot zinken te bren gen. Naar achteraf bekend wordt, zijn op den 21en en 22en Mei bij de vertwijfelde doorbraakpogingen van den vijand naar Dringend beroep op de mijnwerkers LONDEN, 24 Mei. (D.N.B.) Voor- aanstaande personen uit de Biitsche mijnwerkersorganisaties hebben, naar de Dailv Telegraph meldt, een dringend beroep gedaan op de mijnwerkers. alh»s in het werk te stellen om de productie van steenkool te verhoogen. In een cir culaire van den bond van mijnwerkers van Durham wordt den arbeiders aan geraden zich in alle omstandigheden el- ken dag naar het werk te begeven. Voorts wordt verklaard dat stakincen of andere stagnaties van den arbeid achterwege moeten blijven Ten slotte wordt vno de arbeiders ge- ëfscht. dat zij ook on feestdagen zullen werken. Deze eisch wordt verklaard door de omstandigheid, dat de Neder- landsche steenkoolprodurtie voortaan aan Duifsrhland ten goede komt en niet meer ter beschikking staat van de Geallieerden TOKIO. 24 Mei (D.N.B - Het Ja pansche hoofdkwartier deelt mede. dat het resultaat van den eersten slag in de provincies Hoepeh en Zuid-Honan de vernietiging is van Chineesche troepen ter sterkp van 200.000 man. Het resul tant van den tweeden slag. welke op 19 Mei he«on. is de vernietiging van on geveer 200.000 Chineezen, die zich door den stratecischen terugtocht der Jv panners ten noorden van Tsaoyang hadden laten misleiden. BERLIJN, 24 Mei (D.N.B - De se dert eenige dagen in Duitschland ver- toevendp Italiaansche studiecommissie van leidende personen uit bank- en ver zekeringskringen, is door den rijksmi nister voor economische zaken. Funk ontvangen. In een hartelijke toespraak wees de minister er op, dat de Italiaansche gas ten naar Duitschland zijn gekomen op een oogenblik van wereldhistorische gebeurtenissen. De vijandpn bestreden het Duitsche volk, omdat dit een nieu we sociale wereld opbouwt. De minis ter voor economische zaken in Duitsch land is niet alleen verantwoordelijk voor de economie, maar ook voor den arbeid, het leven en het welzijn van de arbeiders. Duitschland kan niet worden uitge hongerd. dank zij een wijze en voor zichtige voorradeneconomie. De Duit- schp werkende mensch ziet de groot heid van dezen tijd in en stelt zijn ar beid en prestatie daarnaar in Mogen in Italië en Duitschland ook vaak.de organisatievormen verschi ten, de geest die in heide volkeren leeft, is dezelfde. Ten slotte gaf de minister uitdruk king aan den wenseh dat de gemeen schap van heide volkeren, die reeds zoo vaak aan het licht is getreden, nog die per moge worden. PAPIERNOOD IN FRANKRIJK PARIJS, 24 Mei (D.N.B.). De bond van syndicaten van Fransche tijdschrif ten heeft op voorbeeld van de Fransche dagbladpers besloten tot nader order het formaat en bladztjdenaantal van al le Franscho periodieke drukkersproduc ten met 50 pet. te verlagen. Het aantal op te leiden leer ling-vliegers wordt verhoogd tot 50.000 WASHINGTON. 24 Mei. (D.N.B.) In een persconferentie heeft president Roo sevelt medegedeeld, dat het program voor de uitgebreide opleiding van vlie gers binnen het kader der herbewape ning gereed is. De federale overheid voor de civiele lucht\aart leidt op het oogenblik op grond van het door het parlement verleende crediet uit 1939 ten bedrage van 4 millioen dollar 10.000 vliegers op. Van 1 Juli af zal in het volgpnde hegrootingsjaar het op te lei den aantal verhoogd worden tot 50.000 leerling-vliegers. Daarvoor zal men 550 pilofenscholen inrichten. Deze leerling- vliegers krijgen weliswaar slechts de fundamenteeie opleiding voor de civiele luchtvaart, maar zij zouden, wanneer zij door het luchtwapen deugdelijk be vonden en aangenomen werden, het luchtwapen drie maanden opleidingstijd uitsparen. Bommen op Roode Kruis- inrichtingen BERLIJN, 24 Mei (D.N.B.). De vij- andelijkc luchtstrijdkrachten hebben, naar het D.N.B. van bevoegde zijde ver neemt, in verschoidene gevallen bom aanvallen ondernomen op objecten, wel ke duidelijk voorzien waren van het Roode Kruis teeken. Zoo meldt de ver- plegingscompagnie