Dr. A. SEYSSINQUART HEEFT ZIJN FUNCTIE AANVAARD roclamatie van den Rijksminister Perscommentaren op de LAATSTE BERICHTEN Belgische capitulatie P Dr. Arthur Seyss Inquart: Rijksminister voor bizondere diensten Stauning over de Deensche politiek Verrassing in Amerika Frankrijk niet eendrachtig DE RIJKSCOMMISSARIS VOOR NEDERLAND, .4 Albaansche betuiging van trouw De houding van de geallieerden, met name van Engeland, wordt sterk gelaakt Duff Cooper over den strijd binnenland Aanvullingen van de deviezenmaatregelen :i 1 Ie BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 29 MEI 1940 - ®i#l VGRAVENHAGE, 29 Mei. Hedenmiddag om 12 uur aanvaardde de Rijkscommisaris voor de bezette Nederland- ll sche gebieden rijksminister Seyss-Inquart („der Reichs- kommissar für die besetzten Niederlandischen Gebiete -on.ji fc'il Yj deK Reichsminister Seyss-Inquart") in de Ridderzaal te 's-Gra- venhage het civiel gezag over Nederland. Bij deze gelegen heid vaardigde de Rijkscommissaris de volgende procla- nr matie uit: MET ingang van heden heb ik het hoogste regeermgsgezag in burgerlijke aangelegenheuer, in Neder land op mij genomen. De grootmoedig heid van den Führer en de kracht van de Duitsche weermacht hebben hqi mo gelijk gemaakt dat reeds weinige dagen na de catat-trophe welke door het vroe gere bewnid van Nederland veroorzaakt is. weder eer. ordening van het openba re leven tot stand wordt gebracht. welke in de bestaande gang van zaken slechts in zooverre zal ingrijpen, als de gegeven bijzondere omstandigheden noodzakelijk maken. Als-rijkscommissaris zal ik het hoog ste regeeringsgezag in burgerlijke aan gelegenheden in de onder de bescher ming der Duitsche troepen staande Ne- derlandèche gebieden, uitoefenen, om de openbare orde le verzekeren en het openbare leven te beveiligen. Ik zal alle maatregelen, ook van welgevenden aard, treffen, welke noodig zijn om deze opdracht te vervullen. Ik hen voorne mens hierbij het tot dusver geldende Xederlandsche recht zooveel moge lijk van kracht te laten blijven, bij de uitoefening van het bestuur gebruik [te maken van de Nederland- sche autoriteiten en de onafhankelijk heid van de rechtspraak te waarbor gen. Daartegenover verwacht ik, dat alle in actieven dienst zijnde Xederland sche rechters, ambtenaren en beamten, mijn verordeningen, welke tot dit doel worden uitgevaardigd, nauw gezet, zul len nakomen en dat het Xederlandsche yolk met begrip en zclfbeheersching ideze leiding volgt. De Xederlandsche soldaten hebben g«r S L-fl dit] IdrJ El Met M zich in den strijd goed gehouden. De Xederlandsche burgerbevolking heeft zich tegenover de strijdende troepen fatsoenlijk gedragen. Er is niets, wat ons zou kunnen verhinderen elkaar met achting tegemoet te treden. I-Iet Duitsche volk voert onder zijn Fulirer den beslissen den strijd om zijn of niet zijn, den strijd welken haat en nijd zijner vijanden het hebben opge drongen. Deze strijd dwingt het Duitsche volk alle beschikbare krachten te gebruiken en geeft het volk het recht alle binnen zijn bereik liggende middelen aan te grijpen. Deze noodzaak en dit recht van den nood zal ook op het leven van het Xe derlandsche volk en zijn economie in werken. Ik zal er echter daarom naar streven, dat het Xederlandsche volk, dat met het Duitsche volk naar den bloede ver want is, niet in ongunstiger levensom standigheden komt te verkeeren, dan noodzakelijk is door de gegeven lots verbondenheid der beide volken en den vernietigingswil onzer vijanden. Ik moet als rijkscommissaris de rijks belangen in de Xederlandsche gebieden, welke onder de bescherming