De aanvaring tusschen de „Oise" en de „Diana Dm %aj Dm ^cudto mm CHATEAUX PALMER J. A. SCHOTERMAM ZN. MYRA, HET ELFJE EN DE BOOZE KABOUTER ZWATVOEI BETALING ABONNEMENT Den loods treft geen schuld EERSTE ZITTING NA ZES WEKEN UITSPRAKEN Verlenging van rijbewijzen Telefoon- en Telegraaf- verkeer hersteld Bad-Pakken Badjassen Bad-Mantels Bad-Mutsen o Bad-Handdoeken Bosch- en Heide brand te Oldebroek Beperking veevoeder- vervoer Per flesch f 1.35 Per anker f 53.- Wederom ruiten ingegooid Geen reden tot wanhoop Rentetarieven voor schatkistpapier verlaagd Behoefte aan daden Radio-Programma's AMERSFOORTSCH DAGBLAD 2e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 12 JUNI ig4( 99 AMSTERDAM. 11 Juni. Na een periode van ongeveer ander halve maand, waarin in verband met den oorlog geen zittingen plaats vonden, is vanmorgen de Raad voor de Scheepvaart bijeen gekomen ten einde een onderzoek in te stellen naar de oorzaak van de aanvaring tusschen het m.s. „Oise" metende 175 bruto register- ton, en het m.s. „Diana", metende 313 bruto registerton op het Noord zeekanaal op 18 November 1939. Als getuigen werden de beide lood sen van deze schepen gehoord. Aller eerst was bet woord aan den loods van de .Diana". Het schip was om streeks kwart over vijf van de Java- kade met bestemming Bristol en een lading stukgoederen aan boord in de richting IJmuiden vertrokken Het was een bijzonder donkeren avond, docb helder: er stond weinig wind. Bij het passeeren van de Coenhaven zag ge tuige plotseling uit deze haven een laag op het water liggend vaartuig, dal later de „Oise" blepk te zijn. dwars voor over loopen. Onmiddellijk werd aan boord van dp „Diana" de machine gestopt en op vollp kracht achteruit ge steld. De aanvaring bleek echter niet te voorkomen Alles ging zeer snel in zijn werk De ..Diana" raakte de „Oise" met het voorschip tegen het achter schip. De schade was betrekkelijk ern stig. al maakte de schepen geen water De voorgelezen verklaring van den kapitein van de „Diana" kwam geheel overeen met deze verklaring. Er wa ren geen signalen gehoord of gege ven. Het. schip had steeds de stuur boordzijde van het vaarwater gehou den. De loods van de „Oise". die vervol gens werd gehoord, verklaarde, dat dit schip uit de Coenhaven vertrok met bestemming Parijs. Bij het verlaten van de haven werd even gestopt om een uit IJmuiden komend zeeschip te laten passeeren. Voordien was signaal gegeven, later niet meer. Toen het schip tenslotte de haven verliet, bleek het niet naar zijn roer te luisteren. De machine werd op volle kracht gezet om meer druk op het roer te geven. Plotseling zag men aan boord op kor ten afstand de lichten van de „Diana" en direct daarop volgde de aanvaring De kapitein van de „Oise", wiens verklaring werd voorgelezen, had den loods verzocht bij het verlaten van de haven signaal te geven, welk verzoek nipt was opgevolgd. Nadat nog enkele leden van den Raad vragen hadden ge steld, was het woord aan den waar nemend inspecteur-ceneraal voor de Scheepvaart, de heer Mante, die als zijn mppning te kennen gaf. dat de aanvaring voorkomen had kunnen worden indien aan boord van de „Oise" eerder de machine op volle kracht ach teruit was gesteld, terwijl in ieder ge val een signaal had moeten worden ge geven. Den loods van de „Diana" treft geen schuld. Uitspraak van den Raad volgt later. In dezelfde