Het groote probleem: Atlantis Waterwegen Oostzee en Zwarte Zee Slecht Poolsch beheer CHATEAUX PALMER J, A, SCHOTERMAM ZN. Duitschland en Rusland hebben er beide belang bij Opleiding van 45.000 piloten in de Ver. Staten Amerikaansche uitvoerverboden Tegen het gebruik var gekleurde troepen De gevechten rondom Duinkerken De politieke toestand in Hongarije 'Per flesch f 1.35 Per anker f53 Opinies van Fransche vluchtelingen Amerika's defensie De theorieën van den ontdekkingsreiziger Frobenius en van den schrijver Zschaetzsch VONDSTEN IN DONKER AFRIKA De gebiedsdeelen het Westelijk half rot Gayda contra admii Freemantle Ie BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DINSDAG 4 JUN| le Bijzondere correspondentie) o MOSKOU, Juni 1940. EN sevolee van de grondige wijziging in de verhoudingen in het Oosten van Europa is ook het vraagstuk van de verbinding te water tusschen de Oostzee en de Zwarte Zee weder op het tapijt gekomen, een vraagstuk dat. zoolang de Foni sche staat bestond, geheel op den achtergrond was geraakt. De verbinding tusschen deze beide groote zeeën bestaat uit waterwegen, die reeds vóór den wereldoorlog werden gebezigd en die indertijd een rol hebben gespeeld, vooral voor het verkeer tusschen de Zwarte Zee en Russisch Polen Eerst door het in het leven roepen door het Verdrag van Versailles van den Poolschen staat zijn deze verkeerswezen, zooals zoovele andere natuurlijke verbindingen in het Oosten van Europa geheel verwaarloosd of opzettelijk vernield. T)E eerste en voornaamste waterweg ■L^die van de Oostzee naar de Zwarte Zee leidt, begint aan de monding van de Weichsel en voert langs de Weichsel tot aan de monding van de Boeg. bii Modlin Daarna volgt hij de Boeg tot Brest- Litofsk Hier sluit hii aan on een kanaal van enkele honderden kilometers lengte, dwars door het gebied van de Polezische moerassen, dat ten Oosten van Pinsk de Pripet bereikt. Hierna gaat de waterweg verder langs de Pripet stroomafwaarts tot waar deze rivier zirli in de Dnjepr 6torf, om ten slotte via Iview en Dnjepro- pctrówsk bii Nicolajef de Zwarte Zee te bereiken. Fen tweede waterweg, welke eveneens reeds geruimen tiid bestaat gaat van de Zwarte Zee ten Oosten van Pinak door Dnjepr en Pripet. zet zirh voort door het z.g. Ogihski-kanaal en de Schararivier. om ten Zuiden van Grodno de Njemen te bereiken, die over Kowno naar het Kurische haff en de haven van Memel voert. '"PERWIJL de Dnjepr en de Pripet over't ai gemeen goed bevaarbaar znn. zijn op beide groote waterwegen de ka nalen en vooral ook de Boeg onder Poolsch beheer svstematisch verwaar loosd Wil men deze verbinding weder in den ouden topstand herstellen, dan zullen enkele vernieuwingen en verbe teringen moeten worden aangebracht op de route DnjeprPripetBoegWeieh sei. terwijl in de Duitsche invloedssfeer in de eerste plaats zal moeten worden gezorgd voor het weder bevaarbaar ma ken van de Weichsel. welke rivier naar men weet onder Poolsch beheer sterk is verzand. De Russische regeering toont een open oog te hebben voor het belang dat deze verkeerswegen hebben vooral voor *t uitgebreide goederenverkeer tusschen Rusland en Duitschland. Zii heeft dan ook reeds een commissie benoemd, wel ke zich ter plaatse op dB hoogte zal stellen van den toestand In haar rap port zal deze commissie verslag uit brengen van haar bevindingen en plan nen voorbprpiden voor de noodig ge achte veranderingen. OOK van Duitsche zijde is men reeds begonnen met het treffen van voorbereidende maatregelen om deze waterwegen weder \oor geregeld ge bruik geschikt te maken. Op een zepr belangrijk deel van den waterweg van de Zwarte Zee naar de Oostzee zullen Duitschland en Rusland zich voor een zelfde taak zien gesteld, namelijk daar waar deze waterweg door rivieren loopt, welke de grens vormen, voorna melijk bijvoorbeeld de Boeg. Hier zul len beide regeeringen