i De Echo-p - Front bericht van het D.N.B.: In Juni acht millioen K.G. boter naar Duitschland „een beslissing gevallen, maar niet wat de Britten hoopten" Belgisch leger heeft dapper gestreden De insluiting van Rijssel De Duitsche pers over Belgische capitulatie Vorig jaar Juni twee millioen De „President Roosevelt" Groente-export 1 Oorlogsschade commissie Zwitsersch militair strafrecht In achttien dagen binnenland De overschotten van de laatste weken en het dagelijksch overschot worden geëxporteerd naar Duitschland w Ie BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 29 MEI li v t BERLIJN, 28 Mei. (D N B.) Het front-bericht van het D.N B luidt als volgt: De capitulatie, die door den Koning der Belgen gisteren is aange ■boden en waarin de geëischte onvoor waardelijke overgave werd aangeno men, trekt de slotstreep onder den En gelschen oorlog op Belgischen bodem De Engelschen hadden gehoopt de be slissing op het Belgisch-Nederlandsche voorterrein lot stand te brengen, na dat hun voornemen om van daar een aanval op het Duitsche Boergebied te ondernemen door den bliksemsnellen Duitschen slag terug verijdeld was. Een beslissing is gevallen maar zij brengt het tegendeel van datgene, wat de Britten hoopten. Zelfs met hulp van de hondgenooten is het hun niet gelukt de Duitsche troepen belangrijk op Ie houden. Veeleer werden de En gelschen volkomen verslagen. De Britsche troepen, die over het Kanaal naar Engeland terug gebracht konden worden, zijn voor het grootste deel hals over kop en met achterlating van hun va pens en hun tros ince scheept. Tijdens de Noorsche onderne ming hebben de Encelschen het begrip der ..succesvolle wederinscheping" een stempel gegeven. Voor de houding der Engelsche troepen bestaat echter alleen het woord „vlucht". Op het vasteland laten zij, even als in Noorwegen, behalve duizen den gevangenen, wapens en gereed schap, alleen gemengde gevoelens achter hij de troepen, die zij aan zij met hen moesten strijden, en bij de bevolking, die getuige moest, zijn van de machteloozo vernielings woede der naar de inschepingsha vens stroomende Britsche colonnes. De strijd tot den laatsten Belg heeft den Engelschen geenerlei nut gebracht. Het was de hoogste tijd. dat de Belgen er van af zagen zich volledig op te of feren voor de Westelijke mogendheden. De Belgische troepen hebben dapper gestreden, in het algemeen gezien zelfs bet dapperste van de ingesloten legers. De overwinning heeft van Duitsche sijde volledige krachtsinspannin? ge kost. Steeds weer heeft de Duitsche in fanterie aangevallen tot de sterkste stellingen doorbroken en de vertwijfel de afweer bedwongen was. De korte constateering van het leger- 'bericht van vandaag, dat Duitsche in fanteristen acht vijandelijke batterijen hebben bestormd en in een strijd van nabij genomen hebben, werpt een in drukwekkend licht op den heroieken strijd, dien de Duitsche infanteristen met doodsverachting tot aan de over winning hebben doorstaan. In de Noord-Fransch-Belgische ruimte neemt de ontwikkeling van den militairen toestand thans een snel tempo aan. De gebeurtenissen volgen elkander snel op. De Duit sche troepen dringen op een breed front den tegenstander bijeen. Het laatste bedrijf van deze worsteling zal wel spoedig ten einde zijn. Zonder effect blijven de pogingen der Franschen om door aanvallen op bet Zuidelijke front hun ingesloten lands lieden verlichting te brengen. Deze aanvallen, waarbij geen groot opgezet plan blijkt, werden volkomen afgesla gen. Met de vernietiging van 30 vijan delijke pantserwagens door weinige stuks afweergeschut, is het vonnis ge veld o\er de vijandelijke pantser wagens. De Fransche troepen trekken zoo snel terug, dat zij nauwelijks tijd heb ben zeer belangrijk en daarmede zeer waardevol oorlogsmateriaal mede te nemen, aldus luidt een aan het D.N.B. toegestuurd