Italië's positie in den oorlog Aanslagen voorbereid op Amerikaansche passagiersschepen Parij sche vliegvelden gebombardeerd Engelsche pers wij stop de ernst van den toestand Duitsche waarschuwing aan Amerika DE TOESTAND IN EGYPTE Onthullingen uit Amerika MYRA, HET ELFJE EN DE BOOZE KABOUTER ZWARTVOET Tegen Britsche actie Nederlanders in Engeland op geroepen De censuur verscherpt en to* i I fe De Berliner Börsenzeitung over: Als niet oorlog-voerende heeft Italië toch 1.200.000 man geallieerde trot pen van het Westfront weggehouden in I r; DE DUITSCHERS IN WEST-INDIE GIGURTU VOLGT GAFENCU OP Diplomatieke waarschuw ing Twee plannen DE SLAG BIJ DUINKERKEN KABINETSHERZIENING IN DENEMARKEN? Openbare meening wordt voorbereid op mogelijkheid van hoofdaanval op Engeland Ie BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DINSDAG 4 JUNI 1940 srdJ kaat nb. mui !mJ: aids; J 0\f- ÜikM ien sii nschf i hJ dflw blieS )Ue,i he; 1 h inpf, pen jea 'iksl BERLIJN, 3 Juni (D.N.B.). - De di plomatieke medewerker van de Berli ner Boersenzeitung. Karl Megerle. be handelt in een hoofdartikel ..Italië en de slag in Vlaanderen" den doeltref fenden en stilzwijgenden steun, dien Italië sedert acht maanden aan Duitsch land heeft verleend, doordat het sterke Fransche strijdkrachten aan zijn gren zen bond, die daardoor voor ieder af leidingsoffensief in den slag in Vlaan deren kwamen te vervallen. Megerle schrijft onder meer: ..Die diplomatiek strategische toepassing van het Duilsch-Italiaansche bondgenootschap behoort tot de verrassingen, die de be rekeningen onzer vijanden steeds weer in den war brengen. Van het oogenhlik af. dat tot oorlog tegen Duitschland besloten werd. was het het plan der geallieerden. Italië In dezen oorlog te betrekken en zoo mogelijk van daaruit het Duitsche front van het Zuiden en het Zuidoosten op te rollen. Daarom werd bij de diplo matieke voorbereiding Italië door de garantie aan Roemenië en Griekenland en door het bondgenootschap met Tur kije in de omsingeling betrokken. De Westelijke mogendheden hadden vergeten, dat op dit gebied de zaken zich niet zouden ont. ikkelen op het uitgesleten spoor van de vroegere di plomatie en oorlogsvoering. Het Duit sche rijk en Italië deden haar niet het gpnoegen hun bondgenootschap te be schouwen als een dood automatisme. Nadat de Westelijke mogendheden het niet gewaagd hadden hun oorspronke lijk plan ten uitvoer t-> leggen, veran derde van maand tot maand de situa tie od den Balkan, in het naburige Oosten en in de Middellandsche zee hun nadeel. Het niet-oorlogvoerende Italië hield ten voordeele van Duitsch- land de oorlogzuchtige geesten in het Zuidoosten in bedwang. De Balkan bleef rustig. Turkije werd gedwongen zich stil te houden. De. blokkade aan de Zuidoost- en de Zuidgren-zen van Duitschland droeg geen vruchten. Ita lië zelf werd op het gebied van diplo matie, bewapening èn op militair ter rein van maand tot maand sterker. Het dwong de Westelijke mogendheden, steeds sterkere strijdkrachten vast te leggen van Syrië tot Marokko, van de Pvreneën tot de Alpen. Twaalfhonderd duizend menschen met alles, wat aan oorlogsschepen, vliegtuigen en oorlogs materiaal daarbij behoort, ontbraken daarom op het Belgische en Neder- landsche oorlogstooneel. ontbraken aan de Vlaamsche en Nederland se he kust. en die droeg in beslissende mate er toe bij. dat Weygand gedwon gen werd, met over elkaar geslagen ar men den ondergang van de Engelscli- Fransch-Belgische legers in Vlaande ren aan Ie zien. Te laat hebben de Wes telijke mogendheden ingezien, dat de Duilsch-Italiaansche hondgenootschapv politiek in de eerste faze van den strijd tegen een gemeenschappelijke)! vijand niet slechts op diplomatiek, maar