Nijverheid Handel en STADSNIEUWS De Maansteen Alle Hens aan dek DE STADSBUS STAAKT DEN DIENST Lichtsignalen op de Varkens- markt Plannen voor een hulpactie Burgerlijke stand De geschorste Soester gemeenteambtenaren A. A. HUMME Jr. Üqsmda HEIDEBRAND BIJ SOESTERBERG INENTING TEGEN TYPHUS VERKOOPINQEN Baarn 2e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DINSDAG 11 JUNI 1940 T N het City Theater loopt met in- 1 gang van heden een nieuw pro gramma, met als hoofdfilm „Alle Hens aan Dek" (Sailing along). De regie is van Sonnie Hale, de mu ziek wordt verzorgd door de beken de band van Louis Levy. De film brengt het volgende gegeven op het doek: Kay Martin, de aangeno men dochter van schipper Barnes, leeft vroolijk en levenslustig op een schip, dat de Thames bevaart. Hoewel zij een echt „Schippersmeisje" is, hoopt zij eens revue-ster Ie worden. Aan boord is even eens de zoon van den schipper, Steve, een eerzuchtig jongmcnsch. die al zijn vrijen tijd aan de studie der economie Een scène uit de film Alle hens aan dek". City Theater besteedt. Hoewel de jongelui dol op elkaar zijn, kibbelen zij van vroeg tot laat. Op zekeren dag is Kay (met een nieuw jurkje aan) weer eens op 't dek aan 't dansen en zingen, tot groote ergernis van Steve, als zij wordt opgemerkt door Anthony Gulliver, een excentrieke rnil- lionnair met een zwak voor genieën, •die haar aanbiedt voor haar carrière te zorgen. Eerst weigert Kay, maar ge- ergerd door de houding van Steve, ont snapt ze van het schip en zoekt in Lon den Gulliver's huis op, waar ze „ijzig" ontvangen wordt door Anthony's zuster Victoria, op wie Kay een zeer slechten indruk maakt. Van haar stuk gebracht door do vele gebeurtenissen van dien dag legt Kay een armzalige proef af voor de revue-directeur Dickie Randall. De sympathieke Randall kan in Kay geen toekomstige ster zien, en Kay wil reeds ontmoedigd weggaan, als Steve komt binnenstormen en haar terugkeer eischl. Zijn gedrag maakt Victoria zoo woe dend, dal déze besluit om Kay in alles te steunen en Steve in zijn jaloezie, vindt eenige troost bij de vrouw van Randall, Stephanie. Gulliver en Victoria voeden Kay op, niet alleen tot revue-ster, maar ook tot dame. Dickie Randall is zeer verrast door deze verandering, hij wordt ver liefd op Kay, en zij krijgt de hoofdrol in een nieuwe revue. Deze Show wordt door Gulliver gefi nancierd. Bij do première zijn onder de toeschouwers schipper Barnes, Victoria en Steve. Kay heeft enorm succes en na afloop, in de kleedkamer, vallen zij en Randall in eikaars armen. Steve, die intusschcn ook zijn kans heeft gehad, en veel geld heeft verdiend, slaat op liet. punt een wereldreis te ma ken met zijn nieuwe boot. Als Kay hoort wat er gebeurd is, neemt ze een snel besluit: ze geeft haar rol aan een ander, en spoedt zich naar de rivier, waar ze St.eve vindt. Beiden hebben de vreugden van het succes mogen smaken, beiden hebben nog maar één wensch: bii elkaar te mo gen zijn en te varen in Steve's boot., die weldra hun huwelijks-boot zal worden. FRUIT. EN GK0ENTENVE1LING AMERSFOORT, 11 Juni. De pr\jsno- tccring op de veiling van 10 Juni wan: aardbeien 17—29, tomaten 13—18, dubb. boonen 3512, bloemkool 42150, komkom mers 80130; aardappelen 100-117, worte len 102—140, postelein 13—14, andtfvié! 