STADSNIEUWS Eerste inspectie - reis van den Rijkscommissaris De Maansteen Teemdelingen Collecte voor de slacht offers van den oorlog R.K. Harmonie-orkest Wilskracht" Burgerlijke stand GEMEENTERAAD HOEVELAKEN 3 KORTE BERGSTRAAT Damesconfectie Kleeding naar maat Kubler Kleeding binnenland EEN BEZOEK AAN HET ZWAAR GETROFFEN [MIDDELBURG Prinses Irene gedoopt feuilleton A. A. HUMME Jr. 2e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 12 JUNI 1940 Het plaatselijk comité \an het [Nationaal Hulpcomité 1940 deelt, ons ede, dat de collecte voor de slacht offers van den oorlog te dezer stede ivordt gehouden op Zaterdag 6 Juli [aanstaande. ■Tevens w.órdt er de aandacht op ge vestigd. dat bijdfegen voor het Natio naal Hulpcomité kunnen worden gegi reerd op No 28S60 van de Nederlandsche Middenstandsbank te Amersfoort. ■Er zijn nog vele stadgenooten, die tot nog top hun bijdrage niet gegireerd heb ben. Hef plaatselijk comité doet hierbij nogmaals het vriendelijk verzoek niet langer te wachten daar spoedige hulp dringend nondig is, zooals ieder toch wel zal begrijpen. E Commissaris van Politie te Amersfoort, Hoofd van Plaatse- flijke Politie in den zin der Vreem delingenwetten Vordert [dat alle vreemdelingen van Belgi- Ische, Engelsche (hieronder begre- ■pen alle onderdanen van het Brit- Isrho Imperium), Franschen, Polen ■en Tsjechen, zich binnen 4S uren ■melden aan het Hoofd-Bureau van IPolitie te Amersfoort, Afd. Vreem delingendienst. Uren van aanmelding 9 v.rn. [5 n.m. en 7 n.m.10 n.m. Tegen liet niet naleven dezer I zal ten strengste worden opgetre- Iden. Concert in den Plantsoengordel I Donderdag 13 Juni des avonds te 8 .Uur zal het R.K. Harmonieorkest „W ilskracht" een concert geven in de muziektent van de Plantsoen gordel in hp: Soesterkwartier. Het programma luidt als volgt: 1. Champion Marsch P. J. Molenaar. 2 Doornroosjes Bruidvaart. M. Rhode. 3 Le Trésor. Walzer, Joh. Straus. 4 Les Vers luisants, P. Lincke. 5 Coppélia Ballet, L. Delibes. Pauze 6 Groot Rotterdam, W. Schootemeyer. 7 Silbersterne Walzer, J. Habel. 8 Giuseppe Verdi, H. Bohnv. 9 Death or. Glory, Marsch, R. B. Hall- EXAMENS Aan de rijkskweekschool in de Hee renstraat slaagden voor het examen on derwijzeres) de dames H. Bos te 'Amersfoort, G. Gorter te Soest, M. de Groot te Zeist, C. den Hartog te. Amers- ïoort, G. Hetebrij te Harderwijk en W. ,v. Iepereh te Soest. Afgewezen geen. I Voor de acte L.O. gehouden aan de R.K. Kweekschool te Zeist, slaagde on ze stadgenoot Freek Formanoy. I Voor het eindexamen Gymnasium (O. L. Vrouw ter Eem> werden negen leer lingen geëxamineerd. Geslaagd de da mes: .Tos Aghina, Amersfoort; B. Crib bing, Blaricum; E. Pieck, Voorburg; M. 'Romme, Amersfoort; G. van Spanje, [Utrecht; Cathr. Willigenburg en Gr. glVilligenburg beiden Amersfoort. Afgewezen één cand. Het examen ivordt met één candidaat voortgezet. Üqsinjdja GRAND THéaTRE. Van Vrijdag 7 Juni t.m. Donderdag 13 Juni vertooning van de film „Operabal". Voorstellingen: Zondag 1.45, 400, 6.15 en 8.30 uur doorloopend. Andere dagen 8 uur. Zaterdags 6 en 8.15 uur. Zater dag- en Woensdagmiddag 2.30 uui matinée. CITY-THEATER. Van Dinsdag 11 Juni t.m. Donderdag 13 Juni vertooning van dc film „Alle hens aan dek." Voorstellingen: Zondag 1 45, 400, 6.15 cn 8.30 uur doorloopend Andere dagen 8 uur. Zaterdag 6.15 en 8 uur doorloo pend. Zaterdag en Woensdagmiddag 230 uur matinée REMBRANDT-THEATER. Vertooning van „De strijd om El-Rio en Jongens in uni form". OPENBARE LEESZAAL MET JEUGDLEES ZAAL. Muurhuizen 9., BELLA MY-BIBLIOTHEEK (kosteloos). Appelweg 6. STERHUIS, Korte Beekstraat 4. Voor alle meisjes lederen avond geopend des Zondags van 2 uur. MUSEUM FLEHITE, Westsingel. Geopend dagelijks van 1012 en 14 uur, uitge zonderd Zondag, 's Zaterdags 1012 en 1.303 uur (Stadgenooten hebben 's Zaterdags vrjjen toegang) AMICITIA 15 Juni Bridge.drive ten bate der oorlogsslachtoffers. 