gemeenschappe lijk overleg moeten plegen over den omvang en de wijze, waarop de noodi- ge werkzaamheden zullen moeten worden uitgevoerd. Hierbij staat in het middelpunt der be langstelling een plan \an ouden datum, dat reeds vroeger beoogde, verbetering te brengen in den bestaanden toestand Volgens dit plan zou in het Switaz-meer en andere meren in de nahnheid op Sowjet-Russisch gebied gelegen door middel van stuwdammen een kunst matig reservoir moeten worden aange legd Dit zon na verloop \an tijd onge veer 500 millioen kubieke meter van de hergen strootnend water moeien bevat ten. Op deze wijze zou men den aanleg \an kanalen vermijden en met betrekke lijk geringe middelen het peil van het water in de Boeg kunnen regelen. Dit zou overigens ook \oor de regeling van den waterstand in de Weichsel van groote beteekenis zijn. VOORTS bestaat in de toekomst ook de triogelijkheid om, met gebruikma king van het Augustowskikanaal, een verbinding tot stand te brengen tus schen het kanaalsvsteem in de Mazoe- ren en de Njemen. waardoor Konings bergen aansluiting zou krijgen op deze laatste rivier en via het Ogirskikanaal eveneens op de Dnepr. Ook wat dit betreft zou samenwerking moeten wor den berPikt tusschen de Duitsche en de Russische autoriteiten, daar het Augustowskikanaal zich voor epn deel bevindt in de Duitsche belangensfeer en voor een ander deel op Sowjet-Russisch gebied. De groote economische beteekenis van bovenstaande waterwegen moet vóór alles gezien worden in het kader van de Duitsch-Russische sanienwer king op economisch gebied. De wcder bevaarbanrmaking er van is voor het Duitsch-Russische goederenverkeer van des te grooter belang, wijl juist van de Zwarte Zee een groot aantal produc ten dat hestaud is tegen een langdurig transport, zooals graan en aardolie producten, kan worden vervoerd. (Nadruk verboden) het touristenverkeer in noorwegen OSLO. 4 .Tuni. (D.N.B.). De Noor- #che Touristenhond deelt mede, dat dit jaar het vacantieverkeer normaal zal zün. Van 50 Juni af zi,n ook de berghui ten en schuilhutten gewoon geopend. Voor dien tijd zullen de laatste beper kingen der reismogelijkheden opgehe ven zijn. WASHINGTON. 4 Juni (D.N.B De autoriteiten voor de burgerluchtvaart maken bekend, dat krachtens het pro gram voor de opleiding van vliegtuighe- stuurders, er lol Juli van het volgende jaar 45 000 nieuwe piloten zullen wor den opgeleid. Verhooging tonnage Amerikaansche vloot WASHINGTON, 4 Juni (D.N.B.) De senaat heeft het wetsontwerp goedge keurd, waarbij de tonnage van de Ame rikaansche vloot met elf procent ver hoogd wordt. Het ontwerp gaat thans naar het huis van afgevaardigden terug. TOKIO, 4 Juni. (D. N. B.). Naar Domei meldt, heeft het Amerikaansche departement van Buitenlandsche Za ken aan de Japansche ambassade te Washington medegedeeld, dat de Ame rikaansche regeering den uitvoer van verschillende, voor de defensie noodige goederen zal verbieden en dat deze maatregel ook op andere landen in de zelfde male zal worden toegepast. Men herinnert er aan. dat het embargo on der meer betrekking zal hebben op den uitvoer van machines, machine-onder- deelen. vliegtuigen, tin, gummi, ijzer, mangaan, ijzerafval en chroom. Domei merkt op, dat Japan waar schijnlijk zeer binnenkort zijn stand punt in deze kwestie zal bepalen. aardschokken in peru LIMA, 4 Juni (D.NB.) In de om geving van Lima werden gedurende den afgeloopen nacht verscheidene lichte aardstooten gevoeld. Gelukkig werd geen schade aangericht. Scherpe uitlatingen van de „Berliner Boersen- Zeitung" BERLIJN, 4 Juni. (D.N.B.) Dc di- plomatieke medewerker van de „Berli ner Boersen-Zeitung" schrijft over het gebruik van gekleurde troepen in Frankrijk. Dit massa-gebruik van in- landsche troepen op het Europeesche oorlogsveld is een misdaad tegen alle beschaafde volkeren en tegen de in landsche volkeren zelf, schrijft het