3— 9, sla 1024, raapstelen 67, radijs 1624, look 9—17, peulen 26—28, tuinboonen 1314 rabarber 1022. doperwten 2225, bleten 3640, peterselie 14—17, snjjbiet 913. In verband met de genomen maat regelen der desbetreffende autori teiten is de N.V. Amersfoortsche Autobuedienst verplicht van heden, Dinsdag 11 Juni, af tot. nad.er order haar autobusdienst geheel stop te zetten. Derhalve zullen dus met ingang van vandaag de stadbussen niet meer rijden. Tiun doel en werking OP de Varken6markt zijn ver keerslichten geplaatst, de eerste in onze stad. Ongetwijfeld zal het velen interesseeren hoe de werking van deze lichten is. Wij hebben ons daarom gewend tot den heer P. Kluft, v<an de firma Alberts en Kluft, de leveranciers van deze lichtsignalen, die bereid was ons eenige inlichtingen daaromtrent te verschaffen. De lichten zooals ze in onze stad ge plaatst zijn bestaan uit drie verschillen de lampen: rood geel en groen. Groen beteekent: vrij, Rood beteekent: stop pen terwijl het gele 'licht de overgang vormt van het groen naar het rood. Dit gele licht is eigenlijk een verlengstuk van het roode d.w.z. verkeer dat vóór de streep i6 moet ook voor het gele licht stoppen. Alleen het verkeer dat reeds over de streep is als het gele aangaat, mag nog doorrijden. Het op bepaalde tijden aan- en uit gaan der lichten wordt in dit geval ge regeld door een uurwerk dat om de zoo veel seconden een „relais" in werking stelt, dat weer contact tot stand brengt tusschen het electrisch net en de lam pen. Onder een „relais" verstaat men een apparaat dat. hetzij langs mecha- nischen hetzij langs electrischen weg contact tot stand brengt. Gewoonlijk heeft een relais slechts tot taak een an dere schakelaar die een krachtiger strotten inschakelt in werking te stellen, doch hij de verkeerslichten wordt di rect. het contact tusschen net en licht tot stand gebracht. Zooals we reeds zeiden, wordt bii de lichten op d.e Varkensmarkt het relais door middel van een uurwerk in wer king gesteld. Dit uurwerk is verstel baar op verschillende tijden zoodat het voor do verkeerspolitie mogelijk is zelf die tijden te regelen naar de eischen die het verkeer stelt. Zoo zal men de lichten b.v. op spitsuren op een korteren tijd afstellen teneinde, het verkeer snel te „loozen" of juist op langeren tijd om groote verkeersdrommen gelegenheid tot passeeren te geven. Een andere methode om de relais in werking ie stellen is de electrisehee. De ze wordt o.a. bij de z.g. drempelsigna len gebruikt. De electrisclie methode berust op het principe dat men cenl con densator wel naar gelieven langzaam of snel kan laden maar niet ontlanden. Het ontladen gaat steeds zeer snel. Door middel van een weerstand regelt, men nu den laadtijd b.v. op 12 seconden. Is de condensator geladen dan wordt, de stroom uitgeschakeld en de condensator weer ontladen. Hiermede kan men dus ook den brandtijrl der lichten regelen. Wanneer de signalen in werking ge steld worden, is nog niet bekend. Wij hopen daar nog nader op terug te ko men. TEMPERATUUR VAN HET WATER De temperatuur van het water in Pesie's bad bedroeg hedenmorgen 74 gr. F. 23 gr. C. TWEEJARIGE PLANTEN VRAGEN DE AANDACHT De echte lulnliefhebber vindt in zijn tuin altijd wel wat te veranderen, te verbeteren te zaaien of te planten, en wanneer er oogcnschijnlijk op een moment niets meer te doen valt, komen de gedachten aan het volgend jaar, en zoo zijn liet dan thans dc tweejarige planten, die de aandacht ko men vragen, om gezaaid te worden. En dan vergeten we vooral de ouder wet sche Duizcndschooncn niet, de Dian- thus barlmtus met hun prachtige iluwce- lige blocmschcrmcn. waarvan de enkel- bïoemigc wel de meeste variatie van tint