bericht van het front. De buit, welke de oprukkende Duitsche soldaten de laatste dagen gemaakt heb ben. is daarom ook dienovereenkomstig groot. Zoo is hun o.a. ook een groot deel van de Franklin-stichting in handen gevallen, welke uit medische inrichtin gen bestaat. Reusachtige, uitstekend ingerichte veld-lazaretten hebben de Franschen laten staan, waarin thans verwonde Duitsche soldaten door Duitsch personeel verpleegd worden. Een arts verhaalde aan den bericht gever, dat Fransche vliegers op dit lazaret bommen wilden werpen, doch door het luchtdoelgeschut verdreven werden. De chauffeurs van de zieken auto's waren Amerikanen, die echter geen woord Engclsch spraken. Het waren n.l. Poolsche en Tsjechische emigranten. In dezelfde plaats bevond zich ook een achter (-bleven lazaret met Fran sche gewonden. Het. sprak vanzelf, dat de Duitsche militaire autoriteiten den Franschen artsen toestonden hun ge wonde landgenooten te blijven verple gen. „De laatste acte van den grooten slag van Mei 1940 is begonnen" BERLIJN, 28 Mei (D.N.B.). Van bevoegde militaire zijde wordt over den toestand aan het front na do capitulatie van het Belgische leger o.m. het volgende gezegd: De capi tulatie van het Belgische leger bc- teekent een zwaren slag voor de in gesloten Engelsche en Fransche troepen en een ongemeen voelbare verlichting voor de Duitsche eenhe-, den. De laatste acte van het drama tische tooneel van den grooten slag ven Mei 1910 is begonnen. Opmerkelijk is het feit, dat de Duit- ache troepen ten Noorden van Valen ciennes op een zeer breed front door de ederke Fransche grcnsfortificaties heen gebroken zijn en ten Westen van Valen ciennes over het Scheldekanaal zijn ge trokken. Het front nadert thans van het Zuiden de proote industriestad Rijssel. Ook uit het. Westen werd do vijand aan het geheele front teruggeworpen. Orchie-s en La Bassee liggen ongeveer 20 K.M. ten Zuidwesten van Bijssel. Merville ligt 30 K.M. ten Westen van die stad Aangezien in het Oosten van Rijssel reeds voor eenige dagen het front tot op 10 K.M. bij de stad was ge bracht en aangezien in het Noorden de capitulatie der Belgische troepen waar schijnlijk een onhoudbaren toestand in het leven roept, i*.- de totale situatie voor den tegenstander in dezen 6ector hopeloos geworden. Toch constateert het legerbcricht van heden uitdrukkelijk, dat de strijd legen de ingesloten Engelschen en Franschen voortgaat en zal voortgaan tot zij vol ledig onderworpen zijn. DE UITWISSELING VAN FINSCHE EN RUSSISCHE KRIJGSGEVAN GENEN HELSINKI, 28 Mei (D.N.B.). Het Finsche telegraaf agentschap deelt mede, dat thans de uitwisseling van Finsche en Bussieche krijgsgevangenen ten einde is. Van Finsche zijde werden 5-ifiS krijgsgevangenen en van Bussische zijde 825 Finsche krijgsgevangenen uit gewisseld. Onder de laatsten bevonden zich vijf Zweedsche vrijwilligers. De Russische dienstinstanties hebben den Finschen autoriteiten medegedeeld, dat daarmede alle krijgsgevangenen zijn uitgewisseld. VERGADERING DER DONAUCOM- MISSIE BEËINDIGD BOEKAREST, 28 Mei (D.N.B.). De Europeesche Donaucommissie heeft Maandae haar gewone voorjaarsverga dering te Galatz beëindigd. De commis sie heeft o.a. besloten, dat de nieuwe scheepvaart- en politieverordeningen op den Beneden-Donau op 1 Juli a.s. \aji kracht worden. BERN, 28 Mei (D.N.B.). De Zwitser- sche bondsraad heeft op grond van zijn volmachten het militaire strafrecht al dus gewijzigd, dat het thans ook van toepassing is op burgers voor een reeks delicten, wanneer deze gericht zijn te- pen personen of instanties, die tot het leger hehooren, of wanneer zij gepleegd worden ten aanzien van zaken, die het leger dienen. Verder zijn nieuwo straf bepalingen opgesteld tegen sabotage en spionnage, benevens tegen ongehoor zaamheid ten aanzien van instructies qji verordeningen van militaire of bur