Reizigersverkeer tusschen Duitschland én Nederland aan banden Nationale inzameling voor oorlogsslachtoffers Een onjuiste vertaling? De nieuwe commissarissen- generaal Valutacentrale overbodig? Treinwagon bij Zaandam in brand geraakt Groote collecte op 15 Juni Heeft iemand? Afschrijving of teruggaaf van belasting Behoudens uitzonderingen is in- of uit reizen van het bezette gebied verboden VERGOEDING VAN OORLOGSSCHADE Het onderwerp in studie Benoemingen van den Rijkscommissaris Actie van het Nationaal Hulp-comité 1940 UIT DE STAATSCOURANT Biografische bijzonderheden omtrent de door den Rijkscommissaris be noemde functionnarissen DE DISTRIBUTIE VAN BENZINE GEEN BREDASCHE VLUCHTELINGEN TE PARIJS? te BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 8 JUNI 1940 ri 's-GRAVENHAGE, 7 Juni. - Het verordeningblad van heden bevat een verordening van den jijkscommissaris betreffende het in- en uitreizen van het bezette 'Nederlandsche gebied. De ver ordening bepaalt: 1. Het binnenreizen in- en het uitreizen uit het bezette Ncder landsche gebied is verboden; 2. In bijzondere uitzonderings gevallen wordt de toestemming voor het binnen- en uitreizen door den rijkscommissaris verleend. H 3. (1) AHe tot nu toe door niet-mili- taire autoriteiten verleende vergunnjn- gen voor het binnen- en uitreizen ver liezen met ingan-- van 10 Juni hun gel digheid. I (2) De bezitters van zulke vergunnin gen moeten terstond, uiterlijk echter tot 10 Juni 1010, een schriftelijk, ter zake gpgrond verzoek tot afgifte van een ■Sergunning ingevolge paragraaf 2 in dienen bij het bureau van den rijksom missaris voor het bezette Nederland- Bche gebied. I 4. De voorschriften ter uitvoering van deze verordening worden in op dracht van den rijkscommissaris door den hoogcren vSS- en politieleider door middel van interne dienstaanwijzingen «fcgeven. 5. Deze verordening werkt niet ten aanzien van door de bevoegde militai re autoriteiten afgegevo; vergunningen van bet in- en uitreizen. H 6. Deze verordening treedt in wer king op den -'ag barer afkondiging. It De heer W. .lanke, behoorende tot den staf van den Rijkscommissaris, beeft de volgende toelichting op de verordening van 6 Juni betreffende bet in- en uit reizen gegeven. 'i^SDeze verordening, zoo zeide de heer 'Janke, berust op twee overwegingen. In 'de eerste plaats is het niet dienstig, dat een groole stroom van reizenden uit Holland naar Duitschland gaat. De ver bindingen zijn natuurlijk in den laats- ten tijd wat overbelast geweest., en ook thans nog niet geheel in evenwicht. Men dient verder te bedenken, dat zich nog vele buitenlanders in Nederland bevin den, en toezicht op de bewegingen van deze buitenlanders ié. gewcnscht. r De tweede overweging is, dat ook een stroom van., bezoekers uit Duitschland naar Nederland moet worden voorkomen. Hiermede zou- den wellicht vele handelaren ko- men, met de bedoeling hier te lande voorraden in te slaan.. Nu is het juist de vooropgezette bedoeling om H de voorraden, welke in Nederland R aanwezig zijn, aan de Nederland- sche bevolking te laten, opdat hier geen tekort zal optreden. Op deze twee overwegingen steunt be doelde verordening. liet spreekt echter vanzelf, dat uitzonderingen kunnen worden toegel'aten. Wij nemen als voor beeld het geval dat een fabrikant of een ander zakenman, die, zoowel een bedrijf hier te lande als een in Duitschland heeft. Het zal echter hij bijzondere uit zonderingen moeten blijven. De aanvragen voor uitzonderingen kunnen gericht worden aan de volgende kantoren: Voor '6-Gravenhage: Juliana van Stolberglaan 45. Voor Amsterdam: Koninginneweg 