DE DEMOBILISATIE VERLOOPT VLOT Duitsche militairen ter aarde besteld MISLUKTE AANVALLE! OP ONS LAND Nieuwe regeling van de petroleumdistributie OFFICIEELE BEKEND MAKINGEN Twee liter per veertien dagen Inlevering van ledige vaten Plechtigheid te Den Haag binnenland De reeds uitgereikte kaarten zullen door zegels moeten worden vervangen Wijziging programma Kootwijk Inbrekers vergaten de thee niet MEN VERWACHT: Vereenvoudiging der rechtspraak Speciale maatregelen voor werkloozen en voor het beroepsleger AANSPRAKEN OP PENSIOEN Plunderingen komen aan het licht RADIO-PROGRAMMA i:r NIEUWSBERICHTEN Pogingen van Engelsche vliegtuigen werden verijdeld financ\ DE KOPENHAAGSCH EFFECTENBEURS j WEER OPEN 2e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 5 JUNI 's-GRAVENHAGE, 4 Juni. - Het departement van Handel, Nij verheid en Scheepvaart maakt be kend: Ter voorbereiding van een even- tueele distributie van petroleum zijn reeds eenige maanden geleden petroleumdistributiekaarten aan de gebruikers uitgereikt. Het is tengevolge van de gewijzigde om standigheden noodzakelijk geble ken de op het punt der petroleum distributie getroffen maatregelen ten deele te doen vervallen, het geen mede brengt, dat de reeds uitgereikte petroleumdistributie kaarten geheel waardeloos zijn en de petroleumverkoopers daarop dus geen petroleum mogen afleve- Thans is een nieuwe distributierege ling ten aanzien v&n petroleum getrof fen. Voorop zij gesteld, dat de voor dis tributie beschikbare hoeveelheid petro leum zeer gering is, zoodat de uiterste zuinigheid dient te worden betracht. In verband biermede is het verbruik van petroleum in het. huishouden uitslui tend toegestaan voor kookdoeleinden en zulks slechts indien niet. beschikt wordt over een installatie om zonder behulp van petroleum te koken Zij, in wier woning bijv. een op gas en/of electri- citeit aangesloten kookinstallatie aan wezig is, zullen zich dus geen petroleum meer kunnen verschaffen. Petroleum voor verlichtings- of ver warmingsdoeleinden te gebruiken is verboden. Indien men petroleum voor kookdoel einden noodig heeft, kan men zich met ingang van een door den distributie- dienst bekend te maken datum ter ver krijging van voor dit doel uit te reiken zegels wenden tot den plaatselijken dis- tributiedienst. Voorloopig zullen deze zegels elk gedurende' een tijdvak ^an veertien dagen reeht geven op het koopen van twee liter petroleum. De zegels moeten bij het koopen der petroleum aan den kleinhandelaar worden afgegeven. Overgangsmaatregelen Bij wijze van overgangsmaatregel is tot en met 15 Juni a.s. het koopen en afleveren van petroleum uitsluitend voor kookdoeleinden en bedrijfsdoelein den toegestaan zonder inlevering van zegels en bestelbonnen met dien ver stande, dat elke overmatige bevoorra ding ten strengste verboden is. Na ge noemden datum is inlevering van ze gels op bestelbonnen vereischt. Voor handelaren geldt als overgangs maatregel. dat. tot en met 22 Juni a.s. petroleum door hen mag worden ge kocht en aan hen mag worden afgele verd zonder inlevering van toewijzin gen. Na dien datum is inlevering van toewijzingen vereischt. Tenslotte wordt er op gewezen, dat 'de regeling niet van toepassing is op militaire autoriteiten en instanties, Puitsche militaire attaché's, leden van het Duitsche gezantschap en van Duit- sche consulaten. In een in de dagbladen voorkomende „officieele publicatie" is vastgelegd de wijze waarop dei kleinhandelaren de zegels dienen te behandelen. Tevens is daarin vermeld in hoeverre en op welke wijze zij. die petroleum voor bedrijfs doeleinden gebruiken, voor toewijzingen In aanmerking kunnen komen. AMSTERDAM, 4 Juni. Met. ingang van Dinsdag 4 Juni is in het door den Nederlandschen omroep over den zen der Kootwijk verzorgde programma een wijziging ingetreden. In het programma zal n.l. een vijftal berichtendiensten in de Duitsche taal worden ingelast en wel op de volgende uren: van 12.3012.45, 14.14.15. 