zitting heeft de Raad voor de Scheepvaart uitspraak ge daan inzake de stranding tijdens mist van het s.s. „Vredenhurg" op het eiland Lobos op 19 November 1939. De Raad is van oordeel, dat het verloren gaan van het stoomschip „Vredenburg" mede aan de schuld van den kapitein is te wijten en dat, bij voldoende nauwkeurige na vigatie, deze ramp had kunnen, dus moeten worden voorkomen. De Raad is tot dit oordeel gekomen, hoewel mistsein en radiobaken van Lobos Island niet werkten, welke om standigheid ongetwijfeld de schuld van den kapitein vermindert. Opgeheven jvordt daardoor zijn schuld echter niet, nu hij in verschillende opzichten in de gevolgde navigatie is te kort gescho ten en hij de middelen, welke hem ten dienste stonden om de stranding van het schip te voorkomen, niet heeft aan gewend. De koers bezuiden Lobos Island, welke gevaren werd. was krap. vooral, wanneer rekening wordt gehouden met de waarschuwing der zeilaanwijzingen, dat in dit gebied zich onberekenbare Btroomingen voordoen. Toen het schip eenmaal vast zat, werd een sterke stroom om de Noord west geconstateerd. Zulk een stroom had de kapitein in eeen geval kunnen uitsluiten. De kapitein rekende vast op het mistsein van Lobos Island, ook toen hij dit sein, volgens zijn gegist bestek, reeds lang had moeten hooren Gelijk den kapitein later is ter oore ge komen, had het bedienend personeel geslapen. Toch is hij daardoor niet ge- disculpeerd. Daarvoor heeft. gelijk hiervoren is uiteengezet, aan de navi gatie te veel ontbroken De Raad van de Scheepvaart strafte 'daarom den kapitein, door hem de be voegdheid te ontnemen om als kapi tein te varen op een schip, als bedoeld bij artikel 2 der Schepenwet, voor den tijd van veertien dagen. Arbeidsovereenkomst on rechtmatig beëindigd Eveneens deed de Raad uitspraak in zake het verzoek van de N.V. Veree- nigde Scheepvaartmaatschappij, in spectie Amsterdam, tot inhouding van de monsterboekjes van een tiental schepelingen, destijds gemonsterd op het s.s. „Heemskerk", wegens het on rechtmatig doen eindigen van de ar beidsovereenkomst. De Raad is, met den inspecteur-gene raal voor de scheepvaart, van oordeel, dat de aangeklaagden de dienstbetrek king hebben verbroken en dat deze verbreking onrechtmatig was. daar de door hen aangevoerde redenen niet kunnen gelden als een geldige veront schuldiging voor hun optreden. Hij houdt derhalve de monsterboek jes van de officieren in voor den tijd van een maand en de boekjes van de anderen voor den tijd van veertien dagen. Daar de beslissing in deze zaak op 7 Mei 1910 is genomen en de uitspraak, téngevolge van het inmiddels intreden van den oorlog, eerst later kon ge schieden. komt het den Raad billijk voor. dat de inhouding voor hen. die hun monsterboekje hebben ingeleverd, op 7 Mei 1940 ingaat. Oorzaak van aanvaring onbekend Daarna deed de Raad uitspraak in zake het verloren gaan van het motor schip „Ida", bewesten Engeland, ter hoogte van het Kanaal van Bristol, op 26 Februari 1940. De Raad is van oordeel, dat het in deze zaak gehouden onderzoek niets heeft geleerd omtrent de oorzaak van deze ramp. Een ontploffing kan wor den uitgesloten. Gedacht moet dus worden aan het stooten tegen een zich onder water bevindende rots of tegen een wrak Indien de plaats, waar de ramp heeft plaats gehad, door den ka pitein op juiste wijze op de kaart