2 uur. 's PRINSENHOF. 17 Juni Ned. Ver. van Luchtbescherming, lezing door mej. Ku- kuk „Hoe te verduisteren en toch te verlichten" 8 uur. TELEFOON Op het telefoonnet Amersfoort zijn de volgende nieuwe abonné's aangesloten: 3083 Zr. G. tc Bokhorst, wijkkraam- verpleegstcr van het Wit-Gele Kr., W. van Mecheïenstraat 32. 3842 J. M. F. A. van Dijk. Radio Lab., van Limburg Stirumlaan 20. 4036 Alex Luigjcs, Glas in Lood In dustrie, Korte Gracht 17. 4138 E. A. Galcsloot, directeur Open baar Slachthuis, van Perseynslr. 1 hoven. 4320 Gemeente Amersfoort t.b.v. het benzinebureau, Arnhemschèweg 23. 4386 J F. ten Berge, Textiles, Anna Paulownalaan 18. 5284 J. Holtman, Radio- en Electrotech- nisch bureau, Soestenveg 303. Geboren: Adrianus Antonius z. v. Antonie van der Wiel en Jannetje van den Berg. Gehuwd: Johannes Hendrikus van Slooten en Johanna Gijtenbeek. Adrianus Cornells ter Burg en Beren- dina Maria van der Hulst. VERKEERSAGENT MET STOPBORD Een nieuwe verschijning in de straten van onze sjad is de verkeersagent met het stopbord. die zich van dit praktische instrument bedient hij het regelen van het verkeer op het kruispunt nabij het hotel „De Witte". Om 12 uur wordt hier nu dagelijks de groote stroom fietsers en de enkele auto door middel van een stopbord in de juiste hanen geleid. TEMPERATUUR VAN HET WATER Dc temperatuur van het water in Pesie's bad bedroeg hedenmorgen 74 gr. F. 23 gr. C. OMTREK W. K. VAN ROSSUM Commissie ingesteld tot on derzoek van plannen voor den bouw van een nieuw raadhuis r* ISTERMORGEN vergaderde on der voorzitterschap van den burgemeester de raad der gemeente Hoevelaken. Bij den aanvang der zitting hield de voorzitter een toe spraak, waarin hij uiting gaf aan zijn dankbaarheid, dat de raad hier weer samen kon zijn na de evacu atie. We hadden niet mogen ver wachten, dat we het dorp ongeschon den zouden terugvinden. Vervolgens bracht de burgemeester wethouder Roemburg dank, die de lei ding gehad heeft bij dc evacuatie der burgerbevolking en wethouder Ruiten beek, die de overbrenging van het vee geregeld had. Voorts dankte hij alle wijk- cn groepleiders, het personeel der gemeente-secretarie, de politie en alle overigen, die in ecnig opzicht hun me dewerking aan de evacuatie verleend hebben. Het gemeentebestuur van Put ten verdient onzen warmen dank en hulde voor de liefdevolle en hartelijke wijze, waarop de bewoners der gemeen te Hoevelaken in Putten ontvangen zijn. 1. Notulen van twee vergaderingen. Goedgekeurd. 2. Ingekomen stukken, welke voor kennisgeving aangenomen werden. 3. Mcdedeeling waterschouw. De schouw zal worden gevoerd op Woensdag 12 Juni 1940. 4. Voorstel tot wijziging van de in structie van den gemeente-geneesheer. Op verzoek van den geneeskundig inspecteur der volksgezondheid wordt voorgesteld het aantal vacantiedagen van den gemeente-arts te brengen van 20 op 24. Goedgekeurd. 5. Voorstel tot opnieuw vaststelling der verordening veldwachters. Bij Koninklijk Besluit van 2 Aug. 1935, no. 106, is dc veldwachtcrsvcrordc- ning goedgekeurd voor vijf jaren. Voor gesteld wordt deze verordening opnieuw vast te stellen, met opneming der in den loop dier jaren aangebrachte wijzi gingen. Goedgekeurd. 