Een verantwoordelijk man: de overwegwachter Qwf&%DnxisM De Maansteen Het ongeluk te Amersfoort De verkoop van De meening van een spoorweg-autoriteit over het waarschuwingsstelsel bij overwegen Distributie vaste brandstoffen Nationaal Hulpcomité 1940 Veertig jaar in dienst der gemeente Burgerlijke stand FAILLISSEMENTEN textielproducten Ernstig auto-ongeluk te Amerongen feuilleton A. A. HUMME Jr. 2e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 13 JUNI 1940 lIET werk van den overwegwachter van de Kcdcrlandsche Spoorwegen de 1 die zoowel de belangen van het wegverkeer als het goede verloop van de spoor dienstregeling moet behartigen en die dus eigenlijk tusselien twee vuren zit is Dinsdag nun een uitvoerige beschouwing onderworpen tijdens de zitting van de lltrcchtschc arrondissementsrechtbank, waarin liet ongeval werd behandeld, dat op den zesden December te Amersfoort op den overweg anti den Kleinen Koppel gebeurde Zooals men weet bleven de hoornen op deze beide, vlak hij elkaar gelegen overwegen open. op het oogenbltk. dat er een trein uil Amersfoort kwam. mei het gevolg, dal twee auto s werden gegrepen en dén chauffeur werd gedood. De officier van justitie eischic legen den overwegwnchicr honderd gulden boete of vijfentwintig dazen hechtenis. Een van de belangrijkste punten in deze terechtzitting was de overweging, dal de Nederlandse/te Spoorwegen aan hun overwegwachters wèl seinen zouden geven, die aankondigen, dat er een trein op komst is, doch zonder dat de overwegwachters uit deze seinen precies kunnen opmaken of de trein ook inderdaad komt. We heb ben ons. teneinde deze kwestie nader te betichten gewend tot den hoofdingenieur van de Ncderlandschc Spoorwegen te Utrecht ir. H. I. van Aaide ren, den chef van het scinwczcn. SwER terechtzitting van de rechtbank werd naar voren gebracht, dat er, drip minuten vóór een trein het station verlaat, een zoogenaamd afslageein ge geven wordt. De overwegwachter weet dan, dat de trein in aantocht kan zijn, maar het is verder aan zijn beleidi over gelaten om te bepalen wanneer hu de boomen moet sluiten teneinde den over weg op tijd vrij te maken. In ihet onder havige geval heeft de trein een rijtijd van ongeveer VA minuut van station Amersfoort tot den overweg Kleine Kop pel, zoo dat de overwegwachter nog wel eenige speling heeft om het wegverkeer ter wille te zijn. Een van de leden van de rechtbank bracht echter naar voren, dat het wel twintig minuten kan duren eer de trein, die door het afslagsein aangekondigd is, ook werkelijk arri veert. Ir. van Aalderen bestreed deze mee ^gng ten stelligste. Dat een trein later vertrekt dan He dienstregeling aangeeft komt na- jtuurlijk menigmaal voor. Maar on der geen enkele omstandigheid vordt het afslagsein op een ander [tijdstip gegeven dan drie minuten voor het vertrek. De overwegwach- [ter, die van het station Amersfoort het afslagsein krijgt weet dus: „over minuten vertrekt de trein." kan de hand daarvan lieeft hij er voor te zorgen, dat zijn overweg ge- Jsloten is als de trein er aan komt. Hoe de wachters worden ingelicht Hlr. van Aalderen wees er verder met nadruk op, dat alle overwegwachters trouwens toch weten, welke treinen er komen. Ze hebben in de eerste plaats hun uittreksel uit de dienstregeling. In de tweede plaats krijgen ze aanschrij vingen aangaande eventueele voortrei nen en dergelijke. En in de derde plaats wordt met behulp van de sluitseinen der trpinen aangegeven wanneer er een extra trein volgt. «jDe werking van dit derde