geven, bloedrood, kersrood, scharlaken en bruin-zwart wisselen af met zalmkleurige, vleeschkleurige rose en witte exemplaren, al of niet met een gekleurde ring in het hart. Een bijzondere verschijning is de variëteit oculatus maninatus grandiflorus, met zeer groote enkele witte blocmschcr mcn, karmijnrood geringd. Wie liever dub- belblocmigc Duizcndschooncn zaait, moet wel bedenken, dat hoogstens 60 d 65 pet. van een zaaisel dubbclbloemig wordt, de rest is gewoon enkelbloemig. Alle Duizcnd schooncn verlangen voedzamen grond en een plaats in de volle zon, en wanneer we in Juni zaaien, kunnen we ze in October ter bestemder plaatse uitzetten, 2530 c.M. uit elkaar, daar zij een hoogte bereiken van 50 c.M. Bijzonder dankbaar is ook de Vergeet- mij-niet of Myosotis, die zich met zoo vele voorjaarsbloemen laat combineeren, met gele toeven Atyssum, met purperroode Muurbloemenpcrzikklcurigc tulpen en rose Silene. En de mooiste Vergeet-mii- niet is wel de intens blauwe Myosotis com pact a Indigo Oneen, die zooals de naam ook reeds aangeeft mobi compact van vorm blijft. Wie liever groot ere bloe men ziet, kiest de Myosotis hybrida Marga Sachcr, die vooral in lichte schaduw en goed vochthoudendcn grond een verras send helder blauwe kleur geeft, en waar van de bloemen 1 c.M. in doorsnede ziin. We zaaien Vergeet-miJ-niet in Juli in goede vochthoudendcn grond, waarbij het zaad tegen het verstuiven gedekt wordt Na ze verspeend te hebben, brengen we zc in October ter bestemder plaatse, op 25 c.M. afstand. Wie een Vcrgect-mij-nict zoekt, die spe ciaal voor den waterkant geschikt is. kan daarvoor de Myosotis palustris sempcrflo- rens nemen, die het wcligst groeit op vochtige hurnusriike plaatsen, waar zii den gcheelen zomer kan doorbloeien en een vaste plant vormt. GEBOREN: Leendert Peter, z. van Frank van der Kloot en Gerbertin© Buist; Christi- aan. z. van Woutcrus Klee en Evertje Gra. da van EfkeQen; Anna Gertrudis Antlhonia, d. van Coeriraad Roelof vnn Drie en Ber. nardina Johanna van den Hengel. OyERLEDEN: Gtfsberta Theodora Anna, 38 j. cohtg. van Rejicr Arnoldus Kevtear (5 Juni te Alkmaar); Martina de Jong, 48 j. eehtg. van Cornelia van Dic'rdorp. OMTREK SOEST. Het gemeontebestuur heeft het schorsingsbesluit van drie gemeen teambtenaren ingetrokken en de straf veranderd in inhouding van een maand salaris. Zooals wij eenige weken geleden reeds hebben medegedeeld hadden deze drie ambtenaren, ondanks dat hun be volen was op hun post te blijven, de gemeente Soest verlaten en waren tijdens de oorlogsdagen hun familie leden naar een evacuatieoord in Noord Holland gevolgd. Toen het oorlogsge vaar geweken was, keerden deze amb tenaren weder naar Soest terug en meldden zich ton gemeentehuizo. De rede 'dat het schorsingsbesluit werd opgeheven en veranderd in een andere straf, is gelegen in het feit dat de secretarie momenteel met werk overbelast is. I Aan het Borgstellingsfonds I en het plaatselijk comité werd resp. 200 en 100 geschonken lp ISTERAVOND vergaderde in «ff-7 Nieuw Amsvorde de vereeni- ging „Handel en Nijverheid" onder leiding van haar voorzitter, den ■Hiecr W. Wijk Jr. De voorzitter gewaagde met dank- baarheid van het behoud van jRAmersfoort gedurende (le laatste Hspannende lagen. Dat het ovengroo- pSe meerendeel zijn bezittingen ge- ^fcpaard zag, moet ons tot groote ^dankbaarheid stemmen, daarnaast $Hpaan onzo gedachten uit naar die Igfeenen en datgene wat door den oor- Jog getroffen werd en hieraan zal Hdeze avoncl hoofdzakelijk gewijd zoo