De wederopbouw van Middelburg De situatie van onze zuivelproductie h Het giroverkeer Hoe Zeeland aan water kwam Wederopbouw in Gelderland Misdaad en werkloosheid Trein reed ctó een onveilig signaal Proclamatie van den burgemeester maakt verschillende maatregelen bekend PREDIKANT MAG GEEN KAMERLID ZIJN RANTSOENEERING VAN COURANTENPAPIER Ons land houdt zijn normale verbruik. De eerste „botertrein" naar Duitschland NATUURMONUMENT!' ZIJN INTACT r~ 2e BLAD PAG. 4 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 25 MEI i MIDDELBURG, 25 Mei L'e burge meester van deze gemeente, de heer J. van Walr'é de- Bordes heeft de volgen de proclamatie tot de bevolking ge richt: Burgers van Middelburg. „Na den vreeseiijken slag. welke onze stad getroffen heelt, wensch ik tot u allen een wóórd van vertroosting en be moediging te richten. God, die ons in het leven behouden heeft, zal ons voor dit leven ook de kracht geven. De wederopbouw van onze schpone stad zii ons aller eerste en ge meenschappelijke doel. Daarvoor moe ten wij nu alle krachten inzetten. De Duitsche legerleiding betreurt de verwoestingen evenzeer als wij zelf en beschouwt het als haai voornaamste taak, aan den wederopbouw mee te wer ken. De „Kommandantur Zeeland" heeft daarvoor reeds verschillende voorberei dende maatregelen getroffen. Naar ik persoonlijk heb kunnen vast stellen, is de- verwoesting voor hel over- groote deel het gevolg van branden. Toen het bombardement was afgeloo- pen, waren het Stadhuis, de Abdij, Sint Joris en de huizen aan de Markt. Lange Burg, Koorkerkhof, Balans, DwarSkaai. Bouaansche kaai en zeer vele andere, nog intact. Allen, die werk zoeken, zullen voor zoover maar eenigszins mogelijk is hij den opruimingsdienst en den wederop bouw worden te werk gesteld. Zij kun nen zich hiervoor bij cle arbeidsbeurs aanmelden. liet. Burgerlijk Armbestuur wordt eveneens in de Arbeidsbeurs gevestigd. De Burgerlijke Vrijwillige Dienst zal een bureau voor verdere ondersteuning inrichten m het gebouw Dam 6 en een inzameling houden voor kleeding en dekking. Ieder, die eenigszins kan. geve daaraan om den zeer grooten nood te lenigen. De ..Kommandantur Zeeland" zal eveneens zeer daadwerkelijk mede helpen. Voor hen, die zelf geen warme maal tijden kunnen klaarmaken, zal vanaf heden centraal gekookt worden, waar voor bonnen kunnen worden gehaald bij het Burgerlijk Armbestuur (op de ar beidsbeurs). In de kazerne aan de Korte Noordstraat, waar de „Kommandantur Zeeland" gehuisvest is, kan het overblij vende eten eveneens door de bevolking afgehaald worden. Ieder neme slechts dat mee. wat hij werkelijk noodig heeft. De waterleiding is reeds in zooverre hersteld, dal overdag gedurende enkele uren onder lagen druk weder in de hui zen op den bêganen grond water gege ven zal kunnen worden. Gas en electri- citeit zullen weer geleverd worden zoo dra de leidingen voldoende hersteld zijn. Het is mogelijk, dat dit eenige weken duurt. De verduisteringsvoorschriften blijven {Voorloopig gehandhaafd. Met. het oog op besmettingsgevaar wordt, dringend gewaarschuwd geen on gekookt water, te drinken. De geheele bevolking zal binnenkort vermoedelijk worden ingeënt. Aan hen, die geen woning meer heb ben en niet in Middelburg bij anderen onderdak kunnen vinden, raad ik aan voorloopig in de dorpen te blijven, het zij waar zii nu zijn of elders en eiken dag in Middelburg te komen werken. De voedselvoorziening is voorshands verzekerd. Een nieuwe distributierege ling wordt ingevoerd. Noodgeld zal niet worden uitgegeven. Het Nederlandsche geld blijft gangbaar. De Duitsche troepen zullen al hun be hoeften betalen met Duitsch geld (Kas- senscheine) tegen