is aangewezen, zou ook een wrak kunnen worden uitgesloten, daar ter plaatse 35 vadem water staat. De eenige zeker heid. welke het onderzoek heeft opge leverd. is deze. dat hier een oorzaak van buitenaf moet worden aanwezig geacht Aanvaring op den Gelder- schen IJssel Tenslotte volgde de uitspraak in zake de aanvaring van het Nederland- sche motorzeilschip „Volente" met het Duitsche motorschip „Adler" op den Gelderschen ijsel op 9 Juli 1939. De Raad is van oordeel, dat uit het in deze zaak gehouden onderzoek is gebleken, dat op de navigatie van de „Volente" geen aanmerking valt te maken. Dit schip zag op korten af stand de Adler". die stroomopwaarts voer, bakboord uitgaan en voor den boeg van de „Volente" komen, waar door een aanvaring onvermijdelijk was. Wat de navigatie betreft van het Duitsche motorschip „Adler", waar van geen opvarenden door den Raad konden worden gehoord, moet de Raad zich bepalen tot het constateren, dat de van die zijde gegeven lezing in zoo verre door de van militaire zijde ver kregen gegevens wordt bevestigd, dat inderdaad het schip, om een overva ring van een in de rivier drijvend roei bootje. waarin zich een militair zon der roeiriemen bevond, te voorkomen, bakboord uit heeft moeten gaan, waar door het in den weg kwam van het motorzeilschip „Volente". Aan de „Volente" kan geenszins het verwijt worden gemaakt, dat het schip niet getracht heeft, door bakboord uit te gaan, een aanvaring met de „Adler" te vermijden. Het is zeer twijfelachtig of dit zou zijn gelukt. De „Volente" maakte de juiste manoeuvre door. toen de „Adler" voor haar boeg kwam en bakboord uit bleef gaan. dadelijk ach teruit te slaan. Men kan, als men zijn motor rijtuig niet gebruikt, daar mee rustig wachten tot later 's-GRAVENHAGE, 11 Juni. Nu vele motorrijtuigen zijn opgelegd of afgeschaft, schrijft de K.N.A.C., rijst bij velen de vraag, wat zij moeten doen ten aanzien van hun rijbewijs, indien de geldigheidstermijn daarvan in dezen tijd verstrijkt. De K.N.A.C. wijst er derhalve op, dat „verlenging" van een rijbewijs kan geschieden met ingang van den datum, die men verkiest en dat deze datum dus niet behoeft aan te sluiten op den geldigheidstermijn van het laatste rij bewijs. Zij, die voorloopig geen motorrijtui gen denken te besturen, kunnen dus met de verlenging van hun rijbewijs desgewenscht wachten totdat zij 'hun voertuig weer van stal kunnen halen. Ook circa 75 der automati sche interdistrictsverbin- dingen te gebruiken 's-GRAVENHAGE, 11 Juni. Het ge heel© land op l plattelandsnetje bij Nijmegen en- via kleine netten in Zeeuwsch-Vlaanderen na is thans weder telefonisch bereikbaar. Het automatisch districtsverkeer en ook circa 75 procent der automatische in- terdistrictsverbindingen, zooals deze vóór den oorlog bestonden, is thans we der hersteld Aan de- verbetering van het lange-afstandsverkeer wordt hard gewerkt. Hoewel op enkele lijnen reeds een aanzienlijke verbetering is tot stand gebracht, moet. vooral wat de verbindingen met Zeeuwsch-Vlaanderen en enkele grensgebieden betreft, nog met groote vertraging gerekend wor den. Ook het telegraafverkeer beweegt zich wederom in meer normale banen. Het wordt thans weder geheel langs den draad (telegrafisch, resp. telefo nisch) afgewikkeld. De telegrammen voor Zeeuwsch-Vlaanderen en andere grensgebieden ondervinden nog steeds vertraging, welke