17.17.15, 20.20.15, en 22.22.15. Dientengevolge zullen de avonduit zendingen van het A.N.P. over den zen der Kootwijk niet meer geschieden om resp. 20.en 22.— uur, 'doch om 20.30 en 22.15 uur. ONGEWENSCHT OPPORTUNISME AMSTERDAM. 4 Jupi. In de moei lijke dagen tijdens en na den oorlog waren ook de zaken op het postkantoor te Schellingwoude niet geheel in orde, door de groote drukte en de moeilijke omstandigheden. Een inwoner van Schellingwoude werd daarvan de dupe, doordat een tot nog toe onbekend ge bleven persoon van deze omstandig heid gebruik maakte en een postwissel, groot 37.20, bestemd voor eerstgenoem de, inde. Nachtelijk bezoek aan Amsterdamsch kantoor AMSTERDAM, 4 Juni. In den afge- loopen nacht hebben inbrekers op bru tale wijze hun slag geslagen in een kan toor op de Nassaukade alhier. Door het openschuiven van een raam en het for- ceeren van een slot wisten zij in het kantoor te komen, waar zij twee geld kistjes, respectievelijk f 1840.70 en 325.— inhoudende stalen. In de wo ning welke bij het kantoor hoort be machtigden zii een dameshandtaschje, inhoudende vijftig gulden, een porte feuille met 3.50, drie pakjes thee en een bedrag van 3.50 uit een man telzak. Maatregelen, die speciaal betrek king hebben op de gerechte lijke administratie Zeer binnenkort is een besluit te ver wachten van den Rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebie den, waarin ook wat betreft de recht spraak een nadere regeling vervat zal zijn. Het uitstellen van de uitspraken der rechtsprekende colleges het be treft alle rechtskwesties (dus naast strafrecht en civiel recht ook admini stratief recht, ambtenarengerechten, enz.) moet men slechts zien als een voorloopigen maatregel in afwachting van een besluit van den Rijkscommis saris. De loopende processueele handelin gen kunnen echter gewoon voortgang vinden en ook de uitspraken, die in den loop van een procedure gegeven wor den (bijv. beslissingen omtrent voor loopige hechtenis, e.d worden nog ge daan. Volgens het Vaderl. zal men op het Departement van Justitie in verband met bezuinigingsoverwegingen thans spoedig een begin maken met het aan brengen van vereenvoudigingen in de rechtspraak althans in de gerechtelijke admir.'-tratie. Den verschillende colle ges zal vermoedelijk per circulaire ver zocht. worden om op te geven, welke vereenvoudigingen kunnen worden aan gebracht 's-GRAVENHAGE, 4 Juni. De demobilisatie van het Nederland sche leger, reeds op 24 Mei j.l. aan gekondigd en in werking getreden, verloopt vlot Zooals bekend heeft de Fiihrer bepaald dat ook de Ne derlandsche soldaten, die in Duitsch- land krijgsgevangen waren, naar hun haardsteden zullen terugkee- ren. Voor dezan terugkeer zijn uitgebreide vervoersmaatregelen genomen. De te rugkomende soldaten dienen zich echter eerst bij de militaire autoriteiten in Ne derland te melden, een maatregel welke dient om hun uiteindelijke bestemming nader te bepalen, ten einde te voorko men. dat de werkloosheid wordt ver groot. Wij vernamen echter dat voor hen, die niet in een betrekking of bedrijf kunnen terugkeeren, spe ciale bepalingen in het leven zul len worden geroepen en wel van zoodanigen aard dat deze voor de betrokkenen volkomen bevredi gend zullen zijn. Omtrent het beroepsleger zal later een beslissing worden geno men, doch ook hier zal het prin cipe gelden, dat een bevredigende oplossing voor de betrokkenen moet worden verkregen. 