besloot spreker zijn ope- Biingswoorden. Hot bestuur legde vervolgens de plan nen voor een hulpactie bloot. Er waren drie steunaanvragen welke allereerst de aandacht vroegen. In de eerste plaats de aanvrage van het Borgstellingsfonds van dc Gelder- pche Vallei. »De Voorzitter lichtte dezé als volgt toe. fJii in het gebied van het Borgstel- Bnp sfonds voor de Geldersche Vallei EOovelen door de ramp van den oorlog wérden getroffen, kan net Borgstellings fonds, mits over voldoende middelen be schikkende, zeer nuttig werk doen. Buieen bedrijven en bedrijfjes waar van bekend is dat zc levensvatbaarheid bezaten, worden door het Borgstellings fonds geholpen. Deze zijn er uiteraard in de tegenwoordige omstandigheden vele. In plaatsen als Schorpenzeel, Rhe- ïien en omgeving, waar vrijwel alles verloren ging, moeten velen geholpen .WOrden. yrapoor onzen steun aan hot Borgstol- Jingsfonds helpen we collega's. "/In do tweede plaats vraagt do plaatse lijke sleunactio de.aandacht van onze Vereniging. Hiervoor ook een gedeelte van het vereenigingsbezit to voteeren, wilde het Bestuur gcwcnscht voorko men. En de derde plaats vraagt do actie van de drie Nederlandsche Middenstands bonden om onze aandacht. '.|ïn dc circulairo uitgaande van de Contact-Centrale van dc Nederlandsche Middenstandsbonden bepleiten de Hoofd besturen een zoo groot mogelijke gave. .Wanneer ook giften van guldens en kwartjes welkom zijn, dan toch zal men dienen te bedenken, dat hiermede bij oen ramp als deze niet kan worden vol staan. BDe dankbaarheid dat wij onze bezittin gen niet behoefden op te offeren bii do .verdediging van ons vaderland, zou met efen gift van enkele kwart jes of guldens Ook al slecht tot uitdrukking komen. De circulaire gaat zelfs zoo ver, dat men van de zijde van de Contact-Cen trale meent te mogen vragen om een bedrag van 1 van het gespaard ge- ffleven bezit. Deze norm wil het bestuur van H N, om verschillende redenen niet dade lijk overnemen. O.a. is er nog onzeker heid omtrent hellingen van overheids wege, die zeker niet uit zullen blijven. Of dan vrijwillige gegeven bijdragen in mindering van een op te leggen om slag zullen mogen worden gebracht, Staat niet vast en zoolang dit niet, het geval is, kan het bestuur van II. N., Zoo besloot de voorzitter, dén leden niet Aanraden 1 van hun bezit te offeren. Dat hierdoor de actie van dc Midden standsbonden niet op dood spoor geleid mag worden, spreekt van zelf. Er. is ,Veel en nuttig werk te doen. I Het bestuur stelde vervolgens voor FEUILLETON Door WILKIE COLLINS Nederlandsche bewerking van $8) „Wilt u zoo goed zijn nog één vraag te beantwoorden?" vroeg hij met een hoof- Sche buiging. „Verondersteld, dat het voor u mogelijk geweest ware mij het gelei te leonen, wat zou dan de gebruike lijke termijn zijn geweest?" „Het is hier de gewoonte", antwoordde ik, „dat zoo'n leening een jaar nadat zij is aangegaan, wordt terugbetaald, indien inen dat wenscht". Hij dankte, mij met een buiging eil ver liet hierop het kantoor, terwijl ik mij af vroeg, welke bedoeling hij bad met zijn laatste vraag. Ik vermoedde, dat zijn verzoek om een leening slechts een aan loop was geweest, om mijn antwoord op die vraag te weten te komen. HOOFDSTUK III Ik moest dien avond uit dineeren en boorde bij aankomst in het huis van mijn gastheer, dat de hepr Murthwaite, bekend door zijn ontdekkingsreizen eveneens aanwezig zou zijn. Na afloop van bet cliner had ik gele een bedrag van ƒ200,— aan het Borg stellingsfonds te