Ucht, lucht en zon kiemaal wol O Moeten de kleintjes naar de kleuterschool? Aanvaarding van onvermijdelijke het RECEPTEN De tailleur beheerscht het modebeeld Onze voorjaars kleeding Onze voorjaarslevensbronnen Een OUDE HANDSCHOENEN SCHOONHEIDSWENKEN EU VOOR DE VROUW ANNEER dc zon haar stralen tot zelfs 1 in de donkerste hoeken tracht te j doordringen is het tijd. dat ook wij f.ccl mogeliik van haar weldoende ht genieten. Toch moeten we niet ver dat luist in het voorlaar de kans op vatten groot is. omdat we geneigd J onze warme kleeren te vroeg voor l'.ere te verwisselen. We leven in een J dat aan sterke femperatmirswisse- {•n onderhevig is; en daarom is het )tandig. dat we ons lichaam trachten arden, waardoor het minder gevoelig Jit. Licht, lucht en zon zün de midde- Awaarover iedereen kosteloos beschik- 1*'an. n kort luchtbad na het opstaan ,?en kamer, waar het venster go rt is, kan zelfs op kille dagen ge en worden. Angst voor kou vatten >eft niet te bestaan, indien we te- skertijd lichte 'kamergymnastiek waardoor de bloedsomloop be- erd wordt hetgeen aan de wer- P f van hart en longen ten goede in bekend Poolonderzoeker ver- "-*»t, dat de Eskimo's aan de Oost- van Groenland regelmatig lucht- n nemen in hun koude tenten en -nd en kernachtig blijven, terwijl entegen de Eskimo's, die aan de l^.kust wonen en onder Europee- tvlln invloed staan, deze gewoonte meer volgen. Older deze laatsten doet zich zeer longtuberculose voor. Luchtbaden en dus in de eerste plaats op ons jaars programma voor. duur ervan behoeft in den be- e slechtstzéér kort te zijn; daarna -«aankleaden, opdat het lichaam aar- to veel afkoelt. tstekend Izijn dagelijksche afwas- ïgen met koud water, daar deze iin ;iuid en dc fijne huidspieren ver- Tien. Heeft men evenwel na zoo'n niie afwassching geen gevoel van •enamc warmte, dan kan men in- -ts van koud beter lauw water ne- aaiH mecH-k afwrijven met een badhand- is: ie> noodig en eventueel nog mas- ïk Menschen, die sterke zenuwen en eld, sterk hart hebben, kunnen dadc- 2cn koude douche nemen. Een be- rijke rol 6peelt de kleeding, vooral toern'derkleeding. °,n L koude winter heeft ons onze toe- doen nemen tot warme cami- ^jfcn het te vroeg verwisselen voor j.igfijne 7. yd en dessous moet menig- ^i.Jimet een zware kou geboet wor- Zelfo al blijven vele vrouwen en jes nog tot ver in het voorjaar 'in onderkleeding dragen, dan bo- zij veelal de fout om, zoodra het etje zich slechts even laat zien, dunne japon en zomermantel aan IE ekken. het voorjaar kunnen we veel regen i ./wachten en menigmaal is het on- iijdeijlk, dat de voeten nat worden, n, ang'mon in beweging blijft en de »n warm zijn zal dit niet zoo erg eren, doch zoodra zij koud worden, v. t men een onbehaaglijk gevoel, iicn mogelijk moeten dan kousen 'ie 'choenen verwisseld worden, waar- t een zich aankondigende verkoud- f vermeden wordt. Zekerheidshalve jjjj adien men zich rillerig voelt, een bad aan te bevelen, evenals een warme kwast of heette lindebloe- le ff'.hee vóór bet naar bed gaan. Het tairi er slechts op aan. te weten, waar- het organisme bestand is of wat j .chadelijkfop in kan werken. Een TE' ...uV EN saber, maar elegant drie-dee- Hf. wollen costuum. bestaande uit insjè en cape. De sluiting van V|l Insje .bestaat uit drie opvallend If?