waarschu wingsstelsel zal de regelmatige reiziger wel eenö gezien hebben. Aan den laat- stcn wagen van eiken trein zijn name lijk gekleurde borden of gekleurde "fempen aangebracht. In de verschillen de variaties dezer seinen kan* een spoor- pegman aan den staart van den trein tien war voor een trein er volgt. (Some Torden soortgelijke seinen ook aange bracht aan den kop van een trein uit de tegenovergestelde richting). S Aan de hand van deze drie soorten gegevens weten de overwegwachters dus welke treinen er komen. Bovendien is het streven van de spoorwegen er tegenwoordig op gericht om den Wachters allen telefoon te geven, zoodat ze ten allen tijde nog kunnen infor- meeren wat er precies komt en gebeurt. Het afslagsein UAN alle treinen echter, die er ko- men wordt, drie minuten voor ze het station verlaten (vertragingen,' wachten op aansluiting en dergelijke hebben daar geen invloed op) een af slagsein gegeven. Drie minuten daarna weet de overwegwachter dus: „nu gaat, de trein weg", en kan hij zijn maatre gelen nemen. Het is, volgens ir. Aalderen niet mogelijk dat er tusschen het af slagsein en het vertrek een spe ling van twintig minuten moge lijk is. Het mag misschien eens vier minu ten worden, maar dergelijke groote ver schillen bestaan niet, althans niet bij personentreinen. Bij goederentreinen is de regeling anders en zijn groot ere spe lingen wel mogelijk. "Van (het bestaan van onderlinge af spraken tusscJien dc overwegwachters was ir. van Aalderen volkomen op de hoogte. Ze zijn hulpmiddelen, waarmee de menschen elkaar helpen. Officieel worden ze echter niet gegeven. Automatische seinen? We hebben ir. van Aalderen verder de vraag voorglegd of het niet- moge lijk zou wezen om de overwegwachters te waarschuwen op het oogenblik,» dat de trein werkelijk vertrekt, bijvoor beeld door een automatische inrichting met relais aan de rails of iets derge lijks. Dergelijke systemen bestaan er worden hier en daar ook toegepast. Ir. van Aalderen meende, dat dit de technische moeilijkheden nog daar gelaten onmogelijk is, in elk ge val op het Amersfoortsche haanvak waarover het in deze rechtszaak gaat Wanneer de trein zelf, op het oogenblik, dat hij bijvoorbeeld het uitrijdsein van liet station passeert, een belsignaal zou geven, zou dat onvoldoende zijn om als officieele waarschuwing te voldoen. De ovèrwegwachter aan den Soesterweg hijvoorbeeld (dichter naar het station toe) heeft dan zoo weinig speling, dat hij zijn hoornen niet meer op tijd dicht kan krijgen Dc conclusie van ir. van Aalderen was - en hij wees daarbij op 't kleine percen tage ongelukken, dat de N.S. heeft dat het waarschuwingsstelsel voor de overwegwachters op zichzelf goed is. Maar zelfs het beste stelsel faalt als de menschen, die het uitvoeren zich ver gissen of fouten maken. En een fout is hier zeker gemaakt, want de overweg wachter wist uit zijn tabel, dat de trein, die bij het ongeluk betrokken was. zou komen. Er waren weliswaar verscheide ne extra treinen dien dag, maar dit was juist een trein uit den normalen dienst. Dat de man dien trein vergat en zijn hoornen open liet is dus wel degelijk zijn tekortkoming en niet die van het stelsel. Verbeterd bericht In een overzicht der verschillende distributiemaatregelen publiceerden wij onder het hoofd „Vaste brandstoffen een bericht waarin vermeld stond, dat het distributiekantoor bewijzen afgeeft voor wekelijks V? hl. anthraciet of V2 bl eierkolen of 1 hl. gascokes of 50 kg. bruinkolenbriketten aan degenen, die geen gas hebben