J NEDERLANDSCHE BANK keert f55 per aandeel uit Hooi en stroo r n Weduwe Justus van Maurik overleden Jaarverslag over 1939-1940 De Zuiderzeewerken worden krachtig voortgezet De aangiften voor belastingen In de plaats van autobussen Het telefoonverkeer weer meer normaal GEEN VONNISSEN ABON Wot 0 EEN SMAKELIJK i Pracfische wenken R Haarverzorging met ....rabarber! Ze BLAD PAG. 2 AMERSi OORTSCH DAGBLAD DINSDAG 4 JUNI ij Verscherping der politieke spanningen, d ie eindigde met het uitbreken van den oorlog, gaf geen aanleiding tot schokken AMSTERDAM, 4 Juni AAN het verslag van De Ne- derlandsche Bank N.V. over het boekjaar 1939—1940 wordt het volgende ontleend: In de eerste plaats kan dan wor den vastgesteld, dat de verscher ping der politieke spanningen in Europa, die eindigde met het uit breken van den oorlog, op 3 Sep tember 1939, tot schokken geen aanleiding gaf. Dat eene grootere vraag naar bankbiljetten en zilve ren munten intrad, kan echter geen verwondering wekken. Van 14 Augustus 1939 tot 2G Maart 1940 bed/oeg de stijging van den bil jet tenornloop nog geen 9 procent. Zij vertegenwoordigde eene waarde van 89.323.550 en werd in belangrijke mate overschreden door de daling van de saldi in rekening-courant met f 165.258.209. Ook overigens deden zich geen schrkken voor. Aan eene sluiting van de Leurs behoefde zelfs niet ge dacht te worden. Het particuliere bank wezen kon zonder moeilijkheden aan de gestelde eischen \oldoon. Afgeschei den van de hehoeften van 's rijks schat kist behoefde De Nederlandsche Bank slechts in bescheiden mate hij te sprin gen. Wat de eischen aan het particuliere bankwezen betreft, deze vonden in het algemeen niet hun oorsprong in eene toeneming van de hinncnlandsche cre- dietvraag. Zij vloeiden in hoofdzaak voort uit het wegtrekken van buiten- landsch kapitaal, dal op korten ter mijn of in effecten in Nederland w erd aangehouden. Zij vormde een der factoren, welke leidden tot eene ver mindering van den goud\oorraad van De Nederlandsche Bank. Bedroeg die voorraad bij de afsluiting van het boekjaar 1938/1939 1.322,5 millioen, bij het einde van het laatst verstreken boekjaar was hij, afgescheiden van de herwaardcering, verminderd tot f 1.013,6 millioen. Het grootste deel van deze vermindering komt intusschcn' op reke ning van het tijdvak, dat aan het uit breken van den oorlog voorafging. Dat deel beloopt f 193,1 millioen tegen 115,8 millioen gedurende de zeven maanden, welke sedert den aanvang van den oorlog tot bet einde van het boekjaar waren verstreken. Herwaardeering goud voorraad DE consolidatie van de vlottende schuld omvatte een totaalbedrag van rond f 530 millioen, zoodat, mot inbe grip van de aan het rijk toc\allende bate uit de herwaardcering van den goudvoorraad der bank. omstreeks 663 millioen werd gedekt. De herwaardcering van den goud voorraad van de Nederlandsche Bank is neergelegd in de wet van 16 Maart 1940. Onder deze wettelijke regeling, welke met ingang van 31 Maart 1940 in werking trad, is de waarde van den goudvoorraad gesteld op een bedrag van 2.009.