ook op militair gebied de functie, die haar was toegewezen, vervuld heeft. Italiaansche schoolkinderen verlaten het land CAIRO, 3 Juni. (Reuter). Onder de Italianen in Egypte neemt de onbehaag lijkheid toe tengevolge van de spanning in de Middellandsche Zee. De uittocht van Italianen uit het land is algemeen geworden. Een Italiaansch stoomschip heeft een groot contingent Italiaansche scholieren te Port Said aan boord geno. men. Deze kinderen, die uit alle doelen van Egypte komen, worden naar Italië gezonden. De Ilaliaansche gezant. Maz- zolini heeft de Egyptische autoriteiten er van in kennis gesteld, dat het stoom schip alleen kinderen en geen soldaten of volwassenen vervoert. Scherpe maatregelen Men blijft in Egypte voorzorgsmaat regelen nemen, zoo meldt een vannior gen uit Cairo ontvangen telegram. Do Egyptische en Engelsche autoriteiten hebben nieuwe maatregelen genomen, teneinde de landsverdediging Ie verze keren. Er zal binnenkort een bureau ingesteld worden, dat spionnagezakpn zal behandelen en dat overal in Egypte aftakkingen zal hebben. Geen enkel schip kan een Egyptische haven verla ten zonder vergunning der autoriteiten Duitsche burgers, die in vrijheid in Egypte leven, hebben de keus hei land te verlaten of te worden geïnterneerd Het kabinet heeft goedkeuring gehecht aan een wetsontwerp, waarbij dp na tionale bank tot staatsbank wordt ge maakt. arbeidsdienst in noorv/egen OSLO, 3 Juni (D.N.B.). De Noor- eche bestuursraad onder voorzitterschap van regeeringspresident Chrislensen heeft in verhand met de invoering van een vrijwilliger) arbeidsdienst besloten een commissie te vormen, waarvan tal rijke figuren uit het openbare leven in Noorwegen deel zullen uitmaken. De vrijwillige arbeidsdienst zal zich met het opbouwwerk bezig houden en me dehelpen. de levensmiddelen- en hout productie te bevorderen. Deze arbeids dienst zal binnenkort ingevoerd wor den. Amerikaansche berichten over hun toestand WASHINGTON. 3 Juni (D.N.B.). - De Washington Star publiceert een be richt, volgens hetwelk een ooggetuige, de Amerikaan Carpenter uit Arlington in Virginia, verteld heeft, dat alle Duit- schers van het Nederlandse he eiland Curacao, met inbegrip van den Duitschen consul en zijn dochter, in een concentratiekamp op hel kleine eiland Bonaire zijn opgesloten. Een geacht Duitsch zakenman van Bonaire is vol gens dit verhaal van den oo^etuigc. voor den krijgsraad gebracht omdat men in zijn woning brandbommen zou hebben gevonden. Deze Duitscher zou waarschijnlijk gefusilleerd worden. BOEKAREST. 3 Juni (D.N.B.). De minister van buitenlandsche za ken, Gigurtu. is heden door den af tredenden minister van buitenland sche zaken. Gafencu. in zijn functie ingeleid. Gafencu verklaarde, dat minister Gigurtu alle voorwaarden met zich mede brengt om de Roe- meensche buitenlandsche politiek verder te leiden in haar permanente en natuurlijke lijnen. Van deze bui tenlandsche politiek hangt voor een groot deel de veiligheid en de toe komst des larfcis af. De nieuwe minister van buitenland sche zaken, Gigurtu, verklaarde in zijn antwoord, dat de doelstellingen der ac ties, die hij zal leiden, de permanente doelstellingen zullen zijn van de Roe- meensche buitenlandsche politiek, n.l.: de verdediging van den vrede de onaf hankelijkheid en de grenzen des lands, binnen het kader van een politiek van goede verstandhouding met alle naties en in het bijzonder niet de naburen van Roemenië. Deze politiek mag zich slechts laten leiden door de. door zijn geographische banden en zijn histori sche ontwikkeling bepaalde levensbe langen van Roemenië. bommen in oost-essex LONDEN. 