en voor voedselberei ding aangewezen zijn op het gebruik van vaste brandstoffen. Dit bericht berust op een misverstand. Het dient zoo te luiden, dat het distri butiekantoor bewijzen afgeeft voor een hoeveelheid brandstof voor één week aan degenen, die geen gas hebben en voor voedselbereiding aangewezen zijn op het gebruik van vaste brandstoffen. Van bepaalde hoeveelheden wordt dus niet gesproken. De collecte van 5 en 6 Juli DE secretaris van het Plaatselijk Hulpcomité schrijft ons: In de kennisgevingen in de bladen heeft de Hoofdcommissie van het Natio naal Hulpcomité dc wenschelijkhcid uit gesproken om op Zaterdag 15 Juni een collecte te houden voor dc door den oor log getroffen landgenooten. Dc Plaatse lijke Commissie te Amersfoort heeft be sloten bedoelde collecte deze week nog niet te houden maar deze vast te stellen op Vrijdag 5 en Zaterdag 6 Juli, behou dens nadere goedkeuring van Burge meester en Wethouders. Men besluite hieruit niet, dat de Amersfoortsche commissie niet met de noodige voortvarendheid werkt. Inte gendeel! Beeds voor dc betreffende be scheiden van de Hoofdcommissie in kwamen was men te Amersfoort al aan den arbeid getogen en had men reeds de wegen ingeslagen, welke door de Hoofd commissie voor een succesrijke inzame ling werden aanbevolen. En ofschoon vele stadgenooten nog verzuimd heb ben een bijdrage aan dc Plaatselijke Commissie te doen toekomen mogen we gerust zeggen, dat, deze inzameling te Amersfoort buitengewoon slaagt, daar gelukkig ook velen reeds de Commissie hebben bedacht. Zooals in de eerste ken nisgeving van B. en W. is aangegeven blijft een derde der hier ingezamelde gelden bestemd voor Amersfoort. Men kan ook aan de Hoofdcommissie zijn bij drage overmaken, welke echter de volle dige beschikking over dc ingekomen gelden behoudt. Stadgenooten. Laat het nu niet noodig zijn, dat we nogmaals een oproep moeten doen. Het. gironum mer is 18869 van de Ned. Middenstands- bank N.V. te' Amersfoort. Elke storting of overschrijving s.v.p. met de vermelding: „Herstel Commis sie." Bridge-drive ZATERDAG a.s. wordt in Amicitia de bridge-drive gehouden ten bate der Plaatselijke Commissie. Een gelukkige omstandigheid is, dat men het. inleg- geld wel wat laag vindt, met het oog op het sympathieke doel. Men heeft ech ter blijkbaar over het hoofd gezien, dat er is gesproken van een minimum en niet van een maximum. Men bepale dus zijn inleggeld zoo hoog mogelijk, het fi nancieel succes zal er des tc grooter door zijn. Orgelconcert ET orgelconcert te geven door Ger- rit v. d. Burg, waarvoor heeren Kerkvoogden de St. Joriskerk, welwil lend ter beschikking hebben gesteld, zal plaats hebben op Donderdag 4 Juli. Be halve door het Amersf. Mannenkoor zal ook medewerking worden verleend door de violisten Jeanne Brussaart en Joh. A. Blok. De entree is ook weer laag gesteld, maar wie meer wil geven late zich door den gestelden prijs niet weerhouden. TEMPERATUUR VAN HET WATER De temperatuur van het water in Pesie's had bedroeg hedenmorgen 70 gr. F. 21 gr. C. GRAND THéATRE. Van Vrtfdag 7 Juni t.m. Donderdag 13 Juni vertooning van de film „Operabal". Voorstellingen: Zondag 1 45, 40U, 6.15 en 8.30 uur doorloopend. Andere dagen 8 uur. Zaterdags 6 en 8.15 uur. Zater dag. en Woensdagmiddag 2 30 uui matinée. CITY-THEATER. Van Dinsdag 11 Juni t m. Donderdag 13 Juni vertooning van de film „Alle hens aan dek." Voorstellingen: Zondag l 45, 400, 6.16 en 8 30 uur doorloopond Andere dagen 8 uur. Zaterdag 6.15 en 8 uur doorloo pend. Zaterdag, cn Woensdagmiddag 2.30 uur matinee REMBRANDT-THEATER - Vertooning van „De strüd ora EI-R10 en Jongens in uni form" OPENBARE LEESZAAL MET JEUGDLEES ZAAL, Muurhuizen 9., BELLAMY.BIBLIOTHEEK (kosteloos). - Appelweg 6. STERHUIS, Korte Beekstraat 4. Voor alle meisjes iederen avond geopend des Zondags van 2 uur. MUSEUM FLEHITE, Westsingel. Geopend dagelijks van 10—12 en 14 uur, uitge zonderd Zondag 's Zaterdags 1012 en 1.303 uur (Stadgenooten heb'oen *a Zaterdags vrücn toegang) AMICITIA. 