den koers van lYz Rmk voor één gulden. De scholen zullen binnenkort weer geopend worden. Kinderen, die op de dorpen verblijven, zullen echter vrijge steld worden van schoolbezoek. De kerk diensten zullen a s. Zondag weer plaats vinden. De verschillende kerkbesturen treffen hiervoor gezamenlijk maatrege len. Tenslotte: gedraagt U allen ordelijk en rustig overeenkomstig de voorschrif ten die zullen worden uitgegeven. Ik ben overtuigd, dat op deze wijze een zeer goede samenwerking met cle Duit sche Overheid mogelijk is." Aangezien ook de gebouwen, waarin het Provinciaal Bestuur te Middelburg werd uitgeoefend, veny'oest zijn, is nu dit bestuur gehuisvest in het Gebouw van het Zeeuwsch Genootschap der We tenschappen in de Wagenaarstraat. Waarnemend Commissaris is de heer Mr. P. Dieleman. De classis 's-Gravenhage der Chr. Geref. Kerk heeft in haar jongste verga dering het rapport van den Kerkera'ajjl van Hoogeveen, \yaarin wordt uitge sproken dat het predikambt onvereenig- baar is met het lidmaatschap der Twee de Kamer of eenig ander publiek colle ge en dat wie tot lid van zulk een col lege gekozen wordt, overgaat tot een anderen staat des levens en dus niet de rechten van een emeritus kan ontvan gen. aangenomen, maar daarbij uit gesproken dat als de Synode het rap port van Hoogeveen aanvaardt, zulke niet met terugwerkende kracht mag zijn. We mogen er aan toevoegen flat. deze laatste bepaling uiteraard slaat op- ds. C. v. d. Zaal, lid der Tweede Kamer en emeritus-predikant van de gemeente De venter. GOUDEN DOCTORAAT LEIDEN, 25 Mei. Dinsdag 28 Mei a.s. zal het vijftig jaar geleden zijn, dat mr. H. L. van Bloemen Waanders. oud voorzitter van den Landraad in Neder- landsch-Indië. wonende te 's-Graven hage. aan de Leidsche Universiteit pro moveerde 'jöt doctor in cle rechtsgeleerd heid, Beperking van het aantal pagina's De Nederlandsche Dagbladpers zal Dinsdag een buitengewone algemeene vergadering houden, in welke als voornaamste punt van de agenda een voorstel van bet bestuur zaï worden behandeld om het verbruik van papier door de dagbladen tot nader order bin nen zekere grenzen in te perken. Hieraan ligt een schema ten grond slag volgens hetwelk de ochtendbla den uit niet meer dan 4, resp. 6 pagi na's, de avondbladen uit niet meer dan 8, resp. 10 pagina's zullen mosen hpstaan, met dien verstande, «lat bla den, die 2 jiagina's advertenties heb ben 6 resp 10 pag. zullen mogen druk ken en de andere zich aan 4, resp. 8 pagina's zullen moeten houden. Rekeninghouders kunnen nu over 6 of 100.per cheque beschikken '6-GRAVENHAGE, 25 Mei. In aan sluiting op hetgeen daaromtrent reeds eerder werd medegedeeld, vestigt de di recteur van den Postcheque- en Giro dienst er nogmaals de aandacht op, dat het eigenlijke giro-verkeer, d.w.z. het doen van overschrijvingen tussohen de postrekeningen, zonder eenige beper king kan geschieden. Met uitzondering van cle rekeningen, welke daarvoor vanwege bet departe ment van financiën zijn vrijgesteld, gel den voor het beschikken door middel van cheques, cle bepalingen van bet hankmoratorimn, met dien verstande, dat de bp deze bepalingen voorgeschre ven beperkingen. voor zoover den post cheque- en girodienst betreft, ook van toepassing zijn voor het opnemen van bedragen voor loonen, huren, e.d.m. In verband met cle laatste wijzi ging van de bepalingen van het mo ratorium. welke dezer dagen in de dagbladen te algemeener kennis zijn gebracht, kan thans echter in con tanten worden opgenomen: 6 procent van het op 10 Mei jl. hij den aanvang van den dienst aanwezige tegoed, of ten hoogste 100 per week. Hierdoor is in vergelijking met de aanvankelijke