Het zwaartepunt van de Duitsche achtervolging Duitsche persstemenm over Italic s optreden Weygand in Proclamatie van Italiaanschen Koning-Keizer De positie van Egypte Dagorder van Mussolini Het aantal gevangenen en de omvang van den buit zijn reeds zeer groot Italianen brengen twee eigen schepen tot zinken Nieuwe oorlogs verklaringen Weer 1.700.000.000 dollar voor Amerika's bewapening Normandië HANGLAMP cN F. H. LOM AN S Ook commentaren op de verplaatsing van de Fransche regeering Geen afzonderlijke vrede Anti-Italiaansche betoogingen in Engeland en Frankrijk Engelsche plannen „Beslissing, die ten onrechte is genomen De zetelverplaatsing der Fransche regeeriiw De Italiaansche ministerraad bijeen Arrestaties van Italianen Ie BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 12 JUNI 1945 BERLIJN, 11 Juni. (D.N.B.) Het frontbericht van het D.N.B. luidt als volgt: Nog steeds ligt het zwaartepunt van de Duitsche achtervolging op den rechtervleugel. Het snelle optreden der sterke Duitsche pant serformaties en snelle troepen, die hier in den strijd zijn geworpen, heeft er klaarblijkelijk toe geleid, dat sterke vijandelijke strijdkrach ten van het front losgemaakt en omsingeld konden worden. Ofschoon niet kan worden gesproken van een aaneengesloten, doorloopend front in den keten van veldslagen, die zich uitstrekt van de Atlantische kust tol aan de Argonnen. moeten toch deze ^vechlshandelingen als'een actie wor den opgevat, die ee eenheid vormt. Dat is ook in de eerste plaats de reden, dat het legerbericht nog steeds de uiterste reserve, -oowel in plaatsaan duidingen als in mededeelingen over gevangenen en buit. in acht neemt. De tot dusverre bekende cijfers voor het aantal der gevangenen en voor den om vang van den 'it zijn reed zeer groot. De vijandelijke tegenstand teert daar door en rloor de zware, bloedige verlie zen zienderoogen weg. In het bil onder moet gewezen wor den op de beteekenis der verliezen van den tegenstander aan oorlogstuig van allerlei aard. Deze verliezen kun nen. aangezien Duitsche troepen bet uitgestrekte Voord-Fransch® industrie gebied met zijn talrijke moderne pro ductiecentra beheerscben. niet worden aangevuld door de Fransche industrie uit eigen kracht. ALGECIRAS, 11 Juni (D.N.B.). Aan de Spaansche kust bij Gibraltar zijn in reddingsbooten en deels zwemmend tal rijke zeelui aangekomen van de Ita- iiaansche vrachtschepen „Numbolia" en „Chelina" (2.000 en 10.000 ton). Zij ver telden, dat beide schepen bij het be kend worden van de oorlogsverklaring in de haven van Gibraltar lagen. Ter stond lieten de gezagvoerders de red dingsbooten neer en brachten zij hun schepen tot zinken. Het grootste deel van de bemanning heeft de Spaansche kust weten te bereiken, terwijl anderen door Britsche patrouillebooten aan de grens van het Spaansche rechtsgebied zijn opgebracht en geïnterneerd. ROME, 11 Juni. (Stefani). De zaak gelastigde der Zuid-Afrikaansche Unie heeft den minister van buitenlandsche zaken, Ciano, op bevel van zijn regee ring, zijn paspoorten aangevraagd. Hij verduidelijkte, dat dit beschouwd moet worden als verklaring van den staat van oorlog tusschen Italië en de Zuid- Afrikaansche Unie. SIMLA, 11 Juni. (Reuter). De vice-koning van Britsch-Indië heeft den staat \an oorlog tusschen de regee ring van Z.M. en Italië afgekondigd. WELLINGTON, 11 Juni. (Reuter). De eerste minister, Fraser, heeft ver klaard, dat Nieuw-Zeeland in oorlog is met Italië vanaf heden 10 uur 30 Nieuw Zeelandschen tijd. TIRANA, 11 Juni. (Stefani). Krachtens een thans gepubliceerd de creet beschouwt Albanië zich in oorlog met de staten, welke met. Italië ïn oor log zijn. De Duce zal als opperbevelheb ber van de Italiaansche strijdkrachten eveneens het bevel voeren over alle strijdkrachten, die eventueel in Alba nië zullen opereeren. 