LAATSTE BERICHTEN „EXTRA* Het nieuwe spoorboekje EXPOSEERT THANS f 175.- f 175.- Open brief aan Reynaud Zij hebben zich vergist" De Veluwe wacht Zomergasten Oude vrouw verbrand Overstroomingen in Roemenië BLANK EIKEN ZITKAMER ZUIDSINGEL 45 Zweden's neutraliteit SCHOTERMAN'S OUDE GENEVËR per 8kriaik f 3.25 bij 6 kr. a f 3.— bij 12 kr. a f 2.85 Tel. BED TURKIJE'S POSITIE De samenwerking van Italiaansche en Duitsche pers VERKOOP1NQEN Baarn REORGANISATIE van Roemeenschc bedrijfsleven Je BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 7 JUNI 1940 BINNENLAND BUITENLAND Goederenvervoer in het gebied binnen de groote rivieren normaal De [Nederlandsche Spoorwegen zui len ingaande 10 Juni een nieuw spoor boekje uitgeven, ter vervanging van de provisorisch vastgestelde regelingen, welke, naar mate de diverse baanvak ken berijdbaar werden, druppelsgewijs werden ingevoerd. In deze nieuwe dienstregeling zijn zoo ver mogelijk de aansluitingen verbeterd, hoewel zij uit den aard der zaak niet zoo zijn als voorheen. Evenmin kon men met alle belangen rekening houden. In' het nieuwe spoorboekje zijn opgenomen alle nieuwe baanvakken, waarop pro visorisch werd gereden tot en met 6 Juni. Van de dienstregelingen, welke daarna verschenen, worden aan de stations en halten in legbladen be schikbaar gesteld evenals van de ver dere wijzigingen De nieuwe reisgidsen zijn Zondag op een aantal stations en halten verkrijgbaar en Maandag over a! in den lande. Omtrent de in de pro visorische dienstregeling weer open ge stelde stations en halten, welke in de zomerdienst regeling 19.38 werden ge sloten, moet gemeld, dat deze in de dienstregeling van 10 Juni niet alle kunnen worden gehandhaafd. Enkele dezer zullen moeten vervallen mede met het oog op het trachten van uiter ste bezuiniging ten aanzien van het kolenverbruik. Wat den goederendienst betreft, is binnen het gebied, omsloten door de groote rivieren het normale goederen verkeer weer opgenomen, terwijl bui ten j die gebieden door de Nederland- schp Spoorwegen, gezien de talrijke me thoden van vervoer welke zij kunnen toepassen, o.a met de railautolaadkis- ten| ook dit vervoer zoo goed mogelijk wordt bediend. I Het prachtige gebied is ongeschonden APELDOORN, 7 Juni. Een groot deel van het Nederlandsche publiek meent, dal het bekende prachtstuk Ne derland, de Veluwe, door den oorlog geschonden is en dat het er voor een zo merverblijf nog steeds niet veilig zou zijn. Dit is een groot misverstand. In kleine gebieden van de groote Ve luwe, waar een korte strijd is gevoerd, heeft het herstel reeds zijn werk ge daan. Overigens heeft men op het over groots te deel van de Veluwe van oor logsverwoesting niets bemerkt. Op het oogenblik laat de Veluwe weer haar rijke voorjaarsschoonheid zien en in het komend seizoen zal dit bevoorrech te deel van Nederland weer alles schen ken, waarmede het geregeld de zomer gasten van jaar (ot jaar verwent. Militaire obstakels zijn allang weer weggenomen. Men kan er in het hart van de Veluwe heel weinig meer van bemerken, dat er dagen van groot ge vaar zijn geweest. Hotels, pensions, en heel de Veluw sche middenstand zijn gereed om gas ten te ontvangen. De waan, dat er op de Veluwe iets veranderd zou zijn en dat het verblijf er niet veilig is of dat er schaduwen zouden zijn door de bezetting. is ten eencn male een vergissing. Men kan op de ongeschonden Veluwe logeeren, alsof er geen oorlog was. ■Het is zeer te wenschen, dat zij, die hun plannen voor