bepalingen te dezer zake, het bedrag, waarvoor chèques kunnen worden afgegeven, derhalve verdub beld. Voor zooveel noodig wordt voorts me degedeeld. dat de dienstuitvoering ten Centraal-Girokantore normaal function neert. Alle binnenkomende opdrachten worden zonder vertraging uitgevoerd en de daarop betrekking hebbende afreke ningen worden dagelijks verzonden, zoodat zonder eenig bezwaar van den dienst kan worden gebruik gemaakt, Het verkeer op cle rekeningen, dat uit den aard der zaak door de omstandig heden sterk was ingekrompen, heeft zich inmiddels reeds in belangrijke mate hersteld. ALGEMEENE NEDERLANDSCHE VERKEERSFEDERATIE AMSTERDAM, 25 Mei. De Algemee ne Nederlandsche Verkeersfederatie deelt mede, dat zij hare werkzaamheden op het gebied der erkeerseconomie tot nadere orde blijft voortzetten in een zoo- danigen omvang als de gewijzigde om standigheden zullen toelaten, terwijl zij zich daarnaast ter beschikking van de overheid heeft gesteld voor alle verdere diensten w^elke zij in het algemeen be- lang mocht kunnen verleenen. Herstellingsmaatregelen, terwijl de gevechten aan den gang waren „De Zeeuw" bevat .enkele bizonderhe- den over de gevolgen van den oorlog voor de watervoorziening van Zeeland boven de Schelde. Het blad had een onderhoud hierover met lr. van Poel geest, den directeur der Waterleiding mij. „Zuid Beveland". Vorige w eek waren door bominslag de hooidbuizen der waterleiding onder Krabbe nel ij ke op twee plaatsen getrof fen, zoodat aanvoer onmogelijk werd. Door de hulp van liet pompstation Sloedaiïi en van hei Waterleidingbe- bedrijf „Midden Zeeland" kon toen wa ter van Walcheren naar Zuid Beveland worden gebracht. Het personeel poogde, terwijl de ge vechten nog gaancle waren, de leiding- breuken te herstellen, een werk, dai onder deze omstandigheden moeizaam vorderde. Bij den opmarsch der Duitsche troe pen werd het pompstation der Midden- Zeeland aan den Sloedam getroffen, waardoor geheel Zeeland van water was verstoken. Gelukkig was de prise d'eau in West- Brabant intact gebleven en kon, nadat de buizen hersteld waren, Zondagnacht water worden opgepompt naar cle to rens te Ivloetinge en Oudelande. Door dat vele inwoners hun kranen hadden laten openstaan, is in dien nacht een groole hoeveelheid water weggevloeid. De schade aan het pompstation Sloe dam valt betrekkelijk mee. Het gebouw heeft veel geleden en bet reservoir is lek geworden, maar cle kostbare machi nerie is. zoover oppervlakkig kon wor den nagegaan, onbeschadigd. Thans is cle waterleiding over geheel Zuid Beveland weer in werking. Bij de herstelwerkzaamheden werd de volle medewerking der Duitsche auto riteiten verkregen. Er is contact gezocht met het provinciaal bestuur van Utrecht ARNHEM, 25 Mei. De Commiseie, ingesteld door den Commissaris der Koningin in Gelderland, zet haar werk voor den wederopbouw van Gelderland voort. De leiding van deze commissie berust bij ir. A. M. Kuyster, inspecteur van cle volksgezondheid, aan vvien zijn toegevoegd dr. Horn&tra voor het soci ale en medische gedeelte en jhr. ir. de Jonge van Ellemeet voor de volkshuis vesting. Zoodra mogelijk zal contact worden gezocht met den regeerings- commissaris dr. ir. J. A. Ringers, zoo meldt het Handelsblad. Er is voorts contact gelegd met het provinciaal bestuur van Utrecht en hen die zich daar aan den wederop bouw wijden. Bij een gemaakte vverkverdeeling is o.a. vastgelegd dat Utrecht zal zorgen voor Scherpenzecl en omgeving; Gel derland voor Wageningen. De commissaris der Koningin heeft een beroep gedaan op Arnhem en Nij megen voor het verleenen van directe hulp door het zenden van kleeren, dekking en meubels ten