blad. Het Fransche volk zal dit gebruik rechtstreeks op het gebied van ras en politiek bespeuren, en het Engelsche volk indirect door de enorme uitwer king, welke het gebruik van primitieve troepen uit de koloniën voor de tweede maal binnen een generatie in alle dee- len van zijn wereldrijk zal hebben Evenals op het volk van Rome, dat zijn oorlogen voerde met verworven vreem de legers en deze ontaarding met het verval van het Romeinsche rijk moest boeten, zal ook dit gebruik van primi tieve onbeschaafde volkeren zach op het Fransche en Britsche rijk bitter wreken. Niet alleen is het barbaarsch door hen Europeesche beschaving en landschappen te laten verwoesten, doch ook hen in volkomen hulpeloosheid bloot te stellen aan alle verschrikkin gen van den modernen technischen oor log. Men dwingt hen. duizenden mijlen van hun vaderland verwijderd, in vreemde landen hun leven in de waag schaal te stellen voor menschen, volke ren. landen en doeleinden, die voor hen slechts leege woorden kunnen zijn. om dat zij er niets mee ie maken hebben Bn massa's sterven zij op het slagveld, waar zij in den ergsten zin van het woord ofwel slechts kanonnenvoer of losgelaten dieren kunnen zijn. Duitsch land is vastbesloten ook aan deze schande van Europa met de juiste mid delen een eind te maken. italiaan5che ministerraad ROME, 4 Juni (D.N.B.) Hedenmor gen is onder voorzitterschap van den Duce in het Palazzio Viminale een mi nisterraad gehouden. generaal gouffet gesneuveld PARIJS. 4 Juni (D.N.B.) Naar „Le Jour" meldt is de Fransche generaal en commandant van een legercorps Gouffet op 16 Mei gesneuveld. Fransche perscommentaren PARIJS, 4 Juni (D.N.B.). De Fran sche pers houdt zich bezig met de ge vechten rondom Duinkerken en verheer- li kt den tegenstand der Engelsche en Fransche troepen. Zoo schrijft de radi caal-socialistische „Ere Nouvelle", dat de Duitschers in het geheel geen over winning hebben behaald. Het socialisti sche blad „Populaire" legt de nadruk op den heldenmoed der soldaten bij Duin kerken en heeft groote bewonde ring voor de soldaten der weste lijke mogendheden. „Slechts door de Fransche en Engelsche vliegers was de buitengewone inscheping der Geallieer den mogelijk". De „Yictoireis van mee ning. dat de legers van Wevgand den Duitschers binnenkort een tweede verbe terde en aanzienlnke scherpere herha ling van den slag aan de Manié zullen bereiden. BOEDAPEST, 4 Juni (D.N.B.). De vergadering der regeeringspartij, die gis teren is gehouden, heeft tegen de alge meene verwachting in, geen opheldering verschaft over de onoverzichtelijk gewor den krachtsverhoudingen in het regee- ringsblok. Tijdens de vergadering heeft de minister-president opnieuw de eischen der partndiscipline gesteld en verklaard, dat noch in buitenlandsch noch in binnenlandsch, noch in econo misch politiek opzicht aanleiding tot be zorgdheid bestaat. Imredv beperkte zich in zijn antwoord tot een kritiek op de hinnenlandsche politiek. Hii verklaarde o.a. bet niet eens te zijn met de tenuit voerlegging der bepalingen van de Jo- denwet. de verliezen in vlaanderen BERLIJN, 3 Juni (D.N.B.). Berich ten uit Londen, die beweren, dat de Duitsche verliezen bij den slag in Vlaanderen ongeveer 250.000 man be dragen en dat de Duitschers sedert den aanvang van den oorlog een millioen dooden en gewonden zouden hebben, worden in bevoegde Berlijnsche kringen groteske overdrijving genoemd. De fei telijke verliezen vormen niet eens een fractie van het opgegeven aantal. ?m» cru Murituux) Van het uitmuntende oogstjaar 1934 Ar 1878 UT RFCHTSCHEST RAAT TELEFOON 3*80 „Zelfs een wonder kan Frankrijk niet redden" SAN SEBASTIAN, 4 Juni. (D.N.B Voortdurend komen hier lange autoka- ravanen uit Frankrijk met vluchtelin gen van allerlei nationaliteiten, vooral ook Engelschen, aan. Een ooggetuige verhaalt, dat zich van Parijs paniek en vertwijfeling