van een pantseraf- deeling, dat zij op 14 Mei te Givonne, ondanks de duidelijke kenteekening van het Roodo Kruis, van een hoogte van 150 meter door vijandelijke vliegtuigen is aangevallen. Vier mann werden door hommen gedood en acht licht gewond Voorts werden alle verplegingsvoertui- gen vernield. Volgens de jongste berichten over den strijd in België en Frankrijk hand haven de Duitsche troepen de linie AbbevilleAmiensSt. QuentinRe- thel—Montmédy, terwijl zij in het Noord-Westen de van de Fransche hoofdmacht afgesneden Britsche. Fran sche en Belgische troepen bij Calais— Oostende buiten gevecht trachten te stellen. Verklaring van president V argas RIO DE JANEIRO. 24 Mei. (D.N.B.) President Vargas heeft ter gelegenheid van de opening van een nieuwen zetel der kamer van koophandel in een rede voering verklaard, dat de neutraliteit van Brazilië tegenover den oorlog in Europa moot worden behouden. De re denen. die Brazilië aanleiding gaven tot zijn neutrale houding, zijn ongewijzigd. De meeningen van enkelingen moe ton, aldus Vargas verder, op den ach tergrond treden tegenover de belangen van het geheele Braziliaansche vader land. Vooral op dit oogenblik. nu het conflict in Europa op zijn hoogtepunt is gekomen, is het noodig, dat Brazilië zich niet laat meesleepen tot beslissin gen. die voor zijn toekomst ernstige en niet te herstellen gevolgen zouden kun nen hebben. verstopping, overmatig vet wil do*, dwijnen en de schadelijke gevolger beien, rheumatiek, zenuwachtig^ voorkomen, die zuivere bloed wanden met IC#! hH i$r Dr. Schieffer's Stofwisselinc Het resultaat is verrassend! Men fc/ terstond den grooten dienst aonc,!< zondheid; men gevoelt zich vrijere- fc? Flacon f 1.05. Dubbele flacon f i^B apothekers en vakdrogisten l Kolnar: j A. Nattermann Cie. Redevoering van ministê Bottai ROME, 24 Mei. (D.N.B.) Qm zitterschap van den president demie voor kunsten en wetens Federzoni. is een buitengewone gehouden van alle fascistische instellingen, waaraan ook werd .41 nomen door don minister van ding. Bottai. Deze 6prak een waarin hij wees op de beteekpi-jMS deze demonstratie van het Italut^H cultureele leven juist op liet \jm oogenblik, heeft. De strijd, die tiB j de wereld wordt uitgevochten, i.f-H? klaarde Bottai, stelt niet allee:B 1 groote systemen van politieke <T i torischc belangen, maar ook tv.JKj reldopvattingen tegenover elkaif-HJ De vertegenwoordigers der w :'i sche cultureele instellingen na- B aansluiting hierop een resolm.-^ van den volgenden inhoud: „De nationale raad der culturB stellingen geeft uitdrukking aanffl begrensde bereidheid tot het nB van de geestelijke krachten vaol voor de zaak van het fascistisclitf land, dat belichaamd wordt in Z. Koning en Keizer. HIJ verklap] allen, dat in Italië voor wete: cultuur en kunst werkzaam zijij het volk in een eensgezind gec-'j wilsblok zijn vereenigd om or.'J sterke en veilige leiding van detj iedere krachtproef te doorstaan; noodigc waarborgen te verwozc' voor de onafhankelijkheid en periale ontwikkeling der natie." ARRESTATIE IN LONDEN h LONDEN, 2-4 Mei (D.N.B.). - Efl' bekend persoon, die het unifonl h officier van het Britsche leger rirfl d :enB Downingstreet gearresteerd hij verscheidene malen nadru! verzocht met Gh ure hi 11-te'mogen ken. - INVOERVERBOD VOOR ITALIi j SCHE WAREN IN PALEST1? 5 VAN DE EGYPTISCHE. GRFN Mei. (D.N.B) Sinds twee wel staat in Palestina een door de autoriteiten voor inheemsche uitgevaardigd verbod van invoi Italiaansche waren in Palestina, - Gelegenheid tot inleggen en terugontvangen van spaargel Breestraat 82 WOENSDAG van VRIJDAG ZONDAG Opgericht 15 Juli 1910. Telefoon 4423 7 tot 8 uur 10 11 12 1 Giro no. 24$ Spaarbusjea Inleggers kunnen spaarbusjes in bruikleen onli gen. Deze spaarbank is lid van den Nederlandschen Spaarbl" bond en staat onder controle van het Nederlandsch Spi bankbureau. u i De eerste der zes groote lammerenmarkten in is Vrijdag te Leiden gehouden Nederland

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 2