De krijgsgevangenen keeren terug Keukenproblemen OFFICIEELE BEKEND MAKINGEN GELUKKIG WEERZIEN Enthousiaste ontvangst Nog meer Nederlanders uit Calais Zondagochtend zijn verscheidene extra treinen met Nederlandsche jongens uit Duitschland gearriveerd Vervoer van rijwielen per spoor r-\ ZONNEBADERS OPGEPAST VJ DE PACHTWET BLIJFT VAN KRACHT WILLY PETILLON schrijft voor onze lezeressen over: GROOTERE PONT BIJ NIJMEGEN Dr. G. D. Hemmes over de medische keuring der krijgsgevangenen REEDS VELEN NAAR HUIS TERUG RECEPTEN 2e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD MAANDAG 10 JUNI lg40 T^vE eerste treinen met de langverwachte soldaten, die uit Duitsche krijgsgevangenschap zijn ontslagen, zijn Zondagochtend in ons land aangekomen. Om 5.07 uur liep de eerste trein Enschede binnen met 1870 man. Ook te Oldenzaal kwam om halftien een extratrein uit Bentheim aan met ongeveer 1650 krijgsgevangenen, komende uit de omgeving van Berlijn. Het transport reed na een kort oponthoud door naar Almelo. In Arnhem zijn 1720 krijgsgevangenen aangekomen, in Zevenaar liep om twee uur een transport van 1200 man binnen en te Oldenzaal is om vijf minuten voor vier een tweede extra trein met 2183 Neder landsche krijgsgevangenen uit de richting Stettin aangekomen. Van deze 2183 bleven er 1000 te Oldenzaal, terwijl de overigen naar Hen gelo vertrokken. Daarna volgde een derde trein met 1400 krijgsgevan genen, welke in dc omgeving van de Oder waren geïnterneerd. Zij werden eveneens naar Hengelo doorgezonden. Dc soldaten, die uit alle deelen van ons land afkomstig zijn, waren over de behandeling in Duitschland zeer tevreden. bij Berlijn vertrokken. Hun was mede gedeeld, dat ze naar Enschede zouden gaan. welk bericht groote geestdrift ver wekte. Reeds eenige dagen geleden was hun gezegd, dat zij eerlang zouden ver trekken en allen hadden met smart op de aankondiging daarvan gewacht. In de goederenwagons, waarin ze werden vervoerd, waren banken aangebracht. Onder de. krijgsgevangenen bevonden zich soldaten, korporaals, sergeants en vaandrigs, hoofdzakelijk afkomstig van de erensba tal ions. Voorts eenige matro zen van Ameland en Schiermonnikoog. De officieren, die in een apart kamp waren ondergebracht, zijn nog niet te ruggekeerd. Successievelijk zullen de soldaten naar hun haardsteden vertrek ken. OVER de aankomst van het eerste ransport wordt het volgende mede gedeeld: Om 7 minuten over 5 c-toomde de uit 45 goederenwagons bestaande trein het station van Enschede binnen Zoodra ze de eerste huizen op Nederlandsch ge bied hadden bereikt, hieven de soldaten een gejuich aan, zoodat de bewoners al spoedig van hun komst op de hoogte waren. Het vroege uur ten spijt stroom den dc menschen naar het slation om de jongens te verwelkomen. De omgeving wa6 afgezet door gemeente- en militaire politie, alsmede door manschappen der marechaussee. De trein werd in twee gedeelten naar het goederenemplacemcnt gerangeerd, waar de soldaten groepsgewijze uitstap ten. Daar waren o.m. verschillende Ne derlandsche hoofdofficieren, alsmede burgerlijke autoriteiten, o.w. de burge meester van Enschede, de heer J. J. G. E. Rückert ter verwelkoming aamvezig. Met het verlaten van den trein was geruimen tijd gemoeid, daar de inzit tenden van eiken wagon op verzoek van de begeleidende Duitsche officieren eerst moesten worden genoteerd. Daarna mar cheerde groep voor groep naar het dicht bij gelegen Volkspark. In hagen stond het Enschedesche publiek langs den weg, dat zoodra de eprste groep passeer de, een luid gejuich aanhief, hetwelk door de soldaten even enthousiast werd beantwoord. Blijdschap over de behou den terugkomst in het vaderland was op aller gelaat te lezen. Het publiek, dat nog voortdurend aan groeide, juichte elke groep even geest driftig