's-GRAVENHAGE, 4 Juni. Inge volge de op pensioengebied bestaan de bepalingen bestaat recht op pen sioen voor de weduwen en weezen van de in den strijd om het leven gekomen gehuwde militairen van zee- en landmacht. Zoodanig r.echt bestaat mede voor de ouders of bij ontstentenis van dezen de groot ouders, eventueel voor elk ouder loos kleinkind en voor de schoon ouders van gesneuvelde militairen, voor zooveel de overledene hun kost winner of medekostwinner was. Zij, die vermeenen aansprak op pensioen, als vorenbedoeld, te kun nen doen gelden, gelieven zioh met een desbetreffende ongezegelde aan vrage te wenden tot de 3e af deeling b. van het departement van defen sie, Heerengracht no. 3Sa te 's-Gra- venhage. JONGETJE VERDRONKEN GRONINGEN, 4 Juni. Hedenmid dag ie het vierjarig zoontje van de fa milie Huizinga te Stitewerd, nabij de ouderlijke woning te water geraakt en verdronken. 's-GRAVENHAGE, 4 Juni Het departement van handel, nij verheid en scheepvaart maakt, in opdracht van de Duitsche autori teiten, het volgende bekend: De burgemeesters moeten er oogenblikkelijk hun medewerking aan verleenen, dat alle in hun ge meente aanwezige ledige benzine- vaten of andere voor het vervoer van benzine geschikte vaten b.v. petroleumvaten naar de naastbij- gelegen opslagplaatsen der benzine en petroleum maatschappijen wor den vervoerd. Aan de benzine- en petroleurn maat schappijen is opgedragen en voor zoover zij nog niet bereikt konden wor den wordt hun hierbij opgedragen aan deze actie hun krachtige mede werking te verleenen. De aldus verkregen vaten moeten oogenlblikkelijk worden geïnventari seerd en de cijfers telegrafisch door de eigenaren van de opslagplaatsen wor den doorgegeven aan den directeur van het Rijksbureau voor Aardolieproduc ten te 's-Gravenhage, Zeestraat 100. Ver wacht wordt dat de eerste opgaven van het totaalcijfer uiterlijk 6 Juni des na middags 5 uur in het bezit van voor noemden directeur zullen zijn. Vaten, die om technische redenen op dat tijd stip nog niet ingeleverd kunnen zijn, moeten nadien uiterlijk 8 Juni ingele verd worden. Het aantal der desbetref fende vaten moet uiterlijk 8 Juni des namiddags 5 uur afzonderlijk van het op 6 Juni opgegeven aantal aan den directeur voornoemd telegrafisch worden medegedeeld. Voor zoover de benzine- en petro- leummaatschappijen of de houders van vaten niet in het bezit zijn van trans portmateriaal om de vaten naar de op sla ^-■•laatsen te vervoeren, (zullen de burgemeesters de hiertoe noodige transportmiddelen in hun gemeente vorderen en eventueel de noodige mo torbrandstof voor dit vervoer ter be schikking stellen. Opruiming onbeheerde munitie Het waarnemend hoofd van het de partement van binnenlandsche zaken heeft aan de burgemeesters een rond schrijven doen toekomen, waarin wordt medegedeeld, dat zioh volgens bericht van den opperbevelhebber van land- en zeemacht in verschillende gedeelten van het land onbeheerde voorraden