een zomerverblijf op de Veluwe beginnen te veranderen en die er zelfs aan denken niet met va- cantie of voor genoegen naar buiten te gaan, hun houd'ng zullen wüzigen Men overwege toch, wat het gevolg zou kunnen worden als er in hef komend seizoen geen vreemdelingen verkeer van eenig belang op dp Veluwe zou ont staan: hotel- en pensionhouders en ve le leveranciers zijn er in IipI afgeloonen jaar al Ippliik door gedupeeid. dat door de mobilisatie velen naar huis terug gingen of nipt kwamen opdagen. dip voor September nog logic» hadden be sproken. Ook met Pinksteren j.l. i« veel nadeel ontstaan doordat het met het jocries totaal in de war liep BZoo is het duidelijk, dat als er geen zomergasten karnen het »->orlp«i in veel Opzichten aanzienlijk zal worden. HAARLEM, 7 Juni. Tn het ge sticht St. Bavo aan de Kerklaan te Hpemstede heeft zich in den afgelno pen nacht een tragische gebeurtenis afgespeeld. Omstreeks drie uur be speurde een der inwoonsters een ster ke brandlucht en hel bleek, dat in een kamertje, bewoond floor de 92 jarige mejuffrouw A. M. V.. brand was uitge broken. Zusters van het gesticht wis ten met een brandblusrhapnaraat en emmers water de vlammen te dooven. waarna zij de bejaarde bewoonster met brandwonden overdekt op den grond vondeji liggen. De levensgeesten bleken reeds te zijn geweken. Het on derzoek van dp polltip heeft uitgewe zen, dat de oude vrouw 's nachts een olielampje heeft willen aansteken, waarbij waarschijnlijk haar kleeren in brand zijn geraakt. Talrijke dorpen onder water BOEKAREST. 7 Juni (D.N.B.) Uit verschillende deelen van het land worden, als gevolg van de aanhoudende wolkbreuken en den zwaren regenval, overstroomingen gemeld. Bijzonder ernstig is de toe stand in Klein-Walachije. aan den benedenloop van de rivier de Alt. Talrijke dorpen staan geheel onder water. De bewoners moesten gedeel telijk in de boomen vluchten. Talrij ke boerenhoeven zijn ingestort. De bebouwde akkers staan onder water, terwijl er vee is verdronken. In de stad Fokschanian aan de Mol- daü, heeft zich het zeldzame feit voor gedaan. dat tengevolge van dé over1 stroomingen watergebrek is ontstaan. Het water van de builen haar oevers gelreden rivier, de Putna, vernielde n.l. de uit dc bergen komende waterleiding der stad, zoodat de bevolking reeds twee dagen lang van drinkwater versto ken is. Ook de rivier dc Sereth heeft op verschillende plaatsen de dijken door broken, zoodat uitgestrekte gebieden overstroomden. Ook overstroomingen in Joegoslavië BELGRADO, 7 Juni (D.N.B.) De Donau en zijn zijrivieren vertoonen op nieuw een hoogen waterstand. Op som mige punten is de waterstand van den Donau vijf meter boven normaal. Over al worden voorzorgsmaatregelen getrof fen, teneinde dijkdoorbraken, zooals bij den hoogen waterstand in April, te voorkomen. Volgens nadere berichten uit Belgra do worden de overstroomingen in afzonderlijke deelen van Joegoslavië nog steeds ernstiger. Ook gisteren vielen er nog zware regens. In de gemeente Gradiska, aan de samenvloeiing van dc Pckain en do Donau, zijn tienduizend hectare vruchtbaar land overstroomd. De overstroomingen in est-Bosnië en Oost-Servie zijn catastrophaal. Ook uit Zuid-Servië komen berichten binnen over groote overstroomingen De Donau en de Save wassen nog steeds. De stand van den Donau bij Belgrado is reeds 536 centimeter boven normaal Duitschland verwerpt Argentijnsch protest De torpedeering van het stoom schip „Uruguay" BUENOS-AIRES, 7 Juni (Reuter). De argent ij nschc bladen publiceeren berichten uit Berlijn volgens welke Duitschland het protest van Argenti nië verworpen heeft tegen het feit, dat een Duitsche duikboot ongeveer tien dagen geleden ter hoogte van Kaap Finisterre het Argentijnsche s.s. Uru guay heeft getorpedeerd. Aan deze be richten werd toegevoegd, dat Duitsch land een tegenprotest heeft voorbereid, waarin het de Argentijnsche regeering (Cosy corner) bestaande uit: 3 Zits bank met aan- geb. meubel. 