zich echter tot en kel© uren beperkt. oooooooooooooooooooo LANGESTRAAT 34 a A mersfoort Afd. Witte Goederen O O O O 9 in groote kleurige keuze o O O oooooooooooooooooooo Groot stuk natuurschoon ver woest doordat kinderen met vuur speelden ZWOLLE, 11 Juni. Het spelen met vuur door kinderen, heeft te Oldebroek een groote bosch- en heidebrand ver oorzaakt, waardoor een groot stuk na tuurschoon is verwoest. De brand ontstond om circa halftwee vrijwel op twee plaatsen tegelijk tus schen de spoorbaan van de lijn naar Amersfoort en den Noordweg. Terstond alarmeerde men de boschbrandweren van Wezep en Oldebroek, die aanstonds met de bestrijding van het vuur begon nen, weldra bijgestaan door personeel van het artillerie-schietkamp te Olie- broek. officieren en soldaten uit de Willem de Zwijgerkazerne te Wezep en eenige tientallen werkloozen, die op een terrein in de nabijheid te werk waren gesteld Het blusschingswerk was uiterst moeilijk, daar de vlammen zich door de droogte der laatste dagen ge- makkeliik konden voortplanten, aange wakkerd door den krachtigen wind. Eerst na twee en een half uur zwoe- cen kon het vuur bij den Noordweg worden gestuit. Het bleek toen, dat een complex oschterrein en heide, beplant met vijftienjarige vliegdennen, ter grootte van dertien H.A., hetwelk aan het de partement van Defensie toebehoort, verloren was gegaan. De heer A. Bakker, burgemeester van Oldebroek, had de leiding bij het blus- schingswerk. Men kan voortaan voor 14 dagen tegelijk voe der betrekken 's-GRAVENHAGE, 11 Juni. Het Rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd deelt mede, dat, in ver band met het feit, dat het vervoer on der de gegeven omstandigheden zoo eco nomisch mogelijk moet geschieden, van af heden wordt goedgevonden, dat de witte veehoudersbonnen een week voor dat de hierop vermelde geldigheidsduur intreedt, reeds bij den handel kunnen worden aangeboden om het hierop ver melde voeder t© betrekken. De regeling wordt dus zoo, dat bon 1 van een bepaalde distributieperiode reeds- de week vóór de eerste week van de betreffende distributieperiode geldig is; bon 2 is dus geldig in de eerste en tweede week; bon 3 in de tweede en der de week en bon 4 in de derde en vierde week van de distributieperiode. In de vierde week van de distributie- periode zal dus ook reeds bon 1 van de komende distributieperiode geldig zijn. Op deze wijze is het mogelijk, dat de veehouder^ in den vervolge voor 14 da gen voeder gelijktijdig kunnen betrek ken, hetgeen ongetwijfeld onnoodige transporten zal voorkomen. HULP AAN ROTTERDAM ROTTERDAM, 11 Juni. Burge meester en Wethouders van Rotterdam vestigen er, met erkentelijkheid voor de vele giften, welké zij reeds mochten ontvangen voor de zwaar getroffen be volking van Rotterdam, de aandacht op, dat de gelden, welke men voor de hulpverleening wenscht beschikbaar te stellen, kunnen worden gestort door over- of bijschrijving op postrekening no. 7552 ten name van den ontvanger der gemeente Rotterdam met de aan duiding: Hulpv©rleening aan Rotter dam KINDERHOEKl 153. Wat gaat er dan met ons gebeuren, snikken de Zwart- voelers. Peter, bind jij met een paar van mijn wachters die kereltjes aan een boom vast. ledereen die langs komt mag ze dan uitlachen, beveelt de koning. Woedend zijn ze en ze worden nog boozer, als er een dikke kikker aan komt springen en ze flink uitlacht. 