voteeren en een be drag van 100,— aan het plaatselijk comité, terwijl daarenboven nog in F.A.M. verband datgene zal worden gegeven, wat in dit, verband zal wor den overeengekomen. Dit voorstel werd bij acclamatie aan genomen. Verder zal een comité van actie, ook weer in de F.A.M. verband den midden standers individueel vragen om hulp van middenstanders voor middenstanders. Alles op korten termijn. Vervroegde winkelsluiting Het feit dat vele zaken reeds vrijwillig de openstelling van winkels verkortten maakt, dat de organisaties hier niet meer onverschillig tegenover kunnen staan. Eenheid in deze zaak zal het geheel ten goede komen. „Handel en nijverheid" zal in samenwerking met de F.A.M. het. Ge meentebestuur dienen te verzoeken hier in regelend op t.e treden. Dit voorstel werd bij meerderheid van stemmen aangenomen. Electriciteitstarieven De gedwongen verduistering die ons niet in staat stelt stroom af te nemen, maakt, dat vast-recht-gebruikers "een hoogere gemiddelde stroompriis voor hun K.W. electriciteit gaan betalen. De F.A.M. zoo werd ter vergadering mede gedeeld, had reeds een bespreking met de directie van do P.U.E.M. Een algemeene verlaging van de vast recht-tarieven kon echter niet worden verkregen. Zoodra de toestand meer overzichtelijk wordt, zal de P.U.E.M. haar houding nader bepalen, daarbij zooveel mogelijk rekening houdende met de belangen van de verbruikers. IndiviHueele gevallen, waarin electri- citeits-gebruikers gedupeerd worden door de ontstane toestand, kunnen aan de P.U.E.M. worden voorgelegd, zoo werd ter vergadering medegedeeld. De secretaris deed verder nog mede- deeling over vorderingen op Militaire onderdeelen en hoe deze geïncasseerd kunnen worden, alsmede over de arbeidswet. Deze laatste wet kan, aangezien de Nederlandsche wetten door do Duitsche Overheid gehandhaafd blijven, niet door een plaatselijke autoriteit buiten wer king worden gesteld. Men stelle zich in verbinding met de Arbeids-Inspeclio. GRAND TH«?aTRE. Van Vrijdag 7 Juni t.m. Donderdag 13 Juni vertooning van de film „Opcrabal". Voorstellingen: Zondag 1-45, 400, 6.15 en 8.30 uur doorloopend. Andero dagen 8 uur. Zaterdags 6 en 8.15 uur. Zater dag- cn Woensdagmiddag 2.30 uur matinée. CITY-THEATER. Van Dinsdag 11 Juni" t m. Donderdag 13 Juni vertooning van de film „Alle hens aan dek." Voorstellingen: Zonclag 1.45, 400, 6.15 en 8.30 uur doorloopend. Andere dagen 8 uur. Zaterdag 6.15 en 8 uur doorloo pend. Zaterdag- en Woensdagmiddag 2.30 uur matinee. 'REMBRANDT-THEATER. Vertooning van „De strijd om El-Rio en Jongens in uni form". OPENBARE LEESZAAL MET JEUGDLEES ZAAL, Muurhuizen 9„ BELLAM Y-BIBLIOTHEEK (kosteloos). Appelweg 6. STERHUIS, Korte Beekstraat 4. Voor alle meisjes lederen avond geopend, deB Zondags van 2 uur. MUSEUM FLEHITE, Westslngel. Geopend dageiyke van 10—12 en 1—4 uur, uitge zonderd Zondag, 's Zaterdags 10—12 en 1,303 uur, (Stadgonootcn hebben 's Zaterdags vrijen tóegang), AMICITIA. 15 Juni Bridge-drive ten bate der oorlogsslachtoffers. 2 uur. •s PRINSENHOF. 