— per kilogram fijn. Dit bedrag is gebaseerd op eene deprecia tie \an den gulden met 18 ten h< Jerd. De herwaardeering leverde ccn voor- deelig verschil op \an 221594.467,69 Volgens de voorschriften van genoemde wet is hiervan f 13.932.609,73 aan de bank ten goede gekomen. Ten beloope van 7.629.955J6 is die som aange wend voor de delging van het over bids ende deel der vordering op den staat, welke de bank, ingevolge de be palingen der wet van 27 Mei 1032 op haar balans had gebracht tot voorlo pige dekking van het in September 1931 op haar pondenhezit geiedcn ver lies. voor zoover dit niet ten laste \an de winst- en verliesrekening over het boekjaar 19.31'1932 en uit de reserves der bank werd gedekt. Dat *eriies be droeg in totaal f 29.889.408,15. waar in f 6.302.654,57 aan dc reserves onttrok ken werd Ook overigens bracht de hervnardee- ring van den goudvoorraad nin onbe langrijke wijzigingen in de r>' -''ie der bank mede, welke voor de e maal haren invloed oefenden op d- eekba lans per 1 April 1940 De wa de van onzen goudvoorraad steiu tot 1.235.293964,97. de toeneming bedroeg 221.739.327 88. De post „Staat der Ne derlanden'' ad f 7.629.955,16 ic ar n de debetzijdc komen te vervallen. Onder den invloed van de creditpe in«~ van het egalisariefonds verminderde de post belecningen en voorschotten min rckc- ninar-couranf van f 27099° 607.27 'of f 215.542.405,47. Aan de rrrdi'zrde der balans toonde het rekening-co-ire^'--al- do van het rijk eene vermeerdei i'ig van f 62.685.5', l,31 in verband m*'* de te- goedschnjving met 132 306.20V-9 we gens het aandeel van "s rijks schatkist in rle baten der herwaarde»- ine liet reservefonds de- hank ent ;in<r uit die balen f 3.302 6.34,57, terwijl do bijzon dere reserves met f 3.000.900 - ce.do \toevd werden Mede ii verband met de hierboven bedoelde mutaties steeg ie goiir' »ek- king van de direct opeis»-'bare ver plichtingen der bank van 76,01 procent op 26 M inrt 1910 tot 33,32 omrent op 1 April daaraanvolgend»». TngcvMge koninklijk besluit van 26 Maart 1940 wordt voor de berekening van rle mi nimum-dekking van 40 ten honderd de waarde van rle gouden munt en het gouden muntmateriaal ;csteld op 2.009.— per kilogram fijn, terwijl zil veren muntjiiatcriaal niet lange- als dekking is toegelaten. Zooal6 hierboven werd geconstateerd, heeft het Nederlandsche bankwezen zonder moeilijkheden aan de gevolgen van de oorlogsdreiging en daarna van het uitbreken van den oorlog liet hoofd kunnen bieden. Van den ondergang van een hekend, te Amsterdam gevestigd, internationaal emissiehuis, heeft het economische leven van ons land geen nadeelige gevolgen ondervonden. De Nederlands» he Bank, die een crediet had verleend, hetwelk ten tijde van zij r,e verstrekking, aan dc hand van de haar gegeven inlichtingen, moest aan-, gemerkt worden als te dienen voor de voorziening in tijdelijke liquiditeitsmoei. lijkheden. kon dit crediet op korten termijn afwikkelen zonder verlies, noch wat betreft de hoofdsom noch wat be treft de haar toekomende rente. Het gemiddeld opcreerend kapitaal berekend op grond van de dagelijksclie cijfers bedroeg in 1939/1940 f 284.731.275. De omzet van de hinncnlandsche wissel- portefeuille beliep in 1939/1940 f 329.372.707, waarvan f 29.3,700 000 schat kistpromessen. De sterke toeneming werd in hoofdzaak veroorzaakt door disconteering van schatkistpapier, recht streeks ten behoeve van den staat, die in totaal tot een bedrag van f 254,0 millioen plaats had. Het totaal aan buitenlandsche wissels en saldi beliep bij het einde van het boekjaar f 20.474,184. Do loopende voorschotten in rekening- courant bedroegen gemiddeld: f 162.154 309, waarvan f 6.007.020 aan het rijk. De metaalvoorraad DE metaalvoorraad was op 31 Maart 1040 aldus samengesteld: goud: baren f 1.090 681.161 buitenlandsche munten f 17.109.547 Nederlandsche munten f 127.675.774 f 1.235.466.482 Nederlandsche teeken en pasmunt f 9.526.955 Totaal f 1.244.093.437 