4. Voor Rotterdam: West plein 12. Voor Maastricht: Stations- nitraat- 9. B Deze aanvragen moeten geadresseerd zijn aan de Beauftragten des hoeheren SS. und Polizeifuhrers, en vergezeld zijn van een uiteenzetting der gronden, waarop men een uitzonderingsvergun- Ding vraagt. Naar aan de N.R.C. van bevoegde - wordt medegedeeld, is op het. oogen- blik de vraag in hoeverre geleden oor- |p|ogsschade door het Rijk wordt ver goed, zoowel ten aanzien van burgers als van militairen, nog niet opgelost. Deze kwestie is op het oogeroblik nog in studie. H Iedere soldaat of meerdere, die tij deus den oorlog of er na, zijn particu liere bezittingen is kwijtgeraakt, doet er in ierier geval goed aan. dit verlies te inventariseeren, onder bijvoeging van de wijze waarop dit verlies heeft plaats gehad. De nog in dienst zijnde militair kan deze inventarisatie overleggen aan zijn commandant, terwijl de gedemobi liseerde goed doet. deze op te zenden naar de VHIste afdeeling van het De partement van Defensie. KIND IN KOKEND WATER GE- VALLEN DEN BURG, 7 Juni. Het ongeveei tweejarig zoontje van de familie G. 16 vanmiddag bij het achteruitloopcn in een pan met kokend water gevallen. De kleine overleed tpoedig aan de .érnstige brandwonden. Het Deensche blad Politiken be pleit opheffing van dit instituut AMSTERDAM, 7 Juni (A.N.P.). Ber liner Boersen-Zcilung meldt, dat het Deensche blad Poliliken zich bezig houdt met ontbeerlijkheid van de Deen sche valuta-centrale. Het blad consta teert, dat voornaamste commercieele en politieke voorwaarden voor de handha ving der valuta-centrale vervallen zijn. Verreweg het belangrijkste deel van den Deenschen landbouwuitvoer gaat thans naar Duitschland en bet evenwicht moet tot st-and komen door den aan koop van goederen in Duitschland of op markten die met Duitschland verbon den zijn. Het handels- en politieke doel, dat vroeger door de valuta-centrale te genover Engeland moest worden be reikt, wordt thans nagestreefd uitslui tend met behulp van de clearing. De kwestie van de handhaving der waarde van den Kroon is in de huidige omstan digheden meer nog dan vroeger een kwestie van het hinnenlandsche prijs peil, dat minder dan tot dusver door de schommelingen op de wereldmarkt be- invloed wordt. Daar de clearingbank practisch gesproken tevens den geheelen buitcnlandschen handel bindt, lijkt het goed, de beveiliging der waarde van den Kroon aan die instantie over te la ten, die zich hiermede reeds voor den tijd der valuta-centrale bezig hield, n.l. de Nationale Bank. Steeds was het de bedoeling de valuta-centrale weer af te schaffen wanneer men er buiten kon. Het tijdstip schijnt thans gunstig vooi een onderzoek of dat thans mogelijk is. HULP-ACTIE VOOR DROGISTEN AMSTERDAM. 7 Juni. Kort na de mare dat verschillende drogisten te Rotterdam en in andere plaatsen in ons land getroffen waren door geheel of gedeeltelijk verlies van hun zaak. is het bestuur van de federatie van dro gistenbonden een hulp-actie begonnen onder de zesduizend aangesloten dro gisten en detail-verkoopers. De hulp, welke door de erkende dro gisten en detail-verkoopers door tus- schenkömst van het bestuur van de federajtie van drogistenbonden wordt gegeven, zal hoofdzakelijk bestaan in het verwerkelijken van pogingen zich weer als drogist te vestigen, terwijl reeds aan hen, die van alles beroofd waren, hulp in geld is verstrekt. Verschillende reizigers bij paniek gewond ZAANDAM, 7 Juni. De reizi gers van den electrischen trein, welke om 20.19 uur in Noordelijke richting van liet station Zaandam vertrekt, hebben kort nadat de trein het station