Er wordt gewerkt in het Oosten van ons gewest Bezoek aan het kerkhof op den Grebbe-berg Wederopbouw van Rhenen Krijgsgevangen militairen Een provinciaal hulp-comité voor Zeeland Commissarissen- generaal benoemd De familie pro fiteerde mee Verplichtingen Markter l tri Veenendaal en Scherpenzeel bieden het normale aspect SCHOORSTEENEN ROOKEN WEER AA A C C A HAVIK41 thuis verwelkomen DE LICHTEN UIT LATEN! Onbestelbare post te Rotterdam Ruim 2000 Bredasche vluchtelingen worden nog vermist van vereenigingskas der Nederlandsche ambtenaren 2e BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 7 JUNI 1940 7EN Winkeltje in Scherpenzeel. Of laten we liever zeggen, de puinhoopen van een winkeltje. Alleen de deurpost staat nog overeind, en verder is alles een onher kenbare massa van steenen. half verbrande spanten, verwrongen ijzer Maar op. de deurpost is een bordje bevestigd: de schoenmakerij wordt voortgezet, ingang achterom. En daaronder leest men het versje dat men overal aantreft in het gebied van het Scherpenzcclschc. „Het zakenleven moet vooruit, Neem daarom het volgende besluit. Koop wat gij kunt in Scherpenzeel, Betaal contant, ook dat helpt veel. En verder is de leuze hier, Blijf bij uw ouden winkelier." 7 Is marktdag in geteisterd Scherpenzeel. Zeker, het dorp biedt nog steeds een desolaten aanblik: tallooze huizen in de Dorpsstraat werden door de artillerie zwaar gehavend, velen stortten in puin. en wat bleef staan, vertoont duidelijk de sporen van den geweldigen luchtdruk en van de rondvliegende gloeiende scherven. Het moet een hel geweest zijn. dit anders zoo rustige en nijvere plaatsje, toen het granaatvuur in al zijn felheid losbarstte maar niemand kan er over meepraten, want de bevolking zelf was veilig geëvacueerd ergens in de verre Wieringerwaardf TROUWENS, het is nu geen tijd om te praten. Er moet gewerkt worden, en er wordt dan ook gewerkt. De eierhal aan de Marktstraat, .1 draagt zij dan nog de sporen van den strijd in den vorm van ge broken en gebarsten ruiten, van gaten m de muren, en los gewrongen dak goot en, ziet er nog vrij behoorlijk uit. en is nog alles zins in staat, haar normale functie te ver vullen. En dat doet zij dan ook op dezen eersten zonnigen Woensdag in Juni, nu van heinde en verre, uit geinundcerd en onge deerd gebied, de boeren met hun eieren, hun pluimvee en biggen naar Scherpenzeel zijn getrokken om er als van ouds handel te drijven, te loven en te bieden, en hun inkoopen te doen Vooral als eiermarkt heeft Scherpen zeel de laatste jaren veel aan beteeke- nis gewonnen, en al is het. dan nog geen Barneveld, toch heeft men er voor den oorlnp aanvoeren van meer dan ze venhonderdduizend geboekt. „Zon hard gaat het nu nog niet", vertelt ons een insider, terwijl rond om ons heen do tallooze partijen vlot van de hand gaan, „maar toch is niet een feit, dat de aanvoer al weer op een redelijk peil komt, en dat er een flinke vraag bestaat". Trouwens, wij konden het zelf con- efateeren, dat het leven ook hier voort gaat, en zijn rechten ten volle her neemt. zooals overal in het gebied, waar gestredr-n werd. De zakenmenschen, die bij terugkeer uit het evacuatiege- bied hun have en goed vernield von den.