In dezen voorraad deelde het goud voor 99,24 procent; op 31 Maart 1939 maakte het 98,23 procent van den me taalvoorraad uit. Op 31 Maart 1940 waren kapitaal, re serves en pensioenfonds belegd tot een totaalbedrag van 36.804.573. Het totaal van bankbiljetten, bank- signaties en creditsaldi in rekening- courant, tezamen uitmakende de op- eischbare schuld der bank, beliep ge middeld in 1939/1940 1.412.593.464. De dekking van de opeischbare schuld door metaal bedroeg gemiddeld 7S,97 procent. Vermindert, men den metaalvoorraad met een bedrag gelijkstaande met 40 procent van de opeischbare schuld, zijn de de verplichte metaal dekking inge volge Koninklijk Besluit van 4 Januari 1929, dan resteert het beschikbaar me taalsaldo. Gemiddeld beliep dit f 551.489.629. Het gemiddelde bedrag der bankbil jetten in omloop was f 1.089.251.227. Het gemiddelde der creditsa'.di in re kening-courant bedroeg: f 323.250.447. De, in den totalen debetomzet in reke ning-courant begrepen, giro beliep in 1939/1940 f 19.531.000 000. De netto winst verschilde slechts wei nig van die van het vorige boekjaar. Zij daalde van ƒ2.551.833 lot 2.550.996. Hiervan komt volgens artikel 31 (2) van de Bank wet aan de bark: 3'/2 over ƒ20.000.000 ƒ700 000; van liet overblijvende deel der winsten ten be drage van 1.850.996,20 komt 15 ten bate van het reservefonds 277.649,43, terwijl liet overblijvende bedrag ad f 1.573.346,77 aldus wordt verdeeld: een vierde aan de bank ƒ393.336,69, drie vierden aan »len staat 1 180.010,08. Voor de aandeelhouders is dus over 1939 1940 beschikbaar gekomen: 31/: over ƒ20.000.000 700 000; een vierde gedeelte van 1.573.346,77 ƒ393.336,69, te zamen 1.093.336,69; hierbij komt bet onverdeeld saldo over 1938 '39 ƒ9.529,84. Winstsaldo ter beschikking van de algemeene verga «lering van aandeelhou ders 1.102 866,53. Wanneer men wil vasthouden aan het gebruik om het dividend in guldens per geheel aandeel af te ronden, laat het ter beschikking van de algemeene vergadering van aandeelhouders staande be drag van 1.102.866,53 een uitkee- ring van 55,per aandeel toe. Algemeene vergadering van aandeelhouders T N de algemeene vergadering van aan deelhouders van de Nederlandsche Bank N.V. werd gekozen tot lid v«an de commissie van advies de heer II L. van Eeghen. Herkozen werden tot commis sarissen do heeren mr. B. J. H. Patijn, H. L. van Eeghen en jhr. mr. W. M. de Br.auw Tot commissarissen werden her kozen de hoeren J. van Hasselt en A. Pierson. Hot dividend werd vastgesteld op ƒ55. HET MAURITSHU1S WEER GEOPEND Het Mauritshuis te 's-Gravenhage zal, te beginnen met Donderdag 6 Juni e.k., wederom voor het publiek toegankelijk zijn van 10 tot 5 uur (des Zondags van 1 tot 5 uur). Er zullen voorloopig drie zalen en een zij-kamer beneden geopend zijn. Onder meer worden ten toon gesteld werken van Rembrandt, Vermeer, Jan Steen, Ruisdael, Hobbema, Ru')ens enz. Het ligt in de bedoeling een deel van het ten toon gestelde op gezette tijden te vervangen door andere meesterwerken der verzameling. Bovendien zal, eerst bij wijze van proef, dagelijks van drie mix. tot halfvijf in de groote bovenzaal alhr de Vijver- zijde kamermuziek (Holl. Strijkkwartet) ten gehoore worden gebracht. Verbod tot vervoeren en afleveren ingetrokken 's-GRAVENHAGE, 4 Juni. Het rijksbureau voor de voedselvoorzie ning maakt bekend, dat het verbod tot vervoeren en afleveren van hooi en graanstroo is ingetrokken. Ook het verbod tot bewerken en verwerken van haverstroo en zomergerststroo is opge heven. Tegelijk met de intrekking van het verbod tot vervoeren en afleveren van graanstroo zijn de ten aanzien daarvan bestaande prijsvoorschriften buiten werking gesteld. De maximum prijzen voor hooi blijven evenwel gel den. 