15 Juni Bridge.drive ten bate der oorlogsslachtoffers. 2 uur. 's PRINSENHOF. -- 17 Juni Ned. Ver. van Luchtbescherming, lezing door mej. Ku. kuk „Hoe te verduisteren en toch te verlichten" 8 uur. REMONSTRANTSCHE KERK. 20 Juni. Wydingsavond. 7.30 uur. De heer W. Frögcr, gemeente-ontvan ger en chef der Centrale Boekhouding, zal 1 Juli a.s. den dag herdenken, waar op hij voor 40 jaar in dienst der ge meente trad. Op verzoek van den heer Fröger z.al dit feit zonder eenig uiterlijk feestver- toon voorbijgegaan worden, uit. hoofde van dc bijzondere tijdsomstandigheden. GETROUWD: Willem Kok en Hubertina Alena Schecper; Wilhelmus Cornells Jdhan- nes R\jntjcs cn Joanna Gcrarda Kryncn; Alibcrtus Johannes van den Brink en Alida Wilihelmia Prins; Stephanus Verhoeff en Jannetje E\ertjc Kcntin; Willem van Oven en Aartje Jansen; Jan van Buuren en Cor. nelia Thierry. OVERLEDEN: Johannes Wouterus ten Hoven, 53 jaar, eohtg. van Albertje Veen. stra. WIJDINGSAVOND De wijdingsavond in het kerkgebouw der Remonstrantscho gemeente, die oor spronkelijk op 17 Mei was vastgesteld en door de omstandigheden geen door gang kon vinden, zal nu Donderdag 20 Juni gehouden worden. Medewerking wordt verleend door het Utrechtsch Strijkkwartet, bestaande uit: Wouter Pump, le viool; mevr. Hendriks- v. d. Bom, 2e viool; René Hendriks, cello en J. Hoekhuizen, alt-viool. Uit gevoerd worden werken van Haydn, Mozart en Beethoven. Beëindigd J. D. van Ziel, groentenhandelaar, wonende te Nieuwersluis, Curator Mr. H. C. Dietz te Baarn. Beëindigd door het verbindend worden der eenige uit- deelingslijst met eene uitkeering van 3.1342%. J. W. Houtzager, wonende te Utrecht, Curator Mr. J. A. Kuneken. Beëindigd door opheffing wegens gebrek aan actief. H. .T. M. Bon. wonende te Baambrug- ge, Curator Mr. H. J. M. Gerlings te Utrecht. Beëindigd door opheffing we gens gebrek aan actief. Uitgesproken De Naamlooze Vennootschap Gebroe ders van Lieshout Co's Aannemers bedrijf, «evestigd en kantoorhoudende te Utrecht aan de Mauritsstraat 21. Rechter-Commissaris Mr. T. J. Dorhout Mees, Curator Mr. D. Gittay Veth te Amsterdam. BINNENLAND Voor de uitoefening van hun bedrijf, zullen handelaren spoedig een vergunning noodig hebben 's-GRAVENHAGE. 12 Juni. De secretarisgeneraal, wnd. hoofd van het departement van Handel. Nijverheid en Scheepvaart maakt het volgende he kend: De aandacht wordt er nogmaals op gevestigd, dat alle handelaren in textielproducten, ongeacht hun functie, zich moeten doen inschrijven bij het Rijksbureau voor de distributie van textielproducten door den handel, ten einde een vergunning te kunnen ver krijgen voor de uitoefening van hun be drijf. Het zal binnenkort verboden zijn. handel in textielproducten le drijven, zonder in het bezit te zijn van deze ver gunning. Bepaalde, nader bekend te maken ar tikelen vallen niet onder de onder staande algcmcene voorschriften ter beperking van de aflevering van tex tielproducten. ïn het algemeen vallen onder deze voorschriften wel alle weef sels en andere