behoeve van Wageningen, waar cle bevolking hu voor het grootste deel is teruggekeerd. De burgemeester van Arnhem heeft, de Vrijwillige Vrouwelijke Hulp verzocht zich met de inzameling te belasten. In Wageningen worden de huizen, waar mogelijk, in bewoonbaren staat gebracht door herstel van daken en ra men. Op het. oogenblik is ongeveer een derde bevolking bij anderen onder ge bracht en zoo spoedig mogelijk wil men daaraan een einde maken. Er is in het bijzonder gebrek aan manskiee ren, .sloopen, lakens en meubelen. Veel is uit de woningen verdwenen. Ede schijnt zich zelf te kunnen helpen en het. is de bedoeling om de bewoners in andere plaatsen waar schade werd ge leden, ook die van Wageningen, aan te sporen zoo veel mogelijk zelf de handen aan de ploeg te slaan. De bur gemeester van Wageningen heeft met de wethouders en enkele raadsleden een commissie gevormd om goederen in ontvangst te nemen; deze zullen in de oude brandweerkazerne als centraal magazijn, worden verzameld. Op weg naar huis passeeren een Nederlandsch matroos en eenige soldatan, die in Zeeland hebben gestreden, 's Hertogenbosch ko ',2en d is, ien wor >eft nie -.kerfijd h waa erd vv f van in bel ?edan in vlammen. -- Een luchtfoto van deze Fransche stad tijdens de krijgsverrichtingen van afgeloopen dagen - nd en NA overleg tusschen de Duitsche en Nederlandsche autoriteiten is vol gens de Telegr. bepaald, dat Nederland zijn gewone normale verbruik van melk, boter en kaas blijft behouden. Het res- teerende zal worden uitgevoerd naar Duitschland en naar landen, die via Duitschland kunnen worden bediend. Verrekening zal plaats vinden via de clearing. De aanvoer op cle Alkmaarsche kaas markt bedroeg Vrijdag 86 000 kg. (vo rige week 46.000 kg). Aanvankelijk was de handel stug doch spoedig werd hij levendig, waardoor de hoogste markt (f20.per 50 kg) f 0.50 boven die van de vorige week lag. Toch ligt deze prijs nog beneden de productiekosten. Door cle beperking van het benzine verbruik hadden de fabrieken de groot ste moeite om de kaas aan te voeren, hoewel de veraf gelegen fabrieken nog van vrachtauto's gebruik konden ma ken. Het vervoer van cle markt naar de koopers moest echter voor het grootste deel per kaasschuit geschieden, waar door de markt het ouderwetsche beeld bood van het laden der kaas in cle kaas schuiten met behulp van kaasgoten. DE Leeuwarder Courant heeft een onderhoud gehad met dr. R. Kupe- rus, directeur van de Coöperatieve Zui- velbank, waaruit blijkt, dat cle grootste moeilijkheid op het oogenblik is die van onze zuivelproducten, die zich in de centrale pakhuizen en de zuivelfa brieken ophoopten. Vooral wat betreft de boter, een in clezen tijd niet erg houdbaar product, begon het te nijpen. „Of wij onzen zuivelvoorraad zullen kunnen afzetten, hangt geheel van het rollend materiaal af. De andere kwes ties zijn gisteren geregeld. Toen toch is er een vergadering gehouden van een vertegenwoordiger van de Nederland sche Zuivelcentrale met de voornaamste exporteurs en expediteurs. Hier werd medegedeeld, dat Duitschland bereid is onze boter af te nemen tegen een be hoorlijken prijs, nl. f 1.55 per kg af fa briek. De betaling zal plaats hebben twee weken na aflevering." „De groote moeilijkheid is nu de za ken gaande te houden totdat de eerste betalingen binnenkomen. Waar het twee weken geleden is, dat de oorlog is uitgebroken en het minstens nog twee weken duurt, voordat de eerste betalingen binnen komen, moet het landbouwerechct den tijd van een maand overspannen." De uitkeering van een belangrijk deel van het melkgeld over cle volgende week is echter reeds weer verzekerd. Naar de Leeuwarder Crt. verder ver neemt worden thans reeds te Leeuwar den groote hoeveelheden boter in wa gons geladen. Men hoopt, dat de eerste botertrein hedenmiddag om vijf uur vanuit Leeuwarden via Nieuweschans naar Duitschland zal vertrekken. ZESTIG JAAR JURIST LEIDEN, 25 Mei. Mr. C. B. Neder- burgh, oud-algemeen secretaris van het gouvernement, van Nederlandsch-Indië wonende te 's-Gravenhaee, zal op Dins dag 28 Mei a.s. het zeldzame feit her denken, dat hij zestig jaar geleden te Leiden bevorderd werd tot doctor in de rechtsgeleerdheid. MOLEST-RISICO AMSTERDAM. 