17 Juni Ned. Ver. van Luchtbescherming, lezing door mcj. Ku- kuk „Hoe te verduisteren en toch te verlichten" 8 uur. genheid een gesprek met (hem aan te knoópen. „Als ik mij niet vergis, mijnheer Murthwaite", begon ik, ,jheeft u lady Ve- rinder gekend en stelde u ook belang in de omstandigheden, die geleid heb ben tol de verdwijning van den Maan steen?" Hij vroeg mij, wie ik was, en ik deel de hem mede, in welike betrökking ik tot dc familie Herncastlé stond en wel ke eigenaardige positie ik vervulde ge durende de laatste levensjaren van den kolonel. „Heeft u den laatsten liid lets over die Indiërs gehoord?" vroeg hij. „Ik heb alle reden, aan te nemen, dat een van hen mij vandaag op mijn kan toor bezocht 'heeft", zei ik, waarna ik hem vertelde, hoe het onderhoud was verloopen. „Waarom zou hij zoo graag hebben willen weten, wanneer een lee ning op onderpand moet worden afbe taald?" eindigde ik. „Kunt u daar werkelijk niet zelf het antwoord op vinden, mijnheer Bruff?" Op die vraag werd mij ineens alles duidelijk. „Inderdaad, nu begrijp ik het!" riep ik uit-,. De Indiërs aanvaarden het als een feit, dat de Maansteen be leend is, en wilden zekerheid (hebben om trent den tijd, waarop de diamant, op zijn vroegst, bij de bank kan worden op gevraagd". „Een jaar nadat de Maansteen in on derpand gegeven is, zullen de Indiërs hun kans afwachten. Wanneer, denkt, u, heeft die geldschieter den steen in han den gekregen?" „Ongeveer einde Juni van dit jaar meende ik. „Wij zijn nu in '48. Als de onbekende, die het geld geleend heeft, in staat is, het bedrag na een jaar terug te betalen, zal do Maansteen in Juni '40 weer in zijn bezit zijn". Dit waren de laatste woorden, die wij over liet onderwerp wisselden. Ik maak te een aanteekening in mijn zakboekje, als volgt: Juni '49. Verwacht tegen het einde van de maand nieuws over do Indiërs. Waarmede ik mijn relaas besluit. DERDE DOCUMENT Bijgedragen door Franklin Blake HOOFDSTUK I In de lente van het jaar achttienhon derd en negen en veertig bevond ik mij in het vérre Oosten, waar ik cle tijding ontving van het overlijden van mijn va der. Mijnheer Bruff, die mij hierover schreef, deelde mij mede, dat ik de erf genaam was van zijn groot fortuin en dat het noodzakelijk was, dat ik zoo spoedig mogelijk naar Engeland terug keerde. Na mijn aankomst in Londen begaf ik mij naar net kantoor van den advo caat, waar ik vernam wat er in mijn afwezigheid was voorgevallen. Ik vroeg direct waar Rachel zich be vond en hoorde, dat zij haar intrek had genomen bij mevrouw Merridevv, een zuster van wijlen sir John Verin der, die door de executeurs van haar moeders testament als voogdes was aangewezen, in plaats van haar oom Ablewhite. Een half uur na het, ontvangen'van deze mededeeling was ik reeds op weg naar Portland Place, waar mevrouw Mèrridew woonde. De huisknecht, die open deed, wist niet of juffrouw Verinder thuis was. Ik gaf hem mijn kaartje met het verzoek hiernaar te informeeren. doch na kor ten tijd kwam hij terug en deelde mij met een onverstoorbaar gezicht mede, dat juffrouw Verinder uit was. Ik verwachtte niet dat Rachel zou weigeren mij te ontvangen en liet de boodschap achter, dat ik om zes uur zou terugkomen. Om zes uur werd mij opnieuw gezegd, dat juffrouw Verinder uit was. Mijn vraag of zij geen boodschap vóór mij had achtergelaten, werd ontkennend be antwoord. Had juffrouw Verinder mijn kaartje ontvangen? Ja, zij had dit ont vangen. Hët was mij nu duidelijk dat Rachel mij niet wilde zien en mijn laatste kans was, haar te schrijven, Ik zond mijn bediende, den volgenden dag met een brief, doch het antwoord luidde: „Juffrouw Verinder wenscht niét in correspondentie te treden met den heer Franklin Blake". Hoe veel ik ook van Rachel hield, ik voelde mij diep gegriefd door dit belee- digende antwoord. Mijnheer Bruff kwam bij mij om over zaken te spreken, doch ik zei daar nu geen tijd voor te hebben en legde hem de hecle zaak voor. Ik vroeg