De positie van Turkije Fransche legergroep capituleert DE STRIJD AAN SOMME EN SEINE MYRA, HET ELFJE EN DE BOOZE KABOUTER ZWARTVOl BETALING ABONNEMENT Kanaalhavens bedreigd De positie van Egypte Gayda over Engeland Spanning in Sjanghai HOE ROUAAN BEZET WERD SCHOTERMAN'S OUDE :GENE VER tr.str, 17 per kruik f 3.2: bij 6 kr. a f 3. bij 12 kr. a f 2.» Tel. BIEB Ao 187 Gedurende de eerste acht dagen werd meer dan 100 K.M. terrein gewonnen Boodschap van den Prins van Piemont De Amerikaansche pers over den slag in Frankrijk De luchtaanval op Le Havre Duitschïand heeft de verwachting, dat Turkije zijn ware belangen inzien zal KINDERHOEKi De bij St. Valery ingesloten Fransche strijdkrachten geven zich over De activiteit aan den Boven-Rijn Amerika en de strijd in Europa Verrassing „achter het front" AMERSFOORTSCH DAGBLAD Ie BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 13 JUNI 1940 BERLIJN, 12 Juni. (D.N.B.) NAAR van bevoegde militaire zijde aan het D.N.B. wordt meege deeld, heeft de Duitsche rechtervleugel aan den benedenloop van de Sornme tot aan den benedenloop van de Seine, gedurende de eerste 8 dagen van het nieuwe Duitsche offensief in het Westen, reeds meer dan 100 kilometer terrein gewonnen. De oprukkende beweging heeft echter ook op het andere front belangrijke terrein winst opgeleverd. Het geheele resultaat van de eerste week van het groote Duitsche offensief in Noord-Frankrijk kan derhalve als volgt worden samengevat. Een doorbraak in grooten stijl werd tot. stand gebracht, welke ten deele tot een versplintering en een omsingeling van Fransche legerafdeelingen. in elk geval echter tot het terugwerpen van het Fransche front tusschen het Kanaal en de Champagne heeft geleid. Achter het terugvloeiende Fransche front wordt de Fransche hoofdstad thans onmiddellijk bedreigd, terwijl het uit de. stad naar alle richtingen uitstralende verkeersnet ten Noordwes ten, ten Noorden en ten Oosten'van de stad volkomen is verstoord. De heide voor de ravitailleering van Parijs en Noord-Frankrijk on misbare havens aan het Kanaal, Havre en Cherbourg liggen onder de voortdurende bedreiging van het Duitsche luchtwapen en hebben op hun kaden en aan hun havenin stallaties reeds ernstig schade ge leden. Door het deelnemen van Italië aan den oorlog tegen Frankrijk en Enge land moet Frankrijk thans in eigen land oen strijd op twee fronten voeren. Bovendien is de toevoer van menschen en materiaal uit zijn bezittingen in Noord-Afrika door de Middellandsche Zee zeer in gevaar gebracht. Ook Enge land heeft in de Middellandsche Zee zijn eersten slag, in den vorm van een sterken en succesvollen aanval van het Italiaansche luchtwapen op het Brit- sche vloots.teunpunt Malta reeds ont vangen. Weliswaar heeft Engeland vel<* fraaie woorden over het Kanaal tot Frankrijk gericht, maar van een praetischen En- gelschen steun hebben de Franschen echter nog niets bespeurd. Men kan nauwelijks aannemen, dat. Frankrijk de verwoesting van Fransche steden ach ter het Duitsche front, die zou zijn Ge schied en waarvan het Britsche lucht wapen met groote voldoening melding heeft gemaakt, door Frankrijk als fceer doeltreffende hulp wordt beschouwd. Aan den anderen kant heeft het Duit sche luchtwapen ook tijdens de jongste operaties herhaaldelijk Britsche vlieg velden met succes aangevallen. De aan val van Duitsche rnotortorpedohooten op de Britsche Oostkust, waarvan gis teren melding is gemaakt, zal den En gelschen hebben bewezen, dat ook de Duitsche oorJogsmari ne zich tot taak heeft gesteld, in de Oostelijke Britsche wateren