van de Duitsche troepen staan, behartigen en ik zal ze behartigen. Het Xederlandsche volk zal door de vervulling van de taak, die uit het gemeenschappelijk lot voortvloeit, in staat zijn zijn land en zijn vrijheid voor de toekomst te ver zekeren." SEYSS-INQUART. "T)T ARTHUR SEYSS-INQUART, die •L/ als Rijkscommissaris voor de be zette Xederlandsche gebieden dus thans het hoogste burgerlijke gezag in Neder land in handen heeft, vervulde reeds .vele hooge regecringsïuncties. Hij was minister in het Oostenrijksche kabinet vóór de vereeniging van Oostenrijk met Duitschland. Rijksstadhouder van Oos tenrijk, Riiksminister en plaatsvervan gend Gouverneur-Generaal voor de be zette Poolsche gebieden. Op den 22sten Juli 111 1892 werd dr. Sevss-Inquart te Stammérn bij Iglau geboren. Zijn vader was regeenngsraad en rector van het gymnasium te 01- mutz. De Weensche hoogeschool zag hem als student in de rechten; daar ook promoveerde hij tot doctor. De wereldoorlog onderbrak zijn juri- lische-j loopbaan. Hij streed met de Tiroolsche jagers aan de Russische, Ita- liaanschc en Roemeensche fronten, werd gewond en vier maal onderschei den. Na den oorlog, in 1921, vestigde hij zich als advocaat te Weenen. In zijn studie had dr. Seyss-Inquart zich ge specialiseerd in het arbeidsrecht. Zijn uitgebreide kennis dienaangaande kon xnj in practijk brengen, toen hij tot lid Van de codificatie-commissie voor het Oostenrijksche arbeidsrecht werd be noemd. 11 n was een ijverig voorstander van de versterking der economische, zoowel als cultureele banden tusschen zijn laml en het Rijk. Toen in 1925 de Óostenrijksch-Duit- sclie volksbond werd gesticht, welke dit doel nastreefde, werd dr. Seyss- Inquart tot bestuurslid benoemd, een functie, die bij later, in 1934, ver wisselde voor die van plaatsvervan gend leider. Dikwijls is dr. Seyss-In quart aangezocht voor bemiddelende functies; op 17 Juni 1937 benoemde bondskanselier Schuschnigg hem tot staatsraad en verbindingsman tusschen de nationale oppositie en de bonds- regeering. Aangezien hij ook bet ver trouwen van de toonaangevende per soonlijkheden van het Rijk genoot, ver vulde hii tevens de rol van belangrijk sten bemiddelaar tusschen Berlijn en Weenen. 16 Februari 1938, na de conferentie te" Berchtesgaden tusschen Hitier en Schuschnigg, werd het Oostenriik- sche kabinet gereconstrueerd en dr. Seyss-Inquart werd bondsmiriister voor de openbare veiligheid en binnenland- 6che aangelegenheden. Als hoogste doel stelde hij de politie voor oogen, bij de uitoefening- van haar functie vast te houden aan de wet, streng objectief te 3*erfc te gaan en een zoo groot moge lijke menschelijkheid te betrachten. „Ik geef niemand in Oostenrijk het recht, zoo zei hij verder nog, scherper en zorgzamer op de handhaving der na tionale belangen toe te zien dan ik zelf." Het eerste onderhoud van Seyss- Inquart met rijkskanselier I-Iitler vond op 17 Februari to Berlijn plaats. Ver scheiden uren duurde dit gesprek. Toen dr. Seyss-Inquart zijn ministerieelo functie aanvaardde, had hij algemeene politieke amnestie afgekondigd. Zijn besprekingen te Berlijn golden o.a. de zen maatregel. Ook de economische sa menwerking tusschen Duitschland en Oostenrijk nam een belangrijke plaats in. De binnenlandsche politieke toestand spitste zich echter bliksemsnel toe door de plotselinge aankondiging van Schuschnigg, zonder medeweten der overige bondsminislers gedaan, dat op 13 Maart een volksstemming zou wor den gehouden. Op 11 Maart trad Schuschnigg af, en per radio deelde dr. Seyss-Inquart mee, dat hij als minister van Openbare Vei