4 DE HOUDING VAN TURKIJE ANKARA, 11 Juni. (Stefani). In een commentaar op de ontwikkeling van het Europeesche conflict bevestigt Atay, directeur van het officieuze blad vUlus". die tevens afgevaardigde is. dat Turkije, hoewel voornemens om zijn onafhankelijkheid cn zijn onschend baarheid te verdedigen, vastbesloten is zich altijd huiten het conflict te hou den, daar het eeen enkelen lerritorialen wensch ten koste van andere landen heeft. Atav voegt hieraan toe, dat men zich vergist indien men meent, dat Tur kije zich op eenzelfde dwaalspoor kan laten brengen als de andere landen, die door een tragisch lot zijn getroffen. BETOOGINGEN IN MADRID MADRID, 11 Juni. (D.N.B.) Naar aanleiding van de overhandiging van de geloofsbrieven door den Engelschen ambassadeur. Samuel Hoare. zijn op nieuw betoogingen gehouden. De betoo- gers voerden nlakkaten mee met het opschrift: „Gibraltar en Tanger voor Spanje". Ook in de provinciesteden werden door de studenten en falangisten de betoogingen voor teruggave van Gibral tar voortgezet. Niettegenstaande het bestaande verbod zijn in Cadiz en Se- villa optochten gehouden. Dit jaar reeds boven de 5 milliard gestegen WASHINGTON, 11 Juni. (D. N.B.) De begrootingscommis sie van het Huis van Afgevaar digden heeft het Huis aanbevo len, opnieuw een bedrag van 1.700.000.000 dollar beschikbaar te stellen voor wapeningsdoelein den. Het bedrag, in dit jaar voor de wapening gevoteerd, zou daar mede tot boven de vijf milliard stijgen. Het voorstel in kwestie voorziet in versterking van het personeel van het geregelde le ger met 95.000 man, in de aan schaffing van 3000 vliegtuigen voor de luchtmacht en in mach tiging voor het op stapel zetten van 68 oorlogsschepen. In zijn motiveering verklaart de chef van den Gene ral en Staf. Mar shall, dat het. leger zich eeen inval in de Vereenigde Staten kan indenken en dat een luchtaanval, hoewel moge lijk, -op het oo&enblik onwaarschijn lijk is, dat men echter rekening dient te houden met elke mogelijke ontwik keling op het Amerikaansche vaste land. Een post van 1.000.000 dollar voor den aanleg van een basis voor de marineluchtmacht op het eiland Can ton is opgeschort, tot de goedkeuring van het departement van buitenland sche zaken zal zijn verkregen, daal de Republikeinsche afgevaardigde Tinkham de opvatting verdedigde, dat een gemeenschappelijk bestuur van dit eiland door Engeland en de Ver eenigde Stalen op een geheim militair bondgenootschap zou lijken. LEDEN VAN BRITSCHE AMBAS SADE HEBBEN PARIJS VERLATEN PARIJS, 11 Juni. (D.N.B.) De le den der Britsche ambassade hebben Parijs verlaten. De leden van de Ame rikaansche ambassade bevinden zich nog in Parijs. Het station van Calais moest het tijdens den hardnekkigen strijd om deze Fransche havenplaats ontgelden en werd ernstig beschadigd Besprekingen met Britsche of ficieren over de eenhoof dige legerleiding IRUN, 11 Juni (D.N.B.). Uit. Biar ritz wordt gemeld, dat generaal Wey gand zich op het oogenblik in Norman dië bevindt, waar hij belangrijke be sprekingen met de Engelsche comman danten voert. De wensch van het Brit sche. officierencorps, dat een nieuwe re geling met grootore Engelsche onafhan kelijkheid van het Fransche commando