voortdurend onrust te zaaien Tevens zal Engeland hierdoor ziin ge bleken, hoe klein zijn macht in de Noordzee is geworden. ROME, 12 Juni. (Stefani). De Prins van Piemont, inspecteur der Italiaan sche infanterie, heeft de volgende bood schap gericht tot de Italiaansche in fanteristen: Het plechtige uur heeft geslagen. Gij marcheert met onwrikbaar vertrouwen en het heldhaftig visioen van vroegere triomfen op naar de nieuwe, onvermij delijke lotsbestemmingen \an het im periale Italië. Het vaderland verwacht nog schitterender roem van u, die stoutmoedig en hardnekkig zijt als al tijd. Leve Italië, leve de Koning en Kei zer, leve de Duce. POOLSCHE DUIKBOOT VERLOREN GEACHT LONDEN, 12 Juni. (Reuier). Een officieel communiqué van de „Poolsche Admiraliteit", dat gepubliceerd wordt door bemiddeling van de Engelsche ad miraliteit, meldt: De Poolsche marinestaf te Londen be treurt het mede te moeten deelen, dat aangezien de onderzeeër Orzel belang rijk over tijd is met zijn terugkeer van een patrouille, men hem als verloren moet beschouwen. GEEN HONGAARSCHE TROEPEN AAN DE ROEMEENSCHE GRENS BOEDAPEST, 12 Juni (D.N.B- Be voegde kringen spreken het bericht van Amerikaansche dagbladen, volgens het welk Hongarije troepen zou hebben ge dirigeerd naar de Roemeensche grens, tegen. NEW YORK, 12 Juni. (D.N.B.) De ochtendbladen vermelden met groote opschriften, dat de Duitsche troepen bij de Marne zijn aangekomen en dat in Parijs barricaden worden opgericht. De opschriften als: De Franschen graven zich in op de plaats waar de vijand in 1914 werd opgehouden, lalen geen twij fel meer rover bestaan, dat de Ameri kaansche pers een tweede wonder aan de Marne verwacht, ofschoon wordt toegegeven, dat voor deze hoop weinig reden bestaat. De New York Times bericht uit Parijs dat Wevgand zijn hoofdmacht tot ach ter de Marne heeft teruggetrokken, ten einde een verbinding te verkrijgen met den westelijken vleugel en haar achter het. natuurlijke bolwerk opnieuw tegen de Duitsche troepen op te stellen. Het blad meldt verder uit Londen, dat de Engelsohen koortsachtig zoeken naar een aanduiding, dat de Duitsche aan- valskracht verzwakt. Men kan zich in Londen niet voorstellen, hoe een leger dergelijke aanvallen dagenlang kan voortzetten, zooals de Duitschers het nu reeds meer dan een week doen. De New York Times en de Herald Tribune nroheeren aan den eencn kant door hoofdartikelen moed in te pompen en aan den anderen kant het verlies van Parijs als een nieuwe Duitsche schand daad te bestempelen. RUSSISCHE AMBASSADEUR OP WEG NAAR ROME ROME, 12 Juni (D.NB.). De Rus sische ambassadeur, Gorelkin, die he denmiddag in Triest is aangekomen, zal hedenavond in de Italiaansche hoofd stad arriveeren en de leiding der am bassade weer op zich nemen. TURKSCHE PRESIDENT IN ANKARA AANGEKOMEN ANKARA, 12 Juni (D.N.B De pre sident der republiek, Ismet Inoenu, is heden van zijn reis door Thracië in An kara teruggekeerd. Diplomatieke betrekkingen met Italië verbroken CAIRO, 12 Juni. (Stefani). Over eenkomstig de procedure, die door de Egyptische regeering is gevolgd bij de Engelsche oorlogsverklaring aan Duitschïand heeft de minister-presi dent, Maher Pasja, de Egyptische Kamer voorgesteld de diplomatieke be trekkingen met Italië te verbreken. De Kamer hechtte haar goedkeuring aan het voorstel. ROME, 12 Juni. (D.N.B.) De tegen woordige betrekkingen tusschen Italië en Egypte worden, naar in welinge lichte Italiaansche kringen wordt ver klaard, ook na de in het Italiaansche legcrbericht genoemde vergeefsche po ging van Engelsche vliegtuigen in hel