De positie van Turkije Italië's bijdrage aan den oorlog Bomaanvallen op Duitsche steden Egypte steunt Engeland CHATEAUX PAIME& J. A. SCHOTERMAN ZN, Alle verloven voor staatsambtenaren ingetrokken Troepenconcentraties aan de Bulgaarsche grens Fransche ministerraad bijeen Misdadige elementen in Wilna Vereenigde Staten en Japan Duitschers en Italianen in Engeland Teleki critiseert de nationaliteitenwet Ierland neutraal Per flesch f 1.35 Per anker f 53 Het bombardement van Turijn De toestand in de Middellandsche Zee Verklaring van Cripps Troepen der Europeesche belligerenten in China ARRESTATIES IN SAVOYE De bezetting van IJsland De Engelsche politiek Bulgarije en het besluit van Italië Ie BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 14 JUNI 1940 ISTANBOEL, 13 Juni (Stefani). Het gisteravond gepubliceerde com muniqué over de bijeenkomst van het Turksche kabinet onder leiding van den president der republiek Is- met Inonoe behelst niet de minste aanwijzing over de onderwerpen van bespreking of over de genomen besluiten. Het land verkeert in koortsach tige verwachting om de denkbeel den van de regeering te leeren ken nen ten aanzien van den nieuwen toestand, ontstaan door het deelne men van Italië aan den oorlog. De Turk6che openbare meening volgt de gebeurtenissen met kalmte, en het is niet gewaagd te betoogen, dat de bevolking, hoewel bereid de be sluiten van de regeering te aan vaarden, blijde zou zijn indien de vrede bewaard werd. Het D.N.B. meldt: De regeering heeft voor onbepaalden tijd de intrekking van alle verloven voor staatsambtena ren bevolen. De staatsambtenaren, die thans met verlof zijn, moeten onmiddel lijk naar hun arbeid terugkeeren. Italiaansche en Turksche persstemmen ROME, 13 Juni (D.hë.B.). De Popoio di Roma en andere bladen publiceeren uitvoerige berichten uit Turkije en de nabuurstaten over de houding van Tur kije in den tegenwoordigen toestand. Uit deze berichten blijkt, dat Turkije se dert veertien dagen in Turksch-Thracië, du* aan de Bulgaarsche grens, zeven tien divisies infanterie en twee divisies cavalerie heeft samengetrokken. Deze troepenconcentratie 6chijnt, zoo melden de bladen verder, de manoeuvres van de Fransche en Engelsche diplomatie in Bulgarije te ondersteunen. Turkije schijnt na de Italiaansche oorlogsver klaring nog steeds niet van de noodza kelijkheid overtuigd te zijn, zich verre te houden van het conflict, dat reeds zoo vele kleine landen ontzaggelijke of- Iers heeft gekost Vandaag of morgen zijn belangrijke besluiten te verwachten. De westelijke mogendheden hebben Turkije het Noord-Syrische Aleppoge- hied en zelfs Iraksch gebied als een be looning voor de Turksche hulp in het vooruitzicht gesteld. De Italiaansche bladen voegen hieraan toe. dat hier mede wedsrom de Syrische en Ara bische rechten met voeten getreden en .verraden worden. Het Turksche blad Tan is van mee ning, dat Italië zich zoo veel mogelijk in zijn oorlogshandelingen zal beperken tot het weslen van de Middellandsche Zee. Het heeft voor zijn Interventie het kritieke oogenblik der westelijke mo gendheden gekozen. Frankrijk bevindt *ich namelijk in de grootste moeilijkhe den en Engeland moet bedacht zijn op zijn eigen verdediging. De laatste hoop voor de Geallieerden is een Amerikaan- sche hulpverleening. Spanje moet den laatsten tijd in verband met Gibraltar ook ten zeerste in het oog gehouden worden. Italië heeft er overigens geen belang bij den oorlog uit te breiden tot het. oosten van de Middellandsche Zee. De gebeurtenissen kunnen echter niet met beslistheid voorspeld worden. Afbreken der