hebben meester gemaakt. De onder de vluchtelingen heerschende meening is. dat zelfs een wonder Frank rijk niet kan redden. De Parijzenaars, zoo vertellen zij, verblijven bijna uit sluitend in de schuilplaatsen, daar het luchtalarm bijna niet ophoudt. Nie mand durft den militairen toestand te bespreken, daar men bang is voor de draconische maatregelen togen defailis- ten. Daden van sabotage nemen met den dag toe. Onder de vluchtelingen hecrscht de meening. dat er voor Frankrijk grooter gevaar in het bin nenland dan in het buitenland bestaat. Ondanks de tegenspraken beweren zij, dat generaal Gamelin zelfmoord ge pleegd heeft, nadat hij in den minister raad bekend had gemaakt, dat de Duit sche opmarsch niet te stuiten was. De Parijsche autoriteiten verleenen geen passen meer om de hoofdstad te verla ten, daar er in het Zuiden en Westen van Frankrijk de grootste moeilijkheden heerschen om de tallooze vluchtelin gen onder te brengen. WASHINGTON, 4 Juni (D.N.B.) De voorzitter der militaire commissie van het Huis van Afgevaardigden, May, heeft een wetsvoorstel ingediend, waar bij president Roosevelt gemachtigd wordt, legerreserves, zooals de natio nale garde en manschappen, die hun diensttijd achter den rug hebben, voor defensiedoeleinden te gebruiken, indien een „voor het land ernstige toestand" zou ontstaan in den tijd tusschen de verdaging en het opnieuw bijeenkomen van het congres in Januari 1941. Zoo als bekend heeft Roose\elt de vorige week verzocht gemachtigd te worden tot oproeping van de nationale garde, wanneer hii dat noodzakelijk zou ach ten. Volgens een mededeeling van den minister van Financiën, Morgenthau heeft men de autofabrieken Ford. Chrysler, Studehaker en Packard ver zocht vliegtuigmotoren te vervaardigen, terwijl het de bedoeling is. dat de Ge neral Motors hun reeds bestaande fa brieken voor vliegtuigmotoren uitbrei den. Morgenthau verklaarde, dat al deze \ijf concerns belang hebben bij dit voorstel, dat. naar men gelooft, ten uitvoer kan worden gelegd zonder dat de autoproductie benadeeld wordt. De staking op een scheepswerf te Jer sey City. waarbij 6700 arbeiders betrok ken waren en waardoor de bouw van vier torpedojagers en twee kruisers in het. gedrang kwam, is na drie dagen door een gedeeltelijke inwilliging der looneischen. geëindigd. De aanwezig heid van twee bemiddelaars van het ministerie van Arbeid doet veronder stellen. dat. de staking door een door de federale reeeering uitgeoefenden druk is bijgelegd. F ROBENIUS, zoo betoogden wij in ons vorige artikel over dit onderwerp, heeft zich met alle energie en vindingrijkheid waar over hij beschikte, eveneens op het Atlantisprobleem geworpen, in de hoop dit vraagstuk uiteindelijk op te lossen. Hij geloofde op jeug digen leeftijd reeds aan het Atlantis van Plato, en nam zich toen reeds voor, zoodra hij daartoe maar eenigszins in de gelegenheid was, diepgaande onderzoekingen in te stellen. Evenwel, hij geloofde niet zoozeer aan een groot eiland, dat tusschen Europa en Amerika zou hebben gelegen, hij zocht het verdwenen land meer in het donkere werelddeel, in Afrika, met name in Yorubaland aan de Slavenkust van Benin en Ise, waar de Engelschen toenmaals, wij schrijven het einde van de vorige eeuw, pas vasten voet hadden gekregen, en fan tastische verhalen deden van resten eener grooische cultuur, welke zij daar hadden gevonden. TOEN Frobcnius deze verhalen hoor de stond het voor hem vast, dat daar de 6leutel van Atlantis moest zijn te vinden. Hij wil'de er heen, een expe ditie uitrusten, maar voorloopig kreeg hij niet de minste medewerking. Einde lijk, in 1904 kon hij op bescheiden voet een expeditie uitrusten, doch zijn eigenlijke groote reis naar Afrika vond pas in 1910 plaats, naar Yoruha. Van Ibadan. het uitgangspunt zijner vroe gere reizen, drong Frohenius in dp bin nenlanden door. en reeds na weinige dagen