afgewerkte textielpro ducten. welke noodzakelijk zijn voor kleeding, dekking en verzorging van den menscli. Voor het afleveren van oa. woninginrichtingen is een speciale vergunning van den plaatselijken distrlhutiedicnst noodzakelijk. De be schikbare voorraad van deze goederen moet toch in de eerste plaats gebruikt worden voor onze medeburgers, wier huisraad en inboedel in de laatste cri sis verloren is gegaan. De onderstaande voorschriften vereischen in de eerste plaats de af gifte van bonnen door de winke liers voor elke aflevering van tex tielproducten, welke slechts in be perkte mate betrokken kunnen wor den. Uitdrukkelijk wordt er de aan dacht op gevestigd, dat deze bon nen bewaard moeten worden, aan gezien te zijner tijd de kooper op gave zal moeten doen van zijn aan- koopen, terwijl de verkooper aan het publiek volgens nader aan te wijzen groepen en sortecring zijn bonnen bij eveneens later te noe men instanties zal moeten inleve ren. Er wordt in eigen belang een beroep op de algemeene medewer king van de verkoopers en van het koopende publiek gedaan. Door de hierboven vermelde te zijner tijd in te stellen scherpe contróle en uitwisseling van do op deze wijze van twee kanten te verkrijgen gegevens, zal blijken in hoeverre, voldaan is aan de gegeven voorschriften. Met name de z.g. groote artikelen, welke hieronder gespecificeerd staan, zullen, indien zij in grootere hoeveel heden afgeleverd c.q. ontvangen zijn, in mindering worden gebracht van in de toekomst te verleenen rechten van aan schaffing. De z.g. „groote" artikelen zijn o.a.: Wollen dekens, costuums voor mannen en jongens, mantelcostuums, wollen japonnen, wollen dames- cn kinder- mantels, overjassen voor mannen en jongens, regenjassen en regenmantels, lDedstellcn, matrassen, stoffen, bestemd MINDERJARIGE AAN GEHOUDEN Door de politie werd een minderjarige jongen uit Zaandam aangehouden die na een twist met zijn moeder de wo ning ontvlucht was. Hij is naar Zaan dam teruggebracht. FRUIT. EN GROENTENVEILING AMERSFOORT. 12 Juni. Aardbeien 9 21, tomaten 615, roode bessen 2834, natuursla 1020, stoofsla 21, snybieten 710, tuinbooncn 1112. dubb. boonen 33 37, spinazie 816, postelein 913, bloem- kooi 4 11, rysdopenvten 1724, peulen 18 27, rabarber 1725, bospeen 915, zuring •56, gele komkommers 712, kaskommers 69, look 710, seldrie 17, peterselio 16, aardappelen 8091, andy'vie 2226. voor de vervaardiging van deze goede ren. De bestaande regelingen en voor schriften hebben een tijdelijk karakter. Zij dienen als overgangsmaatregel tot een verbeterde en definitieve regeling, welke zal worden ingesteld zoodra het Rijksbureau voor de distributie van textielproducten door den handel dc ge gevens verzameld heeft, welke noodza kelijk zijn om deze definitieve voor schriften zoo juist mogelijk tc doen zijn en de organisatie gereed is. Al dc maatregelen, welke genomen zijn en genomen zullen worden op het gebied van de verdeeling van texfielgocderen, heb ben ten doel te voorkomen, dat een klein gedeelte van dc volksgemeenschap zich II.ons voorziet van cxtra-voorradcn, terwijl dan door den slechten aanvoer van grond stoffen. dc groote rest der bevolking reeds binnenkort niet goed zou kunnen worden voorzien van datgene, wat voor dagetijkseh leven en werken noodzakelijk is. Ilot adres van het Rijksbureau voor de distributie van textielproducten door den handel is: Banstraat 1 tc 's-Gra- venhage, telefoonnummer 391930. De volledige regeling is vanaf 13 Juni a.s. voor iederen handelaar in textiel