economische besprekingen ROME, 13 Juni (D.N.B.). Aan de berichten over het afbreken der econo mische besprekingen tusschen Italië en Turkije, weike o.a. het clearingverkeer betreffen, wordt in welingelichte Ita liaansche kringen geen politieke betee- kenis toegekend, daar deze besprekin gen alleen op vraagstukken van zuiver technischen aard betrekking hebben. Voor. de Italiaansch-Turksche betrek kingen, zoo wordt er nog aan toege voegd, blijft de verklaring van den Dues van Maandagavond onverminderd van kracht. Nieuwe Fransche opperbevel hebber van het leger ERGENS IN FRANKRIJK. 13 Juni (Reuter). Na zijn terugkeer van het front heeft Revnaud in een zitling van den ministerraad onder voorzitterschap van Lebrun een verklaring afgelegd over den militairen en politieken toe stand. De zitting duurde 2V2 uur. Er is hekend gemaakt, zoo meldt Reu ter uit Parijs, dat de militaire opperbe velhebber van Parijs, generaal Ilering. het opperbevel van het leger heeft ge kregen. Generaal Dentz zal thans opper bevelhebber van Parijs worden. De Pa- rijsche bevolking is hiervan in kennis gebracht door groote aanplakbiljetten op de muren. Alle maatregelen zijn ge nomen om de voeding veilig te stellen BOSCHBRAND IN FINLAND HELSINKI, 13 Juni. (D.N.B.). Een boschbrand heeft nabij Luvia-Nakkna een oppervlakte van meer dan 10 H.A. verwoest. Het blusschingswerk wordt door watergebrek bemoeilijkt. Engelsche vliegeniers bombar deeren Soest in Westfalen BERLIJN. 13 Juni. (D.N.B.) In den nacht van 12 Juni hebben vijandelijke vliegers, met volslagen minachting voor de regels van het volkenrecht, zich op nieuw op bijzonder krasse wijze schuldig gemaakt aan een aanval op de burger bevolking. Midden in de stad Soest in Westfalen hehtfen zij eenige brandbom men geworpen, waardoor een aantal par ticuliere huizen geheel in vlammen op ging. Deze aanval met brandbommen le verde geen enkel militair voordeel op. Zoo echter door toeval slechts materieele schade werd aangericht, za! ook deze, onder schending van het volkenrecht, ondernomen aanval niet worden verge ten. aldus deelt men in bevoegde Duit sche kringen mede. CAIRO, 13 Juni (Reuter). Na debate ten, die drie uur duurden, over de hou ding van Egypte tegenover Italië, heeft de Egvptische senaat besloten ook ver der zijn bondgenoot, Groot-Brittannii, zooveel mogelijk steun te verleenen. KAUNAS, 13 Juni (D.N.B.). In Wil na zijn gisteren twee Littausche politie mannen, die een stedelijk kassier bege leidden omdat hij loongelden moest, wegbrengen, uit een- hinderlaag dood geschoten. Do kassier werd door een schot gewond. De dader*.- maakten zich meester van het bedrag in contanten en ontkwamen. Sedert de bezetting van het gebied van Wilna door Littauen zijn reeds meer dan tien politieagenten in den strijd tegen de plaatselijke misdadigers om het leven gekomen. Men verwacht thans een buitengewoon scherp ingrij pen ter zuivering der 6tad van misda dige elementen. BOODSCHAP VAN REYNAUD AAN ROOSEVELT GENÊVE, 13 Juni. (D.N.B.) De Fransche minister-president heeft een wanhopige boodschap gericht tot. pre sident Roosevelt. Daarin smeekt Rey- naud den Amerikaanschen president letterlijk Frankrijk met alle middelen te hulp te komen. „Ik bezweer u", zoo schrijft Revnaud aan het slot van zijn boodschap aan Roosevelt, „openlijk te verklaren, dat de Vereenigde Staten den Geallieerden iederen materieelen steun verleenen, en zelfs een expeditie- leger te zenden." Het beroemde Yser-monument te Dixmuiden is nagenoeg ongedeerd uit den strijd gekomen De beweerde Amerikaansche vlootbewegingen in den Stillen Oceaan TOKIO, 13 