reizen had ook hij contact met de resten van een verloren eegane vroe gere beschaving. Overal vond hij mo numentale paleizen, de meesten welis waar in zeer vervallen en ruïneuzen toestand, doch desondanks dikwijls nog door de vorsten der inboorlingen bewoond, en ook door hun priesters. Bij een bezoek aan een dezer toovenaars zae de koene reiziger ook voor het eerst scherven van terra eotta. namelijk de overblijfselen van een mer.schelijk ge zicht. In zün beroemde hoek, dat hij over deze reizen heeft geschreven Und Afrika sprach" zegt hu letterlük: „Uit deze arm zalige brokstukken sprak een levens- i frischheid. de uitdrukking eener aan stonds aan Oud Grieksch herinnerende fijnheid van vorm, het bewijs van een hier van oudsher gevestigd edel. beschaafd mcnschcnras, zoodat geenszins twijfel aan de waarde der gevonden voorwerpen kon bestaan. Dat was het veelbelovend begin, en nu kwamen allengs terracotta koppen, nu eens ruw, dan weer fiincr van afwer king. steen en beeldhouwwerken, stukken gegoten glas. tegels, en eindelük f et kost baarste stuk, de bronzen kop van den hei ligen heerscher Olokunhain aan het dag licht." Naar de opvatting van Frohenius is deze heerscher de Poseidon van het Afrikaansche Atlantis. Hoe hel zij, alle door hem gevonden voorwerpen zijn on- twijfelbaar van hoogen ouderdom, zoo oud. dat zij zeker niet kunnen doorgaan voor bewijsstukken eener beschaving, die nog van Europeeschen oorsprong zou zijn. De meeste vondsten zijn op gegraven op ongeveer drie meter onder de oppervlakte, waaruit wel de conclu sie kan worden getrokken, dat de grondleggers dezer cultuur tot lang verdwenen en uitgestorven menschen rassen moeten hebben behoord. Wellicht zijn zij ongeveer tijdge- nooten geweest van de Etrusken, de Kelten en de Iberiërs, in welk verband het wel merkwaardig is te weten, dat op grond van Frohenius' onderzoekingen is komen vast te staan, dat de Yoruben in hun cul tuuruitingen tamelijk veel overeen komst moeten hebben vertoond speciaal met de Etrusken. De Duitsche ontdekkingsreiziger is er vast van overtuigd geweest, dat zijn on derzoekingen het Atlantisprobleem heb ben, opgelost, daar bovendien vrijwel de juiste inhoud van Plato's onthullingen als overlevering voortleeft in het West- Afrikaansche negervolk, dat Frohenius daar aantrof. Hij concludeert dan ook, dat Platos Atlantis de Westkust van Afrika moet zijn gew eest, met name het land tusschen de Niger en de zee, dat trouwens door de inboorlingen als een eiland wordt beschouwd. "M" OG een andere Duitscher heeft zich jaren lang met dit fasci- neerende vraagstuk bezig gehouden, namelijk de koopman Karl Georg Zschaetzsch. Hij vertoefde aanvan kelijk, zijn beroep van koopman uit oefenende, veel in de tropen, en be gon op een goeden dag een onder zoek naar den oorsprong van zijn voor een Duit6cher ietwat wonder lijken familienaam. Dat onderzoek bleef op den duur echter niet be perkt tot zijn eigen familie, doch strekte zich langzaam maar zeker veel en veel verder uit. Hij bestu deerde den oorsprong van het Duit sche volk, en ontwikkelde zich uit eindelijk tot een volkenkundige van meer dan gewoon formaat. Hij legde de uitkomsten van zijn on derzoekingen neer in een breedvoerig werk, getiteld „Die Herkunft und Ge- schichte des arischen Stammes", in 1920 te Berlijn uitgegeven. Hij geeft daarin de wordingsgeschiedenis en de stamta fel van het geheele Arische ras en in het bizonder van alle Germaansche stammen en groepen, wier lotgevallen hij naspeurt tot ongeveer 29.000 jaar vóór Christus. Hij komt tot allerlei ver rassende gezichtspunten door een ver doorgevoerde goden-ethymologie, op grond waarvan hij concludeert, dat tal van Germaansche stammen verwant zijn aan vreemde stammen, die in de allereerste geschiedenis van het grijze verleden worden genoemd, en betoogt ten slotte, dat de oorspronkelijke ba kermat