ligheid nog steeds in functie was en zich verantwoordelijk achtte voor de handha\ing van de orde en de rust in het land. Met het oog op de steeds toe nemende incidenten, zond dr. Seyss- Inquart den Führer en rijkskanselier een telegram, waarin hij om zending van troepen verzocht. Bondspresident Miklas benoemde dr. Sevss-Inquart tot bondskanselier. Des nachts werd in op dracht van dr. Seyss-Inquart een natio- naal-socialistisch kabinet gevormd, waarin hij zelf uok de portefeuille van Landsverdediging bezat Zijn tweede ontmoeting mei den Fulirer vond op 12 Maart te Linz plaats, waar bij dezen verwelkomde. Óp 14 Maart benoemde rijkskanselier Hitier hem tot rijksstadhouder van Oostenrijk. Zijn \ei diensten als jurist vonden waardeering door zijn opneming in de academie voor Duitsch recht. Boven dien werd hem de leiding van de Duit sche Alpenvereeniging toevertrouwd. Toen door de nieuwe Ostmark-wet van 1 Mei 1939 het ambt van rijksstad- houder ophield te bestaan, benoemde de Führer dr. Seyss-Inquart tot rijksminis ter voor bijzondere diensten. Op 25 Oc tober 1939 werd hij tot plaatsvervanger van den gouverneur-generaal voor de bezette Poolsche gebieden aangewezen Op 1 Februari hield hij in deze functie te Berlijn een rede, waarin bij uitvoe rig over den Duitschen opbouwarbeid in Polen sprak. Dr. Seyss-Inquart is gehuwd en heeft een zooii en twee dochters. Hij zal nooit berouw hebben van het standpunt, dat Hij innam KOPENHAGEN. (D.X.B.) Minister president Stauning heeft heden op de algemeene vergadering der vakvereeni- gingen over de Deensche politiek ge sproken. Over de bezetting van Dene marken ijjoor de Duitsche troepen 'er bescherming der neutraliteit zeide hij: „Ik zal nooit berouw hebben van het standpunt, dat ik heb ingenomen, want ik-i>en er van overtuigd, dat land en volk voor erger dingen gespaard zijn gebleven. Alle geruchten over een af spraak voor de bezetting of over onze voorkennis daarvan zijn in strijd met de werkelijkheid. Het binnenlandsch po litieke gevolg van deze gebeurtenissen is, dat thans wordt geregeerd met me dewerking en onder verantwoordelijk heid der vier grootc politieke partijen." Stauning sprak daarna over de ont wikkeling van het Deensche. bedrijfsle ven en van den handel sedert het uit breken van den oorlog, waarbij hij in het bijzonder aandacht wijdde aan de verliezen aan nienschenlevcns en goe deren, die de Deensche vloot op de vaart naar Engeland heeft geleden. Na een uiteenzet ling van de reeds getroffen en nog voorgenomen regeeringsmaatrege- len ter opheffing dér economische moei lijkheden besloot de premier met de conclusie: „Voor de groote en ernstige vraagstukken van dezen tijd moeten de kleinere problemen wijken. Hoofdzaak is, dat het Deensche volk zijn zelfstan digheid. onafhankelijkheid en vrijheid behoudt." De voorzitter der vakvêreenigingen verklaarde, dat alle Deensche arbeiders de moeilijke besluiten, die de regcering op 9 April heeft moeten nemen, goed keuren De regcering heeft juist gehan deld, als een regcering van mannen, die zich van hun verantwoordelijkheid be wust zijn. Daarvoor is men haar dank schuldig. „Bereid als één man op te staan voor het fascis tische imperium" ROME. (D.X.B.) De Albaansche minister-president, Verlaci, heeft in een telegram aan den minister van buiten- landsche zaken, graaf Ciano, verklaard, dat „het Albaansche volk bereid is om op zijn bevel en voor den hoogcren roem van den koning en keizer en van het fascistische imperium als één man op te staan." Verlaci verzocht graaf Ciano deze houding van het Albaansche volk ter kennis van Mussolini