gerlijke overheidsinstanties. liet ver wekken van geruchten zal in de toe komst kunnen worden gestraft met ge vangenisstraffen, in lichte gevallen ten aanzien van civiele personen met arre6t of boeten. Voor eenige zware delicten zijn de straffen verzwaard, de doodstraf, die in de wet slechts voor het geval van oorlog opgenomen is. kan thans bij landverraderliike spionnage of sabotage ook in den huidigen toestand van actie- vcn dienst worden uitgesproken. NIEUWE ROEMEENSCHE GEZANT IN BERLIJN BENOEMD BOEKAREST, 28 Mei (D.N.B.). In de Roemeensche staatscourant is een koninklijk decreet verschenen, waarbij Alexander Rornalo, tot dusverre direc teur van de Boemeensche verzekerings maatschappij Dacia, benoemd wordt tot Roemeensch gezant in Berlijn. Crutzes- co. die tot dusverre gezant in Berlijn was, is benoemd tot ambassadeur in Ankara in plaats* van Stoica, die tot onderstaatssecretaris in het ministerie voor de propaganda is benoemd. VERDERE BEPERKING VAN BEN ZINEVERBRUIK IN DENEMARKEN KOPENHAGEN, 23 Mei (D.N.B.). Krachtens- een besluit van den Deen- schen minister van handel, zijn op nieuw aanzienlijke beperkingen inge voerd in het verkeer met rachtauto's, teneinde het benzineverbruik, dat thaps tot een vierde van het normale verbruik is teruggebracht, nog order te beknot ten. De nieuwe voorschriften treden 1 Juni in werking. SOVJET-RUSSISCHE MILITAIRE DELEGATIE IN LITAUEN KAUNAS, 28 Mei. (D.N.B.) - Naar verluidt vertoeft op het oogenblik in Litauen een speciale Sovjet-Russische militaire delegatie. Haar aanwezigheid staat in verhand met de op het oogen blik geschiedende verdeeling der Sovjet-Russische troepencontingenten en de uitvoering van militaire bouw plannen. RUSSISCH—ZUIDSLAVISCH VERDRAG GERATIFICEERD MOSKOU, 28 Mei (D.N B De opperste Sovjet der Sovjet-Unie heeft het han dels- en scheep-\ aartverdrag, dat op 11 Mei met Zuid-Sla\ië is gesloten, bene vens het aanvullende protocol geratifi ceerd. „Koning Leopold heeft zijn soldaten en daarmede zijn volk onvermijdelijke bloed offers willen besparen" BERLIJN. 28 Mei. (D.N.B.) De ge heele D - hc pers staat, zooals te be grijpen valt, in het teeken van de capi tulatie van België. De opschriften in bijzonder groote letters duiden reeds uiterlijk op liet noodlotzwangcre gebeu ren, dat onwillekeurig met onweer staanbare kracht alle blikken tot zich trekt. Ook publiceeren de Berlijnsche avondbladen het Duitsche legerbericht van vandaag op bijzondere wijze op de geheele eerste nagina's opgemaakt. Alle bladen beginnen hun commen taar op de geweldige overwinning der Duitsche wapenen met te wijzen op den wederom merkwaardigen samen loop van omstandigheden, dat het noodlottige getal van achttien moei lijke dagen van strijd wederom vol doende was de capitulatie van een land af te dwingen. In achttien dagen, zoo schrijft, de Deutsche Allgemeine Zcitung, werd het Poolsche leger verslagen". „In weder om achttien dagen sedert het begin van het Duitsche offensief heeft thans ook, na de capitulatie van Holland, het Bel- gischo leger opgehouden te bestaan, niettegenstaande het Fransche noorde lijke leger en het geheele Britsche ex peditiecorps te hulp waren gesneld" al dus het commentaar van de Berliner Lokal Anzeiger. „Achttien dagen na het begin van den Duitschen opmarsch is de capitulatie van het Belgische leger gevolgd", schrijft de Berliner Boersen Zeitung. Eenstemmig komt in de bladen tot uiting, dat de Belgische Koning zich in zijn houding waardig heeft getoond en dat hij zijn soldaten en daarmede zijn volk de onvermijdelijke offers aan bloed, die bij den toestand der Geal lieerde legers een onontkoombare mas samoord zouden hebben bet eekend. als mede den val in den afgrond tegen den wil zijner ministers, te elfder ure heeft willen besparen. De rede van den Franschen mi nister-president. met zijn hatelijke aanvallen op