's-GRAVENHAGE. 3 Juni. Hoe staat het inet de drooglegging der Zuiderzee? Bij informatie werd de Tel. van gezaghebbende zijde verze kerd. dat de voortzetting van de uit voering der Zuiderzeewerken met kracht ter hand wordt genomen. De geheel nieuwe situatie, waarin wij ons op het Qogenblik bevinden, schept uiteraard tal van nieuwe problemen. Reden waarom men in dit stadium nog geen gedetailleerde inlichtingen kon verstrekken. Deze kunnen even wel binnen zeer afzienbaren tijd wor- d°n te eremeet gezien De Zuiderzeewerken zijn onze na tionale trots, waardoor de naam, dien onze waterbouwkundigen reeds eeuwen lang over de geheele wereld genieten, nieuwen luister werd bijgezet. Onder de huidige omstandigheden echter kan de voltooiing van dit gigantische werk van nog veel verstrekkender zin zijn. Naast propagandistische waarde wordt het een kwestie van prestige Thans •kan Nederland bewijzen, dat het zich snel en volkomen weet aan te passen. Daarnaast mogen de Zuiderzeewer ken als object van werkverruiming evenmin worden verwaarloosd, terwijl de gedachte, dat hier nieuwe Neder: landsehe cultuurgrond aan het water wordt ontworsteld, juist in deze dagen een nog diepere beteekenis kriiet en voor oii'ze voedselvoorziening van hel hoogste belang is IN'-TCHTXNGEN ORTTir.NT PER SONEEL DER ZEEMACHT 's-GRAVENHAGE, 4 Juni. Om trent personeel der zeemacht wier be trekkingen nog niet bekend zijn niet bet lot of de verblijfplaats van hun fa milielid, worden inlichtingen verstrekt door het bureau personeel der marine te Den Helder. Aanvragen daart-oe per briefkaart te richten tot dat bureau. Doe het juist en volledig 's-GRAVENHAGE. 4 Juni. Het de- parlement van Financiën maakt het vol gende bekend: De saamhoorigheid van de bevolking van Nederland leet iederen inwoners den duren plicht op naar beï-te krachten bij te dragen tot leniging van den nood waarin het land door de krijgsverrich tingen is komen te verkeeren. Een ieder dient er van doordrongen te ziin dat hij gehouden is zijn aangifte voor de be lastingen naar inkomen en vermogen voor hel belastingjaar 1910—1941 op tijd, juist en volledig te doen, en dat hij, in dien hij deze aangifte reeds mocht heb ben gedaan, deze ten spoedigste dient te verbeteren ingeval zij onjuist mocht zijn. Aan belastingplichtigen, die over verstreken belastingjaren hun aan giften niet hebben gedaan zooals het behoorde wordt de gelegenheid ge geven hun fout te herstellen door be gane on juistheden te verbeteren, zon der dat zij zich daardoor blootstel len aan de sancties welke op het doen van onjuiste aangiften staan. Een juiste of verbeterde aangifte voor de belastingen naar inkomen en vermo gen voor hel belastingjaar 19401941, waaruit blijkt, da: over vroegere jaren onjuiste aangiften zijn gedaan, zal name- 1 iik worden beschouwd als een uit eigen beweging gedane verbetering van die vroegere on miste en onvolledige aangif ten Dit heeft in de eerste plaats tot ge volg. dat togen <le aangevers geen straf vervolging wegens het doen van onjuis te aangitten over vroegere jaren zal worden ingesteld. Voorts is bepaal 1, dat bij navordering van belasting over vroe gere belastingjaren, waarvoor de wette lijke termiin van navordering nog niet is verstreken, eeen verhooging zal worden gevorderd, en verder