154. Koning Wipneus is heel droevig over de bonze ii-l dringers. Ik zal een brief schrijven aan den kabouterko-1 ning uit 't bosch van Zwartvoet. bedenkt hij. Groote Ko-1 ning uit 't Zuiden, schrijft hij. twee van uw onderdanerM ziin mijn rijiz binnengedrongen. Zii zorgen, dat een aardig I elfje uit uw bosch niet verder reizen kan. Ik hoop. dat c I die kabouter Zwartvoet gevangen neemt. Uw twee o,i-l derdanen zal ik in mijn paleis opsluiten. (3me cru Margaux) Van het uitmuntende oogstjaar 1934 Ao 1878 UTRECHTSCHESTRAAT 17 TELEFOON 3450 Daders te Amsterdam profi- teeren van de verduistering AMSTERDAM. 11 Juni. In den af- geloopen nacht heeft een aantal tot nog toe onbekend gebleven belhamels wederom met klinkers ruiten inge gooid van verschillende winkels in dp hoofdstad. Tusschen halftwaalf en twaalf uur moest vannacht de spiegelruit van den porcelein- en glaswerkwinkel der firma Plotske in de Kalverstraat het ontgel den. In totaal werden vijf steenen naar binnen geworpen, welke uiteraard niet alleen de ruit, doch tevens een groot deel van de étalage vernielden. De totale aangerichte schade werd op enkel© duizenden guldens geschat. De daders wisten te ontkomen in de Be- gijnesteeg. Vermoedelijk daarna is een aanval gepleegd op den communistischen hoek. handel „Cultura" in de Utrechtsche straat. Ook hier werd met een aantal klinkers d© spiegelruit vernield, ter wijl ook de winkelinventaris bescha digd werd. Waarschijnlijk gelijktijdig is een klinker geworpen door een ruit van een bloemwinkel. welke gevestigd is in het perceel Heerengracht 369 Doordat de daders van deze aanval len steeds gebruik maken van de ver duistering. wordt het werk van de po litie zeer verzwaard. Het toezicht van de #straatpolitie zal cehter aanmerke lijk verscherpt worden, terwijl andere maatreeelen overwogen worden. Men hoopt dan ook spoedig een einde te kunnen maken aan het ingooien van ruiten Nederlandsche militairen, waarvan de verblijfplaats nog niet bekend is 's-GRAVENHAGE, 11 Juni. De terugkeer van duizenden Nederland sche militairen uit de Duitsche krijgs gevangenschap heeft zeer velen gerust gesteld; in duizenden huizen heerschen vreugde en dankbaarheid. In andere gezinnen echter, en bij an dere ouders is de onzekerheid dubbel drukkend geworden, omdat van hun man of zoon nog niets is vernomen. Van bevoegde zijde verklaart men met nadruk, dal in deze gevallen voor bij zondere ongerustheid geen aanleiding bestaat. Uit bepaalde Duitsche kampen voor krijgsgevangenen zijn thans de Neder landers teruggekeerd. Er zijn er echter nog in andere Duitsche kampen onder gebracht. De bedoeling is, dat ook de zen binnenkort de vrijheid zullen krij gen. naar huis terug te keeren. Boven dien zijn er Nederlandsche militairen teruggeweken naar Frankrijk. Over hen zijn uiteraard niet onmiddellijk in lichtingen te verkrijgen, doch men mag hopen, dat ook zij te eeniger tijd zullen terugkeeren. In ieder geval is er dus geen reden, voorbarige conclusies te trekken ten aanzien van het lot van die Nederland sche militairen, wier verblijfplaats op het oogenblik nog onbekend is. ZOMERCONCERTEN CONCERT GEBOUW '-'"avond as. zal onder leiding van Eduard van Beinum het eerste der vijf zomerconcerfen worden gegeven. Hpf nroaramma vat uitsluitend wer ken van Johannes Brahms: de „Tragi- crhe Ouverture". het