2 fauteuils hekleed met Origineele weefstof. Pullman Zitkussens, 1 Clubtafcl, compleet Gecombineerd met blank eiken Woonkamer-ameuble ment bestaande uit: Dressoir met ingeb. theevitrine, moderne uitschuiftafel met groo te ronde hoeken. 2 fauteuils. 4 stoelen he kleed met moderne Epinclé stof, compleet AMERSFOORT - TEL. 5584 Fabriek» Ie NIJKERK. beschuldigt van laster en volkomen on gegronde verdenkingen. De Argentijnsche neutraliteit BUENOS AIRES. 7 Juni (D.N.B.) Het wetsvoorstel ter bescherming van dc Argentijnsche neutraliteit heeft aan leiding gegeven tot een hevige, pole miek in de bladen en tot binncnland- sche politieke conflicten. Alle partijen verzetten zich tegen het wetsontwerp in zijn hüidigen vorm en hebben tegen voorstellen aangekondigd. De Kamer is Donderdag, na een korte beraadsla ging. tot Vrijdag verdaagd. Intusschen zal de grondwetscommissie de toestand verder bestudeeren. CONCENTRATIEKAMP OP HET EILAND MAN LONDEN. 7 Juni. (D.N.B.). Te Dou glas op het eiland Man zal in veruand met nieuwe maatregelen, welke het in terneeren van vreemdelingen benogen, een concentratiekamp voor 10.000 pef- sonen worden ingericht. V. .1lp?1 k Een pantscrwerk van het bekende fort Eben Emael van de vesting Luik, dat op den tweeden dag van den Duit- schcn aanval overmeesterd werd Geen noemenswaardige schade aan kerkelijke eigendommen VATICAANSTAD. 7 Juni. (D.N.B.). Dc bezorgdheid in kringen van het Yaticaan over liet lot van de talrijke kathedralen in het Belgisch—Fransche oorlogsgebied is door het rapport van een spccialen afgezant van het Vaticnan weggenomen. Met kerkelijke eigendom heeft, zoo luidt dit rapport, geen noemenswaardige schade geleden. In tegenstelling lot de verwoestingen van 19li1918 zijn de groote bekende kathedralen in hot oor logsgebied alle onbeschadigd gebleven. Dit geldt in hel bijzonder voor de ka thedralen van Doornik. Kortrijk, Atrecht, Kamerijk, Valenciennes, Rijscl, Yperen, Laon en St. Quenlin, hoewel deze steden zelf door de hevige ge vechtshandelingen vrij groote verniehn gen vertoonen. De kerken van Brussel, Gent, Brugge, Antwerpen en andere groote plaatsen in Belgic zijn volkomen gespaard gebleven. In de kerkelijke berichten wordt dit feit daaraan toegeschreven, dat de Duitsche legerleiding blijkbaar strikte bevelen gegeven heeft de kerkgebou wen bij bombardementen en beschietin gen zooveel mogelijk te ontzien. De be richten uit Belgische en Fransche ker kelijke kringen over het ontzien van het kerkelijke eigendom in het oorlogsge bied werden ook door berichten van Amerikaansche journalisten bevestigd, die hpt. terrein van den strijd bezichtigd hebben. EEN JAPANSCHE REGEEFINGSADVISEUR AFGETREDEN TOKIO, 7 Juni (D.N.B De voor zitter van de Seiyoekai partij, Koebara, is als adviseur van het ministerie afge treden omdat hij, naar Domei meldt, hei niet eens was met de inzichten van den minister-president over den poli- tieken toestand. Koehar» heeft den mi nister-president op fle noodzakelijkheid gewezen de nationale eenheid te ver sterken om aan de huidige wereldsitu atie het hoofd te bieden. Onlangs heeft Kochara zich aan het hoofd geplaatst van een beweging tot ontbinding van alle politieke partijen en tot oprich ting van een nieuwe sterke nationale eenheidspartij. Strijdmethoden der Senegal- negers ten scherpste gelaakt BERLIJN. 