scherpe munitie bevinden. Aangezien de veiligheid gebiedt deze voorraden zoo spoedig mogelijk te doen opruimen, worden on verzoek van den opperbevelhebber de burgemeesters uitgenoodigd bij het aantreffen van dergelijke munitie, daarvan onverwijld kennis te geven aan den Nederland schen commandant ter plaatse. Ingeval geen Nederlandsche com mandant ter plaatse is, zal de kennis geving moeten geschieden aan den di recteur voor het materieel der land macht, Conrad'kade no. 84 te 's-Graven hage (telefoon no. 390007) onder ver melding van de gegevens welke dien stig zijn om het vervoer té kunnen re gelen. 's-GRAVENHAGE,. 4 Juni. Op de Algemeone Begraafplaats aan de Kerkhoflaan heeft hedenmiddag een korte plechtigheid plaats ge had, waarbij de Duitsche militaire bevelhebber in Nederland, generaal der vliegers Christiansen, aanwe zig was. Voor het eerst werden in het openbaar enkele in ons land gevallen Duitsche militairen begra ven. Tegenover de twee kisten, die gedekt waren met de Duitsche oorlogsvlag, stond een deputatie opgesteld van de Duitsche kolonie in Den Haag, welker voorzitter, de heer Schuon, mede op het kerkhof aanwezig was. benevens een deputatie van de jeugdafdeeling. Voorts waren aanwezig de chef van de pers- afdeeling van den staf van den rijks commissaris, de heer W. Janke, de kanselier van die afdeeling, de heer Treger, de heer Heuer, eveneens aan die afdeeling verhonden en dr. Wiss- mann, referent voor buitenlandscbe aangelegenheden. Nadat, generaal Christiansen in ge zelschap van zijn adjudant majoor En gel en van den commandant, van het begrafeniscommando kapitein Polene op de begraafplaats was gearriveerd, nam pastor Iling van de Duitsch-Evan gelische gemeente te Haarlem het woord. Na te zijn voorgegaan in gebed, wees hij er op, dat de soldaten hel recht heb ben in het aangezicht van den dood, te spreken over vrees: niet over de kleine vrees, doch over de vrees voor den dood. Doch ook mag gesproken worden over de kracht, om deze vrees te overwinnen. In dit verband citeerde spreker het woord van den ouden Frits: „Durch". Onze kameraden hebben dit tooverwoord gekend, aldus de geestelij ke, die vervolgens maande tot trouw tot in den dood, trouw aan de orde en de plichten, die God ons heeft gesteld, trouw tegenover Hem, die aks laatste Heer ons rekenschap zal vragen. In dit verhand haalde hij het woord aan van veldmaarschalk Hindenburg, waar in deze zijn vertrouwen in Christus uitsprak. Nadat, pastor Iling de he- aarding verricht har' en het Onze Va der 'had gezegd, was het woord aan rector Mueller. Het sterven is des levens hoogste daad, aldus spreker. Deze waarheid wordt op deze plaats werkelijkheid. Waardevolle levenskrachten voerden hen, de gevallen kameraden, in den dood: liefde voor Fuehrer, voor volk en vaderland. In groote plichtsvervulling gaven zij hun leven. Spreker bracht aller dank over voor hun bereidheid, hun trouw en hun liefde. Wij scheiden van deze plaats met de gelofte: Zij leefden voor ons. zij stierven voor ons, zij zullen verder leven in ons. Na gebed en beaarding trad generaal Christiansen naar voren, die op elk dei- heide kisten een krans neerlegde van groen met. aronskelken en een fint in de Duitsche kleuren. Hij sprak als volgt:- Kameraden, in lange jaren van strijd hebben wij niet geleerd te treuren, doch onze Fuehrer heeft on-s beleerd te strij den. Kameraden, die van ons gegaan zijt, gij zijt ons een voorbeeld in den