Juni (D.N.B.). De woord voerder van het departement van ma rine verklaarde heclen: Sinds bet uit breken van den oorlog in Europa heb ben eenige Amerikanen gevoelen*, van vriendschap jegens Japan geuit. Japan kan deze gevoelens echter niet beant woorden, zoolang Amerika den nieuwen toestand in het Verre Oosten niet wil erkennen en niet met Japan wil samen werken voor den opbouw van Oost-Azië onder prijsgeving van zijn tot dusver gevolgde politiek. Inzake beweerde Amerikaansche vlootbewegingen in den Stillen Oceaan zeide de woordvoerder: Japan heeft nog geen bevestiging, dat Amerikaansche oorlogsbodems in Manilla door sterkere eenheden uit Hawaii vervangen zouden zijn. Men heeft slechts vernomen, dat li vliegbooten van Hawaii naar Manilla verplaatst zijn. ROME. 13 Juni (Stefani). De bij drage, die de interventie van Italië le vert aan den oorlog, die gevoerd wordt door de spil, wordt door de Giornele d'Italia uiteengezet in de volgende vijf punten: 1. Een belangrijk deel der Fransche troepen is nog 6teeds intact en in den strijd gebracht tegen Italië aan de gren zen der Alpen, op Corsica, in Tunis en in Syrië. 2. De verbinding tusschen Frankrijk en Fransch Afrika over de Middelland sche Zee is definitief afgesneden en de Fransche verbindingen tusschen Frank rijk en Afrika over den Atlantischen Oceaan zijn uiterst gevaarlijk gewor den. Bijgevolg heeft Frankrijk niet meer de mogelijkheid soldaten en burgerar beider* te putten uit en gebruik te ma ken van de hulpbronnen van ziin rijk, zooals het geval was in den Wereld oorlog. 3. De Britsche troepen te land. die zich bevinden in Egypte, den Soedan, Palestina en Kenya zijn geheel in <ien strijd gebonden tegen Italië en zijn voor een groot deel geïsoleerd. 4. Het grootste deel der Fransche zee- strijdkrachten en een groot deel der Britsche zeestrijdkrachtcn zijn gebon den in den strijd tegen Italië in de Mid dellandsche Zee, evenals zeer belang- mke strijdkrachten der luchtmachten van de beide rijken 5. Tengevolge van de blokkade, die de Middellandsche Zee wordt opgelegd, door de zee- en luchtstrijdkrachten. ont vangen Frankrijk en Engeland riet meer alle ravitailleeringen, die ?ii im porteerden uit de landen aan de Mid dellandsche Zee en uit Zui loost Fin*ona. Deze feiten, zoo besluit het blad, too- nen niet alleen het groote belang aan van de Italiaansche taken, maar h*vep6 de uitgebreide bijdrage, die Italië levert aan den totalen oorlog, die Rome en Berlijn in staat moet 6tellcn een nieuw en beter Europa op te bouwen. LONDEN, 13 Juni (Reuter). De po litie io Groot-Brittanniè heeft instruc ties gekregen, volgens welke Duitsche en Italiaansche vreemdelingen geen ver gunning zullen krijgen om te blijven in welke verboden zóne het ook zij. Deze zones omvatten bijna alle ooste lijke en zuidelijke kusten, van John O'Groats tot Landsend en groote opper vlakten aan de westkust, waardoor bij na de geheele kust rondom Groot-Brit- tannië wordt bestreken. De zones be slaan een diepte van ruirn 32 kilometer op verscheidene plaatsen. Ook aan reemdelingcn, die geen onderdanen zijn van den tegenstander, zal bevel ge geven kunnen worden om de bescherm de zones te verlaten. GENERAAL SODDU SOUSCHEF VAN ITALIAANSCHE STAF ERGENS IN ITALIË, 13 Juni (Stefa ni). Mussolini heeft den onderstaats secretaris van oorlog, generaal Soddu, benoemd tot souschef van den genera- len staf en besloten, dat de chef van den staf der fascistische militie recht streeks onder de hevelen zal staan van den chef van den generalen staf. DE GEHEIME ZITTING VAN HET LAGERHUIS LONDEN, 13 Juni (D.N.B.). De voor