luchtgebied van Gvrenaica binnen to vliegen, bekeken van het standpunt uit, dat de Duce Maandagavond in zijn re de heeft uiteengezet. Zouden deze mili taire acties zich ontwikkelen en tot een systeem worden, dan zal het vraag stuk der ItaliaanschEgyptische be trekkingen aan een nieuw onderzoek moeten worden onderworpen. ROME. 12 Juni. (D.N.B.) Engeland is voor Italië vijand nummer één, aldus de „Giornale dTtalia" in het hoofdarti kel van heden, waarin de directeur van het blad betoogt, dat de rede van den Britschen minister van voorlichting Duff Cooper heeft bewezen, welk een diepe verachting het Italiaansche volk van de zijde van de Britsche bewinds lieden ten deel valt. De jacht op Italianen in alle Britsche steden bewijst hoe sterk de blinde haat van de Britsche natie tegen het Ita liaansche volk is. Telkens als Italië een poging deed om zijn nationale belan gen te behartigpn, is het on zijn weg steeds op het misprijzen en op de ag- gressiviteit van Engeland gestuit. Deze tientallen jaren lang door Engeland aangenomen houding, waarvan de laatste episode wordt gevormd door do gewelddadige pn bloedige betoogingen tegen rustige, arbeidzame Italianen, die in Engeland door den oorlog werden verrast, bewijst allpn Italianen, dat. En geland zonder twijfel „vijand nummer één" is. BERLIJN, 12 Juni (D.N.B.). Van be voegde militaire zijde wordt ter aanvul ling van het legerbericht van vandaag medegedeeld, dat bij den aanval van gisteren op Le Havre, behalve de reeds gemelde groote successen ten aanzien van scheepsdoelen, een slagschip of zware kruiser door een bom van zwaai" kaliher ot> het voorschip is getroffen en beschadigd. FRANSCH LEGERBERICHT PARIJS, 12 Juni. (Reuter). Het Fransche legerbericht meldt, dat de slag nog steeds voortduurt, maar dat geen belangrijke wijzigingen zijn ingetreden. Het bericht voegt hieraan nog toe, dat de vijand in de richting van Reims oprukt, en wel met twee gepantserde divisies. AMSTERDAM, 12 Juni (A.N.P.). De diplomatieke medewerker van de Berliner Boersenzeitung, die be kend is als officieuze woordvoerder van de Wilhelmslrasse, wijdt een artikel aan de tegenwoordige posi tie van Turkije, waarin de Duitsche opvattingen omtrent dc Turksche problemen worden behandeld. In Duitschïand, zoo schrijft hij, heeft men zich door het beeld, dat een zeker deel der Turksche pers over de behoef ten en sympathieën van het land heeft trachten op te hangen, nooit laten af brengen van de verwachting, dat Tur kije zijn ware belangen zou inzien. Duitschïand wenscht ook thans niet het proces der aanpassing aan den veran derden toestand te verstoren en gunt het Turksche volk iedere ontspanning en kalmeering in zijn buitenlandsch po litieke en economische situatie. Het Duitsche begrip voor de bijzondere pro blemen der Turksche politiek komt hierin evenzeer tot uiting als de wensch. de Turksche politiek op den grondslag van vreedzame ontwikkeling geconsoli deerd te zien. De verwachtingen, die men in dit op zicht van Duitsche zijde koestert, vin den blijkbaar steun in de onlangs ge houden radiorede van den Turkschen minister-president, die naast de vastbe slotenheid tot het afweren van iedereri aanval tegelijk den wil onderstreepte, dat Turkije buiten den oorlog wil blij ven. Hoewel rnen begrijpt, dat van de zijde der westelijke mogendheden de rede van den Turkschen minister-president om propagandistische redenen zoo wordt uitgelegd, dat „het lot van Tur kije als tot dusver verhonden ie met dat der Geallieerden", gelooft men te Berlijn toch, dat het Turksche volk te realistisch is, om