^sloegen een noodwinkeltje op en trokken hun klanten weer naar zich 'toe En wie ook daartoe geen kans zag, door gebrek aan ruimte of materiaal, kreeg van menden of goede buren een of meer kamers toegewezen, zoodat ook hij geholpen werd Kr is op het gebied van Isaamhoorigheid en burgerzin in Scherpenzeel, trouwens ook in tal van andere plaatsen, geweldig veel gepres teerd; het één voor allen, allen voor één jhleek allerminst een ijdele leuze tv zijn. En ook de landbouwers zijn niet achter gebleven. Ook zij vonden hun hof en hun grond wellicht beschadigd of bedorven, hun 'ycc verdwenen, en hun inboedel geha vend maar ook zij pakten aan, brachten hun aanvoer weer naar de markt, deden hun inkoopen in hun marktplaats zooals zij dat ïvroeger gewend waren Geteisterd Scherpenzeel leeft nog en werkt weer, en legt \aldus de eerste kiem voor nieuwen bloei! Yyl7 AT wij van Scherpenzeel schre- JjiS ven, geldt in niet mindere mate ook voor het zoo deerlijk ge havende Veenendaal. Zoo ooit dan den Dinsdagsche markt, dat het bleek wel op de deze week gehou- Veenendaalsche leven zijn hekend en vertrouwd karakter heeft her kregen. Trouwens, Veenendaal heeft het geluk, dat gansch zijn industrie overeind is blijven staan en be drijfsklaar kon worden gehouden, hetgeen voor dit nijvere dorp van zeer groote beteekenis is. De schoorsteenen rooken weer en bij de Roessingh's, de Hev's. de van Schup- pen's, of de van Leeuwen's gonzen en ratelen de weefstoelen en breimachi nes,; wentelen de spoelen en schieten de eindelooze draden door de inge- nieuse machines, terwijl anderzijds de sigarenfabrieken als belangrijk Veenon- daalsch industriegedeelte eveneens hun activiteit hernomen hebben. Deze fabricks-vita li tci t vindt zijn weerspiegeling in het handelende dorps leven. Het gaat weer met drommen de poorten in en uit. er wordt weer ver diend. dus draaien ook de winkeldeuren en krijgt het dorp, in welks hoofdstraat toch kapitale winkelpanden zijn aan te wijzen, een bedrijvig aanzien, waarin dan het marktleven aan het algeheel bedrijfs-herslel extra gelooven doet. De markt toont zijn specifieke druk te, kern zoekend onder meer in de ge lagkamer van hotel „De Korenbeurs", waar de tallooze „groentjes met suiker" verkwikking brengen aan de in en uit drentelende marktbezoekers. De markt, overwelfd door een mid-zomersch blauw, toonde fleur en kleur, waarbij het zwart en grijs der bijeen-drommende hoeren en handelaren werd gebroken door de kermis-tinten van ijs-karren en snorrend rondwiekende kinder-mo- lentjes. Dat er weer gefotografeerd mag worden demonstreerde de straatfotograaf, die boe ren op of nevens hun karren af paarden vereeuwigde en uit het gemurmel der on- telba.e markt-slemmcn klonken als vreug de-kreten de krijschende jammerklachten van biggen en varkens, onbewust van het feit, dat ook zij er waren om den levendi- gen indruk ie vestigen, dal Veenendaal in gansch zijn doen, het oude dorpsleven heeft hervonden. Bijzondere maatregelen in ver band met de op Zondag te verwachten drukte RHENEN, 6 Juni. De burge meester van Rhenen maakt bekend, dat het door het overweldigend drukke bezoek aan het militaire kerkhof op den Grebbebcrg te Rhe nen noodig is gebleken orri op den Zondag bijzondere politiemaatrege len te treffen. Vanaf Zondag 9 Juni a.s. zullen de volgende maatregelen worden geno men: Tot het kerkhof worden alleen toege laten Duitsche en Nederlandsche mili tairen in uniform en familieleden van de aldaar hegraven soldaten. De fami lieleden dienen zich zoo mogelijk te voorzien van een bewijs, waaruit hun verwantschap blijkt. Het verkeer, komende uit de richting Wageningen, wordt vanaf hotel De Grebbe geleid langs den Cuneraweg en Heimensteinschelaan naar den rijks