°te metalen ringen. Dc hoofddoek oor e hebben beide een metaal- pete- jg» ochtige tint. k h'""- (Hedy Lamarr-M.G.M.); niM weinig zelfkennis kan veel ziekten voor komen. Dit beteekent evenwel niet, dat mefi overbezorgd dient te zijn, want dit werkt remmend op het zelfvertrouwen en verwekt ingebeelde ziekten. Controle op eigen gezondheid bestaat veeleer uit innerlijke beheerschtheid en het bewa ren van het evenwicht tusschen lichaam en geest. In het voorjaar nemen we weer be weging en zijn dunner gekleed, eten weer jonge groenten en dit alles werkt er toe mede, aan ons lichaam een an der gevoel te geven; alle wintersche on gemakken worden vergeten. Vergeten wij dan tevens niet zon. licht en lucht te noemen, drie factoren, die er niet weinig toe bijdragen ons nieuwe levens kracht te verschaffen. We verlangen naar de zon en laten onze kaïmers door haar stralen verwarmen, openen ven sters en deuren om de frissohe lucht volop te doen toetreden, voornamelijk is dit noodig voor vertrekken, die 's win ters niet in gebruik zijn en niet ver warmd worden. Kamers, die vaak wor den gelucht, worden sneller warm dan die, welke met verbruikte lucht gevuld zijn. De beste» temperatuur is IS—10 gr. C.; zij. die zich steeds gewend hebben in overwarme kamers te vertoeven, moeten zich langzamerhand aan een la gere temperatuur wennen. Slapen in koele kamers is veel meer aan te hevelen dan in een warm ver trek. Wandelen is de beste medicijn, die men aan het organisme kan toedienen on hiervoor, moet tijd gevonden worden. We moeten onze kinderen gymnastiek en sport laten beoefenen, nu de tijd is aangebroken voor allerlei spelen in de open lucht. De moeder is niet alleen verantwoor delijk voor haar eigen gezondheid doch ook voor die van haar gezin. Licht, lucht en zon een rustige leefwijze en gezonde voeding zijn de hulpmiddelen, die ons gezond en sterk maken, onzen werklust verhoogen en ons het inner- lijk evenwicht geven, dat wij thans meer dan ooit noodig hebben. De hulp bronnen. die de natuur ons in rijke ma te verschaft, zullen dan ook zoo ver standig mogelijk benut moeten worden, waardoor zich krachtiger menschen ont wikkelen. (Nadruk verboden) Deze hoed van grof stroo is een model van Blan che Simone. Dit huis brengt spe ciaal hoeden met kleine vlotte bol en zoo ziet U hier de hoed van stroo, terwijl deze leuk met taft bol en taft strikken is opgemaakt Bovenstaande vraag stellen veie moeders zich als haar vierjarige haar vierjarige peuters zich bezig gaan houden met al lerlei verboden dingen. Voor het eene kind komt de tijd, dat blokken en bouw- doozen zijn rijke fantasie niet meer be vredigen vroeger, en voor het andere kind later. Sommige kinderen vervelen zich vaak, vooral als moeder druk bezig is in de huishouding en haar tijd niet kan verdeelen. Vooral jongens voelen zich in hun drang naar daden beperkt, en worden, wat men zoo gauw geneigd is „lastig" te noemen. WE maken veelal plannen voor de toekomst, stellen ons de dingen zus of zoo voor en de omstandigheden doen ze menigmaal totaal in duiden vallen. Ervaren wij dit feit niet allen ontelba re malen in het leven, zoowel met de groote als met de kleine dingen? Wat kunnen wij dan beter doen, dan ons schikken in het onvermijdelijke? We hebben ons den geheelen dag voor gesteld den avond in prettig samenzijn met man en kinderen door te brengen en v erheugden er ons reeds bij voorbaat op. Onverwacht bezoek of een noodzake lijke bespreking mot zaken-relaties van onzen echtvriend doen den avond ge heel anders verloopen. Kleine gebeurte nissen, die er evenwel op wijzen, dat wij geen uren vooruit kunnen denken en dat wij ons moeten schikken in den loop der dingen. Wanneer wij ons dit steeds voorhou den, zullen dc kleine teleurstellingen, die zicth telkenmale voordoen minder diep op ons gemoed inwerken. Het gaat zoo met allerlei dingen, want welke huisvrouw