wil, zou in het voorloopige rapport van Lord Gort over den terugtocht in Vlaan deren een krachligcn steun vinden. Vol gens de Engelsche opvatting is het voor liet volbrengen van den doorbraak naar zee noodlottig geweest, dat bet Fran sche commando hel Britsche expeditie corps ophield door kanslooze strate gische opdrachten, zooals de dekking van de industriecentra rondom Valen ciennes en Rijssel. Anderzijds honden dc Franschen vast aan het standpunt, dat met het oog op den ernstigen toe stand, waarin de legers zich bevinden, een eenhoofdig Fransch opperbevel meer dan ooit noodzakelijk is. Daar dit verschil van meening, ondanks het be trekkelijk geringe aantal nog in Frank rijk vechtende Britsche troepen, het weerstandsvermogen van den linker vleugel ernstig dreigt te verzwakken, heeft, aldus meldt men verder, Reynaud generaal Weygand dringend verzocht door persoonlijk bij de Britsche com mandanten tusschenbeide te komen zoo snel mogelijk een bevredigende regeling in Franschen zin tot stand te brengen. Doordat echter ook het Engelsche offi cierenkorps- aan zijn standpunt vast houdt, hebben de besprekingen nog geen resultaat gebed. VOOR ELECTRO TECHNISCH BUREAU UTR.STRAAT 15 TEL. 3483 BERLIJN, 11 Juni. (D.N.B.). Uiter aard wordt het aspect der Berlijnsche avondbladen in de eerste plaats bepaald door de waperilbroederschap met Italië. Daarnaast worden de nieuwe, groote successen der Duitsche troepen, die reeds aangekondigd werden in het le gerbericht van gisteren, en die het doo- delijke gevaar voor de Fransche hoofd stad in het licht stellen, uitvoerig van commentaar voorzien. De dagbladen wijzen in dit verband op de toenemende paniek in Parijs en op de vluc* t der Fransche regeerings- instanties naar Tours. Het tot dusverre nog steeds kunstmatig met alle mid delen der propaganda in stand gehou den uiterlijk betoon van een beheerscht en koelbloedig Frankrijk begint ineen te storten, zoo schrijft de Lokalanzei- ger. Het besluit van de regeering om haar zetel te verplaatsen naar Tours geeft het sein voor Parijs. De vlucht der regeering wordt verbloemd, aldus het blad verder, doordat Reynaud zich door bet opperbevel een oproep liet toe komen, om „de ministeries te ver plaatsen naar de provincie volgens de vastgestelde plannen". Men wil nog steeds dpn indruk handhaven, dat de catastrophe zich voltrekt volgens een van te voren opgesteld plan. Dp Deutsche Allgemeine Zeitung schrijft: De politic' e beslissing van Ita lië is teven? ook eer militair besluit. Terwijl op 10 Juni het fascistische Ita lië naast -Duitschland is gaan staan, ziet Frankrijk ontzet, dat Engeland ver af en hulp verwijderd is. De Berliner Boersenzeitung zegt: De wereld staat onder den ontzaglijken in druk van het feit. dat thans aan den kant der zegevierende Duitsche weer macht het fascistische Italië tegen En geland en Frankrijk zal strijden. In de eerste verklaringen van staatslieden en organen dc- westelijke mogendheden. die afgelegd werden na de Italiaansche oorlogsverklaring, komt deels woede, deels" de diepste onthutstheid tot uit drukking. Londen en Parijs oogsten, wat Cham berlain. Churchill en Reynaud hebben gezaaid. Bezorgdheid en ontsteltenis beheerscben hun hoofdsteden. Deze ge voelens zullen nog versterkt worden, hoe meer de gevolgen der Duitsche suc cessen in Frankrijk zich zullen doen gevoelen. Duitschland wijst iedere ge dachte daaraan van de hand BERLIJN. II Juni. (D.N.B.) In ver scheidene buitenlandsche bladen ziin in artikelen van hun Berlijnsche corres