straatweg. Deze bepaling is niet van toepassing voor militaire voertuigen en bestaande autobusdiensten. Het verkeer, komende uit de richting Rhenen. volgt gewoon den rijksstraatweg. Op den rijksstraatweg, langs hotel De Grebbe en Ouwehands dierenpark, mo gen geen voertuigen, wielrijder*, of per sonen blijven stilstaan. De verder door de politie in het be lang van de openbare orde en veiligheid te geven bevelen, moeten stipt worden opgevolgd. In overweging wordt gegeven het kerkhof zno mogelijk te bezoeken op een werkdag, daar een rustiger bezoek dan mogelijk i6. BORDEAUX ROUGES Ch .Gaicau Blayt '29 ft 1.30 p.A. ToiïquoJ LaIarJ.'26 ft 1.65 pfi. O, Bcvcbevclle '29 ft 2.25 pfl. I MA9 OA Tel. 4523 Marktdag in Scherpenzeel. Rond de gelukkig intact gebleven eierhal is het een drukte van belang Het puin zal gebruikt worden voor wegenaanleg RHENEN, 6 Juni. In Rhenen is men thans druk bezig met het omver halen van de stukken muur en andere resten van door den oorlog verwoeste gebouwen. Maandag a.s. zal vanwege den Rijks dienst voor de Werkverruiming in de provincie Utrecht een aanvang worden gemaakt met het weghalen van het puin. dat voor een groot deel gebruikt zal worden voor wegenaanleg, o.a in de Rhenensche Meent Daarna zal begonnen worden met den wederopbouw van het stadje. Daarvoor worden door de architectenbureaux reeds met spoed de noodige plannen ontworpen. Het staat evenwel reeds vast. dat het stadsbeeld van het vroegere geheel zal verschillen. Zoo zal, volgens het nieuwe, in bewerking zijnde plan. ppn breedere hoofdstraat worden geprojecteerd Niet alle eigenaren van verwoeste fabrieken, winkelpanden, enz., kunnen daardoor op hun vroegere plaats opnieuw begin nen. Maar natuurlijk zal hun een an dere plaats worden aangewezen. Niet naar de grens! ARVHEM, 6 Juni. De toeloop van personen, die (ie uit Duitschland ver wachte Nederlandsche krijgsgevange- nen wenschen te begroeten, is zoo groot, dat de moeilijkheden zoowel uit een oogpunt van verkeer als van huisves ting hand over hand toenemen. Daar de aankomst nog onzeker is. heeft alhier de kapitein van den staf der infanterie Zomer, die belast is met de ontvangst van de krijgsgevangenen te Arnhem, aan den gevel van „Musis Sacrum waar de ontvangst van een groep za) geschieden. en derhalve de grootste drukte hcerscht een mededeeling \an den volgenden inhoud doen aanplak ken: „Met nadruk wordt er op gewe zen, dat niets met zekerheid te zeggen valt over datum en plaat sen van aankomst van Nederlnnd- sche krijgsgevangenen uit Duitsch land. Waar blijkbaar onvoorziene omstandigheden den afvoer steeds weer stagneeren, meencn wij goed te doen hierop te wijzen. Daar het te verwachten is, dat op zeer ver schillende punten door de Neder- landsche krijgsgevangenen de grens wordt overgestoken, doet iedereen, die familieleden hoopt te treffen, er beter aan rustig thuis den terugkeer van verwanten af te wachten, dan naar een speld in een hooiberg te gaan zoeken." utr. straat 14 tel. 5294 Bij bominslagen Aansteken van licht helpt vliegers bij oriëntatie L)lf een bominslag in een onzer ste- den is gebleken, dat na den hevigen knal vele bewoners in de omgeving hun lichten opstaken. Men verzoekt ons er nog eens uitdrukkelijk op te wijzen, dat het streng verboden is, in dergelijke gevallen licht op le steken. Dit verge makkelijkt immers de orienteering van de vliegers. Wil men, om van den schrik te hekomen, opstaan, en in een verlichte kamer gaan (ten, dan zorge men in elk huis in elk geval één geheel afgeschermde kamer in te richten cn de ramen daarvan dicht te laten, hetzij bij luchtalarm, hetzij bij een vliegeraanval in den nacht. Het plotseling in vol licht zetten van kamers of gangen kan niet geduld worden. 