3 Juni (Reuter). - Heden morgen vroeg zijn in Oost-Essex born men neergeworpen door een vliegtuig, waarvan men gelooft dat het een Duitsch toestel was. Een Britsch vlieg tuig steeg op. Tot dusverre is nog slechts bericht ontvangen over geringe schade. „President Roosevelt", „Manhat tan" en „Washington" zou den bedreigd worden BERLIJN, 3 Juni (D.N.B.). Uit New York is aan het D.N.B. Iang6 specialep weg het volgende medegedeeld: Een uit Londen in New-York aange komen neutrale persoonlijkheid heeft sensationeele onthullingen gedaan over binnenkort te verwachten nieuwe aan slagen der Britsche admiraliteit op de thans uit Europa terugkeerende Ame rikaansche passagiersschepen. Deze aanslagen zijn reeds door de ook in het eeval „Athenia" gebruikte organen van den Engelschen geheimen dienst tot in alle bijzonderheden voorbereid, liet doel van deze aanklagen is. naar in welinge lichte New Yorksche kringen openlijk besproken wordt, door het tot zinken brengen tan een of zelfs van meerdere onderweg zijnde Amerikaansche passa giersschepen onder het Amerikaansche volk een storm van verontwaardiging te ontketenen. Bij dit plan is bepaald. Jat de tot zinken brenging door agenten van de Britsche admiraliteit en den Engelschen geheimen dien6t Duitsch land in de schoenen zal worden gescho ven, zooals reeds eenmaal hu het geval van de Athenia gepoogd werd. Over de bijzonderheden van dit 'nieuwe plan wordt het volgende gemeld: Drie schepen bedreigd De in aanmerking komende schepen zijn de „President Roosevelt", die op 1 Juni de Iersche haven Galway heeft verlaten, de „Manhattan", die op 2 Juni van Genua zou vertrekken en tenslotte de „Washington", dat zich thans nog op weg bevindt ven New York naar Bor deaux. voor het opnemen van de laatste Amerikaansche staatsburgers uit Euro pa. Over de wijze, waarop deze aanslag tenuitvoergelegd zal worden, is onlangs te Londen een geheime vergadering ge houden onder voorzitterschap van een hoogen functionaris van den Britschen geheimen dienst, waaraan ook een lid van de Britsche admiraliteit en leden n den Fransrhen geheimen dien6t hebben deelgenomen. Op deze vergadering zou het tot ern stige meeningsverschillen ziin gekomen over de vraag of het, om het doel te be reiken, heter zou zijn deze schepen Ie torpedeeren. of. zooals in hef geval van de Athenia. door het. aan boord f mok kelen en gebruiken van helsche machi nes te vernietigen. Actie van spionnen Naar den vertrouwensman verder me dedeelt. zou op voorstel van den Brit schen Geheimen Dienst besloten zijn, dat een wijdvertakt Engelsch net van agenten, propaganda en spionnage in de Voreenigde Staten, reeds een levendige bedrijvigheid aan den dag legt, tenein de het tijdstip der voorgenomen aan slagen op Amerikaansch eigeiufom en het leven van Amerikaansche staats burgers op de juiste propagandistische manier tegen Duitschland te gebruiken De, regeering der Vereenigde Staten van Amerika heeft, naar van bevoegde zijde wordt medegedeeld, den regeerin gen der oorlogvoerenden landen langs diplomatieken weg doen .welen, dat het Amerikaansche schip „Washington" New York op 30 Mei heeft verlaten met richting Bordeaux, teneinde de daar aanwezige Amerikaansche staatsbur gers en hun gezinnen terug te brengen. De Amerikaansche regeering heeft daarbij verklaard, dat zij verwacht, dat het onbewapende schip op zun heen- en terugreis niet door de strijdkrachten der oorlogvoerende mogendheden zal worden lastig gevallen. Evenals in het laatste geval, toen het de reis van het Amerikaansche schip „President Roo sevelt" betrof, heeft de rijksregeering den Amerikaansche ambassade te Ber lijn ook thans wederom medegedeeld, dat schepen, die hun reizen op de door de Amerikaansche regeering aangege ven wijze volbrengen, volgens de begin selen van de Duitfiche