6. Voorstel tot het aangaan van een regeling betreffende toelating van leer lingen tot openb. scholen in Amersfoort. Dit betreft eenc kleine technische wijzi ging in de bestaande regeling, die on gewijzigd goedgekeurd werd. 7. Voorstel tot wijziging der begroo ting 1939. Hierdoor worden de inkom sten verhoogd met f 443,67 cn de uitga ven met f 443,67. Goedgekeurd. 8. Voorstel van B. en W. tot wijziging der jaarweddc-regeling van den ambte naar ter secretarie. Voorgesteld wordt de jaarwedde van den ambtenaar te be palen van f 800,— tot f 1600, inplaats van f 600 tot f 800. De burgemeester zegr, dat deze verhooging noodzakelijk geworden is, door de groote uitbreiding, die de werkzaamheden van dezen amb tenaar in den laatst cn tijd ondergaan hebben. Het voorstel wordt goedgekeurd. 9. Voorstel tot wijziging der begroe iing 1940, Hierdoor worden de inkom sten verhoogd met ,f 240, en verlaagd met f 160,32 en de uitgaven verhoogd met f 1053, en verlaagd met f 973,32. Goedgekeurd. 10. Instelling van een commissie tot onderzoek van plannen inzake den bouw van een raadhuis. In zijn toe lichting zegt de burgemeester, dat het huidige raadhuis onvoldoende plaats ruimte biedt voor de berging van het archief en de bescheiden der administra- ie. De bedoeling is, dat de commissie in overleg met een deskundige een plan zal opstellen om het bestaande gebouw te verbouwen of indien dit niet moge lijk blijkt met voorstellen komt om een geheel raadhuis te houwen. Op voorstel van den voorzitter worden in deze commissie benoemd weth. Roemburg en cle heeren Loseman en van Walderveen. Na de rondvraag sluit de voorzitter de vergadering. EEN DAAD VAN NAASTENLIEFDE Honderden Nederlandsche vrachtauto's rijden thans door België om dc vluch telingen naar hun woonplaatsen terug te brengen. Een grocplc op weg naar huls in dc nabijheid van Brussel. MIDDELBURG, 12 Juni. Herstel len, weer opbouwen in onderlinge sa- menwerking Dat is het parool van den rijkscommissaris rijksminister Seyss Inquart. Dat is het parool, waar mee hij het hart van het Nederlandsche volk getroffen heeft. Men begrijpt el kaar men slaat de handen ineen. Er wordt gewerkt in een prachtig tempo De rijkscommissaris is gisteren zijn eerste inspectie- en studie-reis begon nen met r, n bezoek aan een onzer ste den. die het zwaarst, getroffen is, Mid delburg. Te midden van de puimhoopen der winkelstraten rijzen de geraamten om hoog met hun nog steeds edele lijnen. De Middelburgers hebben gezegd: dat moet hersteld worden. De rijkscommis saris had hetzelfde gezegd. Gisteren was er de bezichtiging en de eerste conferentie waarin Middelburg zijn plannen ontvouwde en de Duitsche burgerlijke gezaghebber zijn raad en steun, zijn medewerking en aanmoedi- gi schonk. Het was een treffend oogenblik, toen in het Middelburgsch museum, na een inleiding van den rijksarchivaris mr. A. Meerkamp van Emhden cn den stadsbouwmeester, ir. de Ranitz, de rijkscommissaris zich voor de groote kaart opstelde, waarop de ramp stond aangeteekend met de nieuwe plannen, die reeds ontworpen waren, En daar rees een der proble men, waarvoor een stad als Middelburg komt te staan. De binnenstad is ten deele verwoest. Zal men de puinhoopen opruimen en een moderne stad bouwen aansluitend bij het historische der*l? Neen, zegt de bouwmeester dc Ranitz, het oude ka rakter der stad moet behouden blijven, dc oude structuur, ontstaan door de geleidelijke ringvormige uitbreiding moet bewaard blijven. Zoo mogelijk moet fle schoonheid nog verhoogd wor den door enkele wijzigingen in den strafenloop, zoodat het perspectief ver beterd wordt. Dc rijkscommissaris toonde volle be grip voor dit. plan, maar hij informeer de met groote belangstelling, of vol doende rekening