7 JUNI (D.N B.). In een open brief van een Duitsclien oorlogs correspondent, die met de Duitsche troe pen de Somme is overgestoken, gericht aan den Franschen premier Reynaud, worden de onmenschelijke strijdmetho den van de negers in het Fransche leger geschilderd. „Ik ken dappere Fransche soldaten, al dus de brief, die zich verdedigen tot de laatste patroon. Deze soldaten acht ik; zij doen hun plicht. Ik weet wat de be hoorlijke Franschman van de zwarten denkt. Ik ken Fransche burgemeesters in Artois, die mii hun vernielde huizen toonden en zeiden: „de zwar.te pest". Ik weet, dat Frankrijk een uitstervend volk is en dat het niet genoeg mannen heeft om met zijn eigen divisies den aanvals oorlog der plutocratieën te voeren. Ik weet, dat Frankrijk alle hoor» stelt in zijn zwarten. Zoover is het dus gekomen, dat de tanden van negers en slagersmes sen Franknjks dorpen en markten. Frankriiks cultuur en met Frankrijk de gehèele Christenheid tegen den door de plutocratieën verwekten oomarsch der Duitsche velderijzen moeten verdedigen. Daarvoor bloedt echter de Duitsche in fanterist. want uw zwarte horden, mijn heer Reynaud. zetten hem tegen elk oor logsrecht in. het mes op de keel. Dat hebt u op uw geweten, mijnheer Reynaud. Wij aan de Somme rekenen u niet meer tot de Europeanen, want u hebt deze zwarte slagers afgericht. U hebt van bet zwarte ivoor bloedhonden gemaakt. U laat door deze bloedhonden de wanke lende troon van een wegzinkende wereld verdedigen. Mijnheer Reynaud. Duitsch land zal met u geen genade kennen.1' ITALIË EN AFRIKA ROME, 7 Juni. (D.N.B.). De centrale raad van het fascistische instituut voor Italiaansch-Afrika heeft in een buiten gewone vergadering bij acclamatie de volgende resolutie aangenomen: „Het fascistische instituut voor Ita- liaansch Afrika herinnert aan de oude gerechtvaardigde aanspraken van Italië op het Afrikaansche continent, het te allen tijde natuurlijke arbeidsveld van den Italiaanschen gpost en het vernuft van het Italiaansche ras. I-Iet verkon digt opnieuw de onaanvechtbare rechten van de Italiaansche natie op de vrijheid in de Middellandsche Zee en bet bezit van de gebieden, die pioniers en kolo nisten voor de beschaving ontsloten heb. ben, vruchtbaar gemaakt en met hun bloed heiligden, bef oog gericht op een imperiale toekomst. De centrale raad van het fascistische instituut voor Ita- liaansch Afrika geeft tegenover den Duce, die de historische wet van het weder herrezen Rome zoo schitterend wist te verwezenlijken, opnieuw uiting aan zijn trouw en toewijding aan de zaak van het fascistische Italië, met den wil alle krachten onvoorwaardelijk te geven voor de nieuwe waagstukken alsmede de nieuwe, niet uitblijvende overwinningen." STOCKHOLM. 7 Juni (DN Bi Ter gelegenheid van de opening van het .Feest van het Zweedsche Vaandel" heeft de Koning in het stadion te Stock holm een rede gehouden, waarin hij er op wees. dat men er tot dusverre in ge slaagd is de neutraliteitspolitiek te handhaven. Het gevaar is echter niet overwonnen, zoolang de oorlog duurt. De Koning zeide te hopen, dat Zweden er in zal slagen, door deze ernstige tij den heen te 'komen. 