Koning Leopold ont moet in de Duitsche pers slechts de verachting van het Duitsche volk. Men ziet in deze verklaringen van Reynaud slechts het zoeken van een zondebok in deze voor de Wes telijke mogendheden wanhopige uren, waarop de plutocratische oor logsdrijvers de geheele last der ver antwoording voor hun militair falen zouden kunnen afwentelen. „Zij hebben waarachtig niet het recht zoo schrijft het Hamburger Fremdewblatt, „in opstand te komen tegen het besluit van een monarch, die tot het laatste oogenblik bij zijn troe pen is gebleven en wiens eenige fout gelegen is in het feit, dat hij niet de kracht bezat zijn betere politieke in zichten te doen gelden tegenover de tot oorlog drijvende politiek van de door hem beroepen regeering. Die mannen, die zich thans hebben aangesloten bij de steeds toenemende cmigranten-ver- eeniging in Londen, hebben niet liet recht zich te beroepen op het Belgische volk, dat alleen wordt vertegenwoor digd door het Belgische leger, dat tot het laatst zijn plicht heeft gedaan aan het front in Vlaanderen." VLAAMSCHE KUNST NAAR FRANKRIJK GENÉVE, 28 Mei (D.N.B.). De Parij- sclie editie van de „New York Herald Tribune*' meldt, dat dertig meubel transportwagens met meesterwerken van do bekendste Vlaamsche renais- sancekunstenaars uit het museum te Brussel voor het binnenrukken der Duitsche troepen te Brussel wegge bracht zijn en zich thans ergens in Frankrijk bevinden. ONDERSCHEIDING VOOR VON TSCHAMMER UND OSTEN SOFIA, 28 Mei (iD.N.B.). Koning Boris heeft den Rijkssportleider Yon Tscham- mer und Ostcn, ter gelegenheid van diens officieele bezoek het grootkruis van de orde voor Burgerlijke Verdien sten verleend. KIOSSEIWANOF IN BULGARIJE TERUGGEKEERD SOFIA, 28 Mei (D.N.B.). De vroegere Bul- gaarsche minister-president en minis ter van buitenlandsche zaken Kiossei- wanof is Pa een langdurig verblijf in het buitenland te Sofia teruggekeerd. FRANSCHEN EN BELGEN WILLEN NAAR SPANJE MADRID. 28 Mei (D.N.B.) Naar uit Pamplona gemeld wordt, bevinden zich op het oogpnhlik meer dan honderd duizend personert, meerendeels Fran schen en Belgen, aan de Fransch-Spaan- sche grens, wachtende op een vergun ning om Spanje binnen te reizen. Er zijn onderhandelingen gaande over hun eventueele toelating in de provincie Navarre. DIPLOMATIEKE MUTATIES IN FRANKRIJK GENEVE. 28 Mei (D.NB.). Het Fransche staatsblad publiceert de di plomatieke mutaties, waarop Hevnaud reeds heeft gezinspeeld. De vroegere ambassadeur te Berlijn. Coulondre, is benoemd tot ambassadeur in Zwitser land D'Ormesson is ambassadeur bij den Heiligen Stoel geworden. De la Baunie gaal naar Madrid als opvolger van Petain. NIET minder dan acht a negen millioen kilogram boter zal in de maand Juni naar Duitschland geëxporteerd worden, aldus de ruwe schatting in bevoegde kringen. Bij het opmaken van deze schat ting is rekening gehouden met de voornaamste factoren, zoodat de opgegeven hoeveelheid wel ongeveer als juist beschouwd kan wor den, meldt het Vaderland. Men heeft in de eerste plaats rekening gehouden met het feit, dat de boterproductie slechts iets kleiner is dan het vorige jaar en dat de consumptie in Nederland ongeveer gelijk gebleven is. Gingen dus productie en consumptie gewoon door, de export stond geheel stil. Wat van de voor den export bestemde hoeveelheid van de afgeloopen weken nog over is zeer weinig is inmiddels nog maar bedorven is eveneens in de acht millioen begrepen. IN de berekening is opgenomen de normale productie over de maand Juni. In Juni van het vorige jaar werd 2 millioen kg. boter naar Duitschland uitgevoerd. Dit jaar wordt dat dus on geveer vier maal zooveel Daarna zal het echter wel weer wat minder wor den, want zooals gezegd, de groote hoe veelheden, die in de afgeloopen weken volgens normalen gang van zaken ge produceerd werden, maar waarvoor geen uitvoer