der Ariërs en de uit hen voort gekomen Germaansche en andere stam men in Atlantis moet worden gezocht Er dient echter op gewezen te worden dat Zschaetzsch de theorieen van de officieele wetenschap ten eenen male verwerpt, en bijvoorbeeld stijf en strak ontkent, dat de Germanen en Ariërs uit Azie afkomstig zouden zijn, gelijk alge meen wordt aangenomen. Hij meent echter sterke bewijzen voor zijn onge twijfeld romantische stellingen en hy pothesen te hebben, welke hij put uit de door ons reeds gememoreerde frappante overeenstemming in tal van oude le genden en sagen van totaal verschil lende volkeren, bijvoorbeeld over het vergaan van de wereld door water en vuur, en over het overblijven van slechts enkele menschen, die dan weer de stamvaders van een nieuw men- schengeslacht worden. De Noorsche overleveringen spre ken bijvoorbeeld van een inval der Asen onder aanvoering van Odin uit „Azië". Zschaetzsch neemt echter aan, dat dit niet het Azië van thans is, doch dat deze legende is een her innering aan de landverhuizing van den Odinstam uit het land der Asen, namelijk Asgard. waarmee dan Atlantis zou zijn bedoeld. En de Edda zou dan moeten bevatten de voorstelling der oudste geschied kundige gebeurtenissen in het oude Arische vaderland Atlantis. Zoo ontleedt Zschaetzsch op bijna wonderlijke wijze in zijn boek al der gelijke sagen en overleveringen, waar bij hij herhaaldelijk punten van over eenkomst kan aantoonen, zelfs met onze Bijbelverhalen van het Oude Tes tament. Zijn vergelijkende studies zijn zonder eenigen twijfel buitengewoon interessant, en hebben zeker bijgedr een lot onze kennis van den schat van overleveringen van tal van nu nog le vende volkeren. Hij is van oordeel, dat de ondergang van Atlantis is te wijten geweest aan de omstandigheid, dat de aarde toen hij becijfert 15000 jaar voor Christus in aanraking is geko men met de staart van een komeet, die de geheele oppervlakte verschroeid en verkoold heeft, een gebeurtenis, die in onderscheidene verhalen nog voort leeft als een verschrikkelijke herinne ring. De Yoluspa zegt „Zon wist niet, waar haar zetel was, maan wist niet haar macht, de sterren wisten niet waar hun plaats was". Ook in Indi sche overleveringen, de Bundehesch en de Avesta, wordt verhaald v „vallende vurige sterren die tusschen aarde en hemel neerstorten." Uit den Bijbel haalt Zschaetzsch aan de verwoesting van Sodom en Gomorrha door zwavel en vuur, en voorts uit het achtste hoofdstuk der Openbaringen eenige mpdedeelingen in het zevende en tiende vers over een groot en wereld brand. Ook in de Grieksche mytholo gie zijn talrijke van zulke verhalen te vinden, bijvoorbeeld de boeiende sage van Phaeton, die den zonnewagen niet kan mennen, waardoor deze te dicht bij de aarde komt en alles verbrandt, 7 OO is ook thans nog het Atlantis- vraagstuk onopgelost. Het is zonder twijfel interessant kennis te nemen van alle pogingen, die zijn gedaan om tot den bodem van het mysterie te gera ken, kennis te nemen ook van de voor spellingen, gegrond op de inderdaad vast staande bewegingen van de aan korst, dat Atlantis eens zal verrijzen uit het water, om zijn heerschappij o\er de aarde te hernemen. Waar schijnlijk zullen wij tot zoo lang moe ten wachten, vóór het probleem defini tief zal kunnen worden opgelost. v er. Staten tegen overdo aan een niet-Amerikai. schen staat WASHINGTON, 4 Juni (D.NB voorzitter van de senaatscomn® Buitenlandsche Zaken, Pittma^ een motie ingediend, welke alih dat de Vercenigde Staten de ove \an een deel van het Westelijkt door een niet-Amenkaanschenst, een anderen niet-Amerikaansch niet zouden erkennen. Eenzelfde motie is in het Hfc Afgevaardigden ingediend <Jg> voorzitter voor Buitenlandsch« uit het Huis, Bloom. De motie naar Bloom verklaarde, door hr tement van Buitenlandsche h goedgekeurd, bepaalt, dat in? waarschijnlijkheid van een d*j