producten verkrijgbaar hij de plaatse lijke distributiediensten, tegen betaling van 2'/i rent per exemplaar. Geen en kele handelaar zal zich derhalve op on bekendheid met deze regeling kunnen beroepen. OMTREK Drie officieren zwaar gewond AMERONGEN, 12 Juni. -- Gister avond om ongeveer half-zcs had op den betonweg een ernstig auto-ongeluk plaats. Van de Koenestrnat kwam do vrachtauto van do firma Vcenendaal en v. d. Brink te Vcenendaal. Terwijl dezo auto den betonweg opreed, kwam mot groote snelheid een luxe auto uit do richting Rlienen. Do bestuurder tracht te te remmen, maar vermoedelijk door de groote snelheid kon hij een botsing niet voorkomen. Met een hevige klap vloog de auto tegen de vrachtauto. Alle drie inzittenden, n.l. 3 officieren, wer den zwaar gewond. De bestuurder was er het ergste aan top. In zorgwekken- den toestand werd hij vervoerd. Drie plaatselijke doktoren, militaire artsen en hospitaalsoldaten verleenden de eerste hulp. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie HULP- EN STEUNVERLEENING AAN DE INDISCH-GASTEN Het hoofdbestuur der Kon. Yereeni- ging „Oost West" heeft een actie op touw gezet tot steunvcilecning aan hier tc lande vertoexende personen, die tengevolge van' het gestremde geldver keer tusschen Nederland en onze Over- zeesche gewesten in financieele moei lijkheden verkceren of zuljen komen te verkeeren. Het bestuur van de afd. Ameisfoort, dat deze actie voor deze gemeente voor bereidt, dient echter vooraf op dc hoog te tc zijn, van hetgeen liier noodig is en verzoekt daarom een ieder, die ten gevolge van het hierboven genoemde in moeilijkheden verkeert, of aan wie(n) bekend is, dat gezinshoofden of hier ter stede schoolgaande kinderen in moei lijkheden vei keeren,'zich met volledige inlichtingen te wenden tot het afdec- lingsbestuur. Hoewel misschien ten overvloede, moge nog opgemerkt worden, dat deze actie zich niet beperkt tot de leden van Oost West, doch alle Indisch- gasten omvat, 'hier ter stede woonach tig. Aan de hand van de verkregen in lichtingen zal dan in overleg met het hoofdbestuur worden nagpgaan, wat er eventueel gedaan kan worden. Namens liet bestuur der afd. Amersfoort van de Kon. Vereeniging „Oost West" P. COOPS, voorz Jacob Catskade 51 G. J. TIELROOY, secr., Thorbeckepl. 22 Door van WILKIE COLLINS Nederlandsche bewerking SO) De brief viel uit mijn handen. „Wat bedoelt zij in vredesnaam?" vroeg ik HBetteredge. „Leest u maar door, mijnheer Frank lin. Na wat u reeds heeft doorstaan, wil ik u geen verdriet doen. door u nvijn meening te zeggen. De brief zal alles wel verklaren. Ik vervolgde het lezen van den brief. „Als ik nog in leven was, zou het schaamteloos zijn u dit te bekennen maar ik zal niet meer tot de levenden behooren, wanneer u mijn brief ont vangt. Zelfs geen graf zal u aan mij berinneren, want het drijfzand zal mij voor altijd verbergen, wanneer ik deze woorden geschreven heb. „Ook zult u daar uw nachthemd te rugvinden en u zult u afvragen, waar om ik u daar nooit iets van heb verteld De reden is dat ik u lief had. „Ik zal niet verder schrijven over mijn diepste gevoelens en mij beperken tot öSj hetgeen voorviel na het verdwijnen van - den diamant. I „Nadat inspecteur Seegrave ons attent had gemaakt op de veeg op de deur, onderzocht ik. of ik misschien verf aan mijn rok had gekregen. Penelope zag wat ik deed en zei, dat ik mij daarom trent niet ongerust hoefde te maken, omdat de verf al lang drooe was. Ook vertelde zij. dat zij den vorigen avond om twaalf uur. toen