!de vesting duinkerken in duitsche handen Chaotische toestand in de stad ie 'BcucJtb Het bombardement der Parijsche vliegvelden Brief van koning Leopold aan Roosevelt De Maansteen De Franschen voerden de verdediging Vijandelijke bombardementen zonder systeem Weerloozen het slachtoffer 1 Dm l&ttiJttb l MONSTERPROCES INZAKE DE „ATHENIA" Relaas van een piloot ELECTRISCHE SCHEERAPPARATEN De Fransche troepen in België „VERDERE SLAG STAAT VOOR DE DEUR" Niemand heeft het recht noodeloos menschenlevens op te offeren" 3 KORTE BERGSTRAAT Damesconfectie Kleeding naar maat Kubler Kleeding 19f le BLAD PAG. 3 AMER5FOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 5 JUNI 1940 01 BERLIJN, 4 Juni. (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht maakt bekend: De vesting Duinkerken is na zwaren strijd genomen. Veertigduizend gevangenen en een onoverzienbare buit vielen in onze handen. Daarmede is de geheele Belgische en Fransche Kanaal- kust tot 33n de Somme-monding geheel door Duitsche troepen bezet De Duitsche troepen, die heden de vesting Duinkerken veroverd hebben, aanschouwden een beeld van volslagen vertwijfeling en van een verdwijnen van elke militaire orde Naar gemeld wordt, heer- schen in de stad chaotische toestanden. VERAL in de stralen en in de havens ziet men de teekenen van de plotse- VA linge en overhaaste vlucht der Engelsche en Fransche troepen die nog naar Duinkerken konden ontkomen. De gevangenen maken een volledig apathi- schen indruk. Hun lichamelijke en moreele toestand maakt het hun onmogelijk hun lot ten volle te begriipen Geschokt door de zware, bloedige verliezen, die zij bij hun pogingen om te ontsnappen door de actie van de Duitsche lucht macht en door de Duitsche artillerie hehhen geleden, bieden de resten van de Engelsche en Fransche keurtroepen, in hun gescheurde uniformen en zonder eenige uitrusting, een jammerlijk schouwspel HET front-bericht van het D.N.B. luidt als volgt; Militaire vlieg-velden en installaties van het Fransche luchtivapen rondom Parijs zijn door het Duitsche luchtwa- r pen gisteren krachtig aangevallen en vernield Op klaarlichten dag, met goed zicht van de militaire doelen, gelukte het om de Fransche hoofdstad gelegen talrijke vliegvelden, ondanks vijande- lijken 'tegenstand van luchtafweer en jachttoe-stellen. met bommen van het meest verschillende kaliber te besto ken en daarmede een deel der vijande lijke luchtverdediging buiten gevecht te stellen. Tegelijkertijd werden talrijke vijan delijke vliegtuigen vernietigd. Niet luk raak en bij nacht, maar in weloverwo gen. openlijk optreden, heeft hier het Duitsche luchtwapen weer een van zijn gevreesde slagen toegebracht en daar mede zijn superioriteit in het vijande lijke luchtruim opnieuw bewezen. Parijs is van oudsher een. centrum van het grootste belang voor het Fransche luchtwapen geweest. Ver scheidene groote en kleinere vlieg velden zijn in de onmiddellijke na bijheid der voorsteden aangelegd. Belangrijke installaties van het luchtwapen bevinden zich binnen dejBtad aan de Seine. Eenige van deze installaties zijn volkomen ver nield. Na harden strijd zijn Duitsche troepen Duinkerken binnenge drongen. Opmerkelijk is, dat de stad niet door Engelschen, maar door Franschen werd verdedigd, wien hun bondgenooten de be scherming van hun transport over het Kanaal thans hebben overge laten. De Franschen moeten weer eens de kastanjes uit het vuur halen, maar ook hun wanhopig verzet kan den val van Duinker ken) het laatste versterkte steun punt der vernietigde vijandelijke legers in dezen frontsector, niet meer verhinderen. 