was, worden thans naast liet dagelijksche overschot geëxpor teerd. Alle koelhuizen liggen geheel vol met bedoelde boter, en zelfs buiten de koelhuizen ligt veel boter opgeslagen in koele pakhuizen en andere frissche opslagplaatsen. Duidelijk wordt de bcteckenis van bovengenoemd reusachtig aantal kilo grammen. wanneer men het in alge meen verband ziet. Zooals wij onlangs schreven, heeft n.l. de botcrhandel thans een groote verandering onder gaan, door den stilstand van den uit voer naar Engeland. Hoewel de hoe veelheden. die werden uitgevoerd zeer onregelmatig waren, kan men als glo baal bedrag aangeven, dat per jaar veertig millioen kilogram boter naar Engeland werd uitgevoerd, hetgeen neerkomt op ongeveer een derde van onze productie. Ook naar Duitschland w as de uitvoer geenszins gering en wel tezamen met kaas ongeveer 16 millioen kilogram. De hoeveelheid, die dus in de komende maand naar Duitschland geëxporteerd kon worden, zou dus on geveer neerkomen op 6 procent van onze jaarproductie aan boter. Dit be- teekent natuurlijk geenszins, dat Ne derland zelf boter tekort zal komen. Voor de boter schijnt met Duitschland een dergelijke regeling te bestaan als voor de groente: wat hier niet gebruikt wordt, wordt geëxporteerd. Men moet het groote uitvoerbedrag trouwens zien als het overschot der productie over ruim anderhalve maand, met inbegrip van de boter, die anders naar Enge land, België en Frankrijk ging, terwijl men bij dit alles nog in aanmerking moet nemen, dat de zomermaanden voor de boterproductie goede maanden zijn. Over de prijzen van de boter valt nog weinig te zeggen. Zooals men weet gold voor boter een van hoo- gerhand vastgestelde prijs: 's zo mers en 's winters verschillend. De boterprijs is echter van zooveel fac toren afhankelijk, dat men in dezen zelfs niet een verwachting kan uit spreken. Het ziet er naar uit, dat in den komenden zomer een bevre digende hoeveelheid grondstof voor de zuivelproductie, melk, geleverd kan worden. Zaterdag is de eerste botertrein naar Duitschland vertrokken. De Nederland- sche Regeering, vertegenwoordigd door de Ned. Zuivelcentrale, neemt tegen het genoemde bedrag de boter af en draagt voor de verdere regeling zorg. De pro ducent ontvangt in ieder geval onge veer 1.55 per kg. Mededeeling van de Duitsche regeering aan de Ameri- kaansche ambassade te Berlijn BERLIJN. 28 Mei. (D.N.B.) De re geering van de Vereenigde Staten van Amerika heeft door middel van haar amhassades den regeehngen der oorlog voerende landen officieel medegedeeld, dat het Amerikaansche mailschip „Pre sident Roosevelt" op 24 Mei van New York vertrokken is. met bestemming Galwav in Ierland voor het afhalen van Amerikaansche staatsburgers uit Euro pa. De Amerikaansche regeering sprak de hoop uit dat het onbewapende schip, dat niet in convooi vaart, 's nachts ver licht is en duidelijke nationaliteitstee kenen draagt, niet door maatregelen der zeestrijdkrachten der oorlogvoerende mogendheden lastig gevallen zal wor den. De Rljksregeering heeft daarop de Amerikaansche ambassade te Berlijn hel volgende medegedeeld: „Schepen, die hun reizen op de door de Amerikaansche regeering aangege ven wijze volbrengen, staan overeen komstig de beginselen van de Duitsche oorlogvoering aan geen enkel gevaar \an de Duitsche zeestrijdkrachten bloot. Met het oog op het feit, dat dit Ameri kaansche schip vaart in de oorlogszone, die anders door Amerikaansche schepen vermeden wordt, heeft de Duitsche re- gecring haar strijdkrachten op de hoog te gebracht van de voorgenomen reis \an dit schip en stride hevelen gegeven, dat dit schip zonder gehinderd te wor den, op welke wjjze dan ook, zijn reis kan volbrengen. Overigens bevinden zich op de route, welke het schip zoowel op de been- als de terugreis bevaart, ceon Duitsche strijdkrachten. Eenigerlei in gevaar brengen van