dat ook wegens andere overtredingen van de wetten op de belastingen naar inkomen en vermogen, zooals bet overleggen van valsche of onjuiste boeken, bescheiden en opgaven, go en strafvervolging zal worden ingesteld. Voor hen die hun aangiften over het belastingjaar 1940—1941 reeds hebben gedaan, slaat de gelegenheid tot bet ver beteiep van eventueele onjuiste aangif ten open tot 15 Juni 1940. Ook zij. die door de oorlogsomstandig heden of om andere redenen met in staat zan verbeterde aangiftenvóór 15 Juni 1910 te doen zullen op straffeloosheid aanspraak hebben, indien zit den in specteur der directe belastingen vóór dien d a t u m van do onjuistheid hun ner aangiften kennis geven, met de ver klaring, dat zij ten spoedigste eene juis te en volledige aangifte, zullen doen. Mochten onjuiste aangiften voor de dividend- en tantièmebelasting of voor de doode handbelasting zijn gedaan dan kunnen ook deze vóór 15 Juni 1940 straf feloos worden verbeterd. Daar de autobusdiensten tusschen Waardenburg en het veer de groote drukte niet meer kunnen verwerken, hebben verschillende boeren hun paar den en wagens tegen eenige vergoe ding beschikbaar gesteld. Het groote afstandsverkeer nog moeilijk 's-GRAVENHAGE, 3 Juni. Het telefoonverkeer in Nederland be gint zich meer en meer van de in den oorlog geleden schade te her stellen. In 14 van de 20 telefoon- districten, waarin ons land is ver deeld, zijn alle netten tihans bereik baar. Onder deze bevindt zich se dert enkele dagen ook weder het dist t iet Maastricht. No? niet bereikbaar zijn Zeeuwsch- Vlaanderen, een 25-tal plattelandsnetten in hef district Nijmegen en enkele klei ne netten in de districten 's-Hertogen- bnsoh, Rotterdam, Venlo en Zwolle. In verband met het beperkt aantal beschikbare interlocale verbindingen blijft het verkeer met Rotterdam en dat op groote afstanden, in het bijzon der waar rivieren moeten worden ge- kruisd, aan groote vertraging onder hevig. DE RIJKSZUIVELINSPECTIEDIENST 's-GRAVENHAGE, 4 Juni. De di recteur-generaal van der landbouw brengt ter kennis van belanghebben den, dat met ingang van 1 Augustus 1940 de leiding van de werkzaamheden van den rijkszui vel» inspectiedienst in de ambtskringen* 's-Hertogembosch en Zwolle respectievelijk is opgedragen aan den rijkszuivelvisiteur H. W. van «Ier Tas te 's-Hertogenbosch en aan den rijkszuivelvisiteur J. Weenink te Zwolle. KUN SI W. E. ROELOFS Jr. t Voornamelijk bekend geworden als stillevenschilder en kenner van het métier In den nacht van Zateroag op Zon dag is, zoo schrijft de N. R. Ct., Willem Roelofs gestorven. Willem Roelofs ju nior, zooals bij, zes-en-zestig jaar oud, nog steeds werd genoemd. Senior was de bekende landschapsschilder, die „Barbizon" naar Holland beeft gebracht. Zaterdagmiddag, toen Pulchn Studio den zeventigjarigen Bernard Schrepel huldigde, heeft Roelofs junior dien ju bilaris nog kameraadschappelijk toege sproken. 's Nachts is hij onverwachts overleden. Van zijn vader, den romanticus, had de jongere den eerbied voor bet métier. Hij had een boekje geschreven, waar duidelijk uit bleek hoe nauwkeurig lui «Ie eischen der techniek van de schil derkunst erkende. Zijn werk bewpst niet alleen, dat liii zich streng er aan hield, maar bovendien hoe knap hij de theorie in practijk heeft gebracht. „Gil allen, die schildert, begint ieder werk alsof het vast en zeker is. dat dit bet werk zal zijn. waarin crii als kunste naar al uw vertrouwen gevestigd hebt", z.oo vangt het slotwoord van liet zooeven bedoelde