zou worden gehou den met de eischen van het moderne verkeer, waarop de bouwmeester wees op dat deel van zijn plannen, dat op modern snelverkeer berekend was. Samenwerking T X de zaal waren tal van autoriteiten -*• aanwezig. Niet den rijkscommissaris waren meegekomen de commissaris- generaal \oor bijzondere gevllen dr. Schmidt, de gezant Bene. de persrefe rent van den rijkscommissaris, de heer Hushahn, dr. Kalf, voorzitter van de rijkscommissie voor monumentenzorg, van het departement van Binnenland- sche Zaken. Ann de grens der provincie Zeeland had de commissaris der Ko ningin jhr. mr. J. W. Qunrles van Uf- ford zioh bij het gezelschap gevoegd. In Middelburg w as de burgemeester, mr. dr. J. van Wal re de Bordes, do gastheer. Alle deskundigen waren bijeen om een vruchtbare discussie mogelijk tc maken, die in intiemen kring werd voortgezet. Dc burgemeester sprak een welkomst woord. IR' zeide dc loyale medewerking toe van de Middelburgsché bevolking en sprak do hoon uit, dat Midelburg weer spoedics. de stad mocht, worden, die uitblonk door haar sohoone gebouwen en dat Zeeland spoedig geheel hersteld moge zijn. Daarna gaf de rijksarchivaris een historische inleiding over het ontstaan van de monumentale gebouwen in dc stad. De vele jaartallen bewezen hoe oud de geschiedenis dezer schoon e stad is. Rede Seyss-lrtquari DE rijkscommissaris nam daarna het woord. Hij begon zijn rede met te danken voor de vriendelijke woorden van welkom en voor de uiteenzetting van den rijksarchivaris, mr. A. Meer kamp van Ennlen. Vervolgens zeide spreker* „Wanneer ik op mijn eerste inspectiereis naar Zeeland en Middelburg hen gekomen, dan is dit om te toonen, dat ik, overeen komstig de opdracht, welke ik van den Fuehrer van het groot-Duitsche rijk mr. dr. Frederiks, waarnemend hoofd hel) ontvangen, op de eerste plaats mijn aandacht en mijn zorg wil geven aan die gebieden, welke schade hebben ge leden door de verwarringen van den oorlog. In liet bijzonder is dit het ge val met Middelburg, aangezien hier een aantal historische gebouwen slaan. Wij kunnen ons uw gevoelens indenken, waarmede gij thans door de puinhoo pen van uw slad gaat. Het was alleen de harde en ijzeren noodzaak, welke ons dwong van Middelburg het tooneel van den strijd tc maken, niet tegen de Nederlanders, doch tegen de Fran schen. Middelburg is een stad van his torische gebouwen en wij zullen ernaar streven alles te herstellen, wat slechts eenigermato kan worden hersteld. Historische gebouwen zijn de getui gen van de wil van een volk zijn ge dachten vorm te geven. Middelburg treden wij met bijzondere hoogachting tegemoet, omdat zijn bouwwerken her inneren aan een tijdperk in de geschie denis, waarin wij allen bewogen werden door dezelfde geestelijke krachten. Zij zijn getuigen van gemeenschappelijke geschiedkundige gebeurtenissen. De wederopbouw van Nederland is een zaak, welke voor alles de uwe is. Wij maligen ons niet aan, u hierbij bevelen te willen geven. Wij willen u hierbij helpen en raadge- Ik zou nu voor willen stellen, dat een centrale in het leven wordt geroepen voor den wederopbouw, welke in het bijzonder wordt belast met de verzor ging Nan monumenten, der bouwkunst. De laak van dezö centrale zou dan moe ten zijn de geleden schade zoo snel mo gelijk vast te stellen en goede plannen te ontwerpen, opdat behouden blijft, wat dc moeite waard is om-behouden te worden. Ik wil een 'verbindingsman aanstellen, die ervoor zal zorgen, dat alles wordt gedaan, wat gij nood iff acht, in samenwerking met alle burgerlijke en militaire autoriteiten van Duitsch- land. c Wanneer u uit onze