genomen geheime zitting \an het Lager huis waarin debatten zouden worden gevoerd over de binnenlandsche defen sie, zal de volgende week Donderdag worden gehouden. Zij zou tot misverstanden kun nen leiden tusschen Hon garije en de as-mo- gendheden BOEDAPEST, 13 Juni. (D.N.B.) Minister-president Paul Teleki heeft heden in een rede in het Huis van Af gevaardigden het ontwerp der Pijlkrul- zers voor een nationaliteitenwet geken schetst als een poging, de goede betrek kingen tusschen Hongarije en het Duit sche rijk in-gevaar te brengen. Het ontwerp zou, aldus Teleki, tot misverstanden kunnen leiden tusschen Hongarije en de asmogendheden en wel juist op het oogenblik, dat de beide bevriende mogendheden bezig zijn, de gedicteerde vredesverdragen te vernie tigen. De minister-president stelde voor den afgevaardigden Hubay en Vago als verantwoordelijke opstellers van het wetsontwerp hun mandaat te ontne men. Hij zeide verder, dat de opvattingen van de geestelijke vaders van dit ont werp in strijd zijn met de wettelijke plichten van den Hongaarschen wet* gever. De duizendjarige innerlijke een heid van den Hongaarschen staat wordt door het ontwerp principieel aangetast. Het ontwerp verbreekt de eenheid van de natie, die sedert den eersten koning Stefanus, onafhankelijk van afstam ming, nationaliteit of confessie harer zonen, steeds een aaneengesloten geheel is gebleven. Er bestaat in Hongarije geen kwestie, waarvan men de regeling over één kam kan scheren. Overigens biedt de Hongaarsche grondwet uitge breide mogelijkheden om deze kwesties in den geest van de grondwet en de traditie en met inachtneming van ieders belang op te lossen. Men moet de tradities van de 900 jaar oude waar lijk Hongaarsehe grondwettigheid culfl- \oeren en in het kader hiervan opnieuw tot een volkomen eenheid worden. ROME, 13 Juni. (D.N.B.). Naar Ste fani meldt, heeft de Iersche gezant te Rome op fi Juni aan de Italiaansche regeering medegedeeld, dat, ingeval Italië aan den oorlog zou deelnemen, Ierland zich strikt neutraal zou hou den. BOMMEN OP CHINEESCHE REGEE- RINGS GEBOUWEN TOKIO, 13 Juni (Domei). Japanscho vliegbooten hebben gisteren opnieuw Tsjoengking gebombardeerd en belang rijke militaire werken getroffen, alsook .Ie Cbineesche regeeringsgebouwen. Ver scheidene Chineesche vliegtuigen wer den neergehaald. De .Tapansche toestel len keerden veilig op hun bases terug. HET FINSCHE POSTVERKEER HERSTELD HELSINKI, 13 Juni. (D.N.B.) De ge regelde postverbinding met de Sovjet- Unie is hersteld. Luchtpost gaat via Reval en Riga. Naar verder wordt vernomen, is ook het postverkeer me* Nederland hersteld. Voor post naar Engeland en Frankrijk en naar de koloniën en dominions dezer landen nemen de Finsche posterijen geen verantwoordelijkheid op zich. time nu Murguux) Van het uitmuntende ocgstjaar 1934 Ao IS7S UTRF.CHTSCHFSTRAAT 17 TELEFOON 3M Italië kondigt een krachtiger represaille aan ROME,, 13 Juni. (D.N.B.) Het bom bardement van de open stad Turijn heeft in geheel Italië groote veront waardiging gewekt; aangezien een groot aantal slachtoffers onder de bur gerbevolking te betreuren is. De bladen verklaren in aansluiting op het officieele communiqué over den luchaanval op Turijn, dat de bevolking ook in de toekomst in elk geval de volle waarheid te hooren zal krijgen. Het fascistisch Italië ziet in de totale waar heid een zijner beste strijdwapens. Er moet alleen nog aan worden toege voegd, zoo wordt opgemerkt, dat deze doellooze gewelddaad tegen Turijn op het juiste oogenblik door een analoge en overeenkomstig krachtiger repre saille gevolgd zal worden. Volgens Italiaansche berichten beloofde Engeland Irak en Aleppo aan Turkije BERLIJN. 