strijd, die nog komt. Namens de Duitsche kolonie in Den Haa? legde de heer Schuon vervolgens een krans op de graven, waarna hij een laatsten groet bracht TER HERINNERING 's-GRAVENHAGE, 4 Juni. Reeds eerder, is er op gewezen dat ieder, die het lijk van een Duitsch of Neder land s c h soldaat aantreft, hiervan ten spoedigste mededeeling doet aan de dichtstbijzijnde politie-post of wel aan het dichtsbijzijnde Duitsche militaire commando. Men wordt verzocht hieraan strikt de hand te houden. Er is door de Duitsche militaire auto riteiten thans een tpeciale afdeeling in het leven geroepen, welke voor een eer volle militaire begrafenis zorg draagt. Men denke er dus wel aan dat, door geen melding te maken van het aantref fen van een stoffelijk overschot, men den overledene de laatste eer onthoudt. Nog steeds aangiften bij de Rottcrdamschc politie ROTTERDAM, 4 Juni. Nog steeds komen bij de politie tal van aangiften binnen van winkeliers en particulieren, wier zaken en huizen geplunderd zijn. Zoo werd ten nadeele van mevrouw van H., wonende op den Plantagewcg op 14 of 15 Mei een aantal sieraden ge stolen. De dame, die gedurende deze dagen elders vertoefde, bemerkte bij haar thuiskomst, dat een gouden, met 'parels en briljanten bezette ring, een zilveren ketting, eenige antieke bro ches, armbanden en*'n bedrag van hon derd gulden aan bankpapier verdwe nen waren. In diezelfde dagen is ten nadeele van J. D., wonende op de Veemarkt, een geldkistje met ƒ1500 weggenomen. De politie stelt een onderzoek in. DOUANE-RECHERCHEDIENST 's-GRAVENHAGE. 4 Juni. - Met in gang van 1 Juni 1940 is ingesteld een inspectie van den douane-rechcrchc- dienst te Amsterdam, ressortcerende onder de directie der directe belastin gen, invoerrechten en accijnzen te Am sterdam. De afdeelingen van den douane-recher chedienst welke buiten het gebied van de directie der directe belastingen, in voerrechten en accijnzen tc Amsterdam zijn of zullen worden gevestigd, zullen eveneens onder den directeur der di recte belastingen, invoerrechten en ac cijnzen te Amsterdam ressorteeren. DONDERDAG 6 JUNI JAARSVELD 414.-1 M. NCRV. din?. 7.15—7.30 VPRO. .00 Berichten ANP. 8.10 Schrift meditatie. 8-30 Gram.muziek 10.30 Mt dienst, 11.00 Christ, lectuur. 11.30 piano cn grain.muziek. 12.00 Berichten Celesta-ensemble (12 45—1.00 Be ANP) 1.-15 Gram.muziek.' 2.25 Utr strijkkwartet en gram.muziek. 3.30 Off, berichten of toespraken 4.00 B\jbe 5.00 Gram.muziek. 5.15 Handenarbeid de jeugd. 5.45 Zang met pianobegeleici gram.muziek. 6.30 Apollo-kwartet. 7,iïi richten. 7.15 Cyclus „Groote mannen u wogen tyden". 7.30 Officieele berickle toespraken. 8.00 Berichten ANP Postillons 3.50 ,,0p\oedingstaak in tijd", causerie. 9.10 Arnhemsche ork eeniging Hierna: Schriftlezing. 10.01 richten ANP, sluiting. KOOTWIJK. 1875 M. KRO-UiUt 11.1511,30 n.m. Berichten. 8.00 Berichten ANP. 8 05 Gram 9.00 Berichten (Fransch). 9.15 Gram 11.15 Berichten (Engelsch). 11.30 Gratf ziek 12.00 KRO-Melodisten (12.45—u» richten ANP). 1.30 Gram.muziek. 1.0 richten (Fransch). 2.00 Gram.muziek Berichten (Fransch). 3.30 Eerste act» de opera „Don Juan" (gr.pl.). 4.30 orkest (5.155.45 Gram.muziek), 6,li richten (Engelsch). 6.30 Gram.muziek Musiquette en soliste. 7.30 Gram ut 7.40 Rococo-octet. S 00 Berichten AN? Berichten (Engelsch). 8.30 KRO-t-P Amusementsorkest. 9.15 Berichten gclsch). 9_30 Gram.muziek. 