houding wilt op maken. dat wij u een genoegen willen doen, dan is dit in zooverre juist, dat wij u welwillendheid willen toonen, niet in den zin van een beschermheer schap, doch in den zin van een bereid staan tot samenwerking. De voornaam ste reden is evenwel dc eeybied, welke wij hebben voor wat in het volk leeft «jn de achting, welke wij koesteren voor de werkelijke uitdrukking van zijn in nerlijke kracht. Door dezen geest be zield, staan wij tegenover het Neder landsche volk. Weest overtuigd, dat alles zal ge schieden, dat door ons kan worden ge daan." Rondrit r. ugs maakte het gezelschap ■1—een rondrit over het eiland Walche ren en bezocht o.a. Veere. Wanneer men door dit heerlijke land rijdt trekt langzaam de indruk der verwoesting weg cn men ziet dan hoe ontzaggelijk veel gelukkig behouden bleef. De hee- le reis door Westelijk Brabant en Zee land versterkt dezen indruk. Slechts hier en daar heeft het oorlogsgeweld sporen achtergelaten. Rustige, onge schonden dorpen staan tusschen de weelderige velden. Hier en daar is een stuk onvruchtbaar geworden door de inundeering niet zout water, daar zijn de hoornen verdord en het land is grijs. Maar onafzienbaar zijn de groene vel den met den rijpenden oogst. Overal leeft een vreedzame bevöjking, aan wie de oorlog voorbijgegaan schijnt zonder sporen achter te laten. Hier boifwt men rustig verder. En daar, waar de bommen en granaten hun grijze en zwarte sporen hebben achter gelaten is een nijvere bevolking onder actieve leiders hard aan het werk ora op le ruimen en te bouwen aan den nieuwen tijd. Uit Londen komt, naar „De Heraut" meldt, het bericht, dat Prinses Irene daar den heiligen Doop ontvangen heeft. Prof. H. H. Kuyper voegt hiéran toe: „Dit is een verblijdende tijding. Het lange uitstellen van den doop der Prin ses heeft velen verwonderd en smart gedaan, vooral in deze zorgelijke tijden. Des te meer verheugt hot ons, dat thans deze doopsbediening heeft plaats ge vonden. Moge Gods- genade de ver- bondsbelofte in den doop haar bezegeld bij haar opwassen tot, rijke vrucht voor haar doen zijn." -■ Door WILKIE COLLINS Nederlandsche bewerking van 129) j „De Maansteen, Betteredge, evenals de laatste keer. Tk ben van plan het onderzoek te hervatten en uit te vin- [den, wie den steen heeft weggenomen jen ik hoop. dat je mij zult willen hel pen voort te bouwen aan het werk, dat brigadier Cuff heeft moeien laten liggen." „Dat spreekt van zelf, mijnheer. Her innert li zich dat arme meisje Hosan na Spearman?" „Ja zeker." „Zij heeft een verzegelde brief ach tergelaten. die aan u geadresseerd is." „Waar is die brief?" „In het bezit van haar vriendin. Man ke Lucy, de dochter van den visscher Volland, die in Cobb's Hole woont" „Waarom is die brief mij niet nage- londen?" „Manke Lucy wilde den brief alleen aan u ter hand stellen en u had Enge- land verlaten, voor ik u kon schrijven.'' „Laten wij er direct heen gaan, Bet teredge. om dien brief te halen." „Daar is het te laat voor, mijnheer Het zijn hier zuinige menschen aan de kust, die met kippen op stok gaan, om kaarsen te sparen." Hij wees naar een licht, dat beneden ons, door de invallen de duisternis scheen. „Daar is de boer derij. Ik hoop, dat. u een aangename nachtrust zult hebben en verwacht u morgen bij mij, dan kunnen w ij samen naar Cobb's Hole gaan." HOOFDSTUK III Den volgenden ochtend, bij het krie ken van den dag, begaf ik mij in ge zelschap van Betteredge op weg naar het "huis van den visscher. Niettegen staande het vroege uur, vonden wij vrouw Yóliarid reeds druk in de weer in haar keuken. Zij zette een flesch jenever op tafel, legde