13 Juni. (D.N.B.) De Deutsche Allgemeine Zeitung schrijft over den toestand in de Middelland sche Zee het volgende: De Engelschen hebben, naast andere daden, ook in Italië gehandeld naar hetzelfde principe als in het Westen van Duitschland Ze hebben nl. open steden gebombardeerd. In de bocht van Gibraltar toonden z:j dezelfde minach ting voor het volkerenrecht. Daar zijn drie Italiaansche schepen vrijwillig tot zinken gebracht, ofschoon de beman ning van een dezer schepen zonder twij fel reeds de Spaansche territoriale wa teren had bereikt, werden zij door de Engelschen gegrepen en naar de ves ting gebracht. Deze beleedigende behan deling van Spanje door Engeland ge schiedde op het oogenblik. waarin de Spaansche regeering mededeelde, dat zij zich sedert de Italiaansche oorlogsver klaring als niet-oorlogvoerend be schouwt en dat zij dus dezelfde houding aanneemt als tot dusver door Italië was aangenomen. De pogingen der Westelijke mogend heden om Eeypte en Turkije in den oorlog te krfigen. nemen toe. Volgens Italiaansche berichten hebben zij den Turken behalve Aleppo ook Irak be loofd. Hier echter zou de Arabische we reld, die blijkbaar voor de tweede maal door Engeland, evenals in 1919 ten gun ste van de Joden in Palestina, wordt verraden, nog een woordje hebben me de te spreken. Hij zegt, Hitier te vreezen BERLIJN, 13 Juni. (D.N.B.) De nieuwe Engelsche ambassadeur te Mos kou, Cripps, heeft tegenover Bulgaar sche persvertegenwoordigers voor zijn vertrek naar Moskou een verklaring af gelegd, waarin hij, sprekend over oor log en vrede, zeide dat hij Hitier vrees de. Men vraagt zich in welingelichte kringen hier ter stede af, of Cripps met deze bekentenis wil zeggen, dat hij hem eindelijk het inzicht is doorgebroken, waarvan het officieele Engeland nog niets wil weten, dat het vroeger door Engeland bij den neus genomen Duit sche volk door zijn Führer Adolf Hitler onoverwinnelijk is geworden. Tot dus ver is Engeland er tegenover de wereld altijd nog in geslaagd zich met een aureool van onoverwinnelijkheid te om geven, door te pochen op zijn groote hulpbronnen. Dit aureool is door de militaire gebeurtenissen in Frankrijk nu feeds vrijwel verloren gegaan. De Engelsche regeering zal over de verkla ring, door Cripps tegenover do pers af gelegd, wel een lang gezicht trekken. Het besluit om Cripps tot ambassadeur in Moskou te benoemen, is haar toch reeds moeilijk genoeg geweest en zij zal zich nu waarschijnlijk wel afvragen of de missie van Cripps naar Moskou niet weor op een nieuwen tegenslag voor Engeland zal uilloopen. Wang Tsjing Wei eischt terugtrekking SJANGHAI. 13 Juni. (D.N.B.) In een officieele verklaring eiseht de nieuwe Chineesche regeering onder lei ding'van Wang Tsjinig Wei de vrijwil lige terugtrekking van de troepen der oorlogvoerende Europeesche staten uit China. Tegen eventueele overdracht van de verdragsrechten van een oorlogvoeren den staat aan een derde mogendheid wordt krachtig verzet aangekondigd. Optreden tegen de z.g. „Vijfde colonne" GENÉVE, 13 Juni (D.N.B.). Bij de evacuatie van het nieuwe oorlogstoo- neel, dat door het deelnemen van Italiï aan den oorlog ie ontstaan, zijn, naar gemeld wordt, in Boven-Savove talrijke personen aangehouden, die er van ver dacht worden, leden van de zoogenaam de „vijfde colonne" te zijn. Savove ie het 6tamland van het tegen woordige Italiaansche Koningshuis en men treft daar nog velen aan, die de Fransche heerschappij over dit Alpen land steeds vijandig gezind zijn geweest. Daar