te brengen. Een speciaal „vertrekvisum" is vol gens een officieeie mededeeling voor alle in Italië, de koloniën en de Aegei- sche bezittingen woonachtige vreemde lingen voorgeschreven voor zoover zij onderdanen zijn van buitenlandsche staten, die reeds een dergelijken maat regel hebben genomen ten aanzien van de in bun landen wonende vreemdelin gen. WOLHANDEL IN ROEMENIë GEREGELD BOEKAREST (D.X.B.)Bij decreet van het ministerie van economische zaken is de handel en de verwerking van bmnenlandsche wol geregeld. Alle aanwezige voorraden alsmede de ge- licele aanstaande productie worden in de eerste plaats gereserveerd voor de behoeften van liet leger en in de tweede plaats voor de voorziening der burger bevolking. De aanwezige voorraden moeten worden opgegeven. Voor icderen handel in wol is een vergunning ver- eischt Ofschoon Roemenie een van de landen van Europa is met het grootste aantal schapen, is de huidige productie niet voldoende voor het clekken der bin- nenjandsche behoefte. BERLIJN, 29 Mei (D.X.B.) De ca pitulatie van het Belgische leger betee- kent een nieuwen stap op den weg van het noodlot, welken de Westelijke mo gendheden gekozen hebben, toen zij Duitschland den oorlog verklaarden, schrijft de Deutsche Diplomatisch-Poli- tischc Korrcspondenz. Steeds groot er wordt het aantal lan den, zoo vervolgt dc Korrcspondenz, die door Engeland en Frankrijk zoozeer wa ren gecompromitteerd of verleid, dat zij zich ten slotte ook militair aan de zijde van do Westelijke mogendheden be vonden, en die daarna voor dc Duitsche wapenen moesten bukken. Niets hebben dc Geallieerden nagelaten, om de hulp van de Geallieerden voor hen bijzonder mooi te doen uitkomen. Als „verloren troep" welke zich tot den laatsten man voor do Westelijke mogendheden moest opofferen, waren de Belgen goed ge noeg. Koning Leopold heeft zijn land en volk voor verdere zinncloozc offers en voor den zekeren ondergang bewaard. Evenals voorheen probeeren ook thans weer dc Westelijke oorlogophitsers uit dc eigen tegenslagen munt te slaan voor zichzelf. In den grond is dit de uitwer king van het slcchtp geweten en van de vrees door hun volk ter verantwoor ding te zullen worden geroepen, dat zij elke mogelijkheid jot. vrede en verzoe ning met Duitschfand in hun verblin den haat hebben doen mislukken. De indruk in Amerika Uit New York meldt het D.X.B,: De capitulatie van Belgié, die slechts wei nig Amerikanen verwacht hadden, heeft in de Vereenigde Staten een geweldige verrassing gewekt, ook in de kringen dergenen, die de zaak der Westelijke mogendheden voorstaan, werden do groote gevolgen van dit feit toegegeven. Dc „New-York Post" spreekt van een ware catastrofe voor de Westelijke mo gendheden. Het blad noemt de herhaal de Britsche waarschuwing aan Frank rijk tegen een afzonderlijken vrede hoogst verdacht en schrijft, dat deze ge dachte als een nachtmerrie op de Engel- schen schijnt te drukken. Ongetwijfeld, aldus dit blad. moet Duff Cooper reden gehad hebben, toen hij deze waarschu wing publiceerde. De rede van Churchill De Duitsche pers richt zich heden scherp tegen de poging van Churchill in zijn Lagerhuisrede van gisteren, de schuld aan de komende mislukking van het Engelsche expeditiekorps op Belgié to schuiven. Ook in Noorwegen, zoo schrijft do „Berliner Boersenzeitung" hebben de Engelschen eerst politiek en daarna mi litair de Noren als kogelvangers voor zich uit gedreven. De Noren mochten de kastanjes uit 'het vuur halen, terwijl de Engelschen, na kennis te hebben ge maakt met de superioriteit der Duitsche soldaten, naar hun reddende transport