oorlogvoering aan geen enkel gevaar van de zijde der Duitsche strijdkrachten blootstaan. Daar echter de „Washington" oorlogs zones zal bevaren, die anders volgens de Amerikaansche voorschriften door Amerikaansche schepen worden verme den, hebben de bevoegde Duitsche mi litaire instanties het 6trikte bevel ont vangen, het schip zijn reit- te laten vol brengen, zonder het op welke wijze dan ook la6tig te vallen Duitsche waarschuwing De Rijksregeering heeft zich echter, naar van bevoegde zijde nadrukkelijk wordt uiteengezet, opnieuw gedwongen gezien, de Amerikaansche ambassade opmerkzaam te maken op de zoojuist ontvangen berichten, volgens welke door de oorlogsv panden van Duitsch land aanslagen op de verschillende Amerikaansche passagiersschepen, die zich op weg bevinden van of naar Euro pa, worden beraamd en voorbereid. Na het bekende optreden van de vijanden van Duitschland in soortgelijke geval len, moeten deze berichten voor de Ame rikaansche regeering van bijzonder be lang zijn. De rijksregeering verwacht derhalve, dat de Amerikaansche regee ring zoowel in het belang van de be veiliging van het leven harer staats burgers als ter vermijding van een door de vijanden van Duitschland beoogde verstoring der Duitsch-Amerikaansche betrekkingen, alle vereisclite maatrege len zal nemen teneinde dergelijke mis dadige. plannen te verijdelen. KIlNUcKliotKJt 139. Myra blijft in de hut en gaat de geit voeren. Mè. mè. mè, zegt de geit. wat is dat lekker. Hoe kom lij hier? Ik heb nog nooit een mensch met vleugels gezien. Ik ben een boschelfje uit het Zuiden. Ik blijf niet bij Ie. want ik moet verder reizen met Peter. Ik hoor iets buiten, wie kan dat zijn. vraagt de geit. O. dat zullen de houthakkers wezen zegt Myra blij. NO Maar 't zijn de houthakkers niet! Zie maar eens wie daar om een hoekje van 't geitenhok staan te loeren. Geluk kig dat Myra ze nog niet gezien heelt. Dc Zwartvoeters zijn heel bang voor die grootc geit en durven daarom Myra niet na te loopen. Die kereltjes vertrouw ik niet. denkt de geit en houdt voor de zekerheid Myra net zoolang in 't oog. totdat ze in huis is. Incidenten zouden anti-Duit- sche stemming moeten wekken BERLIJN, 3 Juni. (D.N.B.) De Duitsche regeering heeft Maandag den regeeringen van dc Vereenigde Staten, Mexico en Panama meegedeeld, dat zij van betrouwbare zijde bericht ontvan gen heeft, dat de Britsche gehei me dienst een groot aantal agen ten naar Midden-Amerika, voor namelijk Mexico en Panama ge zonden heeft, ter voorbereiding van incidenten, die naar den wensch der organisatoren hiervan in de Vereenigde Staten een vij andige stemming tegen Du'tsch- iand moeten verwekken. Volgens de door de rijksregeering ontvangen inlichtingen gaat het hierbij om twee plannen: lo. pogin gen tot compromitteering van Duitschland door verzonnen ont hullingen omtrent zoogenaamde Duitsche complotten in Mexico en 2o. daden van sabotage door de Brit sche secret service tegen het Pa nama-kanaal. die Duitschland toe gedicht zullen worden. Het (ministerie van buitenlandsche zaken heeft Maandag de genoemde re geeringen van deze inlichtingen in Ken nis gesteld en in overweging gegeven, de noodige maatregelen to nemen tev verhindering van deze actie van den Britschen geheimen dienst, die een ern stige bedreiging van de goede betrek kingen tusschen de Anierikaanscne lan den en Duitschland beoogt. fransch legerbericht PARIJS, 3 Juni (Havas). Het le- gerbericlit van hedenmorgen luidt: „Geen enkele nieuwe gebeurtenis in den loop van den nacht". BERLIJN. 