's-GRAVENHAGE, 6 Juni. Tenge volge van de oorlogsgebeurtenissen heb ben vele inwoners van Rotterdam hun oude adres verlaten .Daar zij in vele gevallen verzuimd hebben, de post om trent hun gewijzigd adres in te lichten, hoopt op het postkantoor te Rotterdam de correspondentie, welke niet aan de geadresseerden kan worden bezorgd, zich op. Belanghebbenden, die dit tot nog toe verzuimden, wordt dringend verzocht aan het districtskantoor Noord, Soeten- daalscheweg 99 te Rotterdam hun oud en nieuw adres op te geven. Eventueel voor hen aanweziee correspondentie zal hun dan ten spoedigste worden toege zonden. Correspondentie, waarvan niet. binnen twee weken een nieuw adres is binnen gekomen. zal als onbestelbaar worden beschouwd en als zoodanig worden be handeld. Een deel van hen is waar schijnlijk in Parijs onder gebracht Een nauwkeurige telling heeft thans uitgewezen, dat in Breda Woensdagavond nog ruim twee dui zend personen vermist worden. Uit de randgemeenten Ginneken en Pnncenhage zijn nog ongeveer dui zend personen niet teruggekomen. Men vermoedt, dat een groot aantal heelemaal in Midden, en Zuid- Frankrijk is terecht gekomen. Volgens door de Telegraaf ontvanger inlichtingen zou een deel der nog ver miste Bredasche vluchtelingen er reeds in den avond en nacht van den Eersten Pinksterdag in geslaagd zijn per auto en rijwiel Brussel te hereiken. Deze groep vluchtelingen zou daarop tweeden Pinksterdag, toen het treinverkeer in België zij het dan ook met groote vertraging nog functionneerde. per spoor overgebracht zijn naar Parijs waar de uitgewekenen in het Juliuna huis en het philipshuis ondergebracht zouden worden. Volgens berichten uit dezelfde bron zou een gedeelte van de eerste di'-isic van het wapen der Koninklijke Mare chaussee. welke divisie nog in haar ge heel vermist wordt, via Duinkerken en Calais Frankrijk bereikt hebben en daar belast zijn met de bewaking lei Nederlandsche vluchtelingen. De lei der van het e\ aeuatiehureau te Ber la eaat thans de mogelijkheid na. om via de Amerikaansche consulaire ambtena ren inlichtingen omtrent de in FraiJK- rijk verblijvende Bredanaars te verkrij gen. MIDDELBURG. 6 Juni. Onder voorzitterschap van mr. P. Diele- man, waarnemend commissaris der Koningin in Zeeland, is in die pro vincie een provinciaal comité opge richt dat zich o.a. ten doel stett een schakel te zijn tusschen het lande lijk comité en de plaatselijke comi tés- die in de iïiee6te der geteisterde plaatsen zijn gevormd. Het provinciaal comité neemt de lei ding op zich voor het verdeelen der goe deren, die in zoo groote mate van hein de en ver worden toegezonden en die zoo hoog noodig zijn om te voorzien in de behoefte van hen, die niets of zoo goed als niets meer overhielden. In het comité hebben tal van burge meesters wethouders en andere auto riteiten zitting. In het dagplijksch be stuur, behalve de voorzitter, hebben zit ting mrs. J. I van Doorninck en W. K. TI Dieleman, beiden als secretarissen, P. W. M. Hoegen van Hoogelande als pen ningmeester en mr. W. F. baron Van der Feltz. Het adres van het secretariaat en het penningmeesterschap i6 Houtkade 11 te Middelburg. Het comité heeft zich reeds tot alle gemeenten in Zeeland gewend met ver zoek om opgave te doen van benoodig- de gelden en goederen en het zal ook gaarne individueels aanvragen ontvan gen. Zij, die goederen beschikbaar heb ben, kunnen er kennis van geven aa-n het comité. Vooral heerenkleeding en huisraad zijn zeer gewenscht. 