zulke elementen, in den rug van het nieuwe Fransche front een groot pe- vaar kunnen vormen, aldus wordt ver der opgemerkt, heeft de Fransche regee ring besloten die verdachte elementen te arrestecren. De bevolking van West- Sa voye werd naar westelijk Frankrijk weggevoerd. Gedurende de laatste (la gen zijn van Grenoble uit talrijke trans portcolonnes in de richting van Lvon vertrokken. De bergwegen zijn geblok keerd door cindelooze troepen vluchte lingen, die hals over kop hun woningen hebben moeten ontruimen. Zwitsersche liefdadigheids-organisa tie* hebben aangeboden de vluchtelin gen te voorzien van levensmiddelen en medische hulp. STOCKHOLM. 13 Juni. (D.N.B.) De Dagens Nyheter van vandaag doet een scherpen aanval op Engeland als ge volg van de bezetting van IJsland. IJs land heeft, zoo verklaart het blad, zijn zelfstandigheid verloren, waarvan twee jaar geleden het twintigjarig bestaan werd gevierd. Engeland heeft de bezet ting gemotiveerd met een te verwach ten Duitsche bezetting. Hierbij moet worden opgemerkt, dat IJsland deze be scherming nooit heeft verlangd en dat het ook geen reden heeft gehad een be zetting door Duitschland te vreezen. De bezetting van Engeland kan niet alfl een beschermingsmaatregel worden be schouwd. Integendeel, Engeland heeft op IJsland steunpunten voor de vloot en luchtstrijdkrachten gebouwd en heeft het economische leven van IJs land ondergeschikt willen maken aan de Britsche oorlogseconomie. „Oorlog lichtvaardig opgenomen" MADRID, 13 Juni (D.N.B.). Het blad „A.B.C." meldt uit Londen, dat men al daar den tegenstand der Fran6chen ei6cht tot aan de zege der westelijke mogendheden. De Engelschen gelooven nog steeds, dat do laatste slag door hun gewonnen zal worden. Engeland be schikt na negen maanden van oorlog nog steeds niet over een voldoend groot leger. Vele jonge mannen gingen in de «traten van Londen wandelen en lager des Zondags aan de oevers van do Theems, zonder in het geheel aan eon dienstplicht of strijdvaardigheid herin nerd te worden. Na negen maanden van oorlog beschikt Engeland niet eens over een voldoende uitrusting voor de solda ten. Sedert September 1939 konden de Engelsche wapenfabrieken niet meer voldoen aan de geweldige eischen van dezen oorlog. Men heeft den oorlog licht zinnig opgenomen, totdat het water aan de lippen stond. In plaats van vliegtui gen en geschut te vervaardigen, heeft Engeland luxe artikelen en auto's vooi Amerika gefabriceerd, teneinde devie zen voor don economischen oorlog te verkrijgen. De Engelschen hebben in te veel redevoeringen den oorlog als reeds gewonnen beschouwd. SOFIA, 13 Juni (Reuter). Ofschoon niet verwacht kan worden, dat Bulga rije een officieele verklaring zal afleg gen betreffende de deelneming van Ita* lië aan den oorlog, heeft toch de woord voerder van het Bulgaarsche ministerie van buitenlandsche zaken verklaard, dat Bulgarije de verzekeringen van Mussolini, dat de naburige landen niet in den oorlog zouden worden meege sleept, met voldoening heeft ontvangen en alle* zal doen om den vrede te hand haven. ITALIAANSCH SCHIP IN BESLAG GENOMEN CALCUTTA. 13 Juni (Reuter). De Indische regeering heeft het Italiaan sche schip Calabra, groot 955 ton, in be slag genomen. MEXICO VERBIEDT WERVING VAN VRIJWILLIGERS MEXICO. 13 Juni (D.N.FT). De re geering heeft definitief het vertrek ver boden van een groep Mexicanen die naar Europa wilden reizen om aldaar aan de zijde der Geallieerden aan den oorlog deel te nemen. Tevens heeft de regeering elke werving van vrij williger#' verboden.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 2