0 ooooooooooooooooooo LANGESTRAAT 34 a A mersfoort Afd. Sloffen Shantung naturel Shantung in mode-kleuren Shantung imprimé Toile-de-Soie naturel Linnen voor Costumes en Rokken Georgettes voor Japonnen Dil(l oooooooooooooooooo O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O oo 300 opvarenden hebben eischen tot schadevergoeding ingesteld 1.200.00ft dollar geëischt NEW-York, 1 Juni (D N.B.). De Amerikanen, rlip rloor den onder gang van de Athenia gedupeerd zijn, hebben thans hij het dh-tricts- gerecht le New-York hun formeele eischen tot schadevergoeding inge diend. tot een totaal bedrag van 1.200 000 dollar legen de Britsche reederij Donaldson Atlantic Line als de eigenares van de Athenia. respectievelijk tegen de Cunard Line, die het 6chip gecharterd had. Buiten de eischen van de oorspronke lijke 120 Amerikaansche slachtoffers êchjjnon er nog 180 neven vorderingen te bestaan. Volgens de berichten in de kranten moeten in totaal 300 overleven den in dit proces, dat niet alleen wegens zijn omvang, maar ook wegens zijn groote politieke beteekenis eenlg i6, eischen hebben ingesteld. Men verwacht, dat de advocaat der slachtoffert-. de bekende \olkenrechls- geleerde Nugent, bij het proces zijn reeds vroeger geuile beschuldiging, dat de Britsche regeering hij hel onderzoek naar de schuld gebrek aan medewerking heeft getoond, zal herhalen. Nugent leg de er destijds den nadruk op, dat zoo wel de Britsche ambassadeur, Lothian, als- de rcgcering te Londpn of haar mi nister-president, Churchill, die loen minister van marine was, concrete vra gen, welke het Amerikaansche departe ment van huitenlandsche zaken op ver zoek der ei6chers tot Engeland richtte, eenvoudig gpnegeerd of onbevredigend beantwoord heeft. Ofschoon, zoo zeide Nugent, vele overlevenden met de Ge allieerden sympathiseerden, is door het Engelsche optreden de aanvankelijke verdenking, dat Churchills bewering over de omstandigheden, waaronder de Athenia verloren ging, louter verzin sels waren, tot zekerheid versterkt. BERLIJN, 4 Juni (D.N.B.). - Hon derden bommenwerpers op weg naar Parijs. Het was een dag van grooten strijd in den waren zin van het woord, verklaarde een deelnemer aan dezen crooten aanval van hel Duitsche lucht wapen op de vliegvelden in en om Pa rijs feepnover het D.N.B. Zoover hel oog reikte, zagen wij gcvechfseskaders, die allen hetzelfde dnp] hadden. Ver aan den horizon glinsterde de Seine Wij naderden ons doel. De spanning bereikte haar hoogtepunt, toen de eer ste rookwolken van de Fransche lucht doelartillerie voor de vliegtuigen zichtbaar werden. Doch kalm en gela ten stuurden de Duitsche vliegtuigbe- stuurders de bommenwerpers door den gordel van vuur, waardoor wij minu tenlang kruisten Over het algemeen waren de schoten van de Fransche luchtdoelartillerie goed gericht, doch zij konden de Duitsche gevechtsgroepen niet tot een koersverandering dwingen. Toen was het zoover. Voor ons werd het doel zichtbaar: het vliegveld van Villeneuve-Orly-Parijs. In alle kalmte maakten onze hommen werpers zich ge reed voor het loslaten van de bommen. Toen volgde een regen van bommen van elk kaliber. Steekvlammen van honderd meter hoog schoten uit de aarde omhoog. De heide groote hangars in het midden van het veld en de drie hangars rondom het landingsterrein stonden in vuur en \lam. Enkele se conden later lagen dikke, zwarte rook wolken over de plaats, waar de Duit sche hommen .geen half werk verricht hadden. Op het vliegveld \yas niets meer heel gebleven. De vliegtuigen, die hij het begin van den" Duifcschen aan val nog op hef landingsterrein stónden, waren vernietigd. Hetzelfde beeld za gen wij, toen wij iets later overvlogen. Overal hadden cle bommen doel getrof fen. VOOR F. H. LOMANS ELECTRO TECHNISCH BUREAU UTR.STRAAT 15 TEL. 3483 Van cle 115 ondernomen aanvallen waren ruim honderd op niet-militaire doelen gericht BERLIJN. 