had verlaten, eeni- ge spannende oogenblikken door gemaakt. Door kortsluiting ontstond in een derde klasse wagon brand, welke ver oorzaakt werd doordat de geleidbeugel defect geraakte, Het geknetter der von ken verontrustte de reizigers zoodanig, dat zij ijlings dekking gingen zoeken onder dc banken, het ergste vreezend. Gelukkig had een van hen nog de tegenwoordigheid van geest aan de noodrem te trekken, waardoor de trein snel tot stilstand kwam. Hevig verschrikt baanden de rei zigers zich door ramen en deuren een weg naar buiten, waarbij enke le personen dusdanig: in het nauw kwamen, dat zii schaafwonden en gescheurde kleeren opliepen. Terwijl een dokter, die in den trein aanwezig was, de eerste hulp verleen de, waarschuwde men den G.G.D. uit Zaandam, welke de slachtoffers, die niet ernstig gewond waren.- verder be handelde. Ook de brandweer was spoe dig ter plaatse. De brand werd ge- bluscht en de defecte wagon op dood spoor gereden. Met drie kwartier vertraging kon de trein zijn reis voortzetten. 's-GRAVENHAGE, 7 Juni. De rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied heeft inge volge zijn decreet betreffende den organisatorisch en ophouw van de bureaux van het rijkscommisssa riaat benoemd: Tot vertegenwoordiger van het ministerie van buitenlandsche za ken, den gezant Otto Bene; Tot gevolmachtigde voor de Ne derlandsche Bank den Ministerial- direktor voor bijzondere aangele genheden, staatsrat H. C. H. Wohl- that. Tot chef van de hoofdafdeeiing op het bureau van den rijkscommis saris den Ministerialrat dr. Hans Piesbergen. 's-GRAVENHAGE. 7 Juni. Presse-dezernent W. Janke deelde het volgende op dc persconferentie van 7 Juni mede: Met toestemming van de bevoeg de Duitsche instanties, en wel spe ciaal van den rijkscommissaris per soonlijk, is opgericht het Nationaal Hulpcomité 1940. Dit staat onder leiding van personen uit verschei dene kringen, terwijl als voorzitter mr. dr. K. J. Frederiks, secretaris generaal van het departement van hinnenlandsche zaken optreedt. Dit nationaal hulpcomité zal ten nauwste samenwerken met het Roode Kruis en het Nationaal Fonds voor Bijzondere Noodcn. Het doel van het comité is. in den brecde gezegd, daar te helpen waar in de dagen van den oorlog verlies is ge leden Men hoopt de gelden, welke be- noodigd zijn voor de leniging van den nood, bijeen te brengen door: 1. een inzameling, waaraan al le bankinstellingen en hopelijk ook alle dagbladen zullen mede werken; 2. Er zal een groote straatcol lecte worden gehouden door het gcheele land, waarvoor den datum voorloopig is vastgesteld op Za terdag 15 Juni. Aan alle burgemeesters zal verzocht uorden zooveel mogelijk hun medewer king aan deze collecten te verlecnen. Verder zullen maatregelen worden getroffen om de jeugd zooveel mogelijk als collectanten te organiseeren. 3. Door plaatselijke comité's zal verder een rondschrijven worden gezonden met verzoek om toezending van bijdra gen Geen versnippering De samenwerking met het Roode Kruis en het Nationaal Fonds voor Bij zondere Nooden beteekent. dat van de zijde van deze beide instellingen geen afzonderlijke collecte is te verwachten Bij deze hulpactie dient n.l. alle ver splintering te worden voorkomen, zoo dat de inzameling centraal kan ge* schieden. De heer Janke wees er verder nog op, dat een innige samenwerking bestaat tusschen Duitsche instanties, het natio naal hulpcomité 1940 en den commis saris voor den wederopbouw. De Presse-dezernent besloot zijn uit eenzetting met een warm woord van aanbeveling voor deze actie. last van verstopping, slechte spijsvertering, overmatige vetvorming of de schadelijke gevolgen er van: aambeien, onzuiver bloed en vale onreine huid, dan zuivere men bloed en ingewanden met Dr. Schieffer's Stofwisselingzout De betrouwbare en aangename werking hiervan is een v/eldaad voor het geheele organisme. Flacon 1.05. Dubbele flacon 1.75 bij apothekers en vakdrogisten. A. Natlermann Cie. Köln-Braunsfeld 's-GRAVENHAGE. 