hem, óf er in Rachel's bijzijn las terpraatjes over mij waren rondge strooid. Hij wist van niets, Had zij, toen zij bij hem vertoefde, nooit óver mij ge sproken? Neen. Ik nam daarop uit mijn portefeuille den brief, die lady Verinder mij uit Frisinghall geschreven had, en wees hem op de volgende regels: „De waardevolle diensten, die je bij het on derzoek naar het verloren juweel bewe zen hebt, worden door Rachel, in haar tegenwoordigen gemoedstoestand, als een onvergeeflijke inmenging be schouwd. Onbewust heb je er toe bijge dragen, de angst., dat haar geheim ont dekt zou worden, te vergroot en." „Is het mogelijk", vroeg ik, „dat het hierin beschreven gevoel jegens mij nog altijd even bitter is?" Ér lag diep medegevoel in den blik van den advocaat, toen hij antwoordde: „Ik kan niet anders zeggen, dan dat dit het geval blijkt te zijn." Ik belde den huisknecht en gaf order mijn valies te pakken cn iemand om een spoorboekje te zenden. „Wat is u van plan?" vroeg mijnheer Bruff verbaasd. „Ik ga met den eorstvolgenden trein naar Yorkshire?" „Waarvoor?" „Mijnheer Bruff, mijn deelnemen aan het opsporingswerk is nog steeds een onvergeeflijke fout in Rachel's oogen. Ik neem daar geen genoegen mee. Ik ben van plan de reden te vinden van haar geslotenheid tegenover haar moe der en van haar vijandschap jegens mij. Al3 lijd, geld en moeite de beslissende factoren zijn. zal ik alsnog den dief van den Maansteen aanwijzen." Tegen zonsondergang, dienzelfden avond, stond ik weer op hét van ouds zoo bekende terras. Ik liep langs het pad om het huis naar den achtertuin en zag daar mijn goeden ouden vriend Bet- terêdge in zijn rieten stoel, een pijp in den mond, een opengeslagen boek op zijn knieën en de hon den, aan weerskanten naast, hem, op den grond uitgestrekt. Gewaarschuwd dóór het grommen van de honden, stond de oude man op, om to zien wie de late bezoeker was. HOOFDSTUK II „Betteredge!" riep ik uit, op hem toetredend, „je had zeker niet venvacht niii vanavond hier te zullen zien?" „Mijnheer FranklinI" riep hij ver heugd. „Welkom in Yorkshire! Komt u binnen, dan zal ik zorgen, dat u wat te eten krijgt en dan kunt u mij later verklaren, wat u hier heeft gebracht. Er is hier veel veranderd sedert u weg ging. Het huis is gesloten en de be dienden zijn vertrokken. Maar dat hin dert niet. Ik kan wel wat koken en de SOESTER BERG, 10 Juni. Vanmid dag omstreeks \- uur brak door onbe kende oorzaak brand uit in een alleen staand gebouwtje, dat in den wereldoor log door de Belgische soldaten als veld hospitaal werd gebruikt. Dit gebouwtje ligt op de heide aan den Amersfoortschon straatweg. Do brandweer van Soesterberg had met ge brek aan water te kampen en moest zich beperken tot het dooven van de heide, welke door de rondvliegende vonken in brand was geraakt. Een brandweerwagen van de Duitsche troepen, welke met watertanks is uitge rust, had met drie stralen het vuur spoe- GEVAAR VOOR DE UMGEVING SOEST. De burgemeester van Soest verzoekt aan hem, in verband niet m door hem bekomen aanschrijving, op gave te verstrekken van de in deze gemeente zich bevindende ongespron-1 gen projectielen (geen vliegtuigbom men). In verband met de veiligheid is het ten strengste verboden ongesprongen projectielen aan te raken. De plaats der ongesprongen projec tielen zal worden aangegeven met. een bord. waarop vermeld staat: „Onge sprongen projectielen". „Levensgevaar"* „Niet aanraken". SOESTER SCHOLEN WEER IN GEBRUIK SOEST. Geleidelijk aan wordt het aantal