3 Juni. (D.N.B.) - Duitsche bommenwerpers hebben hedenmiddag aanvallen onderno men op het Parijsche vliegveld Is- sy-les-Moulinaux, alsmede andere vliegveljfien en inrichtingen van de Fransche luchtmacht in de omge ving van Parijs. Naar Havas te Parijs meldt zou den hedenmiddag verschillende bommen om her centrum van Pa rijs en op particuliere huizen, ver verwijderd van militaire doelein den, zijn neergeworpen. Van offi- cieele Duitsche zijde wordt in ver band hiermee bekend gemaakt, dat uitsluitend het vliegveld Issy les Moulinaux alsmede andere vliegvelden en steunpunten van het luchtwapen in de o'nge: ving van Parijs met bommen zijn aangevallen. Het Havas-bericht. zoo wordt vastgesteld, komt bijge volg niet met de feiten overeen. Inscheping van vluchtende Engelschen was alleen des nachts mogelijk ERGENS AAN DEN RIJN. 3 Juni. (Stefani). Een bijzondere berichtgo ver van Stefani verneemt, dal volgens berichten uit zeer goede bron. het aan tal Franschen en Engelschen. Jie ge durende de inschepingsoperaties in hei Kanaal verdronken, bijna veertig dui zend zou bedragen. De ernst dezer ver liezen bracht de Engelsch-Franschc le gerleiding er tóe verder af te zien van deze inschepingen, die slechts geuren de den nacht plaats vonden. Ze ge schiedden door middel van si .epen, lichte oorlogsschepen en kleine nvier- vaartuigen. De inschepingen moeiten overdag gestaakt worden in verpand met het vuren der Duitsche artillerie, die het geheele strand tusschen Grave- lines en Nieuwpoort beheerscht. Gedu rende den dag werd het niet greppels doorsneden gebied van DulnKcrKeii voortdurend gebombardeerd Joot de Duitsche luchtmacht, die eveneens in het zeegebied tusschen Duinkerken en de Engelsche kust oppermachtig is. KOPENHAGEN, 3 Juni (D.N.B.). In de conservatieve pe.rs wordt druk het onderwerp besproken eener reconstruc tie van de regeering. In dit verband trekt een rede de aandacht van den con servatief Moeller, die als advieeerend lid tot het kabinet behoort. Hij zegt o.a dat de huidige regeering der nationale aaneensluiting met niet minder dan IS ministers, slechts van voorbijgaand ka rakter kan zijn. Het is onvoorwaardelijk noodig het bewind te vereenvoudigen, wil de regeering zich opgewassen kun nen toonen tegen alle eischen welke than6 gesteld worden. 's-GRAYENHAGE. 3 Juni. Van be. voegde Duitsche zijde wordt medege deeld. dat de Engelsche regecring een verordening heeft uitgevaardigd, waar bij alle in Engeland woonachtige Neder landers. die geboren zijn in dc jaren 1901—1920 zich voor dienstneming moe ten aanmelden bij het naastbijzijnde En gelsche legerbureau, aldus meldt de Te legraaf. Een dergelijke maatregel is ge nomen ten aanzien van Belgische on derdanen cn ook in Frankrijk is men tot een soortgelijken oproep overgegaan. Men wees er van Duitsche zijde op, dat dit een nieuwe phase is van de En gelsche hulpverleening. waarvan hier to lande met soortgelijke gevoelens zal worden kennis genomen als dit het go- val is geweest met de zoogenaamde En gelsche hulp tot dusver. LONDEN, 3 Juni. (D.N.B.) - De pers heeft van de regeering de instructie ontvangen om de open bare meening in te lichten over de ernst van den toestand en de me thoden van de moderne oorlog voering. De Times wijst er op, dat Duitsch land zich door de bezetting van Noor wegen, Denemarken, Nederland en België thans bevindt in de vier stalen, van welker kusten af Engeland kan worden aangevallen. Bovendien, zoo schrijft het blad, beheerscht Duitsch land (hans het Kanaal om vandaar uil den hoofdaanval op Engeland te kun nen uitvoeren. De Engelsche openbare meening m et zich thans voorbereiden op een dergelijke mogelijkheid. Het is tot dusverre niet gelukt de Britsche vloot definitie' van de zee ie verdrijven. Alles hangt er thans van af voldoende schepen ter beschikking te hebben. Overigens houden de b den zich be zig met de uit Vlaanderen in