4 Juni. (D.N B) E*n Overzicht van de luchtaanvallen op Duitsch gebied in het tijdvak van 22 tot 31 Mei. dat het D.N.B van militaire zijde ontvangt, bewijst op nieuw hoe zondpr eenig systeem door den vijand bomaanvallen wor den ondernomen Volgpns dit over zicht waren van de 165 vijandelij ke bomaanvallen, die in dat tijd vak werden ondernomen. 60 gericht op punten die men bij een zeer rui me uitlegging van de begrippon ..militair" en „strategisch" als zoo danig zou kunnen beschouwen. Op volstrekt niet-militaire punten werden 105 luchtaanvallen ondernomen en hiervan waren wederom 53 gericht op de woonwijken \an steden, vlekken en dorpen, in de nabijheid waarvan geen enkel militair of strategisch doel was te vinden en 52 op onbebouwde terreinen of bosschen. Teekenend voor rle meedoogenloosheid, waarmee explo sieve bommen en brandbommen op dichtbevolkte stadswijken zijn neerge worpen. zijn de volgpnde voorbeelden: in Dueren werden 70 bommen gewor pen, terwijl de bevolking, die naar de schuilkelders vluchtte, met machinege weren werd beschoten. Hierbij waren Iwee dooden, een zwaar gewonde en verscheidene licht gewonden te betreu ren Op de stad Gulik en omgeving wer den 46 bommen geworpen In Neuss Gravenbreich vielen, gelijk reeds ge meld. twee bommen op het Notburga- liaus, dal op het oogenblik als hulphos- pitnal is ingericht. Een andere bom viel in den tuin van het nabij gelegen stedelijk ziekenhuis Op de daken van beide gebouwen zijn de kenteekens van het Roode Kruis dui delijk aangebracht. Vier personen wer den gewond, hieronder waren twee ver pleegsters. In Langenfeld-Richrath viel een hom vlak bij het als hulphospitaal ingerichte ziekenhuis en beschadigde een barak, het ziekenhuis en de belen dende perceelen. in het district Ilarbure werden particuliere huizen in het plaatsje Steinbeck door vier bommen zwaar beschadigd. Verscheidene bur gers werden hierbij gedood of gewond. In de kolonie Schol ven bij Buer werd eveneens pen persoon door een hom ge dood. terwijl 11 personen gewond wer den. Bovendien zijn als gevolg van de zen aanval thans 51 personen dakloos. Het volkomen gebrek aan svsteem hij deze vijandelijke bomaanvallen bewij zen de volgende voorbeelden van 52 gelijksoortige gevallen. Bij Hattungen werden van een hoog te van ongeveer 8000 Meter acht tot negen bommen op een open terrein ge- w'orpcn. Op die hoogte en bovendien om halft.wee 's nachts kan gepn enkel punt op den aardbodem duidelijk wor- den onderscheiden. Bij Rab. Noordelijk van Dueren werden 39 schapen gedood. Twee K.M. van "Gulik vielen acht bom men op een weiland en doodden een koe. Op het landgoed Margaretenhof, 6 kilometer van Gulik. werden zeven dieren door verscheidene bommen ge dood. Tweemaal werden bommen ge worpen op wijnbergen. Tusschen Hu- chendtammpln en Burkersdorf, in het district Dueren, werden 20 schapen en een hond gedood. In vijf gevallen wer den bommpn geworpen op bosschen en in niet minder dan 25 gevallen op open terrein. De algemeene indruk van de bomaanvallen,, die tusschen 22 en 31 Mei op Duitsch gebied zijn ondernomen bevestigt ten volle hetgepp reeds mid den Mei werd geconstateerd, dat de