hoekje aan en van ernst «ui oprechte trouw aan het vak is zijn ar beid altiid een voorbeeld geweest. Heeft hij zich. een vrij groot aantal jaren geleden, ook vel aan landschap gewaagd, zij lief dat dit hem dan meest al diende als achtergrond voor pon stil leven van jachtbuit, in het bijzonder was toch stilleven in engeren zin zijn genre. Visschcn. dingen voor huishou delijk of ander (lagelijksch gebruik. Ei helofs en chinoiserieën vormden voor namelijk zuil objecten. Ook wel bloemen. Was zijn stofuitdrukking van de laat-, ste soms te hard? Om charme in de beteekenis van uiterlijke bekoring is liet hem stellig nimmer te doen geweest. Veeleer streefde hij naar uitbeelding van het karakter. Karakter, een eigen karakter heeft ook het werk, dat hij nalaat. Niet enkel olieverf-schilderijen, almee aquarellen en grafische werken doen er van blijken. Jo van Sloten: zelf ook romanschrijfster Vereenzaamde ouderdom In den ouderdom van bijna tachtig jaar is, zoo lezen wij in De Telegraaf, te Scheveningen overleden de weduwe van Justus van Maurik, mevr. v. Mau rikSluvter, die onder het pseudo-niem Jo van Sloten als schrijfster in vroeger jaren succes heeft gehad. De verklaring van het wonderlijk lijkende feit, dat het levenseinde van mevrouw Van Maurik zooveel tientallen jaren na den dood van haar toch ook hij na zestig jaar oud geworden echtge noot is gekomen, ligt voor de hand: de thans overledene is als jong meisje met Van Maurik gehuwd, toen deze reeds in het laatste deel van zijn leven was ge komen. Een eigenaardig, welbesteed leven, vol actie, avontuurlijk bijna, is nu afgeslo ten. Een leven met glorieuze hoogte punten, een leven met uitermate droeve episoden ook. Schoon waren in vele op zichten de jaren, die zij den roem met haar man deelde, roem. die van hem op haar afstraalde, maar ook persoon lijk haar toekwam, toen zij als gast vrouw of als echtgenoote van den groo te n schrijver of als schrijfster-zelf het middelpunt vormde van feestelijke ban ketten in het Amsterdamsche heeren huis, dat jarenlang achter de sigaren fabriek van Van Maurik stond. Het is hekend. dat Van Maurik en zijn vrouw elkaar door bun beider letter kundigen arbeid hadden gevonden. Een Nederlandsche Dickens'' Mevrouw Van Maurik. of Jo van Slo ten, zooals zij zich noemde, schreef niet uit eerzucht. Het was haar man. die haar dwong zich dagelijks tot schrijven tc zetten en die door zijn voortdurende aanmoediging haar teveel aan zelfcri- fiek in zooverre wist te overwinnen, dat zij eenige romans voltooide, romans die indertijd succes hadden en waarvan men er in de meeste grootere gemeen telijke bibliotheken nog w el een of meer zal kunnen vinden. Ook voor het too- neel heeft mevrouw Van Maurik wel eens geschreven. Wijlen de Koningin- Moeder heeft in een van haar laatste levensjaren nog eens de vertooning van een sprookjesspel van Jo van Sloten te 's-Gravenhage bijgewoond. Van haar kant heeft mevrouw Van Maurik ook dikwijls getracht haar man in zijn werk te influenceeren. Zij was er, naar zij wel vertelde, van overtuigd, dat hij fijner en grooter tevens had kunnen zijn, „een werkelijke Neder landsche Dickens" had kunnen worden, indien hij minder dan hij deed had ge luisterd naar wat de groote massa van zijn lezers steeds meer van hem vroeg. Zij was in het bezit van (nimmer in den handel gekomen) kloinerp werkjes van Van Maurik, welke den volksschrij ver inderdaad in een ander licht doen zien, als een kunstenaar van een hoo- gcre orde al zal hijzelf wel het lichte