Engeland aangekomen troependeelen. De Man chesier Guardian schrijft, dat de terug tocht van de Britsche troependeelen zonder het slechte weer onmogelijk zou zijn geweest. Het blad schrijft verder, dat het totaal der verliezen van leger en marine tijdens de inscheping en de operaties nog ongewis is. Men weet slechts, dat de verliezen zeer groot geweest moeten zijn. aange zien de 'terugkeerenden in overweldi gend aantal zonder wapens aankwa men De Dailv Herald is van meening. dat de slag van Duinkerken d. dankbaar heid heeft verdie ri. die Engeland ge voelt tegenover zijn Franschen bond genoot Engeland mag nooit vergeten, dat de Fransche legers geholpen hebben den terugtocht te dekken. De aankomst der ge vluchte troepen In een bericht uit Londen van het Amerikaansche blad „New York Herald Tribune" wordt de aankomst beschre ven van de uit Vlaanderen gevluchte overgebleven van liet Engelsche expeditiecorps. Deze troepen, zoo meldt dit bericht, hadden alles verloren. Vele van hen kwamen zonder schoenen en iassen, ia zelfs zonder broek in Enge land aan. De geheele uitrusting, met inbegrip van tanks, voertuigen en ge schut moest door de Britsche soldaten worden achtergelaten. Als troost voor den verloren slag in Vlaanderen, merkt de Amerikaansche correspondent op, wordt het, Engelsche volk thans verteld van de geweldige Duitsche verliezen. De Engelsche voedsel voorziening De huidiee positie der voedselvoor ziening in Engeland is de moeilijkste, welke het beleefd heeft sinds het voor jaar van 1917, meldt de New York Times uit Londen. Het blad wijst er verder op. dat de Britsche regeering strenge maatregelen neemt en vooral dc landbouwproduct wil opvoeren. Doch naast de kwestile der prijzen zijn voor de regeering moeilijkheden ont staan door het feit dat de landarbei ders naar de fabrieken getrokken zijn, waar zij meer kunnen verdienen dan op het platteland. Parijsche persstemmen In verband met. den slag in Vlaande ren en de gevechten bij Duinkerken hemelen de militaire medewerkers der Parijsche bladen „den heldenmoed der geallieerde legers" op. De „Jour" vraagt wat men meer moet bewonderen. d< t moed der geallieerde marine of liet of fer der aan de vleugels strijdende En gelsche troenen. De „Oeuvre" beweert, dat alle deelnemers aan dezen vcr- schrikkeliiken strüd vol vertrouwen in de overwinning zijn teruggekeerd. Ver schillende bladen spreken opnieuw van het zoogenaamde verraad van den Ko ning der Belgen. De ..Excelsior" verklaart, dat de hou ding van Leopold ITT de geallieerden tot een overhaasten terugtocht heeft ge dwongen, teneinde aan een algeheelè omsingeling te ontsna^nen. Verder houden de Parijsche bladen zich bezig met de vermoedelijke houding van Ita lië. doch de meeningen der bladen loo pen hierover zeer uiteen. Een pos uitgevaardigde verorde ning verbiedt het draeen van uni formen aan al Je personen, die daar toe niet het officieele recht verkre gen hebben. Tn de eerste maanden van den oorlog hebben de talrijke organisaties en bonden der „civie le vürderiig'w- in Fr-c'nnd 7' h uniformen aangemeten ton einde als uniformdrager verschillende voordeelen te verwerven. Een bijzonder streng verbod is ver der uitgevaardigd tegen bet gebruik van radio- en seintoestellen Alle toe stellen. die geschikt zijn voor het ge ven van seinen, moeten terstond inge leverd worden. Verder heeft de rr.gee- ring opnieuw de censuur op de pers 'onzienlijk versche- uitbreiding gegeven aan het recht tot inbeslacne- rp'og vri den minister van huiten'nrvl- sche zaken, drukwerken van iederen aard mogen nog slechts rnet een. spe ciale vergunning van den minister van binnenlandsche zaken verschijnen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 3