het Amerikaan sche schip van Duitsche zijde is daar om uitgpslotcn. De Rijksregeering heeft echter daarenboven de Amerikaansche ambassade op berichten gewezen, die reeds in de pers zijn gepubliceerd en die overeenstemmen met zekere door de Riiksregeerine ontvangen informaties, volgens welke door de regeeringen der landen, die met Duitschland in oorlog zijn. eon aanslag op de „President Roo sevelt" beraamd is en wordt voorbe reid. In verband met het feit dat de vijan den van Duilschland om doorzichtige redenen reeds twee maal hebben gepro beerd door bet plegen van aanslagen op schepen met Amerikaansche passagiers on de schuld hieraan Duitschland toe te dichten, de Duitsch-Amerikaansche betrekkingen te verstoren, heeft de Rijksreeeerine de Vereenigde Staten op •leze berichten opmerkzaam gemaakt 7.ij heeft daarbij uitdrukking gegoven aan de verwachting, dat de Amerikaan sche regeering. die zelf toch het groot- HET stond er zoo eenvoudig en laco niek, dat tot vreugde en voldoening der \V estlandsche tuinders en kweekers in andere deelen des lands, voortaan geen groenten meer zouden worden doorgedraaid en daardoor naar de mestvaalt zouden worden gereden, al dus het Vaderland. Het is echter geen geiinge puzzle geweest om directe voor zieningen te treffen, teneinde de groen- tenexport naar Duitschland te stimu- leeren en van stonde af aan met volle kracht te doen werken. Nog einde vo rige week. werden eenige ambt-enaren van de Nederlandsche Groenten- en Fruitcentrale naar het Oosten des lands gestuurd, om met behulp van de Duit sche bezetting het vervoer van export- groenten in Oostelijke richting te rege- lj?n. Een der moeilijkheden waarop men stuitte was dat de middenlijn Utrecht- Arnhem nog gestremd was voor het spoorwegverkeer. Dank zij intense activiteit \an de daarbij betrokken diensten kon Zaterdag als eerste kon vooi over deze lijn een goederentrein passeeren, die in Arnhem naar het goe derenstation in het Broek werd gediri geerd. In totaal telden de eerste zendingen groenten van de Westland9che veilin gen Zondagmorgen in Arnhem reeds 68 wagons. Een der eerste eischen was, dat deze versche groenten niet moch ten bederven en zoodra mogelijk moes ten worden doorgestuurd. De daarbij betrokken ambtenaren hebben dag en nacht gewerkt, om aan deze instructie te kunnen voldoen. Met het gevolg, dat thans reeds ruim 250 wagons voor de consumptie geschikte versche Neder landsche groenten naar de Duitsche markten zijn gedirieeerd. De goederen komen in .Arnhem aan per spoor en worden daar overgeladen in vrachtautobussen, waarmede ze naar Zevenaar worden geëxpedieerd. Hier heeft de overdracht plaats aan de Duit sche verkoopcentrale. Het schijnt in hot voornemen te liggen Arnhem voor- loopig als overlaad-centrum te gebrui ken, ook al omdat de spoorverbinding naar Arnhem uit het Westen des lands intact is, terwijl men in andere plaat sen aan de grens te kampen heeft met ontredderde spoorlijnen en vernielde spoorbruggen. Ook met autobussen ko men \ele groenteladingen uit het West- land met bestemmine Duitschland voorbij. Wp tellen dagelijks tienduizen den kratjes sla. die thans worden ver zonden ste belang heeft bij het levensbehoud \an haar staatsburgers, daarom ook van haar kant alles zal doen ter vermijding van een verstoring der Duitsch-Ameri kaansche betrekkingen en door dien overeenkomstige maatregelen dergelijke misdadige plannen \an de vijanden van Duitschland zal verijdelen." De daad van KüH Leopold OVER de capitulatie van Kom pold en het Belgische leger het V a d e i land: De Belgische koning heeft oni lijk koninklijke wijze den zwar»; op zich genomen van een onuJ verantwoordelijkheid. Als oppejj hebber is hij te midden van zijn Ie- hieven. Achttien dagen langheeljï daan. wat mogelijk was om lietv liga Duitsche leger op te houden Engelschen en de Franschen it te