5* Een beschouwing van de Frankfurter Zeitung FRANKFURT, 7 Juni (D.N.B.) De Frankfurter Zeitung schrijft; Waarom hebben Engeland én Frankrijk dezen oorlog gewild? Omdat zij het herstel van Duitschland als volledig gelijkge rechtigde groote mogendheid met een historische taak en verantwoording wil den verhinderen. Omdat zij een voor de eigen controle van het continent ge makkelijke status-quo tegen het onver- liesbare recht der levende geschiedenis wilden houden. Omdat zij de grooto kans een door rcvolutionnairc krachten gestimuleerde ontwikkeling door schep pende kracht te helpen vormen niet be grepen en niet gebruikt hebben. Omdat zij alle pogingen van Duitschland, den weg te banen voor de noodige herzie ningen en mee te werken aan de in groote lijn reeds uitgetcekende nieuwe ordening van Europa (het laatst nog in het groote vredesaanbod van den Fuehrer van 6 October 1939) hebben af gewezen. Omdat zij geloofden dit Duitschland dat zich opmaakte de op dracht pener Europcescbe revolutie uit te voeren, met wapengeweld te kunnen neerslaan pn vernietigen. Zij hebben zich geweldig vergist. AMERIKAANSCH ZAAKGELASTICDE TE BERLIJN MET VERLOF NEW YORK, 7 Juni. (D.N.B.). De Amerikaansche zaakgelastigde te Ber lijn, Kirk, is gisteren uit Europa komend, in de Vereenigde Staten gearriveerd. Als doel van zijn reis wordt een verlof om gezondheidsredenen genoemd. tr.str. 17 Een beschouwing van de „Berliner Bocrsen Zeitung" BERLIJN, 7 Juni. (D.N.B.) De Wes telijke mogendheden hebben het nog niet opgegeven, Turkije, niet den tekst van het bondgenootschap in de hand, in den ooi log te betrekken, constateert dc diplomatieke medewerker van de „Berliner Bocrsen-Zcitung". A Vat men zelf voornemens is, schuift men thans Italië en Duitschland in de schoenen, dus juist den mogendheden, die geen aggressieve bedoelingen jegens Turkije koesteren, en het van liet begin af aan betreurd hebben, dat do Turksche poli tick zich heeft afgekeerd van de be proefde lijn der hartelijke en vriend schappelijke betrekkingen met de a6- mogendheden. Ilct belang vnn Duitsch land bij den vrede op den Balkan en in Turkije is bekend. Italië echter, waarte gen men door garanties en bondgenoot schappen dc stalen van het Zuid-Oosten, vooral Turkije, op de been wilde bren gen, heeft juist bewezen een behoeder van den vrede in die landen te zijn. Aanleidingen tot oorlogsverwikkclin- gon kunnen dus slechts vnn de Weste lijke mogendheden uitgaan, die Turkije evenzeer nis middel voor hun doel wil len gebruiken, als zij gedaan hebben met do kleine landen in Noord- en West-Europa, die het slachtoffer gewor den zijn van de politiek van omsinge ling en oorlogsuitbreiding. Het Turk sche volk is te realistisch en nuchter, om niet in te zien, dat het zijn regee ring dankbaar moet zijn het tot dusver te hebben gespaard voor de uitwerkin gen van het bondgenootschap zooals de Westelijke mogendheden zich dit voor stelden. BERLIJN, 7 Juni. (D.N.B Ter eere van den directeur generaal van de af- deeling buitenlandsche pers in het Ita liaansche ministerie voor volkscultuur, gezant Rocco, die voor een kort bezoek in Berlijn is geweest, heeft onderstaats secretaris1 Woermann een receptie ge geven in Hotel Adlon, waar ook de Ita liaansche ambassadeur, Dino Alficrl, aanwezig was. Voorts waren versche nen vertegenwoordigers van het depar tement van buitenlandsche Zöken, van het rijksministeric voor propaganda pn van de Italiaansche en de Duitsche pers. Onderstaatssecretaris