pondenten meeningen verkondigd over de vermoedelijke oorlogsdoeleinden van Duitschland en oa. is de meening ge uit, dat Duitschland bereid zou zijn met Frankrijk een afzonderlijken vre de te sluiten. Daar deze meeningen geenszins het Duitsche standpunt weer geven, is er van bevoegde Duitsche zijde opnieuw op gewezen, dal Duitsch land voorloopig slechts een doel heeft en wel den oorlog tegen Engeland en Frankrijk te winnen. Van een afzon derlijken vrede kan beslist geen sprake zijn. De ..volkomen onpathetische oor logvoering" is een waarborg er voor. dat pas na beëindiging der gevechten handelingen over vrede en vredesdoel einden gesproken kan worden. Voor dien is het volkomen doelloos en mis plaatst, gissingen te uiten over de Duitsche oorlogsdoeleinden. ROME. 11 Juni (Stefani). De ko ning-keizer heeft tot de Italiaansche troepen in de zóne der krijgsverrichtin gen dc volgende proclamatie gericht: „Als opperbevelhebber van alle strijd krachten te land, ter zee en in de lucht, neem ik weer, evenals 25 jaar geleden, overeenkomstig de. gevoelens en de tra dities van mijn huis, mijn plaats onder U in. Aan den chef d.er regeering, Duce van het fascisme, eersten maarschalk \an het rijk. vertrouw ik het. bevel toe over de troepen aan alle fronten. Mijn eerste gedachte is bij U, nu gij niet mij de diepe gehechtheid en totale overgave aan ons onsterfelijk vader land gaat deel en., cn gij U opmaakt om met het verbonden Duitschland het hoofd te bieden aan nieuwe moeilijke beproevingen, rrrct, het onwankelbare vertrouwen die moeilijkheden te boven te komen. Soldaten te land, ter zee cn in de lucht, vereenigd met U op een wijze als nog nooit het ge\al was, hen ik er ze ker van, dat uw dapperheid en de va derlandsliefde van het Italiaansche volk opnieuw aan onze roemvolle wa penen de overwinning zullen weten te verzekeren. Zóne der krijgsverrichtingen, 11 Juni 1910, 18-e jaar van het. fascis me.. Victor Emanuel." Winkels en restaurants vernield LONDEN, 11 Juni (D.N.B.). In Lon- den en andere Engelsche steden zijn na het bekend worden van Italië's deelne ming aan den oorlog talrijke anti-Ita- Jiaansche betoogingen gehouden, waar bij Italiaansche winkels- en restaurants het. te verduren hadden en eenige hon derden Italiaansche burgers gearres teerd werden. ROME, 11 Juni (D.N.B.). In geheel Italië hebben de anti-Italiaansche betoo gingen en incidenten, waarmee in En geland en Frankrijk de rede van Mus solini beantwoord is, een golf van ver ontwaardiging verwekt. Terwijl, naar de „Giornale dTtalia" uit Londen ver neemt, in politieke kringen aldaar de oorlogsverklaring met gotfd gehuichelde gelatenheid werd opgenomen, hebben zoowel in de Engelsche hoofdstad als- in talrijke andere Engelsche steden ge welddadigheden tegen Italiaansche za ken en Italiaansche onderdanen plaats gehad. Van de laatsten zijn gisteren bo vendien nóg honderden gevangen geno men en naar elders weggevoerd. In de Londensche stadswijk Soho i6 het tot vechtpartijen en vuurgevechten geko men, welke de politie noodzaakten in te grijpen. Ook in Edinburg heeft de Brit sche politie tegen de menigte moeten optreden, terwijl in Liverpool verschil lende aan Italianen toebehoorende za ken ernstig werden beschadigd. Uit Frankrijk heeft het blad berichten ont vangen over 900 arrestaties in Marseille en over demonstraties voor het Italiaan sche consulaat te Bordeaux, waar de ruiten werden ingeslagen en de wapen schilden werden afgerukt. De „Giornale d'Jtalia" legt er den nadruk op. dat de