7 Juni. Mot in- gang van 15 Juni a.s. is benoemd tot burgemeester van Andel, Giessen en Riiswijk (N.B.), mr. G. A- Bax. De heer Bax is thans reserve-eerste- luitenant bij de bereden artillerie en was voor Zijn militairen diensttijd vo lontair ter gemeentesecretarie van Ba rend recht. Hij is op 15 Maart 1910 in Zevenbergen geboren. De eed der Nederlandsche ambtenaren In ons Ochtendblad hebben we me degedeeld dat de verklaring, welke de rechters, ambtenaren, beambten en leeraren moeten afleggen onder eede geensziens de beteekenis van een eed van trouw heeft en dat ze alleen moet strekken ter waarborging van loyale samenwerking. Er is evenwel toch twijfel gerezen, zoo meldt het Vaderland, over de betee kenis van de wijze waarop deze verkla ring moet worden afgelpgd. Twijfel welke haar ontstaan te wijten heeft aan de vertaling van het bewuste artikel 7 der verordening. De Duitsche tekst ervan luidt: Inncrhalb ciner Fris/, die der Rcichs- kommissar beslimmt, bcbcti die int öffcnl lichen Dienst stekenden Richter, Bcamicn und Angestcllfen sowic die haupl- urid ne- bcnamtlichcn Lehrpersoncn an den öffent- lichen und privaten Untcrrichtsanstaltcn die eidesstattliche Erklfirung ab dass sie die Vcrordnungcn und sonstigen Anordnungcn des Relchsknmmissaris sowie der ihm nachgcordnctcn dcutschcn Dienst stellen gewissenhafi bcfolgcn und sich jedcr gegen das Deutsche Reich ader die dcut- sci.e Wchrmacht gcrichtctcn Handlung enthalten werden En hij is op de volgende wijze ver taald: Binnen een termijn, die door den Rijks commissaris bepaald wordt, moeten dc in actieven dienst zijnde rechters, openbare bare ambtenaren en beambten, alsmede alle leeraren aan openbare en particuliere on derwijsinrichtingen onder cede een verklaring a f l e b g e tl, dat zij de ver ordeningen en andere bepalingen van den Rijkscommissaris en van de hem onderge schikte Duitsche organen stipt zullen nako men en dat zij zich zullen onthouden van elke handeling, gericht tegen het Duitsche Rijk of dc Duitsche weermacht. Het komt nu aan op dc gespatieerde woorden en de vraag is of de vertaling daarvan wel juist geacht kan worden. Eidenstattlich beteekent: in plaats van een eed en de Duitsche tekst zegt dus duidelijk, dat hier van eed geen sprake is. Als de Nederlandsche tekst van onder eede spreekt wil het ons voor komen, dat juist het tegenovergestelde wordt gezegd van hetgeen de bedoeling is. Waarschijnlijk, altihans zoo wil het 't geciteerde blad voorkomen, is de be doeling, dat een plechtige verklaring wordt afgelegd; iets in den trant van de belofte, welke volgens de Nederland sche wet diegenen kunnen afleggen, die bezwaar tegen den eed hebben. Natuurlijk is een dergelijke verkla ring bindend. Maar, een eed is ze niet. Onderzoek vanwege departe ment van financiën naar ge leden schade op accijns goederen en zegels 's-GRAVENHAGE, 7 Juni. Van wege het departement van finan ciën worden gegevens verzameld omtrent: In opdracht van militaire of bur gerlijke autoriteiten vernietigde al coholhoudende dranken; Accijnsgoed dat op last van eeni- ge militaire of burgerlijke overheid is vernietigd of op eenige andere wijze buiten bereik is gesteld. Accijnsgoed dat bij fabrikanten of handelaren ten gevolge