Woermann heet te gezant Roco hartelijk welkom en stel de de beteekenis in het licht, die in deze uren van wereldpolitieke beslissingen gehecht moeten worden aan de nauwe samenwerking tusschen de pers der beide verbonden staten. Ambassadeur Al fieri, die zelf als mi nister voor volkscultuur jarenlang de. TtaJfaansrhe pers heeft geleld, wees er op, dat hij reeds zeer vroeg de histori sche noodzakelijheid van een nauw sa mengaan lusschcn Duitschland cn Italië ingezien en in de pers naar voren heeft gebracht. Dit samengaan der heide vol ken is niet een lijdelijke politieke com binatie ten behoeve van een bepaald doel, maar een in gelijke richting op- marcheeren vnn twee geestelijke revo luties naar het zelfde, wereldpolitieke doel. De groote overwinningen van Duitschland plaatsen de samenwerking van beide volkeren voor de reorganisa tie van Europa voor onmiddellijk voor dp deur staande groote en gemeenschap pelijke faken. Toen spr. de overwin- ningeklokken hoorde luiden en de over- winningsvlaggen in Rcrlijn zag wappe ren, had hij terstond hevel gegeven dat ook de Tfaliaansche ambassade de vlag moest uitsteken om de groote overwin ning van het verbonden Duitschland te vieren. Nog steeds de Fransche concessie te Sjanghai Nadere .Tapansche verklaring TOKIO, 7 Juni (Domei). „Japan kan stellig niet onverschillig ervoor blijven wanneer het werkelijk juist blijkt te zijn, dat onderhandelingen ge voerd worden om dc controle over dc Fransche concessie te Sjrnghai aan dc Vereenigde Staten over ie dragen", ver klaarde heden de woordvoerder van hel departement van Marine in de pers conferentie. Gevraagd naar het buitenlandsche bericht over de concentratie van dc Tapansche vloot ter hoogte van het eiland Hainan, wees de woordvoerder erop, dat de Japansctv* militaire opera ties on het eiland Hainan nog voortdu ren. daar er in de bergstreken van he' eiland nog resten o\er zijn van Chinee- schc troepen. Daarom vertoeft ook dc Tananschc marine nog in de. buurt van I-Iainan. Een Amerikaansche correspondent verwees naar een bericht,, dat groote onbekende vliegtuigen onlangs zijn waargènomen bij de Garolinen. dé Ja- "tnschft mandanteilanden in het zuide lijke der] van don St'llen Oceaan. De woordvoerder zeide hierover geen be richten te hebhon. maar wees op de mogeliikheid dat het Amerikaansche machines geweest zijn, die zich op 4 Juni. zooals bekend is. van Hawaï naar dp Philinpijen hebben begeven. WASHINGTON, 7 Juni. (D.N.B). Berichten uit Sjanghai over onderhan delingen tusschen den Framschon en den Amerikaanschen con&ul voor pen over dracht van het bestuur der Fransché nederzetting in die stad aan de Ame rikanen worden hier tegengesproken. 18 Juni. Verkooping van circa 10 H.A. grasgewas aan het Zuidereind, 3.23.60 H.A. aan het Zuidercind en 4.59.40 H.A. aan den Eetndijk in den Pi kraanspolder noor notaris A. Romer in het Koffiehuis van den heer II. J. Kuijcr aan den Baarnsche dijk 11 uur v.m. i 26 Juni. Verkooping van liet huis met tuin „Hoogerlust", aan de Pen straat 67 door notaris A. Romer in het hotel „Het Kasteel van Antwerpen" aan de Laanstraat 59. 8 uur n.m. AANBESTEDING De uitslag van de aanbesteding vjyi den verbouw van het woon-winkelhuis Micrvelcfotraat *1 lot woonhuis, welke gifrteren gehouden j.