die aan het begin van de maand haar begrooting van inkomsten en uitgaven opmaakt, verheugt zich niet, wanneer ze bemerkt, dat de financiën er goed voor staan en zelfs wt overge houden kan worden? Blijkt dan niet heel dikwijls, dat er van die onverwachte uitgaven komen, waardoor slechts met overleg het inko men toereikend zal zijn voor de loopen- de maand? Herhaaldelijk spelen de om standigheden ons parten en worden we verhinderd onze plannen voor 100% uit te voeren, zooals we ons dit dachten Maken we plannen om met man en kinderen een Zondag naar buiten te gaan, blijkt het dan niet in negen van de tien gevallen dat de weersgoden niet goed gemutst zijn en onze plannen ver ijdelen? Doch ook een regenachtige Zondag heeft zijn bekoring; laten wc dit bedenken en niet den ganschen Zon dag jammeren over den mislukten uit gaansdag, maar er liet beste van maken. Zou het leven niet eentonig worden, als alles verliep, zooals we het ons dachten? Zeker we hadden dan wellicht minder teleurstellingen, doch werden ook nooit eens aangenaam verrast! Aan den anderen kant gebeurt 'f meermalen, dat de dingen waar we „alstegen een berg" opzagen, zoo veel heter verloopen, dan we aanvankelijk gedacht hebben. Denken we eens aan deze keerzijde van de medaille! Rustig en kalm de kleine teleurstel- linjgetjes tevens aanvaarden en ook de grootere moedig te ovenvinnen, ze Ie aanvaarden, kan ons slechts op een hon ger plan brengen. Met een zekere levens wijsheid zullen we ons afvragen: „Wie weet, waar het goed voor is, dat dit of dat niet gebeurt zooals ik het graag go- had zou helpen!" We moeten trachten ons leven zóó in te richten, dat we niet in de eersfe plaats denken, wat we graag zelf willen, doch ook rekening moeten houden met onze omgeving, hun eischen en hun wenschen. Moeilijkheden zijn er om te trachten ze te overwinnen en wordt menigmaal uit het kwade niet het goede geboren? We zijn meestal te overijld in onze jacht naar het geluk en weten ons dan niet. te schikken indien we het niet veroveren. Schikken in de omstandigheden, in het onvermijdelijke, dan komen we lang zaam maar zeker heen over de vele on effenheden, die op ons levenspad ver spreid liggen en aanvaarden we ten slotte ook teleurstellingen. door MARTINE WITTOP KONING SANDWICHES MET KRUIDENBOTER 't Is voor de gastvrouw altijd een vol doening, als er bij haar iets anders wordt aangeboden dan overal elders, als ze haar gasten kan tracteeren op iets origineels. Daarvoor is het volstrekt niet noodig om een keur van dure ingrediënten tot onze beschikking te hebben of om uren te besteden aan het klaarmaken van onze lekkernijen; maar wèl is het noo dig, dat we over wat fantasie beschik ken, om eenvoudige benoodigdheden zóó le combineeren, dat ze een aantrek kelijk geheel vormen. Ons uitgangspunt daarbij zal zijn dc tijd van liet jaar, die ons aan verschil lende mogelijkheden helpt. We zijn in den voorzomer; we be schikken dus over één van onze meesl gerenommeerde voortbrengselen van eigen bodem, onze hij uitstek geurige grasboter. Verder helpt de tuin (of cle groenteboer) ons aan jonge groene 'kruiden, met hun fune aroma: de per- terselie, de kervel, de selderij, de bies- look, de sterrekers en daarnaast de frissche radijs, de komkommer, den mierikswortel. Voorraad genoeg om er de lekkerste sandwiches van te bereiden, die 'smid dags of 's avonds kunnen worden gepre senteerd] Als broodsoorten kiezen we volkoren- tarwebrood of grijs roggebrood, cn wc snijden daarvan zoo dun mogelijke sneetjes, die we besmeren met één van onze „kruidenboters" (zie de recepten) en die