schepen terugkeerden en dc Noren in den steek lieten. Zoo hebben zij thans ook met België gedaan. Ook de Belgen moesten voor de Engelschen als kogelvangers optrekken. Toen de Fuehrer en zijn weermacht dit plan verijdelde, kozen de Engelschen een methode die in de geschiedenis zon der voorbeeld is. Als barbaren hebben zij huisgehouden. Goud, zilver en kunst voorwerpen hebben zij gestolen, parti culier bezit geplunderd, de bibliotheek van Leuven in brand gestoken, de Bel gische hoofdstad in het grootste gevaar gebracht, en bruggen opgeblazen zonder de bewoners te waarschuwen. Zij waren alleen bedacht op de veiligheid van hun eigen» aftocht. Uit woede, over het hopelooze van de vlucht, die hun door den opmarsch der Duitschers aan bet Kanaal wordt afge sneden, schimpen zij thans op den Ko ning der Belgen en beschuldigen zij hem en zijn soldaten, die dapper ge streden hebben, van verraad aan de zaak van Engeland. De Noorsche opinie De Noorsche openbare meening staat geheel in heUteeken van de Duitsche overwinning in het westen. „Aftenpos- ten" wijst op.de duidelijke tegenstelling tusschen den Belgischen Koning, die zich als opperbevelhebber bij zijn troe pen bevindt, en de naar Londen ge vluchte Belgische regeering. „Arbeiderbladct" duidt op gewichtige verschillen van meening, die klaarblij kelijk reeds langer hebben bestaan tus schen den Belgischen Koning en de ka binetten te Londen en Parijs. De open bare meening ziet voor de capitulatie ook een verklaring in het feit, dat de Belgen zich niet langer in een zinneloo- zen strijd voor de Westelijke mogend heden wilden opofferen. Deze gedachte is na de ervaringen met de Engelschen in Noorwegen in breede kringen ver breid. Men acht de houding van den Belgischen Koning te begrijpelijker, daar de Engelschen reeds sedert dagen over hun terugtocht uit Vlaanderen spraken. Geweldige sensatie in t urkije ISTANBOEL. 29 Mei. (D.X.B.). Het bericht, dat de Koning der Belgen de wapens heeft neergelegd, heeft in de Turksche middappers een geweldige sensatie gewekt. 1-Iet publiek toont zich voor een deel sterk getroffen. Men hoort in gesprekken de meening naar voren komen, dat de ergste toestand voor de Geallieerden is ingetreden. De kranten worden druk verkocht. Uit Athene meldt bet D.X.B De capi tulatie van bet Belgische leger werd snel in de Grieksche hoofdstad ver spreid. Toen de eerste middagedities verschenen, welke met groote opschrif ten het sensationeele bericht brachten, werden zij uit de handen der verkoo- pers gerukt. De kranten ver koopers za gen zich weldra omringd door een men- schenmenigte en konden slechts met groote moeite aan de vraag naar kran ten voldoen. Het blad „Wradyni" publi ceerde hot bericht met als opschrift: „De slag in Vlaanderen is beslist". LONDEN (D.X.B.) In een radio toespraak heeft de minister van propa ganda, Duff Cooper, de Engelsche be volking in het bijzonder gewezen op het gevaar, waarin het Britsche leger in Noordoost-Frankrijk verkeert. Thans, aldus zeide hij, is dit gevaar dreigenyl geworden. Als troost herhaalde hij zijn verklaring van onlangs, dat de oorlog nog niet verloren is, wanneer de Ge allieerden dezen slag verliezen, „hoe groot het succes van den tegenstander ook zijn moge!" Hij herinnerde er aan, hoeveel nederlagen Engeland reeds overleefd heeft. Ten aanzien van de Belgische capitu latie zeide Duff Cooper, dat bet Bel gische leger niet in staat is den strijd voort te zetten, dien liet zoo dapper ge voord heeft, tot liet op de overgroote inspanning gestrand is. In tegenstelling tot zijn Franse,he collega verklaarde Duff