van oor logsgeweld is verloren gegaan. Het onderzoek wordt tevens uit gestrekt tot belastingzegels welke ten gevolge van brand e.d. zijn te loor gegaan. Bovenbedoelde gegevens zijn van belang bij de beoordeeling van de vraag of in gevallen, waarin des wege schade is geleden, afschrij ving of teruggaaf van t Masting kan worden verleend. Er bestaat, geen uitzicht, dat voor be dragen van 25.of minder aan ac- sijns of zegels teruggaaf of afschrijving zal worden verleend. Belanghebbenden, die in een der hier bedoelde gevallen verkeeven, kunnen zich. voor wat betreft accijnzen, tabaks zegels, omzetbelastjngzecrels en slatis- tiekzegels, schriftelijk wenden tot den inspecteur der invoerrechten en accijn zen, en voorwat betreft zegels uitgege ven ingevolge de. zegelwet 1917 of de wet op de couponbelasting, tot den in specteur der registratie en domeinen onder wiens dienst kring zij wonen of gevestigd zijn. Zulks behoort te geschie den onder bijvoeging van een opgaaf, zoo mogelijk belegd met hescheiden waaruit de soort, de hoeveelheid, de waarde en c.q. d' sterkte. \an de goe deren zoomede het bedrag dat voor te ruggaaf of afschrijving ,in aanmerking zou kunnen komen, kan worden afge leid. MIJNWERKER OMGEKOMEN HEERLEN, 6 Juni. Gisterochtend omstreeks zes uur is in de ondergrond- sche werken van staatsmijn Wilhelmi- na te Terwinselen de 42-jarige houwer J. L. .T. bekneld geraakt tusschen een kolenschop, die door een schraperhand werd meegevoerd en den zijwand van de daling, waar hi' werkte. Hij kon na korten tiid worden be vrijd, doch bleek toen reeds te zijn overleden. J. was gehuwd en vader van vijf kinderen. Hij was woonachtig te Bocholtz. 's-GRAVENHAGE. 7 Juni. - Giste ren hebben wij reeds melding gemaakt van de benoeming door den rijkscom missaris van vier commissarissen-gene raal. Wij kunnen thans de'volgende bijzon derheden over deze functionnarissen mededcclen. Dr. Fried rich W immer S.S. Oberfuhrer dr, Friedrich Wim- mer is geboren uit een geslacht dat uit Salzburg stamt. Hij liep het staatsgym- nasium te Salzburg af waarna hij. 18 jaar oud. in het begin van den wereld oorlog als vrijwilliger in dienst trad Tijdons den oorlog werd hij gewond. Na den oorlog verliet bij als officier hel leger en studeerde philosofie aan de universiteiten van Weenen en Göte- borg. Hij promoveerde in 1920 tot doc tor in de phiiosofie. Na als assistpnt werkzaam te zijn geweest aan het kunstmuseum te Göteborg, was hij in een gelijke positie werkzaam aan de universiteit van Weenen en aan het Niederösterreichische Landesniuseum waar hij belast was met de leiding van prae-historischo en archaelogische op gravingen. Tijdens zijn werkzaamheid aan deze musea publiceerde hij ver schillende geschriften. Tegelijkertijd studeerde hij rechten aan de universi teit te Weenen en verkreeg in 1930 den doctoralen graad in de heide rechten. Nadat hij voor de overheid verschillen de processen had gevoerd, verwierf hij zich een positie in de hondskanselarij. In de perlodp, waarin het nationaal-so- cialisme in Oostenrijk nog een strijd te voeren had stond Dr. Wimmer de lei ding van de N.S.D.A.P. in Oostenrijk ter zijde als juridisch en politiek advi seur. Op grond van dezen arbeid werd dr. Wimmer op 13 Maart 1938 benoemd tot staatssecretaris bij de nationaal-so cialistische Oosten rijkscbe regeering voor aangelegenheden betreffende het uitvaardigen van wetten en verordenin gen; het staatsrecht, de organisatie van algemeen bestuur en binnenland sche zaken. Nadat de Oostenrijksche landsregeering was geliquideerd werd Dr. Wimmer door den Führer benoemd tot