we naar wensch al of niet beleg gen met schijfjes radijs of komkommer, om ze daarna met een tweede gesmeerd sneetje te dekken. Versierd met een paar toefjes frissche peterselie vormt dan onze schaal met sandwiches niet alleen een streeling voor de tong, maar ook voor het oog! GROENE KRUIDENBOTER 100 G. (1 ons) versche grasboter, 1 eetlepel fijngesneden gropne kruiden (peterselie, kervel, selderij, dragon, bies look). Roer de boter tot ze zalfachtig is, meng er dan de zéér -fijn verdeelde groene kruiden door, zoodat het geheel een gelijkmatig groene kleur aanneemt. MIERIKSBOTER 100 G. (1 ons) versche grasboter, 1 niet te volle eetlepel fijngeraspte mie rikswortel, V\ theelepeltje marmite, eenige druppels citroensap. Roer de boter tot ze zalfachtig is; ver meng ze met. de mierikswortel, roer er dan de marmite door en maak het mengsel ten slotte op smaak af met eenige druppels citroensap. De aschbak wordt het voorwerp van hun onderzoekingen, de aarde van een bak met planten, die op het balkon staat, wordt in cle kamers gebracht, zelfs hot doosje lucifers inspireert hen tot (het maken van vuurwerk. Deze en nog veel meer dingen maken, dat de kleine baas lastig wordt gevonden, moeder moet tel kens van haar werk af om.te zien wat haar jongen nu weer uitvoert. Is het be sluit genomen, om hem naar de kleuter school te sturen, dan wordt een inrich ting niet le ver uit cle buurt gezocht. Al les blijkt na eenige dagen tot genoegen van ouders en van den betrokkene ge regeld te zijn. Moeder kan 's morgens rustig haar gang gaan, is minder ge jaagd en heeft volop tijd om 1o zorgen, dat alles vlot verloopt. Do kleine jongen of het meisje vindt het heerlijk om met andere kinderen te spelen en denkt niet aan verlangen naar moeder. Het zingen en versjes leeron, het doen van spelletjes en liet fröbelen nemen de volle aandacht in beslag en de morgen is voorbij, voor de kleintjes het weten. Ilot. samen zijn met ander© kinderen leert hen zich naar elkander te voegen en heeft tevens het voordeel, dat zij niet zooals thuis meermalen het ge val is, het middelpunt zijn, waarom heen alles draait. Kleine plichten worden hun op de kleuterschool opgelegd, welke hun eer zucht opwekken om ze goed uit te voe ren, terwijl cle kleintjes, wanneer ze naar de groote school gaan, reeds aan orde en tucht gewend zijn, hetgeen een groote steun is. Moeder heeft het rustig, het kind vindt het heerlijk op de kleuterschool en hiermede is de vraag, boven dit artikel tje dus beantwoord. radijs; de smaak van de sandwiches wordt dan te scherp. TOMATENBOTER 100 G. (1 ons) versche grasboter. 2 theelepels dikke tomatenpurée, Va thee lepeltje paprika, 2 volle theelepels fijn gehakte peterselie. Roer de boter tot. ze zalfachtig is; meng er eerst de paprika door, daarna de tomatenpurée en de peterselie. Gebruik voor de sandwiches deze boter op zichzelf, of leg tusschen de twee sneetjes brood eerst een laagje dunne komkommerschijf jes. EIERBOTER 100 Gr. (1 ons) versche grasboter, 1 hardgekookte eierdooier, eenige drup pels citroensap. Wrijf den eierdooier fijn en roer er met de boter een zalfachtig mengsel van; maak dit op smaak af met eenige druppels citroensap. Gebruik cleze boter om een sneetjo volkorenbrood mee te besmeren en leg die paarsgewijs op elkaar met een plukje sterrekers ertusschen. Glacé, wild- en zeemleeren hand schoenen, die afgedankt zijn, kunnen nog voor verschillende doeleinden ge bruikt worden. In de eerste plaats is het zeer practisch om den binnenkant van het. horlogezahje met dit leer te bekleeden, terwijl ook dc zakken, waar in sleutels