vijandelijke luchtmacht volkomen zon- der systeem bommen werpt en alle door het volkenrecht geboden reserves ten opzichte van de burgerbevolking met de \oetcn treedt. Klachten over hun wan gedrag BRUSSEL, 4 Juni. (D.N.B.) —De in woners lan Marbais hebben in een openbare hekendmakins hel eer!ra2 van de Fransche soldaten, voornamelijk van de koloniale troepen in Releie aan den kaak lesleld De hekendmakine luidt als volct' Wij. burgemeester en inwo ners van Marbais. verklaren, dat vódr den aankomst der Duitsche troepen In onze gpmeente. kleurlingen van het Fransche leger de huizen, die door de bewoners waren verlaten, hebben bezet en geplunderd. De van haar vlucht te- rugkeerende bevolking heeft veront waardigde klachten doen hooren. Wij hebhpn vastgesteld, dat dergelijke han delingen ook door soldaten der gealli eerde legers zijn gepleegd. REDE VAN CHURCHILL LONDEN. 4 Juni. (D N B.). In het Lagerhuis heeft Churchill een verkla ring afgelegd over den oorlogstoestand. Hij ving aan met te verklaren, dat de Britsche vloot slechts dertig niet-ge- wonde overlevenden uit Calais heeft te ruggebracht. Voorts beweerde spreker dat liet aan tal uit Vlaanderen teruggehaalde Fran sche en Britsche troepen 335.000 man bedraagt. Wat dp Engelsche verliezen aan man schappen betreft, gaf Churchill slechte toe, dat er 30.000 gevallen, gewond of vermist zijn. Aan materiaal zijn 1000 stukken geschut, transport- en pantser wagens verloren gegaan. Hetgeen in Frankrijk en België is ge beurd, is echter, zoo ging spreker ver der. een geweldig ongeluk. Het Fran sche leger is verzwakt, België is ver loren. Alle Kanaalhavens zijn in handen van Hitier. Men moot aannemen, dat een verder© slag tegen Engeland of Frankrijk direct voor de deur staat. In zijn Lagerhuisrede verklaard© Churchill verder, dat Engeland en Frankrijk zich willen verdedigen en zich nooit overgeven Churchill besloot met te zeggen, dat zelfs wanneer En geland zou worden veroverd, het Brit sche Empire den strijd zou voortzetten. Door een hijzondc relatie in België is hel Daghlud voor Noord-Brabant en Zeeland in slaat den feksf in Nederlandsrhc verta ling te publiceeren van den brief, welken Z.AL Koning Leopold aan president Roose velt heeft gezonden. Deze brief luidt als volgt: Brugge. 28 Mei 1940 Temidden van de algemeene verwar ring. veroorzaakt door de verbazingwek kend snelle gebeurtenissen, welk© wij heieven en waarvan de beteekenis niet te ppilen is. stel ik prijs erop te verze keren, dat België en zijn leger hun plicht volkomen vervuld hebben. Belgie heeft zijn internationale ver plichtingen nagekomen, allereerst door strikt zijn neutraliteit te bewaren, ver volgens door voet voor voet geheel de uitgestrektheid van zijn grondgebied te verdedigen. Aangevallen door enorme strijdmach ten, bereikte ons leger in goede orde een krachtig georganiseerde verdedigings linie, in samenwerking met de legers der garanten, op welke wij een beroep gedaan hpbben Maar de militaire ge beurtenissen. welke zich buiten ons grondgebied hebben ontwikkeld, hebben ons. verplicht dit slagveld te verlaten en ons genoopt tot een reeks terugtrek kende bewegingen die ons aan rle zee in het nauw gedreven hebben Ons leger heeft zich zonder zich te ontzien, toen uitgeput in een veldslag van vier dagen. geleverd in vereeniging met de geallieerde legers. Wij bevonden ons volkomen ingesloten op een uiterst beperkt grondgebied bewoond door een zeer dichte bevolking, bovendien over stroomd door vele duizenden vluchte lingen. zonder onderkomen, zonder voed