hebben gevoeld waarin zijn kracht hoofdzakelijk zat. Salon te Parijs Na den dood van haar man (eind 1904), vestigde Jo van Maurik zich met haar twee kinderen, van wie thans nog een dochter in leven is, zich in een van de villadorpen bij Parijs; later stichtte zij, die een verbluffende vitaliteit had en tot het eind van haar leven ook behield een salon in het centrum van deze stad, aan de Place Royale. De beroemdste acteurs en actrices van de schuin er tegenover gelegen Comédie Frangaise, diplomalen, dichters en an dere bekende Parijsche persoonlijkhe den kwamen de thee gebruiken in de geheel in Hindeloopsrhen stijl met oor spronkelijk materiaal ingerichte ver trekken, twee kleine in elkaar over gaande zaaltjes. Haar onrust, ook ge brek aan vertrouwen in haar eigen fi- nancieele kundigheid, deed haar na eenige maanden dezen salon, die even pen curiosum is geweest onder de uit gangsmogelijkheden van mondain Pa rijs. opgeven. Nog verscheidene dingen heeft zij on dernomen Maar vele slagen troffen haar bij het ouder worden Zij overleefde, den een na den ander, alle lieden, die baar in haar hesten lijd hadden gekend. 7ii overleefde ook haar epnigen zoon. Vrij wel eenzaam, gekweld door ziekte en zorgen, heeft zii haar laatste jaren in haar woning on Spjnpostdüin te Scheve ningen gesleten. De menschen, van wie maar een heel enkele wist. wie zij was. wie zij geweest was. beschouwden haar als e^n zonderlinge. 7iï gaf al haar liefde aan zieke dieren, welke haar huis vulden en die zii allp van den zwervers- dood had gered. Maar ofschoon zij veel reden bad lot verbittering, ofschoon nauwelijks iets goeds nog baar deel scheen te ziin. bleef zii haar levendig heid haar verbazend veelzijdige belang «telling haar energie, haar gevoel voor humor behouden. OMTREK UTRECHT, 4 Juni. Bij den aanvang van de zitting van hedenmorgen, deelde de pre -ddent der arrondissementsrecht bank alhier, mr P Dorhout Mee- mede, rat in naam van den Rijks commissaris. Rijksminister voor de bezette gebieden, de uitspra ken der Rechtbank voor korten tijd zijn aangehouden en voorloo pig met acht dagen zijn uitge steld. Binne POS1 VOOR DE PRO' -1 ZOMERSOEP VOOR WEINIG GELD! door Martine Wittop Koning T-J ET is nu langzamerhand well A de huisvrouw bekend, dat eer.- volstrekt niet altijd de uitgave aan., vleesch met zich bohoeft te brej geur en smaak kan het gerecht,;' goed ontleenen aan verschillende] matische stoffen, die de groenten! brengen. Vaak ontstaat zoo'n geurige groej bouillon zelfs automatisch) omdat] het noodzakelijke bijproduct vormt] 1 een gekookte groente, die aan hei» ringende water oplosbare bestandd»; heeft afgegeven. Het is daarom clan flB dat we bij de teere bladgroenten! oude methode van „ruim koken" helt) I laten varen, immers daardoor moet I groente zelf aan emaak (en aan r I dingswaarde!) verliezen. Als regel koken we dus onze gro- I niet meer in ruim water; maar iJ I doen zich in de keuken nu en dan/"* vallen voor, waarin we de beschikt* zullen hebben over een geurige groj I bouillon, zonder dat de groente veelt tfj smaak heeeft ingeboet. Die gevaÊ HWi betreffend o.a. de bloemkool, die t>» wille van de blanke, kleur gewoon# nog wel onder water wordt gekookt] die steviger in bouw dan de vlug eengekookte bladgroente danV nog voldoende aroma in zichzelf houdt. Met succes- verwerken we het hloeaH koolwater tot een smakelijk en fijn so H je, als we er maar een schaaltje goraspjH kaas bij laten rondgaan. Bloemkoolsoep (4 a5 personen) J 'v| kooknat van