er een paar steenen pijpen naast en vroeg: „Wat is liet laatste nieuws uit Londen, mijn heer?" Voordat ik antwoord kon geven op deze alomvattende vraag, xiel mijn oog op een meisje, dat in een hoek zat en dat nu naar mij toe kwam, waarbij zij mij met een blik vol nieuwsgierig heid en tevens afkeer opnam. „Mijnheer Betteredge", zei ze. zonder haar oogen van mij af te wenden, „wie is dit?" „Dit is mijnheer Franklin Blake", antwoordde Betteredge. Zij keerde mij meteen den rug toe en verliet de kamer. Ik hoorde het gestamp van haar stok op de trap en op de plan ken boven ons hoofd en toen zij weer beneden kwam, had zij een brief in de hand. „Hier!" zei ze, terwijl zij mij den brief toereikte, „Ik heb u nooit eerder gezien en ik hoop, dat ik u nooit weer zal zien." Met deze woorden verliet zij het vertrek, bij mij den indruk achterlatend, dat zij niet goed wiis was. Nadat wij de visscherswoning verla ten hadden, verbrak ik het zegel en zag dat de enveloppe een brief en een klein vel papier bevatte. Ik las eerst den brief: „Mijnheer. Als u belang stelt in de reden van mijn gedrag tijdens uw ver blijf in het huis van mijn meesteres, lady Verin der, volgt u dan de aanwij zing, die u hierbij zult vinden doch zorg dat u alleen is. Uw dienares, Rosanna Spearman." Ik keek daarna wat op het velletje papier geschreven stond. Ik las het vol gende: „Ga naar het. Beefzand, bij het kee- ren van het getij. Loop langs de Zuide lijk© rotskaap, totdat, het baken, dat daar staat en de vlaggestok van -het kustwachtstation bij Cobb's Hole in één lijn liggen Leg op de rotsen een stok of ander recht voorwerp, in de richting van die lijn, zoodanig dat één uit einde van dien stok aan den rand van de rots ligt. aan de zijde van het Beef zand. Voel dan vlak bij dien stok, tus schen het zeewier, waar de ketting tus schen de steenen is vastgeklemd. Volg dien ketting tot w aar zij in het drijfzand verdwijnt en t re k." ..Cuff bad toch gelijk!", riep Bettered ge uit. ..Hij heeft steeds beweerd, dat zij iets bij bet Beefzand had verstopt. Het is nu eb. Iloe lane zou het nog duren, voor het vloed wordt?" Hij keek rond en zag een jongen bezig met bet herstellen van een net. „Tammie Bright!" riep bil hem toe „Om hoe laat keert het getij?" „Over een uur!" Wij raadpleegden onze horloges en besloten onzen weg langs het strand te nemen Bij het drijfzand aangekomen, volgde ik de aanwijzing cn legde mijn wandelstok zoo goed als do ongelijke rotsbodem dit toeliet, in de richting van baken en vlaggestok. Wij hadden nog twintig minuten den tijd en ik stelde voor. op het strand te gaan zitten, in plaats van op de natte en gladde rot sen. Toen wij bij het droge deel van het strand gekomen waren en ik daar wil de gaan zitten, wilde Betteredge zich 'verwijderen. „Waarom ga je weg?" vroeg ik. „Leest u den brief nog maar eens na, mijnheer, dan weet u de reden." Ik herinnerde mij nu. dat de instruc tie luidde, dat ik alleen moest zijn. „Ik blijf wel in het dennenbosch wach ten" hernam Betteredge. „Laat u mij niet langer in spanning dan noodig is. want ik brand van nieuwsgierigheid." Met deze woorden verwijderde hij zich «ui ik stak een sigaar op, om den tijd 'e korten. Ik had hem nog niet opge- ïookf, loen het getij keerde, als ge woonlijk vergezeld van het trillen van het drijfzand. Ik wierp mijn sigaar weg en begaf mij naar de plaats, waar ik mijn wandelstok had neergelegd. Hier aangekomen, begon ik tusschen de rot sen cn het wier te voelen naar den ket ting, dien ik spoedig vond, vastgeklemd in een diepe smalle groef, zoodat ik hem er niet uit kon halen. Ik vervolgde de