plutocratische rijken zeer zeker niet kunnen hopen door deze uitbarstingen den oorlog te winnen, Ten hoogste kun nen de westelijke mogendheden er op rekenen na den nederlaag een gepeper de rekening te zullen moeten betalen. Italië houdt van alles nauwkeurig aan- teekening en zal te gelegenertijd zijn re kening aanbieden. JAPANSCHE STAPPEN BIJ DE OORLOGVOERENDE MOGENDHEDEN TOKIO, 11 Juni (Domei). Teneinde te verhinderen, dat zich incidenten voor doen tusschen de gewapende machten van de Europeesche oorlogvoerende mo gendheden. cLie in China gelegerd zijn, heeft de Japansche vice-minister van buitenlandsche zaken. Tani, na de oor logsverklaring van Italië aan Engeland en Frankrijk, den Italiaanschen zaak gelastigde ontvangen en hem verzocht zijn ernstige aandacht te wijden aan het vermijden van incidenten tusschen de oorlogvoerende mogendheden en China en ook tusschen tien en Japan. Soort gelijke stappen heeft de vice-minister ondernomen bij de ambassadeurs van Engeland en Frankrijk, terwijl de am bassadeurs van de Ver. Staten en van Duitschland van deze stappen zijn in kennis gesteld. Engelschen door de verklaring van den Duce in een moei lijken toestand geraakt Van de Egyptische, grens, 11 Juni. (D.N.B.) 'Als gevolg van de verklaring van den Duce, dat Egypte niet door het Italiaansch— Engelsche conflict getroffen wordt en hierbuiten staat, is voor Egypte een geheel nieuwe toestand ont staan. In Cairo wordt toegegeven, dat Italië de zelfstahdigheid van Egypte heeft erkend. Men legt er den nadruk op, dat de Engelschen hierdoor in een moeilijken toestand zijn geraakt. Volgens het En- gelschEgyptische verdrag komt een gemeenschappelijke Engelsch— Egyptische militaire actie slechts dan in aanmerking, indien Egypte wordt aangevallen. Voor alle andere ge\allen voorziet het verdrag slechts in eeifc ter beschik king stellen van de Egyptische ver keersmiddelen. havens en luchthavens om doortocht te verleenen aan Engel sche troepen. Zoo mag b.v. de Britsche vloot de haven van Alexandria alleen als doorgangshaven gebruiken voor het uitvaren tegen de Italiaansche- vloot. Zij mag echter, naar men verklaart, na het gevecht niet naar Alexandrië te- rugkeeren om daar te blijven. Nu de Duce beslist heeft, dat Egypte niet door Italië zal worden aangeva' len. zoolang het van zijn kant geen oorlogshandelingen tegen Italië ver richt, kunnen de Engelschen, volgens het verdrag met betrekking tot hun oorlogvoering tegen Italië voor zoover Egyptisch gebied in aanmerking komt, niets doen. Indien Engeland handelingen zou plegen, die uitgaan boxen de verdrags bepalingen met Egypte en zou. Egypte hierdoor tegen zijn wil met Italië in conflict geraken, dan zal. naar men in Egyptische nationalistische krin gen verklaart, de geheele \ijandschap in dc Egyptische en Arabische wereld tegen Engeland gericht zijn. Hierdoor zou een overeenkomstiffe reactie in de geheele Arabische wereld worden ver oorzaakt. Overeenkomstig de verklaring van den Duce, dat Egypte beschouwd wordt als buiten het ItaliaanschEngelsche conflict te staan, is de Italiaansche ge zant, graaf Mazzolini, in Cairo geble ven. De spanning neemt toe Naar uit Cairo nader wordt gemeld, nemen de Engelsche plannen, die op een staatsgreep in Egypte aansturen, steeds vastere vormen aan. In welinge lichte kringen verneemt men, dat de Engelschen niet alleen van plan zijn het reeds lang gekoesterde voornemen, den met verlof gezonden chef van den Egyptischen generalen staf Masri Pasje te arreslceren, thpns uit te voeren, maar