Vioolconcert en de Eerste Symphonie. Solist is Zoltan Szekely. Naar de Telegraaf verneemt, heeft de Agent van het. ministerie van Finan ciën zijn tarieven bij het plaatsen van schatkistpapier over de geheele linie met een kwart procent verlaagd, zoodat voor de verschillende termijn-en de ta rieven thans loonèn van 2 A tot 3A De laatste dagen zijn wederom groote bedragen schatkistpapier in de markt geplaatst, waardoor het totaal, dat in de laatste 14 dagen afzet vond, ge taxeerd kan worden on minstens 40 millioen. Het Juni-nummer van het Tijdsohrift voor armwezen, maatschappelijke hulp en kinderbescherming, dat met eenige vertraging is verschenen, opent met en bijdrage van den redacteur-secreta- ri mr. J. Everts, waarin hij o. m. schrijft: „Het is nog niet mogelijk te zeggen, welken invloed de veranderde toestand zal hebben op d© uitoefening van maat schappelijk hulobetoon en sociale zore. Tal van nieuwe problemen zullen rij zen met betrekking tot vele oude problemen zal men wellicht nieuwe op lossingen zoeken, nieuwe methoden toepassen. andere organisatievormen overwegen. De wonden, die in ons land zijn ge slagen, zullen uitgebreide voorzienin gen noodig maken. Reeds is men overal begonnen met ten minste in de eerste nooden te voorzien. Het is nog niet de tijd daarover te schrijven; thans is vooral noodig, dat wij onmiddellijk, ieder op onze eigen plaats, de hand aan den ploeg slaan. Op dit oogenblik is er meer behoefte aan daden dan aan be schouwingen. Geen lezer zal het onze redactie kwalijk nemen, dat haar leden, die allen in de volle praktijk aan het werk staan, zich thans in de eerste plaats geroepen voelen tot den feitelij ken bijstand, waarvoor een beroep op hen wordt gedaan. Echter beteekent dit allerminst, dat de redactie niet tevens zich bewust is. dat straks voorlichting en zeer ernstige bezinnim. dringend noodig zullen zijn." GARNALEN-VISSCHERIJ 's-GRAVENHAGE. 11 Juni. Naar wij vernemen mag worden verwacht, dat binnen eenige dagen een aantal kust-visschers voor de garnalen-vangst zullen uitvaren VISSCHERIJ OP VERSCHE VISCH 's-GRAVENHAGE, 12 Juni Naar wij vernemen, is het waarschijnlijk, dat bin nen eenige dagen van Scheveningen uit een aantal kleine vaartuigen ter kust- visscherij op versche visch zal uitvaren. Gevischt zal dan worden onder toezicht van een patrouillevaartuig. Zoo dit plan kan doorgaan zal er dus over eenigen tijd weder versche visch aan de markt zijn. DONDERDAG 13 JUNI JAARSVELD. 414.4 M. AVRO-UitaJ ding. 9.4510-00 n.m. VPRO. 3.00 Berichten 8.30* Orgelspel; 8. Palladians (opn.) 10.15 Gewijde muziek roeporkest (11.0011-20 Huishoudelijke ken); 12.00 Gram.muzie'k; 12.15 AVR0-ü:j sette-ensamble; 12.45 Berichten ANP. cv<t tueel gram.muziek; 1.00 Zang en orgel; \:A Lyra-trio; 2.15 Declamatie; 2.35 AVRd Amusementsorkest en gram-muziek; 4 00 anovoordracht; 4 30 AVRO-dansorkest; ÓJ4 Jeugdhalfuur5.30 AVRO-Aeolian.orkes'. en solist; 6.15 Gram.muziek; 7.00 „Schoonhei en zedelijkheid getoetst aan een essay ml F iedrich von Schiller", lezing; 7-20 Gr^c muziek; 7.30 Officieële mededeelingen; 7.lT Reportage; 8.00 Beriohtcn ANP; 811 AVRO-Amusementsorkest en soliste; ?!l Radiotooneel9.10 Omroeporkest en solui 9-45 Avondwjjding; 10.00-ca. 10 15 Benei ten ANP. KOOTWIJK, 1875 M. VARA-Uitzendi* 11-1511.30 n.m. Berichten. 