juffrouw Rachel naar bed ging, gezien had. dat het schil derwerk onbeschadigd was. „Ik ging daarop aan mijn werk, dat onder anderen bestond uit het opma ken van uw bed. Toen ik uw nacht hemd opnam, dat nog op uw bed lag, net zooals u het had neergelegd, zag ik daarop de verf van juffrouw Ra chel's deur. Ik wist niet, wat ik den ken moest, en besloot het nachthemd voorloopig te bewaren. Ik had toen ech ter niet het geringste vermoeden, dat u den diamant gstolen had. „Ik moest nu verzinnen, hoe ik het hemd zou kunnen bewaren, zonder ontdekt te worden, en de eenisre oplos sing leek mij, een ander hemd te ma ken, voordat de waschlijst den volgen den Zaterdag zou worden opgemaakt en gecontroleerd. Toen u het plan op perde, de hulp van de politie in te roe nen, beereep ik. dat u ons allen zand in de oogen wilde strooien en dat u ne persoon was, die juffrouw Rachel's juweel had weggenomen. ..Het doet er niet toe. hoe ik het klaarspeelde een nieuw nachthemd te maken, maar op Vrijdagmorgen, eeni ge uren voor de aankomst van briga dier Cuff, had ik het kleedingstuk klaar, gewasschen en gestreken en voorzien van uw letters, in uw lade gelegd." „Ik zie geen enkel lichtpunt", zei ik op dit punt gekomen. „Ben jij tot een conclusie gekomen. Betteredge?" „Leest u door. Misschien staat er verderop iets, waardoor alles begrijpe lijk wordt." Voordat ik hieraan gevolg kon geven, werd er geklopt. Betteredge keek ver baasd en geïrriteerde op. „Binnen1" zei hij ongeduldig. De deur ging open en een man, die er door zijn donkere kleur uitzag als een zigeuner, met diep ingevallen wan gen en een haviksneus, trad binnen. „Neemt u mij niet kwalijk", zei hij. „Ik wist niet, dat mijnheer Betteredge bezoek had." Hij haalde een stuk pa pier uit zijn zak, dat. hij aan Bettered ge overhandigde met. de woorden: „Do lijst voor de volgende week." Hij liet zijn oogen even op mij rusten en ver dween daarop even kalm als hij geko men was. „Wie is dat?" vroeg ik. „Dokter Candy's assistent en nu zijn plaatsvervanger, want de dokter is de ziekte, die hij dien avond van het di ner, ter eero van juffrouw Rachel's verjaardag, heeft opgeloopen, nooit ge heel te boven gekomen. Zijn gezond heid is vrij goed, maar hij heeft zijn geheugen verloren als gevolg van de hevige koorts, die hij heeft moeten doorstaan. Zijn praktijk is erg achter uit gegaan, en hij telt zijn patiënten nog hoofdzakelijk onder de armen. Dat l«s de verklaring van dit bezoek. De as sistent brengt mij iedere week een lijst van de armen, die versterking in den vorm van wijn noodig hebben. Lady Verinder zond vroeger altijd port en sherry aan arme herstellenden en juf frouw Rachel wil met die gewoonte niet breken. Ik herinner mij, dat dok ter Candv altijd de lijst bij mijn mees teres bracht en nu brengt zijn assistent hem bij mij." „Hoe heet die man?" vroeg ik. „Ezra Jennings", antwoordde Bette redge. „Niemand mag hem bijzonder graag. HOOFDSTUK V Nadat Betteredge mij den naam van dokter Candy's assistent had medege deeld, vond hij dat wij genoeg tijd aan dit onbeduidende voorval hadden be steed en drong hij aan op het verder lezen van den brief. Ik hoopte in het vervolg van Rosan- na Spearman's epistel de oplossing van het mysterie te zullen vinden en ver volgde, waar ik de lectuur had onder broken. „Bezorgdheid en vrees maakten zich spoedig van mij meester, want ik be greep dat brigadier Cuff er toe zou overgaan ons linnengoed en onze klee ding te controleeren. Er was geen plaats in mijn kamer, of in het huis, die