's-GRAVENHAGE, 6 Juni. Zooals gisteren reeds bij decreet van den rijkscommissaris is be kend gemaakt, zullen vier c«iro missarissen-generaal worden be noemd, die hem terzijde zul'en staan bij de uitvoering van zijt) taak. Tot deze functies zijn geroepen 1. voor bestuur en justitie staatssecretaris dr. Wimmer; 2. voor de openbare veiligheid Brigadefuehrer Rauter; 3. voor financiën en economi sche zaken minister Fischbottk; 4. voor bijzondere gevallen Hauptsamtleiter Schmidt. Goedgeefsche voorzitter we gens verduistering voor het gerecht AMSTERDAM, 6 Juni. De recht bank onder presidium van mr. Dons, behandelde vandaag een fetrafzaak tegen een Bussumschen politieagent die als voorzitter van de wandel club „De Kievit" verduisteringen zou hebben gepleegd. Hij zou in 1939 reep. 89 en 25 gulden uit de vereenigingskas hebben geleend aan een schoonzuster en aan een schoonzoon. De agent, die sedert de op richting van de wandelclub voorzitter van deze vereeniging is geweest en di.e zijn uiterste best heeft gedaan om zijn vereeniging tot bloei te brengen, had onder zijn beheer de kas van de mar- echen Zij. die namelijk aan de uitge schreven marschen wilden deelnemen, moesten een zeker bcdracr storten. Hii gaf toe. dat hij onjuist gehandeld hao, doch hij zei te zijner verdediging, dat hij Pr zeker van was geweest, dat zijn familie het geld spoedig zou terug be talen. Hpt liep hem echter niet mee. Hii kreeg het geld niet op tijd terug en bo vendien leverde de lente-marsch, de z.g Comeniusmarsch, die in 1938 werd gehouden een tekort op. De man had bij een fabrikant z.g. marachbordjes be steld, duizend exemplaren terwijl er maar 700 deelnemers inschreven op de ze marsch. De betaling van de bordjes kon hij toen niet financieren. Hii trof echter met een deurwaarder een rege ling De volgende lentemarsch leverde een aanmerkelijk overschot .op. Bij een kascontrole bleek echter, dat het door den voorzitter uitgeleende bedrag nog niet was terugbetaald, of door hem zelf in de kas was teruggestort. Bovendien had hij in de boeken een post genoteerd als betaald, terwijl in werkelijkheid de ze post nog niet was voldaan, zoodat hem, behalve verduistering, valschheid in geschrifte ten laste was gelegd De officier van Justitie, mr Bosch, zeide in zijn requisitoir, dat de maat schappelijke positie van den verdachte hem had moeten doen begrijpen, dat wat hij deed, een verduistering ep valschheid in geschrifte was. Het OM. requireerde een gevangenisstraf voor den tijd van vijf maanden. telefoonautomatiseering te oldebroek 's-GRAVENHAGE, 6 Juni. De auto matische telefooncentrale te Oldebroek. welke in de tweede helft van Mei zou De volgens verordening van den Rijkscommissaris te vragen verklaring overeenkomstig Nederlandsche bepalingen 's-GRAVENHAGE. 