Cooper, dat het thans niet de tijd voor critiek of blaam is. Ilct is nood zakelijk dat het uiterste gedaan wordt om het Britsche leger uit dc stellingen, die het thans bezet, tc brengen. ZITTING VAN DEN HOOGSTEN SOVJET MOSKOU. (D.X.B.). De derde zit ting van den hoogsten Sovjet der groot Russische bondsrepubliek is vanmiddag in het Kremlin geopend in tegenwoor digheid van Stalin. Molotof, Worosjilof en alle volkscommissarissen. Nadat Sjdanof de openingstoespraak had ge houden, werd de agenda aangenomen, die de volgende punten vermeldt: 1. Bekrachtiging van de staatsbegroo ting voor 1940. 2. Bekrachtiging van de intusschen tot stand gekomen veranderingen de grondwet der republiek, herindee ling van verschillende gebieden, af scheiding der intusschen lot, bondsre publiek verheven Finsch-Karelische re publiek. 3. Bekrachtiging van de door het pre sidium van den hoogsten Sovjet uitge vaardigde wetten. Daarna hield de volkscommissaris voor de financiën, Sofronof, een refe raat over de begrooting der bondsre publiek voor 1940. IMMIGRATIEQUOTA OP DE PHILIPPIJNEN MANILLA, 29 Mei (D.X.B.) Presi dent Quezen heeft een wetsontwerp on derteekend, dat de immigratiequota uit alle landen tot 500 per jaar beperkt. Daar bet ontwerp betrekking heeft op de be trekkingen der Philippijnen tegenover het buitenland, moet het, alvorens van kracht te worden, door president Roo sevelt worden goedgekeurd. AMERIKA WIL 10000 VLIEGTUIGEN BOUWEN WASHINGTON, 29 Mei (D.X.B.) Het huis van afgevaardigden heeft in bet kader van het algemeene defensie program een wetsvoorstel aangenomen, waarbij 1137 millioen dollar wordt uit getrokken voor de uitbreiding van de luchtvloot der marine. O.a. wordt voor zien in de vervaardiging van in totaal 10.090 marinevliegtuigen en in de op leiding van 16.000 bestuurders. Evenwel moet elk geval afzonderlijk worden goedgekeurd. Het voorstel gaat thans naar den senaat. KOPENHAAGSCHE BEURS GEDEEL TELIJK HEROPEND KOPENHAGEN, 2S Mei. (D.X.B.). De beurs is weer geopend voor den handel in obligaties. De han del in aandeelen zal pas hervat worden, wanneer de nieuwe wet op beperkte dividenden voor naam- looze vennootschappen definitief door het parlement zal zijn aange nomen. SLACHTOFFERS ONDER DE BURGERBEVOLKING KARLSRUHE, (D.X.B.) Gisteren is in de nabijheid van Bruchsal een burger, die geheel alleen op een hoogte stond en geen vijandelijke handelin gen verrichtte, door ecu Franschen vlieger met machinegeweervuur be schoten. Hij kon zich in veiligheid stel len. In het district Loerrach zijn, door het Fransche artillerievuur zes burgers gedood en vier gewond. GROOTE BRAND IN VANCOUVER NEW YORK, 28 Mei (D.X.B.). Door een grooten brand zijn te Vancouver in Britscli Columbie alle etablissementen van de „Union Boatworks" een scheeps werf en twee fabrieken voor scheeps motoren geheel verwoest. Op een an dere werf is schade aangericht. Het vuur, dat in de Union Boat Works was uitgebroken greep zeer snel om zich heen. Zal het ontwaken van Belgischen drang tot zelfbehoud door ontwaken van den Fran schen gevolgd worden? Meeningsverschillen BERN', 28 Mei (D.N.BIn wel ingelicht» kringen in Zwitserland wordt de capitulatie van het, Bel gische leger beschouwd alp een zeer ernstig symptoom van diep worte lende meeningsverechillen tusschen de Westelijke mogendheden. Men gelooft, dat het ontwaken van den Belgischen drang tot zelfbehoud niet zonder invloed op Frankrijk kan blijven, vooral omdat het Fran sche volk van het uitbreken van den oorlog af nooit geheel eendrach tig achter zijn regeering heeft ge staan. De binnenlandsche toestand van