ik veilig oordeelde voor zijn speur zin. Ik wist geen betere oplossing, dan te doen, waarom u misschien zult la chen ik ontkleedde mij en trok het nachthemd aan. „Ik heb nooit gedacht. dat u een gentleman den diamant had gpsto len, om de voldoening van den diefstal te smaken. Neen. Fcnelope had juf frouw Rachel, en ik had mijnheer Bet teredge over uw spilzucht en uw schub den hooren praten en ik begreep direct dat u den diamant had weggenomen, om hem te beleenefi en zoodoende in staat te zijn uw schulden te betalen. Welnu, ik had u het adres kunnen ge ven van iemand in Londen, die u er een flink bedrag op had willen voor schieten en die u verder niets zou heb ben gevraagd. „Zoolang brigadier Cuff mij nog vrij heid van beweging liet, moest ik kie zen tusschen het vernietigen van het kleedingstuk, of het te verbergen op een veilige plaats op eenigen afstand van het huis. Ik besloot tot het laatste en ik koos de plek, die ik zoo goed kende het Beefzand. „Ik zal wel iets vinden, waarin ik het droop bewaren kan. Vrouw Volland heeft in haar keuken een verzameling ouden rommel, waarbij wel iets van mijn gading zal zijn. En dan zal ik naar het Beefzand gaan en het nacht hemd in het drijfzand verbergen, waar niemand, die het geheim niet weet, het ooit zal kunnen vinden. „Als ik de eerstvolgende gelegenheid weer ongebruikt voorbij laat gaan en een gevoel van radeloosheid mij Aveer overvalt, dan neem ik afscheid van deze wereld, waar het geluk, dat an deren deelachtig wordt, mij is ontzegd. Vaarwel dan aan het leven, dat slechts door een weinig vriendelijkheid uwer zijds. voor mij eenige waarde heeft. Kwel u niet met zelfverwijt, als het op deze wijze eindigt, doch tracht een weinig medelijden met mij te hebben. „Ik tecken, mijnheer, uw liefhebben de en dienstwillige dienares. Rosanna Spearman." Ik deed zwijgend den brief weer in de enveloppe en bleef in gedachten verzonken. „De brief bevat niet de verklaring, waarnaar wij zoeken", zei Betteredge rnet een diepen zucht. „Als ik u was. zou ik dien brief niet overlezen, voor dat u over uw moeilijkheden heen bent. IJ heeft al zorgen genoeg en deze brief zou u nog meer in den put bren gen." Ik borg den brief in mijn portefeuille en, hoewel de tijd zijn verzachtende in vloed heeft doen gelden, kan ik niet dan met weemoed aan het droeve lot van Rosanna Spearman terugdenken. HOOFDSTUK VI Ik had besloten zoo spoedig mogelijk naar Londen terug te keeren en mijn heer Bruff van den inhoud van den brief op de hoogte te brengen, waarna ik nogmaals een poging wilde wagen een onderhoud met Rachel te verkrij gen. Betteredge vergezelde mij op mijn wandeling naar het staf ion en nadat wij het grootste deel van den weg zw ij gend hadden afgelegd, besloot ik hem om opheldering te vragen omtrent een paar punten, die mij, in verhand met het vraagstuk, waarmede ik mij bezig hield, belangrijk schenen. „Betteredge'', begon ik, „ik moet je een paar vragen stellen, waarover jij je misschien zult verwonderen. De eerste is: was ik dronken op den avond van Rachel's verjaardag?" „U dronken'" riep de oude man uit. „Ik heb het altijd als een tekortkoming in u beschouwd, dat u nooit iets wilt drinken, behalve aan het diner." „Voor ik naar het buitenland ging, Betteredge", ging ik voort, „heb je mij in mijn jongensjaren goed gekend. Zeg eens eerlijk, herinner jij je soms een vreemd voorval, dat gebeurde, nadat ik naar bed was gegaan? Weet je mis schien, of ik slaapwandelde?" (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 5