dat zij bovendien de geheele Egyptische regeering, met minister president Ali Maher Pasje aan het hoofd wil afzetten en gevangen nemen en de Egyptische grondwet buiten wer king wil stellen. Öok de grondwettige rechten van den Koning zullen worden opgeheven en de Koning zelf zal wor den overgebracht naar een veilig oord. zonder dat hem nog eenigen invloed zal worden toegekend. Naar verder verluidt hebben thans te Cairo, achter de schermen, reeds dramatische ge- dachtenwisselingeh plaats tusschen de Engelsche autoriteiten en de Egypti sche regeering. waarbij reeds de vraag naar voren is gekomen of Cairo tot. open stad zal worden verklaard. De Egyptische regeerinc wenschte. dat de Engelsche legeronderdeelen zich uit Cairo zouden terugtrekken en dat Cairo tot open stad zou worden verklaard. De Duce neemt het bevel over de troepen op zich ROME, 11 Juni (Stefani). De Duce heeft den volgenden dagorder aan de Italiaansche strijdkrachten gericht: Op besluit van den Koning en Keizer neem ik van af heden het bevel op mij van dc troepen, die op alle fronten strij den. Ik bevestig maarschalk Badoglio in de functie van chef van den genera len staf. Voorts bevestig ik in hun resp. functies, onder de bevelen van maar schalk Badoglio. den maarschalk van Italië, Gmziani, als chef van den gene ralen staf van het leger, admiraal Ca- vagnari als chef van den generalen staf der marine, generaal Pricolo al6 chef van den generalen e-taf der luchtmacht. Ven heden af moeten wapens en gees ten streven naar het doel: Veroveren en overwinnen. Leve de Koning. Kroonprins Umberto aan Mussolini De Kroonprins heeft aan Mussolini het volgende telegram gezonden: Met den wil tot een zekere overwin ning vernieuwen de troepen van het westelijke Italiaansche leger tegenover den on vermoeiden schepper van het lot des vaderlands de belofte alles te wa gen om op te rukken in de voetstappen der Romeinsche legioenen. Op dit telegram heeft Mussolini ge antwoord: „Ik dank u voor uwen groet, welken ik u en den door u gecommandeer.den troepen beantwoord. Ik ben er zeker van, dat uw belofte in vervulling zal gaan." •Vttlee over de Italiaansche oorlogsverklaring LONDEN. 11 Juni. (DNB.) - D, verklaring over den oorlogstoestand i; in het Lagerhuis door Attlee afgelegd in plaats van door Churchill. Allereerst deelde Attlee mede, dat df aangekondigde geheime zitting van het Lagerhuis wordt verdaagd. In verband met de Italiaansche oor logsverklaring sprak hij van een i slissing. die ten onrechte is genomen" Hij wees op de herhaalde beleediginjpü cloor Italië van Londen en Parijs, waar tegenover de Engelsche en Fransche rt geeringen bewijzen hebben gegev?? I van hun geduld. Vervolgens drèigdrI Attlee Italië met de maritieme slag- vaardigheid der Geallieerden en hij b; sloot met hulde te brengen aan Roos velt, voor de verklaring door dezen al gelegd. De mededeeling van Roosevelt over de leveranties van materiaal aan ij- Geallieerden maakt het onvermijdelijk dat de „zaak der beschaving", hoezeer thans ook in het nauw gebracht, ten slotte toch zal overwinnen. o VAN DE ZWITSERSCH-FRANSCHE GRENS, 11 Juni (D.N.B.). De vlucht der Fransche regeering uit Parijs heeli dc bevolking in de hoogste opwinding gebracht. oor iederen Franschman s daarmede, vooral na de oorlogsverkla ring van Italië, "de algeheele ernst vaal den dramatischen toestand duidelijk ge worden. Tegen de Britsche bondgenê» ten heerscht een onbeschrijflijke veront- waardiging, zoodat het reeds herhaalde» lijk voorgekomen is, dat