bewaard worden veel jnin- der gauw slijten, wanneer men zc niet oude handschoenen voert. Voor schoolgaande kindoren is een inktlan van clit dunne en soepele leer zeer doelmatig. Men knipt er rondjes, of vierkante stukjes van en hecht cleze in liet midden, b.v. met een knoopje vast. Naait men reepjes handschoenen- leer met overhandsche steken op el kander, dan kan dit dienst doen als étui voor schaar, haaknaalden e d Ook in de huishouding bewijzen oude hand schoenen goede diensten hij het ver- ri hten van werkjes, die de handen vuil doen worden. Het is dus zaak om oude handschoe nen zuinig te bewaren, want ze bewij- STEEDS weer opnieuw blijkt, dat de tailleur een der meest bevoorrechte plaatsen in het modebeeld inneemt en over onze garderobe de heerschappij voert. Het is onze trouwe metgezel van den morgen tot den avond en we kunnen dit practische kleedingstuk niet beter noemen dan een passe-partout, een on- afsrheidelijkcn metgezel. Uit een practisch oogpunt bezien, kunnen we ons voor deze maanden dan ook niets beters wenschen, dan een unl- stoffen tailleur, alhoewel vage strepen evenzeer in aanmerking komen. Naar gelang van het deel van den dag kun nen we de verschillende accessoires wij zigen, waarvan als de voornaamste blouse, hoed, tasch, handschoenen cn schoenen genoemd mogen worden. De blouse zal voor de morgenuren zeer eenvoudig zijn, zoowel wate materiaal als maaksel hetreft. 'sAvohds is zij „l'Ame du tailleur" en gekleed genoeg om in schouwburg, hij concerten enz. gedragen te worden. De tailleur neemt in de haute couture een groote plaats in en de nieuwste modellen geven langere mantels te zien, die het voordeel hebben zeer af te klee- den. De modellen blijven de aansluitende lijn handhaven, hebben zeer bescheiden revers en sluiten tamelijk hoog Meer malen ontbreken kraag en revers ge heel, terwijl men de sportieve uitvoe ringen ook wel met een omliggend kraagje niet dragen. Zakken in allerlei grootte en ver schillend van vorm zijn onafscheidelijk niet de costumemantels verbonden, wor den zelfs aan de rugzijde op de bascpies gezien. Een uitzondering maakt de tailleur van gestreepte bruine wollen stof, die onze schets te zien geeft. De mantel handhaaft den revers-kraag, is tamelijk kort gehouden en heeft géén zakken. Een aparte oplossing is gevonden ten opzichte van de verbinding der smalle panden aan cle voorzijde, door de streep dwars te verwerken. Ook de rok wijkt af van de modellen, die meestal hij de strenge tailleurmantels worden gedra gen. Hij beslaat uit vier hanen, die in het midden voor en achter schuin ge knipt zijn en een oenigszins klokkende lijn geven. De blouse, die er bij gedra gen wordt, is van he.igc zijden orépe, terwijl de bruine vilten hoed een lange afhangende voile aan de achterzijde heeft en een opstaande veer, in donker der nuanceering. Een geslaagd geheel, dat zich vooral leent voor niet groote, slanke dames, omdat het effect van den mantel en van den hoed er op berekend is het figuur langer te doen lijken. Voor de sportieve modellen is een reeks composé's in den handel gebracht, bestaande uit unisloffen en een fantasie van hetzelfde weefsel in denzelfden toon gehouden, b.v. effen grijs voor den rok en een grijs-rood ruitje of streep voor den mantel of omgekeerd. De textielfabrikanten stellen alles in het werk om met de meest uitgebreide collecties uit te komen en zullen onge twijfeld een groot, afzetgebied vinden voor de keur van nieuwe weefsels. Een uitgebreide reeks kleuren staat ons ter beschikking, waaronder hleu- niarine en bleu-ardoise een groote plaats innemen, evenals grijs in vele nuanceeringen. Voorts worden als modekleuren genoemd heige, toast., ca ramel, capacine, geranium, violet, ver geet.