sel. zonder bruikbaar water en vluch tend van de eene plaats naar de andere tengevolge van luchtbombardementen Gisteren werden onze laatste midde len van verweer gebroken onder het ge wicht eener verpletterende meerderheid van troepeneenheden en luchtmacht. Onder deze omstandigheden heb ik ge tracht een strijd te voorkomen. die thans zou hebben geleid tot onze ver nieticing zonder voordeel voor de ge allieerden Niemand heeft het recht nutteloos menschenlevens op te offeren. Ik geef er de voorkeur aan. wat er ook gebeure, het lot van mijn leger en mijn volk te deelen. Ofschoon ik reeds verscheidene dagen aangezet ben mijn soldaten te verlaten, heb ik die inbla zing teruggewezen, welke voor den op perbevelhebber van het leger een deser tie zou hebben beteekend. Door verder op den nationalen grend te blijven, wensch ik mijn volk te on dersteunen in de beproeving, die het ondergaat. De bezorgdheid, welke de Vereenigd© Staten steeds voor België ©an den dag gelpgd hebben, maken liet mij tot een plicht u zonder verwijl de werkelijke feiten uiteen te zetten pet. LEOPOLD. Aan den Heer Roosevelt. President der Vereepigde Staten. ITALIAANSCH SCHIP KEERT TERUG CAIRO, 4 Juni (Reuter). Medege deeld wordt, dat het Italiaansche mail schip Calitea, dat morgen van Alexan dria naar Syrië had moeten vertrekken en passagiers aan boord had zullen nemen, morgen zonder passagiers recht streeks naar Napels zal vertrekken. TEGEN VERSPREIDING VAN ONJUISTE BERICHTEN ISTANBOEL, 4 Juni (D.N.B.). D© Turksche regeering heeft plannen voor een wet, die zwar© straffen zal stellen op de verspreiding van valsche berich ten en geruchten. W. K. VAN ROSSUM FEUILLETON Door WILKIE COLLINS Nedêrlandschs bewerking van A. A. HUMME Jr. 23) „Geen woord meer! Raak mij niet aan!" riep zij uit. „Dit is allemaal mijn schuld' Ik moet deze fout herstellen Ik heb mijzelf opgeofferd naartoe ik het recht had. als ik dat wenschte. Maar om een onschuldig man in opspraak te brengen en een geheim te bewaren, dat zijn carrière dreigt ie vernietigen o. het is verschrikkelijk! Ik kan het niet langer dragen!" Mijn tante deed een poging om op te staan, doch bedacht zich blijkbaar en wenkte mij. „Vlug!" fluisterde zii, op een fleschje In haar naairlon.-je wijzend. „Zes drup pels. in water. Laat Rachel het niet zien Als ik tijd had gehad om na te den ken. zou ik dit vreemd gevonden heb ben, doch het afmeten van de medicijn nam al mijn aandacht in beslag, en Godfrey, aan het andere einde van de kamer, hielp mij onbewust door Ra chel's aandacht af te leiden en haar kalmeerend toe te spreken. „Kom, kom. je overdrijft", hoorde ik hem zeggen. „Mijn reputatie is te goed gevestigd om door een op losse schroeven geuit .ver moeden te worden geschaad. Over een week praat men al weer over wat an ders. Laten wij er nu maar niet meer over spreken." Zij scheen zijn gezichtspunt echter niet te kunnen deelen en vond zich nog meer on. „Ik moet en zal er een eind aan ma ken!" riep zij uit. „Mama. luister naar wat ik n te zeggen heb! U ook, juffrouw Clack! Ik weet wie den Maansteen heeft weggenomen en ik weet" hier legde zij een bijzonderen nadruk op baar woorden „dat Godfrey Able- white onschuldig is. Breng mij naar een rechterlijk ambtenaar, God frey, dan zal ik dit onder eede bevesti gen!" Zij zweeg, begaf zich snel naar bet andere einde van het vertrek en viel op haar knieën voor haar moeder neer. „O. mama, mama! Ik moet wel krankzinnig zijn, niet waar, nu niet de bede waarheid te vertellen?" Zij was te opgewonden om acht te slaan op haar moeders