van zijn kant van zulk een lotsgemeenschap te doen blijken. De lijft van landen, die het slachtoffer van Britsche garantie en bijstand beloften geworden zijn, is naar Duitsche mee ning reeds zoo groot geworden, dat ner gens nog de neiging kan bestaan, den door hen afgelegden lijdensweg te be treden. De van Duitsche zijde waargenomen buitenlandsch-politieke kalmeering in Turkije wordt tegelijkertijd ook be schouwd als een belangrijke voor waarde voor het ovenvinnen van de in Turkije bestaande econo mische moeilijkheden. Zoo Turkije in dertijd het verval van den voor dit land zeer belangrijken handel met Duitsch ïand, in de verwachting cener van de westelijke mogendheden komendq com pensatie, tamelijk gemakkelijk opgeno men heeft, moet het thans vaststellen, dat de hoop op het afnemen van meer goederen door Engeland of Frankrijk op een hittere teleurstelling is uitgeloopen. Zooals de zaken er thans voor staan, kan met zekerheid verwacht worden, dat in de toekomst nog minder dan tot dusver in de economische situatie van Turkije door de westelijke mogendhe den verlichting kan worden gebracht. Om al deze redenen is men te Berlijn ervan overtuigd, dat een politiekp en economische inventarisatie van Turkije zal leiden tot nuchtere en op de werke lijkheid gebaseerde constafeeringen, die op de algemeene consolideering \an het land slechts van gun6tigen invloed kun nen zijn. 155. Wie zal ik nu met dit bericht naar 't Zuiden sturen, zucht dc koning. Wacht, de ooievaar, die gaat wel eens die kant uit. Hü zal ze zeker voor mij mee willen nemen. Een ocgenblikje Inter stapt een wipneuskaboutcr naar mijnheer Ooievaar en samen vliegen ze. met den brief in een tasch. over heuvels, bergen en fjorden naar 't Zuiden. 156. Mijnheer Ooievaar kan reusachtig vlug vliegen. Hu duurt dan ook niet lang of ze komen boven 't bosch vei den Kabouterkoning. Even later strijkt de groote vogd op den grond neer. Kijk, daar ontmoeten ze ccn wachter Wilt u zoo vriendelijk zijn deze tasch. waar een bricl ii zit, aan uw koning te geven, zegt 't wipneusje met er, diepe buiging. TTOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 12 Juni. (D.N.B.) Het oppercommando der weermacht maakt bekend: De bij St. Valery ingesloten Fransche groep strijdkrachten heeft na het mislukken van verdere pogingen om over zee de troepen weg te voeren, gecapituleerd. Een Fransche generaal, die het bevel voert over een legercorps, een Engelsche en vier Fransche divisie commandanten hebben zich overgegeven. Het aantal der gevange nen bedraagt reeds meer dan 20.000. Het buitgemaakte materiaal aan werktuigen en wapenen is niet te overzien. SJANGHAI. 12 Juni. (D.N.B.) Met het oog op de sterke spanning, die ten gevolge van de deelneming van Italië aan den oorlog orftstaat door het be staan der Engelsche, Fransche en Ita liaansche garnizoenen in Sjanghai en die vooral naar voren treedt door een sterke nervositeit in Chineesche krin gen. zijn de commandanten van deze land- en marinetroepen overgegaan tot het nemen van gemeenschappelijke maatregelen ten aanzien van de rege ling van verloven en het vrijgeven van bepaalde stadsdeelen voor de met ver lof zijnde militairen. Op den duur bieden dergelijke maat regelen echter, naar men hier gelooft, nauwelijks een garantie tot het in het leven roepen van een toestand, die alle incidenten met ernstige gevolgen uit sluit. Vandaag heeft de Japansche consul generaal den consuls-generaal van Duitschïand, Frankrijk. Engeland en Italië te hunner informatie afschriften overhandigd van de memoranda, die de plaatsvervangende