toe. Het was naar alle soldaten later verklaarden een buitengewoon hartelijke en spontane ontvangst, welke diepen indruk op hen had gemaakt. Bo vendien hadden het gemeentebestuur en de burgerij van Enschede al het moge- lnke gedaan om de terugkeerende krijgs lieden goed te verzorgen. In het Volks park werden direct cigaretten rondge deeld, terwijl allen een krentenbol en een beker soep ontvingen. Toen de groote ketels soep arriveerden ging er een hoera op. Bovendien werden aan allen brief kaarten verstrekt, waarop ze hun fami lieleden van hun terugkeer in kennis konden stellen. Deze kaarten, welke op het terrein aan een tafel konden worden gedeponeerd, werden gratis per eerste gelegenheid verzonden. Enkelen gaven bovendien telegrammen af, welke direct naar het postkantoor werden gebracht, dat des Zondags tusschen 8 en 0 uur voor telegrafisch verkeer is geopend Verscheidene families ontvingen dus reed? vroegtijdig het heugelijke nieuws van hun komst. De teruggekeerde krijgsgevangenen verklaarden in Duitschland zeer voor komend behandeld te zijn. Zij hadden echter behoefte aan srhoone onderklee- ren, waarin in Enschede onmid dellijk werd voorzien. 7.e werden eerst aan een medische keuring onderworpen door eeniep officieren van gezondheid en een aantal dokters van den gemeen telijken geneeskundigen dienst. Vervol gens werden ze naar de diverse badhui zen gebracht, waarna de inkwartiering bii de Enschedesche burgerij volgde. De 1870 krijgsgevangenen waren Za terdagmorgen om 10 uur uit een kamp Door verschillende omstandigheden is het vervoer van rijwielen per spoor zeer toegenomen. Teneinde dit zooveel mogelijk te bespoedigen, zullen de Ne derlandsche Spoorwegen het vervoer over verschillende veren per vracht auto doen plaats vinden. Uiteraard zal hierbij epn zekere mate van vertraging niet steeds te vermijden zijn. Daarom zal den reizigers de gelegenheid worden geboden, zelf voor de overbrenging te zorgen, zoodat zij er persoonlijk aan kunnen meewerken, den doorvoer met dpn eewenschten trein t doen geschie 4en. Indien een reiziger het plan heeft, zelf voor het overbrengen van zijn fiets te zorgen, gelieve het hiervan kennis te geven, het personeel zal hem dan duidelijk inlichten hoe in zijn geval is te handelen. DE heerlijke zomersche zon. welke dit weekeinde veie stadsbewoners naar buiten heeft gelokt, heeft ziin slachtoffers gcëischt. Nog altijd zijn er menschen. die geen maat weten bü het zonnebaden en later in den waren zin van het woord op de blaren zitten- Deze onverstandigheid kan zelfs zeer ernstige gevolgen hebben, en levens gevaar opleveren, zooals een zestien jarige Amsterdammer Zondag aan den lijve heeft ondervonden. De jongeman was in Zaandam ge weest. had daar gezwommen en geva ren en niet voldoende acht geslagen op de stralende zon. Zondagavond keerde hij naar de hoofdstad terug. Op het Centraal Station werd hij ech ter onwel en geraakte buiten bewust zijn. De G. G. en G. D. werd gewaar schuwd. Het bleek, dat de jongeman over het geheele lichaam was ver brand. Hü is spoedig overgebracht naar het binnengasthuis en daar ter verpleging opgenomen. Zijn toestand is zeer ernstig. 's-GRAVENHAGE, 10 Juni. Het pachtbureau vcr>r Zuid-Holland wijst er met nadruk op. dat de Nederland sche wetten zijn blijven bestaan, voor zoover zij niet in strijd zijn met de Duitsche militaire belange... Zoo is ook de pachtwet tot nu toe onveran derd ge-bleven. Op den verpachter blijft de verplichting rusten, zijn pachtover eenkomsten ter goedkeuring in te zen den. Ook alle overige bepalingen zijn onveranderd van kracht gebleven. Het n chtbureau voor Zuid-Holland heeft terstond na de capitulatie zijn werkzaamheden hervat Deze werk zaamheden worden op dezelfde manier afgedaan als voor den oorlog. Alleen is het