bloemkool, K L. melk, :i I gr. (5 afgestreken eetlepels) bloem, sr. (2*4 afgestreken eetlepel) boter, TiH gr. (Vk ons) geraspte belegen kaas. W I peper en nootmuskaat. Verwarm roerende de boter met d-; 1 bloem en voeg er onder voortduren, roeren langzamerhand eerst het bloem I koolwater pn dan de molk bij. Laat d» I soep even doorkoken, strooi er roerend* de geraspte kaas in en voeg er naa-l'j smaak wat peper en wat nootmuskan I bij. Bij deze soep kan ook dp kaas afzon-I derlijk gepresenteerd worden, wanneer men niet zeker weet. of ieder van d? ij aanzittende» deze toevoeging wenschtl \7£RBOGEN celluloid, voorwerpen kan men in den oorspronkelijken vorm buigen, indien men ze even in warm, (geen (heet) water legt. Nimmer mag celluloid boven een gasvlam verwarmd worden, aangezien dit materiaal zeer H* brandbaar is. 5 Fluweel frischt PP als men het boven een ketel kokend water houdt, zoodat c de weefsel draden vochtig worden, daar- I na haalt men het over een omgekeerd strijkijzer, waarvoor de hulp van ande- ren noodig is. Haardplaten kan men blank schuren t. met behulp van asch van verbrand hout en azijn, die men vermengt tot een dik ke brij. Randen aan wasc-hbakken, kommen en baden kan men verwijderen met keu kenzout, dat zich ook uitstekend leent voor het verwijderen van thceaanslag in kopjes en theepotten. Groente, die cenigszins 6lap is gewor den, wordt weer frisch, wanneer men aan het waschwater een theelepeltje dubbel koolzure soda toevoegt. Bloemen vazen maakt men op gemak kelijke wijze schoon met azijn en zout, dat men er eenige uren in laat staan. Rijst kan men heter gaar stoomen dan koken; heeft men geen stoomkoker, dan plaatst men een paardeharen zeef in een pan met water. Kant kan men gemakkelijk wasschen, indien men haar om een flescli wikkelt, die in zeepsop heen en weer wordt ge schud. ABARBERSAP is een goed middel om blond haar lichter te doen wor den. Men trekt kamillen op de bek inde wijze, giet het aftreksel door een zeef en voegt er 5 eetlepels rabarbersap bij. Men kan een aan stukjes gesneden steel opkoken met zeer weinig water, daarna zeven en bij het kamillen-aftrek sel voegen. Nog intensiever werkt het sap, indien men een steel aan zeer klei ne stukjes snijdt, hierover kokend wa ter giet en goed afgesloten wegzet tot den volgenden dag Het resteerende kan in een goed uit gekookt flcschje 10 a 14 dagen be waard worden. Inplaats van een heel pakje haarwaschpoeder kan men vol staan met de helft, wanneer men ver- sche of gedroogde brandnetel bladeren trekt en met het vocht het haar wascht, ook de huid wordt er .goed schoon door, nawasschen met zeep of haarwaschpoe- der. GEWIJZ5GDE AJjARMESRING VOOR DE LUCHTBESCHERMING SOEST. De alarmeering voor de luchtbescherming is door de Hollnndsch- Duiische autoriteiten eemgszins gewij zigd. Bij luclitgevaar zal eeist de bevolking worden gewaarschuwd door middel van de sirenes van den liichlhéschermings- dienst (dus niet door de brandweersire ne) welke een hooge loeitoori zullen doen hooren gedurende 3 niinulcn, met op en neergaande gehiidsperiodes. Op dit eer ste alarm behoeven de hulpdiensten nog niet in functie le komen. Dit geschiedt eerst wanneer ook het twee le lucht alarm (geheel gelijk aan bei eerste) wordt gegeven. Zoodra dit Tweede alarm wordt gehoord moeten de manschappen van den hulpdienst zich direct melden. Het luchtgevaar is geëindigd als de sirenes gedurende twee minuten een langgerekte toon doen hooren.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 6