minister van buiten- landsche zaken. Tani. den ambassa deurs dier landen in Tokio heeft over handigd. Ook bracht hij den Amerlkaanschen consul-generaal op de hoogte. In de memoranda gaf Japan aan Frankrijk. Engeland en Italië den drin genden raad hun troepen uit Sjanghai, Tientsin en Peking vrijwillig terug te trekken. De Italianen waren principieel bereid, ingeval Engeland en Frankrijk eerst hun troepen zouden terugtrekken. Engeland en Frankrijk verzetten zich echter tegen het Japansche verlangen. BERLIJN, 12 Juni (D.N.B.). Met be trekking tot de levendige artillerieho- drijvigheid aan het tot du6ver kalme front aan den Boven-Rijn bij Bazel wordt het D.N.B. van bevoegde zijde het volgende meegedeeld: Het is begrijpelijk, dat dit artillerie duel aan den Rijn niet slechts in het zoo dichtbij gelegen Zwitserland met be grijpelijke bezorgdheid gevolgd wordt, doch ook elders in het buitenland. Het zou kunnen zijn. dat thans ook het front aan den Boven-Rijn aan het rollen komt. In elk geval hebben de ervaringen van dezen oorlog geleerd, dat voor een modern, slagvaardig leger ook gewel dige stioomingen geen groote hinderuib meer zijn. DE FRANSCHEN VERLIEZEN ELF PANTSERWAGENS BERLIJN. 12 Juni. (D.N.B.) Ten Zuiden van Reims zijn vier pantserwa gens door bomtreffers. op andere plaat sen zeven pantserwagens door lucht doelartillerie vernietigd. Hierdoor is liet aantal kapotgeschoten pantserwa gens door de luchtdoelartillerie van generaal-majoor Dessloch tot 200 ge stegen. Aanval van den Republikein- schen Senator Nye op Roosevelt NEW YORK, 12 Juni. (D.N.B.) Op ?en vergadering van de uitvoerende commissie der organisatie van voor aanstaande Amerikaansche zakenlie den, heeft de Republikeinsche senator N.ve een scherpe aanval gedaan op de buitenlandsche politiek van Roosevelt. Deze politiek, zoo verklaarde Nye, ver wekt dezelfde stemming, als waarmede de Vereenigde Staten in 1917 in den wereldoorlog werden gedreven. De Ver eenigde Staten moeten thans, zoo eischte Nye. een eigen politiek vinden en niet in het kielzog van een wereld rijk varen, dat men onverwoestbaar achtte. Het grootste gevaar voor Ame rika ligt in den door zekere uitgevers aangewakkerden haat. die een dusda- nigen omvang heeft aangenomen, dat men er aan moet twijfelen of hij nog te beteueelen is. Nye keerde zich ook te gen de uitlating van Roosevelt over de hand, die den dolk in den rug van zijn buurman stiet. Indien Mussolini zich bij de Westelijke mogendheden had aan gesloten. zouden de Amerikanen hem den grootsten lof hebben toegezwaaid Tenslotte waarschuwde Nye er voor Amerika te vereenzelvigen met de eco nomische belangen der Westelijke mo gendheden. Dit zou er op den duur toe lpiden. dat Amerika den oorlog van Engeland en Frankrijk tegen een da«e- lijkscben prijs van een milliard dollar zou financieren. Verklaring van Roosevelt WASHINGTON, 12 Juni. (Reuter.) Tn de persconferentie heeft president Roosevelt liet aanplakbiljet goedge keurd van het „Comité ter verdediging van de Vereenigde Staten door hulp verleening aan de Geallieerden", waar in o.a. gezegd wordt- Wij Amerikanen hebben natuurlijk buiten dezen oorlog willen blijven en geen maatregelen wil len nemen die ons in den oorlog zou den betrekken. In antwoord op desbetreffende vragen zeide Roosevelt, dat de regeering on derzoekt welk overbodig geacht Ame- rikaansch oorlogsmateriaal ter be schikking van de Geallieerden zou kun nen worden gesteld. Op het oogenblik wordt echter geen wijziging beoogd in de „cash and carry" bepaling van de neutraliteitswet. Snelle opmarsch