mogelijk, dat de afdoening van de loopende zaken iets meer tijd vergt dan voor 10 Mei, in verband met de verkeersmoeilijkheden. Weidegras, lucerne en roode klaver He?t rijksbureau voedselvoorziening maakt bekend, dat ten aanzien van weidegras, lucerne en roode klaver maximumprijzen, gebaseerd op de ver moedelijke hooiopbrengst, zijn vastge steld. De vaststelling van de vermoedelijke hooioopbrengst zal geschieden door des kundigen, die worden aangewezen door den provincialen voedselcommissaris. Degenen die gras, lucerne of roodkla- ver willen verkoopen dienen zich dus, ter vaststelling van de aan de hand van de vermoedelijke hooiopbrengst vast te stellen maximumprijzen, te wenden tot den provincialen voedsel commissaris of den plaatselijken bu reauhouder van het district, waar deze producties zich bevinden. Nadere bijzonderheden benevens de vastgestelde maximumprijzen zijn in een in alle dagbladen geplaatste publi catie vastgelegd. Evacuatie-vee Het hoofd van het rijksbureau voed selvoorziening maakt bekend, dat ge bleken is, dat sommige eigenaren of ge bruikers van weiland, waarin z.g. eva cuatie-vee heeft geloopen, geweigerd hebben dit vee af te staan, tenzij tegen betaling van weidegeld. Zij die weidegeld hebben geheven, hebben dus kennelijk misbruik ge maakt van de benarde omstandigheden der getroffen veehouders. Het spreekt vanzelf, dat dergelijke kosten niet ten laste van deze veehouders mogen ko men. Een ieder, wien zulks overkomen is wordt dringend verzocht dit onverwijld schriftelijk te melden bii het Bureau Ontruiming. Lange Voorhout 3, 's-Gra- venhage, onder opgave van naam en adres dergenen, aan wie zij weidegeld hebben moeten betalen, zoomede het bedrag. Het is wellicht dienstig, dat nog maals met groolen nadruk onder de aandacht der betreffende veehouders wordt gebracht, dat degenen, die nog vreemd vee of daaruit geboren dieren in stal of weide hebben, tenzij dat vee door het Bureau Ontruiming bij den terugvoer met een bewijs aan hun zor gen is toevertrouwd, verplicht zijn daar van opgave te doen bij den plaatselij ken bureauhouder. Hun, die dit tot nu toe verzuimden, wordt in hun eigen belang geraden dit alsnog ten spoedigsle te doen, daar zij zich anders blootstellen aan een straf rechtelijke vervolging. Specerijen enz Het Rijksbureau Voedselvoorziening in oorlogstijd maakt bekend, dat, ten behoeve van een voorgenomen inventa risatie en een doelmatige beschikbaar stelling van aanwezige voorraden, met ingang van 9 Juni 1940 het verhande len en aafleveren van specerijen, zoo wel in bewerkten als onbewerkten toe stand. geïmporteerde, gedroogde en ge- confiite vruchtenpulp, geïmporteerde wal-, hazel, pecan-, cashew- en parano ten alsmede abrikozenpitten, amande len, geraspte en gemalen cocosnool, ge- confijte gember, krenten en rozijnen verboden is. Dispensatie's van dit verbod kunnen worden afgegeven door de Nederland sche Groenten- en Fruitcentrale, Laan Copes van Cattenburgh 62 te 's-Graven- hage. Bovengesteld verbod geldt niet voor detailverkoop aan den consument. Aardappelen Het Rijksbureau voor de voedselvoor ziening in oorlogstijd maakt bekend, dat de maximumprijzen voor aardappe len voor de week van 10 tot en met 15 Juni 1940 in dier voege zijn vastgesteld, dat de grossiers- en winkeliersaan koopprijzen 0.10 hooger en de prijzen voor den consument gelijk zijn aan de maximumprijzen voor de week van 3 tot. en met 8 Juni 1940. Nadere bijzonderheden zijn in een in alle dagbladen geplaatste publicatie vastgelegd. Opnieuw een groep van 21 landgenooten aangekomen ARNHEM, 9 Juni. De Neder landers in Calais zijn, voor zoover zij niet een week geleden met de groep Rost van Tonningen waren gekomen, gisteren in ons land te ruggekeerd. Bij de 21 aanvankelijk gevangen ge nomen Nederlanders