toestand, sprong weer op en stond het volgende oogen blik voor mijnheer Godfrey. „Ik wil niet, dat een onschuldig man door mijn toedoen beschuldigd en in opspraak ge bracht wordt. Als je mij niet bij een rechterlijk ambtenaar wilt brengen, maak dan een verklaring op, waarin je onschuld wordt aangetoond, dan zal ik die onderteekenen. Doe dit nu, Godfrey, anders schrijf ik zelf aan de daebladen. of ik ga de straat op en schreeuw het uit!" Mijnheer Godfrey vond het blijkbaar verstandig, toe te geven, en schreef de gewenschte verklaring, die zij haastig onderteekende. „Laat het overal lezen denk niet aan mij", zei ze, toen zij hem het papier overhandigde „Ik vrees, Godfrey, dat ik je vroeger niet voldoende op prijs heb gesteld. Je bent edelmoediger je bent een be ter mensch dan ik dacht. Kom wanneer ie lust hebt en je werk het toelaat, dan zal ik probeeren het jou door mij gedane onrecht te herstellen." Voor iemand een woord had kunnen zeggen, had zij reeds de kamer ver laten. Ik zag, dat mijnheer Godfrey's oogen door het vertrek dwaalden, alsof zij iets zochten, maar voor ik hem mijn hulp kon aanbieden, scheen hij gevonden te hebben wat hij noodig had. Hij kwam naar ons loe, de door Rachel geteeken- do verklaring in de eenc, een doosje lu cifers in de andere hand. „Lieve tante, een geheimpje tusschen ons drieën", zei hij glimlachend. „Lieve juffrouw Clack, een bedrog, dat u met uw sterk ontwikkeld gevoel voor recht schapenheid en loomheid wel zult kun nen billijken! Wilt u beiden Rachel in den waan laten, dat ik haar edelmoe dig zclfopoffci ine heb aanvaard? En wilt u toezien, hoe ik dit document in uw tegenwoordigheid vernietig, voor ik het huis verlaat?" Ilij streek een lucifer af, stak het papier in brand en legde liet op een bord op tafel, waar hot door het vuur werd verteerd. „De kleine on aangenaamheid. die ik misschien zal ondervinden, is niets, \crgeleken met het belang, dat er in gelegen is, haar naam ongerept te bewaren Ziedaar! Het is een hoopje asch geworden en onze lieve, impulsieve Rachel zal nooit we ten wat ik heb gedaan." Hij lachte ons vriendelijk toe, reikte ons de hand en verdween. Toen ik mij weer met ladv Verinder alleen bevond, informeerde ik natuur lijk naar Rachel s toestand, waarbij ik terloops gewag maakte van de geheim houding, wat betreft haar kwaal en de aangewende medicijn, die haar dochter moest gebruiken. „Je hebt toevallig ontdekt, wat ik wil- de verzwijgen", zei mijn tante, tot mijn groote verbazing, „en wat ik êlechts aan mijn zuster, mevrouw Ablewhite, en mijn advqcaat, mr. Bruff, heb verteld. Ik kan op hun discretie rekenen en ik neem aan, als ik jou de omstandighe den heb uitgelegd, dat ik ook op jouw geheimhouding kan vertrouwen. Heb jc een dringende afspraak vanmiddag, Drusilla, of ben je vrij?" Ik verzekerde haar. dat ik geheel te harêr beschikking was. „Blijf mij dan nog een uurtje gezel schap houden", zei ze daarop. „Ik moet ie een onprettige mededeeling doen, en dan zal ik je nog moeien verzoeken, mij 'een dienst te bewijzen, als je dat ten minste wilt." Onnoodig te zeggen, dat ik maar al te gaarne bereid wa6, haar van dienst te kunnen zijn. „Wacht dan tot mijnheer Bruff om vijf uur hier komt. clan kan je mijn testament als getuige mede onderteeke nen." Haar testament! Ik dacht aan het fleschje, dat ik in haar doosje had ge zien en aan de blauwe tint, die ik door haar huid had zien schemeren, HOOFDSTUK III „Ik hen al geruimen tijd ernstig ziek Drusilla". begon miin tante. „Fn. vreemd genoeg, heb ik hier nooit iets van