der pantserafdeelingen BERLIJN, 12 Juni (D N.B.I. Xii ver van Rouaan vertoonde zich bij «i stelling van de Duitsche pantser troept in den vroegen ochtend van 9 Juni k troep van 150 Fransche soldaten, die de meening verkeerden, dat het hi stelling was, aldus heeft een soldat die van de bezetting van Rouaan t tuige was,'aan het D.N.B. verteld. Een of twee dagen tevoren was stelling ook inderdaad nog in Franse! handen geweest. Een Duitsche onder* ficier had den Franschen op energie! wijze bevel gegeven, zich over te geve De volkomen overrompelde Fransche volgden dit bevel onmiddellijk op, ot steld door de op hen gerichte Duit* wapenen. Geheel overbluft meldde Fransche officier in stramme houdiij zijn afdeeling bij den Duitschen ondc officier. Zij konden zich veel voors'zj len, maar niet dat hier „ver achter bi front" zoo plotseling en onverwachttij Duitsche pantsertroepen met hun schut, de Duitsche pioniers, de artil! risten en de luchtafweertroepen zoudi opduiken. Nergens waren Duitsche vli? gers te zien. Overal was het stil. Nad; de Duitsche vliegers den toestand Rouaan hadden verkend kregen troepen bevel de stad aan te vallen. De manschappen sprongen in hy voertuigen en rukten op. De manschappen van het panteenu pen zagen er in hun bonte overhemd?: en zonder hoofdbedekking bijna uit,t waren zij op een uitstapje en niet een veldslag. Zij wuifden en lacht/: ons toe. Ook de gezichten van de wit rijders en van de manschappen der r dere voertuigen waren opgewekt. N- steeds laat de vijand zich niet zin Daarop ging het de stad in. Eerst trcl ken de Duitsche troepen door de hos gelegen voorstad. Het panorama van lager liggende stadswijken en van bochten van de Seine ontrolde zich. G' weldige rookwolken stegen ten hem8 en verduisterden dien. De gasfabriti wo6» in brand gestoken. Overigens wü de stad met haar heerlijke kathedrw niet beschadigd. Naar het noord-westë aan de overzijde van de Seine en dat' achter kon men de vluchtelingenstroom in drie kolonnes zien wegtrekken. P Duitsche pantserwagens daverden lao>_ de straten. Plotseling stieten zij to' nog op vijandelijk verzet. Met schot; van het pantserafweergeschut en re' salvo's van machinegeweren werden*1 Duitschers begroet. Tegen het pantel richtten deze echter weinig uit. Ded reden de pantserwagens langs de kat' draal om vanuit de binnenstad zich'-' alle richtingen te verspreiden en rot behulp van infanteristen in de eer? plaats de brug te bezetten. Vlak na t kaar klonken opeens twee ontploffij een. Twee bruggen stortten ineen. Row kolommen van honderden meters boot te stegen op. Onmiddellijk werden 0 pioniers gealarmeerd, die er voor zor; den, dat de belangrijke spoonvegbri onbeschadigd bleef. Op deze wijze «r, den de voornaamste punten van de fik bezet en kort daarop was Rouaan Ef heel in Duitsche handen. ENGELSCHE CONTRABANDE C0N TRÖLE EN UITVOEREMBARGO JEGENS ITALIË LONDEN, 12 Juni. (D.N.B.) - proclamatie des Koninzrs bepaalt, d! van nu af tegenover Italië dezelfde cr' trahande-contróle en hetzelfde uihpf embargo zal worden toegepast als i genover Duitschïand. De gemakkelijkste vorm van betaling van het kwarto1' abonnement op het „AMERSFOORTSCH DAGBLAD" ls per automatische giro. Op aanvraag zendt onze Administratie (Tel. 4620) een machtiging ter teekening, de girodienst zorgt da" automatisch voor overschrijving van Uwe rekeninS op de onze. Indien U thans aanvraagt, kunnen de abonnementsge1' c-'en voor het derde kwartaal 1940 reeds automatisch overgeschreven worden. DE ADMINISTRATIE.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 2