10.00II),li richten ANP. (Fransch) 11.15—11.30 De uitzendtijden van do nieuwsben- in het Nc-derlandsch, Fransch en Eejv op den zender Kootwijk, 1875 M„ zfj volgt: 8.008.15 nieuwsberichten van heti 9.009.15 berichten in het Franscl 11.15—11.30 berichten in het Engels?)*. 12.3012.45 berichten in het Duitsci. 12.4518.00 nieuwsberichten van het Al 13.4514.00 berichten in het Fransck 110014.15 berichten in het Duitscl 15.1515.30 berichten in het Fransdj 17.0017.15 berichten in het Duitsci 18.1518.30 berichten in het Engels&I 20.0020.15 berichten in het DuitsciI 20.1520.30 berichten in het Engelsdl 20.3020.45 nieuwsberichten van het A3 21.1521 30 berichten in het Engelsdl 22.0022.15 berichten in het Duitsci f 22.1522.30 nieuwsberichten vanhetAlJ 22 3023.15 geen uitzending. 23.1523.30 berichten in het Franscl I Tot nader order zullen de zenders ft veld cn Kootwjjk om 22.30, na de nieni richten van het A N.P., sluiten, behalnl zooals uit bovenstaande opgave bljtl zender Kootwyk om 23.15 terugkomt ei ij richten in het Fransch. In den nacht van Maandag op Dinsdag zijn van Engelsche zijde eenige luchtaanvallen op plaatsen in Nederland gedaan. Deze aanvallen bleken voornamelijk op Rotterdam te zijn geconcentreerd. Het Duitsche afweer-geschut heeft echter afdoende verhinderd dat de Engelsche vliegtuigen hun doel bereikten. Voor zoover zij bom men konden afwerpen, hebben deze geen enkel doel getroffen, doch kwamen in het vrije veld neer. Ook heeft men getracht de vliegvelden Ypenburg en Schiphol te bereiken, doch ook dit werd geheel onmogelijk gemaakt en wel niet alleen door de actie der Duitsche afweer-batterijën, maar ook door Duitsche jachtvliegtuigen. Zoo kan gezegd worden, dat de Engelsche aanvallen totaal zijn mis lukt; twee Engelsche vliegtuigen zijn van den grond af neergescho ten. terwijl twee andere door Duit sche jagers werden neergeschoten. Hierdoor is afdoende aangetoond dat de beveiligïfig van het N e d e r- 1 an d s c h e gebied tegen luchtaan vallen in alle opzichten voldoende is. In dit verband vernamen wij nog van zeer bevoegde zijde, dat men in de zeebadplaatsen niet de minste angst behoeft te koeste voor eventueele aanvallen vac allieerde zijde. De beveiligingc het Duitsche bezettingslege: zoodanig geoutilleerd, dat mee absolute veiligheid van het Nei landsche gebied als vastst® kan beschouwen. KOPENHAGEN, 4 Juni. (f B.) Volgens een mededtt van het Deensche ministerie handel zal Donderdag weder aanvang worden gemaakt me' noteering van effecten op beurs van Kopenhagen. BUITENGEWONE BEGROOTING BULGARIJE SOFIA, i Juni (D.N.B.). Hfi lem.ent heeft voor de buitengewotj grooting van het ministerie van voor het loopende jaar een extr» diet toegestaan van 28 millioen en voor het fonds ,,algemeene vei; ring" van 30 millioen lewa. 141. Als Myra binnen is gaat de geit weer in zlin hok terug. Wel nog toe. zegt Myra verbaasd. De houthakkers zijn nog niet thuisWie zou er dan buiten geloopen hebben? Het zijn de Zwartvoeters toch niet? denkt ze angstig. Weet je wat ik kruip in de kast achter de kleeren. En het is nooclïg ook wan wie gluren er bruiaal door 't raampje? 142. Het zijn de twee andere Zwartvoeters, die een geleden verder naar het Zuiden zijn 'gereisd. Zeg. men door dat raam en nemen Myra gevangen, nog vódjj j houthakkers thuiskomen, zeggen de brutale kabouters* Ml ze merken niet dat Peter thuiskomt. Van schrik loot j zijn bijl vallenals hij de twee kleine inbrekers ZW' i

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 6