25 Mei Zooals alge meen bekend is, sluiten de brandverze keringspolissen, om het even of zij door cle z.g. provinciale maatschappijen dan wel door beursmaatschappijen zijn af gegeven, de dekking tegen schade ten gevolge van oorlog uit. Dit z.g. molest-risico werd algemeen als onaanvaardbaar beschouwd en is daarom, als gezegd, uitdrukkelijk uit gesloten. Het heeft clan ook geen zin zich ter zake \an molest-seharle tot brandverze- keraars te wenden, daar dezen tot be taling daarvan in geen enkel opzicht ge houden zun en zoodanige betaling te genover de andere verzekerden ook niet .verantwoord zou zijn. Gevangenisstraffen voor diverse diefstallen ge- eischt AMSTERDAM. 25 Mei. De Recht- bank behandelde gisteren eenige klei nere strafzaken. De eerste betrof een man, die een doos met vijf coetuums had gestolen uit een expeditieauto. Hij heeft reeds vijf veroordeelingen achter den rug terzake vermogensdelicten. Bij de diefstal van het pak met costuum6 werd hij op heeterdaad betrapt, zoodat de bewijsvoering het O.M. geen moei lijkheden opleverde. De man toonde veel berouw; hij was jarenlang werkloos ge weest, ecnigen tijd was- hij bij de werk verschaffing te werk gesteld geweest. Het O.M. vorderde een gevangenisstraf van een jaar en drie maanden. Bang voor den regen De tweede dief had zich ook op het gebied van het kleedingvraag6tuk be geven. Hij verwachtte blijkbaar een re genachtig seizoen, want in April stal hij vijf regenjassen uit een magazijn aan cle Keizersgracht, waar hij binnengeslo pen was. Ook hij werd op heeterdaad betrapt: een bediende zag hem met een koffer in den gang loopen, hij vond het gedrag van „den man met de koffer" vreemd en hield hem aan. De dief ver loor geen tijd met praten. Hij trachtte zich los te rukken met de bedoeling zij het. dan zonder koffer het hazen pad te kiezen. Aanvankelijk werd de zaak tegen de zen recidivist voor den politierechter aanhangig gemaakt. Deze wa6 echter van oordeel, dat het maximum, dat hij kan opleggen z'es maanden gevange nisstraf voor clezen brutalen dief. die reeds herhaaldelijk met de Justitie in aanraking was geweest, te laag was-, zoodat hij van het recht van verwijzing naar de meervoudige strafkamer ge bruik maakte om de zaak daar te doen berechten. Het bleek, dat deze man be kend stond als een dobbelaar, die wei nig berouw toont. De officier van justi tie mr. Bakhoven, vorderde een gevan genisstraf van een jaar. Een fietsendief De derde verdachte was een fietsen dief, een 45-jarige man uit Bussum, die drie fietsen gestolen had. Dit is op zich zelf geen bijzonder geval, maar deze man hield er een geraffineerd systeem op na om zich van een andermans fiets meester te maken, een systeem, dat hij reeds vanaf 193-8 toepaste. Hij stapte een of ander café binnen, knoopte een gesprek aan met bezoekers, waarvan hij wist, dat hun fietsen buiten in het rek stonden. Wanneer er dan het een en ander gedronken was, eing hij alleen wee en met hem verdween een fiets van een zijn nieuwe „vrienden". Deze zaak werd aangehouden om als nog een reclasseeringsrapport uit te doen brengen over dezen „beroepswerk- looze", zoonis de president, mr. Boon, hem noemde. Vonnissen 7 Juni. BOERDERIJBRAND IN EPE EPE, 25 Mei. Doordat kinderen met vuur hebben gespeeld te Ejie, is brand ontstaan in de boerderij, bewoond door den landbouwer J. van Enteren en eigen dom van de stichting Feistenhof te El- burg. Het huis en twee schuren, alsmede cle geheele inboedel gingen verleden. Voorts kwamen twee varkens, twee kal veren en een geit in de vlammen om. De gehouwen en de inboedel waren tegen brandschade verzekerd. entege: fkust j invi meer ider di longti en dus jaars duur e slë$1 De machinist tot 14 da; aar^ gevangenisstraf voorwaar to vee delijk veroordeeld istekei veen 1 ZWOLLE. 25 Mei. De machin.juid e Nederlandsche Spoorwegen J. Tien. I Leeuwarden, die 14 dagen geleden Ha afv heeft gestaan voor cle Zwolsche enami bank, omdat het aan zijn schuld'Is van ten zou zijn geweest, dat ge\-aa:J,V(; het verkeer was ontstaan door m«nk a; sche 'kracht over een vspoorw-eg, i-, i«=> nc ren door de Zwolsche rechtbank Men; dagen gevangenisstraf veroordeeld, sterk waardelijk. jen ki Gelijk wij gemeld hebben, had rijke i dachte niet voldoende opgelet, toenjjderk met een goederentrein het station: j-on(j le binnenliep, tengevolge waarvar^ door een onveilig signaal was jkf-J en op een rangeerenden trein wlfrfi,ni Verd., die disciplinair reeds errowfmct straft was, beriep zich op het slecnl'.^elfg zicht, tengevolge van cle mist, - De eisch luidde 14 dagen gevang 0). straf voorwaardelijk. zij 1 ,etje dunn DE DEMOBILISATIE ekko het v Soldaten, die tijdens gevechtaj^ gevangen zijn genomen, ing i zijn er bij inbegrepen j,"™' 's-GRAVENHAGE. 25 Mei. - aanleiding van de vraag die ®hoeï velen gerezen is, of de soldaten (leen tijdens cle krijgsverrichtingen f-;venl Adien vangen genomen zijn, mede bu ^a(j demobilisatie zijn inbegrepen, bi wan worden medegedeeld dat in de f'bec ste plaats cle bedoelde militair! er meerendeels niet buiten Nederla'; vertoeven en dat zij ook bij de mobilisatie zijn inbegrepen. .1 het chad AMSTERDAM, 25 Mei. Het <Jrj gelijksch bestuur der Vereenigingtj| Behoud van Natuurmonumenten Nederland dpelt ons mede. dat debfj zittingen der \ereeniging in helt gemeen geen schade van beteekea-V; hebben opgeloopen. Dit geldt o.m. voor de uitgestrekte reinen, die als recreatiegebied \an bijzonder belang zijn, als cle Veluwei-p met inbegrip van het landgoed dep bosch, voor de Wolfhezer bosschen, 'jj het Leuvenumsche bosch, voor het nengebied onder Oisterwijk, de Heiü Bosschen enz. Alleen cle bezitting të! Loon op Zand en Drunen leed eenig deel, dat evenwel spoedig hersteld zijn. Het bestuur der vereeniging vooi uiteraard vele moeilijkheden voor voldoen aan haar groote geldelijke plicht.ingen, doch zij meent er op te gen rekenen, dat heel het Nederland! volk zal beseffen hoe waardevol de zittingen van cle vereeniging zijn hen, die behoefte hebben aan ontsp^ ning in de vrije natuur. UITZENDING VAN ZWAKKE KINDEREN AMSTERDAM, 25 Mei In aand ring aan het bericht, waarbij bek'l werd gemaakt, dat cle verpleging in f boschhuizen in Drenthe en Gelderbfl en voorloopig ook in cle zeehuizen 'f Egmond aan Zee weer zoo spoedig gelijk zal worden hervat, besloot het '?F- stuur van het Centraal Genootsc'.v voor Kinderherstellings- en vacantie$J lonies eveneens verpleegruimte <er'('/ schikking te stellen voor opneming kinderen van den schoolplichtigen I" tijd, afkomstig'uit plaatsen, die door' gebeurtensisen "der laatste dagen ge,f;, j terd zijn en tijdelijk geen onderdak hf-| ben. Men kan zich ter zake wenden tot d' j directeur,van het Centraal Genootscfl* te Amsterdam.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 8