geweten. Zooals je weet, bracht ik Rachel naar Londen om medisch on derzocht te worden, en vond het beter twee doktoren te raadplegen. Eén van hen was een vreemde, de ander was epn oud vriend van mijn echtgenoot ge weest. en nadat hij Rachel had onder zocht en een recept had geschreven, verzocht hij om een onderhoud onder vier oogen. Ik veronderstelde, dat hij nog iets over mijn dochter wilde mede deelen en was zeer verbaasd, toen hij mij op ernstigen toon vertelde dat ik, meer dan mijn dochter, de hulp van een arts noodig had. Hij stelde mij verschillende vragen en ik merkte op, dat mijn ant- woorden hem schenen te verontrusten. „Sedert meer dan twee jaren lijd ik aan een verraderlijke hartkwaal, die, zonder eenige waarschuwing, mijn ge zondheidstoestand volkomen heeft on dermijnd. Ik kan even goed nog een paar maanden leven, als morgen plot seling door den dood getroffen worden De doktoren kunnen hieromtrent geen uitsluitsel geven, maar ik wil niet dat Rachel wordt ingelicht. Als zij de waar hcid wist, zou zij mijn toestand direct toeschrijven aan het voorgevallene met betrekking tot den diamant en het arme kind zou zich met zelfverwijt gaan kwellen, terwijl zij hier niets aan kan doen. Beide doktoren zijn het er over eens, dat de ziekte twee, misschien reeds drie jaren geleden begonnen ip Ik voel, dat je mijn geheim zult bewa ren, Drusilla, want ik zie, dat mijn me dedeeling je getroffen heeft." Mijn arme tante vermoedde niet, dat ik vervuld was van dankbaarheid, dat de Voorzienigheid mij in staat stelde een geliefd familielid en medeschepsel tot ondergang gedoemd, voor te beren den. voordat zij den grooten stap moest ondernemen „O!" riep ik uit, terwijl ik haar om helsde. „Ik zal nog zoo veel goed voor u kunnen doen, voor wij elkaar vaar wel moeten zpggen.' Ik noemde daar op drie vriendinnen, die zich van den vroegen morgen tot den laten avond in die buurt met godsvruchtig werk onledig hielden en verzocht mijn tante haar keuze te bepalen, waarop de ge kozene ongetwijfeld, op mijn verzoek al haar gaven voor het goede doel in het werk zou stellen. Helaas, het resul taat was niet wat ik verwacht had Lady Verinder keek verbaasd en ver schrikt en al mijn voorstellen weer legde zij met het uitermate wereldscho bezwaar, dat zij zich niet sterk genoeg voelde, vreemden te ontvangen, zooclat ik natuurlijk slechts voorloopig dit punt liet rusten. „U wilt toch wel wat lezen, lieve tante?" vroeg ik toen op mijn inne mendste manier. „Ik zal u mijn eigen boeken brengen. Van alle bladzijden, die u lezen moet, zijn de punten om geslagen en waar een potloodstreep staat, moet even ophouden en u af vragen: slaat dat op mij?" Zoo slecht is de invloed van de w&- reld, dat zelfs dit voorstel mijn tante scheen af te schrikken. „Ik zal doen wat ik kan, Drusilla, als ik je daar een genoegen mee doe", zei ze roet een uit- J drukking van verwondering in haar oogen die mij pijnlijk trof. Ik mocht werkelijk geen oogenblik verliezen en ik zag op de klok, dat ik net tijd had om naar huis te gaan en een aantal uitgelezen werken bij elkaar te zoeken, om nog tijdig voor het teekenen van het testament terug te zijn. Ik beloofde mijn tante om vijf uur terug te komen, reed nrar mijn wo ning en keerde na eenigen tijd met twaalf goede boeken terug. De huisknecht, die opendeed, deelde mij mede. dat de dokter gekomen was en verzocht mij In de bibliotheek te wach ten. waar ik ook mr. Bruff aantrof, di© verbaasd scheen, mij te zien. (Wordt vervolgd)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 3