-, luidt als volgt: J. A. van Keulen f 1061: \V. Ruimik ƒ1182; H. v. d. Vijzel ƒ1267; A. Vei l.eu vel 1294; II. Barten en Zn. f 1295; D. van Schoonevelrl Jr. 1299; Hon driksen en Zn. 1300.80; P. Eigcnra.ini 1329; C. van Zwol f 1348; Beyer en Schröder 1395; W. Waseink ƒ1399; R. Kruithof lGiO. Aanpassing aan gewijzigde situatie is noodzakelijk, aldus minister Cancicof BOEKAREST, 7 Juni. (D.N.B.). Da minister van Economische Zaken, Can cicof, wien eunige ^a.gen geleden uitge breide volmachten zijn verleend, heeft uitvoerige mededeclingen over zijn pro gramma gedaan. Hij verklaarde, dat plannen tot ver betering van d?n levensstandaard van het volk in normale tijden thans op den achtergrond geschoven moeten worden, Ook de neutrale landen zijn thans on derworpen aan veranderingen in het evenwicht, dat voor den oorlog bestond bij productie, handel en prijzen. Zij moe ten dan ook hun methoden herzien en zich snel en öoepel aanpassen bij do gewijzigde situatie. Cancicof verklaarde voor de volbrenging van zijn taak nieu we organen te hebben ingesteld, in dc eerste plaats een bureau voor voorlich ting cn studie, waarvan experts van ;illo staatsinstanties, welke zich met het be drijfsleven bezighouden, deel uitmaken, en waarin zoo noodig ook vertegenwoor digers der beroepen kunnen worden op genomen. Dit bureau zal de tank vnn een generalen staf bij het leger hebben. In rle tweede plaats is een "hooge ndvi- eecrende commissie ingesteld, waarvan vooraanstaande personen uil nijverheid, landbouw en handel deel zullen uitma ken. Tot deze commissie behoort tevens de plaatsvervangende chef van den ge neralen staf, die zich zal hebben bezig Ie houden met de economische en bur gerlijke mobilisatie. De hooge economi sche raad, die onder voorzitterschap van Argetoianu 6taat, blijft bestaan. Hij blijft plannen voor normale tijden uit werken. De minister zeide tenslotte, dat hij op grond van zijn volmachten vooral aan dacht zal wijden aan de kwesties van autarkie, voorréadsvorming, oorlogs potentieel, industrieele mobilisatie, grondstoffen, toezicht op de prijzen enz. MERKIS NAAR MOSKOU KAUNAS, 7 Juni. (D.N.B.). De U- tausche minister-ptresident Merkfs is hedenmiddag vroeg, vergezeld van den divisie-generaal Reklaitis en een ver tegenwoordiger van het ministerie van buitenlandsche zaken, nnar Moskou ver trokken voor zijn aangekondigde bezoek, In politieke kringen hecht men aan deze reis de hoop, dat de hangende kwesties op tegemoetkomende wijze op gelost zullen worden. Het semi-officicele orgaan Liet uvos Aidas schrijft in een hoofdartikel, dat do Litausche regeering het als haar be langrijkste taak beschouwt om de nor male vriendschappelijke betrekkinpén, die reeds een ongestoord verleden van twintig jaar vertoonen, en die een ver dieping hebben ondergaan door bet bij standspact van 10 October 1939, ook ver der te verzorgen. KAUNAS, 7 Juni (D.N.B Dc hui dige militaire attaché te Moskou, kolo nel van don generalen staf, Zaskevicius is benoemd tot chef van de nieuw op gerichte afdeeling voor het bevorderen van de goede verhouding tusschen het Litausche leger en rle in Lifauen gele gerde Sovjet-Russische troepen. onderscheidingen HOOFDKWARTIER VAN DEN FüH- RER, 7 Juni. (D.N.B.). De Führer her-ft op voorstel van den opperbevel hebber van het leger, kolonel generaal von Braurhitsch, het ridderkruis van het I Jzeren Kruis verleend aan een vijf tal officieren. cripps naar moskou vertrokken ATHENE. 7 Juni (D.N.B.) De nieu we Engelsche ambassadeur in Moskou, Sir Stafford Cripps, is na een opont houd van acht dagen in Athene, per vliegtuig over Boekarest naar Moskou vertrokken.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 3