regee- ringspresident in Regensburg. in welke functie hij werkzaam was totdat rijks commissaris rijksminister Sevss-Inquart hem tot, commissaris-generaal te 's-Gra- venhage benoemde. Commissaris-generaal Hanns Rauter S.S. Brigadeführer en leidende Poli- zeiführer Hanns Rauter werd 4 Febru ari 1S95 in Klagenfurt geboren. Na mid delbaar onderwijs genoten te hebben studeerde hu' aan de technische hooge- school. Bij het uitbreken van den we reldoorlog nam hij dienst als vrijwilli ger en werd in den loop van den oor log Oberleutnant. der reserve. Aan ver schillende veldslagen nam hij deel en keerde met zware verwondingen uit den oorlog terug. Verschillende onderschei dingen, onder welke de zilveren Tap- ferkeitsmedaille eerste klasse getuigen van zijn dappere houding tegenover den vijand. Na den oorlog wérd hij lei der van een studentencorps. Hij nam ook deel als leider van een vrijkorps aan den strijd in Boven-Silczië welke in het voorjaar van 1921 werd gevoerd. In 1921 stichtte hij mede de Steirischen Heimatschutz, welke groep zich door heftigen strijd (ijdens de jaren 1921—'*26 tegen het toen heerschende systeem verzette. Hij was het die in 1921 de op- marsch van de Groot-Dilitscbers tegon de marxisten in Wiener-Neustadt leid de Later werd hij benoemd tot tweede chef van den staf van den geheelen Steirischen Hcirnathwehr. Toen het la ter in deze'groep tot, een breuk kwam, bleef Hanns Rauter steeds de zijde kie zen van de aanhangers der Groot-Duit- sche cedachte. Van 1934 tot 1936 leidde hij de Duitsch-Oostenrijkscbe wéer- groep. Later werd hij vertegenwoordi ger voor dp hulp aan vluchtelingen. In 1937 werrl hij chef van den staf bij de S.S. Oherahschnitt Süd-Oost in Bres- lau. Hij bekleedde nog deze functie toen de rijkscommissaris hem naar 's-Gra- venhage riep. Commissaris Fritz Schmidt Reichsamtsleiter Fritz Schmidt, dra ger van het gouden eeretekpn der N.S. D.A.P., is np 19 Novemher 1903 te Fis- bergen (Kreis Minden-Westfalenl gebo ren. Na te Rinter-n a d Weser het gym nasium te hebben hezncht, diende hij van 1922—1926 hij het 6e bataljon pio niers te Minden Voor zijn diensttijd was hij als jeugdleider bil de volksbe weging werkzaam geweest. In 1929 werd hij benoemd tot plaatselijk groeps leider der N S.D.A P. te Barkhansen a. d. Porta en in 1932 tot kringleider in Minden. Tn 1933 werd hij kring-afge vaardigde en plaatsvervanger van den landraad te Minden. Sedert dien tijd is is hij ook leider van de binnen- en buitenlandsche pers hij de organisatie leiding der rlikspartljdagen. Een jaar later volgde zijn benoeming tot leider van het rilks-propagandabureau West- falen-Noord te Munster. Tn de perso- neelunie bekleedde hij tegelijkertijd de functie van kringlcldcr van den kring Munster-stad. Sedert 1936 is kringlei der Schmidt lid van den Rijksdag. Op 1 October 1938 werd hij opgenomen in den staf van den plaatsvervanger van den Fuehrer, in welke hoedanigheid hij aan den gouwleider en rijksstadhouder Konrad Henlein in het Sudetenland werd toegevoegd. Sedert het begin van den oorlog is hij onder rijksminister dr. Goebbels werkzaam bii den staf van den Fuehrer voor de oorlogspropagan da. Minister Fischhoeck Minister Fischhoeck is in 1895 Ie Ge- ras a:«n de benedcn-Donau geboren. Hij is jarenlang in hot Ooslenrijksche bank bedrijf werkzaam geweest en heeft op dit gebied als financieel deskundige naam verworven. In politiek opzicht bewoon hij zich steeds in het nationale kamp en na het accoord van Berchtes- gaden word hij in het voorjaar van 1938 tot staatsraad benoemd. Toen do na- llonaal-socialistlsche beweging in Oos tenrijk tiet