6 Juni. - Er bestaat in zqjeere kringen eenige ongerustheid omtrent de verplich tingen van de Nederlandsche amb tenaren in het algemeen krachtens de verordening van den Rijkscom missaris. gedateerd 29 Mei 1940, wel ke gisteren is bekend gemaakt. Men vestigt er de aandacht op. dat deze ongerustheid geheel op een mis verstand moet berusten. Krachtens ar tikel 7 van deze verordening wordt bin. nen een termijn, die door don rijkscom-« missaris wordt bepaald, van de Neder landsche ambtenaren gevraagd dal zij onder cede een verklaring afleggen, dat zij de verordeningen en bepalingen van don Rijkscommissaris en van de hem ondergeschikte Duitsche organen, slipt zullen nakomen en dat zij zich zullen onthouden van elke handeling, gericht tegen het Duitsche rijk of de Duit^ciie weermacht. Geen eed van trouw Deze verklaring Is noodig tenein de een basis te vormen voor samen- tverking tusschen Duitsche en Neder landsche autoriteiten. Een eed van trouw wordt in het geheel niet ver langd. doch men begrijpt, dat er een zekere grondslag moot zijn, wel ke innige samenwerking waarborgt. Tn dit verband kan nog worden ge* wezen op de aanwijzingen, door den Nederlandschen ministerraad in 1937 vastgesteld, welke dienden om de hou ding aan te geven van Ncderlanischo ambtenaren en personeel van Neder landsche overheidsdiensten in gevat van een vijandelijken inval. In artikel 9 van deze aanwijzingen wordt vermeld, dat van den ambtenaar die tijdens de bezetting in functie blijft, geen trouw kan worden geëischt. doch dat het niet tegen het volkenrecht is. dat men van hem eischt dat hij zich niet verzet tegen het belang van de bezettende partij. Men ziet dus, dat de Rijkscommis saris in bedoelde verordening niet meer heeft bepaald dan de Neder landsche regeering destijds als aan wijzing aan alle overheidsambtena ren adviseerde en voorschreef. Deze bepaling is dan ook niets anders en bedoelt niets anders te zijn, dan een bindmiddel, waardoor een soepele wer king van het geheele ambtenarenbestcl in samenwerking met Duitsche autori teiten mogelijk wordt gemaakt. VOETBAL Kampioenen in Italië en Hongarije BERLIJN, 6 Juni. In Italië en Hongarije, waar de voetbalcompetitie normaal verliep, zijn Zondag j.l. de landskampioenen bekend geworden. Ten aanschouwe van 50.000 toeschouwei's werd in Milaan de beslissende wedstrijd gespeeld tusschen Ambrosiana en Bolog na. Na een spannenden strijd slaagde Ambrosiana er in met een kleine over winning ('10) het tweede achtereenvol gende kampioenschap te behalen. In Hongarije moest de laatste dag de beslissing brengen; drie vereeniglngen, Hungaria, Ujpest en Ferencvaros had den met een gelijk aantal punten ieder nog één wedstrijd te spelen. Ujpest werd door een gelijk spel uitgeschakeld, de beide anderen wonnen met 21 en 71. Het doelgenuddelde, dat nu den door slag moest geven, wees tenslotte Feren cvaros aan als kampiopn van Hongarije. Deze vereeniging heeft ook in ons land tijdens een toer een zeer goeden indruk achtergelaten. BOKSEN ZWAARGEWICHTKAM PIOENSCHAP VAN DUITSCH- LAND BERLIJN. 6 Juni. Langen tijd is er sprake geweest van een wedstrijd om den titel van zwaargewichtkampioen van Duitschland. Door de omstandighe den werd de datum steeds weer ver schoven Thans kan echter gemeld wor den, dat do wedstrijd tusschen den titel houder. Walter Neusel, en zijn uitdager Kölblin. definitief op 22 Juni is vastge steld Om zooveel mogelijk publiek in de gelegenheid te stellen den wedstrijd te volgen, is het Ijsstadion, dat 10.000 toeschcpjwers kan bergen, als wedstrijd gelegenheid ingericht. worden geopend, wordt thans op Vrijdag 7 Juni te 13 uur in dienst gesteld. Men zij er op bedacht, dat het op dat tijdstip dus eedurende korten tijd niet steeds mogelijk zal zijn telefonische ver binding met de aangeslotenen in het net te krijgen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 7