overdracht bestaat, de Vereen^ ton terstond met de andere Ami Fr sche republieken over stappen plc ne ha de fei It« lai veiliging van hun gemeenscha belangen zouden beraadslagen. Het Amerika Congres De commissie van van repuy, sche leden van het Huis van .Alp digden heeft eenstemmig een mro genomen, welke bepaalt, dat d» van het Amerikaansche Conp voortduren, zocflang de belanj Vereenigde Staten zulks vereisti republikeinsche fractieleider verklaarde, dat de partij' tegen f noodige overdracht van macht a 6ident Roosevelt is. Hij zeide t>< ven, dat het congres voor de rA het jaar zooveel te doen heelt., zich niet. naar huis behoeft te la« ren. De belangrijkste kwesties ijl Martin de landsverdediging enl lastingen. De commissie weert* ook tegen, Roosevelt in het t'l nmgsvraagstuk een blanco volru geven en veroordeelt als volkom I rechtvaardig den eisch van <i?E dent inzake een recht om te besc over de staatsmiïitie. Amerika's begroo tekort Het Amerikaansche ministerie nancien heeft bekend gemaakt.' tekort aan het einde van de maanden van het loopende dif| 3455 milioen dollar bedraagt. De totale uitgaven bedroegen S lioen, de totale inkomsten 5140 e| dollar. De staatsschuld heeft i milliard dollar een nieuw recoj reikt. Volgens Associated Pres* men erop, dat het' tekort aan he van het dienstjaar (30 Juni) 4E lioen dollar zal bedragen. lei de sc st Di be ROME. 4 Juni (D.N.B.). - nale d'Italfa keert zich tegen ded" Engelschen admiraal Freemantle tijdschrift „Navy" gepubliceerd?! ring, dat een oorlog met Italiëi een „onaangename omstandigheid een werkelijk gevaar voor Engelt* vormen, terwijl een dergelijk c voor Italië zelf de zwaarste consw. zou hebben. Wanneer een oorlog: lië werkelijk slechts een onaang omstandigheid was, zoo schrijft C dan begrijpt men niet recht, waa.' Britsche admiraliteit, sinds geruim het. voornaamste deel van haar(4 vloot in de Middellandsche Zee b* concentreerd. In verband met bovengenoemd?] ring van Freerpantle citeert GayJ een verklaring van dezen Engelse miraal in de „Times" van 15 Ap.' „De Italiaansche duikhooten oorlogsschepen en de strategisch ties van Italië zoo wordt daar zegd zijn van dien aard, dat (Ti behulp van de Fransche \loot cm bindingen in de MiddellandscheP alleen onzeker maar zelfs onmoe?- maakt zouden worden. In geval vifl log met Italië zou men Malta aki basis niet kunnen houden en Er.» zou zijn positie in Egypte niet m] kunnen houden". „Laat derhalve de Engelsche a-. verklaren aldus de Italiaanse!» nalist waarom hij in nog W- jaar zijn meening op zoo prind wijze heeft gewijzigd, aangezien w zeifdertijd de krachten en bewap8- \an Italië in zoo krachtige niatej nomen zijn en bovendien het luchffl zijn verwoestende uitwerking je?£- logsschepen heeft bewezen". Japan en de M- landsche Zee >ver de ling van dclM erhe Zee, s'-B In een beschouwing ove heden van de ontwikkeling stand in de Middellandsche Zee.s' de „Japan Times", een blad, dat i": contact staat met het JapanscheJ terie van Buitenlandsche Zaken, v pan door zijn groeien den handels landen ten Westen van het Sucwh en Gibraltar in de sterkste matei' heeft hii de vraagstukken betreffen Suezkanaal en Gibraltar. Een van het. Suezkanaal en de zee-enFj schen Spanje en Afrika, zoo schni blad verder, zou de belangen vaj Verre Oosten in ernstige mate aant- Ofschoon het te vroeg is, reeds th>fc te zeggen over de officieele lioudinM Japan ten aanzien van het Midwj sche Zee-vraagstuk, zal de Japan-(*j geering waarschijnlijk aan deze legenheid haar grootste aandacht ken. hauptwann brumowsw herdacht WEENEN, 4 Juni. (D.N.B.). °j,: centrale kerkhof vond aan het Pr3' den vier jaar "geleden op Schiph01,' ongelukten dappersten en succe?^' oorlogsvlieger van het Oosten^ Hongaartche leger, Hauptmann J Brumowski, de onthulling plaató een gedenksteen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 2