militairen dat in deze gemeenle is gelegerd, kleiner, waardoor verschil lende gebouwen vrij zijn gekomen of binnenkort vrij komen. De openbare lagere school in de Kerkebuurt schijnt thans aan de beurt t.e zijn door de militairen te worden ontruimd. Naar wij vernamen zullen in de komende week de. lessen in die school weer her vat worden. BAARN', Van de gelegenheid tot kosteloozo inenting tegen typhus heb ben 280 personen gebruik gemaakt, welk aantal ongeveer 2 van de totale be volking uitmaakt. De gelegenheid voor kostelooze inen ting stond open voor ingeschrevenen bij het Burgerlijk Armbestuur en voor le den van de Ziekenfondsen terwijl be paald was dat allen, die zich kosteloos wenscht en te doen inenten, zich vooraf ten gemcentehuize moesten melden. Do geringe animo welke er voor de kostelooze inenting bestond moet ten deele haar oorzaak in dit voorschrift hebben gevonden, want velen zijn er voor terug geschrokken, die wél voor inenting gevoelden zich eerst op het ge meentehuls aan te melden. Dit geldt voornamelijk voor do leden van de Zie kenfondsen, die zich door do aanmel ding geen brevet van financieel onver mogen wilden zien opgelegd. Waarschijnlijk zou men dan ook meer resultaat hebben geboekt als de Zieken fondsen de inenting voor hun leden hadden opengesteld zonder die aanmel- dingsbepaling. Dat er maar weinigen van de ziekenfondsleden gebruik hebben gemaakt van de gelegenheid tot koste looze inenting mogen daaruit blijken dat alleen nl het. Baarnsche Ziekenfonds l/3\ deel van de bevolking tot lid heeft. 18 Juni. Verkoopt ng van circa 10 H.A. gra.sgewas aan het. Zuidereind, 3.23.60 H.A. aan het Zuidereind en 4.59,40 H.A. aan den Eemdijk in den Pikmansipöl'der noor notaris A. Römer in het Koffiehuis van den heer H. J* Kuijer aan den Baarnsche dijk 11 uur v.m. 26 Juni. Verknoping van het huis niet tuin „Hoogerlust", aan de Pen straat 67 door notaris A. Römer in het hotel „Het Kasteel van Antwerpen" aan dé Laanstraat 59. 8 uur n.ni. vrouw van den tuinman kan uw ka mer in orde brengen." liet speet mij, hem te moeten teleur stellen. Maar het huis behoorde nu aan Rachel en na haar houding in Londen kon ik onmogelijk gast in haar huis zijn, of zelfs den drempel overschrij den. Ik moest Betteredge wel vertellen hoe de vork in den steel zat en ik kon zien dat mijn mededeeling hem zeer be- droef de. „Het is een prachtige avond", zei ik „en ik wandel naar Frisinghall, waar ik mijn intrek neem in het hotel. Kom dan morgenochtend bij mij, dan ont bijten wij samen en kunnen rustig pra ten, want ik moet je wat vertellen." „Ik had zoo gehoopt, dat alles weer in orde was tusschen u en juffrouw Rachel", zuchtte de oudo man, „maar u hoeft niet heelcmaal naar Frising hall te loopen, als "u onderdak zoekt. Op drie kilometer hier vandaan ligt de boerderij van I-Iotherstone. U kunt geen bezwaar maken, daar te logeeren, want de boerderij staat op zijn eigen grond." Ik herinnerde mij de hoeve, toen Bet teredge den naam noemde. Zij lag in een dal, aan den oever van een rivier tje, in een dér mooiste streken van Yorkshire en de eigenaar had twee kaniers, die hij aan schilders en vis- schers placht te verhuren. Een aange namer tehuis had ik moeilijk kunnen vinden. „U zei, dat u mij iets te vértellen "h**, mijnheer," zei Betteredge, nadat wtf een on weg hadden hegeven. „Als het "geen geheim is, zon ik wel graag eerst wil len weten, wat u hiér heeft gebracht." (Wordt vervólgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 5