bewind in handen nam, word hij door rijksminister Seyss-In- qunrt. die rlo aansluiting bii het Duit sche rijk had bewerkstelligd, als nil- nistor van handel in de regpeiing opge nomen. Later keerde hij terug tot liet particuliere bedrijfsleven en nam hij leiding np zich van dc Kredit-Anstalt- Bnnkvcrein te Weenen. Als voorzitter vart de kamer van koophandel hield hij zich o.a. bezig met economischo vraagstukken in Oost-Europa. HIJ werd daarop na de bezetting van Nederland door rijkscommissaris Seyas-Inquart benoemd tot commissaris-generaal voor economie en financiën in het civiele be stuur van de bezette Nederlandsche ge bieden. Binnen enkele dagen een Rijksregeling te wachten Naar de N.R.C. verneemt wordt op bet oogeroblik gewerkt, aan een rijks regeling met betrekking tot het herozl- novraagstuk. Deze algemeene richtlij nen kunnen binnen enkele dagen te gemoet worden gezien. In afwachting daarvan blijven de be staande bepalingen tot nader order nog van kracht. Zoo is het vrachtverkeer alleen toegestaan wanneer men in het bezit is van een oranjekaart. Het ver keer met personen-auto's is uitsluitend toegestaan, wanneer men in het bezit is gesteld van oen groene kaart.. Hel taxi-bf»drijf staat nagenoeg geheel stil, daar in slechts heel bijzondere ge vallen, bijvoorbeeld wanneer een ern stige zieke plotseling moet worden ver voerd en ziekenauto's niet disponibel zijn, een vergunning voor één keer kan worden verleend. Verwacht moet wor den. dat hij de nieuwe rijksregeling het taxi-heelrij-f geheel zal worden uitge schakeld. Zijn wij wel ingelicht, aldus de N R. C., dan worden do gemeentelijke in- stanlies bi' de nieuwe rijksregeling zprr vermoedelijk niet meer ingescha keld en zullen alle aanvragen recht streeks ov->r Den Haag moeten loopen. Omtrent tweeduizend vluch telingen heerscht nog onzekerheid BREDA, 7 Juni. Onder de vele ge ruchten, welke met betrekking tot de verblijfplaats van de nog niet terug gekeerde Bredasche vluchtelingen de ronde doen, is er een volgens welke een. groep van enkele honderden ingezete nen het zou hier voornamelijk men- schen uit Ginneken betreffen van Brussel per trein naar Parijs zou zijn vervoerd, waar zij zou zijn ingekwar tierd in het Philipsgebouw. Te bevoegder plaatse beschikt men echter over geen enkele aan wijzing, dat deze menschen, indien zij er al in geslaagd zouden zijn in Brussel een trein te nemen, inder daad Parijs bereikt hebben. Het is bijvoorbeeld met te Brugge aangekomen stadgenooten voorge komen, dat zij in den trein werden gezet, doch dezen na enkele kilo meters alweer moesten verlaten. Het is zeer goed mogelijk, en men acht het zelfs waarschijnlijk, dat het met de hier bedoelde groep even zoo gegaan is. Er ontbreken op het oogenblik alleen uit de gemeente Breda nog 1200 tot 1300 menschen. In de randgemeenten wor den ook nog zeker duizend personen vermist. Gisteren heeft de heer A. van Niinanten, die met de registratie der nog niet teruggekeerde stadgenooten belast is, met, burgemeester B. W. Th. van Slobbe, de maatregelen Jjesproken, die genomen zouden kunnen word est om inlichtingen te verkrijgen omtrent de menschen, die nog in Frankrijk of mogelijk in Engeland of Zwitserland zouden vertoeven. Zooals wij reeds meldden is de mogelijkheid overwogen om te trachten via de Amerikaansche consulalen in die landen een oproep te doen tot de achtergebleven vluchtelin gen, opdat dezen zich aan een centraal purot zouden melden. Op deze wijze zou den wellicht lijsten van de in deze lan den aanwezigen verkregen kunnen wor den.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 7