s,ellen dl hun kracht in ie. om al datgene waar *e maken,^ steeds gezegd en voorspeld hal' Maar hun daden zijn niet gew> wat hun woorden en wat hun h hartige politiek hadden doen wachten De verhouding tu?v. de Engelsch-Fransche politiek! de Engelsch-Fransche macht h; niet te zijn wat zij had moeten: om tot een betere situatie in fcj P'. te komen. Op zulk een war' houding niet te leten is da bJ zonde van alle staatkunde. Ook ons volk heeft zwaar r tengevolge van die fout van Lop.il Pariis. Koning Leopolds volk eiii nog veel zwaarder getroffen. V, Albertkanaal ging het naar dei Van de Dijle naar de Dender. \j D-nder naar de Gehelde en danr.J; Leie. Een smalle strook van i\ was tenslotte nog alles, wat ovi De zware gevechten en de sr tische vernieling van de terug! de Fransche en Engelsche leger,1 den een groot deel des lands tri gruwelijke verwoesting Vluchtelingen uit de steden, ditl den in het front lagen, dvvaaldfil tusschen c!e strijdende legers. L-J geen uitkomst meer. JAREN lang heeft koning lJ voor den vrede gewerkt. Metl zorg heeft hij de catastrophe ziezl komen en gedaan, wat hij kon el dreigende uitbarsting nog tegen tl den. Hij had daarbij niet alleecl ning te houden niet den interna len toestand, maar ook met de>-!8 gesteldheid van een deel van zijtl De koning deed alles, wat hij koal de oorloe dan toch ook zijn laii:| stroomde, werd hij soldaat en trol het leger. Moest hij zijn ifslachten en rif- b- 'enland uit»: itste strook nog dj land laten verv.: Thans heeft hij als soldae' ik1 stand overzien. Moest hij zijn troepen laten afslachten zelf naar het Moest hij de laatste heel verwoest land het heerlijke Brugce, sehatkanr Euro eecrhe cultuur, er hij? Hij is hij zijn soldaten gpbkr na harden strijd, die nuttelow omdat men te Londen en te Par vuur had "•esiieeld. zonder bij goed te weten, wat het vuur dij zou beteekenen (ook het koniS vredesintiatief van November ha( nog konpig afeewezen^ na ar dagen harden strijd heeft hii wat nog gered kon worden. Ar gruwelijke materieele smart i? nog geen einde gekomen, nut werk van leniging kan beginner zwaar geteisterde Vlaanderen zï koning dankbaar zijn. Wij kunnen hem slechts eenc saluut brengen voor het me. aanvaarden van de groote VtfJ woordelijkheid. Te Parijs is er' geweest, een groot bankier uitlr China, die thans over het Fran»: volk regeert, die van verraad fe durven spreken (bedoeld wordt Fransche premier Reynaud Red. A. D.) Men had méér den gewild, méér verwoeste ste: en met den koning had men p: ganda kunnen maken. Maar koning Leopold heeft zift' de liefde tot zijn zwaar getroffe: laten leiden. Wij zeiden het koning Leopold was in de laatste steeds meer een groot vriend ge«' van ons volk. Ook wij zijn zwaar getroffen - hier nog een bizondere smart, W zal Leopold III, als vriend ook vi Oranjedynastie, nog kunnen bijd.' tot heeling ook van onze wonde: Wij weten trouwens niet, wat d'| komst zal brengen. Maar op moment voelen wij ons gedr uiting te geven aan onze gevoelt Eeresaluut aan den koning z' sluit het Vaderland die na veel soonlijk lijdpn en vele politieke stellingen, zich tot het uit geheel zijn persoonlijkheid stelt van zijn volk! !f« I! li ïlitieke fc] c Iers te to:} ïeid in ijEF 's-GRAVENHAGE, 28 Mei. - N'! aanleiding van de instelling van: commissie-oorlogsschade" wordt de nadruk opgelegd, dat de wtf zaamheden van deze commissie z>: niet zullen uitstrekken tot lietc derzoek van individueele schad'? vallen. Men wende zich derb«!' met gevallen van dezen aard tot de commissie-van Leeuwen. d« tot de verschillende gewestelb .dan wel plaatselijke stichting welke voor dit doel worden ot ingesteld. Hel secretariaat der oj 1 missie-oorlogsschade is gevestifd 's-Gravenhage, Bezuidenhout 8" commissie heeft hare werkzaam* den inmiddels aangevangen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 2