is tijden*, den oor log nog een groep Nederlanders ge voegd. Na het vertrek van de groep Rost van Tonningen waren in Calais dientengevolge nog 56 landgenooten aanwezig, afkomstig uit Amsterdam, Rotterdam. Arnhem. Brabant, Limburg, Zuid-Beveland en Zeeuwsch-Vlaande- ren. Den heer H. A. van Hilten uit Arn hem was de leiding van deze groep op gedragen. De Nederlanders hebben tijdens het bombardement op Zondag 26 Mei Calai*. verlaten en zich naar Marquise bege ven, waar de Duitsche bezetting voor hen zorgde. Men heeft daar vele dagen gewacht op transportmiddelen uit Ne derland, welke echter niet kwamen. Tenslotte heeft de leider van deze groep zelf een uitweg gezocht: een door de Duitschers in beslag genomen Engel- sche transportauto en drie particuliere auto's werden opgeknapt en daarmede is de tocht via Brussel naar Nederland ondernomen. Op vier na zijn thans allen in het moederland teruggekeerd. De oeververbindingen worden geregeld verbeterd NIJMEGEN, 9 Juni. Naar wij ver nemen is opdracht gegeven tot het herstel van alle rijksveren tusschen Mook en Venlo, welke oorlogsschade hebben opgeloopen. Hiervan zijn de meeste reeds weer in bedrijf gesteld, zoo bijvoorbeeld is te Nijmegen in de vaart gebracht de stoompont Gorin- chem 1, voorts varen tusschen Nijme gen en Lent twee hulppontjes. W:j vernemen thans, dat de oever verbinding tusschen Nijmegen en de Betuwe met ingang van Woensdag a.s. verbeterd zal worden door het in ge bruik stellen van een nieuwe pont, welke getrokken zal worden door een sleepboot. Hierop kunnen in sneller tempo meer voertuigen overgebracht worden. THANS 90 CENT PER DAG VOOR INKWARTIERING Naar te 's-Gravenhage verluidt zal de schadeloosstelling, die wordt uitbe taald aan de betrokkenen bij inkwar tiering van militairen, worden verhoogd. Vroeger werd. ƒ0.60 uitgekeerd. Het be sluit is 1 Mei 1940 van kracht geworden, zoodat dus reeds over de geheele maand Mei ƒ0.90 zal worden uitbetaald. E keuken is een der voornaamste terreinen, waarop verschillende bezuiniging practisch zullen moeten worden toegepast. Juist daar behoeft de bezumim niet steeds een kwestie te ziin van een meer of minder ruime beurs. Ook al :ai in vele gezinnen ongetwijfeld een factor zijn, we hebben speciaal in dc keuken v® een niet gering deel te maken met een minder ruimen voorraad, misschien zells rn tekort van benoodigdheden. die we gewend ziin geregeld te gebruiken. Ook hier ia het worden een roeien met de riemen, die we hebben. Tot nu toe zijn slechts weinig beperkingen ingevoerd, maar wij dienen er relt- ning mee te houden, dat dit niet zoo zal blijvenHet is goed reeds nu wat omzichh te werk te gaan. eensdeels, omdat wij kleine voorraden dan langer kunnen rekke andersdcels, omdat, als wij reeds gewend zijn economisch te werken in de keutc straks de beperkingen minder zwaar zullen worden gevoeld- A LS we spreken over kleine voorra- 1 *den, dan hebben we in het bijzonder het oog op diverse tropische producten, kruiderijen, waarmee we in het alge meen vrij nonchalant omgaan en waar van wij ons voorstellen, dat wij ze niet kunnen ontberen en dat ze niet te ver vangen zijn. Kerrie, nootmuscaat, kruid nagelen, foelie, ze spelen in de meeste keukens, waar zorg aan de maaltijden wordt besteed, een niet onbelangrijke rol. Het i6 on\l oen lijk om van al deze specerijen voorraden te hebben, de klein ste hoeveelheid, die men koopen kan, strekt gewoonlijk weken en op den duur verliezen ze uiteraard aan geur en smaak. Dus géén voorraadvorming. Maar wèl een economische gebruikswij ze en een zinnen op mogelijkheden ter vervanging. Om dit laatste te bereiken, zal het noodig zijn ons niet steeds op het stand punt te 6tellen, dat ónze manier de juis te is cn dat een ander er niets van weet. We zullen eens in de keukens