-mij-niet jes-bla uw en verschillende pasteltinten. De laatste kleuren zullen zich echter slechts leenen voor zonniee dagen, terwijl grijze en blauwe costu mes ongetwijfeld aan de meest practi sche eisdhen beantwoorden. (Nadruk verboden). Mei, de lentemaand, waarin de na tuur in feestkleed is getooid, doet ook ons aanvoelen, clat cle tijd is aangebro ken, om meer aandacht, aan onze vo.or- jaarsklecding te bestoden. Overal waar we om ons heen zien, nemen we frissche kleuren waar, zooals teer groen, wit rood, geel en cle mode tracht te wedijve ren niet cle natuur en strooit met milde hand een schat van bloemen over cte voorjaarsweefsels, die fleuriger zijn dan ooit. Zoowel de eenvoudige katoenen als de meer gekleedo zijden crêpe w eefsels geven een ongekende kleurenrijkdom en oen veelheid van dn meest verschillende dessins te zien, die soms- zelfs ietwat verwarrend werkt. Weldadig zal het in de komende maanden aandoen, wanneer ons oog tusschen al die bonte weefsels een rustpunt vind.t in de vorm van effen ja ponnen. Donkerblauw gecombineerd niet wit. heeft de groote belangstelling der mode. Men zal o.a. warme blauwe jersey en wollen japonnetjes zien dra gen, die als garneering witte garnituren Gebruik deze boter niet samen, met zen nog verschillende diensten. Zooals men weet, adenit. de huid door haar poriën, waardoor de onzuiverhe den uit het lichaam uitgescheiden wor den. Hieruit volgt, dat dagelijksche af- wasschingen aan te bevelen zijn, niet alleen van gelaat, armen en handen, doch van liet geheele lichaam, daarna krachtig droog wrijven met een had- handdoek, hetgeen den bloedsomloop bevordert Om een goede gelaatstint te krijgen is het noodig zeep te gebruiken, die aan cle hoogste eischen voldoet. Een gevoelige huid, die spoedig roode plek ken te zien geeft, zal zoo weinig mo gelijk met zeep gewassohen moeten worden. Er zijn evenwel preparaten, waar mede men het gelaat schoon kan ma ken en die de huid soepel en zacht houden, z.g. „laits". Een vette huid kan met een lotion behandeld worden, doch men kan ook een weinig Eau de Cologne of Laven delwater aan het waschwater toevoe gen, waardoor de poriën zich iets meer samentrekken. Beide preparaten mogen evenwel slechts sterk verdund gebruikt worden, vooral Eau de Cologne is een sterk ad- stringent, dat de huid irriteeren kan. NTa het wasschen wordt met de vinger toppen een weinig dagcreme over het gelaat uitgewreven, waarover men een wolkje poeder legt. hebben, Ihetgeen steeds een frissche noot geeft en jeugdig kleedt. Effen wol len japonnetjes worden gecompleteerd, door cape-jes, die tot even over de elle bogen reiken en uitgevoerd worden met de zijde, waarmede de japon gegarneerd, is. Als halssluiting een groote strik van het materiaal der vqering, Ook boloro's wagen weer een kansje om zich popu lair te maken en worden zoowel met als zonder mouwen gedragen. Geplisseerde rokken ziin nog niet ge heel van liet mode-tooneel verdwenen, alhoewel men de voorkeur geeft aan groepen plissé's of gedeeltelijk opge stikte plooien, zooals ook op deze schets is aangegeven. Als materiaal is bont bedrukt katoen voor het rokje verwerkt, terwijl cle wit zijden linnen blouse, in keurig afkleedend model geappliceerde motieven aan schouders en hoven de zakjes aangeeft. Het kleine mutsje ie gemaakt van cle stof van den rug en wordt met katoen tcgengevoerd. (Nadrulc verboden).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 9