Frankrijk is, aldus zegt men, door de verbloemingötactiek der regeering on der den verpletterenden indruk der plotseling onthulde waarheid veel drei gender geworden clan uit de rigoureuze maatregelen van Mandel kon worden opgemaakt. Men mag daarom aanne men, dat Mandeis „schare der afge dankte»" bet gezonde verstand verte genwoordigt. Tot de „verstandige" Fransehen hebben ook Daladier en de met hem bevriende Gamel in behoord. Daarom heeft Churchill als de hoofd exponent der Engelsche oorlogszucht indertijd ook Daladier „afgedankt", toen hij hem naar het ministerie van bui tenlandsche zaken liet overplaatsen en hem door Reynaud liet vervangen. De oorlogstoestand heeft zijn togen- woordigen, voor do Westelijke mogend heden catastrofalen aanblik gekregen tengevolge van de nieuwe Duitsche «trijdopvatting. Daartegenover hebben de Westelijke mogendheden acht maan den lang naar heil gezocht in den oor log op grooten afstand, de uitbreiding van den oorlog en de passieve grens- verdediging. Die opvatting zal wel van den Britschen generalen staf afkomstig zijn. Engeland heeft nog nooit een veld heer voortgebracht. Het heeft echter, evenals in den Wereldoorlog, ook thans 6teedp willen bevelen en door de op zijn ageeren tot stand gekomen samenvoe ging der Bclgisch-Fransch-Engelsche strijdkrachten in België die strijdkrach ten in de Duitsche tang gebracht. Dat kan tot gevolg hebben, dat Frankrijk, dat ook niet meer door generaal Wey- gand geholpen kan worden, besluit, van Engeland af te vallen voor het te laat ie. WEER BRIEFKAARTENVERKEER MET DUITSCHLAND 's-GRAVEXHAGE, 2S Mei. Het postverkeer met Duitschland is thans gedeeltelijk hervat, d.w.z. dat weder zijn toegelaten briefkaarten, gefrankeerd volgens het internatio nale tarief (dat is 71/* cent) en ge steld in de Xederlandsche of in de Duitsche taal. Het aanteekenen van de brief kaarten is niet toegelaten. Straf van maximaal 4 jaar gevangenis of 10.000 gulden boefe 's-GRAVEXHAGE. 29 Mei. In het Staatsblad no O 400 is opgenomen e?n besluit van den opperbevelhebber van Land- en Zeemacht tot. aanvulling van den De\iezennoodmaatregel vastge steld bij Koninklijk besluit van 10 Mei jl. waarbij practisch alle buitenland- schevalutafransacties werden verbo den. De aanvulling luidt: Een ieder, op wien de bepalingen van dit besluit van toepassing zijn, is verplicht aangaande transacties en handelingen, waarop bij dit besluit straf is gesteld, aan de met de uitvoe ring van dit. besluit, belaste instanties en ambtenaren alle door hen verlang de inlichtingen te verstrekken en hun de daarop betrekking hebbende boeken en bewijsstukken over te leggen. Indien het vermoeden bestaat, dat een bepaalde persoon het voornemen heeft in strijd met de bepalingen van dit besluit te handelen, kunnen alle noodige maatregelen worden genomen om de beoogde overtreding tc belet ten De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van bet departement van Finan ciën. kan aan de ambtenaren der in voerrechten en accijnzen en aan de overige, door hem ter uitvoering van dit besluit gevolmachtigde instanties en ambtenaren instructies geven. Voor maatregelen op grond van dit besluit genomen wordt geen Schadever goeding toegekend. Overtreding wordt gestraft met ge vangenisstraf van ten hoogste vier ja ren of geldboete van ten hoogste tien duizend gulden. KUSTVAARTUIG OP EEN MIJN GELOOPEN OSLO. 29 Mei. (D.N BTer hoogt van Egersund is gisteren een kustvaar tuig van 110 ton op een mijn geloopen De uit twee leden bestaande bemahnl^ kwam hierbij om het leven.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 3