van het buitenland moeten neuzen en afzien hoe men daar te werk gaat. Dan ont dekken we spoedig, dat nóch in de Duit sche, nóch in de Fransche keuken noot muscaat els geregelde specerij gebruikt wordt. In Engeland weer wèl en dat ligt ook voor de hand; daar wordt ze uit Indiè geïmporteerd In Frankrijk laat men bij gerechten, waar wij gewend zijn nootmuscaat te gpbruiken, deze óf geheel weg, zooals bij andijvie en stoof- sla, óf men vervangt ze door peterselie, in het geval van bloemkool, princesse- boonen en dergelijke, en waar de sausen van de Fransche keuken men mag wel zeggen wereldbekend zijn, zal men bij de bereiding zelden of nooit nootmus caat of foelie er nauw aan verwant genoemd zien. De Duitsche kok of kook ster maakt veel gebruik van liet geurig aroma, dat een gebakken of een geraspt uitje aan verschillende gerechten geeft, terwijl hier mierikswortel, ramenas en verschillende tuinkruiden eveneens veel worden gebruikt, T N de laatste jaren, bij de moderne voe- dingswijze, vindt men ook in Holland de tuinkruiden meer op den voorgrond, maar toch niet in die mate als bijvoor beeld in Frankrijk het geval is. En juist deze kruiden kunnen ons helpen zoo veel exotische specerijen te vervangen. Kervel, dragon, bieslook, thym, rozema rijn, kruizemunt, ze waren in de jaren van onze grootouders bekende namen. We zijn nu toch bezig op verschillend gebied de klok terug te zetten fiet sen in plaats van autorijden, turf in plaatö van petroleum en steenkolen waarom zouden we ook het eertijds be roemde kruidentuintje uit grootmoeders tijd met al zijn geurige voortbrengselen niet in eere herstellen. Het is een werk- ïl 7"AT zal er een vreugde heer- schen in duizenden Neder landsche families! Eenige duizen den Nederlandsche soldaten, jon ge mannendie met een ongeken- den moed en grenzelooze dapper heid hun land hebben gediend, maar in Duitsche krijgsgevangen schap geraakten, zijn gisteren in het vaderland teruggekeerd. Nog even binnen een maand nadat de vijandelijkheden begonnen. Groot was de vreugde onder onze jongensniet minder vreugdevol was het hartelijk weerzien van verwantenna zoo langdurige en angstvolle schei ding. Reeds velen konden gisteren naar huis doorreizen. Dat waren de gelukkigen die in de buurt van de grensstations wonen vooral Twente en den Achter hoek. Vandaag en morgen zal de rest volgen, zoodat men mag aan nemen dat nog morgenavond of anders toch zeker in den loop van Woensdag de laatste krijgsgevan gene veilig thuis zal zijn. IN de grensstations, waar de solda ten per trein uit Duitschland aan kwamen, dat waren Enschede, Henge lo. Oldenzaal en Zevenaar. heerschte, zooals men elders in ons blad lezen kan, reeds in den vroegen ochtend een drukte van belang en de vreugde der soldaten mengde zich met het geju bel der verrastte bevolking, op den stillen Zondagmorgen uit den slaap ge wekt. Zoowel in Enschede, Hengelo, Alme lo, Oldenzaal, als Zevenaar, waren in de afgeloopen week uitgebreide maat regelen getroffen voor de ontvangst der Nederlandsche militairen. Dit maakt het verloop dezer „demobilisa tie" niet weinig gemakkelijker. Aan vankelijk zouden de jongens reed9 Woensdag gekomen zijn. Daarom wer den in den toen voorafgaanden nacht in allerijl maatregelen getroffen. Maar nu er eenige dagen speling waren, kon aan een en ander meer tijd worden be steed. En zoo kwamen de jongens dan gis termorgen op vijf verschillende plaatsen over onze grenzen, in goederentreinen, waarin banken waren geplaatst en be geleid door Duitsche officieren. Op Ne derlandsch grondgebied werden ze groepsgewijze door de aanwezige Neder landsche officieren overgenomen en werd „appèl" gehouden. Medische keuring EN dan had de medische keuring plaats. Dit onderzoek werd verricht door officieren van gezondheid, de