8-00 Berichten ANP, gram.muzie'k (9M- 9 15 Berichten, Fransch); 10.00 Pianovwt dracht; 10 30 Gram.muziek; 10.50 Hobo c piano; 11.15 Berichten (Engelsch); 111 Gram.muziek: 12.00 Rosian-orkest; 12-30 Bt richten (Duitsch); 12.45 Berichten AXF;| I.00 Orgel en ZRng; 1-45 Berichten (Franr-tiJ 2.00 Berichten (Duitsch); 2.15 Fragment) uit de operette „Prinses Fatimah" (opnj 3.15 Berichten (Fransoh); 3-30 VARA.orUl 4 30 Gram.muziek; 4-50 Rosian-orkost; (Ce 5.00 Berichten, Duitsch); 5.30 Report!?; 5.50 De Ramblers; 6-15 Berichten (Engelio':| 6.30 Gram.muziek; 7.00 Tooneelpraatjc; "J Gram.muziek: 8.00 Berichten (Duitsch); 8.11 Berichten (Engelsch); 8.30 Berichten AN F; 8 45 VARA-orkest; 9.15 Berichten (Engelï); 9.30 VARA-strjjkorkest; 10.00 Bcrichtó (Duitsch); 10 15—10.30 Berichten ANP; II.1511.30 Berichten (Fransch). NIEUWSBERICHTEN: De uitzendtijden van de nieuwsbericht in het Nederlandsch, Fransch en EngelxV op den zender Kootwijk, 1875 M„ zijn »'i volgt: 8.008.15 nieuwsberichten van het A-NAfl 9.009.15 berichten in het Fransch. 11.1511.30 berichten in het Engelsch. 1 12.3012.45 berichten in het Duitsch. 12.4513.00 nieuwsberichten van het A.N-P. 13.4514.00 Inrichten in het Fransch. 14.0014.15 berichten in het Duitsch. 15.15—15.30 berichten in het Fransch. 17 0017.15 berichten in het Duitsch. 18.1518.30 berichten in het Engelsch. 20.0020.15 berichten in het Duitsch. 20.1520.30 berichten in het Engelsch. 20.3020.45 nieuwsberichten van het AJCiP.1 21.1521 30 berichten in het Engelsch. 22.0022.15 berichten in het Duitsch. 22.1522.30 nieuwsberichten van het A.N-P-1 22.3023.15 geen uitzending. 23.1523 30 berichten in het Fransch. Tot nader order zullen de zenders Jaar* veld en Kootwjjk om 22.30. na de nieuwste- richten van het A.N.P.. sluiten, behalve ds'-, zooals uit bovenstaande opgave blijkt, zender Kootwijk om 23.15 terugkomt met b* richten in het Fransch. DL." "HA TIGHEIT» EIJ KOL AMSTERT M, 12 Juni. Volpem waarnemingen van dr. Leef mans zij3 de eerste exemplaren van de eer?» vlucht van de koolgalmug wier larven de draaiharti beid bij knol veroorz* ken, in de Noord-Hollandsche koolstree* verschenen. Het is dus zaak nu <1* zaadibedden, de banen en de in bak&e5 staande kooNla.., es, onverschillig vao welke soort, zoomede de reeds op veld uitgezette bloemkoolplanten vat de soort lecerf zoo snoedig mogelijk t* bespuiten met nicotine of pyridine. Van het eerste middel neemt m?n e en gram. van het tweede 20 gram Per liter water, waarin 15 gram zachte zeeP is opgelost (dus 1/10 pet. nicotine ol pet pyridine, beide in 1V2 pet. zeepwa ter). Deze spui ting moet twee maal P?r week plaats hebben, met geen grooter* tusschennooze dan vier dagen. Men zij, vooral met nicotine, zeer voorzichti? De damp moe zoo min mogelijik wor" den ingeademd, er moet niet med® worden gemorst vooral op kle* ren en handen en men moet er voo' zorgen, dat geen vergissingen kunnen plaats hebben. De gemakkelijkste vorm van betaling van het kwartaal abonnement op het „AMERSFOORTSCH DAGBLAD" is per automatische giro. Op aanvraag zendt onze Administratie (Tel. 4620) U een machtiging ter teekening, de girodienst zorgt dan automatisch voor overschrijving van Uwe rekening op de onze. Indien U thans aanvraagt, kunnen de abonnementsgel den voor het derde kwartaal 1940 reeds Automatisch overgeschreven worden. DE ADMINISTRATIE.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 6