aangegeven richting, hopende op een ander punt houvast aan den ketting te kunnen krijgen, dpch ik verloor hem spoedig uit het oog onder de dikke mas sa's zeewier, die de rotsen bedekten. Ik kroop nu naar het eind van de rotsen, ging op mijn buik liggen en probeerde of ik met mijn stok den ketting kon vinden, op de plaats waar hij in het Beefzand verdween. Ik bevond mij nu met mijn gezicht op een paar voet afstand van het tril lende drijfzand en het lugubere denk beeld kwam bij mij op, dat wellicht Ro sanna Spearman uit de diepten zou ver rijzen, om mijn hand naar het begeerde voorwerp te leiden. Ik rilde van af schuw en het kostte mij moeite om niet op te springen, doch mijn onderzoek voort le zetten. Mijn poging werd reeds spoedig met succes beloond. Ik vond den ketting en kon dezen nu zonder moeite ophalen. Aan het einde was een zwart gelakto blikken trommel beves tigd, doch de ketting was zoo roestig geworden, dat ik dc schakels niet van den ring, waar zij waren doorgehaald, kon losmaken. Ik klemde den trommel tusschen mijn knieën en na een uiterste krachtsinspanning slaagde ik er in het deksel er af te krijgen. De inhoud bleek te beslaan uit linnengoed Ik haalde het er uit, waarbij tevens een brief te voor schijn kwam, die aan mij was geadres seerd. Ik stak hem in mijn zak en be steedde mijn aandacht aan het linnen, dat door zijn lang verblijf in den trom mel lot een stijve rol was geworden. Het goed was een weinig beschimmeld, doch bad overigens niet geleden, daar de trommel blijkbaar waterdicht wras ge weest. Ik liep met het linnen terug naar het strand, waar ik het ontrolde en glad streek. Het was een nachthemd! Ik vond nu ook spoedig de verfvlek. veroorzaakt door aanraking met de deur van Rachel's boudoir en ik herinnerde mij nu weer Cuff's uitgesproken meening. dat de eigenaar van pen kleedingstuk, waarop zich sporen van verf bevonden, de persoon moest. zijn. die den Maan steen had weggenomen. Mijn eerste impuls was. den brief te lezen, ora misschien daarin de oplossing van het raadsel te vinden, doch ik be dacht, dat het kleedingstuk zelf mij hieromtrent zou kunnen inlichten, daar het naar alle waarschijnlijkheid ge merkt zou zijn met de iniitalen van de persoon, aan wie het toebehoorde. Ik zocht, en vond de initialen. Het was m ij n nachthemd. Ik wist niet meer of ik waakte of droomde. Ik had bij mijn vertrek uit Londen verklaard, geen tijd. geld of moeite te zullen sparen, om den dief van den Maansteen te ontmaskeren en nu bleek dat ik zelf de dief was. HOOFDSTUK IV 1-Iet is mij onmogelijk de gevoelens te beschrijven, die ik bij deze ontdekking ondervond. Betteredge vertelde mij la ter, dat ik in lachen was uitgebarsten, toen hij mij vroeg wat er aan 6cheelde, en hem het nachthemd had gegeven met de opmerking, dat hij de oplossing in de hand hield. Het eerste wat ik mij weer duidelijk herinner is, dat w!j ons naar huis bega ven en dat BottPredge mij trachtte moed in te spreken door te zeggen, dat wij heter de situatie zouden kunnen over zien, als wij eerst een flinke hartverster king hadden genomen. „Dat ding liegt, mijnheer", zei hij. toen wij tegenover elkaar in zijn kamer za ten. „Het is bedriegerij! Zat er niets anders in dien trommel?" Ik herinnerde mij nu eerst, dat ik een brief in mijn zak had, dien ik open- do on begon te lezen: „Mijnbeer. Ik mopt u een bekente nis doen. Een omstandigheid, die onnoe melijk veel verdriet kan veroorzaken, kan dikwijls in 'n paar woorden worden neergeschreven. Mijn bekentenis omvat slechts vier woorden. Ik heb u lief." (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 5