plaat selijke gemeenteartsen en practiseeren- de geneesheeren in de vijf grensplaat sen, terwijl in iedere stad een specialist voor huidziekten assistentie verleende. Al deze medische assistentie werd ge heel belangloos verleend om de militai ren, die natuurlijk allen naar huis ver langen, zooveel mogelijk van dienst te zijn Van deze hup werd dan ook een dankbaar gebruik gemaakt. Hetzelfde mag gezegd worden van de medewer king van Roode Kruis-soldaten en pad vinders, die zich hij de regeling zeer verdienstelijk hebben gemaakt. Bij dr. G. D. Hemmes, Tot de staf van medici welke de keuring verrichtte, behoorde ook dr. G. D, H e m m e s, de geneeskun dige inspecteur voor de Volksge zondheid in Utrecht en Overijêel, die in de afgeloopen week wel drie maal naar de grensstations is- ge weest en een aanzienlijk aandeel heeft gehad bij de leiding der voor bereidende werkzaamheden. Dr. Hemmes was zoo vriendelijk ons nog gisteravond, na een langen en zwa- ren dag hij was reeds 's morgens om 5 uur met zijn auto uit Utrecht ver trokken te ontvangen en eenige bij zonderheden van het medisch onder zoek te vertellen. Gezondheidstoestand gunstig NAAR dr. Hemmes ons mededeelde, had de keuring zelf een zeer vlot verloop. Men had de beschikking over flinke ruimten, in de nabijheid van bad inrichtingen van groote capaciteit, waar bij een ontsmettingsinrichting was op gesteld. De keuring had eigenlijk uit sluitend ten doel, na te gaan of de mi litairen zich zonder bezwaar voor hun omgeving, weer in de maatschappij kon den begeven en hen zoo noodig genees kundige hulp te doen verleenen. De ge zondheidstoestand der soldaten was gunstig, aldus dr Hemmes. Het aantal zieken onder de krijgsgevangenen is zeer gering en bij niemand van ernstigen aard. Persoonlijk heeft dr. Hemmes een 900 militairen onderzocht en slechts één van hen moest ter verdere keu ring in een ziekenhuis worden op genomen. Ook het aantal besmet- tingsgevallen was zeer gering. Over de behandeling in Duitsch land waren de soldaten over het al gemeen zeer tevreden, aldus dr. Hemmes. Zij hebben voedsel gehad, zoo goed als maar eenigszins moge lijk was. Zij sliepen op fri6oh stroo; hun kampementen waren met prik keldraad afgezet. In de grensplaatsen op vaderland- schen bodem, werden ze na de keuring van schoon ondergoed voorzien en door een schare van vriendelijke dames met voedsel en versnaperingen bedacht. De koppen koffie en soep, het brood, even- alt- de sigaren en cigaretten. vonden een warm onthaal. Een deel der manschappen ging nog denzelfden dag naar huis, de anderen werden bij burgers ingekwartierd, in afwachting van het langverbeidde mo ment, waarop ook zij konden afzwaaien. Afzwaaien voor goed! je voor de vrouw des huizes om daa> voor de zorg op zich te nemen en dankbaar werkje ook. Wie geen tui-w heeft kan in houten bakken op een biifi con, waar wat zon komt even goed «J bereiken en de-resultaten zijn loonenjl en bemoedigend. Practisch gebruikql wij behalve peterselie weinig kruid»! van eigen bodem, een takje dragon iiR de azijn uitgezonderd, terwijl er tocj- zoo veel mee te bereiken is. In bijna alle Fransche sausen vinda we thym, bieslook, kervel en laurier blad vermeld. Dit laatste cn ook tbra zijn we gewend bij den drogist te k« pen, maar de gedroogde thym haalt nip, in geur bij het versche product, dat hi?j ook wel in het wild groeit op de zani gronden, maar waarvoor men min d meer geoefend moet zijn om het te vb den. Ook wat het gebruik van boter en \i betreft kunnen we gerust in het buitr land een lesje gaan nemen. De FransAt huisvrouw gaat bij de bereiding van Acs maaltijden zeer economisch om met fo ter en vet. Lezen we de kookboeken vtfl de huiselijke keuken na. dan vinden wil de meeste recepten, gemiddeld voor wl personen berekend, als