Engelsche mi litaire en burgerpersonen op straat zija lastig gevallen. De voorbereidingen om Parijs.te ver anderen in een verschanst en versterkt kamp worden ijverig voortgezet, om door uitbreiding en versterking van deI oude forten, Vincennes, Ivry, Mont Va- lerv etc. Ook zouden verscheidene sport velden veranderd zijn in troepen-kampt menten. levensmiddelen- en nijunilie- opslagplaatsen, zooals o.m. het zwei- stadion Tourelles aan de Porte de Lila en het stadion Pershing in het Bois Vincennes. ROME. 11 Juni. (Stefani). De nP nisterraad, die vanmorgen onder voor zitterschap van den Duce in het Palar zo Viminale is bjj'eengekomen, heef. o.m. de volgende besluiten genomen: Een decreet, waarbij de bepalinge van de oorlogs-wet toegepast, w orden of het geheele gebied van Italië en zijt bezittingen te beginnen op 10 Juni I? middernacht, een wetsontwerp, waaris de regels worden vastgesteld voor te bewaking of liet in beslag nemen va: industrieele en handelsondernemingen w-elke gelegen zijn op Italiaansch ge bied en geleid worden door onderdan-r van vijandelijke staten, of ondernemic gen, waarin deze onderdanen ova: heerschende belangen hebben: verdc een wetsontwerp betreffende de prijm voor eoerlr -n en openbare diensten larissen en huren, dat ten doel heeft dï nationale economische stnhiliteil verzekeren tijdens de geheele period van den oorlog, de koopkracht van hel geld te beschermen en iedere specula tie te vermijden, terwijl voorts nog wetsontwerp werd aangenomen, dr goedkeuring hecht aan verzwaring straffen voor misdaden, die bedrevf: w orden door gebruik te maken van uitzonderlijke omstandigheden gedu rende den oorlog. LONDEN, 11 Juni (D.N.B.). Er i! bevel gegeven tot arrestatie van alle ia Engeland woonachtige Italianen. Eeo groot aantal werd reeds in den af gek» pen nacht gearresteerd. In Londen wcr nen ongeveer 7.000 Italianen. In Zuid- Afrika heeft de politie nog in den af?*- loopen nacht in verschillende deelts van het land de Italianen gearresteerd In Durban en Kaapstad zijn anti-F liaansche betoogingen gehouden. Of'1- cieel is medegedeeld, dat Zuid-Afrik de betrekkingen met Italië heeft verbrf ken. De Ttaliaansche gezant treft voor bereidingen voor zijn vertrek. Op Cyp rus werden alle Italianen van dien®'- plichligen leeftijd direct na de verkla ring van Mussolini gearresteerd. Hf! eiland is verduisterd. In Nieuw-Zeelana is een groot aantal Italianen geïnter neerd Ook in Australië worden Italië nen gearresteerd Voor de achtduizer Italianen, die op de suikerplantages Queensland werkzaam zijn, zijn bijzon dere maatregelen getroffen. In Brit®1'- Indië werden ongeveer tweehonderd H* lianen gearresteerd. Alle op Malta wonende Italianen z'ia door de politie gearresteerd en geint®' neerd. De in de haven liggende Italiaan sche schepen zijn in beslag genomen Naar uit Ottawa wordt gemeld hefiR de Canadeesche politie in geheel Ga113 da honderden Italianen gearresteerd geïnterneerd. Het in de monding viC de St. Lawrence rivier liggende p liaansche schip „Capo Noli" van biinJ 4.000 ton is. nadat Canada aan lfal', den oorlog had verklaard, op het strand gezet, waar het door de ei een beman ning in brand werd gestoken. In de on middellijke nabijheid van het Italiaan sche schip lag een Caiïadeesche mijn*"' veger, die het schip na* zijn vertrek ui Montreal was gevolgd. De autoriteiten hebben terstond na n® Italiaansche oorlogsverklaring alle lD Hongkong wonende Italianen geïnttf" neerd.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 2