hoeveelheid wjI een schotel aangegeven: een stukje bolei zoo groot als een noot. Daarbij komt clan nog en deze eo nomische maatregel kunnen we eeta overwegen en bij goed bevinding n» volgen dat men in deze gezinnen» de keuken geen gram vet verwaarloos Van alle vleesch, dat bestemd is opli fel te verschijnen, wordt overtollig vg afgesneden en in een ijzeren potje 1* waard om met meer, dat er voor ge schikt i6, gesmolten te worden. Vet val ham, spekzwoerd, coteletten, die een u dik vetrandje hebben, alles wordt p bruikt. Met dit vet wordt vleesch ge braden of het wordt voor frituurvet gL bruikt. Vrijwel iedere buitenlandeed huisvrouw zou schrikken, als zij de hoe veelheden vet zag waarmee we aai bedoelen alles wat op dit gebied in d» keuken gebruikt wordt, dus ook dc be ter, die de Hollandsche kookster rncenl noodig te hebben IJ IER is zeer zeker bezuiniging motf 11 lijk. zonder dat iemand er hindert last van behoeft te ondervinden. Het crï ge wat we hebben te doen is eenige va onze vooroordeelcn tegen vreemde dus onbeminde kookwijzen te laten va- ren cn ons te spiegelen aan anderen. Ut zou goed cn nuttig zijn vast eens eeniff buitenlandsche recepten van verschillenlf gerechten te probeeren en ze ter vanolii op te dienen. Zoowel de Oostcnriiksche de Duitsche als de Fransche keuken bil den vele mogelijkheden. Behalve dat expe riment eer cn in de keuken wel heel gent gelijk kan zijn je voelt Ie soms net f» alchimist uit de middeleeuwen, het fc* ons ook wezenlijk voordeel opleveren. I Alleen, nog eens, we zullen veel v«| onze vooroordeelen en ook wel iets va! onze hoovaardij op zij moeten zetten «n moeten erkennen, dat zooals wij lid doen niet de alleenzaligmakende wijt* is. Maar we zijn er nu eenmaal t-terk in. Ieder heeft toch wel de drama's mee gemaakt in jonge zinnen, waar de echt genoot van enkele maanden of wekea zijn jonge vrouw tot wanhoop brengt door steeds weer te herhalen: Moeder deed dat zus en Moeder deed dat zoo. tot later haar zoons hetzelfde zulksI zeggen van héar tegen hun jonge vrou j wen. En zoo voort. Het is een ketting, die best eens gebroken mag worden. Komkommerschotel Dit is een bij uitstek geschikt gerecht voor zeer warme dagen. Bij het opdif nen moet men er rekening mee houden, dat deze ouderwetsche komkommerscho tel veel vcrkoelender is dan gewon? komkommersla ook voedzamer w men kan dus wat meer peper er in ge bruiken. Men moet kinderen tijdens het eten er van en vlak er na geen water laten drinken. Benoodigdheden: Gp een flinke kom kommer rekent men ongeveer een kil" of anderhalf kilo koude gekookte aard- appelen. Olie en azijn naar smaak, pe per, zout, een hard gekookt ei. eea preitje. Bereiding: Snijd de koude gekookt? ardappelen aan plakjes in een ruim? diepe kom, voeg er ook alle kruim bii Schil en schaaf de komkommer in dun ne plakjes. Voeg deze onmiddellijk, du* zonder ze eerst weg te zetten, met zout. bij de aardappelen. Snijd het preitje fi.ln cn doe dat er bij. Voeg nu ongeveer vier eetlepels olie bij de komkommer ?n aardappelen en ongeveer drie eetlepels azijn of minder naar smaak. Kook het hard, pel het en snij het zeer fi)n doe ook dit er bij. Snijd nu met twtf twee messen zoo lang door de mass* tot deze fijn verdeeld is. terwijl men telken», met een houten lepel alles fim* omroert. Men krijgt tenslotte een vrjl eompacte massa, zooals bii stamPP01 Men kan deze massa in een met water omgespoelden rijstrand of puddingvorm drukken en ze earneeren met takjes P5" terselie en partjes eekfinkt ei. Men ka" ze ook opdienen in een wijde, ondiep' schaal en de bovenzijde garneeren. 'n' dien men een ei per persoon rekent, kan dit gerecht rle hoofdschotel vormen valJ een middagmaal, zonder eieren als aan vulling.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 6